PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 [170] 171 172 173 174 175 176

sdikr
31-12-21, 17:33
Το σκηνικό με τα ATM που μία δεν αναγνωρίζουν τις κάρτες την άλλη πας να κάνεις ανάληψη και δεν σου βγάζει τα χρήματα ενώ στα αφαιρεί από τον λογαριασμό.

Δεν μου έχει συμβεί ποτέ κάτι τέτοιο και στις 4 μεγάλες, αυτό δεν σημαίνει οτι δεν μπορεί κάποιο συγκεκριμένο ΑΤΜ ή κάρτα να έχει θέμα κάποια στιγμή, σε αυτή την περίπτωση αλλάζεις κάρτα ή πας σε ένα άλλο ΑΤΜ, αλλά το να το αναφέρεις σαν να είναι το νορμάλ είναι λάθος.

KostakisK
01-01-22, 13:08
Δεν μου έχει συμβεί ποτέ κάτι τέτοιο και στις 4 μεγάλες, αυτό δεν σημαίνει οτι δεν μπορεί κάποιο συγκεκριμένο ΑΤΜ ή κάρτα να έχει θέμα κάποια στιγμή, σε αυτή την περίπτωση αλλάζεις κάρτα ή πας σε ένα άλλο ΑΤΜ, αλλά το να το αναφέρεις σαν να είναι το νορμάλ είναι λάθος.

5 γνωστοι μου μέχρι στιγμής στο δίκτυο της Alpha στην Πάτρα και σε διαφορετικά atm

netblues
01-01-22, 13:46
Τα atm ειναι μηχανηματα που εχουν πολλα χρονια αναπτυξης πανω τους για να μην κανουν λαθη. Η για να το πω αλλιως, τυχον λαθη να μπορουν να αποδειχθουν ευκολα.
Δεν υπαρχει ουτε μια στο δισεκατομυριο περιπτωση να σου αφαιρεσει λεφτα απο το λογαριασμο και να μην τα παρεις.
Να τα δεσμευσει για λιγο, ναι, μεχρι εκει.
Για παραδειγμα, ζητας λεφτα, στα βγαζει στη θυριδα, και δεν τα παιρνεις. Τι γινεται μετα?
Τα τραβαει μεσα, τα βαζει σε θυριδα, για να ξερει απο που ηρθαν, και στελνει alarm στη διαχειριση.

Ομως ολα αυτα ειναι πολυ σπανια πραγματα.
Αρχιζω να πιστευω οτι καποιος καφρος εχει παει και χει κανει δολιοφθορες στα atm. Κανουν απιθανα πραγματα κατα καιρους διαφοροι.

KostakisK
01-01-22, 14:14
Θα σου πω τι έγινε. Πάω κοντά Λιμάνι της Πάτρας με ATM ΆΛΦΑ να σηκώσω χρήματα. Κανονικά πάει να βγάλει τα λεφτά. Δεν τα βγάζει από την θυριδα, τελείωσε η διαδικασία και μου έβγαλε και την κάρτα και λεφτά πουθενά, 2 εβδομάδες με την Alpha από εκπρόσωπο σε εκπρόσωπο. Κάποια στιγμή πήγε η εταιρεία να ελέγξει το atm και έτσι μου έκαναν την επιστροφή.

thourios
01-01-22, 14:38
Θα σου πω τι έγινε. Πάω κοντά Λιμάνι της Πάτρας με ATM ΆΛΦΑ να σηκώσω χρήματα. Κανονικά πάει να βγάλει τα λεφτά. Δεν τα βγάζει από την θυριδα, τελείωσε η διαδικασία και μου έβγαλε και την κάρτα και λεφτά πουθενά, 2 εβδομάδες με την Alpha από εκπρόσωπο σε εκπρόσωπο. Κάποια στιγμή πήγε η εταιρεία να ελέγξει το atm και έτσι μου έκαναν την επιστροφή.

Έχω δουλέψει σε ATM όταν ακόμα ήταν σε πρώιμο στάδιο. Σε ομάδα που τα πρώτο έστησαν στην Ελλάδα. Πιθανόν να έπεσες πάνω σε διακοπή ρεύματος και δεν υπήρχε UPS ή μολοκάρισμα του μηχανισμού καταμέτρησης. Αν και από τότε θυμάμαι υπήρχε καταγραφή του κάθε μηχανικού προβλήματος. Στο ενδεχόμενο που χρεώθηκες και ακόμα και σε αυτή την περίπτωση τα χρήματα πέφτουν στο ειδικό δοχείο. Όταν γίνει καταμέτρηση υπολοίπου και βρεθεί περίσσευμα τότε σου το επιστρέφουν και εφόσον το ποσό ταιριάζει με τις πληροφορίες που έχεις δώσει. Στα νεότερα ATM που «είναι και πιο γρήγορα» πολλές φορές προλαβαίνει το μηχάνημα και κάνει επιτόπου αντιλογισμό.
Καλό είναι να αποφεύγουμε να κάνουμε αναλήψεις σε μεμονωμένα μηχανήματα μέσα πχ σε σουπερμάρκετ ειδικά αν αν είναι μεγάλα τα ποσά. Οι εταιρείες που κάνουν την επαναφόρτιση αργούν να περάσουν από τα μηχανήματα αυτά που οι τράπεζες ξεφορτώνονται σιγά σιγά αφού το κόστος λειτουργίας τους είναι μεγάλο.

dimyok
01-01-22, 16:36
Την ανθρωπινη μλκια δε μπορεις να σωσεις και με το καλυτερο προγραμματισμο . Ας πουμε δε πα να κανει τπ μηχανημα μπιπ - μπιπ παρε μωρη πισω τη καρτα σου - ΤΙΠΟΤΑ . Εκει την αφησε μεσα και εφυγε με το τριπλοπαρκαρισμενο :p

jkoukos
01-01-22, 21:57
Θα σου πω τι έγινε. Πάω κοντά Λιμάνι της Πάτρας με ATM ΆΛΦΑ να σηκώσω χρήματα. Κανονικά πάει να βγάλει τα λεφτά. Δεν τα βγάζει από την θυριδα, τελείωσε η διαδικασία και μου έβγαλε και την κάρτα και λεφτά πουθενά, 2 εβδομάδες με την Alpha από εκπρόσωπο σε εκπρόσωπο. Κάποια στιγμή πήγε η εταιρεία να ελέγξει το atm και έτσι μου έκαναν την επιστροφή.
Μου έχει συμβεί 2 φορές στη Ελλάδα και μία στην Ιταλία.
Όπως αναφέρει και ο thourios, αν είναι ATM σε τράπεζα τελειώνεις αμέσως (σε ωράριο λειτουργίας), διαφορετικά σε άλλον χώρο περιμένεις να γίνει έλεγχος όταν έρθουν για επαναφόρτηση.
Στην Ιταλία το ποσό ήταν 600€ και παρόλο που ήταν σε τραπεζικό κατάστημα, έπρεπε να γίνει δήλωση μέσω της χώρα μας και εν τέλη η επιστροφή έγινε μετά από 4μηνο.

blade_
25-02-22, 14:41
Έπαθα ένα μικρό σοκ σήμερα.. Πήγα σε Πειραιώς να κάνω μια εξυπηρέτηση, μόνο αν έχεις κάρτα Πειραιώς εξυπηρετεισαι στο easy pay...

user2163
25-02-22, 15:35
Για λόγους ταυτοποίησης, για να γνωρίζουν ποιός κάνει την κατάθεση.
Καλό είναι αυτό.

jap
25-02-22, 16:07
Είχε αναφερθεί εδώ, το έχουν ανακοινώσει πριν λίγους μήνες. Την ίδια υποχρέωση έχει βγάλει και η Alpha με ανακοινώσεις από το 20 κάποια στιγμή αν δεν κάνω λάθος, υποτίθεται πρέπει να δείχνεις την κάρτα για να σε αφήσουν να πλησιάσεις το μηχάνημα. Δεν το έχω δει να υλοποιείται σε κανένα κατάστημα, αν το κάνουν τώρα υποχρεωτικό τεχνικά όπως στην Πειραιώς δεν ξέρω.

Καλό δεν είναι γιατί υποτίθεται τα ΚΑΣ έχουν σκοπό να πληρώνεις κάποιον όπως θες, αν θέλω να πληρώσω το ενοίκιο και δεν έχουμε την ίδια τράπεζα θα πρέπει και καλά να στείλω έμβασμα με εμβαστικά. Είμαι και το γράφω με κάθε ευκαιρία υπέρ της αυτοματοποίησης, της κατάργησης των μετρητών, των ηλεκτρονικών υπηρεσιών, αλλά αυτό είναι παράνοια - να ζητούν την κάρτα σε μηχάνημα που ειδικός σκοπός του είναι οι πληρωμές με μετρητά. Αν δεν γουστάρετε κύριοι και πρέπει να ξέρουν ποιοι βάζουν μεγάλα ποσά, βάλτε ένα όριο, να δέχεται μέχρι ΧΧΧ ευρώ ανά συναλλαγή. Και να μην επιτρέπεται σε κάποιους να καταλαμβάνουν το μηχάνημα και να κάνουν όλες τις πληρωμές του μήνα, αν είναι να κάνω 10 πληρωμές μαζεμένες γιατί να μην τις κάνω με web banking?

Chingachgook
26-02-22, 03:41
Και να μην ξεχνάμε βέβαια πως οι χρεωστικές κάρτες δεν είναι πλέον δωρεάν ε;

Godian
28-02-22, 08:51
Δεν ξέρω αν το γράφω στο σωστό νήμα.
Ενώ είμαι γραμμένος στο σύστημα Iris με την alpha Bank κανονικά. Στέλνω λεφτά όπως κάνω πάντα από εθνική. Αλλά τώρα λέει ο χρήστης δεν είναι στην υπηρεσία iris. 500 φορές την έχω χρησιμοποιήσει την υπηρεσία. Τώρα τι έγινε;;;

KostakisK
28-02-22, 13:14
Ξανακάνε εγγραφή μπορεί να μπλόκαρε

zeronero
28-02-22, 13:46
Έχει κανείς άλλος πρόβλημα με την πρόσβαση στο ebanking της ΕΤΕ από browser αυτή τη στιγμή από vf σταθερή; Πότε δε φορτώνει καθόλου, πότε δεν δέχεται τους κωδικούς και πότε, έαν τους δεχτεί, βγάζει μηνύματα σφάλματος όταν είμαι μέσα.

Σε αντίθεση, το moblie app λειτουργεί μια χαρά.

Από wind mobile φαίνεται να λειτουργεί μια χαρά και στα δύο.

Το πρωί ήταν OK.

Update: Φαίνεται να στρώνει σιγά σιγά.

Update 2: Η λειτουργικότητα αποκαταστάθηκε.

dimyok
28-02-22, 15:19
Ναι δεν εστελνε σωστα OTP στο κολοviber και πετουσε σφαλμα λαθος τηλεφωνο αυθεντικοποιησης η κατι τετοιο . Πλακωσαν ολοι τελευταια μερα για τελη κυκλοφοριας ;
Mε την ευκαιρια υπαρχει τροπος να το γυρισω πισω στο κλασικο SMS OTP ;

KostakisK
28-02-22, 15:28
Ναι μπλοκαρε το προφίλ της τράπεζας στο viber

goku
06-05-22, 16:48
Έχει κανείς πρόβλημα με on-line κατάθεση σε ΑΤΜs της τράπεζας Πειραιώς; Έχω πάει 2 φορές τις τελευταίες 2 εβδομάδες για να κάνω κατάθεση, τοποθετώ την κάρτα, δίνω το pin, επιλέγω online κατάθεση και μου πετάει την κάρτα έξω. Η κάρτα δουλεύει κανονικά σε POS σε διάφορα καταστήματα, ανάληψη χρημάτων δεν έχει χρειαστεί να κάνω και δεν το έχω δοκιμάσει. Δυστηχώς διαμένω επαρχία και έχουμε μόνο 1 ΑΤΜ που υποτίθεται ότι δέχεται on-line καταθέσεις, οπότε δεν μπορώ να κάνω δοκιμές σε άλλα ΑΤΜ για να βεβαιωθώ αν φταίει η κάρτα, ο λογαριασμός ή κάτι άλλο.

zeronero
06-05-22, 16:56
Όταν μου συνέβη αυτό, έφταιγε το μηχάνημα. Δοκιμασμένο με δύο κάρτες. Σε άλλο μηχάνημα λειτούργησε μια χαρά την ίδια ώρα.

goku
06-05-22, 19:35
Όταν μου συνέβη αυτό, έφταιγε το μηχάνημα. Δοκιμασμένο με δύο κάρτες. Σε άλλο μηχάνημα λειτούργησε μια χαρά την ίδια ώρα.

Είχα πάει με διαφορά 10 ημερών τουλάχιστον, ίσως και παραπάνω, σε ΑΤΜ που βρίσκεται σε κατάστημα και το οποίο σίγουρα δεχόταν καταθέσεις παλιότερα. Να μην το είχαν φτιάξει τόσες μέρες; Δεν είναι κάτι βιαστικό, οπότε θα ξαναπροσπαθήσω σε μερικές μέρες, αν δεν το έχουν φτιάξει αναγκαστικά θα τα βάλω σε Εθνική και θα στείλω έμβασμα.

jkoukos
07-05-22, 11:59
Ήταν ΑΤΜ με δυνατότητα κατάθεσης online ή offline με φάκελο;
Αν ήταν το δεύτερο πιθανόν να μην είχε φακέλους. Είχα αυτό ακριβώς το πρόβλημα στο χωριό την προηγούμενη βδομάδα και τελικά έκανα την κατάθεση σε ΑΤΜ στην πρωτεύουσα του Νομού που είχε δυνατότητα online.

goku
07-05-22, 12:47
Ήταν ΑΤΜ με δυνατότητα κατάθεσης online ή offline με φάκελο;
Αν ήταν το δεύτερο πιθανόν να μην είχε φακέλους. Είχα αυτό ακριβώς το πρόβλημα στο χωριό την προηγούμενη βδομάδα και τελικά έκανα την κατάθεση σε ΑΤΜ στην πρωτεύουσα του Νομού που είχε δυνατότητα online.

Online ήταν, αφού το ανέφερα και στο αρχικό μήνυμα


επιλέγω online κατάθεση

Επιπλέον στο συγκεκριμένο ΑΤΜ κάνω χρόνια καταθέσεις, τις τελευταίες 2 εβδομάδες έχει κάποιο θέμα. Λογικά έχει κάποιο πρόβλημα, με τον μηχανισμό ίσως; και δεν το έχουν φτιάξει ακόμη.

jap
07-05-22, 14:00
Έχει τιγκάρει και (λέω εγώ) το αδειάζουν κάθε Δευτέρα. Οι προηγούμενες δύο Δευτέρες ήταν αργίες, μεθαύριο θα εξυπηρετηθείς.

Chingachgook
01-06-22, 11:42
Έχει κανείς θέμα με χρήση χρεωστικής Alpha από χθες (31/5); Έχω φάει πόρτα με χρήση της κάρτας ανέπαφα, με χρήση σε NFC, ακόμη ακόμη και μέσω σύνδεσης με paypal; Εννοείται ότι η κάρτα ως πλαστικό δεν έχει θέμα, ο λογ/μος είναι οκ, έχει υπολοιπο κτλ.

k_koulos
01-06-22, 11:45
το πρωί είχα θέμα με bonus , σε τηλεφωνική επικοινωνία μου είπαν ότι το πρόβλημα έχει λυθεί, δεν έχω δοκιμάσει.... δίπλα μου άλλος με bonus του πέρασε η κίνηση κανονικά ....

sdikr
01-06-22, 11:50
Έχει κανείς θέμα με χρήση χρεωστικής Alpha από χθες (31/5); Έχω φάει πόρτα με χρήση της κάρτας ανέπαφα, με χρήση σε NFC, ακόμη ακόμη και μέσω σύνδεσης με paypal; Εννοείται ότι η κάρτα ως πλαστικό δεν έχει θέμα, ο λογ/μος είναι οκ, έχει υπολοιπο κτλ.

Μήπως την έχεις κλειδώσει απο την εφαρμογή ή το ebanking;

Chingachgook
01-06-22, 11:56
Όχι (αλλά θα το κοιτάξω nonetheless για κάθε ενδεχόμενο)

zeronero
04-06-22, 20:24
Σήμερα το μεσημέρι που επιχείρησα δεν κατάφερα να πληρώσω ανέπαφα με το κινητό μέσω της εφαρμογής της ΕΤΕ. Απενεργοποίησα τις ανέπαφες από το κινητό και στην προσπάθεια επανενεργοποίησης πετάει συνέχεια σφάλμα στο βήμα ορισμού pin. Σε επικοινωνία με την ΕΤΕ (δις, μια το μεσημέρι και μια τώρα) μού ανέφεραν ότι είναι γενικό και έχει προωθηθεί στο αρμόδιο τμήμα.
Μιλάω για android. Το ίδιο συμβαίνει και στο android της συζύγου, ενώ δύο φίλοι με iphone μού είπαν πως δεν είχαν πρόβλημα σήμερα.
Μέχρι χθες αργά όλα ήταν οκ.

KostakisK
04-06-22, 21:23
Σήμερα το μεσημέρι που επιχείρησα δεν κατάφερα να πληρώσω ανέπαφα με το κινητό μέσω της εφαρμογής της ΕΤΕ. Απενεργοποίησα τις ανέπαφες από το κινητό και στην προσπάθεια επανενεργοποίησης πετάει συνέχεια σφάλμα στο βήμα ορισμού pin. Σε επικοινωνία με την ΕΤΕ (δις, μια το μεσημέρι και μια τώρα) μού ανέφεραν ότι είναι γενικό και έχει προωθηθεί στο αρμόδιο τμήμα.
Μιλάω για android. Το ίδιο συμβαίνει και στο android της συζύγου, ενώ δύο φίλοι με iphone μού είπαν πως δεν είχαν πρόβλημα σήμερα.
Μέχρι χθες αργά όλα ήταν οκ.

GPAY δεν έχουν βάλει ακόμα?

zeronero
04-06-22, 21:57
Όχι δυστυχώς. Το ίδιο και η Πειραιώς. Η οποία έχει όμως Garmin pay. Γιατί ως τράπεζα να επιλέξεις μόνο το ένα και όχι και το άλλο; και εάν είχε και η ΕΤΕ Garmin pay δε θα ασχολούμουν με τις ανέπαφες μέσω της εφαρμογής τους.

05/06: Σήμερα το πρωί όλα οκ. Θυμάμαι ότι και τον 02/2022 μού είχε συμβεί, αλλά κράτησε κανένα 2ωρο.

runner70
11-06-22, 21:09
Επιτέλους μπήκε και η Πειραιως στο google pay (gpay)! Μονο η Εθνικη έχει ξεμείνει.

zeronero
06-07-22, 13:52
Επιτέλους!!!

https://www.nbg.gr/el/idiwtes/kathimerines-sunallages/digital-banking/dunatotites-internet-mobile-banking/google-pay

Μόνο mastercard προς το παρόν.

Αναμένω και garmin pay τώρα...

jkoukos
06-07-22, 14:21
Μόνο mastercard προς το παρόν.
Προφανώς δεν έχει ανανεωθεί η ιστοσελίδα (https://support.google.com/pay/answer/10173490?hl=el).
Παρόλο που αναφέρει μόνο Mastercard σε πιστωτική για ΕΤΕ, μια χαρά συνδέθηκε και η αντίστοιχη της Visa που έχω.

KeRMiT75
16-07-22, 22:48
Καλησπέρα σας!

Έκανα σήμερα την αίτηση για το tourism4all και κατά την αίτηση έπρεπε να επιλέξω ως πιστωτικό ίδρυμα (ή κάτι παρόμοιο) μεταξύ "Alpha Bank" και "Viva Wallet".

1. Για να επιλέξει κανείς την "Alpha Bank" πρέπει να έχει κανείς λογαριασμό/e-banking στην τράπεζα ή δεν έχει σχέση;

2. Όποια επιλογή και να κάνει κανείς, χρειάζεται στη συνέχεια και η αντίστοιχη εφαρμογή για κάνει χρήση των χρημάτων του προγράμματος, σωστά;

jap
16-07-22, 23:11
1. Δεν έχει σημασία τι θα επιλέξεις, ούτε χρειάζεται να υπάρχει λογαριασμός. Στο Fuel Pass όσοι είχαν δηλώσει Alpha φτιάχτηκαν 2-3 μέρες πιο γρήγορα οι κάρτες, αυτό δεν σημαίνει ότι θα γίνει και τώρα το ίδιο.

2. Χρειάζεται κινητό με NFC και να έχει ή GPay ή Apple Pay. Έχουν συζητηθεί λεπτομερώς στο νήμα του fuel pass.

KostakisK
17-07-22, 01:44
Η Alpha Wallet για Huawei Κινητά

KeRMiT75
17-07-22, 08:15
1. Δεν έχει σημασία τι θα επιλέξεις, ούτε χρειάζεται να υπάρχει λογαριασμός. Στο Fuel Pass όσοι είχαν δηλώσει Alpha φτιάχτηκαν 2-3 μέρες πιο γρήγορα οι κάρτες, αυτό δεν σημαίνει ότι θα γίνει και τώρα το ίδιο.

2. Χρειάζεται κινητό με NFC και να έχει ή GPay ή Apple Pay. Έχουν συζητηθεί λεπτομερώς στο νήμα του fuel pass.

Ευχαριστώ πολύ, θα ανατρέξω και σε αυτό το νήμα!

advantix
17-07-22, 11:49
2. Χρειάζεται κινητό με NFC και να έχει ή GPay ή Apple Pay. Έχουν συζητηθεί λεπτομερώς στο νήμα του fuel pass.

Από ερώτηση στο αυτόματο σύστημα τους.


Ερ.: Αν δεν υπάρχει συσκευή με τεχνολογία NFC , πως γίνεται η διαδικασία ;
Απ.: Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, ούτε ο δικαιούχος χάνει την επιδότηση.
Και αυτό γιατί, η χρήση της άυλης ψηφιακής χρεωστικής κάρτας μπορεί να γίνει και μέσω ιστοσελίδας ή ηλεκτρονικής πλατφόρμας, στην οποία παρέχεται η δυνατότητα για απευθείας χρέωση από τον πάροχο, με τη συμπλήρωση των στοιχείων της ψηφιακής κάρτας του δικαιούχου.

jap
17-07-22, 13:18
Ναι, προφανώς έχεις δίκιο, το λέει και στις συχνές ερωτήσεις (https://vouchers.gov.gr/tourism4all) 7 και 8. Αλλά τουλάχιστον χτες που υπέβαλα εγώ την αίτηση είχε ένα ροζ-σομόν πλαίσιο που έλεγε ότι για την εξαργύρωση είναι απαραίτητο να έχεις κινητό με nfc και την αντίστοιχη εφαρμογή. Ας αποφασίσουν.

phantom77
17-07-22, 14:11
είχε ένα ροζ-σομόν πλαίσιο που έλεγε ότι για την εξαργύρωση είναι απαραίτητο να έχεις κινητό με nfc

Τώρα έχουν συμπληρώσει το παρακάτω:

Εναλλακτικά μπορεί να χρησιμοποιηθεί με υποβολή των στοιχείων της σε κατάλληλους διαδικτυακούς τόπους παρόχων διαμονής χωρίς χρήση τεχνολογίας NFC.

jap
17-07-22, 14:27
Μπορεί να κάνω λάθος και να το διάβασα διαγώνια, εν πάσει περιπτώσει δεν είναι απαραίτητο το NFC (και πολύ καλά έκαναν).

sdikr
17-07-22, 14:34
Μπορεί να κάνω λάθος και να το διάβασα διαγώνια, εν πάσει περιπτώσει δεν είναι απαραίτητο το NFC (και πολύ καλά έκαναν).

Τεχνικά ούτε και στο fuel pass ήταν, καθώς θα μπορούσες να το κάνεις ηλεκτρονικά ή τηλεφωνικά στο βενζινάδικο, ο μόνος περιορισμός ήταν να γίνει η συναλλαγή σε κατάστημα που έχει στον ΚΑΔ του τα Καύσιμα.
Πχ αν δεν κάνω λάθος η Viva σου δίνει δυνατότητα να δεχτείς κάρτα και να περάσεις τα στοιχεία της κάρτας μέσω Browser αντί για NFC ή Pos
Αλλά το θέμα είναι να θέλει να μπει στην διαδικασία το κατάστημα.


Στην περίπτωση του Τουρισμού, είναι πιο εύκολα τα πράγματα, τις πιο πολλές φορές για να κλείσεις δωμάτιο και εισιτήρια θα το κάνεις online

jap
17-07-22, 15:45
Ακόμα πιο καλά στην περίπτωση του Evia Pass που μπορείς να πας (από Αθήνα) μια μονοήμερη εκδρομή και να τα φας σε ψάρια και θαλασσινά, χωρίς να μείνεις κάπου, αλλά λέμε τώρα... Έτσι κι αλλιώς λίγα είναι για μας τους large. (Αλήθεια τώρα, ένα Χαλκιδική pass με 500 ευρώ μέσα δεν μου κακόπεφτε, αλλά έμαθα ότι τα καρντάσια φέτος πάνε να βγάλουν τα σπασμένα των προηγούμενων ετών).

advantix
18-07-22, 14:32
Το θέμα είναι ότι θέλουμε να κάνουμε την αίτηση για την μητέρα μου που είναι πάνω από 70 χρονών και από κινητό έχει ένα απλό με πλήκτρα και άντε να βγάλει άκρη στο κατάλυμα πως θα το χρησιμοποιήσει, επίσης με την Alpha Bank δεν έχουμε λογαρισμό, στην Εθνική τράπεζα έχει.

jap
18-07-22, 16:01
Ηλεκτρονικά πρέπει να γίνει η όλη δουλειά, αν το κατάλυμα δεν έχει τρόπο να λαμβάνει πληρωμές μέσω web δεν ξέρω αν γίνεται. Λογαριασμός προϋπάρχων δεν χρειάζεται για να βγει η κάρτα, ένα email και ένα κινητό που θα επαληθευτούν κατά την αίτηση μόνο.

phantom77
22-07-22, 19:41
Δοκίμασα το GooglePay για μερικές μέρες και παρατήρησα το εξής: στο 50% των περιπτώσεων, η εφαρμογή στο κινητό έδινε ΟΚ, το POS όμως δεν είχε πάρει την πληρωμή και έπρεπε να ξανακάνω την διαδικασία.
Αναγκάστηκα να γυρίσω στο Alpha Wallet που χρησιμοποιούσα πριν, και δεν είχα ποτέ τέτοια προβλήματα (είναι και πιο γρήγορο).

Τι φταίει άραγε; Το κινητό (Motorola One Vision), η εφαρμογή ή μήπως η τράπεζα;

KostakisK
22-07-22, 20:01
Δοκίμασα το GooglePay για μερικές μέρες και παρατήρησα το εξής: στο 50% των περιπτώσεων, η εφαρμογή στο κινητό έδινε ΟΚ, το POS όμως δεν είχε πάρει την πληρωμή και έπρεπε να ξανακάνω την διαδικασία.
Αναγκάστηκα να γυρίσω στο Alpha Wallet που χρησιμοποιούσα πριν, και δεν είχα ποτέ τέτοια προβλήματα (είναι και πιο γρήγορο).

Τι φταίει άραγε; Το κινητό (Motorola One Vision), η εφαρμογή ή μήπως η τράπεζα;

Οχι δεν φταίει η Google. Αν είναι κλειδωμένο το τηλέφωνο σου σου ζητά αποτύπωμα για να προχωρήσει η συναλλαγή. 2ον. Αν δεν περνάει το σήμα του nfc στο POS τότε αν έχεις θήκη πέτα την και αν χωρίς θήκη πάλι γίνεται το ίδιο είναι η συσκευή

sdikr
22-07-22, 20:13
Δοκίμασα το GooglePay για μερικές μέρες και παρατήρησα το εξής: στο 50% των περιπτώσεων, η εφαρμογή στο κινητό έδινε ΟΚ, το POS όμως δεν είχε πάρει την πληρωμή και έπρεπε να ξανακάνω την διαδικασία.
Αναγκάστηκα να γυρίσω στο Alpha Wallet που χρησιμοποιούσα πριν, και δεν είχα ποτέ τέτοια προβλήματα (είναι και πιο γρήγορο).

Τι φταίει άραγε; Το κινητό (Motorola One Vision), η εφαρμογή ή μήπως η τράπεζα;

Δεν έχω τέτοιο θέμα, μάλιστα επειδή έχω δυο κάρτες και βαριέμαι να αλλάζω έχω default το alpha wallet και βάζω όταν θέλω το gpay, πραγματικά το gpay Πιάνει απο 5 εκατοστά απο το Pos και άμεσα ενώ το wallet πρέπει να ακουμπάει και 2 στις 10 θα βγάλει error.

phantom77
22-07-22, 20:21
Οχι δεν φταίει η Google. Αν είναι κλειδωμένο το τηλέφωνο σου σου ζητά αποτύπωμα για να προχωρήσει η συναλλαγή. 2ον. Αν δεν περνάει το σήμα του nfc στο POS τότε αν έχεις θήκη πέτα την και αν χωρίς θήκη πάλι γίνεται το ίδιο είναι η συσκευή
Μάλλον δεν κατάλαβες το πρόβλημα που περιγράφω.


Δεν έχω τέτοιο θέμα, μάλιστα επειδή έχω δυο κάρτες και βαριέμαι να αλλάζω έχω default το alpha wallet και βάζω όταν θέλω το gpay, πραγματικά το gpay Πιάνει απο 5 εκατοστά απο το Pos και άμεσα ενώ το wallet πρέπει να ακουμπάει και 2 στις 10 θα βγάλει error.
Τι να σου πω. Εγώ έχω την ακριβώς αντίθετη εμπειρία. Αργό και με λάθη το GPay, γρήγορο και αλάνθαστο το Alpha Wallet.

Ελπίζω να βελτιωθεί η κατάσταση με το νέο Google Wallet γιατί το ιστορικό πληρωμών της Αlpha είναι χάλια.

zeronero
22-07-22, 20:33
Χρησιμοποιούσα το gpay με την revolut για πολύ καιρό και πάντα οι συναλλαγές ήταν ακαριαίες. Το ίδιο και εδώ και λίγο καιρό με την ετε.

fadasma
22-07-22, 20:42
Το Google pay δίνει τον αριθμό της κάρτας ή άλλο αριθμό;

@ ADSLgr.com All rights reserved.