PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 [172] 173 174 175 176

Manolis_karas
23-11-22, 20:48
Υπάρχει δυνατότητα στις χρεωστικές της Τράπεζας Πειραιώς να αλλάξει το όριο ανάληψης από λογαριασμό, ο οποίος εμφανίζεται στην οθόνη του ΑΤΜ;
Αν υπάρχει δυνατότητα, γίνεται με e-banking; Και πως;
Παρακαλώ αν ξέρει κάποιος να με βοηθήσει.

phantom77
23-11-22, 23:41
Αν υπάρχει δυνατότητα, γίνεται με e-banking; Και πως;

Κάρτες > Οι χρεωστικές κάρτες μου > Μεταβολή ορίων χρεωστικής κάρτας.

Manolis_karas
24-11-22, 00:33
Ευχαριστώ.

- - - Updated - - -

Το δοκίμασα, δεν επιτρέπει πάνω από 600 ευρώ.

TeoT
24-11-22, 01:08
Ευχαριστώ.

- - - Updated - - -

Το δοκίμασα, δεν επιτρέπει πάνω από 600 ευρώ.

Έχεις δίκαιο... τωρα το δοκίμασα... δίνει κλιμακωτά ποσά μέχρι 600 και επειδή εγώ είχα πάνω απο 600 η επόμενη επιλογή είναι το ποσό που είχα ορίσει.
Παλιά είχε μέχρι 2000, το είχα αλλάξει και χρησιμοποιήσει αλλά τώρα βλέπω ότι έχουν αλλάξει το μεγιστο ποσό.

phantom77
24-11-22, 02:05
Στη δική μου πάει μέχρι €800. Δεν θυμάμαι αν είχα ορίσει κάποιο όριο όταν την έβγαλα.

TeoT
24-11-22, 19:32
Στη δική μου πάει μέχρι €800. Δεν θυμάμαι αν είχα ορίσει κάποιο όριο όταν την έβγαλα.

Προφανώς έχουν αλλάξει το πάνω όριο και απο 2000 που είχαν το πήγαν στα 600... μέχρι εκεί πάει κλιμακωτά ανα 50 ευρώ... και μετά κάνει άλμα σε μένα στα 850 που είχα ορίσει.
Αλλά πολύ δεν μείωσαν το πάνω όριο και χωρίς να υπάρχει κάποια ενημέρωση;;;
Πρέπει δηλαδή να μπείς μέσα, θα εξυπηρετηθείς, πόσο ειναι το κάτω όριο στον γκισέ

thourios
24-11-22, 19:43
Προφανώς έχουν αλλάξει το πάνω όριο και απο 2000 που είχαν το πήγαν στα 600... μέχρι εκεί πάει κλιμακωτά ανα 50 ευρώ... και μετά κάνει άλμα σε μένα στα 850 που είχα ορίσει.
Αλλά πολύ δεν μείωσαν το πάνω όριο και χωρίς να υπάρχει κάποια ενημέρωση;;;
Πρέπει δηλαδή να μπείς μέσα, θα εξυπηρετηθείς, πόσο ειναι το κάτω όριο στον γκισέ

Σου λέει οι συναλλαγές γίνονται μέσω καρτών πλέον και internet banking και επιταγές. Δεν έχεις λόγο να έχεις τόσα μετρητά.
Για αγορές το όριο πόσο μπορεί να φτάσει με κάρτα; Θέλω να αγοράσω ας πούμε σήμερα από τον Κοτσο όλες μου τις λευκές ηλεκτρικές συσκευές αξίας 2500 ευρώ γίνεται; Εννοείται ότι έχω υπόλοιπο.

phantom77
24-11-22, 20:18
Μέχρι 10.000. λέει.

243538

Πόσο διαρκεί το "προσωρινά" που γράφει, δεν ξέρω.

- - - Updated - - -


Σου λέει οι συναλλαγές γίνονται μέσω καρτών πλέον και internet banking και επιταγές. Δεν έχεις λόγο να έχεις τόσα μετρητά.

Και φυσικά, αν θελήσεις να μεταφέρεις ένα μεγαλύτερο ποσό απο μία τράπεζα σε άλλη με ανάληψη\κατάθεση σε ΑΤΜ, δεν μπορείς. Πρέπει να πληρώσεις την προμήθεια τους.

TeoT
25-11-22, 00:43
Σου λέει οι συναλλαγές γίνονται μέσω καρτών πλέον και internet banking και επιταγές. Δεν έχεις λόγο να έχεις τόσα μετρητά.
Για αγορές το όριο πόσο μπορεί να φτάσει με κάρτα; Θέλω να αγοράσω ας πούμε σήμερα από τον Κοτσο όλες μου τις λευκές ηλεκτρικές συσκευές αξίας 2500 ευρώ γίνεται; Εννοείται ότι έχω υπόλοιπο.

Να θυμίσω ότι δεν έχει καταργηθεί η χρήση μετρητών στις συναλλαγές και ότι για ιδιώτες συναλλαγές μέχρι 500 ευρώ ανά συναλλαγή με μετρητά είναι καθόλα νόμιμες.
Και για την ιστορία η Εθνική (πριν λίγο το έλεγξα) για αναλήψεις απο ΑΤΜ έχει ανώτατο ημερήσιο όριο τα 3000 ευρώ.

phantom77
28-11-22, 19:46
Έκανα πριν λίγο μια αγορά αξίας €69 απο το online κατάστημα γνωστής αλυσίδας. Πληρωμή με χρεωστική Visa Πειραιώς και διεκπεραίωση μέσω Eurobank\Worldline Greece e-Commerce.
Δεν μου ζητήθηκε απο την Πειραιώς επιβεβαίωση της συναλλαγής με extraPIN όπως γίνεται συνήθως. Είναι φυσιολογικό αυτό;

sdikr
28-11-22, 20:18
Έκανα πριν λίγο μια αγορά αξίας €69 απο το online κατάστημα γνωστής αλυσίδας. Πληρωμή με χρεωστική Visa Πειραιώς και διεκπεραίωση μέσω Eurobank\Worldline Greece e-Commerce.
Δεν μου ζητήθηκε απο την Πειραιώς επιβεβαίωση της συναλλαγής με extraPIN όπως γίνεται συνήθως. Είναι φυσιολογικό αυτό;

Σε αυτή την περίπτωση ο έμπορος αναλαμβάνει μεγαλύτερο ρίσκο, αλλά ναι μπορεί να γίνει συναλλαγή χωρίς εξτρά κωδικό.
Αυτό το βλέπω αρκετές φορές με καταστήματα που είναι συχνά πελάτης, Πχ πριν λίγο έκανα πληρωμή Nova, δεν μου το ζήτησε, πριν μερικές μέρες έκανα συναλλαγή πλαίσιο και μεγάλο πόσο, ούτε εκεί.

phantom77
28-11-22, 20:24
Το κατάστημα δηλαδή επιλέγει αν θέλει έξτρα κωδικό;
Ήταν η πρώτη μου αγορά απο το συγκεκριμένο, δεν με ήξερε κι από χθες ;)

sdikr
28-11-22, 20:28
Το κατάστημα δηλαδή επιλέγει αν θέλει έξτρα κωδικό;
Ήταν η πρώτη μου αγορά απο το συγκεκριμένο, δεν με ήξερε κι από χθες ;)

Ναι, μάλιστα παλιότερα θυμάμαι πως συναλλαγές με 3d-secure, verified by visa Κοστίζανε παραπάνω στον έμπορο

phantom77
28-11-22, 21:25
Το ιστορικό του browser δείχνει οτι πέρασε απο σελίδα 3D Secure Processing πάντως.
Αν πέρασε ή απλά προσπέρασε, δεν ξέρω :)

user2163
28-11-22, 22:38
Το ιστορικό του browser δείχνει οτι πέρασε απο σελίδα 3D Secure Processing πάντως.
Αν πέρασε ή απλά προσπέρασε, δεν ξέρω :)

Πέρασε, δεν χρειάστηκε κάτι από εσένα και προχώρησε.
Το αν θα σε κάνει challenge εξαρτάται από τον κίνδυνο που υπολογίζει για τη συναλλαγή.

YAziDis
28-11-22, 22:51
Πέρασε, δεν χρειάστηκε κάτι από εσένα και προχώρησε.
Το αν θα σε κάνει challenge εξαρτάται από τον κίνδυνο που υπολογίζει για τη συναλλαγή.

Το πρόβλημα είναι σε περίπτωση κλοπής να χρειαστεί κάτι από τον κλέφτη και να μην περάσει η συναλλαγή. Υποτίθεται για τον καταναλωτή έγινε αυτή η αλλαγή και η υποχρέωση. Απ ότι είχα καταλάβει ήταν υποχρεωτικό πανευρωπαϊκά. Απ ότι φαίνεται δεν είναι. Σήμερα και σε εμένα σε κράτηση εισιτηρίων με την sky express πέρασε απευθείας χωρίς έξτρα Ασφαλεια.

user2163
28-11-22, 22:58
Το πρόβλημα είναι σε περίπτωση κλοπής να χρειαστεί κάτι από τον κλέφτη και να μην περάσει η συναλλαγή. Υποτίθεται για τον καταναλωτή έγινε αυτή η αλλαγή και η υποχρέωση. Απ ότι είχα καταλάβει ήταν υποχρεωτικό πανευρωπαϊκά. Απ ότι φαίνεται δεν είναι. Σήμερα και σε εμένα σε κράτηση εισιτηρίων με την sky express πέρασε απευθείας χωρίς έξτρα Ασφαλεια.

Σε αυτή την περίπτωση θα κάνεις αμφισβήτηση, όταν δεν έχει περάσει 3d secure είναι πιο εύκολη η αμφισβήτηση (βγαίνει σχεδόν σίγουρα υπέρ σου).

Το να βάλεις 3d-secure παντού δεν είναι η τέλεια λύση μιας και είναι πιο πιθανό κάποιος να εγκαταλείψει τη συναλλαγή όταν βλέπει το 3d-secure (και δεν μιλάω για περιπτώσεις απάτης/κλοπής εκεί είναι στα υπέρ).
https://www.globalbankingandfinance.com/the-real-impact-of-psd2
https://fingerprint.com/blog/reducing-cart-abandonment-psd2-compliance/#:~:text=According%20to%20a%20study%20by%20globalbankingandfinance.com%2C%20the%20transaction,even%20allowing%20some%20c ustomers%20to%20skip%20SCA%20entirely.

phantom77
28-11-22, 22:59
H πλάκα είναι οτι η κάρτα δεν είναι καν στο όνομα μου, είναι της γυναίκας μου και έχει κρατήσει το πατρικό της επώνυμο. Δεν υπήρχε λοιπόν τίποτα που να συνδέει τα στοιχεία που έχει για μένα το κατάστημα με τα στοιχεία της κάρτας.

psolord
29-11-22, 14:19
Ναι, μάλιστα παλιότερα θυμάμαι πως συναλλαγές με 3d-secure, verified by visa Κοστίζανε παραπάνω στον έμπορο

Είναι πιο ακριβές οι 3D. Έχεις δει που έχουν πάει οι κάρτες γραφικών;

:sneer:

Chingachgook
29-11-22, 15:30
Ένα μπαν ξεγυρισμένο με απ'όλα στον κύριο παρακαλώ

:mrgreen:

sdikr
29-11-22, 15:39
Ένα μπαν ξεγυρισμένο με απ'όλα στον κύριο παρακαλώ

:mrgreen:

Δεν έχει ξεπαγώσει ακόμα το κουμπί, μάλλον προς το καλοκαίρι :p

yyy
16-12-22, 23:44
Η Curve δεν έχει κάποια χρέωση για ανάληψη συναλλάγματος εντός ΕΕ, σωστά; Με ενδιαφέρει συγκεκριμένα η Τσεχία. Θα χρησιμοποιηθεί για αγορές, αλλά όλο και κάποια ανάληψη θα γίνει για να υπάρχουν και μετρητά σε τοπικό νόμισμα. Βέβαια, μπορεί να έχει η τοπική τράπεζα κάποια χρέωση, αλλά αυτό φαντάζομαι θα το δείξει το ΑΤΜ πριν ολοκληρωθεί η ανάληψη.

phantom77
16-01-23, 23:17
Μια ερώτηση για την ανανέωση της χρεωστικής κάρτας μου:

Στις αρχές Δεκεμβρίου βγήκε η καινούρια και η Eurobank προσπάθησε να πάρει απο το λογαριασμό μου τα €6 που νομίζω κοστίζει. Εκείνη την μέρα όμως ο λογαριασμός ήταν άδειος και πήραν μόνο €0,06
Στις αρχές Ιανουαρίου έβαλα λεφτά στον λογαριασμό αλλα δεν έχω δει να γίνεται προσπάθεια να πάρουν τα υπόλοιπα. Το γλίτωσα το "χαράτσι";

Την κάρτα την έχω παραλάβει ήδη και ενεργοποιήθηκε χωρίς πρόβλημα.

john_who
18-01-23, 23:45
πολύ δύσκολα να τα γλυτώσεις, είναι γραμμένο το χρέος και θα στα ζητήσουν όταν χρειαστεί να κάνεις κάτι με την τράπεζα

johnmegarythmos
19-01-23, 00:29
Μια ερώτηση για την ανανέωση της χρεωστικής κάρτας μου:

Στις αρχές Δεκεμβρίου βγήκε η καινούρια και η Eurobank προσπάθησε να πάρει απο το λογαριασμό μου τα €6 που νομίζω κοστίζει. Εκείνη την μέρα όμως ο λογαριασμός ήταν άδειος και πήραν μόνο €0,06
Στις αρχές Ιανουαρίου έβαλα λεφτά στον λογαριασμό αλλα δεν έχω δει να γίνεται προσπάθεια να πάρουν τα υπόλοιπα. Το γλίτωσα το "χαράτσι";

Την κάρτα την έχω παραλάβει ήδη και ενεργοποιήθηκε χωρίς πρόβλημα.

πιστευω οτι θα στα τραβηξει ξανα καποια στιγμη ειτε στο τελος του μηνα ειτε αρχες του επομενου . Εκτος και αν εχει δωρεαν την εκδοση της πρωτης χρεωστικης . Πχ η εθνικη τραπεζα αμα εχεις χρεωστικη πχ mastercard, και πας να βγαλεις και χρεωστικη visa για πρωτη φορα ειναι δωρεαν και το αντιστροφο. Το κακο ειναι οτι χρεωστικες καρτες της εθνικης ισχυουνε για 3 χρονια και οχι 5 οπως παλια .

phantom77
19-01-23, 20:57
πολύ δύσκολα να τα γλυτώσεις, είναι γραμμένο το χρέος και θα στα ζητήσουν όταν χρειαστεί να κάνεις κάτι με την τράπεζα
Μόνο αναλήψεις απο το ΑΤΜ κάνω. Έχω να μπω σε τράπεζα απο το 2019 :)


πιστευω οτι θα στα τραβηξει ξανα καποια στιγμη ειτε στο τελος του μηνα ειτε αρχες του επομενου . Εκτος και αν εχει δωρεαν την εκδοση της πρωτης χρεωστικης . Πχ η εθνικη τραπεζα αμα εχεις χρεωστικη πχ mastercard, και πας να βγαλεις και χρεωστικη visa για πρωτη φορα ειναι δωρεαν και το αντιστροφο. Το κακο ειναι οτι χρεωστικες καρτες της εθνικης ισχυουνε για 3 χρονια και οχι 5 οπως παλια .
Δεν είναι τέτοια περίπτωση. Είναι η αρχική κάρτα που είχα βγάλει πριν 12 χρόνια και ανανεώνεται απο τότε.

goku
19-01-23, 21:03
Μόνο αναλήψεις απο το ΑΤΜ κάνω. Έχω να μπω σε τράπεζα απο το 2019

Εγώ έχω να μπω από το 2014, αλλά αυτό δεν λέει κάτι. Μπορεί να παρουσιαστεί "ξαφνικά" κάποιο πρόβλημα, ίσως να "μην σου δουλεύει" η κάρτα, και να σου πουν ότι ο μόνος τρόπος για να λυθεί το ζήτημα είναι να πας από κάποιο κατάστημα. Μου έχει τύχει σε συγγενικό μου πρόσωπο, ξαφνικά σταμάτησε να λειτουργεί η κάρτα και σε τηλεφωνική επικοινωνίας δεν μας έλεγαν ποιο είναι το πρόβλημα και επέμεναν ότι έπρεπε να περάσουμε από το κατάστημα από το οποίο εξυπηρετούμαστε.

phantom77
19-01-23, 21:18
Εγώ έχω να μπω από το 2014, αλλά αυτό δεν λέει κάτι. Μπορεί να παρουσιαστεί "ξαφνικά" κάποιο πρόβλημα, ίσως να "μην σου δουλεύει" η κάρτα, και να σου πουν ότι ο μόνος τρόπος για να λυθεί το ζήτημα είναι να πας από κάποιο κατάστημα. Μου έχει τύχει σε συγγενικό μου πρόσωπο, ξαφνικά σταμάτησε να λειτουργεί η κάρτα και σε τηλεφωνική επικοινωνίας δεν μας έλεγαν ποιο είναι το πρόβλημα και επέμεναν ότι έπρεπε να περάσουμε από το κατάστημα από το οποίο εξυπηρετούμαστε.

Το ίδιο πρόβλημα είχα το 2019 με τη Eurobank. Δεν δεχόταν το PIN με τίποτα και αναγκάστηκα δύο φορές να βγάλω νέο. Ευτυχώς τότε ήταν δωρεάν...

Αλήθεια, αυτές οι "βιοδιασπώμενες" κάρτες τους αντέχουν την πενταετία ή θα τρέχω;

YAziDis
19-01-23, 21:24
Εντωμεταξύ έχω αρχίσει να τα παίρνω στο κρανίο με τη Eurobank. Εμένα η χρεωστική μου λήγει 02/2023, και από τις 11/01 μου χρέωσαν τα 6€ για την ανανέωση της χρεωστικής κάρτας. Παρεμπιπτόντως κάρτα δεν έχω λάβει, και πήρα τηλέφωνο και μου πετάει το κορυφαίο "Ναι, χρεωθήκατε στις 11/01 και στάλθηκε η νέα κάρτα. Θα την παραλάβετε μέσα στον Φεβρουάριο". Μάλλον με τα πόδια θα έρχεται.

- - - Updated - - -


Το ίδιο πρόβλημα είχα το 2019 με τη Eurobank. Δεν δεχόταν το PIN με τίποτα και αναγκάστηκα δύο φορές να βγάλω νέο. Ευτυχώς τότε ήταν δωρεάν...

Αλήθεια, αυτές οι "βιοδιασπώμενες" κάρτες τους αντέχουν την πενταετία ή θα τρέχω;

Και εντελλώς ξαφνικά δεν δουλεύει και στις μάνας μου το PIN. Χρόνια τώρα έχει το ίδιο και πλέον δε δουλεύει..

phantom77
19-01-23, 21:33
Μπορώ να αλλάξω το ΡΙΝ της κάρτας απο το e-banking της Eurobank; Το έψαξα αλλα δεν βρήκα κάτι.

sdikr
19-01-23, 21:49
Μπορώ να αλλάξω το ΡΙΝ της κάρτας απο το e-banking της Eurobank; Το έψαξα αλλα δεν βρήκα κάτι.

Στο app έχει επιλογή για ανάκτηση Pin, δεν το έχω δοκιμάσει

mzaf
20-01-23, 13:57
Εντωμεταξύ έχω αρχίσει να τα παίρνω στο κρανίο με τη Eurobank. Εμένα η χρεωστική μου λήγει 02/2023, και από τις 11/01 μου χρέωσαν τα 6€ για την ανανέωση της χρεωστικής κάρτας.

Σε μένα, τα λαμόγια της Εθνικής μου έστειλαν νέα κάρτα της μητέρας μου (πέθανε το καλοκαίρι, δεν έχω κάνει κατάργηση του λογαριασμού που είμαι συνδικαιούχος) πριν τρεις μέρες.
Η κάρτα της (η παλιά) λήγει τον Ιούλιο του 2023.
Τα αρπάζουν από παντού...και φυσικά, επιτόκια στο μηδέν (για να μην πω αρνητικά).

thourios
20-01-23, 14:06
Σε μένα, τα λαμόγια της Εθνικής μου έστειλαν νέα κάρτα της μητέρας μου (πέθανε το καλοκαίρι, δεν έχω κάνει κατάργηση του λογαριασμού που είμαι συνδικαιούχος) πριν τρεις μέρες.
Η κάρτα της (η παλιά) λήγει τον Ιούλιο του 2023.
Τα αρπάζουν από παντού...και φυσικά, επιτόκια στο μηδέν (για να μην πω αρνητικά).

Πρέπει να πάτε με έγγραφο εγγυτέρων συγγενών και πιστοποιητικό θανάτου για να κλείσετε τον λογαριασμό.

mzaf
20-01-23, 14:08
Πρέπει να πάτε με έγγραφο εγγυτέρων συγγενών και πιστοποιητικό θανάτου για να κλείσετε τον λογαριασμό.

Δεν τον έκλεισα γιατί είχαν κάνει κάποια αίτηση επιστροφής αναδρομικών, νομίζω.
Δεν μπορούσα φυσικά να σκεφτώ πως θα έστελναν καινούργια κάρτα έξι μήνες πριν τη λήξη της παλιάς.

slalom
20-01-23, 14:26
Σε μένα, τα λαμόγια της Εθνικής μου έστειλαν νέα κάρτα της μητέρας μου (πέθανε το καλοκαίρι, δεν έχω κάνει κατάργηση του λογαριασμού που είμαι συνδικαιούχος) πριν τρεις μέρες.
Η κάρτα της (η παλιά) λήγει τον Ιούλιο του 2023.
Τα αρπάζουν από παντού...και φυσικά, επιτόκια στο μηδέν (για να μην πω αρνητικά).
Θα τους πεις οτι δεν τη θες και να επιστρεψουν τα χρηματα

johnmegarythmos
21-01-23, 20:27
απο οτι εμαθα τα yellows της πειραιως απο λοιπες συναλλαγες καταργηθηκαν απο το καλοκαιρι και εγινε σαν το προγραμμα επιστροφη της eurobank. Τραγικο παντως που δεν μας ενημερωσαν . Ειχα σταματησει να ασχολουμε με τα yellows αλλα οποτε θελει βγαζει ενημερωση στην winbank γιατι να μην εβγαζε και για τα yellows ; . Τελος παντων αυτο που βλεπω ειναι τα προγραμματα των yellows και τις επιστροφης για τις χρεωστικες καρτες στα σουπερ μαρκετ μπορεις να εξαργυρωσεις για καθε αξια πχ στο Σκλαβενιτη που το δοκιμασα. Ενω με εθνιικη τραπεζα θελει να μαζεψεις λεει απο 2000 yellows για να μπορεσεις να εξαργυρωσεις παντου. Μεγαλο φαουλ!

Manolis_karas
22-01-23, 20:12
Σε μένα, τα λαμόγια της Εθνικής μου έστειλαν νέα κάρτα της μητέρας μου (πέθανε το καλοκαίρι, δεν έχω κάνει κατάργηση του λογαριασμού που είμαι συνδικαιούχος) πριν τρεις μέρες.
Η κάρτα της (η παλιά) λήγει τον Ιούλιο του 2023.
Τα αρπάζουν από παντού...και φυσικά, επιτόκια στο μηδέν (για να μην πω αρνητικά).
Καλό είναι να περιμένεις κανένα χρόνο από τον θάνατο της μητέρας σου για να κλείσεις τον λογαριασμό, ώστε να γίνουν όλες οι κινήσεις π.χ. επιστροφή σύνταξης κ.α., γιατί σε περίπτωση που ο φορέας σύνταξης ή μισθού αναζητήσει χρήματα και δεν τα βρει στον λογαριασμό, το ποσό που αναζητούν βεβαιώνεται αμέσως στη ΔΟΥ και αρχίζουν να τρέχουν οι χρεωστικοί τόκοι.
Για ενημέρωση και αποφυγή δυσάρεστων εκπλήξεων, πρέπει να γίνει άμεση αίτηση (μόλις εκδοθεί η ληξιαρχική πράξη θανάτου) διακοπής της σύνταξης.

YAziDis
22-01-23, 20:15
Είναι και ο ίδιος συνδικαιούχος. Χρειάζεται να κλείσει το λογαριασμό και πάλι;

thourios
23-01-23, 12:21
Είναι και ο ίδιος συνδικαιούχος. Χρειάζεται να κλείσει το λογαριασμό και πάλι;

Σε αυτήν την περίπτωση εγώ μετέφερα όλα τα υπόλοιπα σε έναν προσωπικό λογαριασμό και δεν τους έκλεισα.
Άφησα μόνο για μερικούς μήνες το τελευταίο ποσό της σύνταξης ώστε αν χρειαζόταν να γινόταν αντιλογισμός με την σύνταξη του ΙΚΑ. Εννοείται ότι ενημέρωσα για το ΙΚΑ.
Μετά τα σήκωσα και από εκεί τα χρήματα.
Πιστεύω ότι καλό είναι να κλείνουν οι λογαριασμοί για κάθε ενδεχόμενο. Αν θυμάμαι καλά μου είχαν πει ότι δεν γίνεται να αφαιρεθεί το όνομα συνδικαιούχου παρά μόνο να κλείσει ο λογαριασμός.

mzaf
23-01-23, 20:39
Λοιπόν, πήγα σήμερα για να βρω λύση στο θέμα.
Μου είπαν πως πρέπει να τους πάω ληξιαρχική πράξη θανάτου και για τους δύο γονείς, γιατί στα συστηματά τους δεν έχουν καταχωρηθεί ως πεθαμένοι.
Έκλεισα ραντεβού και θα ενημερώσω για τις εξελίξεις.

netman
26-01-23, 02:40
Δεν κλείνει ο λογαριασμός αν δεν υπογράψουν όλοι οι δικαιούχοι.
Και δεν τον αφήνεις τον λογαριασμό να σέρνεται άδειος; Ούτως ή άλλως αν δεν κάνεις κίνηση μέσα σε έναν χρόνο θα πέσει σε αδράνεια και δε θα μπορεί να γίνει κίνηση χωρίς επικαιροποίηση στοιχείων.

Manolis_karas
26-01-23, 19:42
Σε αυτήν την περίπτωση εγώ μετέφερα όλα τα υπόλοιπα σε έναν προσωπικό λογαριασμό και δεν τους έκλεισα.
Άφησα μόνο για μερικούς μήνες το τελευταίο ποσό της σύνταξης ώστε αν χρειαζόταν να γινόταν αντιλογισμός με την σύνταξη του ΙΚΑ. Εννοείται ότι ενημέρωσα για το ΙΚΑ.
Μετά τα σήκωσα και από εκεί τα χρήματα.
Πιστεύω ότι καλό είναι να κλείνουν οι λογαριασμοί για κάθε ενδεχόμενο. Αν θυμάμαι καλά μου είχαν πει ότι δεν γίνεται να αφαιρεθεί το όνομα συνδικαιούχου παρά μόνο να κλείσει ο λογαριασμός.
Συμφωνώ πρέπει να μείνουν χρήματα μέσα και να μην πειραχτούν τα χρήματα που μπαίνουν από συντάξεις βοηθήματα κλπ, αν και τώρα η ενημέρωση για για διακοπή καταβολής σύνταξης από τους παρόχους σύνταξης πρέπει να γίνεται άμεσα με Η/Υ.

mzaf
02-02-23, 13:44
Λοιπόν, πήγα σήμερα για να βρω λύση στο θέμα.
Μου είπαν πως πρέπει να τους πάω ληξιαρχική πράξη θανάτου και για τους δύο γονείς, γιατί στα συστηματά τους δεν έχουν καταχωρηθεί ως πεθαμένοι.
Έκλεισα ραντεβού και θα ενημερώσω για τις εξελίξεις.

Τα τακτοποίησα όλα σήμερα.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω, είναι πώς δεν ενημερώνεται αυτόματα η τράπεζα για τον θάνατο των πελατών της; Δεδομένης όλης της δουλειάς που έχει γίνει στο κομμάτι της ψηφιοποίησης;

sdikr
02-02-23, 13:57
Τα τακτοποίησα όλα σήμερα.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω, είναι πώς δεν ενημερώνεται αυτόματα η τράπεζα για τον θάνατο των πελατών της; Δεδομένης όλης της δουλειάς που έχει γίνει στο κομμάτι της ψηφιοποίησης;

Δεν ξεκινά την ενημέρωση μέσω KYC η τράπεζα, ο πελάτης πρέπει να το ξεκινήσει και να δώσει την άδεια του για πρόσβαση στα δεδομένα του μόνο εκείνη την στιγμή

KeRMiT75
02-02-23, 17:34
Έχω περάσει τη χρεωστική μου κάρτα της εθνικής στο κινητό μου και την χρησιμοποιώ με την εφαρμογή NBG Mobile Banking για ανέπαφες συναλλαγές.

Σήμερα ήταν η πρώτη φορά μετά από μήνες σε ένα βενζινάδικο που δεν πέρασε η συναλλαγή (σε τρεις προσπάθειες).

Έχει παρατηρήσει κάνεις άλλος προβλήματα με την εφαρμογή και τις ανέπαφες συναλλαγές;

zeronero
02-02-23, 17:36
Μου είχε συμβεί δύο φορές με την υλοποίηση μέσω της εφαρμογής NBG Mobile Banking.
Είχα επικοινωνήσει μαζί τους και ήταν πρόβλημα από τη δική τους πλευρά της υλοποίησης.
Στην παρακάτω εικόνα μάλλον κάποιο θέμα στην επικοινωνία/ επιβεβαίωση από τον remote token service server.
245495
Πέρασα την κάρτα στο google pay και σταμάτησαν αυτά.

mzaf
02-02-23, 20:33
Δεν ξεκινά την ενημέρωση μέσω KYC η τράπεζα, ο πελάτης πρέπει να το ξεκινήσει και να δώσει την άδεια του για πρόσβαση στα δεδομένα του μόνο εκείνη την στιγμή

Οκ, ας το γνωρίζουν λοιπόν όσοι θα βρεθούν στο μέλλον στην ίδια κατάσταση.

KostakisK
13-02-23, 23:18
https://www.eurobank.gr/el/lp/katathetikes-ependutikes-dunatotites-me-upsiloteres-apodoseis

Ξαφνικά εως 2.5% σε προθεσμιακή? Που ήταν στον πάτο τα επιτόκια?

YAziDis
14-02-23, 00:31
https://www.eurobank.gr/el/lp/katathetikes-ependutikes-dunatotites-me-upsiloteres-apodoseis

Ξαφνικά εως 2.5% σε προθεσμιακή? Που ήταν στον πάτο τα επιτόκια?

Σήμερα διάβασα και για alpha και πριν από λίγο μόλις για Πειραιώς. Όλες ανακοινώσανε αυξήσεις. Και πολύ αργήσανε. Έχει πόσους μήνες που αυξήθηκαν τα επιτόκια από την ΕΚΤ και τόσους μήνες λέγαν πως τα αυξήσανε και ήταν στο 0,60%…

kostas2005
15-02-23, 23:08
υπάρχει κάποιο θέμα με το άνοιγμα λογαριασμών γενικότερα σε τραπεζες εδω στην Ελλάδα?
Μου ειπαν στην attica οτι υπάρχει σοβαρό θέμα ασφαλείας εδω και περίπου 3 μήνες το οποίο δεν αφορά την τράπεζα τους αλλα τις περισσότερες και δεν τους επιτρέπει το άνοιγμα λογαριασμών εκτός αν ειμαι ήδη πελάτης η θελήσω να ανοίξω λογαριασμό με κατάθεση 1500 ευρώ τα οποια θα δεσμευτούν για κάποιο διάστημα (προθεσμιακος?)
Στο τηλεφωνικό τους κέντρο μου ειπαν απλα να πάω σε μια τράπεζα τους με τα βασικά χαρτιά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.