PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 [174] 175 176

music_1896
17-11-23, 15:52
Exει αλλάξει κάτι με την εφαρμογή NBG authenticator της Εθνικής;
Την έχω στο δικό μου κινητό (iPhone) και έχω περασμένες τις χρεωστικές των γονιών μου για να πληρώνω τους λογαριασμούς τους απο τις κάρτες τους.

Δεν έχω δακτυλικό αποτύπωμα ούτε Face ID μόνο τον απλό κωδικό. Μήπως φταίει κάτι απο αυτά;

thourios
17-11-23, 16:39
Exει αλλάξει κάτι με την εφαρμογή NBG authenticator της Εθνικής;
Την έχω στο δικό μου κινητό (iPhone) και έχω περασμένες τις χρεωστικές των γονιών μου για να πληρώνω τους λογαριασμούς τους απο τις κάρτες τους.

Δεν έχω δακτυλικό αποτύπωμα ούτε Face ID μόνο τον απλό κωδικό. Μήπως φταίει κάτι απο αυτά;

Δοκίμασα τώρα και ανοίγει κανονικά με pin

kostas2005
03-01-24, 07:50
καλημέρα χρόνια πολλά
Εχει εντοπίσει κάποιος καταστήματα που μπορείς στην ουσία να κάνεις εύκολη ανάληψη μικρου χρηματικού ποσου περνώντας την κάρτα σου απο το pos?
κάτι παρόμοιο με αυτό που είχε ο Βασιλόπουλος παλιότερα σε συνεργασία με την alpha bang με όριο 50 ευρώ.

thourios
03-01-24, 11:16
καλημέρα χρόνια πολλά
Εχει εντοπίσει κάποιος καταστήματα που μπορείς στην ουσία να κάνεις εύκολη ανάληψη μικρου χρηματικού ποσου περνώντας την κάρτα σου απο το pos?
κάτι παρόμοιο με αυτό που είχε ο Βασιλόπουλος παλιότερα σε συνεργασία με την alpha bang με όριο 50 ευρώ.

Είχα ανοίξει ένα νήμα που αναφερόταν σε αναλήψεις μετρητών και συναλλαγές με NFC από τα ATM χωρίς δηλαδή την χρήση της πλαστικής κάρτας. Σε κάποια ATM και τράπεζες γίνεται σε κάποιες όχι.
Δεν ξέρω πως έχει εξελιχθεί το όλο θέμα. Αυτό που λες είναι κάτι διαφορετικό. Στην Αυστραλία πριν μια δεκαετία γινόταν σχεδόν παντού.

goku
13-01-24, 13:59
Παρακολουθώ διάφορα θέματα και βλέπω ότι οι γνώμες διίστανται. Έχει κανείς υπόψη αν τελικά οι πληρωμές με κάρτα των λογαριασμών ΔΕΚΟ, αν περνάνε στο αφορολόγητο; Κάποιοι λένε ναι, κάποιοι λένε όχι. Αν έχει σημασία πληρώνουμε Protergia, Vodafone σταθερή, και Cosmote καρτοκινητή. Στο e-banking πάντως κοιτάζοντας βλέπω ότι τις περνάνε στο αφορολόγητο, αλλά δεν ξέρω αν είναι false positive.

ariadgr
13-01-24, 14:54
Παρακολουθώ διάφορα θέματα και βλέπω ότι οι γνώμες διίστανται. Έχει κανείς υπόψη αν τελικά οι πληρωμές με κάρτα των λογαριασμών ΔΕΚΟ, αν περνάνε στο αφορολόγητο; Κάποιοι λένε ναι, κάποιοι λένε όχι. Αν έχει σημασία πληρώνουμε Protergia, Vodafone σταθερή, και Cosmote καρτοκινητή. Στο e-banking πάντως κοιτάζοντας βλέπω ότι τις περνάνε στο αφορολόγητο, αλλά δεν ξέρω αν είναι false positive.

Τι σημασία έχει; Έχεις τέτοιο πρόβλημα να φτάσεις το ελάχιστο όριο; Με τα 15 ευρω της καρτοκινητής και τα 30 της σταθερής θα πιάσεις αφορολόγητο; Θυμίζω, το πλαφόν είναι το 30% του εισοδήματος. Δηλαδή μια οικογένεια αν πληρώνει το σουπερμάρκετ με κάρτα έχει καλύψει ένα μεγάλο μέρος του απαιτούμενου. Αν προσθέσεις βενζίνες και όλα τα καθημερινά ψώνια, δεν το πιάνεις;

goku
13-01-24, 15:30
Αν προσθέσεις βενζίνες και όλα τα καθημερινά ψώνια, δεν το πιάνεις;

Βρε, το πιάνουμε το αφορολόγητο όπως και να έχει από άλλες συναλλαγές, αλλά αν τελικά μετράνε και οι συγκεκριμένες συναλλαγές τότε γιατί να μην τις υπολογίζουμε; Επίσης μιας και αναφέρθηκε έχω ακούσει πως δεν περνάνε ούτε οι βενζίνες στο αφορολόγητο, μου το έχει πει βενζινοπώλης, εκτός φυσικά αν δεν ήξερε την τύφλα του ή αν μου είπε ψέματα για να αποφύγει πληρωμή με κάρτα και να γλυτώσει την προμήθεια της τράπεζας. Επίσης εμείς προσωπικά στην οικογένεια πληρώνουμε όσο χρειάζεται με τις κάρτες για να φτάσουμε το αφορολόγητο, και μετά τις κόβουμε, δεν χρειάζεται ούτε να δίνουμε προμήθειες στις τράπεζες ούτε να τους δίνουμε αναφορά τι ψωνίζουμε. Οπότε θέλουμε να ξέρουμε τι περνάει και τι δεν περνάει για να υπολογίζουμε πότε θα φτάσουμε το ποσό του αφορολόγητου.

ariadgr
13-01-24, 16:53
Επίσης μιας και αναφέρθηκε έχω ακούσει πως δεν περνάνε ούτε οι βενζίνες στο αφορολόγητο, μου το έχει πει βενζινοπώλης, εκτός φυσικά αν δεν ήξερε την τύφλα του ή αν μου είπε ψέματα για να αποφύγει πληρωμή με κάρτα και να γλυτώσει την προμήθεια της τράπεζας.

Βλακειες σου ελεγε εννοειται
https://www.taxheaven.gr/news/33124/upd-oi-apodeixeis-ana-kwdiko-gia-to-aforologhto-exaireseis-analytikoi-pinakes-ti-isxyei-gia-tonthn-syzygo
0722 KAYΣIMA ΚΑΙ ΛΙΠANTIKA
07221 ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΚΙΝΗΣΗΣ
07222 ΒΕΝΖΙΝΗ
07223 ΑΛΛΑ ΚΑΥΣΙΜΑ


Επίσης εμείς προσωπικά στην οικογένεια πληρώνουμε όσο χρειάζεται με τις κάρτες για να φτάσουμε το αφορολόγητο, και μετά τις κόβουμε, δεν χρειάζεται ούτε να δίνουμε προμήθειες στις τράπεζες ούτε να τους δίνουμε αναφορά τι ψωνίζουμε. Οπότε θέλουμε να ξέρουμε τι περνάει και τι δεν περνάει για να υπολογίζουμε πότε θα φτάσουμε το ποσό του αφορολόγητου.

Eσυ δεν δινεις καμια προμηθεια στις τραπεζες
Το τι δινει ο εμπορος ειναι δικο του θεμα.
Eν τω μεταξυ η προμήθεια για τον έμπορο πλεον ειναι περι του 1%. Και εχει και το πλεονεκτημα οτι δεν χρειαζεται να μεταφερει μετρητα στην τραπεζα με κίνδυνο να τον κλέψουν στο δρόμο, ή αν τα αφήσει στο μαγαζί να του τα κλέψουν απ το μαγαζί κλπ

Αν νομιζεις οτι εχει καμια εγνοια η τραπεζα τι ψωνιζεις...
Αλλωστε νομιζω καταλαβαινεις οτι το μονο που μαθαινει ειναι ΠΟΥ ψωνιζεις, οχι ΤΙ ψωνιζεις
Δηλαδή πχ το πρωτο 6μηνο του χρονου μαθαινει οπου ψωνιζεις, αλλα το 2ο της το κρυβεις, και κάτι κατάφερες.

Kαι φυσικά ξεχνάς το πλεονέκτημα ότι αν πληρώνεις με κάρτα ο έμπρορος υποχρεούται να κόψει απόδειξη, και η απόδειξη να είναι απο δηλωμένη ταμειακή μηχανή (όχι παράνομη κλπ). Διοτι τη φοροδιαφυγη του καθενος, εγω κι εσυ την πληρωνουμε. Κι εγω σα μισθωτος δεν μπορω να φοροδιαφύγω ούτε ευρώ. Ο έμπορος γιατί να το κάνει, και να τον βοηθάω εγώ σε αυτό; ;)

Manolis_karas
13-01-24, 21:46
Βλακειες σου ελεγε εννοειται
Eσυ δεν δινεις καμια προμηθεια στις τραπεζες
Το τι δινει ο εμπορος ειναι δικο του θεμα.
Eν τω μεταξυ η προμήθεια για τον έμπορο πλεον ειναι περι του 1%. Και εχει και το πλεονεκτημα οτι δεν χρειαζεται να μεταφερει μετρητα στην τραπεζα με κίνδυνο να τον κλέψουν στο δρόμο, ή αν τα αφήσει στο μαγαζί να του τα κλέψουν απ το μαγαζί κλπ
... και δεν χρειάζεται να έχει δεσμευμένο χρηματικό ποσό για ρέστα. Όπως μου έχουν εξηγήσει μερικοί έμποροι, σε περιπτώσεις αγορών 8,00, 5,00 ή και 2,50 ευρώ. Μάλλον για τη φοροδιαφυγή ενδιαφέρονται.

ariadgr
13-01-24, 21:49
... και δεν χρειάζεται να έχει δεσμευμένο χρηματικό ποσό για ρέστα. Όπως μου έχουν εξηγήσει μερικοί έμποροι, σε περιπτώσεις αγορών 8,00, 5,00 ή και 2,50 ευρώ. Μάλλον για τη φοροδιαφυγή ενδιαφέρονται.

Επίσης το πιο σημαντικό σαν πελάτης, εκτός ότι αν κυκλοφορείς με μετρητά πάνω σου δεν αποκλείεται να σου πέσουν/να τα χασεις/να στα κλεψουν, είναι και ότι μπορεί να πάρεις ρέστα πλαστά. Πληρώνοντας με κάρτα αποκλείονται όλα τα παραπάνω.
Και για τον έμπορο αντίστοιχα, μηδενίζεται η πιθανότητα να λάβει πλαστά.

minas
13-01-24, 23:08
Βλακειες σου ελεγε εννοειται
https://www.taxheaven.gr/news/33124/upd-oi-apodeixeis-ana-kwdiko-gia-to-aforologhto-exaireseis-analytikoi-pinakes-ti-isxyei-gia-tonthn-syzygo
0722 KAYΣIMA ΚΑΙ ΛΙΠANTIKA
07221 ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΚΙΝΗΣΗΣ
07222 ΒΕΝΖΙΝΗ
07223 ΑΛΛΑ ΚΑΥΣΙΜΑ



Eσυ δεν δινεις καμια προμηθεια στις τραπεζες
Το τι δινει ο εμπορος ειναι δικο του θεμα.
Eν τω μεταξυ η προμήθεια για τον έμπορο πλεον ειναι περι του 1%. Και εχει και το πλεονεκτημα οτι δεν χρειαζεται να μεταφερει μετρητα στην τραπεζα με κίνδυνο να τον κλέψουν στο δρόμο, ή αν τα αφήσει στο μαγαζί να του τα κλέψουν απ το μαγαζί κλπ

Αν νομιζεις οτι εχει καμια εγνοια η τραπεζα τι ψωνιζεις...
Αλλωστε νομιζω καταλαβαινεις οτι το μονο που μαθαινει ειναι ΠΟΥ ψωνιζεις, οχι ΤΙ ψωνιζεις
Δηλαδή πχ το πρωτο 6μηνο του χρονου μαθαινει οπου ψωνιζεις, αλλα το 2ο της το κρυβεις, και κάτι κατάφερες.

Kαι φυσικά ξεχνάς το πλεονέκτημα ότι αν πληρώνεις με κάρτα ο έμπρορος υποχρεούται να κόψει απόδειξη, και η απόδειξη να είναι απο δηλωμένη ταμειακή μηχανή (όχι παράνομη κλπ). Διοτι τη φοροδιαφυγη του καθενος, εγω κι εσυ την πληρωνουμε. Κι εγω σα μισθωτος δεν μπορω να φοροδιαφύγω ούτε ευρώ. Ο έμπορος γιατί να το κάνει, και να τον βοηθάω εγώ σε αυτό; ;)

Το τελευταίο δεν είναι 100% εξασφαλισμένο. Υπάρχουν και περιπτώσεις που πληρώνονται με κάρτα και κόβουν πλαστή ή καθόλου απόδειξη...

ariadgr
13-01-24, 23:31
Το τελευταίο δεν είναι 100% εξασφαλισμένο. Υπάρχουν και περιπτώσεις που πληρώνονται με κάρτα και κόβουν πλαστή ή καθόλου απόδειξη...

Κατ'αρχας πλέον με τη διασύνδεση POS με ταμειακές αυτό δεν θα γίνεται.
Κατα δευτερον, ακομα και μεχρι σημερα, πρεπει να ειναι πολυ ανοητος καποιος για να μην κοψει αποδειξη σε συναλλαγη με καρτα. Σε περίπτωση ελέγχου θα τον σκίσουν. Αφού υπάρχει όλο το ιστορικό της παρανομίας του από τις κινήσεις του POS.

runner70
14-01-24, 03:50
Παρακολουθώ διάφορα θέματα και βλέπω ότι οι γνώμες διίστανται. Έχει κανείς υπόψη αν τελικά οι πληρωμές με κάρτα των λογαριασμών ΔΕΚΟ, αν περνάνε στο αφορολόγητο; Κάποιοι λένε ναι, κάποιοι λένε όχι. Αν έχει σημασία πληρώνουμε Protergia, Vodafone σταθερή, και Cosmote καρτοκινητή. Στο e-banking πάντως κοιτάζοντας βλέπω ότι τις περνάνε στο αφορολόγητο, αλλά δεν ξέρω αν είναι false positive.


Βρε, το πιάνουμε το αφορολόγητο όπως και να έχει από άλλες συναλλαγές, αλλά αν τελικά μετράνε και οι συγκεκριμένες συναλλαγές τότε γιατί να μην τις υπολογίζουμε; Επίσης μιας και αναφέρθηκε έχω ακούσει πως δεν περνάνε ούτε οι βενζίνες στο αφορολόγητο, μου το έχει πει βενζινοπώλης, εκτός φυσικά αν δεν ήξερε την τύφλα του ή αν μου είπε ψέματα για να αποφύγει πληρωμή με κάρτα και να γλυτώσει την προμήθεια της τράπεζας. Επίσης εμείς προσωπικά στην οικογένεια πληρώνουμε όσο χρειάζεται με τις κάρτες για να φτάσουμε το αφορολόγητο, και μετά τις κόβουμε, δεν χρειάζεται ούτε να δίνουμε προμήθειες στις τράπεζες ούτε να τους δίνουμε αναφορά τι ψωνίζουμε. Οπότε θέλουμε να ξέρουμε τι περνάει και τι δεν περνάει για να υπολογίζουμε πότε θα φτάσουμε το ποσό του αφορολόγητου.

Μια χαρα περνανε στο αφορολογητο και οι ΔΕΚΟ και οι βενζινες. Σωστα στα καταμετραει η τράπεζα.


Τι σημασία έχει; Έχεις τέτοιο πρόβλημα να φτάσεις το ελάχιστο όριο; Με τα 15 ευρω της καρτοκινητής και τα 30 της σταθερής θα πιάσεις αφορολόγητο; Θυμίζω, το πλαφόν είναι το 30% του εισοδήματος. Δηλαδή μια οικογένεια αν πληρώνει το σουπερμάρκετ με κάρτα έχει καλύψει ένα μεγάλο μέρος του απαιτούμενου. Αν προσθέσεις βενζίνες και όλα τα καθημερινά ψώνια, δεν το πιάνεις;

Υποψιν, ειναι 30% επι του φορολογητεου εισοδηματος, οχι επι αυτου που μπαινει τσεπη. Αρα οταν εισαι πανω απο το αφορολογητο, δεν προκυπτει 30% επι του πραγματικου αλλα παραπανω.

johnmegarythmos
26-01-24, 01:33
Σας ενημερώνουμε ότι από την 11/1/2024 η Εθνική Τράπεζα, συμμορφούμενη με τις
ισχύουσες κανονιστικές διατάξεις (ν. 4557/2018 όπως ισχύει) αναπροσαρμόζει τα όρια και
ορισμένα χαρακτηριστικά των προπληρωμένων καρτών της.
Στο πλαίσιο αυτό, προπληρωμένες κάρτες, οι κάτοχοι των οποίων δεν έχουν προσκομίσει
στην Τράπεζα το σύνολο των απαιτούμενων επιβεβαιωτικών τους εγγράφων (για
περισσότερες πληροφορίες πατήστε εδώ), θα υπόκεινται, πλέον, στους περιορισμούς που
προβλέπει ο νόμος, όπως ενδεικτικά:
• Χρήση μόνο για αγορές και πληρωμές εντός Ελλάδος
• Ανώτατο όριο φόρτισης €150 ανά μήνα και αποθήκευσης €150.
Για την πληρέστερη ενημέρωσή σας σχετικά με τα νέα όρια συναλλαγών με τις
προπληρωμένες κάρτες της Εθνικής Τράπεζας και τις λοιπές αλλαγές των χαρακτηριστικών
τους, δείτε εδώ:
• Prepaid Mastercard,
• Virtual Prepaid Mastercard,
• Prepaid Visa
πηγη : https://www.nbg.gr/-/jssmedia/Files/Idiwtes/Kathimerines-sunallages/kartes/prepaid/anakoinwsi-lkyc/Anakoinwsi_LKYC_Prepaid.pdf?_gl=1*1j40fuu*_ga*MjA4MjcyNjM3NC4xNzA2MjIxMDE3*_up*MQ..*_ga_44Y14P97V7*MTcwNjIyMTAxNy4xLjAuM TcwNjIyMTAxNy4wLjAuMA..

Αρα αυτο που μου ελεγαν οι λογιστες οτι αμα χρωστατε χρηματα στην εφορια μπορειτε να τα βαλετε σε μια προπληρωμενη καρτα για να μην σας τα τραβηξουνε , δεν ισχυει πια .

lewton
26-01-24, 12:44
Σας ενημερώνουμε ότι από την 11/1/2024 η Εθνική Τράπεζα, συμμορφούμενη με τις
ισχύουσες κανονιστικές διατάξεις (ν. 4557/2018 όπως ισχύει) αναπροσαρμόζει τα όρια και
ορισμένα χαρακτηριστικά των προπληρωμένων καρτών της.
Στο πλαίσιο αυτό, προπληρωμένες κάρτες, οι κάτοχοι των οποίων δεν έχουν προσκομίσει
στην Τράπεζα το σύνολο των απαιτούμενων επιβεβαιωτικών τους εγγράφων (για
περισσότερες πληροφορίες πατήστε εδώ), θα υπόκεινται, πλέον, στους περιορισμούς που
προβλέπει ο νόμος, όπως ενδεικτικά:
• Χρήση μόνο για αγορές και πληρωμές εντός Ελλάδος
• Ανώτατο όριο φόρτισης €150 ανά μήνα και αποθήκευσης €150.
Για την πληρέστερη ενημέρωσή σας σχετικά με τα νέα όρια συναλλαγών με τις
προπληρωμένες κάρτες της Εθνικής Τράπεζας και τις λοιπές αλλαγές των χαρακτηριστικών
τους, δείτε εδώ:
• Prepaid Mastercard,
• Virtual Prepaid Mastercard,
• Prepaid Visa
πηγη : https://www.nbg.gr/-/jssmedia/Files/Idiwtes/Kathimerines-sunallages/kartes/prepaid/anakoinwsi-lkyc/Anakoinwsi_LKYC_Prepaid.pdf?_gl=1*1j40fuu*_ga*MjA4MjcyNjM3NC4xNzA2MjIxMDE3*_up*MQ..*_ga_44Y14P97V7*MTcwNjIyMTAxNy4xLjAuM TcwNjIyMTAxNy4wLjAuMA..

Αρα αυτο που μου ελεγαν οι λογιστες οτι αμα χρωστατε χρηματα στην εφορια μπορειτε να τα βαλετε σε μια προπληρωμενη καρτα για να μην σας τα τραβηξουνε , δεν ισχυει πια .

Μπορείς να τα βάζεις 150 κάθε φορά. :rofl:

minas
26-01-24, 13:48
150 ανά κάρτα, ή ανά ΑΦΜ; :hmm: :rofl:

RASTAVIPER
14-02-24, 08:47
Πάγια εντολή.

Πώς μπορεί να περάσει κάποιες πάγιες εντολές ο πατέρας μου στην Πειραιώς;
Δεν έχει ebanking. Πρέπει να πάει από κατάστημα με τους λογαριασμούς στο χέρι ή γίνεται πχ με τηλεδιάσκεψη όπως έχει το ΚΕΠ;

ariadgr
14-02-24, 23:53
ή γίνεται πχ με τηλεδιάσκεψη όπως έχει το ΚΕΠ;

Phone banking λέγεται
Kαι αν δεν εχει κωδικους ebanking, προφανως δεν θα έχει ούτε Phone banking
(αγνωστο και αν στο phone banking ενεργοποιουν παγιες εντολες)
Οπότε πάει από κατάστημα με τους λογαριασμούς στο χέρι

adiS
15-02-24, 09:03
καλημέρα!

Ξέχασα τον κωδικό ecode ή όποιος αλλιώς το λένε της Alpha bank.

γνωρίζετε πως μπορούμε να το αλλάξουμε ? Πήρα τηλ με είχαν στην αναμονή 15 λεπτά και απλά το έκλεισα.

RASTAVIPER
15-02-24, 10:03
Phone banking λέγεται
Kαι αν δεν εχει κωδικους ebanking, προφανως δεν θα έχει ούτε Phone banking
(αγνωστο και αν στο phone banking ενεργοποιουν παγιες εντολες)
Οπότε πάει από κατάστημα με τους λογαριασμούς στο χέρι

Όντως ευχαριστώ.
Έπρεπε να πάμε από το κατάστημα.

nemesis1
15-02-24, 11:10
καλημέρα!

Ξέχασα τον κωδικό ecode ή όποιος αλλιώς το λένε της Alpha bank.

γνωρίζετε πως μπορούμε να το αλλάξουμε ? Πήρα τηλ με είχαν στην αναμονή 15 λεπτά και απλά το έκλεισα.


Ξέχασα το e-com PIN της κάρτας μου. Τι να κάνω;
Επικοινωνήστε μαζί μας τηλεφωνικά στο 2103260000

kostas2005
23-02-24, 20:16
πόντους απο πληρωμή τελών κυκλοφορίας δεν θυμάμαι παίρναμε με κάποιο τρόπο?

ariadgr
23-02-24, 20:52
πόντους απο πληρωμή τελών κυκλοφορίας δεν θυμάμαι παίρναμε με κάποιο τρόπο?

γενικά οι συναλλαγές με το δημόσιο δεν επιβραβευόνται ιδιαίτερα. μόνο άτοκες δόσεις με πιστωτικές.
πόσα τέλη κυκλοφορίας πληρώνεις που είναι άξιο συζήτησης αν θα έπαιρνες πόντους για το ποσό αυτό;

kostas2005
23-02-24, 21:43
είναι 2 αμάξια αλλά γιατί όχι, το σεντ απο το γιαούρτι κυνηγάμε.

ariadgr
24-02-24, 12:51
είναι 2 αμάξια αλλά γιατί όχι, το σεντ απο το γιαούρτι κυνηγάμε.

πιο πιθανό να πάρεις πόντους απ το γιαούρτι (που είναι συναλλαγή σουπερμάρκετ που παίρνει πόντους), αυτό σου λέω.

kostas2005
24-02-24, 23:16
το είχε πετύχει κάποιος παλιότερα? μιλάμε πριν χρόνια.
νομίζω οτι κατι προσπαθούσα...

ariadgr
24-02-24, 23:25
το είχε πετύχει κάποιος παλιότερα? μιλάμε πριν χρόνια.
νομίζω οτι κατι προσπαθούσα...

Σε τι αναφέρεσαι; :hmm:
(Θυμίζω, το παρόν θέμα αφορά Χρεωστικές κάρτες)

ariadgr
26-02-24, 19:02
σε συνεχεια συζητησης που ειχαμε προσφατα για πληρως ηλεκτρονικες τραπεζες, και το ποσο δυσκολο ενδεχομενως ειναι να βρεις το δικιο σου σε περιπτωση που σου μπλοκαρουν το λγαριασμο ή σε περιπτωση απατης, μιας και η εξυπηρετηση συνγμηθως περιοριζεται σε chat, και δεν υπάρχουν καταστηματα, παραθετω μηνυμα πελατη της Number 26 που μου βγηκε στο linkedin, για το τι αντιμετωπιζει με περιπτωση απατης με τη χρεωστικη καρτα του πελατης αυτης της τραπεζας:

I would have never thought that this will be my first Linkedin post, however N26 definitely caused me to lose all my patience at the end due to making me a victim of unthinkable fraud attempts. If anyone in my network can help me escalating below, that would mean a world to me.
On 1st of January, I had a notification for a charge of 226.43€ from Tiktok, and immediately blocked my card and filed for chargeback. Until I manage to block my card (and was forced to order a new one as part of the blockage user flow), fraudsters managed to place 3 unauthorized transactions. I got the money for the first chargeback in one day, and the second one in one month. I of course removed all the money from my N26 account, and the only reason for not closing the account was waiting for the money for the third chargeback request.
Today (24 Feb), I received a notification from N26 that my account balance went to negative limit hence they are not allowing anymore transactions. I was shocked as my old card is blocked, new card is never activated (as I had to order it only as part of the blocking process). I saw that my account balance went to negative due to three fraudulent transactions again from Tiktok, each 230.55€. I filed for chargeback and reached out to customer support. Support tells me these are new offline charges on the old blocked card. These were sent prior to the card block, and received only now. If this is the case, then technically they can keep placing unlimited amount of charges to my already blocked card, and there is nothing I can do!

While writing this post, I received a message from @N26 saying they received my chargeback requests for 3 transactions made on 23 Feb that made my balance negative. But they see another transaction from Tiktok as well for which I did not dispute (!). I have explained in support chat 1000 times that I have filed for chargeback for 3 unauthorized transactions on 1 Jan, each 226.43€ from Tiktok, and got confirmation that my all three chargeback requests were received. Still chatting with the support, and they decided to change their opinion and say these are merchant disputing my request for chargeback. How can merchant dispute my third chargeback request and deduct the funds again, if I have not received the money for that chargeback yet?

I am extremely frustrated with this situation and don't know what to do. Please do not use N26 anymore, and please share this with your network to help me to reach someone who can assist me in getting rid of N26. I am mentally exhausted with this and really appreciate any help.

YAziDis
26-02-24, 19:35
Περίεργα πράγματα. Και δεν μπορώ να καταλάβω και αυτό το
"Support tells me these are new offline charges on the old blocked card. These were sent prior to the card block, and received only now. If this is the case, then technically they can keep placing unlimited amount of charges to my already blocked card, and there is nothing I can do!"
Επίσης και το ότι τον ταλαιπωρούν τόσο είναι ανεπίτρεπτο. Λέγοντάς του τέτοια πράγματα.

Πάντως κάτι τέτοιες βλακείες έχω εγώ στο μυαλό μου και έλεγα ότι άντε να βρεις το δίκαιο σου μέχρι να μιλήσεις και να συνεννοηθείς μαζί τους όταν μέλημα τους θεωρώ πως δεν είναι το θέμα της άμεσης εξυπηρέτησης αν δεν είσαι ειδικά premium πελάτης.

lewton
27-02-24, 01:06
Το είδα και εγώ, τραγικά πράγματα.
Αλλά αν είχε φυσικά καταστήματα δε θα έκανε καμία διαφορά.
Αυτό που θα έκανε διαφορά θα ήταν να μην τσιγκουνεύεται στις θέσεις customer service και να έχουν οι υπάλληλοί της αρκετό χρόνο να διαβάσουν προσεκτικά την περίπτωση πριν απαντήσουν μετά από μια ματιά 10 δευτερολέπτων επειδή πιέζονται να απαντήσουν στον επόμενο.

ariadgr
27-02-24, 01:10
Το είδα και εγώ, τραγικά πράγματα.
Αλλά αν είχε φυσικά καταστήματα δε θα έκανε καμία διαφορά.
Αυτό που θα έκανε διαφορά θα ήταν να μην τσιγκουνεύεται στις θέσεις customer service και να έχουν οι υπάλληλοί της αρκετό χρόνο να διαβάσουν προσεκτικά την περίπτωση πριν απαντήσουν μετά από μια ματιά 10 δευτερολέπτων επειδή πιέζονται να απαντήσουν στον επόμενο.

Αν είχε τηλεφωνική εξυπηρέτηση όμως;
Θα κράταγες τον υπάλληλο στη γραμμή μέχρι να καταλάβει, θα ζήταγες προϊστάμενο, το τμήμα παραπόνων κλπ
Και αν δεν εβγαζες καμία άκρη απ το τηλέφωνο, θα πήγαινες απ το κατ/μα και θα μιλούσαν και αυτοί με την κεντρική υπηρεσία.
Ενω με το chat, απαντανε σε 10 πελατες ταυτόχρονα, και ό,τι βγει.

lewton
27-02-24, 01:15
Αν είχε τηλεφωνική εξυπηρέτηση όμως;
Θα κράταγες τον υπάλληλο στη γραμμή μέχρι να καταλάβει, θα ζήταγες προϊστάμενο, το τμήμα παραπόνων κλπ
Ενω με το chat, απαντανε σε 10 πελατες ταυτόχρονα, και ό,τι βγει.

Ισχύει αλλά αν ήταν understaffed θα μπορούσαν κάλλιστα να έχουν δώσει οδηγία ότι εφόσον είπαν στον πελάτη ότι είχαν να πουν, όσο και να επιμένει αυτός, να του πουν "τώρα πρέπει να τερματίσω την κλήση εδώ» και να του το κλείνουν. Εσύ τι θα κάνεις, αφού δεν είσαι εκεί για να μην του πιάσεις (ασκώντας βία :p ) το χέρι που πατάει το κουμπί. :p
Προσωπικά θεωρώ ότι είναι καλύτερα να προσλάβουν άλλα 50 άτομα και να τα βάλουν στο chat support για να έχει περισσότερο χρόνο ο καθένας να απαντήσει πιο προσεκτικά, παρά να προσλάβουν 50 άτομα και να τα βάλουν τηλεφωνικό κέντρο γιατί εκεί θα χάνεται χρόνος στο μπλαμπλα.

Έχω κάνει chat support με τράπεζες και άλλες χρηματοοοικονομικές εταιρίες που μου απάντησαν πολύ καλά σε δύσκολα ερωτήματα. Επομένως δεν θεωρώ ότι το πρόβλημα είναι το μέσο αλλά η έλλειψη προσωπικού.

Εννοείται ότι μπορεί να κάνω λάθος. :)

dimyok
27-02-24, 01:15
Λαθος κανεις το προβλημα ειναι η νεα τους ΠΟΛΙΤΙΚΗ . Να πας απο το καταστημα με ενα ροπαλο ισως γιατι και εκει θελουν ραντεβου τωρα ....

lewton
27-02-24, 01:16
Να πας απο το καταστημα με ενα ροπαλο ισως γιατι και εκει θελουν ραντεβου τωρα ....

Πλαστικό ρόπαλο για να περάσει από το σκανάρισμα.

dimyok
27-02-24, 01:18
Πας στη προισταμενη υποδιευθυντρια πισω αριστερα και λες εχω sex toy μη με κανεις να το βγαλω :twisted:

RASTAVIPER
27-02-24, 09:47
Αν είχε τηλεφωνική εξυπηρέτηση όμως;
Θα κράταγες τον υπάλληλο στη γραμμή μέχρι να καταλάβει, θα ζήταγες προϊστάμενο, το τμήμα παραπόνων κλπ
Και αν δεν εβγαζες καμία άκρη απ το τηλέφωνο, θα πήγαινες απ το κατ/μα και θα μιλούσαν και αυτοί με την κεντρική υπηρεσία.
Ενω με το chat, απαντανε σε 10 πελατες ταυτόχρονα, και ό,τι βγει.

Το έχουμε ξανασυζητήσει.
Προσπαθείς να βγάλεις της ηλεκτρονικές τράπεζες χειροτερες, ενώ αν έχεις φυσικό κατάστημα θα λυθεί αμέσως το οποιοδήποτε πρόβλημα; Φυσικά και όχι!
Τις ίδιες πολιτικές έχουν, τον ίδιο χρόνο θα ξοδέψουν για να λύσουν ένα θέμα.
Απλά κάποιοι λυπόμαστε τον χρόνο να τρέχουμε σε φυσικά καταστήματα. Όποιος το προτιμάει να στήνεται σε ουρές δικαίωμα του.

Και στην τελική δεν υπάρχει τράπεζα που έχει θέματα. Απλά κάποιοι είμαστε τυχεροί και δεν κάθονται πολλές στραβες ή πέφτουμε σε σωστούς υπαλλήλους που δίνουν γρήγορες λύσεις.

goku
27-02-24, 10:54
Το έχουμε ξανασυζητήσει.
Προσπαθείς να βγάλεις της ηλεκτρονικές τράπεζες χειροτερες, ενώ αν έχεις φυσικό κατάστημα θα λυθεί αμέσως το οποιοδήποτε πρόβλημα; Φυσικά και όχι!
Τις ίδιες πολιτικές έχουν, τον ίδιο χρόνο θα ξοδέψουν για να λύσουν ένα θέμα.
Απλά κάποιοι λυπόμαστε τον χρόνο να τρέχουμε σε φυσικά καταστήματα. Όποιος το προτιμάει να στήνεται σε ουρές δικαίωμα του.

Και στην τελική δεν υπάρχει τράπεζα που έχει θέματα. Απλά κάποιοι είμαστε τυχεροί και δεν κάθονται πολλές στραβες ή πέφτουμε σε σωστούς υπαλλήλους που δίνουν γρήγορες λύσεις.

Μιας και οι γνωστότερες ηλεκτρονικές τράπεζες είναι ξένες (Revolut, N26 κλπ), νομίζω το κυριότερο πρόβλημα για μένα είναι κατά πρώτον ότι κάποιος που δεν ξέρει καλά Αγγλικά δεν θα μπορεί να συνεννοηθεί εύκολα (σε συνδυασμό ότι κάποιες τράπεζες έχουν μόνο τσατ και όχι τηλέφωνο το κάνει ακόμη χειρότερο), κατά δεύτερον αφού είναι σε άλλη χώρα δεν υπάγονται στους Ελληνικούς νόμους, και επιπλέον του ότι είναι σε άλλη χώρα το κάνει ακόμη δυσκολότερο να τους κυνηγήσεις αν συμβεί κάτι και χάσεις τα χρήματά σου. Ήδη εδώ η Payzy που είναι και Ελληνική έχει προβλήματα (δες -διπλοχρεώσεις-).

YAziDis
27-02-24, 10:59
Ο Ράστα κρίνει εξ ιδίων τα αλλότρια. Επειδή δεν του έχει τύχει βλακεία κρίνει με αυτόν τον τρόπο τις fintech. Καλά κάνει. Χωρίς άτομα σαν τον Ράστα δε θα πηγαίνανε πιο μπροστά. Εγώ πάλι ανήκω στην κατηγορία που τις χρησιμοποιώ μεν πολύ, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να βάλω πάνω από 500€ σε λογαριασμούς fintech και μετά να τρέχω αν γίνει τίποτα, και να χάσω τον ύπνο μου μέχρι να βρω το δίκαιο μου.

lewton
27-02-24, 11:05
Μιας και οι γνωστότερες ηλεκτρονικές τράπεζες είναι ξένες (Revolut, N26 κλπ), νομίζω το κυριότερο πρόβλημα για μένα είναι κατά πρώτον ότι κάποιος που δεν ξέρει καλά Αγγλικά δεν θα μπορεί να συνεννοηθεί εύκολα (σε συνδυασμό ότι κάποιες τράπεζες έχουν μόνο τσατ και όχι τηλέφωνο το κάνει ακόμη χειρότερο), κατά δεύτερον αφού είναι σε άλλη χώρα δεν υπάγονται στους Ελληνικούς νόμους, και επιπλέον του ότι είναι σε άλλη χώρα το κάνει ακόμη δυσκολότερο να τους κυνηγήσεις αν συμβεί κάτι και χάσεις τα χρήματά σου. Ήδη εδώ η Payzy που είναι και Ελληνική έχει προβλήματα (δες -διπλοχρεώσεις-).

Παρένθεση: αν έχετε πρόβλημα με τράπεζα εξωτερικού που σας παρέχει υπηρεσίες νόμιμα, είστε καλυμμένοι.
Για την Ν26 τα παράπονά σας μπορείτε να τα στείλετε στην BAFIN στα Αγγλικά, δεν χρειάζεται να μάθετε Γερμανικά. Για την Revolut στον αντίστοιχο ρυθμιστή της Λιθουανίας.
Εκτός αυτού, στην Ιταλία για παράδειγμα η ιταλική κεντρική τράπεζα έβαλε περιορισμούς στην Ν26 επειδή τα είχε κάνει μην πω τι, παρόλο που δεν είναι ιταλική τράπεζα και έκανε business στην Ιταλία με τη γερμανική της άδεια.

RASTAVIPER
27-02-24, 15:51
Ο Ράστα κρίνει εξ ιδίων τα αλλότρια. Επειδή δεν του έχει τύχει βλακεία κρίνει με αυτόν τον τρόπο τις fintech. Καλά κάνει. Χωρίς άτομα σαν τον Ράστα δε θα πηγαίνανε πιο μπροστά. Εγώ πάλι ανήκω στην κατηγορία που τις χρησιμοποιώ μεν πολύ, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να βάλω πάνω από 500€ σε λογαριασμούς fintech και μετά να τρέχω αν γίνει τίποτα, και να χάσω τον ύπνο μου μέχρι να βρω το δίκαιο μου.

Προφανώς δεν έχεις διαβάσει προηγούμενα ποστ μου, οπότε γράφεις άκυρα πράγματα.
Αλλά ναι αντιμετώπισα κάποια θέματα μια χαρά με το customer support, μιλάω καλά αγγλικά ευτυχώς και λύθηκαν τα όποια θέματα.
Πλέον σε πολλές τράπεζες υπάρχουν και Ελληνικά τμήματα, οπότε -σύντομα ή από τώρα- έχουν καλυφθεί και τα θέματα γλώσσας.
Και ποτέ δεν έγραψα ότι πρέπει όλοι να πάνε σε OnLine τράπεζες. Αλλά ότι κάποιοι τις αναθεματίζουν ενώ παρόμοια προβλήματα συμβαίνουν και με τις land-based τράπεζες είναι απλά αστείο.
Από την άλλη καλό να έχουμε επιλογές σαν καταναλωτές. Αυτό φαίνεται να μην καταλαβαίνουν κάποιοι.

YAziDis
27-02-24, 16:41
Και ποτέ δεν έγραψα ότι πρέπει όλοι να πάνε σε OnLine τράπεζες. Αλλά ότι κάποιοι τις αναθεματίζουν ενώ παρόμοια προβλήματα συμβαίνουν και με τις land-based τράπεζες είναι απλά αστείο.

Οκ. Προσωπικά διαφωνώ ότι θα είχα την ίδια αντιμετώπιση από land based τράπεζα, είτε αυτή είναι ελληνική είτε γερμανική ας πούμε. Το να τους λες "παιδιά, υπήρξε υποκλοπή" και αυτοί μετά να σου λένε "Ξέρεις κάτι; Αυτή ήταν μια άλλη χρέωση που είχε γίνει offline" δεν παίζει να γινόταν από τμήμα τράπεζας. Η αντιμετώπιση είναι παιδική και δεν αρμόζει σε τράπεζα.

Btw τα ίδια λέμε και για την payzy όπου τελευταία βγαίνουν στην φόρα κάτι περιπτώσεις διπλοχρέωσης, και η αντιμετώπιση και εκείνου του support "Fintech (myass) τραπεζικού" ιδρύματος είναι γελοία.

TearDrop
03-03-24, 16:07
Την επόμενη εβδομάδα βγαίνει το iOS 17.4 που ανοίγει το NFC για χρήση σε τρίτους στην ΕΕ.
Αν δεν μειώσει η Apple τις προμήθειες στο Apple Pay, βλέπω σε κανα χρόνο να μας γυρνάνε οι τράπεζες στις δικές τους εφαρμογές.

ariadgr
03-03-24, 17:32
Την επόμενη εβδομάδα βγαίνει το iOS 17.4 που ανοίγει το NFC για χρήση σε τρίτους στην ΕΕ.
Αν δεν μειώσει η Apple τις προμήθειες στο Apple Pay, βλέπω σε κανα χρόνο να μας γυρνάνε οι τράπεζες στις δικές τους εφαρμογές.

Ξέρεις τι προμήθειες έχουν οι ελληνικές τράπεζες από την Apple για το Apple Pay?

RASTAVIPER
11-03-24, 09:11
Ξέρουμε νομικά τι ισχύει στο παρακάτω;
Γονέας απεβίωσε και συνδικαιούχος είναι κάποιο εγγόνι, όχι όμως τα παιδιά του.
Δικαιούνται να διεκδικήσουν τα παιδιά κάτι απο το εγγόνι, σε περίπτωση που αφαιρέσει όλο το ποσό;
Βασικά γίνεται να γίνει αίτηση προς την τράπεζα λόγω συγγένειας;

thourios
11-03-24, 09:36
Ξέρουμε νομικά τι ισχύει στο παρακάτω;
Γονέας απεβίωσε και συνδικαιούχος είναι κάποιο εγγόνι, όχι όμως τα παιδιά του.
Δικαιούνται να διεκδικήσουν τα παιδιά κάτι απο το εγγόνι, σε περίπτωση που αφαιρέσει όλο το ποσό;
Βασικά γίνεται να γίνει αίτηση προς την τράπεζα λόγω συγγένειας;

Όχι αν μιλάμε τουλάχιστον για Ελλάδα. Η τράπεζα θα αποδώσει άμεσα στον δεύτερο συνδιακαιούχο όλο το ποσό εφόσον όλα είναι νόμιμα. Το πολύ πολύ να χρειαστεί μια επικαιροποίηση στοιχείων.
Άμεσα αν ήμουν το εγγόνι θα μετέφερα όλο το ποσό σε δικό μου λογαριασμό. Τα χρήματα αυτά δεν φορολογούνται. Ο νόμος είναι του 1932 και μπορείς να τον βρεις εύκολα.
Οι λοιποί συγγενείς πρέπει να κινηθούν αποκλειστά εναντίον στο εγγόνι. Η τράπεζα κάνει αυτό που πρέπει.
Δύσκολα θα καταφέρουν κάτι οι λοιποί συγγενείς.

Είμαι σε παρόμοια φάση και έχει συζητηθεί νομίζω και εδώ.

8anos
11-03-24, 09:54
Όχι αν μιλάμε τουλάχιστον για Ελλάδα. Η τράπεζα θα αποδώσει άμεσα στον δεύτερο συνδιακαιούχο όλο το ποσό εφόσον όλα είναι νόμιμα. Το πολύ πολύ να χρειαστεί μια επικαιροποίηση στοιχείων.
Άμεσα αν ήμουν το εγγόνι θα μετέφερα όλο το ποσό σε δικό μου λογαριασμό. Τα χρήματα αυτά δεν φορολογούνται. Ο νόμος είναι του 1932 και μπορείς να τον βρεις εύκολα.
Οι λοιποί συγγενείς πρέπει να κινηθούν αποκλειστά εναντίον στο εγγόνι. Η τράπεζα κάνει αυτό που πρέπει.
Δύσκολα θα καταφέρουν κάτι οι λοιποί συγγενείς.

Είμαι σε παρόμοια φάση και έχει συζητηθεί νομίζω και εδώ.

Επομένως εάν θέλει κάποιος να αποκληρώσει τα παιδιά του, πουλάει τα πάντα και βάζει τα χρήματα σε λογαριασμό στον οποίο ειναι συν δικαιούχος πρόσωπο της επιλογής του :p

thourios
11-03-24, 10:08
Επομένως εάν θέλει κάποιος να αποκληρώσει τα παιδιά του, πουλάει τα πάντα και βάζει τα χρήματα σε λογαριασμό στον οποίο ειναι συν δικαιούχος πρόσωπο της επιλογής του :p

Αν θέλει το κάνει και αυτό. Αλλιώς κάνει και διαθήκη. Επειδή δεν ξέρει κάποιος ότι θα πεθάνει ξαφνικά υπάρχουν διάφορες πολύπλοκες καταστάσεις
Ένας τραπεζικός λογαριασμός μοιράζεται στους κληρονόμους μόνο όταν δεν υπάρχει διαθήκη και συνδικαιούχος-οι ο οποίοι είναι και ζωντανοί.

minas
11-03-24, 10:17
Επομένως εάν θέλει κάποιος να αποκληρώσει τα παιδιά του, πουλάει τα πάντα και βάζει τα χρήματα σε λογαριασμό στον οποίο ειναι συν δικαιούχος πρόσωπο της επιλογής του :p

Εάν δεν αφήσει διαθήκη και ρητή εντολή ότι τα χρήματα ανήκουν στον συνδικαούχο, οι κληρονόμοι μπορούν να τα διεκδικήσουν.

8anos
11-03-24, 10:30
Εξ ορισμού δεν ανήκουν τα χρήματα σε ένα κοινό τραπεζικό λογαριασμό και στους δύο;
Νομίζω ότι ο καθένας από τους δικαιούχους έχει το δικαίωμα να τα χρησιμοποιήσει ολα σαν δικά του.

John82
11-03-24, 10:37
Εκτός και αν διαφωνεί η εφορία… Δεν θυμάμαι σε πιο thread αλλά είχε αναφερθεί περίπτωση το τι θεωρεί η εφορία και τι πρέπει να αποδείξεις εσυ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.