PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 [175] 176

Godian
11-03-24, 10:59
Ξέρουμε νομικά τι ισχύει στο παρακάτω;
Γονέας απεβίωσε και συνδικαιούχος είναι κάποιο εγγόνι, όχι όμως τα παιδιά του.
Δικαιούνται να διεκδικήσουν τα παιδιά κάτι απο το εγγόνι, σε περίπτωση που αφαιρέσει όλο το ποσό;
Βασικά γίνεται να γίνει αίτηση προς την τράπεζα λόγω συγγένειας;

Όχι εννοείται. Ο συνδικαιουχος έχει τα ίδια δικαιώματα με τον δικαιούχο. Απλά αλλάζει η λέξη

- - - Updated - - -

Ακριβώς έτσι. Μέχρι και κατάσχεση μπορεί να γίνει. Άρα ένας τρίτος δεν έχει δικαίωμα στα λεφτά

lewton
11-03-24, 11:17
Δηλαδή όλα αυτά που γράφαμε σε προηγούμενες σελίδες, δηλαδή αν μόνο ο ένας συνδικαιούχος βάζει και μόνο ο άλλος βγάζει τότε μπορεί να του βάλει φόρο η εφορία, παύουν να ισχύουν σε περίπτωση θανάτου;

thourios
11-03-24, 11:23
Εάν δεν αφήσει διαθήκη και ρητή εντολή ότι τα χρήματα ανήκουν στον συνδικαούχο, οι κληρονόμοι μπορούν να τα διεκδικήσουν.

Δεν ισχύει αυτό που λες. Υπάρχει η ρήτρα θανάτου στα συμβόλαια που υπογράφεις όταν ανοίγεις ένα λογαριασμό. Θα πρέπει να ορίζεται διαφορετικά.
Η τράπεζα θα αποδόσει τα χρήματα στον συνδιακιούχο ο οποίος λογικά την ίδια μέρα του θανάτου μπορεί να τα μεταφέρει.
Από εκεί και πέρα ας το παλέψουν με δικηγόρους οι συγγενείς στα δικαστήρια.

- - - Updated - - -


Εξ ορισμού δεν ανήκουν τα χρήματα σε ένα κοινό τραπεζικό λογαριασμό και στους δύο;
Νομίζω ότι ο καθένας από τους δικαιούχους έχει το δικαίωμα να τα χρησιμοποιήσει ολα σαν δικά του.

Έτσι ακριβώς

Chingachgook
11-03-24, 11:23
Υπάρχει και η παράμετρος της αποδοχής, ή μη, κληρονομιάς. Εξ ορισμού εννοείται αποδοχή (μετά από 6; μήνες), εκτός και αν δικαιούχος/δικαιούχοι προβούν σε μη αποδοχή.

YAziDis
11-03-24, 11:54
Αν θέλει το κάνει και αυτό. Αλλιώς κάνει και διαθήκη. Επειδή δεν ξέρει κάποιος ότι θα πεθάνει ξαφνικά υπάρχουν διάφορες πολύπλοκες καταστάσεις
Ένας τραπεζικός λογαριασμός μοιράζεται στους κληρονόμους μόνο όταν δεν υπάρχει διαθήκη και συνδικαιούχος-οι ο οποίοι είναι και ζωντανοί.

Αυτό μα τη διαθήκη μη το δένεις κόμπο. Υπάρχει η λεγόμενη νόμιμη μοίρα όπου δε μπορείς να αφήσεις τα πάντα όπου θέλεις.
Κοινώς αν «δεν προλαβαίνεις» να διευθετήσεις κάποια πράγματα, θα πρέπει αναγκαστικά να αφήσεις στους κληρονόμους τη νόμιμη μοίρα τους.
Από εκεί και πέρα η πιο εύκολη οδός είναι το θέμα με τα χρήματα και τον συνδικαιούχο που μιλάμε. Είναι πολύ δύσκολο οι υπόλοιποι κληρονόμοι να βγάλουν άκρη με δικηγόρους και τράπεζες για το τι γίνεται με τα χρήματα. Επίσης αν βρουνε αποδείξεις κινήσεων κτλ, τότε ο «εγγονός» ή οποίος είναι στη θέση του θα μπορούσε να κινηθεί κατά της τράπεζας για το γεγονός πως θα έχει δώσει στοιχεία κινήσεων του λογαριασμού. Πρόσφατα είχε βγει μια υπόθεση νομίζω κατά της Πειραιως αν δεν κάνω λάθος.

- - - Updated - - -

Επίσης η εφορία δε νομίζω να ασχοληθεί με το ποιος έβγαλε τα λεφτά. Ακόμα και ο εγγονός να μην έχει προσφέρει στο λογαριασμό δε μπορεί να τα πατεί και να τα δώσει στους άλλους.

thourios
11-03-24, 12:33
Αυτό μα τη διαθήκη μη το δένεις κόμπο. Υπάρχει η λεγόμενη νόμιμη μοίρα όπου δε μπορείς να αφήσεις τα πάντα όπου θέλεις.
Κοινώς αν «δεν προλαβαίνεις» να διευθετήσεις κάποια πράγματα, θα πρέπει αναγκαστικά να αφήσεις στους κληρονόμους τη νόμιμη μοίρα τους.
Από εκεί και πέρα η πιο εύκολη οδός είναι το θέμα με τα χρήματα και τον συνδικαιούχο που μιλάμε. Είναι πολύ δύσκολο οι υπόλοιποι κληρονόμοι να βγάλουν άκρη με δικηγόρους και τράπεζες για το τι γίνεται με τα χρήματα. Επίσης αν βρουνε αποδείξεις κινήσεων κτλ, τότε ο «εγγονός» ή οποίος είναι στη θέση του θα μπορούσε να κινηθεί κατά της τράπεζας για το γεγονός πως θα έχει δώσει στοιχεία κινήσεων του λογαριασμού. Πρόσφατα είχε βγει μια υπόθεση νομίζω κατά της Πειραιως αν δεν κάνω λάθος.

- - - Updated - - -

Επίσης η εφορία δε νομίζω να ασχοληθεί με το ποιος έβγαλε τα λεφτά. Ακόμα και ο εγγονός να μην έχει προσφέρει στο λογαριασμό δε μπορεί να τα πατεί και να τα δώσει στους άλλους.

Είμαι σε μια τέτοια διαδικασία με κοινό λογαριασμό και έχω ασχοληθεί τον τελευταίο καιρό.
Ο συνδικαιούχος όπως φαίνεται δεν έχει να δώσει λογαριασμό σε κανέναν πλην των δικαστηρίων. «Τα σηκώνει» με την μία και άντε γεια.
Εδώ (https://www.odigostoupoliti.eu/koinos-trapezikos-logariasmos-ti-ischyei-an-pethanei-kapoios-apo-tous-dikaiouchous/)λίγες πληροφορίες. Είναι η πρώτη σελίδα που βρήκα μπροστά μου αλλά τα ίδια γράφουν όλες.

minas
11-03-24, 15:10
Δεν ισχύει αυτό που λες. Υπάρχει η ρήτρα θανάτου στα συμβόλαια που υπογράφεις όταν ανοίγεις ένα λογαριασμό. Θα πρέπει να ορίζεται διαφορετικά.
Η τράπεζα θα αποδόσει τα χρήματα στον συνδιακιούχο ο οποίος λογικά την ίδια μέρα του θανάτου μπορεί να τα μεταφέρει.
Από εκεί και πέρα ας το παλέψουν με δικηγόρους οι συγγενείς στα δικαστήρια.

- - - Updated - - -

Έτσι ακριβώς

Δεν είπα κάτι διαφορετικό. Η "διεκδίκηση" των κληρονόμων που ανέφερα εννοείται ότι πρέπει να γίνει δικαστικά, αφού ο συνδικαιούχος έχει ήδη και εξ' ορισμού πρόσβαση.
Εξάλλου ο αντίδικος θα είναι ο συνδικαιούχος, όχι η τράπεζα.
Επίσης η πιο πρόσφατη σύμβαση που έχω εγώ από λογαριασμό δεν έχει ρήτρα θανάτου, κάτι που απαιτεί ο νόμος για να μεταφερθούν αυτοδίκαια και αφορολόγητα στην πλήρη κυριότητα του συνδικαιούχου.

lewton
11-03-24, 15:15
Αυτό μα τη διαθήκη μη το δένεις κόμπο. Υπάρχει η λεγόμενη νόμιμη μοίρα όπου δε μπορείς να αφήσεις τα πάντα όπου θέλεις.
Κοινώς αν «δεν προλαβαίνεις» να διευθετήσεις κάποια πράγματα, θα πρέπει αναγκαστικά να αφήσεις στους κληρονόμους τη νόμιμη μοίρα τους.
Από εκεί και πέρα η πιο εύκολη οδός είναι το θέμα με τα χρήματα και τον συνδικαιούχο που μιλάμε. Είναι πολύ δύσκολο οι υπόλοιποι κληρονόμοι να βγάλουν άκρη με δικηγόρους και τράπεζες για το τι γίνεται με τα χρήματα. Επίσης αν βρουνε αποδείξεις κινήσεων κτλ, τότε ο «εγγονός» ή οποίος είναι στη θέση του θα μπορούσε να κινηθεί κατά της τράπεζας για το γεγονός πως θα έχει δώσει στοιχεία κινήσεων του λογαριασμού. Πρόσφατα είχε βγει μια υπόθεση νομίζω κατά της Πειραιως αν δεν κάνω λάθος.

- - - Updated - - -

Επίσης η εφορία δε νομίζω να ασχοληθεί με το ποιος έβγαλε τα λεφτά. Ακόμα και ο εγγονός να μην έχει προσφέρει στο λογαριασμό δε μπορεί να τα πατεί και να τα δώσει στους άλλους.


Είμαι σε μια τέτοια διαδικασία με κοινό λογαριασμό και έχω ασχοληθεί τον τελευταίο καιρό.
Ο συνδικαιούχος όπως φαίνεται δεν έχει να δώσει λογαριασμό σε κανέναν πλην των δικαστηρίων. «Τα σηκώνει» με την μία και άντε γεια.
Εδώ (https://www.odigostoupoliti.eu/koinos-trapezikos-logariasmos-ti-ischyei-an-pethanei-kapoios-apo-tous-dikaiouchous/)λίγες πληροφορίες. Είναι η πρώτη σελίδα που βρήκα μπροστά μου αλλά τα ίδια γράφουν όλες.


Για την εφορία άλλη είναι η ερώτηση. Δεν λέω ότι η εφορία θα βάλει εμπόδια.
Ρωτάω αν η εφορία μπορεί εκ των υστέρων να του βάλει φόρο.

thourios
11-03-24, 20:07
Για την εφορία άλλη είναι η ερώτηση. Δεν λέω ότι η εφορία θα βάλει εμπόδια.
Ρωτάω αν η εφορία μπορεί εκ των υστέρων να του βάλει φόρο.


Αν κάνεις οποιαδήποτε αγορά πχ θα φορολογηθείς αναλόγως.Λογικά δεν θα σου πουν που βρήκες τα χρήματα.Αλλωστε φαίνονται οι λογαριασμοί στο Ε1 έστω με κουκκίδες Εκεί που επιλέγεις να δηλώσεις ποσά από τόκους.

johnmegarythmos
17-03-24, 00:24
στο ατμ της κερατεας , βαζω την νεα χρεωστικη της εθνικης που εχω και μου κανει θορυβο και την πεταει εξω και εγραφε για σφαλμα στο chip μετα ξανα την βαζω και παλι μου την πεταξε εξω το ατμ με αλλο λογο. Την ξανα βαζω και 3η φορα και ευτυχως την πηρε. Την καρτα την παιρνω μαζι μονο οταν την χρησιμοποιω , δηλαδη αμα την χρησιμοποιουσα καθημερινα θα κολλουσε ;.

Chingachgook
01-04-24, 13:00
Η μάνα μου θα πάει για ένα 3μηνο Αμερική. Για πείτε πληζ καμιά ιδέα για να χαλάει για έξοδα, όχι σώνει και καλά αγορές;
Το ευκολότερο είναι προφανώς μετρητά. Εκτός αυτού; Μπορεί να χρησιμοποιεί την χρεωστική της, αλλά θα φάει κερατιάτικες χρεώσεις/έξοδα μετατροπής συναλλάγματος σε κάθε συναλλαγή.

Μπορεί πχ να ανοίξει καταθετικό σε δολάριο, και να συνδεθεί με χρεωστική; Άλλη επιλογή;

(χρονικό περιθώριο υπάρχει και δεν είναι κάτι που μας πιέζει ο χρόνος ή/και να γίνει άμεσα)

yyy
01-04-24, 13:25
Η μάνα μου θα πάει για ένα 3μηνο Αμερική. Για πείτε πληζ καμιά ιδέα για να χαλάει για έξοδα, όχι σώνει και καλά αγορές;
Το ευκολότερο είναι προφανώς μετρητά. Εκτός αυτού; Μπορεί να χρησιμοποιεί την χρεωστική της, αλλά θα φάει κερατιάτικες χρεώσεις/έξοδα μετατροπής συναλλάγματος σε κάθε συναλλαγή.

Μπορεί πχ να ανοίξει καταθετικό σε δολάριο, και να συνδεθεί με χρεωστική; Άλλη επιλογή;

(χρονικό περιθώριο υπάρχει και δεν είναι κάτι που μας πιέζει ο χρόνος ή/και να γίνει άμεσα)

Νομίζω ότι λύσεις όπως η Curve και η Revolut είναι ότι καλύτερο για τέτοιες περιπτώσεις. Για να γλυτώσει τις αρκετά υψηλές προμήθειες τόσο σε αναλήψεις όσο και σε αγορές. Με λίγο ψάξιμο στις σελίδες τους, βρίσκει κανείς εύκολα τι συμφέρει καλύτερα. Και στις 2 είναι πολύ εύκολη και γρήγορη η διαδικασία ανοίγματος.

YAziDis
01-04-24, 14:23
Εκτός από τη Revolut, υπενθυμίζω και την Ν26.

Από εκεί και πέρα, αν δεν έχει αλλάξει κάτι από το 2017 που είχα πάει εγώ, με συνέφερε μόνο η Alpha Bank η οποία δεν είχε έξτρα χρέωση συναλλάγματος όπως είχαν οι άλλες τράπεζες, είτε με % έξτρα, είτε πχ αν θυμάμαι η Πειραιώς που είχε +1€ χρέωση σε κάθε συναλλαγή.
Αλλά με τις λύσεις των Revolut ή Ν26 δε νομίζω πως υπάρχει λόγος να ασχοληθείς με κάτι άλλο.

runner70
01-04-24, 14:46
Εκτός από τη Revolut, υπενθυμίζω και την Ν26.

Από εκεί και πέρα, αν δεν έχει αλλάξει κάτι από το 2017 που είχα πάει εγώ, με συνέφερε μόνο η Alpha Bank η οποία δεν είχε έξτρα χρέωση συναλλάγματος όπως είχαν οι άλλες τράπεζες, είτε με % έξτρα, είτε πχ αν θυμάμαι η Πειραιώς που είχε +1€ χρέωση σε κάθε συναλλαγή.
Αλλά με τις λύσεις των Revolut ή Ν26 δε νομίζω πως υπάρχει λόγος να ασχοληθείς με κάτι άλλο.

Το 2017 μπορει να μην ειχε η Alpha αλλα τωρα σιγουρα θα εχει. Νομιζω το ειχα τσεκαρει το 2019 και ειχε.

Οι λυσεις και απο εμενα ειναι curve (δεν ειναι τραπεζα), n26 , revolut. Και λογω οτι θα παει και πολυ , προσωπικα θα εβγαζα και τα 3. Η revolut τα ΣΚ εχει 1% προμηθεια.

lewton
01-04-24, 16:00
Η μάνα μου θα πάει για ένα 3μηνο Αμερική. Για πείτε πληζ καμιά ιδέα για να χαλάει για έξοδα, όχι σώνει και καλά αγορές;
Το ευκολότερο είναι προφανώς μετρητά. Εκτός αυτού; Μπορεί να χρησιμοποιεί την χρεωστική της, αλλά θα φάει κερατιάτικες χρεώσεις/έξοδα μετατροπής συναλλάγματος σε κάθε συναλλαγή.

Μπορεί πχ να ανοίξει καταθετικό σε δολάριο, και να συνδεθεί με χρεωστική; Άλλη επιλογή;

(χρονικό περιθώριο υπάρχει και δεν είναι κάτι που μας πιέζει ο χρόνος ή/και να γίνει άμεσα)

Revolut αν θέλει να μετατρέψει ένα ποσό σε δολάρια και να χρησιμοποιεί αυτό. Προσοχή ότι αν λήξουν τα δολάρια θα χρεώσει από τα ευρώ (αν υπάρχουν) και αν είναι Σ-Κ θα βάλει προμήθεια.
Ν26 αν θέλει να τα έχει σε ευρώ και να χρεώνεται κάθε συναλλαγή με την ισοτιμία της επόμενης εργάσιμης χωρίς προμήθεια.

RASTAVIPER
01-04-24, 16:28
Η μάνα μου θα πάει για ένα 3μηνο Αμερική. Για πείτε πληζ καμιά ιδέα για να χαλάει για έξοδα, όχι σώνει και καλά αγορές;
Το ευκολότερο είναι προφανώς μετρητά. Εκτός αυτού; Μπορεί να χρησιμοποιεί την χρεωστική της, αλλά θα φάει κερατιάτικες χρεώσεις/έξοδα μετατροπής συναλλάγματος σε κάθε συναλλαγή.

Μπορεί πχ να ανοίξει καταθετικό σε δολάριο, και να συνδεθεί με χρεωστική; Άλλη επιλογή;

(χρονικό περιθώριο υπάρχει και δεν είναι κάτι που μας πιέζει ο χρόνος ή/και να γίνει άμεσα)

Πρότεινες πραγματικά τις χειρότερες λύσεις.
Μετρητά μαζί σου στην Αμερική; Κίνδυνος για ληστείες, άσε που πολλά μαγαζιά προτιμούν κάρτες.
Μετά, άνοιγμα λογαριασμού για ένα ταξίδι; Φασαρία και αυτό.
Όπως αναφέρθηκε, Revolut και καθαρίσατε. Χωρίς προμήθεια κλπ.

KostakisK
01-04-24, 19:00
Πρότεινες πραγματικά τις χειρότερες λύσεις.
Μετρητά μαζί σου στην Αμερική; Κίνδυνος για ληστείες, άσε που πολλά μαγαζιά προτιμούν κάρτες.
Μετά, άνοιγμα λογαριασμού για ένα ταξίδι; Φασαρία και αυτό.
Όπως αναφέρθηκε, Revolut και καθαρίσατε. Χωρίς προμήθεια κλπ.

Η να πάρει και Ν26 εμένα ποτέ δεν μου δημιούργησαν πρόβλημα

YAziDis
01-04-24, 21:47
Και εγώ μέχρι τώρα ήμουν πολύ μεγαλύτερος φαν της Ν26, όπου μάλιστα για τα ταξίδια χρησιμοποιούσα αυτή. Πλέον όμως γουστάρω παραπάνω την Revolut, και αυτό εξαιτίας των εικονικών καρτών όπου μπορείς να βγάλεις όσες θέλεις, να βάλεις όρια σε κάθε εικονική όσο θέλεις, οπότε πρακτικά μπορείς να χρησιμοποιείς παντού την κάρτα σου και να είσαι ασφαλής και με το παραπάνω περνώντας και τις κάρτες στο Apple Pay / Google Pay.

lewton
02-04-24, 10:28
Και εγώ μέχρι τώρα ήμουν πολύ μεγαλύτερος φαν της Ν26, όπου μάλιστα για τα ταξίδια χρησιμοποιούσα αυτή. Πλέον όμως γουστάρω παραπάνω την Revolut, και αυτό εξαιτίας των εικονικών καρτών όπου μπορείς να βγάλεις όσες θέλεις, να βάλεις όρια σε κάθε εικονική όσο θέλεις, οπότε πρακτικά μπορείς να χρησιμοποιείς παντού την κάρτα σου και να είσαι ασφαλής και με το παραπάνω περνώντας και τις κάρτες στο Apple Pay / Google Pay.

Το όριο που βάζεις στην εικονική είναι όριο για κάθε συναλλαγή ή το maximum ποσό που μπορεί να ξοδέψει (σαν prepaid);

YAziDis
02-04-24, 10:50
Το όριο που βάζεις στην εικονική είναι όριο για κάθε συναλλαγή ή το maximum ποσό που μπορεί να ξοδέψει (σαν prepaid);

Είναι μηνιαίο όριο δαπανών, οπότε είναι για το max που μπορεί να ξοδέψει σαν prepaid που λες. Αλλά αν ανοίγεις ξεχωριστές εικονικές για συγκεκριμένες υπηρεσίες, ξέρεις πόσο είναι το όριο σου σαν συναλλαγή.

Παράδειγμα:
Δώσανε 9 μήνες δωρεάν Ant1+ από τη ΔΕΗ, οπότε το έβαλα. Έφτιαξα ξεχωριστή εικονική και έχω βάλει μηνιαίο όριο 3€ το μήνα. Αυτοί την υπηρεσία την χρεώνουν 3,33€ το μήνα, οπότε όταν λήξει το 9μηνο, δε θα μπορέσει να τραβήξει τα 3,33. Πρακτικά είναι σα να βάζω εικονικό όριο για τη συναλλαγή, γιατί αυτή τη συγκεκριμένη χρεωστική δε θα τη χρησιμοποιήσω αλλού.

lewton
02-04-24, 12:20
Είναι μηνιαίο όριο δαπανών, οπότε είναι για το max που μπορεί να ξοδέψει σαν prepaid που λες. Αλλά αν ανοίγεις ξεχωριστές εικονικές για συγκεκριμένες υπηρεσίες, ξέρεις πόσο είναι το όριο σου σαν συναλλαγή.

Παράδειγμα:
Δώσανε 9 μήνες δωρεάν Ant1+ από τη ΔΕΗ, οπότε το έβαλα. Έφτιαξα ξεχωριστή εικονική και έχω βάλει μηνιαίο όριο 3€ το μήνα. Αυτοί την υπηρεσία την χρεώνουν 3,33€ το μήνα, οπότε όταν λήξει το 9μηνο, δε θα μπορέσει να τραβήξει τα 3,33. Πρακτικά είναι σα να βάζω εικονικό όριο για τη συναλλαγή, γιατί αυτή τη συγκεκριμένη χρεωστική δε θα τη χρησιμοποιήσω αλλού.

Κατάλαβα, καλό.
Για ταξίδι εν πάση περιπτώσει αυτό που χρειάζεται είναι πιο πολύ το πρώτο (συνολικό όριο για το μήνα και όχι όριο για συναλλαγή), αλλά και αυτό που έκανες έξυπνο είναι.

YAziDis
02-04-24, 15:29
Επίσης, για ταξίδια στην Αμερική καλό είναι να χρησιμοποιείται το κινητό για να πληρώνεται, οπότε αναγκαστικά να πληρώνεται με την ανέπαφη λειτουργία όπου μπορείται. Εν έτη 2017 όταν εγώ πήγα στην Αμερική, τις κάρτες τις περνούσαν με τη μαγνητική πλευρά της, και αυτό που έκαναν όλοι είναι να βάζουν στο δισκάκι την κάρτα, να την παίρνει ο σερβιτόρος για να την περάσει στο μηχάνημα και να την φέρει πίσω. Μου φάνηκε πως ήταν πολύ πίσω απ'τον κόσμο αλλά τι να κάνω.
Όταν γύρισα πίσω, με πήραν απ'την τράπεζα να μου πούνε πως τους έστειλε email/ειδοποίηση η Visa/Mastercard (δε θυμάμαι ποια χρησιμοποιούσα) πως έχουν υποκλαπεί τα στοιχεία της, και πως την ακυρώνουν. Διόλου απίθανο όταν γινόταν αυτό με τη μαγνητική πλευρά. Εγώ βέβαια κάποια χρέωση δεν είχα.
Εδώ να ενημερώσω πως στις ελληνικές κάρτες τουλάχιστον, όταν είναι να κάνεις τέτοιο ταξίδι παίρνεις στην τράπεζα και τους ενημερώνεις για τις ημερομηνίες που θα είσαι εκτός Ευρώπης για να το καταχωρήσουν στο σύστημα ούτως ώστε να μη φαίνεται περίεργο το να χτυπάνε στην άλλη άκρη χρεώσεις.

minas
02-04-24, 16:11
Επίσης, για ταξίδια στην Αμερική καλό είναι να χρησιμοποιείται το κινητό για να πληρώνεται, οπότε αναγκαστικά να πληρώνεται με την ανέπαφη λειτουργία όπου μπορείται. Εν έτη 2017 όταν εγώ πήγα στην Αμερική, τις κάρτες τις περνούσαν με τη μαγνητική πλευρά της, και αυτό που έκαναν όλοι είναι να βάζουν στο δισκάκι την κάρτα, να την παίρνει ο σερβιτόρος για να την περάσει στο μηχάνημα και να την φέρει πίσω. Μου φάνηκε πως ήταν πολύ πίσω απ'τον κόσμο αλλά τι να κάνω.
Όταν γύρισα πίσω, με πήραν απ'την τράπεζα να μου πούνε πως τους έστειλε email/ειδοποίηση η Visa/Mastercard (δε θυμάμαι ποια χρησιμοποιούσα) πως έχουν υποκλαπεί τα στοιχεία της, και πως την ακυρώνουν. Διόλου απίθανο όταν γινόταν αυτό με τη μαγνητική πλευρά. Εγώ βέβαια κάποια χρέωση δεν είχα.
Εδώ να ενημερώσω πως στις ελληνικές κάρτες τουλάχιστον, όταν είναι να κάνεις τέτοιο ταξίδι παίρνεις στην τράπεζα και τους ενημερώνεις για τις ημερομηνίες που θα είσαι εκτός Ευρώπης για να το καταχωρήσουν στο σύστημα ούτως ώστε να μη φαίνεται περίεργο το να χτυπάνε στην άλλη άκρη χρεώσεις.

Από τη στιγμή που η κάρτα φεύγει από τα χέρια/μάτια σου, δεν χρειάζεται τη μαγνητική ταινία, ακόμα και φωτογραφία μπορούν να την βγάλουν για να υποκλέψουν τα στοιχεία.

dimyok
02-04-24, 16:46
Μια φορα την ειχα δωσει ετσι και σηκωθηκα και πηγα απο πισω συνοδεια μεχρι το pos ... Ναι το εκαναν οι αλλοι αλλα εγω ειμαι απο χωριο :p

RASTAVIPER
02-04-24, 17:51
Επίσης, για ταξίδια στην Αμερική καλό είναι να χρησιμοποιείται το κινητό για να πληρώνεται, οπότε αναγκαστικά να πληρώνεται με την ανέπαφη λειτουργία όπου μπορείται. Εν έτη 2017 όταν εγώ πήγα στην Αμερική, τις κάρτες τις περνούσαν με τη μαγνητική πλευρά της, και αυτό που έκαναν όλοι είναι να βάζουν στο δισκάκι την κάρτα, να την παίρνει ο σερβιτόρος για να την περάσει στο μηχάνημα και να την φέρει πίσω. Μου φάνηκε πως ήταν πολύ πίσω απ'τον κόσμο αλλά τι να κάνω.
Όταν γύρισα πίσω, με πήραν απ'την τράπεζα να μου πούνε πως τους έστειλε email/ειδοποίηση η Visa/Mastercard (δε θυμάμαι ποια χρησιμοποιούσα) πως έχουν υποκλαπεί τα στοιχεία της, και πως την ακυρώνουν. Διόλου απίθανο όταν γινόταν αυτό με τη μαγνητική πλευρά. Εγώ βέβαια κάποια χρέωση δεν είχα.
Εδώ να ενημερώσω πως στις ελληνικές κάρτες τουλάχιστον, όταν είναι να κάνεις τέτοιο ταξίδι παίρνεις στην τράπεζα και τους ενημερώνεις για τις ημερομηνίες που θα είσαι εκτός Ευρώπης για να το καταχωρήσουν στο σύστημα ούτως ώστε να μη φαίνεται περίεργο το να χτυπάνε στην άλλη άκρη χρεώσεις.

Και στην Ελλάδα γίνεται αυτό όχι από το 2017, αλλά από το 2007.
Μου αρέσει που σου φάνηκε η Αμερική πίσω.

YAziDis
02-04-24, 18:23
Και στην Ελλάδα γίνεται αυτό όχι από το 2017, αλλά από το 2007.
Μου αρέσει που σου φάνηκε η Αμερική πίσω.

Να περάσεις κάρτα με τη μαγνητική της πλευρά; Προσωπικά στην Ελλάδα ήταν τόσο πίσω που δεν θυμάμαι καν να το ζω. Η Αμερική ήταν πίσω στο να χρησιμοποιούν το Chip. Εμείς εδώ και πάρα πολλά χρόνια το χρησιμοποιούμε. Στην Αμερική το 2017 δεν ήταν το στάνταρ.

runner70
02-04-24, 18:59
Και στην Ελλάδα γίνεται αυτό όχι από το 2017, αλλά από το 2007.
Μου αρέσει που σου φάνηκε η Αμερική πίσω.

Αν καποιος ειναι πισω στις συναλλαγες με POS και στα ευρυζωνικα αυτη τη στιγμη, αυτη ειναι η Αμερικη. Η Ε.Ε αλλα ακομα και η Ελλαδα ειναι πολυ μπροστα τους.

lewton
02-04-24, 19:54
Και στην Ελλάδα γίνεται αυτό όχι από το 2017, αλλά από το 2007.
Μου αρέσει που σου φάνηκε η Αμερική πίσω.

Και εμένα μου αρέσει γιατί έχει δίκιο.
Δεν ξέρω τι γίνεται σήμερα, αλλά για τότε που γράφει ήταν όντως πίσω. Και το 2010 ήταν πίσω. Νομίζω γύρω στο 2000-2005 η Ευρώπη τους ξεπέρασε.
Αυτοί άργησαν πάρα πολύ να έρθουν στον 21ο αιώνα στις τεχνολογίες πληρωμής και είχαν μείνει στις μαγνητικές ταινίες του 20ου αιώνα.

mzaf
02-04-24, 20:44
Επίσης, για ταξίδια στην Αμερική καλό είναι να χρησιμοποιείτε το κινητό για να πληρώνετε, οπότε αναγκαστικά να πληρώνετε με την ανέπαφη λειτουργία όπου μπορείτε.

Fixed.

YAziDis
02-04-24, 20:46
Πω, τα κατακρεούργησα. Μυαλό κουκούτσι σήμερα! :oneup:

mzaf
02-04-24, 20:48
Πω, τα κατακρεούργησα. Μυαλό κουκούτσι σήμερα! :oneup:

Εσύ γράφεις χωρίς μαργαριτάρια και μου έκανε εντύπωση

RASTAVIPER
02-04-24, 21:50
Εδώ ακόμα στο Ελλαντα για παραγγελίες στα eshop ζητάνε τηλεφωνικά την κάρτα των πελατών.
Τι να λέμε.

slalom
02-04-24, 22:32
Αυτο εχει λυθει, δωσε μιας χρησης

ariadgr
02-04-24, 22:38
Εδώ ακόμα στο Ελλαντα για παραγγελίες στα eshop ζητάνε τηλεφωνικά την κάρτα των πελατών.
Τι να λέμε.

Προβλέπεται κανονικά αυτό για τηλεφωνικές παραγγελίες και δεν είναι κάποια ελληνική πρωτοτυπία.
https://squareup.com/us/en/the-bottom-line/managing-your-finances/what-is-a-card-not-present-transaction
"A card-not-present (CNP) transaction occurs when neither the cardholder nor the credit card are physically present at the time of the transaction. It’s most common for remote orders — over the phone or by fax, internet, or mail.

Examples of card not present transactions

There are a number of CNP transactions that you probably come across every day. They include:
Phone orders: When a customer provides the credit card information over the phone to your business.
"

argonaut
04-04-24, 12:31
Να περάσεις κάρτα με τη μαγνητική της πλευρά; Προσωπικά στην Ελλάδα ήταν τόσο πίσω που δεν θυμάμαι καν να το ζω. Η Αμερική ήταν πίσω στο να χρησιμοποιούν το Chip. Εμείς εδώ και πάρα πολλά χρόνια το χρησιμοποιούμε. Στην Αμερική το 2017 δεν ήταν το στάνταρ.

Εμ, εσείς δεν προλάβατε το χρατς - χρουτς:

255181

minas
04-04-24, 12:38
Εμ, εσείς δεν προλάβατε το χρατς - χρουτς:

255181

Χράπα-χρούπα εννοείς :rofl:

edit: Ορίστε και μερικές πληροφορίες για όσους δεν το έχουν προλάβει:
https://en.wikipedia.org/wiki/Credit_card_imprinter

https://www.youtube.com/watch?v=a7wutgAlNHk

johnmegarythmos
04-04-24, 12:52
Εμ, εσείς δεν προλάβατε το χρατς - χρουτς:

255181

οχι δεν το προλαβα αλλα μονο τα κανονικα pos καρτων που τοτε χρησιμοποιουσανε μονο για πιστωτικες καρτες και οχι για χρεωστικες. Τοτε ξεραμε οτι η χρεωστικη καρτα ειναι cash card για να βγαζεις μετρητα απο το atm.

thourios
04-04-24, 12:56
οχι δεν το προλαβα αλλα μονο τα κανονικα pos καρτων που τοτε χρησιμοποιουσανε μονο για πιστωτικες καρτες και οχι για χρεωστικες. Τοτε ξεραμε οτι η χρεωστικη καρτα ειναι cash card για να βγαζεις μετρητα απο το atm.

Και μάλιστα πολλά καταστήματα έπαιρναν και τηλέφωνο στην υποστήριξη της τράπεζας για να πάρουν έγκριση αν δεν τους γέμιζες το μάτι

dimyok
04-04-24, 13:06
Ηρθε και η νεα χρεωση " Blue Advantage " σε καθε λογαριασμο :whistle:

MyISLM
04-04-24, 20:45
Χράπα-χρούπα εννοείς


μμ καλή ιδέα για "ταυτότητα" μπας και ξεκλειδώσω το φβ. Δεν είστε εσείς και άλλες παπάτζες του Ζουκ.

YAziDis
04-04-24, 22:58
Εμ, εσείς δεν προλάβατε το χρατς - χρουτς:

255181

Προσωπικά το πρόλαβα, αλλά ποτέ προσωπικά δεν το χρησιμοποίησα. Όπως λέει και ο John αυτό κσι εγώ το θυμάμαι να είναι για τις πιστωτικές, κσι όταν υπήρχε αυτή η πρέσα εγώ δεν είχα πιστωτική. Κυκλοφορούσα με μετρητά

- - - Updated - - -


Ηρθε και η νεα χρεωση " Blue Advantage " σε καθε λογαριασμο :whistle:

Ξεκίνησε; Νόμιζα πως είχα δει παράταση για τον Μάιο…

goku
05-04-24, 10:06
Ηρθε και η νεα χρεωση " Blue Advantage " σε καθε λογαριασμο :whistle:

Σε ποια τράπεζα;

psolord
05-04-24, 11:39
Σε ποια τράπεζα;

Σε όλες!

Because why the fuck not? :p

YAziDis
05-04-24, 13:19
Σε ποια τράπεζα;

Eurobank. Έχουμε γράψει εδώ και καιρό πως όλοι οι λογαριασμοί θα χρεώνονται με 0,70€ για να έχουν το Blue Advantage.

goku
05-04-24, 15:08
Σε όλες!

Because why the fuck not? :p


Eurobank. Έχουμε γράψει εδώ και καιρό πως όλοι οι λογαριασμοί θα χρεώνονται με 0,70€ για να έχουν το Blue Advantage.

Για την Eurobank το είχα ακούσει από ένα διπλανό φόρουμ. Για τις υπόλοιπες τράπεζες δεν είχα ακούσει κάτι. Δηλαδή να αρχίσουμε να κλείνουμε λογαριασμούς; Αυτή τη στιγμή διατηρώ λογαριασμούς στην Πειραιώς και στην Εθνική, έχουμε ακούσει κάτι για αυτές; Τα περισσότερα χρήματα τα έχω στην Εθνική, την Πειραιώς δεν με πειράζει να την κλείσω.

minas
05-04-24, 15:17
0,60€ δεν ήταν; πληθωρίστηκε και αυτό; :p

YAziDis
05-04-24, 16:51
Για την Eurobank το είχα ακούσει από ένα διπλανό φόρουμ. Για τις υπόλοιπες τράπεζες δεν είχα ακούσει κάτι. Δηλαδή να αρχίσουμε να κλείνουμε λογαριασμούς; Αυτή τη στιγμή διατηρώ λογαριασμούς στην Πειραιώς και στην Εθνική, έχουμε ακούσει κάτι για αυτές; Τα περισσότερα χρήματα τα έχω στην Εθνική, την Πειραιώς δεν με πειράζει να την κλείσω.

Προς το παρόν μόνο Eurobank.


0,60€ δεν ήταν; πληθωρίστηκε και αυτό; :p

Έχεις δίκαιο. 0,60€ είναι! Εγώ θυμόμουν λάθος

Εδώ είναι οι λεπτομέρειες:
https://www.eurobank.gr/el/retail/proionta-upiresies/proionta/sunallages-pronomia/my-advantage-banking/programma-my-advantage-banking/my-blue-n-mar-24?spMailingID=28568130&spUserID=MzY0NDE2Nzg4OTkS1&spJobID=2430706616&spReportId=MjQzMDcwNjYxNgS2#utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=IB_MyAdvantageBlue_NoCharge&utm_term=bottom_cta_button

το οποίο λέει από 20.05.2024, οπότε μου κάνει εντύπωση που ξεκίνησε από τώρα.

MyISLM
07-04-24, 20:17
Because why the fuck not?

όπως λεει το τραγούδι μ' αρέσεις και στην αγγαλιά μου θα πέσεις :D



πληθωρίστηκε και αυτό;

Μήν τους δίνεις ιδέες. Όπως καποια καταστήματα που χρεώνουν και ΦΠΑ 24% επι του τέλους πλαστικής σακούλας...

thourios
10-04-24, 13:30
Τέλος η Diners από την alpha bank.
Ήρθε e-mail ότι θα αντικατασταθεί με άλλη MasterCard.
Δεν ξέρω αν θα πληρώνω συνδρομή. Με την Diners δεν πλήρωνα εφόρου ζωής.
Αν με χρεώνουν δεν θα την κρατήσω

Thanasis159
10-04-24, 17:34
Το παράδοξο είναι ότι εγώ είχα ήδη μία Mastercard και τώρα μου στέλνουν και δεύτερη :D

Πάει για ακύρωση αυτή in any case.

@ ADSLgr.com All rights reserved.