PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 [29] 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

jimmakosx
06-04-11, 15:55
(Για την ιστορία και μόνο)
Παρακαλώ να γίνει edit, προφανώς εννοούσες νταβατζιλίκι (=καταχρηστική υποχρέωση οικονομικής φύσεως)
Τα τζιβιτζιλίκια είναι ευπρόσδεκτα :lol:

:lol::lol::lol::lol::lol::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::D:D:yahoo::yahoo::yahoo::up::up::up::worthy::respekt:

kover
06-04-11, 15:56
Δεν έχει γίνει ανακοίνωση, δεν έχει ενημερωθεί κανείς. Σας ενημερώνουμε αφού τηλεφωνήσετε μου είπαν. Επίσης δεν είναι όλες οι αγορές. Από αυτή την ιστορία επιρεάζονται οι ακόλουθες

1) Όλες οι αγορές και εξοφλήσεις λογαριασμών μέσω ιντερνετ
2) Όλες οι πληρωμέςσ ξενοδοχείων, ενοικιαζόμενων αυτοκινήτων, κρουαζζιερόπλοιων, πληρωμής εστιατορίων, και όλες οι αναλύψεις εξωτερικού (σε άλο συνάλαγμα εκτός ευρώ)

Καληνύχτα και καλά κρασιά alpha. Αποσύρομαι προσωρινά γιατί έχω ανεβάσει πίεση. Αν μπορείτε πείτε μου αν το ίδιο ισχύει ή θα ισχύσει για τις υπόλοιπες τράπεζες, έτσι για να καταλάβω ποιός με θεωρεί μεγαλύτερο μαλάκα

jimmakosx
06-04-11, 15:58
Συγνώμη τα εστιατόρια γιατί?! Μήπως ξέχασαν να χρεώσουν τη σαλάτα του chef?!:rofl:

kasadi
06-04-11, 15:59
μήπως είναι κάτι που θα κάνουν όλες οι τράπεζες ? Εκεί είναι το θέμα και αυτό που πρέπει να μάθουμε

runner70
06-04-11, 16:09
Δεν έχει γίνει ανακοίνωση, δεν έχει ενημερωθεί κανείς. Σας ενημερώνουμε αφού τηλεφωνήσετε μου είπαν. Επίσης δεν είναι όλες οι αγορές. Από αυτή την ιστορία επιρεάζονται οι ακόλουθες

1) Όλες οι αγορές και εξοφλήσεις λογαριασμών μέσω ιντερνετ
2) Όλες οι πληρωμέςσ ξενοδοχείων, ενοικιαζόμενων αυτοκινήτων, κρουαζζιερόπλοιων, πληρωμής εστιατορίων, και όλες οι αναλύψεις εξωτερικού (σε άλο συνάλαγμα εκτός ευρώ)

Καληνύχτα και καλά κρασιά alpha. Αποσύρομαι προσωρινά γιατί έχω ανεβάσει πίεση. Αν μπορείτε πείτε μου αν το ίδιο ισχύει ή θα ισχύσει για τις υπόλοιπες τράπεζες, έτσι για να καταλάβω ποιός με θεωρεί μεγαλύτερο μαλάκα

μαλιστα... την ειχα για εναλλακτικη προταση οταν την προτεινα σε γνωστους. Απο σημερα ξεκιναει το θαψιμο.

ipo
06-04-11, 16:45
Κι εγώ πλέον δε θα προτείνω την Enter Visa της Alpha Bank. Είναι μη πελατοκεντρική επιλογή η επιπλέον δέσμευση ποσού, κατά τη γνώμη μου.

kover
06-04-11, 18:26
Για να είμαι ειλικρινής. Μέχρι σήμερα δε ψαχτηκα πουθενά αλου για χρεωστικη καθώς η άλφα πραγματικά περνάγε παντού και σε όλο το κόσμο χωρίς ποτέ να Έχω το οποιοδήποτε πρόβλημα.

Ξεκίνησα να χρησιμοποιώ χρεωστικες απο τότε που ειμουν στην αγγλια (1999) και συνέχισαν στην Ελλάδα μόνο με άλφα γιαι απλά έκανε τη δουλειά της όπως έπρεπε. Για αυτό το λόγο και Έχω στήσει τα πα τα στην άλφα συμπεριλαμβανομένων εταιρικών λογαριασμών. Θέλω να βεβαιωθω αν αυτο είναι κάτι που σκαρφιστηκε μόνο η άλφα ή είναι κάτι που έρχεται παντού. Θα είναι φοβερά δύσκολο ναα μεταφέρω τα πάντα απο την άλφα Αλλά αρνούμε να ανεχθώ αυτό που θεσπισανε. Έχω ακούσει Κάθε λογής παπαρια απο τράπεζες Αλλά το συγκεκριμένο πρώτη φορά.

Οποίος Έχει όρεξη ας ψαχτει λίγο με τη τράπεζα του και ας γράψει εδώ. Θα με βοηθήσει πολυ. Προφανώς και θα τηλεφωνησω σε όλες, αν και όλες έχουν τα στραβά και παράλογα τους, Αλλά ο,τι βγαίνει εδώ μέσα απο προσωπικές εμπειρίες δε θα βγει μιλώντας με κανένα τηλεφωικο κέντρο. Θανξ

lewton
06-04-11, 18:38
Για να είμαι ειλικρινής. Μέχρι σήμερα δε ψαχτηκα πουθενά αλου για χρεωστικη καθώς η άλφα πραγματικά περνάγε παντού και σε όλο το κόσμο χωρίς ποτέ να Έχω το οποιοδήποτε πρόβλημα.

Στο IKEA στη Γερμανία όμως δεν περνάει! :twisted:
Όπως και σε άλλα μαγαζιά στη Γερμανία, απλά το IKEA μου έμεινε επειδή είναι κουλό.
Με το που βλέπουν VISA, χωρίς να κοιτάξουν αν είναι πιστωτική ή χρεωστική, σου λένε ότι δε δέχονται VISA. Ούτε και Mastercard από ο,τι κατάλαβα.
Μόνο χρεωστική Maestro.

Mouse Potato
06-04-11, 18:41
Με το που βλέπουν VISA, χωρίς να κοιτάξουν αν είναι πιστωτική ή χρεωστική, σου λένε ότι δε δέχονται VISA. Ούτε και Mastercard από ο,τι κατάλαβα.
Μόνο χρεωστική Maestro.

Σε 2 μήνες θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσω την χρεωστική μου σε διάφορα μαγαζιά στην Ευρώπη. Υπάρχει το ενδεχόμενο να με κρεμάσει η χρεωστική της Πειραιώς;

lewton
06-04-11, 18:48
Σε 2 μήνες θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσω την χρεωστική μου σε διάφορα μαγαζιά στην Ευρώπη. Υπάρχει το ενδεχόμενο να με κρεμάσει η χρεωστική της Πειραιώς;
Μπορώ να σου πω τις εμπειρίες μου από Ελβετία, Γαλλία, Ισπανία, Γερμανία με χρεωστική VISA Electron της ATEBank και πιστωτική VISA Electron της Eurobank και της ATEBank.
Σε κάποιες περιπτώσεις η εμπειρία είναι κάπως παλιά οπότε δε διεκδικώ το αλάθητο.
Anyway, πες μου αν σε ενδιαφέρει κάποια από αυτές τις χώρες.

Mouse Potato
06-04-11, 18:53
Σίγουρα για Ιταλία, Γαλλία, Ελβετία, Βέλγιο, Γερμανία. Πριν κάποια χρόνια που έτυχε να βρεθώ σε κάποιες από αυτές τις χώρες, η πιστωτική της Εθνικής πέρασε όλα τα τεστ. Με τις Visa Electron χρεωστικές τι γίνεται;

jimmakosx
07-04-11, 11:30
Στο IKEA στη Γερμανία όμως δεν περνάει! :twisted:
Όπως και σε άλλα μαγαζιά στη Γερμανία, απλά το IKEA μου έμεινε επειδή είναι κουλό.
Με το που βλέπουν VISA, χωρίς να κοιτάξουν αν είναι πιστωτική ή χρεωστική, σου λένε ότι δε δέχονται VISA. Ούτε και Mastercard από ο,τι κατάλαβα.
Μόνο χρεωστική Maestro.

Αυτό είναι θέμα του ΙΚΕΑ που δεν έχει κάνει συμφωνία με τις παραπάνω εταιρείες!

lewton
07-04-11, 12:37
Αυτό είναι θέμα του ΙΚΕΑ που δεν έχει κάνει συμφωνία με τις παραπάνω εταιρείες!
Δεν είναι θέμα του ΙΚΕΑ, είναι θέμα πολλών μαγαζιών στη Γερμανία. Με άλλα λόγια είναι θέμα της VISA και όχι των μαγαζιών.
Ο Γερμανός καταναλωτής το ξέρει. Τη στιγμή για παράδειγμα που στη Γαλλία υπάρχει σε κάποιες λίγες περιπτώσεις η πιθανότητα να φας άκυρο με χρεωστική αλλά ποτέ με πιστωτική, στη Γερμανία ξέρεις ότι πρέπει πάντα να έχεις πάνω σου τη Maestro σου.
Άρα η VISA πρέπει να ψάξει να βρει γιατί τρώει κόκκινη κάρτα (φαντάζομαι οι χρεώσεις της). Γιατί το αποτέλεσμα είναι ότι οι ξένοι που έρχονται στη Γερμανία ως τουρίστες ή για να μείνουν για κάποιο διάστημα διαπιστώνουν ότι η VISA τους δεν τους καλύπτει 100%, κι ας είναι πιστωτική με τα στοιχεία ανάγλυφα.

jimmakosx
07-04-11, 12:48
Απ' ότι έμαθα η visa ειναι μια εταιρεία που απευθύνεται σε πιστωτικά ιδρύματα - τράπεζες, επομένως όντως δεν έχει να κάνει με την επιχείρηση απ' ευθείας και στη περίπτωσή μας με το ΙΚΕΑ. Μήπως όμως θα πρέπει να εξετάσει το ΙΚΕΑ την περίπτωση να συνεργαστεί με κάποια τράπεζα η οποία θα συνεργάζεται τόσο με τη visa όσο και με τη mastercard?! :hmm: Μόνο και μόνο για την εξυπέρητηση μεγαλύτερου ποσοστού πελατείας!

lewton
07-04-11, 12:56
Απ' ότι έμαθα η visa ειναι μια εταιρεία που απευθύνεται σε πιστωτικά ιδρύματα - τράπεζες, επομένως όντως δεν έχει να κάνει με την επιχείρηση απ' ευθείας και στη περίπτωσή μας με το ΙΚΕΑ. Μήπως όμως θα πρέπει να εξετάσει το ΙΚΕΑ την περίπτωση να συνεργαστεί με κάποια τράπεζα η οποία θα συνεργάζεται τόσο με τη visa όσο και με τη mastercard?! :hmm: Μόνο και μόνο για την εξυπέρητηση μεγαλύτερου ποσοστού πελατείας!
Αν ήταν μόνο το ΙΚΕΑ τότε ναι.
Αν όμως είναι και άλλες επιχειρήσεις με αποτέλεσμα όλοι οι Γερμανοι να κυκλοφορούν σε μόνιμη βάση με μια Maestro στο πορτοφόλι, τι το νοιάζει το ΙΚΕΑ;

jimmakosx
07-04-11, 13:48
Τότε συζητάμε σε άλλη βάση και ίσως να είναι πολιτική που ακολουθείτα στη Γερμανία για συγκεκριμένους λόγους!;)

........Auto merged post: jimmakosx πρόσθεσε 48 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Για να είμαι ειλικρινής. Μέχρι σήμερα δε ψαχτηκα πουθενά αλου για χρεωστικη καθώς η άλφα πραγματικά περνάγε παντού και σε όλο το κόσμο χωρίς ποτέ να Έχω το οποιοδήποτε πρόβλημα.

Ξεκίνησα να χρησιμοποιώ χρεωστικες απο τότε που ειμουν στην αγγλια (1999) και συνέχισαν στην Ελλάδα μόνο με άλφα γιαι απλά έκανε τη δουλειά της όπως έπρεπε. Για αυτό το λόγο και Έχω στήσει τα πα τα στην άλφα συμπεριλαμβανομένων εταιρικών λογαριασμών. Θέλω να βεβαιωθω αν αυτο είναι κάτι που σκαρφιστηκε μόνο η άλφα ή είναι κάτι που έρχεται παντού. Θα είναι φοβερά δύσκολο ναα μεταφέρω τα πάντα απο την άλφα Αλλά αρνούμε να ανεχθώ αυτό που θεσπισανε. Έχω ακούσει Κάθε λογής παπαρια απο τράπεζες Αλλά το συγκεκριμένο πρώτη φορά.

Οποίος Έχει όρεξη ας ψαχτει λίγο με τη τράπεζα του και ας γράψει εδώ. Θα με βοηθήσει πολυ. Προφανώς και θα τηλεφωνησω σε όλες, αν και όλες έχουν τα στραβά και παράλογα τους, Αλλά ο,τι βγαίνει εδώ μέσα απο προσωπικές εμπειρίες δε θα βγει μιλώντας με κανένα τηλεφωικο κέντρο. Θανξ

Απ' ότι λέει ο φίλος aroutis δεν ισχύει κάτι τέτοιο σε αγορά που έκανε
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=430225

kover
07-04-11, 14:24
Τότε συζητάμε σε άλλη βάση και ίσως να είναι πολιτική που ακολουθείτα στη Γερμανία για συγκεκριμένους λόγους!;)

........Auto merged post: jimmakosx πρόσθεσε 48 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Απ' ότι λέει ο φίλος aroutis δεν ισχύει κάτι τέτοιο σε αγορά που έκανε
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=430225
Ισχύει για
1) Όλες οι αγορές και εξοφλήσεις λογαριασμών μέσω ιντερνετ
2) Όλες οι πληρωμές ξενοδοχείων, ενοικιαζόμενων αυτοκινήτων, κρουαζιερόπλοιων, πληρωμής εστιατορίων, και όλες οι αναλύψεις εξωτερικού (σε άλο συνάλαγμα εκτός ευρώ)

Δε θυμάμαι άλλες. Μου είπαν και διάφορα άλλα στο τηλέφωνο αλλά δε τα συγκράτησα.

jimmakosx
07-04-11, 14:34
Και τότε ο aroutis που λέει ότι δεν του χρέωσαν τίποτε άλλο τι γίνεται?!

kover
07-04-11, 16:06
Εκτός από τις κατηγορίες που αναφέρω πιό πάνω υπάρχουν τα super market και τα καταστήματα λιανικής που ούτε αυτοκίνητα νοικιάζουν, ούτε κρουαζιέρες, ούτε είναι εστιατόρια.

Από ότι έχω καταλάβει σε αυτά δεν υπάρχει κάποια επιπλέον παρακράτηση. Το χειρότερο όλων είναι οι αγορές στο internet που δε διαφοροποιούνται και απλά υπάρχει 20% παρακράτηση χρημάτων για 3 μέρες.

runner70
07-04-11, 17:41
κατι τετοιο ομως πρεπει να το βγαλουν και επισημα στο site τους με ανακοινωση, αν δεν το εχουν κανει εως τωρα. Οχι να ενημερωνουν μονο οσοι τους παιρνουν τηλεφωνο. Τι καραγκιοζιλικια ειναι αυτα; Θα πρεπει οι πελατες να μυριζουν τα νυχια τους και να ψαχνονται δεξια και αριστερα;

jap
08-04-11, 09:26
Λοιπόν, σχετικά με την Alpha και της χρεώσεις. Προσωπικά δεν έχω πλέον χρεωστική από την Alpha ούτε και χρησιμοποιώ χρεωστικές, μόνο πιστωτικές (χρεωστικές ίσως να έχω-τις χρησιμοποιώ ως cashcard). Σε 2 συγκεκριμένες συναλλαγές μου λοιπόν με πιστωτική, εμφανίστηκε δέσμευση ποσού 1% για αγορά από το Amazon Αγγλίας με AmEx και 15% για αγορά από το e-shop με Visa. Σε άλλες αγορές με τις κάρτες της Alpha (σε paypal και σούπερ μάρκετ τις χρησιμοποιώ) δεν υπήρχε τέτοια χρέωση.

Είδα λοιπόν την πρώτη (τη δεύτερη την είδα σήμερα το πρωί) και πήρα τηλ. να μου πουν τι είναι, κυρίως γιατί ήταν μικρό ποσό και είναι πρακτική όταν έχουν κλέψει τα στοιχεία μιας κάρτας να κάνουν δοκιμαστικές αγορές με πολύ μικρά ποσά και μετά να του δίνουν να καταλαβαίνει. Από την Alpha λοιπόν μου είπαν ότι πρέπει να είναι δέσμευση που την κάνει ο έμπορος κι όχι αυτοί για να δει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με την κάρτα πριν την κανονική χρέωση. Σε ερώτησή μου πώς μπορώ να είμαι σίγουρος για αυτό με έβαλαν σε αναμονή (στις εγκρίσεις δεν φαίνεται ο έμπορος, μόνο το είδος της επιχείρησης) και μετά μου επιβεβαίωσαν ότι όντως αφορούσε τον ίδιο έμπορο.

Το θέμα λοιπόν είναι αν η Alpha έχει όντως αυτή την πρακτική για κάποια είδη συναλλαγών και την εφαρμόζει τόσο σε χρεωστικές, όσο και σε πιστωτικές. Την πρακτική την ήξερα για ξενοδοχεία ειδικά και εταιρείες ενοικίασης αυτοκινήτων στο εξωτερικό αλλά ήταν πρακτική των εμπόρων, όχι των τραπεζών.

Προβληματίζομαι καταρχάς για την έλλειψη ενημέρωσης από την τράπεζα, αλλά και γιατί έτσι δυσκολεύει η χρήση των καρτών, τόσο λόγω του στην πράξη περιορισμού του ορίου, όσο και για την αδιαφάνεια στις δεσμεύσεις και την ανασφάλεια που θα έχουμε για περιπτώσεις απάτης.

Σε σχέση με το συγκεκριμένο νήμα, η ενδεδειγμένη χρήση μιας χρεωστικής για αγορές, για μεγαλύτερη ασφάλεια, είναι να βάζεις στον αντίστοιχο λογαριασμό όσα ακριβώς θα χρειαστείς, για να μην υπάρχουν λεφτά να σου κλέψουν. Αυτό με τη συγκεκριμένη πρακτική ακυρώνεται. :down:

jimmakosx
08-04-11, 10:27
Αυτό μου θυμίζει την πρακτική που έχουν οι εταιρείες ενοικιάσης που σου κάνουν προκράτηση του ποσού της απαλλαγής από την ασφάλεια, σε περίπτωση τροχαίου ατυχήματος και μετά το ακυρώνουν! Στη περίπτωση αυτή μιλάμε ξεκάθαρα για χρεώσεις που αφορούν τον έμπορο! Μου φαίνεται όμως πολύ περίεργο να κάνει τέτοιες χρεώσεις η τράπεζα!:hmm:

kover
08-04-11, 14:26
Εμένα συνεχίζει το ίδιο βιολί. Αγορά από Αγγλικό site αξίας 150 ευρώ μου έχει κρατήσει 182. Απίθανα πράγματα.

Ακόμα δε με εχουν πάρει τηλέφωνο από το κέντρο παραπόνων ούτε φυσικά έχουν εκδόσει κάποια ανακοίνωση.

jimmakosx
08-04-11, 14:43
Επειδή είπες αρχικά ότι τις χρησιμοποιούσες από Αγγλία, μήπως είναι θέμα Αλφα Αγγλίας?! Λέω μήπως παίζει τίποτα τέτοιο αν τις είχες εκδόσει από Αγγλία!

ipo
08-04-11, 16:57
Επειδή είπες αρχικά ότι τις χρησιμοποιούσες από Αγγλία, μήπως είναι θέμα Αλφα Αγγλίας?! Λέω μήπως παίζει τίποτα τέτοιο αν τις είχες εκδόσει από Αγγλία!
Μπαρδόν;

jimmakosx
08-04-11, 17:00
Τι δεν κατάλαβες?! Άλλο ALPHA BANK Αγγλίας και άλλο Ελλάδας!

ipo
08-04-11, 17:05
Ξεκίνησα να χρησιμοποιώ χρεωστικες απο τότε που ειμουν στην αγγλια (1999) και συνέχισαν στην Ελλάδα μόνο με άλφα γιαι απλά έκανε τη δουλειά της όπως έπρεπε.
Από το παραπάνω κατάλαβα ότι έβγαλε χρεωστική στην Alpha Bank όταν ήρθε στην Ελλάδα, όχι ότι είχε εκδώσει από την Αγγλία χρεωστική της τοπικής Alpha Bank.

jimmakosx
08-04-11, 17:13
Από που προκύπτει αυτό?! Λέει ότι ξεκίνησε να χρησιμοποιεί όταν ήταν στην Αγγλία, χωρίς να λέει από που την έβγαλε και συνέχισε στην Ελλάδα με Αλφα χωρίς να λέει αν έβγαλε καινούργια ή όχι!
Εγώ ρώτησα για το ενδεχόμενο αυτό μήπως βρει κάποια λύση!

lewton
08-04-11, 17:14
Τι δεν κατάλαβες?! Άλλο ALPHA BANK Αγγλίας και άλλο Ελλάδας!

Αυτήν που δεν έχει καν domain name εννοείς;
http://www.alpha.gr/page/default.asp?id=2544&la=2

jimmakosx
08-04-11, 17:18
Να ξέρεις ότι λειτουργεί με τελείως διαφορετικό τρόπο από την εδώ Αλφα! Απλώς αλληλοεξυπηρετούνται!

kover
08-04-11, 19:31
Όχι καλέ. Ελλάδα όλα. Η αλφα της Αγγλίας btw είναι ανύπαρκτη. Ένα υποκατάστημα έχει:)

lak100
09-04-11, 13:53
Λοιπόν, σχετικά με την Alpha και της χρεώσεις. Προσωπικά δεν έχω πλέον χρεωστική από την Alpha ούτε και χρησιμοποιώ χρεωστικές, μόνο πιστωτικές (χρεωστικές ίσως να έχω-τις χρησιμοποιώ ως cashcard). Σε 2 συγκεκριμένες συναλλαγές μου λοιπόν με πιστωτική, εμφανίστηκε δέσμευση ποσού 1% για αγορά από το Amazon Αγγλίας με AmEx και 15% για αγορά από το e-shop με Visa. Σε άλλες αγορές με τις κάρτες της Alpha (σε paypal και σούπερ μάρκετ τις χρησιμοποιώ) δεν υπήρχε τέτοια χρέωση.

Είδα λοιπόν την πρώτη (τη δεύτερη την είδα σήμερα το πρωί) και πήρα τηλ. να μου πουν τι είναι, κυρίως γιατί ήταν μικρό ποσό και είναι πρακτική όταν έχουν κλέψει τα στοιχεία μιας κάρτας να κάνουν δοκιμαστικές αγορές με πολύ μικρά ποσά και μετά να του δίνουν να καταλαβαίνει. Από την Alpha λοιπόν μου είπαν ότι πρέπει να είναι δέσμευση που την κάνει ο έμπορος κι όχι αυτοί για να δει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με την κάρτα πριν την κανονική χρέωση. Σε ερώτησή μου πώς μπορώ να είμαι σίγουρος για αυτό με έβαλαν σε αναμονή (στις εγκρίσεις δεν φαίνεται ο έμπορος, μόνο το είδος της επιχείρησης) και μετά μου επιβεβαίωσαν ότι όντως αφορούσε τον ίδιο έμπορο.

Το θέμα λοιπόν είναι αν η Alpha έχει όντως αυτή την πρακτική για κάποια είδη συναλλαγών και την εφαρμόζει τόσο σε χρεωστικές, όσο και σε πιστωτικές. Την πρακτική την ήξερα για ξενοδοχεία ειδικά και εταιρείες ενοικίασης αυτοκινήτων στο εξωτερικό αλλά ήταν πρακτική των εμπόρων, όχι των τραπεζών.

Προβληματίζομαι καταρχάς για την έλλειψη ενημέρωσης από την τράπεζα, αλλά και γιατί έτσι δυσκολεύει η χρήση των καρτών, τόσο λόγω του στην πράξη περιορισμού του ορίου, όσο και για την αδιαφάνεια στις δεσμεύσεις και την ανασφάλεια που θα έχουμε για περιπτώσεις απάτης.

Σε σχέση με το συγκεκριμένο νήμα, η ενδεδειγμένη χρήση μιας χρεωστικής για αγορές, για μεγαλύτερη ασφάλεια, είναι να βάζεις στον αντίστοιχο λογαριασμό όσα ακριβώς θα χρειαστείς, για να μην υπάρχουν λεφτά να σου κλέψουν. Αυτό με τη συγκεκριμένη πρακτική ακυρώνεται. :down: φιλε μου τους τελευταιους 2 μηνες για καφε αγορα μου με paypal δεσμευεται και 1 ευρω το οποιο μου επιστρεφεται μετα απο 15 μερες και αυτον το μηνα μου δεσμευσαν και 39 ευρω τα οποια επεστρεψαν εγω εχω πιστωτικη Alpha Bonus Visa σε ερωτηση μου βποια επιχειρηση δεσμευει το ποσο μου ειπαν οτι δεν μπορουν να δουν το ειδος της επιχειρησης επειδη δεν εχει λογιστηκοποιηθει το ποσο

jap
09-04-11, 16:22
Το χειρότερο όλων είναι οι αγορές στο internet που δε διαφοροποιούνται και απλά υπάρχει 20% παρακράτηση χρημάτων για 3 μέρες.


Διαπίστωσα σήμερα, χρησιμοποιώντας τη χρεωστική μου κάρτα alpha bank, πως μου κρατήσαν περίπου 22% περισσότερα χρήματα από την αγορά μου. Στο e-banking λέει πως είναι κρατήσεις που θα αποδεσμευτούν σε 3 μέρες.
....
Να το συνοψίσω: Πλέον η alpha bank κρατάει για 3 ημέρες 15 έως 22% επιπλέον των χρημάτων που ξοδέυει ο κάθε πελάτης της χρησιμοποιώντας τη χρεωστική του κάρτα.


1% [/B]για αγορά από το Amazon Αγγλίας με AmEx και 15% για αγορά από το e-shop με Visa. Σε άλλες αγορές με τις κάρτες της Alpha (σε paypal και σούπερ μάρκετ τις χρησιμοποιώ) δεν υπήρχε τέτοια χρέωση.



φιλε μου τους τελευταιους 2 μηνες για καφε αγορα μου με paypal δεσμευεται και 1 ευρω το οποιο μου επιστρεφεται μετα απο 15 μερες και αυτον το μηνα μου δεσμευσαν και 39 ευρω τα οποια επεστρεψαν εγω εχω πιστωτικη Alpha Bonus Visa σε ερωτηση μου βποια επιχειρηση δεσμευει το ποσο μου ειπαν οτι δεν μπορουν να δουν το ειδος της επιχειρησης επειδη δεν εχει λογιστηκοποιηθει το ποσο

Με τέτοια ποικιλία στα νούμερα, δεν έχω πειστεί ότι μιλάμε όλοι για το ίδιο πράγμα κι ότι οφείλεται στον ίδιο λόγο.

........Auto merged post: jap πρόσθεσε 2 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Σε ένα άλλο blog (ο θεός να το κάνει!) που αναφέρονται στο ίδιο θέμα, λένε 12 ως 25%, 18% και κάτι άλλα αυθαίρετα νούμερα. :p

kover
09-04-11, 23:01
Ρε μάγκες δε μιλάω καλά Ελληνικά? Γιατί τα μπλέκετε.

1) Ελληνική χρεωστική κάρτα alpha bank. Η Αγγλία συνδέθηκε εντελώς φιλολογικά για να σας μεταφέρω πόσο πολύ χρησιμοποιώ τις χρεωστικές και από πότε. Τίποτα παραπάνω

2) 3 αγορές έχω κάνει στο ιντερετ τις τελευταίες 7 μέρες και μου κράτησε και στις 3 παραπάνω χρήματα. Από 15% μέχρι 22%. Δεν είναι στάνταρ και αλλάζει λογικά ανάλογα με τη κατηγορία μαγαζιού.

3) Στο Βασιλόπουλο σήμερα δε μου κράτησε τίποτα αλλά αυτό ήταν αναμενόμενο. Μου το είχαν πει και στο τηλεφωνο. Τις κατηγορίες που θα κρατάνε χρήματα από εδώ και πέρα τις έχω γράψει παραπάνω με τη μεγαλύτερη να είναι όλες οι αγορές μέσω internet και οι εξοφλίσεις λογαριασμών μέσω internet χρησιμοποιώντας τη χρεωστική.


Λένε αυθέρετε νούμερα γιατί όντως είναι. Ούτε οι τηλεφωνήτριες στο κέντρο δεν έχουν ιδέα πόσο κρατάνε κάθε φορά και κάθε φορά λένε άλλα πράγματα. Η ίδια η τράπεζα δεν έχει βγάλει καμία ανακοίνωση ούτε αναφέρετε σε κανένα όρο περί καρτών. Η ουσία είναι πως υπάρχει και είναι μιά καινούρια τσακπινιά της alpha.

lak100
09-04-11, 23:06
Το θεμα ειναι οτι εμενα ο εκπροσωπος του cc μου ειπε για επιχειρησεις που δεσμεουν το ποσο και οχι για την ιδια την τραπεζα. εχω σκοπ να απεθυνθω στο ΙΝΚΑ για να βρω τι παιζει

papi_tam
10-04-11, 23:35
με αυτά και με αυτά, να ρωτησω κι εγω κατι για τη κάρτα μου...
Έβγαλα πολύ πρόσφατα μια φοιτητική πιστωτική απο την Marfin, και την έβαλα ως τρόπο πληρωμής στο iTunes. Μεχρι τωρα χρησιμοποιούσα τη χρεωστική μου και ολα οκ, ωστοσο τωρα με τη πιστωτική δεν μπορώ να καταλάβω κάτι.
Με το που αλλάζω τα στοιχεία της παλιάς κάρτας με τη καινούργια στις ρυθμίσεις λογαριασμού του iTunes, χωρίς να κάνω καμία αγορά, μου έρχεται χρέωση (εχω την υπηρεσια alerts) 1,98 ευρώ
Λίγο αργότερα αγοράζω ένα τραγούδι το οποίο κοστίζει 0,79 ευρώ, και μου έρχεται alert για χρέωση συναλλαγής 1 ευρώ.
Μπορεί να μου το εξηγήσει κάποιος? Έιχα την εντύπωση οτι σου κρατάει προμήθεια οταν ειναι σε ξενο νομισμα, αλλα σε ευρώ που έχω εγω γιατι που δεσμεύει παραπάνω ποσό? Και δεν ειμαι στην Alpha by the way οπως διαβάζω που εχει αντιστοιχα προβλήματα, αλλα στη Marfin. Ή μήπως εφαρμόζουν κι εδώ το σύστημα αυτό?
Ευχαριστώ

tsioy
10-04-11, 23:43
Τώρα που προέκυψε το "πρόβλημα" αυτό με την κάρτα της alpha, ποια είναι η χρεωστική , η οποία είναι εξίσου αποδεκτή από το internet (πχ. ebay, amazon κτλ);
Θυμάμαι ότι λέγατε σε παλιότερα posts για την τράπεζα Πειραιώς, αλλά και ότι άλλαξαν αρκετά με την "green"..

ariadgr
10-04-11, 23:54
Με το που αλλάζω τα στοιχεία της παλιάς κάρτας με τη καινούργια στις ρυθμίσεις λογαριασμού του iTunes, χωρίς να κάνω καμία αγορά, μου έρχεται χρέωση (εχω την υπηρεσια alerts) 1,98 ευρώ

Στην πραγματικότητα είναι ΔΕΣΜΕΥΣΗ, όχι χρέωση, η οποία θα διαγραφεί αυτόματα μετά από λίγες μέρες.
Μια εικονική χρέωση για να επιβεβαιώσει ότι ο αριθμός κάρτας που έδωσες υφίσταται.

runner70
15-04-11, 14:56
Τραπεζα Πειραιως:

"Προσωρινή αδυναμία εκτέλεσης συναλλαγών πιστωτικών, προπληρωμένων & χρεωστικών καρτών την 16η Απριλίου Σας ενημερώνουμε ότι λόγω μείζονος αναβάθμισης των συστημάτων, την 16η Απριλίου, κατά τις ώρες 02:00-06:00 π.μ., δεν θα εκτελούνται στα συστήματά μας συναλλαγές και αγορές, στην Ελλάδα και το εξωτερικό, με πιστωτικές, προπληρωμένες & χρεωστικές κάρτες. Επιπλέον, δεν θα είναι διαθέσιμες οι πληροφορίες των πιστωτικών καρτών μέσω winbank & phone banking. Ευχαριστούμε για την κατανόηση."

Vash
15-04-11, 17:07
Καλησπέρα. Σήμερα άνοιξα έναν λογαριασμό στην τράπεζα πειραιώς και έβγαλα και τη χρεωστική κάρτα (visa). Κάνω λογαριασμό στο paypal, πάω να τη συνδέσω και δεν τη δέχεται λέγοντας μου:
This credit card has been denied by the bank that issued your credit card. For details on why your card was denied, please contact your credit card issuer's customer service department. Or, you may want to try adding a different credit card.

Ο λογαριασμός έχει χρήματα μέσα. Τα στοιχεία είναι όλα σωστά και ακριβώς όπως είναι στην κάρτα. Καμιά ιδέα για λύση του προβλήματος;

ipo
15-04-11, 17:21
Μήπως δεν είναι προενεργοποιημένη ή θέλει μερικές ώρες για να ενεργοποιηθεί από το σύστημα; Θα πρότεινα να καλέσεις στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών για να στην ενεργοποιήσουν, αν δεν έχει ενεργοποιηθεί.

Σε αντικατάσταση κάρτας (που έρχεται μη ενεργοποιημένη πάντοτε), είχα κάνει ερώτηση υπολοίπου σε ATM, όπως πρότεινε η τράπεζα, αλλά δεν είχε ενεργοποιηθεί. Κάλεσα στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών και μου την ενεργοποίησαν εκείνοι.

jimmakosx
15-04-11, 17:22
Μάλλον δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα! Περίμενε λίγο! ή επικοινώνησε σε κάποιο help center!

Vash
15-04-11, 18:21
Α μάλιστα, δεν γνώριζα ότι θέλει ενεργοποίηση. Θα περιμένω να μπει καλά καλά το απόγευμα και άμα δεν έχει γίνει θα τους ρίξω ένα τηλέφωνο. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες

ariadgr
15-04-11, 19:22
Καλησπέρα. Σήμερα άνοιξα έναν λογαριασμό στην τράπεζα πειραιώς και έβγαλα και τη χρεωστική κάρτα (visa). Κάνω λογαριασμό στο paypal, πάω να τη συνδέσω και δεν τη δέχεται λέγοντας μου:

Ο λογαριασμός έχει χρήματα μέσα. Τα στοιχεία είναι όλα σωστά και ακριβώς όπως είναι στην κάρτα. Καμιά ιδέα για λύση του προβλήματος;

Δοκίμασε ΑΥΡΙΟ.

nasosMA
16-04-11, 08:53
Λογιστικό Υπόλοιπο: 33,36 EUR
Ποσό Μή Διαθέσιμο Λόγω Αξίας Ημέρας: 0,00 EUR
Ποσό σε Δέσμευση: 33,12 EUR
Διαθέσιμο Υπόλοιπο: 0,24 EUR

Παρατήρησα την παραπανω δεσμευση και υπεθεσα οφειλεται στο οτι αγορασα κατι πραγματα απο το amazon και δεν εφταναν για την 2% χρεωση για να μετατρεψουν τις λιρες σε ευρω...
Πήγα να κανω καταθεση σε ΑΤΜ (με φακελο) και παρατηρησα οτι δεν μου αναφερει στο "Ποσό Μή Διαθέσιμο Λόγω Αξίας Ημέρας" +20 ευρω που κατεθεσα (οπως αλλες φορες).

Επίσης στις κινησεις λογαριασμων δεν φαινεται η συναλλαγη που εκανα στο αμαζον, μονο αυτη η χρεωση. Η συναλλαγη στο αμαζον ηταν επιτυχης, εχουν στειλει και αυτα που παρηγγειλα.
Ειναι λιγο περιεργο ολο αυτο ή μου φαινεται;

Επίσης οταν εκανα την καταθεση, δεν με ρωτησε το ΑΤΜ αμα θελω να κανω αλλη συναλλαγη. απλα μου ζητησε να παρω την καρτα. Αν θυμαμαι καλα το ρωτουσε αυτο.

jimmakosx
16-04-11, 10:47
Σε πιά τράπεζα?!

nasosMA
16-04-11, 13:10
Σε πιά τράπεζα?!

Δικια μου παραλειψη, τραπεζα πειραιως

runner70
16-04-11, 19:15
Λογιστικό Υπόλοιπο: 33,36 EUR
Ποσό Μή Διαθέσιμο Λόγω Αξίας Ημέρας: 0,00 EUR
Ποσό σε Δέσμευση: 33,12 EUR
Διαθέσιμο Υπόλοιπο: 0,24 EUR

Παρατήρησα την παραπανω δεσμευση και υπεθεσα οφειλεται στο οτι αγορασα κατι πραγματα απο το amazon και δεν εφταναν για την 2% χρεωση για να μετατρεψουν τις λιρες σε ευρω...
Πήγα να κανω καταθεση σε ΑΤΜ (με φακελο) και παρατηρησα οτι δεν μου αναφερει στο "Ποσό Μή Διαθέσιμο Λόγω Αξίας Ημέρας" +20 ευρω που κατεθεσα (οπως αλλες φορες).

Επίσης στις κινησεις λογαριασμων δεν φαινεται η συναλλαγη που εκανα στο αμαζον, μονο αυτη η χρεωση. Η συναλλαγη στο αμαζον ηταν επιτυχης, εχουν στειλει και αυτα που παρηγγειλα.
Ειναι λιγο περιεργο ολο αυτο ή μου φαινεται;

Επίσης οταν εκανα την καταθεση, δεν με ρωτησε το ΑΤΜ αμα θελω να κανω αλλη συναλλαγη. απλα μου ζητησε να παρω την καρτα. Αν θυμαμαι καλα το ρωτουσε αυτο.

Η συναλλαγη που εκανες θα φανει στις κινησεις του λογαρισμου οταν θα αφαιρεθουν τα χρηματα. Αυτη τη στιγμη ειναι μονο δεσμευμενα.

Δεν ξερω για καταθεση σε ΑΤΜ με φακελο αλλα παντως το valeur εχει καταργηθει, αυτο δηλαδη που περιμενες μια εργασιμη μερα για να μπορεις να αξιοποιησεις τα χρηματα που κατεθεσες. Βεβαια οταν καταθετεις πχ σημερα το απογευμα με φακελο, θα τα δει αυριο το πρωι ο υπαλληλος που θα τα μετρησει (εργασιμες μερες).

2% επιπλον προμηθεια για την μετατροπη συναλλαγματος με την χρεωστικη της Πειραιως δεν υπαρχει. Παρατηρησε το και εσυ. Πες την τιμη σε λιρες που σε χρεωσαν, εφοσον εβαλες να κανει την μετατροπη η τραπεζα, και κοιτα την ισοτιμια οταν θα αφαιρεσουν τα χρηματα απο τον λογαριασμο σου. Θα ειδοποιηθεις με το alert αν το εχεις ενεργοποιησει.

nasosMA
16-04-11, 22:54
Η συναλλαγη που εκανες θα φανει στις κινησεις του λογαρισμου οταν θα αφαιρεθουν τα χρηματα. Αυτη τη στιγμη ειναι μονο δεσμευμενα.

Δεν ξερω για καταθεση σε ΑΤΜ με φακελο αλλα παντως το valeur εχει καταργηθει, αυτο δηλαδη που περιμενες μια εργασιμη μερα για να μπορεις να αξιοποιησεις τα χρηματα που κατεθεσες. Βεβαια οταν καταθετεις πχ σημερα το απογευμα με φακελο, θα τα δει αυριο το πρωι ο υπαλληλος που θα τα μετρησει (εργασιμες μερες).

2% επιπλον προμηθεια για την μετατροπη συναλλαγματος με την χρεωστικη της Πειραιως δεν υπαρχει. Παρατηρησε το και εσυ. Πες την τιμη σε λιρες που σε χρεωσαν, εφοσον εβαλες να κανει την μετατροπη η τραπεζα, και κοιτα την ισοτιμια οταν θα αφαιρεσουν τα χρηματα απο τον λογαριασμο σου. Θα ειδοποιηθεις με το alert αν το εχεις ενεργοποιησει.

Ευχαριστω θα περιμενω μεχρι την Δευτερα (λογικα).
Παντως την καταθεση την εκανα την Παρασκευη.

kasadi
16-04-11, 23:28
2% επιπλον προμηθεια για την μετατροπη συναλλαγματος με την χρεωστικη της Πειραιως δεν υπαρχει. Παρατηρησε το και εσυ.

περίεργο, είσαι σίγουρος(εγώ δεν έχω την κάρτα, οπότε δεν ξέρω τι γίνετε στην πράξη) ?, στην σελίδα τους πάντως λέει καθαρά ότι χρεώνει 2%

@ ADSLgr.com All rights reserved.