PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 [66] 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

jadas
18-12-14, 20:20
αυτη τη στιγμη ποια θεωρειτε οτι ειναι η πιο οικονομικη λυση (με λιγοτερες χρεωσεις) για να βγαλει καποιος καρτα χρεωστικη prepaid για αγορες μεσω ιντερνετ?

Θα δεις χρεωστικες απο Πειραιως ή Alpha. Για λεπτομερειες κοιτα στην σελιδα τους.
Για Alpha θα χρειαστει μαλλον 300Ε καταθεση για να σου ανοιξουν λογαριασμο.
Για Πειραιως ανοιξε τρεχουμενο να γλιτωσεις το κοστος των κωδικων winbank.

cranky
18-12-14, 21:01
αυτη τη στιγμη ποια θεωρειτε οτι ειναι η πιο οικονομικη λυση (με λιγοτερες χρεωσεις) για να βγαλει καποιος καρτα χρεωστικη prepaid για αγορες μεσω ιντερνετ?
Δεν συμφέρουν οι prepaid, γιατί θέλουν 2 € σε κάθε φόρτιση.
Είχα webbuy της Πειραιώς, και την ακύρωσα.
Έβγαλα χρεωστική για τον ίδιο λογαριασμό, και τέλος.
Την φορώνω όσο θέλω, απ' τα ΑΤΜ.

darax
19-12-14, 13:42
Το μεγάλο μειονέκτημα των prepaid είναι τα έξοδα φόρτισης κάθε φορά που θα τήν φορτίζεις !:hmm:

jap
19-12-14, 13:50
Αττικής και φόρτιση μέσω (του άθλιου) web banking. Μηδέν έξοδα. Δυστυχώς δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα.

nyannaco
19-12-14, 14:17
Και για όσο ακόμη θα είναι αυθύπαρκτη η Αττικής...

Artemius
31-12-14, 21:49
Καλησπέρα σε όλους και Χρόννια Πολλά και καλά. :)

Έχω 3 απορίες,αν μπορείτε να με βοηθήσετε.

Πρώτον,σκέφτομαι να πάω στην Πειραιώς για λογαριασμό+Visa Debit,αλλά έχω μια απορία ρε σεις, λέει η οδηγία της ΕΤΕ οτι απαιτείται λογαριασμός ΔΕΚΟ στο όνομα του ιδίου (που δεν έχω).

Πέρσι όμως που είχα ανοίξει λογαριασμό στην Εμπορική και είχα βγάλει "απλή" Visa debit (a.k.a. δεν έκανε για online,μόνο για ΑΤΜ),είχα προσκομίσει μόνο λογαριασμό σταθερής τηλ. στο όνομα μου και δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα.

Δηλαδή,αν πάω στην Πειραιώς μόνο με λογαριασμό σταθερής τηλ. θα με ρίξουν άκυρο? Πρέπει σώνει και καλά να είναι ΔΕΚΟ? Και οι λογαριασμοί σταθερής,όνομα,διευθυνση,ΑΦΜ (και φωτοτυπία Δ.Τ. στο συμβόλαιο) έχουν!

Το 2ο,διαβάζω οτι μέσω winbankdirect,απλά κάνεις αίτηση online και ας μην είσαι πρότερα πελάτης,
πας στο κατάστημα με τα δικαιολογητικά και τσακ-μπαμ έχεις λογαριασμό,χρεωστική και winbank,όχι όμως τζάμπα,γιατί στους όρους του direct λέει οτι ανοίγει ο λογαριασμός με "κατάθεση οποιαδήποτε ποσού",
άρα ή πληρώνεις 5ευρω για το winbank με την κλασσική διαδικασία ή "οποιαδήποτε ποσό" μέσω direct.

Η ερώτηση μου είναι η εξής : Το 5ευρω μέσω της κλασσικής διαδικασίας αποτελεί πληρωμή προς την Τράπεζα,ή,απλά για το διαδικαστικό και μετά περνιέται στον λογαριασμό? Δεν με καίει δα,είναι μικρό το ποσό,αλλά αν αποτελεί πληρωμή,που μπορεί να παρακαμφθεί μέσω direct,γιατί όχι?

Τρίτον, ποιές άλλες χρεώσεις έχει η Πειραιώς για να ανοίξεις λογαριασμό και για να σε εκδώσει Visa Debit? Γιατί "it sounds too good to be true" να σας πώ την αλήθεια... :p

kourampies
31-12-14, 23:07
Καλησπέρα σε όλους και Χρόννια Πολλά και καλά. :)

Έχω 3 απορίες,αν μπορείτε να με βοηθήσετε.

Πρώτον,σκέφτομαι να πάω στην Πειραιώς για λογαριασμό+Visa Debit,αλλά έχω μια απορία ρε σεις, λέει η οδηγία της ΕΤΕ οτι απαιτείται λογαριασμός ΔΕΚΟ στο όνομα του ιδίου (που δεν έχω).

Πέρσι όμως που είχα ανοίξει λογαριασμό στην Εμπορική και είχα βγάλει "απλή" Visa debit (a.k.a. δεν έκανε για online,μόνο για ΑΤΜ),είχα προσκομίσει μόνο λογαριασμό σταθερής τηλ. στο όνομα μου και δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα.

Δηλαδή,αν πάω στην Πειραιώς μόνο με λογαριασμό σταθερής τηλ. θα με ρίξουν άκυρο? Πρέπει σώνει και καλά να είναι ΔΕΚΟ? Και οι λογαριασμοί σταθερής,όνομα,διευθυνση,ΑΦΜ (και φωτοτυπία Δ.Τ. στο συμβόλαιο) έχουν!

Το 2ο,διαβάζω οτι μέσω winbankdirect,απλά κάνεις αίτηση online και ας μην είσαι πρότερα πελάτης,
πας στο κατάστημα με τα δικαιολογητικά και τσακ-μπαμ έχεις λογαριασμό,χρεωστική και winbank,όχι όμως τζάμπα,γιατί στους όρους του direct λέει οτι ανοίγει ο λογαριασμός με "κατάθεση οποιαδήποτε ποσού",
άρα ή πληρώνεις 5ευρω για το winbank με την κλασσική διαδικασία ή "οποιαδήποτε ποσό" μέσω direct.

Η ερώτηση μου είναι η εξής : Το 5ευρω μέσω της κλασσικής διαδικασίας αποτελεί πληρωμή προς την Τράπεζα,ή,απλά για το διαδικαστικό και μετά περνιέται στον λογαριασμό? Δεν με καίει δα,είναι μικρό το ποσό,αλλά αν αποτελεί πληρωμή,που μπορεί να παρακαμφθεί μέσω direct,γιατί όχι?

Τρίτον, ποιές άλλες χρεώσεις έχει η Πειραιώς για να ανοίξεις λογαριασμό και για να σε εκδώσει Visa Debit? Γιατί "it sounds too good to be true" να σας πώ την αλήθεια... :p

Δεν χρειάζεται να είναι στο όνομα σου ο λογαριασμός. Εγώ πάντα ΔΕΗ στο όνομα του πατέρα μου πήγαινα σε όλες τις τράπεζες.

Για online έκδοση δε ξέρω.

Με 5 ευρώ ανοίγουν άμεσα λογαριασμό, web banking και σου εκδίδουν επί τόπου την χρεωστική. Τα πάντα λειτουργούν άμεσα χωρίς κανένα κόστος. Πραγματικά εκτός συναγωνισμού η Πειραιώς ακόμα και σήμερα.

RyDeR
31-12-14, 23:17
Εγώ πληρώνω ΔΟΥ, ΔΕΗ, ΟΤΕ, Cosmote κλπ οποιουδήποτε ονόματος με το δικό μου λογαριασμό winbank.

Κανένα πρόβλημα, για την ώρα. :p

cranky
01-01-15, 02:03
Άλλο πράγμα ρωτάει ο Artemius.
Πώς να ανοίξει λογαριασμό, όχι πώς να τον πληρώσει.

jadas
01-01-15, 17:16
Καλησπέρα σε όλους και Χρόννια Πολλά και καλά. :)

Έχω 3 απορίες,αν μπορείτε να με βοηθήσετε.

Πρώτον,σκέφτομαι να πάω στην Πειραιώς για λογαριασμό+Visa Debit,αλλά έχω μια απορία ρε σεις, λέει η οδηγία της ΕΤΕ οτι απαιτείται λογαριασμός ΔΕΚΟ στο όνομα του ιδίου (που δεν έχω).

Πέρσι όμως που είχα ανοίξει λογαριασμό στην Εμπορική και είχα βγάλει "απλή" Visa debit (a.k.a. δεν έκανε για online,μόνο για ΑΤΜ),είχα προσκομίσει μόνο λογαριασμό σταθερής τηλ. στο όνομα μου και δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα.

Δηλαδή,αν πάω στην Πειραιώς μόνο με λογαριασμό σταθερής τηλ. θα με ρίξουν άκυρο? Πρέπει σώνει και καλά να είναι ΔΕΚΟ? Και οι λογαριασμοί σταθερής,όνομα,διευθυνση,ΑΦΜ (και φωτοτυπία Δ.Τ. στο συμβόλαιο) έχουν!

Το 2ο,διαβάζω οτι μέσω winbankdirect,απλά κάνεις αίτηση online και ας μην είσαι πρότερα πελάτης,
πας στο κατάστημα με τα δικαιολογητικά και τσακ-μπαμ έχεις λογαριασμό,χρεωστική και winbank,όχι όμως τζάμπα,γιατί στους όρους του direct λέει οτι ανοίγει ο λογαριασμός με "κατάθεση οποιαδήποτε ποσού",
άρα ή πληρώνεις 5ευρω για το winbank με την κλασσική διαδικασία ή "οποιαδήποτε ποσό" μέσω direct.

Η ερώτηση μου είναι η εξής : Το 5ευρω μέσω της κλασσικής διαδικασίας αποτελεί πληρωμή προς την Τράπεζα,ή,απλά για το διαδικαστικό και μετά περνιέται στον λογαριασμό? Δεν με καίει δα,είναι μικρό το ποσό,αλλά αν αποτελεί πληρωμή,που μπορεί να παρακαμφθεί μέσω direct,γιατί όχι?

Τρίτον, ποιές άλλες χρεώσεις έχει η Πειραιώς για να ανοίξεις λογαριασμό και για να σε εκδώσει Visa Debit? Γιατί "it sounds too good to be true" να σας πώ την αλήθεια... :p

1) Δεν χρειαζεται να ειναι ο λογαριασμος στο ονομα σου,
2) Με την κλασικη διαδικασια δεν σου δινουν φυσικα τα 5Ε πισω. Ανοιξε απο winbankdirect, θα γλιτωσεις και τα 5Ε και δεν θα περιμενεις μια ωρα να σου κανουν χαρτια.
3) Δεν εχει αλλες χρεωσεις, δεν φτανει που ανοιγουμε λογαριασμου θα τους πληρωσουμε κιολας ; :p

tiffany
01-01-15, 18:05
Καλή χρονιά σε όλους.

Θέλω να στείλω ένα σεβαστό ποσό στην Αμερική σε συγγενή μου έτσι όταν έρθει να μου φέρει κάποια πράγματα. Πώς με συμφέρει; μέσω PayPal ή με τον τραπεζικό λογαριασμό;

Μιλάω για 500€ και παραπάνω.

Manolis_karas
02-01-15, 15:01
..... απαιτείται λογαριασμός ΔΕΚΟ στο όνομα του ιδίου ...
Χρειάζεται για να βεβαιωθεί δ/νση κατοικίας, κάτι το οποίο βεβαιώνεται και με λογαριασμό σταθερής τηλ. ή με συμβόλαιο μίσθωσης ή ιδιοκτησίας της κατοικίας.

nikosmelt
07-01-15, 22:45
Επειδή το θέμα είναι τεράστιο και δύσκολα μπορώ να το διαβάσω όλο, θέλω να ρωτήσω το εξής: έχω μια προπληρωμένη πιστωτική κάρτα, αυτήν την πρώην Τράπεζας Κύπρου και νυν Πειραιώς. Την έχω συνδεμένη με το Paypal και όλα είναι μια χαρά, αλλά μου τη σπάει να δίνω κάθε φορά, ακόμη και για το παραμικρό ποσό, προμήθεια στην τράπεζα για την φόρτισή της, καθώς και να μην μπορώ πλέον να την φορτίζω παρά μόνο στο γκισέ της τράπεζας. Υπάρχει κάποια κάρτα, είτε προπληρωμένη, είτε χρεωστική κλπ, που να μπορώ να χρησιμοποιήσω για σύνδεση σε paypal και online αγορες, χωρίς προμήθεια τράπεζας;

cranky
07-01-15, 22:55
Να καταργήσεις την προπληρωμένη, και να βγάλεις μιά χρεωστική.
Μπορείς να την φορτίσεις ή σε γκισέ, ή στο ΑΤΜ.

JethroTull
07-01-15, 22:56
Χρεωστική της Πειραιώς ή της Alpha. Δεν έχει προμήθεια φόρτισης, μόνο προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος αν η συναλλαγή είναι εκτός ευρώ. Αλλά και πάλι είναι χαμηλότερη η χρέωση σε σχέση με την φόρτιση...


Επίσης ρωτάω και πάλι γιατί κανείς δεν μου απάντησε πριν. Η χρεωστική της eurobank κάνει για on-line συναλλαγές;
Η δική μου (mastercard) δεν δουλεύει ούτε καν στο live-pay της ίδιας της eurobank!!! Τους έχω στείλει και ερώτημα μέσω του ebanking γιατί στα καταστήματα δεν είχαν ιδέα για το θέμα. Δεν έχω πάρει απάντηση ακόμη.

nikosmelt
07-01-15, 23:32
Επειδή το θέμα είναι τεράστιο και δύσκολα μπορώ να το διαβάσω όλο, θέλω να ρωτήσω το εξής: έχω μια προπληρωμένη πιστωτική κάρτα, αυτήν την πρώην Τράπεζας Κύπρου και νυν Πειραιώς. Την έχω συνδεμένη με το Paypal και όλα είναι μια χαρά, αλλά μου τη σπάει να δίνω κάθε φορά, ακόμη και για το παραμικρό ποσό, προμήθεια στην τράπεζα για την φόρτισή της, καθώς και να μην μπορώ πλέον να την φορτίζω παρά μόνο στο γκισέ της τράπεζας. Υπάρχει κάποια κάρτα, είτε προπληρωμένη, είτε χρεωστική κλπ, που να μπορώ να χρησιμοποιήσω για σύνδεση σε paypal και online αγορες, χωρίς προμήθεια τράπεζας;



Ωραία, χρεωστική της Πειραιώς το βλέπω, με internet banking και λοιπά. Τί είναι ακριβώς το winbank Direct; Το είδα και πιο πάνω να αναφέρεται, μπορώ να ανοίξω από εκεί λογαριασμό για να μην πηγαίνω σε κατάστημα της Πειραιώς; Τα δικαιολογητικά πώς τα στέλνω;

Άκυρο, τα βρήκα..

lewton
08-01-15, 10:57
Ωραία, χρεωστική της Πειραιώς το βλέπω, με internet banking και λοιπά. Τί είναι ακριβώς το winbank Direct; Το είδα και πιο πάνω να αναφέρεται, μπορώ να ανοίξω από εκεί λογαριασμό για να μην πηγαίνω σε κατάστημα της Πειραιώς; Τα δικαιολογητικά πώς τα στέλνω;

Άκυρο, τα βρήκα..

Winbank Direct είναι λογαριασμός 100% ηλεκτρονικός και επειδή είναι 100% ηλεκτρονικός έχει διάφορα προνόμια (πχ πολλές συναλλαγές είναι δωρεάν ενώ στους κλασικούς δεν είναι).

pakitis
16-01-15, 01:02
Μάγκες έχω καταθετικό (πολλά λεφτά φθάνουν για όλους) στην Πειραιώς αλλά και πιστωτική. Θέλω να ενεργοποιήσω κι εγώ e-banking. Να υποθέσω μόνο ταυτότητα θα θέλει καθώς στη σελίδα της Πειραιώς λέει φυσική παρουσία στο κατάστημα και τίποτα άλλο..

skel
16-01-15, 03:37
Μάγκες έχω καταθετικό (πολλά λεφτά φθάνουν για όλους) στην Πειραιώς αλλά και πιστωτική. Θέλω να ενεργοποιήσω κι εγώ e-banking. Να υποθέσω μόνο ταυτότητα θα θέλει καθώς στη σελίδα της Πειραιώς λέει φυσική παρουσία στο κατάστημα και τίποτα άλλο..

ναι ακριβώς

pakitis
17-01-15, 01:06
ναι ακριβώς

Ευχαριστώ σκελ ;)

Bananas
17-01-15, 01:52
Ερώτηση για winbank . Ας υποθέσουμε ότι έχω 3 λογαριασμούς στο όνομα μου αλλά θέλω winbank MONO για ενα λογαριασμό. ΟΙ άλλοι 2 να μην συνδέονται με το winbank . Γίνεται αυτό;

yyy
17-01-15, 17:20
Ερώτηση για winbank . Ας υποθέσουμε ότι έχω 3 λογαριασμούς στο όνομα μου αλλά θέλω winbank MONO για ενα λογαριασμό. ΟΙ άλλοι 2 να μην συνδέονται με το winbank . Γίνεται αυτό;

Ναι, μέσα από το winbank, συνδέεις και αποσυνδέεις όποιον λογαριασμό θέλεις.

- - - Updated - - -


Μάγκες έχω καταθετικό (πολλά λεφτά φθάνουν για όλους) στην Πειραιώς αλλά και πιστωτική. Θέλω να ενεργοποιήσω κι εγώ e-banking. Να υποθέσω μόνο ταυτότητα θα θέλει καθώς στη σελίδα της Πειραιώς λέει φυσική παρουσία στο κατάστημα και τίποτα άλλο..

Έχε μαζί σου και το τελευταίο εκκαθαριστικό για καλό και για κακό. Θέλουν κάθε τόσο (νομίζω 1 ή 2 χρόνια) να επικαιροποιείς όλη τη χαρτούρα :)

pakitis
18-01-15, 01:40
Έχε μαζί σου και το τελευταίο εκκαθαριστικό για καλό και για κακό. Θέλουν κάθε τόσο (νομίζω 1 ή 2 χρόνια) να επικαιροποιείς όλη τη χαρτούρα :)

Ευχαριστώ! Θα πάω την Παρασκευή λογικά.

nikosmelt
20-01-15, 21:06
Ωραία, χρεωστική της Πειραιώς το βλέπω, με internet banking και λοιπά. Τί είναι ακριβώς το winbank Direct; Το είδα και πιο πάνω να αναφέρεται, μπορώ να ανοίξω από εκεί λογαριασμό για να μην πηγαίνω σε κατάστημα της Πειραιώς; Τα δικαιολογητικά πώς τα στέλνω;

Άκυρο, τα βρήκα..




Όλα πήγαν καλά, ευχαριστώ για τις συμβουλές. Άνοιξα λογαριασμό στην Πειραιώς, έβγαλα χρεωστική, την σύνδεσα κανονικά με το paypal και έκανα και web banking (έχει πάγια χρέωση 5 ευρώ). Πάντως μου έκανε εντύπωση ρε παιδιά η γραφειοκρατία τους. Είχα δηλώσει όλα τα στοιχεία μέσω winbank και υποτίθεται θα προσκόμιζα μόνο όλα τα δικαιολογητικά. Τελικά τσάμπα κόπος, όταν πήγα στο κατάστημα κάναμε όλη την διαδικασία των στοιχείων μου από την αρχή... Υποτίθεται ότι αυτό είναι για να μειώσει την γραφειοκρατία, όχι να την μεγαλώνει.. Τεσπα, όλα καλά, έκανα και την πρώτη μου αγορά με την χρεωστική.

Panos.2006
23-01-15, 14:29
Όλα πήγαν καλά, ευχαριστώ για τις συμβουλές. Άνοιξα λογαριασμό στην Πειραιώς, έβγαλα χρεωστική, την σύνδεσα κανονικά με το paypal και έκανα και web banking (έχει πάγια χρέωση 5 ευρώ). Πάντως μου έκανε εντύπωση ρε παιδιά η γραφειοκρατία τους. Είχα δηλώσει όλα τα στοιχεία μέσω winbank και υποτίθεται θα προσκόμιζα μόνο όλα τα δικαιολογητικά. Τελικά τσάμπα κόπος, όταν πήγα στο κατάστημα κάναμε όλη την διαδικασία των στοιχείων μου από την αρχή... Υποτίθεται ότι αυτό είναι για να μειώσει την γραφειοκρατία, όχι να την μεγαλώνει.. Τεσπα, όλα καλά, έκανα και την πρώτη μου αγορά με την χρεωστική.

Η γραφειοκρατία ήταν λιγότερη στη Πειραιώς πριν πάρει την Αγροτική. Ελπίζω να είναι απλά θέμα ενσωμάτωσης υπαλλήλων και όχι λόγω της μεγέθυνσης της τράπεζας. Ένα minimum υπάρχει βέβαια και από τους νόμους και τους κανόνες της ΤτΕ. Πρέπει να υπογράψεις κάποια πράγματα όπως και να έχει. Απλά μέσω του winbank direct (τουλάχιστον όταν το έκανα εγώ πριν 2-3 χρόνια και κάνοντας έμβασμα από άλλη τράπεζα) περιορίζονται στο ελάχιστο. Στη περίπτωση μου τα είχαν ετοιμάσει όλα και απλά πήγα έβαλα υπογραφές και πήρα τα πάντα χωρίς άλλες επισκέψεις.

pakitis
24-01-15, 00:54
Άνοιξα κι εγώ σήμερα στην Πειραιώς web banking. Μπαμ μπαμ η δουλειά.

ΥΓ: Μόλις προσπάθησα να μπω για 1η φορά και μου έβγαλε σφάλμα ότι η υπηρεσία δεν είναι διαθέσιμη. λολ. Θα δοκιμάσω πιο μετά.

pakitis
25-01-15, 01:19
Άνοιξα κι εγώ σήμερα στην Πειραιώς web banking. Μπαμ μπαμ η δουλειά.

ΥΓ: Μόλις προσπάθησα να μπω για 1η φορά και μου έβγαλε σφάλμα ότι η υπηρεσία δεν είναι διαθέσιμη. λολ. Θα δοκιμάσω πιο μετά.

Μάγκες; Από Παρασκευή πρωί και δεν έχει μπει ακόμα. Ήταν που θα έμπαινα κατ ευθείαν. Τί πρώτη εντύπωση λέτε να έχω σχηματίσει;...

runner70
25-01-15, 02:31
Μάγκες; Από Παρασκευή πρωί και δεν έχει μπει ακόμα. Ήταν που θα έμπαινα κατ ευθείαν. Τί πρώτη εντύπωση λέτε να έχω σχηματίσει;...

Οτι κατι κοβει το pc σου; :p Και την Παρασκευη ειχα μπει αλλα και σημερα. ;) Απενεργοποιησε,αν εχεις, τα addons στο browser και ξαναπροσπαθησε. Ή δοκιμασε και με αλλον browser ή και pc.

pakitis
25-01-15, 02:49
Οτι κατι κοβει το pc σου; :p Και την Παρασκευη ειχα μπει αλλα και σημερα. ;) Απενεργοποιησε,αν εχεις, τα addons στο browser και ξαναπροσπαθησε. Ή δοκιμασε και με αλλον browser ή και pc.

Σωστόςςςςςςςςςςςς..

euri
25-01-15, 05:00
Κανονικά λειτουργεί και σε μένα η Winbank.

sdikr
25-01-15, 13:32
Μάγκες; Από Παρασκευή πρωί και δεν έχει μπει ακόμα. Ήταν που θα έμπαινα κατ ευθείαν. Τί πρώτη εντύπωση λέτε να έχω σχηματίσει;...

Με το noscript το παθαίνω και εγώ, κάνει κάποιο xss script που το κόβει, επέλεξε απλά unsafe reload

-21grams
25-01-15, 14:36
Με το NoScript το παθαίνω και εγώ, κάνει κάποιο XSS script που το κόβει, επέλεξε απλά unsafe reload.
^ This
Αν και το πρόβλημα συνήθως παρουσιάζεται μετά από αναβαθμίσεις του site της Τράπεζας Πειραιώς, μια-δυο φορές τον χρόνο (και πολύ λέω).

pakitis
26-01-15, 15:59
Ναι έτσι την πάτησα. Τώρα οκ όμως. :)

boza
03-02-15, 21:51
Καλησπέρα,
Να κάνω μια ερώτηση μπας και γνωρίζει κανείς.
Πρόκειται να ταξιδέψω στο Μιλάνο και απο εκεί να ενοικιάσω αυτοκίνητο, αλλά η κάρτα που διαθέτω είναι mastercard enter της alpha, την αποδέχονται την κάρτα αυτή για ενοικίαση αυτοκινήτου?? από την alpha μου είπαν οτι δε θα υπάρχει πρόβλημα..

evantigger
04-02-15, 01:07
Αν είναι mastercard γιατί να μην τη δεχτούν;

stelakis1914
04-02-15, 01:48
Είναι χρεωστική και αμφιβάλω αν την δεχτούν. Συνήθως απαιτούν πιστωτική κάρτα.

lewton
07-02-15, 11:46
Νομίζω δε θα δουλέψει.

Manolis_karas
08-02-15, 18:15
Ούτε στην Ελλάδα έχουν δεχθεί, από μένα, χρεωστικές κάρτες οι εταιρείες ενοικίασης αυτοκινήτων.

cool11
08-02-15, 20:20
Paypal τουλαχιστον δεχονται;

hedgehog
08-02-15, 20:43
δεν μου έχει τύχει ποτέ σε κανενός είδους επιχείρηση που δέχονται πιστωτική να μην μου δεχθούν χρεωστική (Visa / Mastercard εννοείτε) :what: :confused:

δεν μου έχω νοικιάσει ποτέ αμάξι, αλλά πραγματικά δεν βλέπω τον λόγο για να ισχύει κάτι τέτοιο... :/

stelakis1914
08-02-15, 23:02
Απαιτούν πιστωτική ώστε να μπορούνε να δεσμεύσουν κάποιο ποσό σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά.

evantigger
09-02-15, 03:03
Απαιτούν πιστωτική ώστε να μπορούνε να δεσμεύσουν κάποιο ποσό σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά.

και στη χρωστική μπορούν να το κάνουν αυτό, εφ' όσον έχει υπόλοιπο...

Manolis_karas
10-02-15, 18:26
και στη χρωστική μπορούν να το κάνουν αυτό, εφ' όσον έχει υπόλοιπο...
Ναι, αλλά εξαρτάται από το υπόλοιπο, το οποίο τώρα υπάρχει και μετα 10΄δεν υπάρχει.

- - - Updated - - -


δεν μου έχει τύχει ποτέ σε κανενός είδους επιχείρηση που δέχονται πιστωτική να μην μου δεχθούν χρεωστική (Visa / Mastercard εννοείτε) :what: :confused:

δεν μου έχω νοικιάσει ποτέ αμάξι, αλλά πραγματικά δεν βλέπω τον λόγο για να ισχύει κάτι τέτοιο... :/

Η Aegean δεν δέχεται χρεωστικές στο Internet και το τονίζει μόνο πιστωτικές.

hedgehog
10-02-15, 18:48
Ναι, αλλά εξαρτάται από το υπόλοιπο, το οποίο τώρα υπάρχει και μετα 10΄δεν υπάρχει.
και στην πιστωτική από το πιστωτικό υπόλοιπο.... δεν καταλαβαίνω την διαφορά...



Η Aegean δεν δέχεται χρεωστικές στο Internet και το τονίζει μόνο πιστωτικές.

:what: http://el.aegeanair.com/hrisimes-plirofories/kratisi-ekdosi-eisitirion/e-ticket/


Μέσω του e-ticket πραγματοποιείτε ταυτόχρονη κράτηση και έκδοση του ηλεκτρονικού σας εισιτηρίου, με χρέωση της πιστωτικής ή χρεωστικής σας κάρτας (MasterCard, Visa, American Express ή Diners Club).
:confused:

daywalker06
10-02-15, 19:10
και στην πιστωτική από το πιστωτικό υπόλοιπο.... δεν καταλαβαίνω την διαφορά...



Δεν καταλαβαίνεις την διαφορά πιστωτικής και χρεωστικής κάρτας :hmm:

Manolis_karas
10-02-15, 19:30
α) Στην πιστωτική έχεις πιστωτικό υπόλοιπο, ενώ στη χρεωστική είσαι υπόλογος μόνο για το ποσό που υπάρχει στο λογαριασμό. Όχι ότι δεν θα πάρει τα χρωστούμενα η εταιρεία ενοικίασης αν τύχει κάτι, αλλά με την πιστωτική κάρτα τα παίρνει αμέσως χωρίς διαδικασίες. Π.χ. ενοικιάζοντας ένα αυτοκίνητο και πληρώνοντας 30 ευρώ με χρεωστική, τα οποία έχεις στον λογαριασμό σου, δεν εξασφαλίζεται ότι θα έχεις δυνατότητα να πληρώσεις αν χρειαστεί σε μερικές ώρες 300 ή 700. Ενώ αν πληρώσεις με πιστωτική τα πληρώνει η κάρτα.

β) πριν λίγους μήνες δεν υπήρχε η επιλογή χρεωστικής ή δεν μπόρεσα να την χρησιμοποιήσω και χρησιμοποίησα πιστωτική (την οποία αποφεύγω να χρησιμοποιώ στο Internet.

hedgehog
10-02-15, 19:38
Δεν καταλαβαίνεις την διαφορά πιστωτικής και χρεωστικής κάρτας :hmm:
στο συγκεκριμένο σενάριο, όχι, αλλά γενικά ναι :p ;)


α) Στην πιστωτική έχεις πιστωτικό υπόλοιπο, ενώ στη χρεωστική είσαι υπόλογος μόνο για το ποσό που υπάρχει στο λογαριασμό. Όχι ότι δεν θα πάρει τα χρωστούμενα η εταιρεία ενοικίασης αν τύχει κάτι, αλλά με την πιστωτική κάρτα τα παίρνει αμέσως χωρίς διαδικασίες. Π.χ. ενοικιάζοντας ένα αυτοκίνητο και πληρώνοντας 30 ευρώ με χρεωστική, τα οποία έχεις στον λογαριασμό σου, δεν εξασφαλίζεται ότι θα έχεις δυνατότητα να πληρώσεις αν χρειαστεί σε μερικές ώρες 300 ή 700. Ενώ αν πληρώσεις με πιστωτική τα πληρώνει η κάρτα.

β) πριν λίγους μήνες δεν υπήρχε η επιλογή χρεωστικής ή δεν μπόρεσα να την χρησιμοποιήσω και χρησιμοποίησα πιστωτική (την οποία αποφεύγω να χρησιμοποιώ στο Internet.


Στην πιστωτική έχεις ένα πιστωτικό όριο, το οποίο η κάθε επιχείρηση δεν ξέρει πιο είναι και δεν ξέρει τι μέρος αυτού έχεις ήδη "φάει".
Στην χρεωστική έχεις ένα ύψος καταθέσεων το οποίο η κάθε επιχείρηση αγνοεί.

Αν λοιπόν αρνούνται να δεχθούν την χρεωστική γιατί δεν γνωρίζουν αν ο λογαριασμός σου έχει αρκετά χρήματα μέσα για να χρεώσουν σε δεύτερο χρόνο το οποιοδήποτε άλλο ποσό, δεν θα έπρεπε να δέχονται ούτε πιστωτική, αφού δεν ξέρουν αν αυτή έχει ικανό πιστωτικό όριο που να μην έχει χρησιμοποιηθεί.

Δεν λέω πως δεν εφαρμόζεται αυτή η λογική (αν και προσωπικά δεν την έχω συναντήσει ποτέ, δεν μπορώ να το αποκλείσω) αλλά μου φαίνεται τελείως παράλογη.

elina_77
10-02-15, 19:48
Μια πιστωτική μπορεί να χρεωθεί και παραπάνω από το όριο της.
Απλώς η υπερβάλλουσα χρέωση θα ζητηθεί εφάπαξ από την τράπεζα στην επόμενη έκδοση λογαριασμού και όχι με το σύστημα της ελάχιστης καταβολής.

hedgehog
10-02-15, 19:59
Μια πιστωτική μπορεί να χρεωθεί και παραπάνω από το όριο της.
Απλώς η υπερβάλλουσα χρέωση θα ζητηθεί εφάπαξ από την τράπεζα στην επόμενη έκδοση λογαριασμού και όχι με το σύστημα της ελάχιστης καταβολής.

Αυτό δεν το γνώριζα!!! thanks!!! :D

Manolis_karas
10-02-15, 19:59
Με την πιστωτική είσαι καλύτερα δεμένος, έχεις υπογράψει ότι δεσμεύεσαι να πληρώσεις ότι ποσό χρεωθεί στην κάρτα σου, αν δεν δικαιωθείς από τις ενστάσεις σου στην τράπεζα, διαφορετικά η τράπεζα σου κατάσχει ότι περιουσιακό στοιχείο (και πρόσφατα μισθούς, καταθέσεις κλπ) θέλει και τρέχεις εσύ στα δικαστήρια να δικαιωθείς.
Με την χρεωστική η εταιρεία ενοικίασης θα πρέπει να σε τρέχει στα δικαστήρια για να εισπράξει αν...

@ ADSLgr.com All rights reserved.