PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 [67] 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

ariadgr
17-02-15, 23:04
Νέα χρεωστική & ανέπαφη (contactless) MasterCard από την Εθνική (επιτέλους).
https://www.nbg.gr/el/retail/cards/debit-cards/debitmastercard
Άμεση δυνατότητα έκδοσης μέσω e-banking από την επιλογή "Κάρτες, έκδοση χρεωστικής".
Δυνατότητα χρήσης σε online συναλλαγές και καθορισμού των ορίων συναλλαγών μέσω του ebanking.

Επίσης δυνατότητα εγγραφής στο πρόγραμμα επιβράβευσης go4more από το ebanking, στο οποίο συμμετέχουν και οι χρεωστικές.
https://www.nbg.gr/go4more/

151148

runner70
17-02-15, 23:50
Νέα χρεωστική & ανέπαφη (contactless) MasterCard από την Εθνική (επιτέλους).
https://www.nbg.gr/el/retail/cards/debit-cards/debitmastercard
Άμεση δυνατότητα έκδοσης μέσω e-banking από την επιλογή "Κάρτες, έκδοση χρεωστικής".
Δυνατότητα χρήσης σε online συναλλαγές και καθορισμού των ορίων συναλλαγών μέσω του ebanking.

Επίσης δυνατότητα εγγραφής στο πρόγραμμα επιβράβευσης go4more από το ebanking, στο οποίο συμμετέχουν και οι χρεωστικές.
https://www.nbg.gr/go4more/

151148


Επιτελους... επιτελους. :worthy: Αντε και σε λιγα χρονια και alerts κινησεων. :lol:

Απο οτι διαβασα αντικαθιστα την maestro χρεωστικη και σε οποιον ληγει η maestro θα παρει απευθειας την mastercard. Οι υπολοιποι λογικα θα το αιτηθουμε ή μεσω ibank ή μεσω καταστηματος.

Για προμηθεια σε αγορες σε συναλλαγμα προς το παρον δεν βρηκα να γραφουν κατι και πιθανον να μην εχει. Το μονο που λεει ειναι οτι δεσμευει 1% επιπλεον για το θεμα της ισοτιμιας και μετα τη χρεωση το αποδεσμευει, εφοσον φυσικα δεν χρειαστει για την ισοτιμια.

dexter24
25-02-15, 17:48
Εγώ ρώτησα σήμερα σε ένα κατάστημα της εθνική και μου είπε ένα παιδί στις πληροφοριες οτι δεν βγάζουν χρεωστική κάρτα...

Manolis_karas
25-02-15, 20:17
Μάλλον δεν κατάλαβε τι ήθελες ακριβώς.

pakitis
26-02-15, 02:11
Κάποιες ρυθμίσεις δε μπορώ να τις πειράξω στο web banking της Πειραιώς γιατί η πιστωτική μου εκδόθηκε αρχικά πριν τη συγχώνευση των τραπεζών. Καλά, ακόμη παλεύουν;

nikosmelt
26-02-15, 22:03
Εγώ ρώτησα σήμερα σε ένα κατάστημα της εθνική και μου είπε ένα παιδί στις πληροφοριες οτι δεν βγάζουν χρεωστική κάρτα...


Μάλλον δεν κατάλαβε τι ήθελες ακριβώς.


Μέσω web banking πάντως που έκανα σήμερα αίτηση τη δέχτηκε κανονικά και μου γράφει ότι η κάρτα είναι υπό έκδοση.

elina_77
26-02-15, 22:13
Σήμερα την παρέλαβα ταχυδρομικά.
Αίτηση πριν καμιά βδομάδα (μέσω ίντερνετ)

moriarti
03-03-15, 11:02
Νέα χρεωστική & ανέπαφη (contactless) MasterCard από την Εθνική (επιτέλους).
https://www.nbg.gr/el/retail/cards/debit-cards/debitmastercard
Άμεση δυνατότητα έκδοσης μέσω e-banking από την επιλογή "Κάρτες, έκδοση χρεωστικής".
Δυνατότητα χρήσης σε online συναλλαγές και καθορισμού των ορίων συναλλαγών μέσω του ebanking.

Επίσης δυνατότητα εγγραφής στο πρόγραμμα επιβράβευσης go4more από το ebanking, στο οποίο συμμετέχουν και οι χρεωστικές.
https://www.nbg.gr/go4more/

151148
Αυτή η νέα κάρτα γίνεται δεκτή από το paypal? Επειδή αππό Εθνική έχω την maestro και δεν τη δέχεται.

Και άλλη μια ερώτηση (αν και ξεφεύγει λίγο από το τόπικ): Έχω λογαριασμό και στην Πειραιώς όπου εκεί έχω κάρτα visa (δεκτή από paypal) αλλά επειδή αυτός είναι ο κύριος λογαριασμός μου δεν αισθάνομαι και απόλυτα άνετος να τον έχω συνδεδεμένο για online αγορές. Μπορώ να ανοίξω δεύτερο λογαριασμό Πειραιώς όπου θα έχω λίγα χρήματα αποκλειστικά για e-shopping και να πάρω ξεχωριστή κάρτα για αυτόν το λογαριασμό (ώστε να δηλώσω μόνο αυτήν στο paypal)? Ή επειδή είμαι το ίδιο πρόσωπο θα μου συνδέσουν και τον δεύτερο λογαριασμό στην κάρτα που έχω ήδη?

mezger
03-03-15, 11:42
Αυτή η νέα κάρτα γίνεται δεκτή από το paypal? Επειδή αππό Εθνική έχω την maestro και δεν τη δέχεται.

Και άλλη μια ερώτηση (αν και ξεφεύγει λίγο από το τόπικ): Έχω λογαριασμό και στην Πειραιώς όπου εκεί έχω κάρτα visa (δεκτή από paypal) αλλά επειδή αυτός είναι ο κύριος λογαριασμός μου δεν αισθάνομαι και απόλυτα άνετος να τον έχω συνδεδεμένο για online αγορές. Μπορώ να ανοίξω δεύτερο λογαριασμό Πειραιώς όπου θα έχω λίγα χρήματα αποκλειστικά για e-shopping και να πάρω ξεχωριστή κάρτα για αυτόν το λογαριασμό (ώστε να δηλώσω μόνο αυτήν στο paypal)? Ή επειδή είμαι το ίδιο πρόσωπο θα μου συνδέσουν και τον δεύτερο λογαριασμό στην κάρτα που έχω ήδη?

Δε σου δίνουν δεύτερη κάρτα, θα έχεις και τους 2 λογαριασμούς στην ίδια, αλλά από το ebanking επιλέγεις αυτόν που θες να χρησιμοποιείται για αγορές (online και μη). Τον άλλον τον χρησιμοποιείς κανονικά μόνο σε ΑΤΜ. Μεταφορές κάνεις άμεσα από ebanking, επίσης από κει ανοίγεις και τον δεύτερο λογαριασμό. Τελικά πετυχαίνεις ακριβώς αυτό που θες.

moriarti
03-03-15, 12:07
Έχω δει στο e-banking της Πειραιώς την επιλογή για άνοιγμα νέου λογαριασμού. Αν ξέρεις από winbank Πειραιώς ίσως μπορείς να με κατατοπίσεις. Ο ορισμός του λογαριασμού που θα χρησιμοποιείται για αγορές γίνεται κατά τη διαδικασία του ανοίγματος νέου λογαριασμού ή από αλλού στο μενού? Επειδή αυτή τη στιγμή στην κάρτα που έχω δηλώσει στο paypal υπάρχει ο κύριος λογαριασμός μου και ένας άλλος της πρώην Γενικής στον οποίο είμαι συνδικαιούχος. Και αναρωτιόμουν από ποιον λογαριασμό θα τραβάει λεφτά το pp όταν κάνω αγορές. Γι' αυτό και δεν έκανα ακόμα verify την κάρτα στο pp μέχρι να βρω λύση. Δηλαδή αν -θεωρητικά- το έκανα από που θα τραβούσε χρήματα εφόσον δεν έχω ορίσει κάποιο λογαριασμό για αγορές?

cool11
03-03-15, 12:23
Δε σου δίνουν δεύτερη κάρτα, θα έχεις και τους 2 λογαριασμούς στην ίδια, αλλά από το ebanking επιλέγεις αυτόν που θες να χρησιμοποιείται για αγορές (online και μη). Τον άλλον τον χρησιμοποιείς κανονικά μόνο σε ΑΤΜ. Μεταφορές κάνεις άμεσα από ebanking, επίσης από κει ανοίγεις και τον δεύτερο λογαριασμό. Τελικά πετυχαίνεις ακριβώς αυτό που θες.

To ανοιγμα του 2ου λογαριασμου, με συνδεση στην ιδια καρτα, γινεται ηλεκτρονικα, ή μονο σε καταστημα;

moriarti
03-03-15, 12:32
Στη winbank γίνεται ηλεκτρονικά σίγουρα.

mezger
03-03-15, 14:47
Έχω δει στο e-banking της Πειραιώς την επιλογή για άνοιγμα νέου λογαριασμού. Αν ξέρεις από winbank Πειραιώς ίσως μπορείς να με κατατοπίσεις. Ο ορισμός του λογαριασμού που θα χρησιμοποιείται για αγορές γίνεται κατά τη διαδικασία του ανοίγματος νέου λογαριασμού ή από αλλού στο μενού? Επειδή αυτή τη στιγμή στην κάρτα που έχω δηλώσει στο paypal υπάρχει ο κύριος λογαριασμός μου και ένας άλλος της πρώην Γενικής στον οποίο είμαι συνδικαιούχος. Και αναρωτιόμουν από ποιον λογαριασμό θα τραβάει λεφτά το pp όταν κάνω αγορές. Γι' αυτό και δεν έκανα ακόμα verify την κάρτα στο pp μέχρι να βρω λύση. Δηλαδή αν -θεωρητικά- το έκανα από που θα τραβούσε χρήματα εφόσον δεν έχω ορίσει κάποιο λογαριασμό για αγορές?

Τον ορίζεις ανα πασα στιγμη, πας Χαρτοφυλάκιο-> Διαχείριση Χρεωστικών Καρτών -> Μεταβολή Συνδεδεμένων Προϊόντων και εκεί σου το περιγράφει


Η χρεωστική σας κάρτα μπορεί να συνδεθεί με τους λογαριασμούς σας, ώστε να έχετε πρόσβαση σε αυτούς απ' όπου κι αν βρίσκεστε. Συγκεκριμένα, μπορείτε να τη συνδέσετε με έως 5 λογαριασμούς της κατηγορίας «Ταμιευτηρίου» και έως 5 λογαριασμούς από τις υπόλοιπες κατηγορίες. Σε ΑΤΜ Πειραιώς μπορείτε να κάνετε συναλλαγές (αναλήψεις, πληρωμές, μεταφορές) από οποιονδήποτε από τους συνδεδεμένους λογαριασμό επιλέξετε.
Σημειώστε ότι αγορές (εντός και εκτός Ελλάδας) και αναλήψεις από ΑΤΜ εξωτερικού γίνονται μόνο από τον ΚΥΡΙΟ λογαριασμό.
Ορίστε εκ νέου τον ΚΥΡΙΟ λογαριασμό ή επιλέξτε σύνδεση ενός νέου ή/και αποσύνδεση κάποιου συνδεδεμένου λογαριασμού:

moriarti
03-03-15, 15:09
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Δεν θα το έβρισκα εκεί που είναι, έψαχνα στις υπηρεσίες πελάτη και στις πληροφορίες λογαριασμών. Άρα αν κατάλαβα σωστά για να ορίσω έναν λογαριασμό να είναι μόνο για χρήση paypal αρκεί να πάω στη μεταβολή συνδεδεμένων προϊόντων και να τον ορίσω ως ΚΥΡΙΟ. Σωστά?
Και κάτι τελευταίο. Στο άνοιγμα νέου λογαριασμού εκεί που με ρωτάει για τον τύπο υποθέτω βάζω "πολυμορφικός (τρεχούμενος)". Στον σκοπό χρήσης τι επιλέγω? Αν αποκλείσουμε "αποταμίευση" και "μισθοδοσία", μένουν οι επιλογές "προϊοντικές ανάγκες" και "ατομικές / μη εμπορικές συναλλαγές". Παραθέτω και το σκρήνσοτ:
http://s30.postimg.org/4hmua8qtt/2015_03_03_11_59_54_Screenshot.png

vgiozo
07-03-15, 15:05
Νέα χρεωστική & ανέπαφη (contactless) MasterCard από την Εθνική (επιτέλους).
https://www.nbg.gr/el/retail/cards/debit-cards/debitmastercard
Άμεση δυνατότητα έκδοσης μέσω e-banking από την επιλογή "Κάρτες, έκδοση χρεωστικής".
Δυνατότητα χρήσης σε online συναλλαγές και καθορισμού των ορίων συναλλαγών μέσω του ebanking.

Επίσης δυνατότητα εγγραφής στο πρόγραμμα επιβράβευσης go4more από το ebanking, στο οποίο συμμετέχουν και οι χρεωστικές.
https://www.nbg.gr/go4more/

151148

Έτσι, επιτέλους...έκανα κι εγώ την αίτηση μέσω ibank και μετά από καμιά βδομάδα έλαβα τη κάρτα κι έκανα τη πρώτη αγορά μέσω aliexpress.

H Εθνοcash plus φαίνεται να απενεργοποιήθηκε μετά την έκδοση της συγκεκριμένης, δεν φαίνεται καν στις "ανενεργές" κάρτες μου στον λογαριασμό μου.
Ενημέρωνε βέβαια η Εθνική ότι απο΄και μπρος θα δίνει τη συγκεκριμένη για νέους λογαριασμούς ή σε όσους λήγει η προηγούμενη κάρτα, πρόκειται για πληρη αντικατάσταση δλδ...

aSMiLoN
08-03-15, 13:48
Ξερετε αν η MasterCard της Εθνικης συνδεεται με Paypal?

vgiozo
08-03-15, 14:15
Γιατί να μην συνδέεται; Είναι Mastercard, οπότε δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

cocu
17-03-15, 03:59
Που ακριβώς πηγαίνουμε στο e-banking της εθνικης για εγγραφήστπ πρόγραμμα go4more;Δεν το βρίσκω πουθενά και δεν υπάρχει η δυνατότητα λόγω του οτι είμαι εξωτερικό!

aSMiLoN
17-03-15, 09:33
Κανεις login στο i-bank και το βρισκεις σε ενα πλαισιο πανω δεξια στην σελιδα.

Δε νομιζω να μην το εχουν ενεργοποιησει σε ολους, προσωπικα ειχα κανει ενεργοποιηση πριν το διαφημισουν...

cool11
23-03-15, 20:55
Καλα ρε παιδια, μονο εγω βρισκω εξοργιστικό αυτό που έκανε η Εθνική με την ταχυδρόμηση της νέας debitcard-maestro?
Ημουν ενημερος ηδη απο το helpdesk τους (μιση, ναι μιση ωρα αναμονη!) οταν τους καλεσα να μου δωσουν το...pin, αλλα δεν πιστευα στα αυτια μου οταν ο 'εκπροσωπος' μου ελεγε οτι με την ενεργοποίηση της, θα ακυρωθει οποιαδηποτε αλλη καρτα atm εχω στο ονομα μου! Πηγα στο μηχανημα και δυστυχως επαληθευτηκε!
'Μια καρτα ανα κατοχο, ανεξαρτητα απο ποσους λογαριασμους εχει, και θελει να συνδεσει', αυτο ειναι το νεο 'δογμα' της ΕΤΕ.
Οποτε εγω, αντικατεστησαν με την εν λογω καρτα την αντιστοιχη παλαιοτερη, αλλα για τους άλλους δυο λογαριασμους που ειχα στην ΕΤΕ και ειχαν δικες τους αντιστοιχες καρτες, 'κρεμαστηκα' αφου ακυρωθηκαν στη στιγμη!
Εγω τωρα πρεπει να παω σε κατάστημα (το καταστημα ποτε ΔΕΝ πεθαίνει στο Ελλάντα....), και να συνδεσω τους άλλους δυο 'ορφανους απο καρτα ΑΤΜ΄ λογαριασμους, για να μπορω να τους χειριζομαι απο τα ΑΤΜ.
Τα θεωρω μεγαλα ξεφτιλικια αυτα.
Αυτοματη ακυρωση των άλλων καρτων, και αναγκαστικη προσελευση σε καταστημα. Απαραδεκτο το ενα, απαραδεκτο και το αλλο.
:(

euri
23-03-15, 21:11
i-bank
μενού κάρτες --> οι κάρτες μου
το ποντίκι πάνω από το πλαίσιο με την κάρτα --> Λογαριασμοί
Προσθήκη/Μεταβολή Λογαριασμού

Ε, από κει και κάτω είναι αυτονόητο (νομίζω).

cool11
23-03-15, 22:06
i-bank
μενού κάρτες --> οι κάρτες μου
το ποντίκι πάνω από το πλαίσιο με την κάρτα --> Λογαριασμοί
Προσθήκη/Μεταβολή Λογαριασμού

Ε, από κει και κάτω είναι αυτονόητο (νομίζω).

Η καρτα η συγκεκριμενη, αντιστοιχη σε λογαριασμο που δεν εχει ebanking.

Ωστοσο, εχω λογαριασμο ebanking ΕΤΕ που αντιστοιχουσε σε καρτα που καταργηθηκε.
Μπορω, απο εκει, να συνδεσω και τον ιδιο (τον ebanking λογ/μο), αλλα και αλλον εναν (αυτος δεν εχει ebanking αλλα και καμια σχεση με την εν λογω καρτα),
με την εν λογω καρτα;

Gianniskriti
23-03-15, 22:34
Ετσι ειναι το σωστο φιλε μου, μια καρτα ανα πελατη και κρεμα πανω της ο,τι λογαριασμο θες, δηλαδη θες να εχεις οσες καρτες σου έρθει όρεξη για να κρεμας απο εναν λογαριασμο σε καθε καρτα; Αρεσκεσαι να της κανεις συλλογη μηπως ; Συμβιβασου με την κοινη λογικη.
Φιλικα

tsorbi
23-03-15, 22:46
Στις νέες κάρτες DEBIT MASTERCARD της Εθνικής το ανώτατο ημερήσιο όριο αναλήψεων από 1200 έγινε 800 και προστέθηκε
ανώτατο ημερήσιο όριο e-commerce 500.

cool11
24-03-15, 08:51
Στις νέες κάρτες DEBIT MASTERCARD της Εθνικής το ανώτατο ημερήσιο όριο αναλήψεων από 1200 έγινε 800 και προστέθηκε
ανώτατο ημερήσιο όριο e-commerce 500.

Αηδιες δηλαδη. Με την Πειραιως εχω 2000€, και αν θυμαμαι καλα μπορω να ζητησω να παει 3000€ για διαστημα ενος μηνα.
Αν δεν υπηρχε αυτη η ευκολια στην Πειραιως, δεν θα μπορουσα να αγορασω το τελευταιο μου mac απο το εξωτερικο.

- - - Updated - - -


Ετσι ειναι το σωστο φιλε μου, μια καρτα ανα πελατη και κρεμα πανω της ο,τι λογαριασμο θες, δηλαδη θες να εχεις οσες καρτες σου έρθει όρεξη για να κρεμας απο εναν λογαριασμο σε καθε καρτα; Αρεσκεσαι να της κανεις συλλογη μηπως ; Συμβιβασου με την κοινη λογικη.
Φιλικα

Κοιτα, αλλοτε ειναι καλη η 'συγκεντροποιηση', αλλοτε ομως ειναι ασφαλεστερος ο κατακερματισμος.
Εγω μεχρι τωρα ειχα μια καρτα ανα λογαριασμο της Εθνικης.
Ενας με κατι ψιλα για τρεχουσες δουλειες, και αλλος αποταμιευτικος με σαφως περισσοτερα χρηματα.
Τωρα εγω αν κουβαλω μαζι την νεα καρτα, που θα εχει ολους τους λογ/μους συνδεδεμενους, σε περιπτωση ληστειας το ρισκο και η απωλεια θα ειναι σαφως μεγαλυτερη, αφου με μια καρτα αν τους πω και το pin τα εχασα ολα! Αλλα και περα απο κλοπη, και αν την χασεις, αλλο να χασεις μια καρτα για εναν λογαριασμο, κι αλλο μια καρτα που αντιστοιχει σε πολλους.
Μεχρι τωρα ειχα πανω μου την καρτα που αντιστοιχουσε μονο στον λογ/μο με τα λιγα χρηματα.
Γιατι θα πρεπει με την νεα να ειναι συνδεδεμενη η συγκεκριμενη καρτα, που θα την εχω παντα πανω μου, με τον αποταμιευτικο μου;
Δηλαδη ποια ειναι η λυση, ή να μην κουβαλω καρτα (κι αμα θελω εκτακτως μετρητα; να μην μπορω να παω σε ενα ατμ να βγαλω;)
ή να αποσυνδεσω τον αποταμιευτικο λογαριασμο της Εθνικης και να δουλευει μονο με γκισε;

Το θεωρω εντελως αβολο και επικινδυνο αυτο που εκαναν.
Και δεν εχω ψαξει τι ισχυει σχετικα, στις αλλες τραπεζες.

euri
24-03-15, 08:53
Η καρτα η συγκεκριμενη, αντιστοιχη σε λογαριασμο που δεν εχει ebanking.

Ωστοσο, εχω λογαριασμο ebanking ΕΤΕ που αντιστοιχουσε σε καρτα που καταργηθηκε.
Μπορω, απο εκει, να συνδεσω και τον ιδιο (τον ebanking λογ/μο), αλλα και αλλον εναν (αυτος δεν εχει ebanking αλλα και καμια σχεση με την εν λογω καρτα),
με την εν λογω καρτα;

Από το προφίλ μπορείς να συνδέσεις λογαριασμούς που είναι στο όνομά σου.

cool11
24-03-15, 20:18
i-bank
μενού κάρτες --> οι κάρτες μου
το ποντίκι πάνω από το πλαίσιο με την κάρτα --> Λογαριασμοί
Προσθήκη/Μεταβολή Λογαριασμού

Ε, από κει και κάτω είναι αυτονόητο (νομίζω).

To κανω τωρα, και κοιτα τι μου βγαζει: (και δεν το κανει)
152798

tsorbi
24-03-15, 20:26
181818
Τηλεφωνικη υποστηριξη ebanking

cool11
24-03-15, 21:32
181818
Τηλεφωνικη υποστηριξη ebanking

Εχω δεσμευσει το σταθερο μου τηλεφωνο εδω και μιση ωρα, σημερα παμε για μια ωρα αναμονη.
Αληθεια, αστικη χρεωση εχει το 181818? Ή θα πληρωσω χρυσαφι την τεχνικη τους υποστηριξη;
Στην αρχη μιλα για 'τιμολογιακη χρεωση του παροχου', αλλα ειναι 'ειδικος' αριθμος, και με τις τραπεζες θελει προσοχη....
Ειπα να καλεσω στο 210- που εχουν για εξωτερικο, αλλα και παλι φοβηθηκα για χρεωσεις...
Ξερει κανεις;

- - - Updated - - -

----
Τελικα εφταιγε οτι δεν ειχε ενεργοποιηθει το μηχανακι κωδικων. Δεν ηξερα οτι θελει ενεργοποιηση. Το ενεργοποιησαν, και μπορεσα να συνδεσω λογ/μους. Thanks euri! Γλυτωσα την ταλαιπωρια να παω στο καταστημα!

Λεει οτι η συνδεση θα πραγματοποιηθει την επομενη 'εργασιμη', οποτε να υποθεσω οτι επειδη αυριο ειναι 'αργια', μαλλον θα δω την συνδεση απο την Πέμπτη;

djuan1988
24-03-15, 22:17
Το 210 έπρεπε να πάρεις. Τι χρεώσεις να έχει ένας τέτοιος αριθμός;

imitheos
27-03-15, 13:11
Στις νέες κάρτες DEBIT MASTERCARD της Εθνικής το ανώτατο ημερήσιο όριο αναλήψεων από 1200 έγινε 800 και προστέθηκε
ανώτατο ημερήσιο όριο e-commerce 500.


Αηδιες δηλαδη. Με την Πειραιως εχω 2000€, και αν θυμαμαι καλα μπορω να ζητησω να παει 3000€ για διαστημα ενος μηνα.
Αν δεν υπηρχε αυτη η ευκολια στην Πειραιως, δεν θα μπορουσα να αγορασω το τελευταιο μου mac απο το εξωτερικο.


Όντως τόσα είναι τα μανίσια όρια αλλά μπορείς πολύ εύκολα να τα αυξήσεις.
152894

Υποτίθεται τα βάζουν μικρά ώστε αν στην κλέψει κάποιος να μην μπορεί να κάνει μεγάλες αγορές (και οι περισσότεροι την χρησιμοποιούν σε σουπερ-μαρκετ οπότε τα μανίσια όρια τους είναι υπερ-αρκετά). Εμένα με πήρανε και τηλ τις προάλλες να επιβεβαιώσουν ότι έκανα αγορές γιατί είδανε 3 κινήσεις την ίδια ημέρα και οι 2 μάλιστα στο ίδιο κατάστημα :)



Το θεωρω εντελως αβολο και επικινδυνο αυτο που εκαναν.
Και δεν εχω ψαξει τι ισχυει σχετικα, στις αλλες τραπεζες.

Γενικά δεν ξέρω τι ισχύει αλλά όταν πήγα στην Πειραιώς να κόψω δύο κάρτες marfin που είχα, όλοι έμειναν και δεν το πίστευαν που είχα δύο κάρτες. Πήρανε μάλιστα και τηλ σε κάποιο κεντρικό να ρωτήσουν πώς γίνεται και έχω δύο κάρτες ενώ επιτρέπεται μόνο μία ανά άτομο. Οπότε υποθέτω ότι ούτε στην Πειραιώς δίνουν παραπάνω κάρτες.

yiannakos
28-03-15, 07:51
Παιδιά συγγνώμη αν ειναι άσχετο, ένα λήμα με τις προπληρωμένες κάρτες όλων των τραπεζών, πως γίνεται η χρέωση , δηλ αν χρεώνουν ποσοστά επι της εκάστοτε χρέωσης ή τις πουλάνε εξ αρχής με ένα ποσό και μετά ειναι δωρεάν?

jadas
28-03-15, 11:32
Παιδιά συγγνώμη αν ειναι άσχετο, ένα λήμα με τις προπληρωμένες κάρτες όλων των τραπεζών, πως γίνεται η χρέωση , δηλ αν χρεώνουν ποσοστά επι της εκάστοτε χρέωσης ή τις πουλάνε εξ αρχής με ένα ποσό και μετά ειναι δωρεάν?

Απο καποια που ειχα δει ειχε χρεωση καθε φορα που εκανες καταθεση.

Γενικα δεν νομιζω πως εχεις καποιο λογο να προτιμησεις προπληρωμενη αντι χρεωστικης.

Επισης για ακριβεις χρεωσεις κοιτα καλυτερα στην ιστοσελιδα της τραπεζας που ενδιαφερεσαι.

cool11
28-03-15, 19:49
Ειχε διακοπη ρευματος στην περιοχη μου, κι ετυχε να χρειαζομαι χρηματα κι εψαχνα ΑΤΜ.
Πειραιως ειχε ρευμα (ups μαλλον?), ΕΤΕ σβηστα, Eurobank ειχε.
Μπραβο σε οσους ειχαν (ολες οι τραπεζες διπλα διπλα), ξεφτιλα για την ΕΤΕ κι οποιον δεν ειχε.
Περιττο να πω οτι μετα, η ΕΤΕ ειχε (επιπλεον της ταλαιπωριας να μην εχει ρευμα επι ωρες) ουρα δεκαδων μετρων στο ATM....ταλαιπωρια twice σε οποιον ηθελε ΕΤΕ...

kourampies
29-03-15, 05:54
Λόγω epass γέφυρας Ρίου-Αντιρρίου, χρειάζομαι να ανοίξω δυστυχώς ένα λογαριασμό στην Alpha Bank. (Είναι ο μόνος τρόπος εκτός μετρητών να φορτίσεις το epass της γέφυρας)

Από την Alpha έχω χείριστες εντυπώσεις, από άπειρα καψόνια που έκαναν στον πατέρα μου όταν κατά καιρούς ήθελε να σηκώσει λεφτά από το λογαριασμό του, και από το ότι μου ζήτησαν 300 ευρώ για να μου ανοίξουν λογαριασμό ταμιευτηρίου, πράγμα που δεν κάνει καμία άλλη τράπεζα.

Από ότι διαβάζω η γελοιότητα με τα 300 ευρώ εξακολουθεί να ισχύει. Αυτά τα 300 ευρώ μπορώ να τα βγάλω μετά το άνοιγμα του λογαριασμού; Είχα διαβάσει ότι αν δεν υπάρχουν κατά μέσο όρο 300 η παραπάνω ευρώ μέσα όλο το χρόνο υπάρχει κάποια χρέωση; Είναι δυνατόν να ισχύει τέτοια παρανοϊκή αισχροκέρδεια;

Πέραν αυτού, για δημιουργία και χρήση ebanking υπάρχουν χρεώσεις;

runner70
29-03-15, 11:31
Αυτά τα 300 ευρώ μπορώ να τα βγάλω μετά το άνοιγμα του λογαριασμού;

Ναι


Είχα διαβάσει ότι αν δεν υπάρχουν κατά μέσο όρο 300 η παραπάνω ευρώ μέσα όλο το χρόνο υπάρχει κάποια χρέωση; Είναι δυνατόν να ισχύει τέτοια παρανοϊκή αισχροκέρδεια;

Δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι τετοιο.


Πέραν αυτού, για δημιουργία και χρήση ebanking υπάρχουν χρεώσεις;

Αν δεν κανω λαθος πληρωνεις μονο 8€ τη συσκευη.

Manolis_karas
29-03-15, 18:12
Ναι



Δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι τετοιο.



Αν δεν κανω λαθος πληρωνεις μονο 8€ τη συσκευη.

Έτσι είναι.

Godian
02-04-15, 18:06
Η εθνική έχει πολύ καλό Internet banking για εμένα και τη δουλειά που τη θέλω.
Δε πληρώνεις και λεφτά για να σου δώσουν το μηχανάκι, αν είσαι άνεργος.

- - - Updated - - -


Λόγω epass γέφυρας Ρίου-Αντιρρίου, χρειάζομαι να ανοίξω δυστυχώς ένα λογαριασμό στην Alpha Bank. (Είναι ο μόνος τρόπος εκτός μετρητών να φορτίσεις το epass της γέφυρας)

Από την Alpha έχω χείριστες εντυπώσεις, από άπειρα καψόνια που έκαναν στον πατέρα μου όταν κατά καιρούς ήθελε να σηκώσει λεφτά από το λογαριασμό του, και από το ότι μου ζήτησαν 300 ευρώ για να μου ανοίξουν λογαριασμό ταμιευτηρίου, πράγμα που δεν κάνει καμία άλλη τράπεζα.

Από ότι διαβάζω η γελοιότητα με τα 300 ευρώ εξακολουθεί να ισχύει. Αυτά τα 300 ευρώ μπορώ να τα βγάλω μετά το άνοιγμα του λογαριασμού; Είχα διαβάσει ότι αν δεν υπάρχουν κατά μέσο όρο 300 η παραπάνω ευρώ μέσα όλο το χρόνο υπάρχει κάποια χρέωση; Είναι δυνατόν να ισχύει τέτοια παρανοϊκή αισχροκέρδεια;

Πέραν αυτού, για δημιουργία και χρήση ebanking υπάρχουν χρεώσεις;

300 πήγε;; εμένα 200€ μου είχαν ζητήσει

vgiozo
03-04-15, 01:18
Καλα ρε παιδια, μονο εγω βρισκω εξοργιστικό αυτό που έκανε η Εθνική με την ταχυδρόμηση της νέας debitcard-maestro?
Ημουν ενημερος ηδη απο το helpdesk τους (μιση, ναι μιση ωρα αναμονη!) οταν τους καλεσα να μου δωσουν το...pin, αλλα δεν πιστευα στα αυτια μου οταν ο 'εκπροσωπος' μου ελεγε οτι με την ενεργοποίηση της, θα ακυρωθει οποιαδηποτε αλλη καρτα atm εχω στο ονομα μου! Πηγα στο μηχανημα και δυστυχως επαληθευτηκε!
'Μια καρτα ανα κατοχο, ανεξαρτητα απο ποσους λογαριασμους εχει, και θελει να συνδεσει', αυτο ειναι το νεο 'δογμα' της ΕΤΕ.
Οποτε εγω, αντικατεστησαν με την εν λογω καρτα την αντιστοιχη παλαιοτερη, αλλα για τους άλλους δυο λογαριασμους που ειχα στην ΕΤΕ και ειχαν δικες τους αντιστοιχες καρτες, 'κρεμαστηκα' αφου ακυρωθηκαν στη στιγμη!
Εγω τωρα πρεπει να παω σε κατάστημα (το καταστημα ποτε ΔΕΝ πεθαίνει στο Ελλάντα....), και να συνδεσω τους άλλους δυο 'ορφανους απο καρτα ΑΤΜ΄ λογαριασμους, για να μπορω να τους χειριζομαι απο τα ΑΤΜ.
Τα θεωρω μεγαλα ξεφτιλικια αυτα.
Αυτοματη ακυρωση των άλλων καρτων, και αναγκαστικη προσελευση σε καταστημα. Απαραδεκτο το ενα, απαραδεκτο και το αλλο.
:(

Το κακό με τη νέα κάρτα είναι ότι αργεί πολύ να εντοπίσει μεταβολές ή μάλλον να τις καταγράψει στις λεπτομέρειές τους.

Με την Maestro, αν έκανα οποιαδήποτε αγορά (ecommerce ή στο σουπερμαρκετ) εμφανιζόταν αμέσως στις κινήσεις...Με την Mastercard θέλει 3-4 μέρες για να εμφανιστούν οι όποιες κινήσεις...καταγράφονται άμεσα μόνο τα εμβάσματα και οι αναλήψεις από ΑΤΜ της ΕΤΕ.
Για τα υπόλοιπα καταγράφεται σωρευτικά η διαφορά στο λογιστικό υπόλοιπο.

Κι εγώ δεν ήξερα ότι ακυρώνονται αμέσως οι άλλες κάρτες κι ανησυχώ λίγο τώρα γιατί είχα κάνει μια αγορά από Aliexpress με την Maestro η οποία οδεύει προς refund λόγω προβλήματος...
...αν όμως η κάρτα έχει ακυρωθεί, μπορούν να επιστρέψουν τα χρήματα στον λογαριασμό; Θα υπέθετα πως όχι...

Τί θα μπορούσα να κάνω σε αυτή τη περίπτωση;

kourampies
05-04-15, 16:44
Έχει κανείς καταλάβει τι αξία έχουν οι πόντοι του go4more της εθνικής; Ωραία λέει τις συνεργαζόμενες επιχειρήσεις, αλλά όσον αφορά την εξαργύρωση τους, δεν λέει απολύτως τίποτα. Σε τι χρηματικό ποσό μεταφράζονται δηλαδή οι 2000 πόντοι που είναι και το ελάχιστο για εξαργύρωση; Μήπως εξαργυρώνονται μόνο σε ειδικές προσφορές του κάθε καταστήματος που αφορούν αποκλειστικά το go4more?

Godian
05-04-15, 16:53
Έχει κανείς καταλάβει τι αξία έχουν οι πόντοι του go4more της εθνικής; Ωραία λέει τις συνεργαζόμενες επιχειρήσεις, αλλά όσον αφορά την εξαργύρωση τους, δεν λέει απολύτως τίποτα. Σε τι χρηματικό ποσό μεταφράζονται δηλαδή οι 2000 πόντοι που είναι και το ελάχιστο για εξαργύρωση; Μήπως εξαργυρώνονται μόνο σε ειδικές προσφορές του κάθε καταστήματος που αφορούν αποκλειστικά το go4more?

Εχει μια εφαρμογη στο κινητο που λεει καθε καυαστημα που μπορεις να τις εξαργυρωσεις και ποσο παιρνει το καθε ποντο. αλλα δε ξερω τι κανεις πχ για να τους εξαργυρωσεις.αμα σου βγαζει καμια επιλογη

tsorbi
05-04-15, 16:58
https://www.nbg.gr/go4more/#/partners
Πάτησε πάνω σε μία συνεργαζόμενη επιχείρηση π.χ. ΕΚΟ και μετακίνησε την μπάρα
https://www.nbg.gr/go4more/#/partner/ΕΚΟ

kourampies
05-04-15, 17:01
https://www.nbg.gr/go4more/#/partners
Πάτησε πάνω σε μία συνεργαζόμενη επιχείρηση π.χ. ΕΚΟ και μετακίνησε την μπάρα
https://www.nbg.gr/go4more/#/partner/ΕΚΟ

Οκ το έπιασα. :oneup:

aSMiLoN
06-04-15, 08:33
Απο οτι καταλαβαινω 1€=400 ποντοι στο go4more, τουλαχιστον ετσι βγαινει στο mobile app σε οσα καταστηματα τσεκαρα...

Συμφωνα με το site της Εθνικης το ελαχιστο ποσο εξαργυρωσης ειναι οι 2000 ποντοι, αλλα πρεπει να γινει η εξαργυρωση σε POS της Εθνικης.

imitheos
06-04-15, 11:15
Απο οτι καταλαβαινω 1€=400 ποντοι στο go4more, τουλαχιστον ετσι βγαινει στο mobile app σε οσα καταστηματα τσεκαρα...

Συμφωνα με το site της Εθνικης το ελαχιστο ποσο εξαργυρωσης ειναι οι 2000 ποντοι, αλλα πρεπει να γινει η εξαργυρωση σε POS της Εθνικης.

Όντως έτσι είναι.

20,000 πόντοι δίνουν 50 ευρώ σύμφωνα με το site και μπορείς να το εξαργυρώσεις από τερματικά της Εθνικής. Για να κερδίσεις τους bonus πόντους πρέπει πάλι να σου περάσουν την κάρτα σε τερματικό της Εθνικής. Πριν λίγες ημέρες ψώνισα από carrefour και μου πέρασαν την κάρτα σε άλλο τερματικό (alpha νομίζω) και πήρα 1 πόντο για κάθε ευρώ αντί για 4 πόντους που είναι κανονικά το bonus στα carrefour. Μέτρησε δηλαδή σαν μια συναλλαγή σε μη συνεργαζόμενο κατάστημα.

Κάτι άλλο που παρατήρησα είναι ότι κατά καιρούς δίνουν bonus στην εξαργύρωση. Τις προάλλες εξαργύρωσα στην ΕΚΟ και είδα ότι μου έδωσαν παραπάνω ευρώ από ό,τι περίμενα. Όταν μπήκα στο site είδα ότι μέχρι κάποια ημερομηνία, σου έδιναν 2χ εξαργύρωση σε EKO, Shell και 1.5χ σε carrefour. Οπότε παίζει ρόλο και που θα εξαργυρώσεις (όχι πάντα βέβαια).

Godian
06-04-15, 21:31
Όντως έτσι είναι.

20,000 πόντοι δίνουν 50 ευρώ σύμφωνα με το site και μπορείς να το εξαργυρώσεις από τερματικά της Εθνικής. Για να κερδίσεις τους bonus πόντους πρέπει πάλι να σου περάσουν την κάρτα σε τερματικό της Εθνικής. Πριν λίγες ημέρες ψώνισα από carrefour και μου πέρασαν την κάρτα σε άλλο τερματικό (alpha νομίζω) και πήρα 1 πόντο για κάθε ευρώ αντί για 4 πόντους που είναι κανονικά το bonus στα carrefour. Μέτρησε δηλαδή σαν μια συναλλαγή σε μη συνεργαζόμενο κατάστημα.

Κάτι άλλο που παρατήρησα είναι ότι κατά καιρούς δίνουν bonus στην εξαργύρωση. Τις προάλλες εξαργύρωσα στην ΕΚΟ και είδα ότι μου έδωσαν παραπάνω ευρώ από ό,τι περίμενα. Όταν μπήκα στο site είδα ότι μέχρι κάποια ημερομηνία, σου έδιναν 2χ εξαργύρωση σε EKO, Shell και 1.5χ σε carrefour. Οπότε παίζει ρόλο και που θα εξαργυρώσεις (όχι πάντα βέβαια).

να σε ρωτησω φιλε μου. τι πατας και διαλεγεις ποντους απο το τερματικο? εχει καμια επιλογη?

imitheos
06-04-15, 21:40
να σε ρωτησω φιλε μου. τι πατας και διαλεγεις ποντους απο το τερματικο? εχει καμια επιλογη?

Δεν πάτησα κάτι εγώ αλλά λίγο πριν βάλεις το pin (ή λίγο μετά το pin δεν θυμάμαι) βγήκε αυτόματα στο τερματικό "διαθέσιμοι πόντοι τάδε" και από κάτο είχε ένα παραλληλόγραμμο κουτί για input. Με ρώτησε ο υπάλληλος να τους εξαργυρώσω όλους ? και όταν του είπα ναι, πάτησε τον αριθμό των πόντων πχ 3523.

Godian
06-04-15, 23:57
Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου

vgiozo
07-04-15, 09:48
Το κακό με τη νέα κάρτα είναι ότι αργεί πολύ να εντοπίσει μεταβολές ή μάλλον να τις καταγράψει στις λεπτομέρειές τους.

Με την Maestro, αν έκανα οποιαδήποτε αγορά (ecommerce ή στο σουπερμαρκετ) εμφανιζόταν αμέσως στις κινήσεις...Με την Mastercard θέλει 3-4 μέρες για να εμφανιστούν οι όποιες κινήσεις...καταγράφονται άμεσα μόνο τα εμβάσματα και οι αναλήψεις από ΑΤΜ της ΕΤΕ.
Για τα υπόλοιπα καταγράφεται σωρευτικά η διαφορά στο λογιστικό υπόλοιπο.

Κι εγώ δεν ήξερα ότι ακυρώνονται αμέσως οι άλλες κάρτες κι ανησυχώ λίγο τώρα γιατί είχα κάνει μια αγορά από Aliexpress με την Maestro η οποία οδεύει προς refund λόγω προβλήματος...
...αν όμως η κάρτα έχει ακυρωθεί, μπορούν να επιστρέψουν τα χρήματα στον λογαριασμό; Θα υπέθετα πως όχι...

Τί θα μπορούσα να κάνω σε αυτή τη περίπτωση;

Ξέρεις κανείς τί γίνεται στη παραπάνω περίπτωση;

Πήρα τηλέφωνο στην Εθνική και ένας υπάλληλος εκεί έλεγε πως δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα και τα χρήματα θα επιστρέψουν στον λογαριασμό, παρότι έχει ακυρωθεί η κάρτα (φαινόταν πολύ νέωπας πάντως)...
...και μετά μου λέει από πάνω αν θέλω να δώσω τα στοιχεία της νέας κάρτας στο aliexpress για να περάσουν την επιστροφή χρημάτων από εκεί...

...δύο αντιφατικές δηλώσεις και η δεύτερη διόλου ασφαλής...

Στο aliexpress δε, μου είπαν πως πρέπει να το λύσω το θέμα με τη τράπεζά μου.

Godian
07-04-15, 21:13
Ναι θα επιστρεψουν κανονικα τα λεφτα. και να μη μπορουν να πανε στο λογαριασμο. θα μπουν στην paypal και μετα τα βαζεις σε μια σου συνδεμενη καρτα .

@ ADSLgr.com All rights reserved.