PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 [68] 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

vgiozo
08-04-15, 14:25
Ναι θα επιστρεψουν κανονικα τα λεφτα. και να μη μπορουν να πανε στο λογαριασμο. θα μπουν στην paypal και μετα τα βαζεις σε μια σου συνδεμενη καρτα .

Δεν μιλάμε για Paypal, το Aliexpress δεν συνεργάζεται με το Paypal...οπότε εξαρτάται αποκλειστικά από τη κάρτα

cool11
08-04-15, 22:52
Ξερει κανεις αν λειτουργουν οι τραπεζες την Μεγαλη Παρασκευη; (έστω και λιγο πιο αργα το πρωι).

evantigger
09-04-15, 03:28
Ξερει κανεις αν λειτουργουν οι τραπεζες την Μεγαλη Παρασκευη; (έστω και λιγο πιο αργα το πρωι).

http://www.hba.gr/main/L3-trapezikes-argies.asp
όχι σύμφωνα με αυτό είναι αργία. Αλλά αν είσαι τυχερός θα λειτουργούν το Μεγάλο Σάββατο τα υποκαταστήματα που λειτουργούν Σάββατα. Αλλά εκεί λογικά θα πρέπει να πάρεις τηλέφωνο

Godian
09-04-15, 12:40
Ξερει κανεις αν λειτουργουν οι τραπεζες την Μεγαλη Παρασκευη; (έστω και λιγο πιο αργα το πρωι).

φτιαξε ιντερνετ banking να σωθεις

Arcade
10-04-15, 16:13
Σχετικά με τη Χρέωση Μετατροπής Συναλλάγματος 2% που χρεώνουν οι τράπεζες όταν κανεις αγορές εκτός ζώνης Ευρώ, είναι καλύτερα να επιλέγουμε να κάνει την μετατροπή το Paypal αντί για την τράπεζα;

Godian
10-04-15, 16:17
Σχετικά με τη Προμήθεια Μετατροπής Συναλλάγματος 2% που χρεώνουν οι τράπεζες όταν κανεις αγορές εκτός ζώνης Ευρώ, είναι καλύτερα να επιλέγουμε να κάνει την μετατροπή το Paypal αντί για την τράπεζα;

Συνηθως η paypal εχει πιο μεγαλες χρεωσεις .
και η τραπεζα πιο μικρες. απλα δε φαινεται τι χρεωνει αμα το βαλεις η συναλλαγη να γινει μεσα απο την τραπεζα,και συμφερει πιο πολυ αν κανεις αγορα με πολλα λεφτα .

Arcade
10-04-15, 17:11
Ευχαριστώ για την απάντηση. :)

Είναι σημαντικό το ότι συνήθως η ισοτιμία που δίνει η τράπεζα είναι πιο συμφέρουσα, αλλά με προβληματίζει το 2% που χρεώνουν επί του ποσού. Γιατί αν καταλαβαίνω καλά, όσο καλύτερη ισοτιμία και να σου δίνει η τράπεζα από τη στιγμή που χρεώνεσαι και 2% χρεωση μετατροπής συναλλάγματος μάλλον βγαίνεις χαμένος... :hmm:

Godian
10-04-15, 18:57
Και στις 2 περιπτώσεις πληρώνεις φίλε μου..... Εγώ πάντως με paypal πληρώνω μέχρι 60€ που έκανα αγορά από το ebay τώρα να κερδίσεις και 1€ δεν έγινε και τίποτα

john_who
11-04-15, 08:51
Όταν αγοράζεις συχνά, είναι λογικό να θέλεις το χαμηλότερο δυνατό. Αν κάνεις εκατό αγορές το αστείο ποσό έγινε 100 ευρώ. Ακόμη και με το 2% η τράπεζα συμφέρει σε σχέση με το paypal.

Godian
11-04-15, 12:53
Όταν αγοράζεις συχνά, είναι λογικό να θέλεις το χαμηλότερο δυνατό. Αν κάνεις εκατό αγορές το αστείο ποσό έγινε 100 ευρώ. Ακόμη και με το 2% η τράπεζα συμφέρει σε σχέση με το paypal.

Απλα οταν πληρωνεις μεσω τραπεζας δε ξερεις τι πληρωνεις μεχρι να το εμφανισει στις κινησεις

moriarti
11-04-15, 16:50
Μα αφού ξέρεις ότι είναι 2% το υπολογίζεις και δεν περιμένεις να εμφανιστεί στις κινήσεις.

sdikr
11-04-15, 16:53
Ευχαριστώ για την απάντηση. :)

Είναι σημαντικό το ότι συνήθως η ισοτιμία που δίνει η τράπεζα είναι πιο συμφέρουσα, αλλά με προβληματίζει το 2% που χρεώνουν επί του ποσού. Γιατί αν καταλαβαίνω καλά, όσο καλύτερη ισοτιμία και να σου δίνει η τράπεζα από τη στιγμή που χρεώνεσαι και 2% χρεωση μετατροπής συναλλάγματος μάλλον βγαίνεις χαμένος... :hmm:

Αν υπάρχει χρέωση 2% επι του πόσου + ισοτιμία νομίσματος τότε το paypal είναι η καλύτερη επιλογή, θα σου βγει ποιο φθηνά.
Συνήθως όταν δεν υπάρχει το 2% η ισοτιμία της τράπεζας σε σχέση με το paypal, είναι ποιο συμφέρουσα, (από κάπου θα πρέπει να βγάλουνε και αυτοί).

jadas
11-04-15, 18:05
Αν υπάρχει χρέωση 2% επι του πόσου + ισοτιμία νομίσματος τότε το paypal είναι η καλύτερη επιλογή, θα σου βγει ποιο φθηνά.
Συνήθως όταν δεν υπάρχει το 2% η ισοτιμία της τράπεζας σε σχέση με το paypal, είναι ποιο συμφέρουσα, (από κάπου θα πρέπει να βγάλουνε και αυτοί).

Αν δεν κανω λαθος το paypal χρεωνει 2.5% + την ισοτιμια που παντα ειναι χειροτερη απο τις τραπεζες, αρα ακομη και αν η τραπεζα εχει 2 % οπως οι περισσοτερες χρεωστικες, ποτε δεν σε συμφερει το paypal.

Για πολλες αγορες σε δολαρια συμφερει american express, νομιζω δεν χρεωνει μετατροπη συναλλαγματος.

runner70
11-04-15, 23:14
Αν υπάρχει χρέωση 2% επι του πόσου + ισοτιμία νομίσματος τότε το paypal είναι η καλύτερη επιλογή, θα σου βγει ποιο φθηνά.
Συνήθως όταν δεν υπάρχει το 2% η ισοτιμία της τράπεζας σε σχέση με το paypal, είναι ποιο συμφέρουσα, (από κάπου θα πρέπει να βγάλουνε και αυτοί).

Το paypal ενσωματώνει την προμήθεια 2.5% στην ισοτιμία. Συνεπώς καλύτερα η τράπεζα. Γενικότερα πουθενά δεν συμφέρει το paypal.

Βέβαια κάποια κινεζομαγαζα η προμήθεια στην ισοτιμία τους αν πληρώσεις σε € και όχι σε $ είναι μικρότερη του 2% της τράπεζας και άρα συμφέρει να πληρώνεις κατευθείαν σε € και άρα να ξέρεις και άμεσα τι πληρώνεις. Εκτός και αν η τράπεζα ορίζει ένα μάξιμουμ ποσο στην προμήθεια.

yyy
12-04-15, 10:38
Βέβαια κάποια κινεζομαγαζα η προμήθεια στην ισοτιμία τους αν πληρώσεις σε € και όχι σε $ είναι μικρότερη του 2% της τράπεζας και άρα συμφέρει να πληρώνεις κατευθείαν σε € και άρα να ξέρεις και άμεσα τι πληρώνεις. Εκτός και αν η τράπεζα ορίζει ένα μάξιμουμ ποσο στην προμήθεια.

Στο μαγαζί θα ξέρεις ακριβώς τι θα πληρώσεις. Με την κάρτα μέσω PayPal ποτέ δεν ξέρεις ακριβώς, μιας και δεν ξέρεις την ισοτιμία που θα σου δώσει η κάρτα τη στιγμή της αγοράς. Αν την ήξερες, θα μπορούσες να βάλεις και το 2% και να ξέρεις και κει ;)

kosmasdel
14-04-15, 18:10
Καλησπέρα!
Με ενδιαφέρει χρεωστική ή πιστωτική για σύνδεση στο paypal με την ελάχιστη ή καθόλου προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος. Από όσο ξέρω:
Πειραιώς = 2% επί του ποσού αγοράς
Eurobank = 2.5€ ανεξαρτήτως ποσού
Εθνική = όχι (;; )προμήθεια με την καινούρια κάρτα mastercard
American express της Alpha bank = όχι (; ) προμήθεια

Ισχύουν οι πληροφορίες που έχω; Οποιαδήποτε πρόταση ευπρόσδεκτη.

Godian
14-04-15, 21:02
Νομιζω ολες παιρνουν προμηθεια. αλλα καθε τραπεζα εχει χαρτι που λεει τις τιμες που κανουν σε ολες τις συναλλαγες

KGP
15-04-15, 05:15
atticabank καμια προμηθεια και επιτελους η καινουρια της χρεωστικη καρτα θα εχει την δυνατοτητα να συνδεθει paypal με οπως και να κανεις αγορες μεσω ιντερνετ

katakouzina
15-04-15, 11:37
Καλησπέρα!
Με ενδιαφέρει χρεωστική ή πιστωτική για σύνδεση στο paypal με την ελάχιστη ή καθόλου προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος. Από όσο ξέρω:
Πειραιώς = 2% επί του ποσού αγοράς
Eurobank = 2.5€ ανεξαρτήτως ποσού
Εθνική = όχι (;; )προμήθεια με την καινούρια κάρτα mastercard
American express της Alpha bank = όχι (; ) προμήθεια

Ισχύουν οι πληροφορίες που έχω; Οποιαδήποτε πρόταση ευπρόσδεκτη.

Η ΑΜΕΧ , όπως και οι άλλες κάρτες της Alpha έχουν προμήθεια 2% σε οποιαδήποτε συναλλαγή είναι εκτός ΕΕ και συμβεβλημένων χωρών (βλ.Αγγλια). Για Εθνική δεν είδα οποιαδήποτε προμήθεια για χρήση της στο Εξωτερικό εκτός ΕΕ. Διορθώστε με αν κάνω λάθος

jkoukos
15-04-15, 14:10
Οι πιστωτικές της Εθνικής (Mastercard, Visa) δεν έχουν προμήθεια. Τουλάχιστον δεν έχω δει καμία άλλη χρέωση, χρόνια τώρα, σε αγορές από (ή σε) οποιαδήποτε χώρα.

Godian
15-04-15, 15:31
Οι πιστωτικές της Εθνικής (Mastercard, Visa) δεν έχουν προμήθεια. Τουλάχιστον δεν έχω δει καμία άλλη χρέωση, χρόνια τώρα, σε αγορές από (ή σε) οποιαδήποτε χώρα.

δηλαδη και απο ebay
να το βαλω να γινει κατευθειαν απο τη τραπεζα?

jkoukos
15-04-15, 15:40
Σε όλες τις αγορές, είτε βρισκόμενος στο εξωτερικό, είτε μέσω Paypal, είτε απευθείας online χωρίς Paypal, ουδέποτε είδα χρέωση προμήθειας.
Στο Paypal έχω ρυθμίσει να γίνεται η πληρωμή χωρίς μετατροπή συναλλάγματος, έτσι ώστε να την κάνει η τράπεζα.
Αναφέρομαι στις πιστωτικές και όχι στις χρεωστικές, για τις οποίες δεν γνωρίζω τι ισχύει.

jadas
16-04-15, 09:40
δηλαδη και απο ebay
να το βαλω να γινει κατευθειαν απο τη τραπεζα?

Αν δοκιμασεις με την καινουρια χρεωστικη της εθνικης στο ebay, αν μπορεις πες μας και αποτελεσματα.

Godian
16-04-15, 20:47
Άμα χρειαστεί θα τους κάνω και θα σου πω φιλε μου

cool11
18-04-15, 15:36
Μηπως ξερει κανεις στα ποσα χρονια αδρανοποιουνται οι λογαριασμοι της Εθνικης;
Ειχα δυσαρεστη εκπληξη με την alpha προσφατα, λογαριασμος που δεν κινηθηκε για 2 χρονια, κλειδωσε....

Manolis_karas
18-04-15, 18:04
πριν 2 χρόνια ήταν στους 18 μήνες.

cool11
18-04-15, 18:34
πριν 2 χρόνια ήταν στους 18 μήνες.

Ευχαριστω για την απαντηση, αλλα μαλλον ειναι λαθεμενη!!!!
Αποκλειεται να ειναι λιγοτερο απο το τραγικο 24μηνο της alpha!
Εξαλλου και πρακτικα μιλωντας, χωρις να εχω 'κρατησει' χρονους σε καποια καταγραφη, τους λογ/μους μου σε ΕΤΕ τους κινω στην κυριολεξια οποτε θυμαμαι, και σιγουρα μερικοι λογαριασμοι εχουν να κινηθουν πανω απο 1,5-2 χρονια....

evantigger
18-04-15, 19:21
Ευχαριστω για την απαντηση, αλλα μαλλον ειναι λαθεμενη!!!!
Αποκλειεται να ειναι λιγοτερο απο το τραγικο 24μηνο της alpha!
Εξαλλου και πρακτικα μιλωντας, χωρις να εχω 'κρατησει' χρονους σε καποια καταγραφη, τους λογ/μους μου σε ΕΤΕ τους κινω στην κυριολεξια οποτε θυμαμαι, και σιγουρα μερικοι λογαριασμοι εχουν να κινηθουν πανω απο 1,5-2 χρονια....

2 χρόνια είναι σε όλες τις τράπεζες του Ελλαδικού χώρου ακόμα και οι ξένες. Απενεργοποιούνται και ζητάνε εκ νέου εκκαθαριστικό και τυχόν νέα στοιχεία. Κινηση είναι και μια χρέωση στην κάρτα.

orestis2
19-04-15, 10:57
Κινηση είναι και η ενημερωση του βιβλιαριου.
Αν γενικα δεν χρησιμοποιείς το λογαριασμο. μια ενημερωση του βιβλιαριου του λογαριασμου στην τραπεζα είναι αυτό που πρεπει να κανεις για να μην κλειδωσει ο λογαριασμος.

cool11
19-04-15, 16:05
Κινηση είναι και η ενημερωση του βιβλιαριου.
Αν γενικα δεν χρησιμοποιείς το λογαριασμο. μια ενημερωση του βιβλιαριου του λογαριασμου στην τραπεζα είναι αυτό που πρεπει να κανεις για να μην κλειδωσει ο λογαριασμος.

Στην Alpha ομως μου ειπαν οτι η 'ενημερωση' δεν θεωρειται κινηση λογαριασμου.
"Κανε καταθεση εστω 1 ευρω στα 2 χρονια", μου ειπαν επι λέξει.

evantigger
20-04-15, 01:03
Στην Alpha ομως μου ειπαν οτι η 'ενημερωση' δεν θεωρειται κινηση λογαριασμου.
"Κανε καταθεση εστω 1 ευρω στα 2 χρονια", μου ειπαν επι λέξει.

Καλά εσύ κάνε ανάληψη.

kosmasdel
20-04-15, 13:13
Μηπως ξερει κανεις στα ποσα χρονια αδρανοποιουνται οι λογαριασμοι της Εθνικης;
Ειχα δυσαρεστη εκπληξη με την alpha προσφατα, λογαριασμος που δεν κινηθηκε για 2 χρονια, κλειδωσε....

Είχες κάποιο ποσό μέσα; Αυτό τι έγινε αν ναι;

Στην Eurobank και στην Πειραιώς θέλουν ανάληψη ώστε να μηδενιστούν οι μέρες

cool11
20-04-15, 13:40
Είχες κάποιο ποσό μέσα; Αυτό τι έγινε αν ναι;

Στην Eurobank και στην Πειραιώς θέλουν ανάληψη ώστε να μηδενιστούν οι μέρες

Ενταξει, ειχα ποσο, δεν χαθηκε, αλλοιμονο, δεν ειπα 'κατασχεση'. Απλα ομως δεν μπορουσα να κανω τιποτε πχ στο ΑΤΜ. Ουτε καταθεση, ουτε αναληψη, τιποτε.
Αναγκαστηκα να παω στο γκισε, και να τους παω παλι την γνωστη χαρτουρα.

xspy
02-05-15, 22:09
Έχει προβεί κανείς σε αντικατάσταση της Alpha Bank Enter Visa (Έκδοσης όμως αρχικά ως emporiki bank visa debit) με την Alpha Bank Enter Visa contactless χωρίς να προβεί σε ακύρωση και νέα αίτηση?

- - - Updated - - -


Στις νέες κάρτες DEBIT MASTERCARD της Εθνικής το ανώτατο ημερήσιο όριο αναλήψεων από 1200 έγινε 800 και προστέθηκε
ανώτατο ημερήσιο όριο e-commerce 500.

Αυτό αφορά μια προεπιλογή βασικά,αν χρησιμοποιείς i-bank (Λογικά και μέσω καταστήματος) τα αλλάζεις τα ποσά όπως θέλεις!!

kafrikistan
06-05-15, 21:46
Συμφωνα με το site της Εθνικης το ελαχιστο ποσο εξαργυρωσης ειναι οι 2000 ποντοι, αλλα πρεπει να γινει η εξαργυρωση σε POS της Εθνικης.


Εχω ψαξει το site αλλα δεν εχω δει να γραφει για ελαχιστο ποσο εξαργυρωσης.
Το pos τι ειναι? το μηχανακι που διαβαζει τη καρτα για να εξαργυρωσει τους ποντους?
Αρα καθε συνεργαζομενη με το προγραμμα επιχειρηση εχει και ενα τετοιο?




Πριν λίγες ημέρες ψώνισα από carrefour και μου πέρασαν την κάρτα σε άλλο τερματικό (alpha νομίζω) και πήρα 1 πόντο για κάθε ευρώ αντί για 4 πόντους που είναι κανονικά το bonus στα carrefour. Μέτρησε δηλαδή σαν μια συναλλαγή σε μη συνεργαζόμενο κατάστημα.

Σε καρφουρ υπολογιζω κι εγω να εξαργυρωνω τους ποντους μου, αλλα τι εννοεις οτι πηρες ποντους για ευρω? Υποτιθεται οτι στο καρφουρ θα εξαργυρωσεις ποντους, δε θα κερδισεις.
Οι ποντοι λεει οτι κερδιζονται απο τη συνεργασια που εχεις με τη τραπεζα, τους λογαριασμους, τα δανεια, τις επενδυσεις κλπ.

Godian
06-05-15, 21:53
Εχω ψαξει το site αλλα δεν εχω δει να γραφει για ελαχιστο ποσο εξαργυρωσης.
Το pos τι ειναι? το μηχανακι που διαβαζει τη καρτα για να εξαργυρωσει τους ποντους?
Αρα καθε συνεργαζομενη με το προγραμμα επιχειρηση εχει και ενα τετοιο?




Σε καρφουρ υπολογιζω κι εγω να εξαργυρωνω τους ποντους μου, αλλα τι εννοεις οτι πηρες ποντους για ευρω? Υποτιθεται οτι στο καρφουρ θα εξαργυρωσεις ποντους, δε θα κερδισεις.
Οι ποντοι λεει οτι κερδιζονται απο τη συνεργασια που εχεις με τη τραπεζα, τους λογαριασμους, τα δανεια, τις επενδυσεις κλπ.

Οτι αγορα και να κανεις κερδιζεις ποντους. ανεξαρτητα αν πληρωνεις σε POS της εθνικης. απλα αμα ψωνιζεις πχ απο καρφουρ και ζητας να πληρωσεις στο POS της εθνικης παιρνεις περισσοτερους ποντους.....

xspy
06-05-15, 22:10
Οτι αγορα και να κανεις κερδιζεις ποντους. ανεξαρτητα αν πληρωνεις σε POS της εθνικης. απλα αμα ψωνιζεις πχ απο καρφουρ και ζητας να πληρωσεις στο POS της εθνικης παιρνεις περισσοτερους ποντους.....

Ακριβώς το ίδιο έκαναν και σε μένα σε συναλλαγή σε carrefour και έχω διαβάσει για παρόμοιες περιπτώσεις,πάλι σε carrefour !! Οπότε συγκεκριμένα με την κάρτα της Εθνικής προτιμώ πλέον να την χρησιμοποιώ σε Σκλαβενίτη (σε σχέση με τα Super Market) όπου πάντα το τηρούν

kafrikistan
06-05-15, 22:15
Οτι αγορα και να κανεις κερδιζεις ποντους. ανεξαρτητα αν πληρωνεις σε POS της εθνικης. απλα αμα ψωνιζεις πχ απο καρφουρ και ζητας να πληρωσεις στο POS της εθνικης παιρνεις περισσοτερους ποντους.....

Δε καταλαβαινω φιλε μου. Στο καρφουρ πας για να κερδισεις ποντους στο go4more ή για να εξαργυρωσεις? Διοτι το site (https://www.nbg.gr/go4more/#/home) λεει για να εξαργυρωσεις.
Το pos τι ειναι?

imitheos
06-05-15, 22:23
Δε καταλαβαινω φιλε μου. Στο καρφουρ πας για να κερδισεις ποντους στο go4more ή για να εξαργυρωσεις? Διοτι το site (https://www.nbg.gr/go4more/#/home) λεει για να εξαργυρωσεις.
Το pos τι ειναι?

Σε οποιοδήποτε κατάστημα πας και αγοράσεις κάτι και πληρώσεις με την κάρτα, παίρνεις πόντους (1 πόντο για κάθε ευρώ). Στις συνεργαζόμενες όμως επιχειρήσεις όπως πχ το carrefour μπορείς εκτός αυτού και να ζητήσεις εξαργύρωση των πόντων σου και έτσι να πληρώσεις μόνο το ποσό που μένει. Επίσης παίρνεις bonus πόντους στις συνεργαζόμενες (4x σε carrefour, 8x σε βενζινάδικα αν θυμάμαι καλά)

Απλά για να μπορείς να ζητήσεις εξαργύρωση ή για να πάρεις bonus πόντους, πρέπει να σου περάσουν την κάρτα στο μηχανάκι (pos) της εθνικής τράπεζας και όχι σε άλλης πχ alpha bank. Αν δηλαδή αγοράσεις 10 ευρώ πράγματα στο carrefour και σου περάσουν κανονικά την κάρτα στο pos της εθνικής θα πάρεις (νομίζω) 4 πόντους για κάθε ευρώ δηλαδή 40 πόντους. Αν από λάθος, βαρεμάρα, whatever σου περάσουν την κάρτα σε άλλο μηχανάκι όπως έκαναν σε εμένα τις προάλλες, θα μετρήσει σαν απλή συναλλαγή και θα πάρεις 1 πόντο για κάθε ευρώ δηλαδή 10 πόντους.

kafrikistan
06-05-15, 22:30
Σε οποιοδήποτε κατάστημα πας και αγοράσεις κάτι και πληρώσεις με την κάρτα, παίρνεις πόντους (1 πόντο για κάθε ευρώ). Στις συνεργαζόμενες όμως επιχειρήσεις όπως πχ το carrefour μπορείς εκτός αυτού και να ζητήσεις εξαργύρωση των πόντων σου και έτσι να πληρώσεις μόνο το ποσό που μένει. Επίσης παίρνεις bonus πόντους στις συνεργαζόμενες (4x σε carrefour, 8x σε βενζινάδικα αν θυμάμαι καλά)

Απλά για να μπορείς να ζητήσεις εξαργύρωση ή για να πάρεις bonus πόντους, πρέπει να σου περάσουν την κάρτα στο μηχανάκι (pos) της εθνικής τράπεζας και όχι σε άλλης πχ alpha bank. Αν δηλαδή αγοράσεις 10 ευρώ πράγματα στο carrefour και σου περάσουν κανονικά την κάρτα στο pos της εθνικής θα πάρεις (νομίζω) 4 πόντους για κάθε ευρώ δηλαδή 40 πόντους. Αν από λάθος, βαρεμάρα, whatever σου περάσουν την κάρτα σε άλλο μηχανάκι όπως έκαναν σε εμένα τις προάλλες, θα μετρήσει σαν απλή συναλλαγή και θα πάρεις 1 πόντο για κάθε ευρώ δηλαδή 10 πόντους.


Λοιπο, εριξα αλλη μια ματια στο site, εκει αναφερει για τη συλλογη ποντων


Συλλέγετε πόντους από:


Πρώτη συναλλαγή χρεωστικής κάρτας μέσω POS..........250 πόντοι άπαξ, ανεξαρτήτως αξίας συναλλαγής

Συναλλαγή μέσω χρεωστικής κάρτας μέσω POS...........1 πόντος, κατ’ ελάχιστο, ανά €3 αξίας συναλλαγής, με μέγιστο 5.000 πόντους/μήνα

Πρώτη συναλλαγή πιστωτικής κάρτας μέσω POS...........250 πόντοι άπαξ, ανεξαρτήτως αξίας συναλλαγής

Συναλλαγή μέσω πιστωτικής κάρτας μέσω POS.............1 πόντος, κατ’ ελάχιστο, ανά €1 αξίας συναλλαγής, με μέγιστο 5.000 πόντους/μήνα




Οι δυο τελευταιες καρτες αφορουν πιστωτικες και μονο οι δυο πρωτες ειναι οι απλες καρτες ATM, σωστα?

Αρα μπορω στο συνεργαζομενο σουπερ μαρκετ να πληρωσω με αυτη τη καρτα αντι για μετρητα, ο υπαλληλος τη περναει στο pos μηχανακι του κι εγω κερδιζω τους ποντους που αναφερονται στο πινακα?
Μεσω pos λες γινονται και οι εξαργυρωσεις. Αυτοματα ή το ζητας?

imitheos
06-05-15, 22:43
Ταυτοχρονα γινεται και αυτοματη εξαργυρωση των ηδη υπαρχοντων ποντων, ή πρεπει να το ζητησω?

Αν περαστεί σε μηχανάκι εθνικής και έχεις περισσότερους πόντους από το ελάχιστο που μπορούν να εξαργυρωθούν, βγαίνει ένα μενού πριν από εκεί που δίνει το pin και αναφέρει τους πόντους που έχεις πχ "Πόντοι 5320" και από κάτω έχει ένα πλαίσιο κειμένου για να γράψεις τους πόντους που θέλεις να εξαργυρωθούν. Αν θέλεις γράφεις 5320 και εξαργυρώνονται όλοι αλλιώς μπορείς να γράψεις πχ 3320 και να σου μείνουν 2000 πόντοι για την επόμενη φορά.

kafrikistan
06-05-15, 22:54
Αν περαστεί σε μηχανάκι εθνικής και έχεις περισσότερους πόντους από το ελάχιστο που μπορούν να εξαργυρωθούν, βγαίνει ένα μενού πριν από εκεί που δίνει το pin και αναφέρει τους πόντους που έχεις πχ "Πόντοι 5320" και από κάτω έχει ένα πλαίσιο κειμένου για να γράψεις τους πόντους που θέλεις να εξαργυρωθούν. Αν θέλεις γράφεις 5320 και εξαργυρώνονται όλοι αλλιώς μπορείς να γράψεις πχ 3320 και να σου μείνουν 2000 πόντοι για την επόμενη φορά.

Οπως ειπα, στο site δεν αναφερεται κατι για ελαχιστο οριο.
Δεν ειναι αυτονοητο οτι το συνεργαζομενο μαγαζι θα εχει και μηχανακι Εθνικης?
Ποιο μενου βγαινει και ποιο pin? Eγω τα βλεπω αυτα ή ο ταμιας που θα εχει παρει τη καρτα μου στα χερια του? Γραφω λες, που γραφω??
Εσυ φιλε μου εχεις εξαργυρωσει ποτε ποντους του go4more σε συνεργαζομενο μαγαζι?

Τους ποντους που εχω τους βλεπω στο web banking.
Nα γραψω μου λες ταδε ποντους που? και να εξαργυρωθουν που?

Godian
06-05-15, 23:07
Δε καταλαβαινω φιλε μου. Στο καρφουρ πας για να κερδισεις ποντους στο go4more ή για να εξαργυρωσεις? Διοτι το site (https://www.nbg.gr/go4more/#/home) λεει για να εξαργυρωσεις.
Το pos τι ειναι?

Οτι αγορα και να κανεις κερδιζεις ποντους. ακομα και αν αγορασεις τσιχλες στο μπακαλικο της γειτονια σου που εχιε POS(Ειναι το τερματικο που βαζεις τη καρτα για να πληρωσεις στο καταστημα)
Αν ειναι απο τα συνεργαζομενα μαγαζια. δεν ειναι μονο καρφουρ ειναι βενζιναδικα οτιδιποτε και αγορασεις κατι απο εκει με την καρτα παιρνεις περισσοτερους ποντους.
τους ποντους τους εξαργυρωνεις στα συνεργαζομενα. σε ρωτανε αν θελεις να εξαργυρωσεις ποντους ολους η ενα μερος απο αυτους

kafrikistan
06-05-15, 23:15
Οτι αγορα και να κανεις κερδιζεις ποντους. ακομα και αν αγορασεις τσιχλες στο μπακαλικο της γειτονια σου που εχιε POS(Ειναι το τερματικο που βαζεις τη καρτα για να πληρωσεις στο καταστημα)
Αν ειναι απο τα συνεργαζομενα μαγαζια. δεν ειναι μονο καρφουρ ειναι βενζιναδικα οτιδιποτε και αγορασεις κατι απο εκει με την καρτα παιρνεις περισσοτερους ποντους.
τους ποντους τους εξαργυρωνεις στα συνεργαζομενα. σε ρωτανε αν θελεις να εξαργυρωσεις ποντους ολους η ενα μερος απο αυτους


Συμφωνα με τον πινακα τους κερδιζεις 1 ποντο ανα 3 ευρω συναλλαγης, τριχες δηλαδη. Προτιμω λοιπον να συνεχισω να πληρωνω με μετρητα(αληθεια, υπαρχει κανα κρυφο κοστος αν πληρωνεις με τη χρεωστικη σου καρτα, αντι για μετρητα?)

Οσο αφορα την εξαργυρωση των ποντων, επειδη δεν εχω ιδεα και γραφτηκα προσφατα, παω λοιπον στο συνεγαζομενο σουπερ μαρκετ(καρφουρ-σκλαβενιτη), ψωνιζω, και στο ταμειο δινω τη καρτα μου(απλη χρεωστικη ΑΤΜ) και λεω "αφαιρεστε μου οσους ποντους εχει", οποτε ο ταμιας τη περναει στο μηχανακι του και αφαιρουνται τα αναλογα ευρω απ το λογαριασμο?

imitheos
06-05-15, 23:53
Δεν ειναι αυτονοητο οτι το συνεργαζομενο μαγαζι θα εχει και μηχανακι Εθνικης?

Στην αρχή του προγράμματος τύχαινε σε πολλά καταστήματα (ειδικά σε μικρές πόλεις όπως στη δική μου) να μην έχει έρθει ακόμη το μηχάνημα της εθνικής. Τώρα δεν νομίζω να υπάρχει κατάστημα που να μην έχει. Απλά μερικές φορές, λόγω φόρτου εργασίας ή επειδή μπερδεύτηκε ο υπάλληλος, σου περνάνε την κάρτα σε μηχάνημα άλλης τράπεζας. Εμένα μου έτυχε πριν λίγο καιρό στο carrefour να με ρωτήσει η υπάλληλος "eurobank είναι ή alpha ?" γιατί της έβγαλε στο μηχανάκι να επιλέξει και της λέω εθνική και μου λέει "αμάν στο άλλο έπρεπε να την περάσω" οπότε μέτρησε σαν να έκανα συναλλαγή σε μη-συνεργαζόμενο κατάστημα.



Ποιο μενου βγαινει και ποιο pin? Eγω τα βλεπω αυτα ή ο ταμιας που θα εχει παρει τη καρτα μου στα χερια του? Γραφω λες, που γραφω??

Θεωρητικά όλη τη διαδικασία την κάνει ο υπάλληλος και εσύ απλά βάζεις το pin. Εγώ έχω τύχει πολλές φορές να τα βάζω εγώ ειδικά σε βενζινάδικα που ο υπάλληλος δεν το ψιλο ήξερε το μηχάνημα.



Εσυ φιλε μου εχεις εξαργυρωσει ποτε ποντους του go4more σε συνεργαζομενο μαγαζι?

Έχω εξαργυρώσει πολλές φορές και στο carrefour αλλά συνήθως το κάνω στο βενζινάδικο.



Οσο αφορα την εξαργυρωση των ποντων, επειδη δεν εχω ιδεα και γραφτηκα προσφατα, παω λοιπον στο συνεγαζομενο σουπερ μαρκετ(καρφουρ-σκλαβενιτη), ψωνιζω, και στο ταμειο δινω τη καρτα μου(απλη χρεωστικη ΑΤΜ) και λεω "αφαιρεστε μου οσους ποντους εχει", οποτε ο ταμιας τη περναει στο μηχανακι του και αφαιρουνται τα αναλογα ευρω απ το λογαριασμο?
Πας στο στο κατάστημα και αγοράζεις 40 ευρώ και δίνεις την κάρτα. Ο/Η υπάλληλος θα κάνει την διαδικασία όπως να εισάγει το ποσό, να βάλει την κάρτα, κτλ και σε κάποιο σημείο θα βγει ένα παράθυρο που θα την πληροφορεί πόσους πόντους έχεις και θα σε ρωτήσει αν θέλεις εξαργύρωση και αν πεις ναι, θα γράψει τον αριθμό των πόντων. Έπειτα θα βάλεις το pin σου και θα ολοκληρωθεί η συναλλαγή και θα βγει το χαρτάκι το οποίο θα αναφέρει το ποσό που σου χρεώθηκε και το οποίο θα είναι πχ 8 ευρώ γιατί το υπόλοιπο "πληρώθηκε" με την εξαργύρωση σου. Ενώ δηλαδή η υπάλληλος εισήγαγε ποσό 40 ευρώ εσύ πληρώνεις τελικά 8 ευρώ και σε αυτά τα 8 ευρώ που πλήρωσες παίρνεις εννοείται πόντους.

kafrikistan
07-05-15, 01:40
Στην αρχή του προγράμματος τύχαινε σε πολλά καταστήματα (ειδικά σε μικρές πόλεις όπως στη δική μου) να μην έχει έρθει ακόμη το μηχάνημα της εθνικής. Τώρα δεν νομίζω να υπάρχει κατάστημα που να μην έχει.

Πρεπει να ειναι αυτα τα καταστηματα που στο site εχουν την ενδειξη "Συντομα".
Υπαρχουν ακομα αρκετα με αυτη την ενδειξη. Και στο λεκανοπεδιο της Αθηνας.




Απλά μερικές φορές, λόγω φόρτου εργασίας ή επειδή μπερδεύτηκε ο υπάλληλος, σου περνάνε την κάρτα σε μηχάνημα άλλης τράπεζας. Εμένα μου έτυχε πριν λίγο καιρό στο carrefour να με ρωτήσει η υπάλληλος "eurobank είναι ή alpha ?" γιατί της έβγαλε στο μηχανάκι να επιλέξει και της λέω εθνική και μου λέει "αμάν στο άλλο έπρεπε να την περάσω" οπότε μέτρησε σαν να έκανα συναλλαγή σε μη-συνεργαζόμενο κατάστημα.

Αρα σε αυτη τη περιπτωση ουτε ποντους πηρες, ουτε μπορεσες να εξαργυρωσεις τυχον υπαρχοντες ποντους.




Θεωρητικά όλη τη διαδικασία την κάνει ο υπάλληλος και εσύ απλά βάζεις το pin. Εγώ έχω τύχει πολλές φορές να τα βάζω εγώ ειδικά σε βενζινάδικα που ο υπάλληλος δεν το ψιλο ήξερε το μηχάνημα.

Ωστε ο πελατης πρεπει να εισαγει το pin της καρτας του? Αυτο δεν το ειχα σκεφτει. Δηλαδη η ταμιας βαζει μπροστα σου ενα πληκτρολογιο για να πληκτρολογησεις τον μυστικο τετραψηφιο?
Επικινδυνο, παντως.




Έχω εξαργυρώσει πολλές φορές και στο carrefour αλλά συνήθως το κάνω στο βενζινάδικο.

Ποσους περιπου ποντους συνολικα κερδιζεις το μηνα?

moriarti
07-05-15, 09:15
Κατά την εξαργύρωση ποια είναι η αντιστοιχία πόντων-ευρώ?

tsorbi
07-05-15, 09:22
Διάβασε το post 3342.

moriarti
07-05-15, 09:56
Ευχαριστώ!

imitheos
07-05-15, 13:46
Αρα σε αυτη τη περιπτωση ουτε ποντους πηρες, ουτε μπορεσες να εξαργυρωσεις τυχον υπαρχοντες ποντους.

Ναι δεν μπόρεσα να εξαργυρώσω (αν και στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν είχα κιόλας μαζεμένους πόντους για να τους εξαργυρώσω) και αντί να πάρω 4 πόντους / ευρώ πήρα 1 πόντο / 3 ευρώ.



Ωστε ο πελατης πρεπει να εισαγει το pin της καρτας του? Αυτο δεν το ειχα σκεφτει. Δηλαδη η ταμιας βαζει μπροστα σου ενα πληκτρολογιο για να πληκτρολογησεις τον μυστικο τετραψηφιο?
Επικινδυνο, παντως.

Αν θέλει κάποιος φυσικά μπορεί να βρει τρόπο να δει το pin σου αλλά γενικά δεν είναι τόσο επικίνδυνο όσο σου φαίνεται.

Ανάλογα την μάρκα του pos, υπάρχουν διάφορες προστασίες. Στην πόλη μου, στο carrefour τα μηχανάκια έχουν ένα πολύ μικρό "φράχτη" γύρω-γύρω για να μην φαίνεται το pin (αν και δεν κάνει τίποτα το συγκεκριμένο), σε ΑΒ, μασούτη έχουν ένα κυβάκι το οποίο είναι κλειστό από όλες τις πλευρές και δύσκολα φαίνεται το pin, και στο lidl έχουν μια μεταλλική βάση που κρύβει το πληκτρολόγιο.




Ποσους περιπου ποντους συνολικα κερδιζεις το μηνα?
Σήμερα εξαργύρωσα 4 χιλιάδες κάτι που αντιστοιχούσαν σε 11 ευρώ και κάτι. Δεν κρατάω σημειώσεις οπότε δεν ξέρω πόσους κερδίζω ανά μήνα αλλά δεν κάνω πολλές αγορές οπότε λίγους πιστεύω. Πιο πολύ στο βενζινάδικο την χρησιμοποιώ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.