PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 [70] 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

cool11
23-05-15, 21:13
Η νεα καρτα για atm της Εθνικης (γραφει πανω mastercard και με το τσιπακι), λειτουργει κανονικα και ως χρεωστικη;

Αν ναι, για πειτε μου, με τις μ@@@@κιες που κανει πλεον η ΕΤΕ και αλλες τραπεζες, εφοσον με μια καρτα μονο, αναγκαζομαι να συνδεσω ολους τους λογ/μους της ΕΤΕ που εχω (ενω παλια ηταν μια καρτα ανα εναν λογαριασμο),
αν εγω θελω να την χρησιμοποιησω ως χρεωστικη, απο ποιον λογαριασμο απο ολους τους συνδεδεμενους, θα τραβηξει τα χρηματα;

yyy
23-05-15, 21:35
Η νεα καρτα για atm της Εθνικης (γραφει πανω mastercard και με το τσιπακι), λειτουργει κανονικα και ως χρεωστικη;

Αν ναι, για πειτε μου, με τις μ@@@@κιες που κανει πλεον η ΕΤΕ και αλλες τραπεζες, εφοσον με μια καρτα μονο, αναγκαζομαι να συνδεσω ολους τους λογ/μους της ΕΤΕ που εχω (ενω παλια ηταν μια καρτα ανα εναν λογαριασμο),
αν εγω θελω να την χρησιμοποιησω ως χρεωστικη, απο ποιον λογαριασμο απο ολους τους συνδεδεμενους, θα τραβηξει τα χρηματα;

Για ΕΤΕ δεν ξέρω. Πειραιώς και Eurobank, ορίζεις έναν πρωτεύοντα λογαριασμό (από ebanking) και οι χρεώσεις από αγορές γίνονται από εκεί. Στο ΑΤΜ σε ρωτάει. Υποθέτω κάτι ανάλογο θα ισχύει και στην ΕΤΕ.

john_who
23-05-15, 22:42
Σήμερα πλήρωσε μπροστά μου μια κυρία σε σουπερμάρκετ και η ταμίας τη ρώτησε από ποιό λογαριασμό; Τρεχούμενο ή Ταμιευτηρίου;

kafrikistan
24-05-15, 03:28
Σήμερα πλήρωσε μπροστά μου μια κυρία σε σουπερμάρκετ και η ταμίας τη ρώτησε από ποιό λογαριασμό; Τρεχούμενο ή Ταμιευτηρίου;

Aυτο ακριβως μολις πηγα να πω στον φιλο cool11, αλλα καθυστερησα για να ανεβασω το image.
Προχτες που χρησιμοποιησα πρωτη φορα τη καρτα με ρωτησε αν θα παρει απο ταμιευτηριο ή τρεχουμενο, και παρολο που δεν εχω τρεχουμενο αυτη τη στιγμη...

Μηπως ομως μπορει να μου πει καποιος, γιατι το συστημα δεν μου εδωσε ποντους για τα πραγματα που πηρα?
Η αποδειξη που βγαζει το μηχανακι POS ειναι ετσι?:

http://s8.postimg.org/plsyzrk29/image.jpg (http://postimg.org/image/plsyzrk29/)

- - - Updated - - -


Και στο ιντερνετ πιάνει η πρώτη φορά.... Εγώ πχ πλήρωσα το τηλέφωνο με Internet banking και μου τους έδωσε[τους 250 ποντους]


Μετα απο ποσες μερες σου τους εδωσε?
Μολις πληρωσα τη δικη μου τηλεφωνια και μου εδωσε μονο 25 ποντους.

cool11
26-05-15, 07:48
Για ΕΤΕ δεν ξέρω. Πειραιώς και Eurobank, ορίζεις έναν πρωτεύοντα λογαριασμό (από ebanking) και οι χρεώσεις από αγορές γίνονται από εκεί. Στο ΑΤΜ σε ρωτάει. Υποθέτω κάτι ανάλογο θα ισχύει και στην ΕΤΕ.

Μηπως καποιος γνωριζει, μεσα απο το ebanking της ΕΤΕ (εχω ενεργοποιημενο ebanking),
πως μπορω να ορισω, οταν χρησιμοποιω την εν λογω mastercard debit,
απο ποιον λογαριασμο (εχω -αναγκαστικα/με/μας αναγκασαν με τις τελευταιες φαεινες ιδεες τους- 3 συνδεδεμενους λογαριασμους) θα τραβαει τα χρηματα;

orestis2
26-05-15, 09:40
Εχω μονο ένα λογαριασμο , οποτε δεν εχει χρειαστεί να κανω κατι αναλογο, αλλα λογικα μπαινεις εκει που λεει οι καρτες μου(κανεις κλικ πανω στην καρτα που εμφανιζει με εικονα), επιλεγεις στη συνεχεια το πεδιο¨"λογαριασμοι" και μετα πατας το "προσθηκη/μεταβολη λογαριασμου". Εκει οριζεις ποιους λογαριασμούς θελεις να είναι συνδεδεμένοι με την καρτα, και οριζεις έναν από αυτους ως κυριο λογαριασμο, από τον οποιο θα τραβαει χρηματα η καρτα.
Όταν πατησεις πανω στο πεδιο "λογαριασμοι" στο δεξι μερος της σελίδας, βγαζει και οδηγιες με την ένδειξη "συνδεδεμένοι λογαριασμοι" που λεει αναλυτικα τι πρεπει να κανεις.

cool11
26-05-15, 10:04
Εχω μονο ένα λογαριασμο , οποτε δεν εχει χρειαστεί να κανω κατι αναλογο, αλλα λογικα μπαινεις εκει που λεει οι καρτες μου(κανεις κλικ πανω στην καρτα που εμφανιζει με εικονα), επιλεγεις στη συνεχεια το πεδιο¨"λογαριασμοι" και μετα πατας το "προσθηκη/μεταβολη λογαριασμου". Εκει οριζεις ποιους λογαριασμούς θελεις να είναι συνδεδεμένοι με την καρτα, και οριζεις έναν από αυτους ως κυριο λογαριασμο, από τον οποιο θα τραβαει χρηματα η καρτα.
Όταν πατησεις πανω στο πεδιο "λογαριασμοι" στο δεξι μερος της σελίδας, βγαζει και οδηγιες με την ένδειξη "συνδεδεμένοι λογαριασμοι" που λεει αναλυτικα τι πρεπει να κανεις.

Απο τον δηλωμενο ως 'κυριο' λογαριασμο,
θα τραβάει χρηματα, οταν θα κανω χρηση της ως 'χρεωστικη';

moriarti
26-05-15, 10:44
Να τι ισχύει στην Πειραιώς σύμφωνα με τις οδηγίες που έχει στο ebanking:
Η χρεωστική σας κάρτα μπορεί να συνδεθεί με τους λογαριασμούς σας, ώστε να έχετε πρόσβαση σε αυτούς απ' όπου κι αν βρίσκεστε. Συγκεκριμένα, μπορείτε να τη συνδέσετε με έως 5 λογαριασμούς της κατηγορίας «Ταμιευτηρίου» και έως 5 λογαριασμούς από τις υπόλοιπες κατηγορίες. Σε ΑΤΜ Πειραιώς μπορείτε να κάνετε συναλλαγές (αναλήψεις, πληρωμές, μεταφορές) από οποιονδήποτε από τους συνδεδεμένους λογαριασμό επιλέξετε.
Σημειώστε ότι αγορές (εντός και εκτός Ελλάδας) και αναλήψεις από ΑΤΜ εξωτερικού γίνονται μόνο από τον ΚΥΡΙΟ λογαριασμό.
Ορίστε εκ νέου τον ΚΥΡΙΟ λογαριασμό ή επιλέξτε σύνδεση ενός νέου ή/και αποσύνδεση κάποιου συνδεδεμένου λογαριασμού.
Σημειώνω ότι στις αγορές εντός και εκτός Ελλάδας συμπεριλαβάνονται και οι αγορές μέσω ίντερνετ.

kafrikistan
27-05-15, 04:19
Να τι ισχύει στην Πειραιώς σύμφωνα με τις οδηγίες που έχει στο ebanking:
[I]Η χρεωστική σας κάρτα μπορεί να συνδεθεί με τους λογαριασμούς σας, ώστε να έχετε πρόσβαση σε αυτούς απ' όπου κι αν βρίσκεστε. Συγκεκριμένα, μπορείτε να τη συνδέσετε με έως 5 λογαριασμούς της κατηγορίας «Ταμιευτηρίου» και έως 5 λογαριασμούς από τις υπόλοιπες κατηγορίες. Σε ΑΤΜ Πειραιώς μπορείτε να κάνετε συναλλαγές (αναλήψεις, πληρωμές, μεταφορές) από οποιονδήποτε από τους συνδεδεμένους λογαριασμό επιλέξετε.
Σημειώστε ότι αγορές (εντός και εκτός Ελλάδας) και αναλήψεις από ΑΤΜ εξωτερικού γίνονται μόνο από τον ΚΥΡΙΟ λογαριασμό.
Ορίστε εκ νέου τον ΚΥΡΙΟ λογαριασμό ή επιλέξτε σύνδεση ενός νέου ή/και αποσύνδεση κάποιου συνδεδεμένου λογαριασμού.


Εχω 3 λογ/σμους στη Πειραιως αλλα μονο οι 2 ειναι συνδεδεμενοι με τη καρτα. Μπορω να συνδεσω και τον τριτο απο το e-banking?

Δε νομιζω στη σελιδα μου να μιλαει για κυριο και δευτερευοντες λογ/σμους, αναφερει μονο το ειδος τους(πολυμορφικος, κλπ)

Aπορω παντως γιατι κανεις να συνδεσει εως και 5 λογ/σμους στη καρτα, αφου μπορει να κανει ανεξοδα μεταφορες χρηματων μεταξυ των λογασμων τoυ, μεσω e-banking.

john_who
27-05-15, 08:48
Aπορω παντως γιατι κανεις να συνδεσει εως και 5 λογ/σμους στη καρτα, αφου μπορει να κανει ανεξοδα μεταφορες χρηματων μεταξυ των λογασμων τoυ, μεσω e-banking.

Γιατί δεν τα καταφέρνει με το e-banking όπως ο πατέρας μου. Ή γιατί (λανθασμένα κατά τη γνώμη μου) δεν εμπιστεύεται το e-banking.

moriarti
27-05-15, 08:58
Εχω 3 λογ/σμους στη Πειραιως αλλα μονο οι 2 ειναι συνδεδεμενοι με τη καρτα. Μπορω να συνδεσω και τον τριτο απο το e-banking?

Δε νομιζω στη σελιδα μου να μιλαει για κυριο και δευτερευοντες λογ/σμους, αναφερει μονο το ειδος τους(πολυμορφικος, κλπ)

Μπορείς! Πας Χαρτοφυλάκιο->Διαχείριση Χρεωστικών Καρτών->Αλλαγή συνδεδεμένων προϊόντων. Εκεί σου έχει τις κάρτες σου και τους λογαριασμούς σου. Επιλέγεις κάρτα από το drop down menu και από κάτω στους λογαριασμούς τικάρεις το κουτάκι στη στήλη "Σύνδεση". Φυσικά μπορείς να τα τικάρεις όλα. Δίπλα από τη στήλη "Σύνδεση" έχει τη στήλη "Κύριος" όπου και εκεί τικάρεις ποιον λογαριασμό θες για κύριο (εδώ προφανώς μπορείς να επιλέξεις μόνο έναν).

Δες την εικόνα:

155850

orestis2
27-05-15, 10:05
Απο τον δηλωμενο ως 'κυριο' λογαριασμο,
θα τραβάει χρηματα, οταν θα κανω χρηση της ως 'χρεωστικη';

Ναι, από αυτόν 8α τραβαει.

kafrikistan
27-05-15, 13:29
Μπορείς! Πας Χαρτοφυλάκιο->Διαχείριση Χρεωστικών Καρτών->Αλλαγή συνδεδεμένων προϊόντων. Εκεί σου έχει τις κάρτες σου και τους λογαριασμούς σου. Επιλέγεις κάρτα από το drop down menu και από κάτω στους λογαριασμούς τικάρεις το κουτάκι στη στήλη "Σύνδεση". Φυσικά μπορείς να τα τικάρεις όλα. Δίπλα από τη στήλη "Σύνδεση" έχει τη στήλη "Κύριος" όπου και εκεί τικάρεις ποιον λογαριασμό θες για κύριο (εδώ προφανώς μπορείς να επιλέξεις μόνο έναν).

Δες την εικόνα:


Ευχαριστω φιλε μου.



Απο τον δηλωμενο ως 'κυριο' λογαριασμο,
θα τραβάει χρηματα, οταν θα κανω χρηση της ως 'χρεωστικη';

Ναι, από αυτόν 8α τραβαει.

Εγω που εχω 2 λογ/σμους συνδεδεμενους με τη καρτα, οταν τη βαλω στο ΑΤΜ με ρωταει απο ποιον απο τους δυο θα παρω λεφτα...
Αρα λετε οτι μπορω να δηλωσω τον εναν ως "κυριο", οποτε θα τραβαει απ αυτον κατευθειαν, χωρις να μου εμφανιζει μενου επιλογης?

moriarti
27-05-15, 13:48
Όχι, στο ΑΤΜ (εντός Ελλάδας) πάντα θα σε ρωτάει να επιλέξεις. Κατευθείαν από τον κύριο θα τραβάει μόνο όταν χρησιμοποιείς την κάρτα σε ΑΤΜ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ή σε αγορές εντός και εκτός Ελλάδας (σε αυτές συμπεριλαμβάνονται και οι ιντερνετικές αγορές). Αν προσέξεις καλά στην εικόνα που επισύναψα πριν, κάτω από το Συνδεδεμένοι Λογαριασμοί έχει κάτι οδηγίες που εξηγεί πότε χρησιμοποιείται μόνο ο κύριος λογαριασμός.

jap
27-05-15, 16:58
Όχι, στο ΑΤΜ (εντός Ελλάδας) πάντα θα σε ρωτάει να επιλέξεις.

Όχι εντός Ελλάδας, εντός δικτύου της τράπεζάς του. Σε άλλες τράπεζες μέσω ΔΙΑΣ φαίνεται έως 1 όψεως/τρεχούμενος και 1 ταμιευτηρίου. Η μόνη επιλογή είναι τρεχούμενος/ταμιευτηρίου.

Godian
27-05-15, 17:02
Εγω εχθες εβαλα σε ΑΤΜ της Εθνικης 10 ευρω καταθεση. και μου τα κρατησε μεσα κολλησε το μηχανημα . Σημερα πηγα και μου τα εβαλαν

kostas2005
27-05-15, 22:45
άλλαξε κατι ουσιαστικό με τα alerts από την alpha?

cool11
28-05-15, 07:49
άλλαξε κατι ουσιαστικό με τα alerts από την alpha?

Εγω θα ντρεπομουν να διαφημισω ενα χαρακτηριστικο, που ανταγωνιστης μου (πειραιως) το προσφερει (και δωρεαν-για emails) εδω και μια 8ετια...

utp
28-05-15, 15:29
Πηγα να κανω μια συναλλαγη, πρωτη φορα, σε πρατηριο ΒΡ να πληρωσω την βενζινη μεσω καρτας visa debit της Πειραιως. Μου ζητησε να βαλω το pin, ομως και στις 3 προσπαθειες δεν το δεκτηκε. Εβαζα το pin που βαζω και στο ATM. Παρολα αυτα δεν προχωρησε η συναλλαγη μετα απο τις 3 λαθασμενες προσπαθειες. Νομιζοντας οτι εχει μπλοκαρει η καρτα πηγα σε ενα ATM και εκει ολα λειτουργησαν φυσιολογικα εκανα και αναληψη. Επικοινωνησα με την τραπεζα και εστειλαν αιτημα να δουν τι φταιει. Εχει κανεις παρομοια εμπειρια με αυτη την καρτα να μου πει?


Τελικα το προβλημα λυθηκε με μια απλη αλλαγη του pin. Κανεις δεν μου το λεγε στην τηλεφωνικη υποστηριξη που μιλησα δυο φορες, και μου το πε ενας υπαλληλος απο καταστημα.

xspy
29-05-15, 14:39
Εγω εχθες εβαλα σε ΑΤΜ της Εθνικης 10 ευρω καταθεση. και μου τα κρατησε μεσα κολλησε το μηχανημα . Σημερα πηγα και μου τα εβαλαν
Θα κόλλησε στον ιμάντα του ατμ.Συμβαίνει σπάνια

kafrikistan
31-05-15, 00:37
Προχτες που μπηκα στο e-banking της Εθνικης, εμφανιζει μια καρτα Debit MasterCard "Nεα χρεωστικη καρτα ανεπαφων συναλλαγων" η οποια λεει θα αντικαταστησει την εθνοcash plus κατα τη ληξη της.
Η δικη μου βεβαια ληγει σε 3 χρονια. Η νεα αυτη καρτα ειναι οπως η προηγουμενη? Γιατι την αλλαζουν, μονο για το "ανεπαφο" χαραχτηριστικο, οπου υπαρχει?

Godian
31-05-15, 06:03
Προχτες που μπηκα στο e-banking της Εθνικης, εμφανιζει μια καρτα Debit MasterCard "Nεα χρεωστικη καρτα ανεπαφων συναλλαγων" η οποια λεει θα αντικαταστησει την εθνοcash plus κατα τη ληξη της.
Η δικη μου βεβαια ληγει σε 3 χρονια. Η νεα αυτη καρτα ειναι οπως η προηγουμενη? Γιατι την αλλαζουν, μονο για το "ανεπαφο" χαραχτηριστικο, οπου υπαρχει?

Είναι Master card. Έχεις περισσότερο υποστήριξη από μαγαζιά. Την παίρνει και η paypal

- - - Updated - - -


Προχτες που μπηκα στο e-banking της Εθνικης, εμφανιζει μια καρτα Debit MasterCard "Nεα χρεωστικη καρτα ανεπαφων συναλλαγων" η οποια λεει θα αντικαταστησει την εθνοcash plus κατα τη ληξη της.
Η δικη μου βεβαια ληγει σε 3 χρονια. Η νεα αυτη καρτα ειναι οπως η προηγουμενη? Γιατι την αλλαζουν, μονο για το "ανεπαφο" χαραχτηριστικο, οπου υπαρχει?

Μπορεις να κάνεις αιτηση να την πάρεις μέσα από το Internet banking

kafrikistan
01-06-15, 03:35
Είναι Master card. Έχεις περισσότερο υποστήριξη από μαγαζιά. Την παίρνει και η paypal

Μπορεις να κάνεις αιτηση να την πάρεις μέσα από το Internet banking

Μα δεν τη θελω, δε κανω αγορες με καρτα ουτε εχω πιστωτικη.
Τωρα λεει θα εχεις αυτη υποχρεωτικα αντι για τη εθνοcash plus...

Ελπιζω να μην υπαρχουν τιποτα χρεωσεις.

cranky
01-06-15, 11:13
Δεν είναι υποχρεωτικό να κάνεις αγορές μ' αυτή.
Είναι μιά δυνατότητα, που μπορείς ν' αγνοήσεις.

kafrikistan
01-06-15, 11:20
Δεν είναι υποχρεωτικό να κάνεις αγορές μ' αυτή.
Είναι μιά δυνατότητα, που μπορείς ν' αγνοήσεις.

(Θα) ειναι υποχρεωτικο, λεει, να εχεις αυτη τη καρτα ως απλη χρεωστικη πλεον(αντι της υπαρχουσας εθνοcash plus).
Eλπιζω να μην υπαρχουν οι χρεωσεις της πιστωτικης. Εγω μονο για το ΑΤΜ θελω καρτα, αντε και για αγορες απο συγκεκριμενα σουπερ-μαρκετς τωρα με το go4more.

cranky
01-06-15, 11:26
Είναι υποχρεωτικό να την έχεις, αλλα δεν είναι υποχρεωτικό να την χρησιμοποιήσεις.
Εγώ, μόνο για το ΑΤΜ την έχω.

jap
01-06-15, 12:19
Ένα πρόσθετο μέτρο ασφαλείας είναι να ξύσετε από πίσω το 3ψήφιο νουμεράκι (CVV) για να μην μπορούν να γίνονται αγορές μέσω internet αν κάποιος ποντικός αντιγράψει (σκανάρει μηχανικά) την κάρτα. Επίσης, στη μπροστινή όψη ένα άσχετο PIN με ανεξίτηλο μαρκαδόρο. Έτσι μέχρι να πάρεις χαμπάρι ότι στην έχουν κλέψει την έχει ήδη μπλοκάρει ο κλέφτης. Εγώ αυτό κάνω και την έχω και ανυπόγραφη και ποτέ δεν είχα πρόβλημα για χρήση στο σούπερ μάρκετ.

cranky
01-06-15, 13:48
Επίσης, στη μπροστινή όψη ένα άσχετο PIN με ανεξίτηλο μαρκαδόρο. Έτσι μέχρι να πάρεις χαμπάρι ότι στην έχουν κλέψει την έχει ήδη μπλοκάρει ο κλέφτης.
Xα, χα, καλό. :oneup:


Εγώ αυτό κάνω και την έχω και ανυπόγραφη και ποτέ δεν είχα πρόβλημα για χρήση στο σούπερ μάρκετ.
Τί εννοείς «ανυπόγραφη» ;
Δεν γράφει τ' όνομά σου μπροστά ;

Gianniskriti
01-06-15, 14:25
Xα, χα, καλό. :oneup:


Τί εννοείς «ανυπόγραφη» ;
Δεν γράφει τ' όνομά σου μπροστά ;
Εννοεί οτι στην πίσω πλευρά δεν έχει υπογράψει στο ειδικό πεδίο που υπάρχει γι αυτο τον σκοπό. Πολύ λίγοι υπογράφουν εκει!

- - - Updated - - -


Ένα πρόσθετο μέτρο ασφαλείας είναι να ξύσετε από πίσω το 3ψήφιο νουμεράκι (CVV) για να μην μπορούν να γίνονται αγορές μέσω internet αν κάποιος ποντικός αντιγράψει (σκανάρει μηχανικά) την κάρτα. Επίσης, στη μπροστινή όψη ένα άσχετο PIN με ανεξίτηλο μαρκαδόρο. Έτσι μέχρι να πάρεις χαμπάρι ότι στην έχουν κλέψει την έχει ήδη μπλοκάρει ο κλέφτης. Εγώ αυτό κάνω και την έχω και ανυπόγραφη και ποτέ δεν είχα πρόβλημα για χρήση στο σούπερ μάρκετ.
Θεός! Τα εφαρμόζω αμέσως! Την πάτησες γερά κάποτε, σωστά;

jap
01-06-15, 14:32
Ε, ναι, αυτό που λέει ο Γιάννης. Ποτέ δεν υπέγραφα κάρτες, μόνο μια φορά στην Αμερική μου είπαν πού είναι η υπογραφή και τους την υπέγραψα επιτόπου. Εκεί είναι της μόδας αντί για υπογραφή να γράφουν με κεφαλαία "ASK FOR PHOTO ID" και πολλοί υποσηρίζουν πως δεν είναι υποχρεωτική η υπογραφή κι ας λένε οι τράπεζες.

- - - Updated - - -


Την πάτησες γερά κάποτε, σωστά;

Ναι, αλλά ευτυχώς τελικά πίστωσαν τα χρήματα. Μιλάμε για περίπου 1000 ευρώ.

cranky
01-06-15, 15:54
Εννοεί οτι στην πίσω πλευρά δεν έχει υπογράψει στο ειδικό πεδίο που υπάρχει γι αυτο τον σκοπό. Πολύ λίγοι υπογράφουν εκει!
A, ωραία, έτσι την έχω κι' εγώ.

pakitis
05-06-15, 00:01
Μου έστειλαν American exxpress για αντικατάσταση από τον Ιούλιο του τραπεζικού λογ/σμού που είχα στη σίτυ. Θα περάσω από άλφα τότε για κατάργηση τελείως μιας και δεν τον χρησιμοποιώ πλέον τον λογ/σμό.

moriarti
05-06-15, 09:14
Η Πειραιώς σταμάτησε να χρεώνει προμήθεια 2% για μετατροπή συναλλάγματος (ή την ενσωμάτωσε στο ποσό της αγοράς)? Εδώ και 2 εβδομάδες περίπου στις κινήσεις του λογαριασμού φαίνονται μόνο οι χρεώσεις των αγορών. Πρώτα μαζί με την αγορά έβγαζε και ξεχωριστή συναλλαγή για την προμήθεια.

cool11
05-06-15, 09:17
Η Πειραιώς σταμάτησε να χρεώνει προμήθεια 2% για μετατροπή συναλλάγματος (ή την ενσωμάτωσε στο ποσό της αγοράς)? Εδώ και 2 εβδομάδες περίπου στις κινήσεις του λογαριασμού φαίνονται μόνο οι χρεώσεις των αγορών. Πρώτα μαζί με την αγορά έβγαζε και ξεχωριστή συναλλαγή για την προμήθεια.

Αυτο που λες ειναι σημαντικο, και τωρα που το λες, οντως, κι εγω πλεον βλεπω μια συναλλαγη, την κύρια, οχι και την δευτερη (της Πειραιως), που χρεωνε την προμηθεια μετατροπης συναλλαγματος.

Ξερει κανεις αν (αν και δυσκολο το βλεπω) καταργηθηκε αυτη η προμηθεια, ή τι αλλο συνεβη;

runner70
05-06-15, 14:00
Η Πειραιώς σταμάτησε να χρεώνει προμήθεια 2% για μετατροπή συναλλάγματος (ή την ενσωμάτωσε στο ποσό της αγοράς)? Εδώ και 2 εβδομάδες περίπου στις κινήσεις του λογαριασμού φαίνονται μόνο οι χρεώσεις των αγορών. Πρώτα μαζί με την αγορά έβγαζε και ξεχωριστή συναλλαγή για την προμήθεια.

Το παρατηρησα και εγω τις προαλλες αλλα μαλλον την ενσωματωσαν στο ποσο αγορας.

button
05-06-15, 20:54
Ήρθε ώρα αλλαγής της χρωστικής κάρτας της Πειραιώς και τι μου λένε πρέπει υποχρεωτικά να κάνω ασφαλεία κλοπής για πορτοφόλι με 25€ το χρόνο τι νέα κόλπα είναι αυτά

cranky
05-06-15, 21:11
Δές εδώ (http://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/asfaleia/asfaleia-spitiou-oikogeniakou-proupologismou/asfaleia-piraeus-secure-wallet/piraeus-secure-wallet), Γιάννη.

yyy
05-06-15, 21:23
Δές εδώ (http://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/asfaleia/asfaleia-spitiou-oikogeniakou-proupologismou/asfaleia-piraeus-secure-wallet/piraeus-secure-wallet), Γιάννη.

Δεν είναι υποχρεωτικό όμως ;)

runner70
05-06-15, 22:08
Το παρατηρησα και εγω τις προαλλες αλλα μαλλον την ενσωματωσαν στο ποσο αγορας.

Τελικα, με την βοηθεια ενος διαδικτυακου φιλου που του εστειλα καποια παραδειγματα, η προμηθεια φαινεται να μην εχει ενσωματωθει στο ποσο αγορας και ετσι να μην την χρεωνουν πλεον. :oneup:

cranky
05-06-15, 22:14
Δεν είναι υποχρεωτικό όμως ;)
Και γιατί του είπαν οτι είναι ;


Ήρθε ώρα αλλαγής της χρωστικής κάρτας της Πειραιώς και τι μου λένε πρέπει υποχρεωτικά να κάνω ασφαλεία κλοπής για πορτοφόλι με 25€ το χρόνο τι νέα κόλπα είναι αυτά

yyy
05-06-15, 22:30
Και γιατί του είπαν οτι είναι ;

Υποθέτω για να πουλήσουν το συγκεκριμένο ασφαλιστικό προϊόν. Στα λόγια λένε εύκολα διάφορα, δυστυχώς! Κάτι τέτοιο θα σήμαινε επιβάρυνση 25€/έτος για την κατοχή χρεωστικής κάρτας!!! Πιο φθηνή θα έβγαινε μια πιστωτική :)

button
05-06-15, 22:43
Δεν είναι υποχρεωτικό όμως ;)

ΘΑ κάνω ένα τηλεφώνημα η θα πάω απο άλλη τράπεζα και έτσι μου πουν διαφορετικά θα τον ξεσκίσω τον υπαλληλάκο που το παίζει και τίμιος και καλός

yyy
05-06-15, 23:43
ΘΑ κάνω ένα τηλεφώνημα η θα πάω απο άλλη τράπεζα και έτσι μου πουν διαφορετικά θα τον ξεσκίσω τον υπαλληλάκο που το παίζει και τίμιος και καλός

Κάλεσε το phone banking καλύτερα. Δίνουν πιο αξιόπιστες πληροφορίες.

kafrikistan
06-06-15, 01:07
ΘΑ κάνω ένα τηλεφώνημα η θα πάω απο άλλη τράπεζα και έτσι μου πουν διαφορετικά θα τον ξεσκίσω τον υπαλληλάκο που το παίζει και τίμιος και καλός

Την αιτηση τη συμπληρωσες?

evantigger
06-06-15, 18:37
Τελικα, με την βοηθεια ενος διαδικτυακου φιλου που του εστειλα καποια παραδειγματα, η προμηθεια φαινεται να μην εχει ενσωματωθει στο ποσο αγορας και ετσι να μην την χρεωνουν πλεον. :oneup:

Αμφιβάλλω αλλά θα ξέρω σίγουρα όταν με χρεώσουν από ένα ξενοδοχείο σε Δανέζικες κορώνες, οπότε και θα ξέρω. Θα είναι πάντως μια πολύ ευχάριστη έκπληξη αν ισχύει.

cool11
06-06-15, 19:39
Ρε παιδια, δηλαδη γλυτωσαμε την προμηθεια ανταλλαγης συναλλαγματος;
Σχεδον δε μπορω να το πιστεψω!
Εδω εφευρισκουν τα πλεον απιθανα για να χρεωσουν.

button
07-06-15, 00:07
Την αιτηση τη συμπληρωσες?
εγώ οχι άλλα δεν ξέρω ο υπάλληλος αν την έκανε ..
Εντωμεταξύ βρήκα σπίτι την νέα κάρτα που ήρθε κανονικά

Κάλεσε το phone banking καλύτερα. Δίνουν πιο αξιόπιστες πληροφορίες.
οκ

yyy
07-06-15, 19:24
Η Πειραιώς σταμάτησε να χρεώνει προμήθεια 2% για μετατροπή συναλλάγματος (ή την ενσωμάτωσε στο ποσό της αγοράς)? Εδώ και 2 εβδομάδες περίπου στις κινήσεις του λογαριασμού φαίνονται μόνο οι χρεώσεις των αγορών. Πρώτα μαζί με την αγορά έβγαζε και ξεχωριστή συναλλαγή για την προμήθεια.

Πάντως στην σχετική ιστοσελίδα με τη Visa Debit (http://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/kartes/debit-cards/visa-debit), αν δείτε στα χαρακτηριστικά, λέει "Αγορά εξωτερικό εκτός ζώνης Ευρώ, 2% επί του ποσού της συναλλαγής, μέγιστη χρέωση: € 6". Από πού και με τι νόμισμα ήταν η συγκεκριμένη αγορά;

Bananas
07-06-15, 21:27
Πάντως στην σχετική ιστοσελίδα με τη Visa Debit (http://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/kartes/debit-cards/visa-debit), αν δείτε στα χαρακτηριστικά, λέει "Αγορά εξωτερικό εκτός ζώνης Ευρώ, 2% επί του ποσού της συναλλαγής, μέγιστη χρέωση: € 6". Από πού και με τι νόμισμα ήταν η συγκεκριμένη αγορά;

http://www.piraeusbank.gr/~/media/Gr/Idiwtes/Files/PBComissions--0206.pdf

Tελευταία ενημέρωση 2/6 . Κανονικά βλέπω την προμήθεια .

yyy
07-06-15, 22:20
http://www.piraeusbank.gr/~/media/Gr/Idiwtes/Files/PBComissions--0206.pdf

Tελευταία ενημέρωση 2/6 . Κανονικά βλέπω την προμήθεια .

Ακριβώς. Μόνο σε αγορές με € φαίνεται να μην υπάρχει προμήθεια. Σε άλλο νόμισμα 2% με μέγιστο τα 6€.

Άσχετο: Πού το ξετρύπωσες το έγγραφο; Γιατί ψάχνοντας στο site της Πειραιώς, ποτέ δεν μπορούσα να το βρω! :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.