PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 [74] 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

runner70
05-07-15, 11:56
Σαββατοκύριακο μετράει για μία εργάσιμη. Οπότε δεν ισχύει για σήμερα αυτό.

Μπορει να στα χρεωσει ολα τη Δευτερα αλλα κανονικα μπορεις να τραβηξεις και το Σαββατο και την Κυριακη αφου ειναι διαφορετικες μερες. Το εκανα. Σαββατο μεσημερι πετυχα ΑΤΜ με μονο ενα ατομο να βρισκεται εκει και το βραδυ 00:01 (δηλαδη Κυριακη) πετυχα αλλο ΑΤΜ που δεν ειχε ουτε εναν! :rofl:

thourios
05-07-15, 12:42
Πάντως παλιότερα που εργαζόμουν σε phonebanking τράπεζας ίσχυε το όριο του Σαββατοκύριακου. Τώρα μπορεί να έχει αλλάξει και δεν αποκλείεται. Μιλάμε για όρια 1500 ευρώ ίσως και παραπάνω και ανά λογαριασμό και όχι κάρτα.
Οπότε δεν επιμένω για το τι ισχύει τώρα αλλά και τον τελευταίο καιρό με τα Capital controls.

Nozomi
05-07-15, 14:05
Έλληνας που εργάζεται Γερμανία, σήκωσε με γερμανική χρεωστική κάρτα εκατοντάδες ευρώ από ΑΤΜ Εθνικής που του ενεφάνιζε (με την κάρτα της Εθνικής) "Αδυναμία διεκπεραιωσης συναλλαγής. Παρακαλώ πάρτε την κάρτα σας".

Μάλιστα το μηχάνημα δεν είχε καθόλου κόσμο μιας και στους προηγούμενους αρνήθηκε να βγάλει χρήματα.

Serafeim Karakostas
05-07-15, 15:01
Μπορει να στα χρεωσει ολα τη Δευτερα αλλα κανονικα μπορεις να τραβηξεις και το Σαββατο και την Κυριακη αφου ειναι διαφορετικες μερες. Το εκανα. Σαββατο μεσημερι πετυχα ΑΤΜ με μονο ενα ατομο να βρισκεται εκει και το βραδυ 00:01 (δηλαδη Κυριακη) πετυχα αλλο ΑΤΜ που δεν ειχε ουτε εναν! :rofl:
Μία από τα ίδια: έκανα ανάληψη το Σάββατο το πρωί και λίγο μετά τη 1 ξημερώματα Κυριακής.

aSMiLoN
06-07-15, 08:34
Έλληνας που εργάζεται Γερμανία, σήκωσε με γερμανική χρεωστική κάρτα εκατοντάδες ευρώ από ΑΤΜ Εθνικής που του ενεφάνιζε (με την κάρτα της Εθνικής) "Αδυναμία διεκπεραιωσης συναλλαγής. Παρακαλώ πάρτε την κάρτα σας".

Μάλιστα το μηχάνημα δεν είχε καθόλου κόσμο μιας και στους προηγούμενους αρνήθηκε να βγάλει χρήματα.

Tα capital control αφορουν μονο οσους εχουν συνεργασια με ελληνικη τραπεζα, οσοι εχουν καρτα απο τραπεζα αλλης χωρας πχ τουριστες δεν αντιμετωπιζουν capital control. Μηπως το συγκεκριμενο ΑΤΜ ειχε και 100ευρα και τραβηξε αυτα μιας και τα 20ευρα και 50ευρα ειχαν τελειωσει;

Nozomi
06-07-15, 13:39
Tα capital control αφορουν μονο οσους εχουν συνεργασια με ελληνικη τραπεζα, οσοι εχουν καρτα απο τραπεζα αλλης χωρας πχ τουριστες δεν αντιμετωπιζουν capital control. Μηπως το συγκεκριμενο ΑΤΜ ειχε και 100ευρα και τραβηξε αυτα μιας και τα 20ευρα και 50ευρα ειχαν τελειωσει;
Δεν γνωρίζω, τώρα που το αναφέρεις, είναι πιθανό. ;)

Άλλη απορία: γνωστός βρίσκεται στην Σουηδία αυτές τις ημέρες και χρησιμοποιεί την πιστωτική του κάρτα κανονικά, η οποία είναι ελληνική και συνδεδεμένη με ελληνικό λογαριασμό σε ελληνική Τράπεζα.
Πως γένεν αυτό ; ; ; :hmm:

Όσον αφορά τις πολυεθνικές που δραστηριοποιούνται στην Ελλάδα, πέραν της καταστροφής και της πιθανότητας να κλείσουν ουσιαστικά για κάποιους μήνες σε περίπτωση ρήξης-επιστροφής σε εθνικό νόμισμα, αν πάνε όλα καλά κι δεδομένων τω cc, μαθαίνω ότι εξετάζονται διάφορα σενάρια:
- χόρηγηση χρεωστικών καρτών ξένων Τραπεζών, οι οποίεςν δεν υπόκεινται σε cc.
- πληρωμή μισθοδοσίας κτλ. με μετρητά τα οποία θα φέρνουν απ' το εξωτερικό.

Και οι δύο επιλογές, είναι προβληματικές.

cool11
06-07-15, 14:16
- χόρηγηση χρεωστικών καρτών ξένων Τραπεζών, οι οποίεςν δεν υπόκεινται σε cc.


Καλη κινηση πιστευω.
Αφου τρωμε ολα τα ασχημα της παγκοσμιοποιησης, να απολαμβανουμε τουλαχιστον καποια απο τα καλα της!
Εδω αλλοι βγαζουν εκατομμυρια σε offshore, και να μην μπορουμε εμεις να εχουμε μια χρεωστικη ξενης τραπεζας, διχως cc?
Μακαρι.

jog
06-07-15, 18:22
Δεν ξέρω αν είναι στο σωστό thread η ερώτηση.

Έχω prepaid της Πειραιώς και πήγα να αγοράσω κάτι από το Google Play αλλά μου έβγαλε σφάλμα (2 φορές προσπάθησα). Από ότι θυμάμαι το υπόλοιπο που είχα ήταν αρκετό.
Πήγα σε ATM και όταν έβαλα την prepaid για ερώτηση υπολοίπου, μου είπε ότι δεν μπορεί να με εξυπηρετήσει και να ξαναπροσπαθήσω αργότερα.

Έχει να κάνει κάτι με τα γεγονότα της τελευταίας εβδομάδας, να ξαναδοκιμάσω σε ATM ή τηλεφωνικά στην Πειραιώς;
Ευχαριστώ πολύ!

Υγ Έχω χρησιμοποιήσει την κάρτα στο παρελθόν χωρίς προβλήματα.

nyannaco
06-07-15, 18:50
Δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις την καρτα σε καταστηματα εκτος Ελλαδας, λογω capital controls.

jog
06-07-15, 19:15
Δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις την καρτα σε καταστηματα εκτος Ελλαδας, λογω capital controls.

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση :oneup:

goku
08-07-15, 12:26
Παιδιά με τις χρεωστικές κάρτες τι γίνεται; Έχω την χρεωστική της Πειραιώς και στο e-banking λέει "αγορές εντός και ΕΚΤΟΣ Ελλάδας 800 ευρώ".

158012

Αυτό τι σημαίνει; ότι μπορώ να κάνω αγορές από το εξωτερικό; Μέσω ίντερνετ μπορώ; Τονίζω ότι είναι χρεωστική και όχι προπληρωμένη ή πιστωτική. Επίσης τονίζω ότι μιλάω για αγορά και άμεση χρέωση της κάρτας και οχι για μεταφορά εμβάσματος. Εδώ (http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22770&subid=2&pubid=64210196) λέει ότι μπορούμε να κάνουμε συναλλαγές στο εξωτερικό αλλά υπάρχει το όριο των 60 ευρώ, εμένα φυσικά δεν με πειράζει γιατί η υπηρεσία που θέλω να αγοράσω κοστίζει 26.


Πόσα θα μπορούμε να χρεώνουμε στις χρεωστικές κάρτες;

Δεν υπάρχει όριο στις χρεωστικές κάρτες, αρκεί τα χρήματα να μένουν στο σύστημα, λένε πληροφορίες. Δηλαδή, σε μία αγορά η οποία θα υπερβαίνει το όριο των 60 ευρώ, μπορεί η κάρτα να χρησιμοποιηθεί για όποιο ποσό έχει μέσα ο λογαριασμός και σύμφωνα με το προσωπικό όριο της κάρτας μόνο εφόσον η συναλλαγή καταλήγει σε τράπεζα της χώρας. Εφόσον η συναλλαγή αφορά το εξωτερικό τότε ισχύει το όριο των 60 ευρώ στο οποίο συνυπολογίζεται αν έχει γίνει ανάληψη από το ΑΤΜ. Η λογική πίσω από αυτό είναι ότι η ηλεκτρονική συναλλαγή για αγορά από το εσωτερικό μένει μέσα στο τραπεζικό σύστημα αφού αν αγοράσεις π.χ. ένα ψυγείο με χρεωστική κάρτα, χρεώνεται το ποσό στον λογαριασμό του αγοραστή και πιστώνεται στου πωλητή. Μετά ο πωλητής έχει τα δικά του περιοριστικά μέτρα.

zmaskos
08-07-15, 12:30
Παιδιά με τις χρεωστικές κάρτες τι γίνεται; Έχω την χρεωστική της Πειραιώς και στο e-banking λέει "αγορές εντός και ΕΚΤΟΣ Ελλάδας 800 ευρώ".

158012

Αυτό τι σημαίνει; ότι μπορώ να κάνω αγορές από το εξωτερικό; Μέσω ίντερνετ μπορώ; Τονίζω ότι είναι χρεωστική και όχι προπληρωμένη ή πιστωτική. Επίσης τονίζω ότι μιλάω για αγορά και άμεση χρέωση της κάρτας και οχι για μεταφορά εμβάσματος. Εδώ (http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22770&subid=2&pubid=64210196) λέει ότι μπορούμε να κάνουμε συναλλαγές στο εξωτερικό αλλά υπάρχει το όριο των 60 ευρώ, εμένα φυσικά δεν με πειράζει γιατί η υπηρεσία που θέλω να αγοράσω κοστίζει 26.

Προς εξωτερικό δεν βγαίνει cent, ούτε με πιστωτική ούτε με χρεωστική, ούτε με paypal.

goku
08-07-15, 12:39
Προς εξωτερικό δεν βγαίνει cent, ούτε με πιστωτική ούτε με χρεωστική, ούτε με paypal.

Με πιστωτική γίνεται;

moriarti
08-07-15, 13:38
[QUOTE=goku;5730093 Εδώ (http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22770&subid=2&pubid=64210196) λέει ότι μπορούμε να κάνουμε συναλλαγές στο εξωτερικό αλλά υπάρχει το όριο των 60 ευρώ, εμένα φυσικά δεν με πειράζει γιατί η υπηρεσία που θέλω να αγοράσω κοστίζει 26.[/QUOTE]Το ρεπορτάζ λέει βλακείες, δεν ισχύουν αυτά.

Serafeim Karakostas
08-07-15, 15:18
Με πιστωτική γίνεται;
Όχι, στο έγραψε ήδη ο φίλος zmaskos.

a5m5g
08-07-15, 15:19
Με αγορά κάρτας paysafe μπορεί να κάνει κάποιος αγορά από έξω?

goku
08-07-15, 15:26
Με αγορά κάρτας paysafe μπορεί να κάνει κάποιος αγορά από έξω?

Η paysafe έχει σταματήσει να δίνει κωδικούς σε Ελλάδα. Δες εδώ (https://www.paysafecard.com/el-gr/lp-products/important-information/).

a5m5g
08-07-15, 15:30
Η paysafe έχει σταματήσει να δίνει κωδικούς σε Ελλάδα. Δες εδώ (https://www.paysafecard.com/el-gr/lp-products/important-information/).
Αν βρω δηλαδή σε κάποιο κατάστημα κάρτα και την αγοράσω θα μπορώ να τη χρησιμοποιήσω? Επίσης η αδερφή μου είναι σε διακοπές στην Ιταλία, αν αγοράσει από εκεί κάρτες paysafe μπορώ να τις εξαργυρώσω εδώ? Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

euri
08-07-15, 15:33
Με αγορά κάρτας paysafe μπορεί να κάνει κάποιος αγορά από έξω?

Αν έχεις ήδη κάποια κάρτα (ή ΡΙΝ) με επαρκές υπόλοιπο, τότε μπορείς να προβείς σε αγορά από το εξωτερικό.
Αν θέλεις να αγοράσεις τώρα κάρτα (ή ΡΙΝ), τότε ατύχησες: https://www.paysafecard.com/el-gr/lp-products/important-information/

a5m5g
08-07-15, 15:53
Αν έχεις ήδη κάποια κάρτα (ή ΡΙΝ) με επαρκές υπόλοιπο, τότε μπορείς να προβείς σε αγορά από το εξωτερικό.
Αν θέλεις να αγοράσεις τώρα κάρτα (ή ΡΙΝ), τότε ατύχησες: https://www.paysafecard.com/el-gr/lp-products/important-information/
Ναι λέω μην έχει ξεμείνει καμία σε κάνα περίπτερο :)

utp
09-07-15, 18:40
H Πειραιως ακομη εχει προβληματα στα τερματικα? Και κατι αλλο, σημερα πηγα να αλλαξω PIN και δεν το δεκτηκε το ATM. Eχει καταρρευσει τεχνικα μου φενεται η Πειραιως. Οι αλλες δουλευουν αρκετα καλυτερα.

karetsos
09-07-15, 19:49
H Πειραιως ακομη εχει προβληματα στα τερματικα? Και κατι αλλο, σημερα πηγα να αλλαξω PIN και δεν το δεκτηκε το ATM. Eχει καταρρευσει τεχνικα μου φενεται η Πειραιως. Οι αλλες δουλευουν αρκετα καλυτερα.

Και σε εμένα δεν αφήνει να αλλάξω το pin... άμα συνεχίσουν να εκδίδουν εκατοντάδες κάρτες κάθε μέρα, με τις χιλιάδες αναλήψεις που γίνονται, σε λίγο δεν θα δουλεύει τίποτα...

kafrikistan
09-07-15, 22:11
Και κατι αλλο, σημερα πηγα να αλλαξω PIN και δεν το δεκτηκε το ATM. Eχει καταρρευσει τεχνικα μου φενεται η Πειραιως.

Αν ο καθενας καθεται και κανει αλλαγη pin τοτε ο μ.ο. αναμονης στην ουρα αυξανει δραματικα:)

utp
10-07-15, 00:02
Αν ο καθενας καθεται και κανει αλλαγη pin τοτε ο μ.ο. αναμονης στην ουρα αυξανει δραματικα:)

Δεν θα διασφαλισω την καρτα μου γιατι εχει 100 ατομα ουρα? Καλο!

runner70
10-07-15, 00:58
H Πειραιως ακομη εχει προβληματα στα τερματικα? Και κατι αλλο, σημερα πηγα να αλλαξω PIN και δεν το δεκτηκε το ATM. Eχει καταρρευσει τεχνικα μου φενεται η Πειραιως. Οι αλλες δουλευουν αρκετα καλυτερα.

Εγω την χρησιμοποιησα σε τερματικο σημερα (Πεμπτη) και αλλαξα και το pin.

kourampies
10-07-15, 06:47
Αν ο καθενας καθεται και κανει αλλαγη pin τοτε ο μ.ο. αναμονης στην ουρα αυξανει δραματικα:)

Σε ενοχλεί ο ένας στους 100 που θα αλλάξει το pin για την ασφάλεια του, και όχι οι 99 που για να κάνουν μια ανάληψη, που έχουν κάνει κάθε μέρα τις τελευταίες 10 μέρες, κάνουν 10 λεπτά, καθυστερώντας και επαναλαμβάνοντας με κωμικοτραγικό τρόπο κάθε βήμα; :hmm:

kafrikistan
10-07-15, 21:24
Δεν θα διασφαλισω την καρτα μου γιατι εχει 100 ατομα ουρα? Καλο!

Ποιος σου ζητησε να μη διασφαλισεις τη καρτα σου?

Εξαλλου μιλησα για τον χρονο αναμονης της ουρας, οχι για το μεγεθος της.



Σε ενοχλεί ο ένας στους 100 που θα αλλάξει το pin για την ασφάλεια του, και όχι οι 99 που για να κάνουν μια ανάληψη, που έχουν κάνει κάθε μέρα τις τελευταίες 10 μέρες, κάνουν 10 λεπτά, καθυστερώντας και επαναλαμβάνοντας με κωμικοτραγικό τρόπο κάθε βήμα; :hmm:

Προσωπικα δε με ενοχλουν τετοια πραγματα, αλλα δε μιλαμε για εναν στους εκατο αλλα για εκατο στους εκατο αν εκαναν τετοιες κινησεις εκτος απο την αναληψη.

Επικινδυνο παντως να αλλαζεις το pin σου με τοσο κοσμο τριγυρω.

utp
12-07-15, 02:20
Ποιος σου ζητησε να μη διασφαλισεις τη καρτα σου?

Εξαλλου μιλησα για τον χρονο αναμονης της ουρας, οχι για το μεγεθος της.




Προσωπικα δε με ενοχλουν τετοια πραγματα, αλλα δε μιλαμε για εναν στους εκατο αλλα για εκατο στους εκατο αν εκαναν τετοιες κινησεις εκτος απο την αναληψη.

Επικινδυνο παντως να αλλαζεις το pin σου με τοσο κοσμο τριγυρω.


Στο ΑΤΜ μπορει να κανει ο καθενας οτι υπηρεσια εχει απομεινει σε λειτουργια πλεον οπως αλλαγες PIN, ενεργοποιηση καρτας, υπολοιπο λογαριασμου, κινηση λογαριασμου κτλ. Τωρα ως τι ανεφερες τον χρονο αναμονης στην ουρα ακομη δεν εχω καταλαβει.

kourampies
13-07-15, 06:26
Χρειάζομαι να μεταφέρω κάποια ποσά σε λογαριασμό ίδιας τράπεζας, από το ΑΤΜ γιατί ο κάτοχος της κάρτας δεν έχει Web Banking

Στους δικούς μου λογαριασμούς, το έκανα πάντα με ebanking, και η μεταφορά ήταν δωρεάν και άμεση.

Από ότι βλέπω στους τιμοκαταλόγους (Εθνική και Alpha σίγουρα, Πειραιώς δε βλέπω να παρέχεται σαν υπηρεσία) η υπηρεσία είναι δωρεάν, όπως και στο Web Banking. Είναι όμως και άμεση;

jap
13-07-15, 08:27
Σε Εθνική είναι.

kourampies
13-07-15, 08:30
Σε Εθνική είναι.

Εξαιρετικά. Με το IBAN γίνεται η θέλει αριθμό λογαριασμού στη μορφή που τον δίνει η εθνική;

jap
13-07-15, 10:18
Για αυτό δεν είμαι βέβαιος, δεν έχω προσωπικά νταραβέρια με Εθνική, αλλά για την αμεσότητα είμαι.

nyannaco
13-07-15, 10:36
Χωρίς να έχω επίσης νταραβέρια με την Εθνική (μπρρρρ....): για το IBAN ίσως να υπάρχει δυσκολία από το γεγονός ότι το ATM διαθέτει μόνο αριθμητικό πληκτρολόγιο, οπότε στη θέση σου θα φρόντιζα να είμαι προετοιμασμένος και με τα δύο.

RASTAVIPER
13-07-15, 16:03
Υπάρχει ένα site το papaya.eu που μπορείς να αποκτήσεις μια virtual credit card που της βάζεις χρήματα online.
Την έχει δοκιμάσει κανείς;

Gianniskriti
13-07-15, 16:30
Σχετικα με τις αλλαγες pin που αναφερθηκαν πολλακις, σας ενημερωνω οτι και το default pin να αφησει ο νεος κατοχος καρτας δεν εχει κανενα προβλημα ασφαλειας αφου το pin ειναι κρυφο και δεν το γνωριζει κανεις, εκτυπωνεται αυτοματα απο ειδικο συστημα, αυτοματα μπαινει σε φακελο, και ο φακελος δεν ανογιεται παρα μονον απο τον καρτουχο. Αρα προς τι το αγχος για αλλαγη Pin ; Μονο οταν στα σουπερ μαρκετ βγαζει εσφαλμενα "λαθος pin" τοτε καλο θα ειναι αν το αλλαζουμε γιατι τρωει σφαλιαρια ο μηχανισμος που τσεκαρει τα pin και συνερχεται.

xspy
14-07-15, 00:59
Χρειάζομαι να μεταφέρω κάποια ποσά σε λογαριασμό ίδιας τράπεζας, από το ΑΤΜ γιατί ο κάτοχος της κάρτας δεν έχει Web Banking

Στους δικούς μου λογαριασμούς, το έκανα πάντα με ebanking, και η μεταφορά ήταν δωρεάν και άμεση.

Από ότι βλέπω στους τιμοκαταλόγους (Εθνική και Alpha σίγουρα, Πειραιώς δε βλέπω να παρέχεται σαν υπηρεσία) η υπηρεσία είναι δωρεάν, όπως και στο Web Banking. Είναι όμως και άμεση;

Εξαιρετικά. Με το IBAN γίνεται η θέλει αριθμό λογαριασμού στη μορφή που τον δίνει η εθνική;
Αν εννοείς π.χ. οτι θέλεις να μεταφέρεις μέσω χρεωστικής από ATM της Εθνικής απο λογαριασμό σε λογαριασμό τρίτου πάλι στην Εθνική,δεν σου χρειάζεται το IBAN καθώς πληκτρολογείς τον λογαριασμό με την απλή μορφή και μετατρέπει το IBAN αυτόματα,θα στο βγάλει και στην απόδειξη.Η πίστωση στον λογαριασμό ίδιας τράπεζας που μεταφέρεις τα χρήματα είναι άμεση,την ίδια στιγμή και φυσικά δεν έχει καμια προμήθεια.

Manolis_karas
14-07-15, 10:21
Αν εννοείς π.χ. οτι θέλεις να μεταφέρεις μέσω χρεωστικής από ATM της Εθνικής απο λογαριασμό σε λογαριασμό τρίτου πάλι στην Εθνική,δεν σου χρειάζεται το IBAN καθώς πληκτρολογείς τον λογαριασμό με την απλή μορφή και μετατρέπει το IBAN αυτόματα,θα στο βγάλει και στην απόδειξη.Η πίστωση στον λογαριασμό ίδιας τράπεζας που μεταφέρεις τα χρήματα είναι άμεση,την ίδια στιγμή και φυσικά δεν έχει καμια προμήθεια.
:oneup:

jap
14-07-15, 20:15
Υπάρχει ένα site το papaya.eu που μπορείς να αποκτήσεις μια virtual credit card που της βάζεις χρήματα online.
Την έχει δοκιμάσει κανείς;

Δεν την έχω δοκιμάσει, αλλά ψάχνομαι αυτές τις μέρες για αντίστοιχες λύσεις. Η συγκεκριμένη που λες έχει το πλεονέκτημα για σένα ότι είναι μαλτέζικη (με έδρα τράπεζας στο Γιβραλτάρ) και μπορείς να τη φορτίσεις εσύ ειδικά ακόμα και με μετρητά.

Είδα κυκλοφορούν διάφορες πολωνέζικες κάρτες που δουλεύουν ανώνυμα, αλλά αναφέρουν διάφορα καλά και κακά για αυτές, ενώ πιο διαφανείς είναι οι διαδικασίες σε γερμανικές. Ψάχνω γνωστό στη Γερμανία να μου στείλει μία για δοκιμή, τις πουλάνε στα περίπτερα για < 10 ευρώ.

RASTAVIPER
14-07-15, 23:41
Δεν την έχω δοκιμάσει, αλλά ψάχνομαι αυτές τις μέρες για αντίστοιχες λύσεις. Η συγκεκριμένη που λες έχει το πλεονέκτημα για σένα ότι είναι μαλτέζικη (με έδρα τράπεζας στο Γιβραλτάρ) και μπορείς να τη φορτίσεις εσύ ειδικά ακόμα και με μετρητά.

Είδα κυκλοφορούν διάφορες πολωνέζικες κάρτες που δουλεύουν ανώνυμα, αλλά αναφέρουν διάφορα καλά και κακά για αυτές, ενώ πιο διαφανείς είναι οι διαδικασίες σε γερμανικές. Ψάχνω γνωστό στη Γερμανία να μου στείλει μία για δοκιμή, τις πουλάνε στα περίπτερα για < 10 ευρώ.
Περιμενω απο χτες που εστειλα εξτρα προσωπικα εγγραφα να ενεργοποιηθει φουλ η Papaya και εβαλα και 20€ για να την τεσταρω με αγορα μεσω PayPal σε κινεζομαγαζο.
Υπομονη τωρα γιατι θελει 2 μερες λεει.

Για τα Πολωνικα, αν θες για τσεκ πες μου.
Εχω κοννε.

button
14-07-15, 23:44
Τελικά μέχρι πότε είναι το capital control

kafrikistan
15-07-15, 02:44
Στο ΑΤΜ μπορει να κανει ο καθενας οτι υπηρεσια εχει απομεινει σε λειτουργια πλεον οπως αλλαγες PIN, ενεργοποιηση καρτας, υπολοιπο λογαριασμου, κινηση λογαριασμου κτλ. Τωρα ως τι ανεφερες τον χρονο αναμονης στην ουρα ακομη δεν εχω καταλαβει.

Αυτα που μπορουν να γινουν στο ΑΤΜ ειναι λιγα σε σχεση με αυτα που μπορουν να γινουν μεσω web banking.
Για την ουρα ειπα χιουμοριστικα οτι αν ο καθενας εκανε κι αλλα πραγματα πλην της επιτρεπομενης αναληψης τοτε αντι 1 ωρα ο κοσμος θα περιμενε 5 ωρες μεχρι να ρθει η σειρα του. Τοσο πολυ κολλησες, ουτε το smile εικονιδιο δε προσεξες?



Τελικά μέχρι πότε είναι το capital control

Βαλε κανα χρονο για να σαι μεσα...
Τα capital controls δε μπηκαν για πλακα, για να αρθουν πρεπει πρωτα να φυγουν οι λογοι που τα επεβαλαν.

Αν υποθεσουμε οτι αυριο αιρονται τα capital control ξερεις τι θα γινει. Ολοι θα τρεξουν να παρουν τα λεφτα τους. Τα οποια ομως δεν υπαρχουν σε ρευστο, μονο σε χαρτια:lol:

kourampies
15-07-15, 12:23
Αν εννοείς π.χ. οτι θέλεις να μεταφέρεις μέσω χρεωστικής από ATM της Εθνικής απο λογαριασμό σε λογαριασμό τρίτου πάλι στην Εθνική,δεν σου χρειάζεται το IBAN καθώς πληκτρολογείς τον λογαριασμό με την απλή μορφή και μετατρέπει το IBAN αυτόματα,θα στο βγάλει και στην απόδειξη.Η πίστωση στον λογαριασμό ίδιας τράπεζας που μεταφέρεις τα χρήματα είναι άμεση,την ίδια στιγμή και φυσικά δεν έχει καμια προμήθεια.

Όντως, βάζεις τον 11ψηφιο αριθμό λογαριασμού και η μεταφορά είναι άμεση και δωρεάν.:oneup:

Επειδή είχα πάντα ebanking δεν ήξερα ότι γίνονται και από τα ΑΤΜ τέτοιες συναλλαγές. Εξαιρετικό ιδιαίτερα για τις μπερδεμένες καταστάσεις που ζούμε τελευταία.

RASTAVIPER
16-07-15, 10:56
Λοιπόν καλά νέα με την PAPAYA card.
Το PAYPAL την βλέπει ως Mastercard, οπότε συνδέθηκαν κανονικά, εφόσον έλαβα τον 4ψηφιο κωδικό.

Το μόνο θέμα είναι δεν ξέρω τι fees ακριβώς χρεώνουν.
Εφόσον είχα 20€ μέσα και χρεωθηκα 1.5€ από το PayPal, θα έπρεπε το υπόλοιπο να είναι 18.50€
Αντίθετα, το υπόλοιπο είναι στα 17.61€.
Άρα, τι έγινε, χρέωσε άλλα 89cents για το 1.5€?

moriarti
16-07-15, 11:28
Το ΡΡ χρεώνει $1 για αλλαγή στοιχέιων,προσθήκη κάρτας κλπ. Οπότε ίσως να σου χρέωσε 1 για την προσθήκη νέας κάρτας και 1,5 για το verification της κάρτας. Το $1 είναι γύρω στα 0,89 λεπτά άρα παίζει να είναι αυτό.

cool11
16-07-15, 11:30
Λοιπόν καλά νέα με την PAPAYA card.
Το PAYPAL την βλέπει ως Mastercard, οπότε συνδέθηκαν κανονικά, εφόσον έλαβα τον 4ψηφιο κωδικό.

Το μόνο θέμα είναι δεν ξέρω τι fees ακριβώς χρεώνουν.
Εφόσον είχα 20€ μέσα και χρεωθηκα 1.5€ από το PayPal, θα έπρεπε το υπόλοιπο να είναι 18.50€
Αντίθετα, το υπόλοιπο είναι στα 17.61€.
Άρα, τι έγινε, χρέωσε άλλα 89cents για το 1.5€?

Ευχαριστουμε για την ενημερωση, πολυ χρησιμο.
Μπορει ομως ο κατοικος της Ελλαδας, να φορτωσει με χρημα την papaya card?

goku
16-07-15, 11:35
Με ενδιαφέρει και εμένα να μάθω περισσότερες πληροφορίες για την papaya, ποιο συγκεκριμένα αν μπορούμε να την φορτώσουμε με χρήματα από Ελλάδα και πως, και επίσης αν μπορούμε να κάνουμε αγορές από το εξωτερικό. Πρέπει να ανανεώσω μια υπηρεσία που χρησιμοποιώ στο εξωτερικό και έχω διορία 1.5 μήνα αλλιώς την πάτησα (πρόκειται για ανανέωση domain προσωπικής ιστοσελίδας, δεν είναι .gr).

runner70
16-07-15, 12:20
Λοιπόν καλά νέα με την PAPAYA card.
Το PAYPAL την βλέπει ως Mastercard, οπότε συνδέθηκαν κανονικά, εφόσον έλαβα τον 4ψηφιο κωδικό.

Το μόνο θέμα είναι δεν ξέρω τι fees ακριβώς χρεώνουν.
Εφόσον είχα 20€ μέσα και χρεωθηκα 1.5€ από το PayPal, θα έπρεπε το υπόλοιπο να είναι 18.50€
Αντίθετα, το υπόλοιπο είναι στα 17.61€.
Άρα, τι έγινε, χρέωσε άλλα 89cents για το 1.5€?

Βλεπω οτι και η εικονικη καρτα εχει μηναιο παγιο 1€. Μηπως ειναι αυτο; Εχει και αλλες προμηθειες απο οτι βλεπω.

https://www.papaya.eu/el/%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%AD%CF%82-online/%CE%BA%CF%8C%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%8C%CF%81%CE%B9%CE%B1.html

Με ποιον τροπο φορτισες την καρτα;

jap
16-07-15, 12:29
Υπάρχουν δεκάδες τέτοιες κάρτες έκδοσης εξωτερικού που μπορούν να χρησιμοποιηθούν από οποιονδήποτε. Από την yunacard που γεμίζει μέσω paysafe, μέχρι κάρτες πολωνικών τραπεζών ανώνυμες, κάρτες γερμανικών τραπεζών όπου δηλώνεις ό,τι στοιχεία θεωρητικά θέλεις και χαρτιά τους πηγαίνεις μόνο αν υπερβεί ο τζίρος ένα ποσό, μέχρι διάφορες άλλες κάρτες έκδοσης διαφορετικών χωρών, π.χ. moneypolo. Ο κοινός παρονομαστής είναι ότι δεν μπορείς να τις φορτίσεις όσο ισχύουν τα capital controls με χρήματα προερχόμενα από Ελλάδα, αν αυτό είναι που θέλετε κακώς ψάχνεστε, νόμιμος τρόπος δεν υπάρχει.

RASTAVIPER
16-07-15, 13:48
Το ΡΡ χρεώνει $1 για αλλαγή στοιχέιων,προσθήκη κάρτας κλπ. Οπότε ίσως να σου χρέωσε 1 για την προσθήκη νέας κάρτας και 1,5 για το verification της κάρτας. Το $1 είναι γύρω στα 0,89 λεπτά άρα παίζει να είναι αυτό.

Αυτό είναι, σε ευχαριστώ.
Αυτά το Papaya δεν χρέωσε τίποτα.
Ξέρεις αν θα πάρω το σύνολο πίσω από το PayPal? 1.5+0.89€

jap
16-07-15, 13:58
@Rastaviper: Τελικά άνοιξες δεύτερο paypal με μαλτέζικα στοιχεία ή πρόσθεσες το λογαριασμό της κάρτας σε αυτό που έχεις ήδη;

@ ADSLgr.com All rights reserved.