PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 [76] 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

Andreaslar
21-07-15, 23:13
Εμένα είναι ALPHA Visa, Enter δεν ξέρω τι παίζει με την κωλοτράπεζα (έχω και άλλα θέματα, δεν είναι το paypal)

Bananas
22-07-15, 00:39
Από το τελευταίο ΦΕΚ. Εξακολουθεί να ισχύει η παρανοϊκή απαγόρευση κάθε συναλλαγής εκτός ελλάδας.

Μάλλον δεν έχεις ιδέα πως λειτουργεί η οικονομία και τι θα σήμαινε αρνητικά για όλους μας να επιτρεπόταν αυτή την περίοδο η έξοδος κεφαλαίων απο την χώρα.

goku
22-07-15, 01:07
Μάλλον δεν έχεις ιδέα πως λειτουργεί η οικονομία και τι θα σήμαινε αρνητικά για όλους μας να επιτρεπόταν αυτή την περίοδο η έξοδος κεφαλαίων απο την χώρα.

Κοίτα, δεν ξέρω από οικονομικά αλλά σίγουρα θα υπήρχε σοβαρός λόγος που έγινε το Capital Controls. Αλλά ρε παιδί μου, θα μπορούσαν τουλάχιστον να βάλουν έναν περιορισμό όπως στις αναλήψεις μετρητών, ας πούμε μέχρι 60 ευρώ την ημέρα και μόνο για αγορές προιόντων και αγαθών (όχι απευθείας εμβάσματα σε τράπεζες του εξωτερικού).

kavadias
22-07-15, 01:12
Κοίτα, δεν ξέρω από οικονομικά αλλά σίγουρα θα υπήρχε σοβαρός λόγος που έγινε το Capital Controls. Αλλά ρε παιδί μου, θα μπορούσαν τουλάχιστον να βάλουν έναν περιορισμό όπως στις αναλήψεις μετρητών, ας πούμε μέχρι 60 ευρώ την ημέρα και μόνο για αγορές προιόντων και αγαθών (όχι απευθείας εμβάσματα σε τράπεζες του εξωτερικού).

+1

σίγουρα καταλαβαίνουμε όλοι ότι ό,τι περιορισμοί και να έμπαιναν σίγουρα κάποιοι θα έβρισκαν workarounds.. απλά είναι πραγματικά πολύ προβληματική η καθολική απαγόρευση αγορών από εξωτερικό. και σε επίπεδο επιχειρησεων και σε επίπεδο ιδιωτών. Και εντέλει καταργεί την ίδια την έννοια της ΕΕ και του Ευρώ.

RASTAVIPER
22-07-15, 07:58
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είσαι τόσο επιθετικός τόσο εδώ όσο και στο myphone. Είτε έχεις δίκιο είτε άδικο, είσαι έτοιμος να κριτικάρεις τον καθένα. Δεν το παίρνεις λίγο αλλιώς;

Μάλλον έχεις παραισθήσεις ή το κάνεις επίτηδες για να σε κριτικαρω τώρα.
Πού είδες να κριτικαρα κάποιον νωρίτερα στο παρόν θέμα;
Ίσα, ίσα που παραδέχτηκα το λάθος μου.
Μήπως να άφηνες τα off topic;

cool11
22-07-15, 09:10
ATTICA PREPAID CARD VISA, μηπως εχει κανενας;
Μηπως η συγκεκριμενη ξεπερνα τα cc?

jap
22-07-15, 10:20
Από πού ως πού; Έχει καταργηθεί κιόλας η συγκεκριμένη και δεν τα πολυπήγαινε καλά με τις online αγορές παρά τη διαφήμιση, τώρα δίνουν μια mastercard.

kourampies
22-07-15, 10:37
Από πού ως πού; Έχει καταργηθεί κιόλας η συγκεκριμένη και δεν τα πολυπήγαινε καλά με τις online αγορές παρά τη διαφήμιση, τώρα δίνουν μια mastercard.

Με το σκεπτικό ότι δεν έχει ανάγκη από ανακεφαλαιοποίηση η Attica και ότι όλη η κατάσταση αφορά της 4 "συστημικές"; Τα CC τις πιάνουν όλες πάντως από ότι ξέρω.

jkoukos
22-07-15, 11:11
Βρε παλληκάρια. Τι σχέση έχει η κάθε τράπεζα μεμονωμένα;
Έχουμε καθολικό περιορισμό κίνησης κεφαλαίων. Η στρόφιγγα έκλεισε στην πηγή (ΤτΕ), αφού μέσω αυτής γίνεται η μεταφορά κεφαλαίων.

Ή μήπως νομίζεται ότι η Attica (και οποιαδήποτε τράπεζα) έχει στα μπουντρούμια της το σύνολο των καταθέσεων των πελατών της;
Ένα μικρό ποσοστό έχει και ζητά φυσικό χρήμα από την ΤτΕ για να κινηθεί. Αυτό σήμερα είναι ελάχιστο και γι' αυτό έχουμε τα cc.

xspy
22-07-15, 12:04
ATTICA PREPAID CARD VISA, μηπως εχει κανενας;
Μηπως η συγκεκριμενη ξεπερνα τα cc?

Από πού ως πού; Έχει καταργηθεί κιόλας η συγκεκριμένη και δεν τα πολυπήγαινε καλά με τις online αγορές παρά τη διαφήμιση, τώρα δίνουν μια mastercard.
Μήπως μπέρδεψες το προιόν με την Maestro EΘΝΟCASH PLUS της Εθνικής που αναβαθμίστηκε σε Debit MasterCard? Χρησιμοποιούσα την Attica Prepaid Card VISA ως την πρώτη μου κάρτα συναλλαγών απο το 2001 μέχρι και το 2012 που ξεκίνησα να χρησιμοποιώ πιστωτική,έκανα πάρα πόλλές συναλλαγές όλα αυτά τα χρόνια και δεν υπήρξε ποτέ κανένα πρόβλημα.Στο site επίσης της Τράπεζας δείχνει να υπάρχει ως προιόν,οπότε ας μην υπάρχει αρνητική πληροφόρηση,υπάρχει και λειτουργεί κανονικά χωρίς προβλήματα.

Cutthroat
22-07-15, 12:05
Καλα τα λενε οσοι διαμαρτυρονται.

Το μετρο της πληρους απαγορευσης, ειναι πραγματικα απαραδεκτο, μην πω δικτατορικο.

Και πριν πεταχτει καποιος να πει περι της οικονομικης μας καταστασης, ας μου απαντησει το εξης:
για κατι το οποιο ειναι εισαγομενο, τι διαφορα εχει αν θα το αγορασω επιτοπου σε φυσικο καταστημα, ή αν θα το αγορασω online μεσω internet?

Και στη μια και στην αλλη περιπτωση, συναλλαγμα θα φυγει!
Στη μια θα γινει με την κλασικη επιχειρηματικο οδο (χονδρικη εισαγωγη), στην αλλη ως ιδιωτης.
Παντως, οτι ειναι να γινει, θα γινει με τον ενα ή τον αλλο τροπο.

Και πριν παλι πεταχτει καποιος να πει 'απαγορευονται ολες οι εισαγωγες τωρα', θα πω οτι αυτο κι αν δεν μπορει να κρατησει για πολυ.
Εγω απορω δε, πως 3 βδομαδες με πληρη απαγορευση για εξωτερικο (δεν συζητω για κανενα φαρμακο ή τιποτε εξαιρετικο που θα παρει εγκριση απο την αρμοδια επιτροπη),
δεν εχουμε ελλειψεις στην αγορα.
Μαλλον 'μας σωζει' το οτι κανεις δεν αγοραζει τιποτε, περα απο τα στοιχειωδη. (υπο αλλες συνθηκες, θα ειχαμε σηκωσει-αγορασει το συμπαν).

Αρα, πιστευω αμεσα θα δωσουν δυνατοτητα εισαγωγων, γιατι αλλιως πεθανε ολος ο εμπορικος κοσμος, και η οποια αναιμικη καταναλωση.
Ποιο το νοημα λοιπον, να μην δοθει αμεσα και στους ιδιωτες η δυνατοτητα αγορων;
Με εστω μικρά ορια.

Το σκεπτικο μου το ανελυσα, πιο πανω, περιμενω αποψεις.

Θα διαφωνήσω γενικά και στο δεύτερο μέρος ούτε καν που ισχύει. Υπάρχουν τραγικά περιστατικά που κάνουμε αλλά δεν είναι εδώ μέρος να συζητηθούν. Το θέμα είναι ότι εισαγωγές γίνονται. Τα εσωτερικά κεφάλαια δεν φεύγουν έξω τα εξωτερικά όμως κινούνται ελεύθερα... Οι επιχειρήσεις δεν μπορούν να ασχολούνται με την αβεβαιότητα του εσωτερικού της χώρας οπότε τα έχουν στο εξωτερικό οι περισσότερες...


Από την αρχή των CC έως σήμερα, ανανέωση χρόνου ομιλίας Wind F2G μέσω PAYPAL, ΔΕΝ γίνεται.
158475 158476
Γίνεται κανονικά μόνο στην vodafone δεν πέρασε μια φορά και δεν πολυασχολήθηκα...


Βρε παλληκάρια. Τι σχέση έχει η κάθε τράπεζα μεμονωμένα;
Έχουμε καθολικό περιορισμό κίνησης κεφαλαίων. Η στρόφιγγα έκλεισε στην πηγή (ΤτΕ), αφού μέσω αυτής γίνεται η μεταφορά κεφαλαίων.

Ή μήπως νομίζεται ότι η Attica (και οποιαδήποτε τράπεζα) έχει στα μπουντρούμια της το σύνολο των καταθέσεων των πελατών της;
Ένα μικρό ποσοστό έχει και ζητά φυσικό χρήμα από την ΤτΕ για να κινηθεί. Αυτό σήμερα είναι ελάχιστο και γι' αυτό έχουμε τα cc.
Σωστά τα λες. Υπάρχει cc και δεν φταίει ούτε η κακιά Ευρώπη ούτε κανείς ξένος...

jap
22-07-15, 12:14
@xspy: Μπα, δεν έχω πάρε δώσε με Εθνικές για να μπερδέψω κάτι τέτοιο :p.

Στη σελίδα εισόδου του web banking αναφέρει
158507
Δηλ. την παλιά cashcard που την καταργούν 2-3 χρόνια τώρα. Ο cool11 νόμιζα ότι αναφέρεται στην attica debit me visa την οποία έχω και η χρήση της οποίας είναι εκ των πραγμάτων προβληματική, ενώ τώρα προωθεί την attica debit me mastercard.

Φαίνεται όμως ότι αναφέρεται σε προπληρωμένη, είναι δηλαδή offtopic, αφού εδώ μιλάμε για χρεωστικές. Όπως και να έχει, δεν υπάρχει λογική με την οποία κάποιας ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ τράπεζας οι κάρτες να μπορούν να χρησιμοποιηθούν για συναλλαγές με εξωτερικό.

xspy
22-07-15, 12:36
@xspy: Μπα, δεν έχω πάρε δώσε με Εθνικές για να μπερδέψω κάτι τέτοιο :p.

Στη σελίδα εισόδου του web banking αναφέρει
158507
Δηλ. την παλιά cashcard που την καταργούν 2-3 χρόνια τώρα. Ο cool11 νόμιζα ότι αναφέρεται στην attica debit me visa την οποία έχω και η χρήση της οποίας είναι εκ των πραγμάτων προβληματική, ενώ τώρα προωθεί την attica debit me mastercard.

Φαίνεται όμως ότι αναφέρεται σε προπληρωμένη, είναι δηλαδή offtopic, αφού εδώ μιλάμε για χρεωστικές. Όπως και να έχει, δεν υπάρχει λογική με την οποία κάποιας ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ τράπεζας οι κάρτες να μπορούν να χρησιμοποιηθούν για συναλλαγές με εξωτερικό.
Όπως και να έχει, offtopic ή όχι, δόθηκε μια πληροφορία λάθος :p .Ναί,το θέμα είναι οι χρεωστικές,ωστόσο υπάρχουν πολλές αναφορες σε άλλα θέματα. Η διευκρίνιση χρειαζόταν.

advantix
23-07-15, 21:25
Είδα σήμερα ότι την WEBUY της Τράπεζας Πειραιώς μπορείς να την κάνεις φόρτιση. Μπορώ άραγε να κάνω και πάλι αγορές από paypal ;

runner70
23-07-15, 23:48
"Σύμφωνα με την πρόσφατη Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου (18/7/2015), επιτρέπονται μόνο οι συναλλαγές σε e-shops που συνεργάζονται με τράπεζα στην Ελλάδα."

Manolis_karas
26-07-15, 19:37
Απάντηση στο #3720#
Μέχρι τον Ιανουάριο υπήρχε η Dynamic από την American Express, έπειτα από προσπάθεια (γιατί μου πρότειναν φορτικά την Bonus και διάφορες άλλες) έβγαλα την Dynamic . Τώρα δεν ξέρω αν βγάζουν καινούργιες, αλλά κάνω συναλλαγές με την υπάρχουσα.

Nozomi
26-07-15, 22:59
Απάντηση στο #3720#
Μέχρι τον Ιανουάριο υπήρχε η Dynamic από την American Express, έπειτα από προσπάθεια (γιατί μου πρότειναν φορτικά την Bonus και διάφορες άλλες) έβγαλα την Dynamic . Τώρα δεν ξέρω αν βγάζουν καινούργιες, αλλά κάνω συναλλαγές με την υπάρχουσα.
Λοιπόν, ακούστε να γελάσετε.
Πάω στο υποκατάστημα. Η υπάλληλος ΑΡΝΕΙΤΑΙ ότι υπάρχει η συγκεκριμένη κάρτα (η πράσινη απλή American Express). Μα, επιμένω, υπάρχει. Δείτε το site σας.
Ανοίγει το σαιτ, και βουαλά, ορίστε η κάρτα. Μετά ψάχνει κάτι βιβλία της Τράπεζας και το επιβεβαιώνει ! Στην συνέχεια παίρνει τηλέφωνο μια άλλη στα κεντρικά, άλλη μια επιβεβαίωση. :lol: ΟΚ μου λέει, αλλά αυτή την εποχή αίτηση για πιστωτική...:whistle:

Κανένα πρόβλημα της λέω, απλά αυτή θέλω, αν δεν μπορώ να έχω και τις δύο, μετά χαράς ακυρώνω την Bonus. Όχι, μου λέει, θα κάνετε αίτηση και για την άλλη.
Πραγματικά, πρέπει να είμαστε ελάχιστοι αυτοί που ψάχνουμε την παλιά κλασσική πράσινη American Express...:p

Αν με ρωτήσετε γιατί θέλω αυτήν συγκεκριμένα, είναι θέμα προσωπικού κολλήματος με την συγκεκριμένη κάρτα, περισσότερο αισθητικό θα έλεγα, καθώς επί σειρά ετών αυτήν ήξερα εγώ σαν American Express. :cool:

-edit-
Προς ενημέρωση, και η κλασσική American Express έχει πρόγραμμα επιβράβευσης !
Η ιδαιτερότητά της είναι ότι είναι κάρτα διευκόλυνσης, δλδ απαιτείται να αποπληρώσεις όλη την οφειλή σου στο τέλος του μήνα, πράγμα το οποίο κάνω, anyway.

nyannaco
28-07-15, 11:55
http://news.in.gr/economy/article/?aid=1500015416

Μερική άρση στους περιορισμούς καρτών για ηλεκτρονικές αγορές

Σε μερικά άρση των περιορισμών στη χρήση των καρτών εξ αποστάσεως σε επιχειρήσεις με έδρα εκτός Ελλάδος, προχώρησε το υπουργείο Οικονομικών.

Πλέον είναι δυνατή η πραγματοποίηση συναλλαγών σε e-shops του εξωτερικού με χρεωστικές, πιστωτικές και προπληρωμένες κάρτες.

Η δυνατότητα για αγορές μέχρι τώρα δινόταν μόνο με τη χρήση του «πλαστικού» στα τερματικά αποδοχής καρτών (POS) στο εξωτερικό, παρουσία δηλαδή του πελάτη.

Πλέον, υπάρχει η δυνατότητα να χρεωθεί η κάρτα μέσω ίντερνετ ή τηλεφωνικά, αρκεί να υπάρχει το διαθέσιμο όριο της τράπεζας που την εκδώσει.

Το ημερήσιο όριο για κάθε συστημικό όμιλο (ΕΤΕ, Alpha Bank, Πειραιώς, Eurobank) έχει οριστεί στις 300.000 ευρώ και για την Attica Bank στις 90.000 ευρώ.

Πρόκειται σε κάθε περίπτωση για πολύ μικρά ποσά που σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να καλύψουν τις ανάγκες που υπήρχαν πριν από τα capital controls.

goku
28-07-15, 12:27
http://news.in.gr/economy/article/?aid=1500015416

Μερική άρση στους περιορισμούς καρτών για ηλεκτρονικές αγορές

Σε μερικά άρση των περιορισμών στη χρήση των καρτών εξ αποστάσεως σε επιχειρήσεις με έδρα εκτός Ελλάδος, προχώρησε το υπουργείο Οικονομικών.

Πλέον είναι δυνατή η πραγματοποίηση συναλλαγών σε e-shops του εξωτερικού με χρεωστικές, πιστωτικές και προπληρωμένες κάρτες.

Η δυνατότητα για αγορές μέχρι τώρα δινόταν μόνο με τη χρήση του «πλαστικού» στα τερματικά αποδοχής καρτών (POS) στο εξωτερικό, παρουσία δηλαδή του πελάτη.

Πλέον, υπάρχει η δυνατότητα να χρεωθεί η κάρτα μέσω ίντερνετ ή τηλεφωνικά, αρκεί να υπάρχει το διαθέσιμο όριο της τράπεζας που την εκδώσει.

Το ημερήσιο όριο για κάθε συστημικό όμιλο (ΕΤΕ, Alpha Bank, Πειραιώς, Eurobank) έχει οριστεί στις 300.000 ευρώ και για την Attica Bank στις 90.000 ευρώ.

Πρόκειται σε κάθε περίπτωση για πολύ μικρά ποσά που σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να καλύψουν τις ανάγκες που υπήρχαν πριν από τα capital controls.

Ισχύει αυτό; Είναι σίγουρο; 300 ευρώ περιορισμός σε αγορές, μπορεί να είναι είτε λίγα είτε πολλά, αλλά για μένα φτάνουν και περισσεύουν μιας και καίγομαι να ανανεώσω μια υπηρεσία κόστους μόλις 26 ευρώ.

Tiven
28-07-15, 12:32
Φίλε μου αυτό που δώσανε είναι συνολικό ημερήσιο όριο 300k ευρώ για τις 4 τράπεζες, όχι 300 ο κάθε πελάτης της κάθε τράπεζας.

Όποιος προλάβει δηλαδή.. :down:

goku
28-07-15, 12:35
Φίλε μου αυτό που δώσανε είναι συνολικό ημερήσιο όριο 300k ευρώ για τις 4 τράπεζες, όχι 300 ο κάθε πελάτης της κάθε τράπεζας.

Όποιος προλάβει δηλαδή.. :down:

Α, τώρα το κατάλαβα. Θα προσπαθήσω να κάνω την αγορά στις 00:01 τη νύχτα να δω τι θα γίνει. Τώρα πάντως που το δοκίμασα, δεν έγινε τίποτα.

kourampies
28-07-15, 13:04
Αμφιβάλλω ότι οι τράπεζες λειτουργούν με διαδικασίες όποιος προλάβει. Κατά πάσα πιθανότητα δεν λειτουργεί καθόλου η συγκεκριμένη δυνατότητα για κανέναν, και θα επικαλούνται πάλι πολυήμερες ρυθμίσεις/αναπροσαρμογές λογισμικών και λοιπές αντίστοιχου βεληνεκούς γελοιότητες.

Ακόμα και αν εν τέλει λειτουργήσει η συγκεκριμένη δυνατότητα, ξεχνάτε ότι αναφέρεται σε συγκεκριμένες κατηγορίες αγορών. Και οι υπηρεσίες hosting και τα κινέζικα (και μη) ηλεκτρονικά δεν περιλαμβάνονται σε αυτές.

runner70
28-07-15, 13:25
http://news.in.gr/economy/article/?aid=1500015416

Μερική άρση στους περιορισμούς καρτών για ηλεκτρονικές αγορές

Σε μερικά άρση των περιορισμών στη χρήση των καρτών εξ αποστάσεως σε επιχειρήσεις με έδρα εκτός Ελλάδος, προχώρησε το υπουργείο Οικονομικών.

Πλέον είναι δυνατή η πραγματοποίηση συναλλαγών σε e-shops του εξωτερικού με χρεωστικές, πιστωτικές και προπληρωμένες κάρτες.

Η δυνατότητα για αγορές μέχρι τώρα δινόταν μόνο με τη χρήση του «πλαστικού» στα τερματικά αποδοχής καρτών (POS) στο εξωτερικό, παρουσία δηλαδή του πελάτη.

Πλέον, υπάρχει η δυνατότητα να χρεωθεί η κάρτα μέσω ίντερνετ ή τηλεφωνικά, αρκεί να υπάρχει το διαθέσιμο όριο της τράπεζας που την εκδώσει.

Το ημερήσιο όριο για κάθε συστημικό όμιλο (ΕΤΕ, Alpha Bank, Πειραιώς, Eurobank) έχει οριστεί στις 300.000 ευρώ και για την Attica Bank στις 90.000 ευρώ.

Πρόκειται σε κάθε περίπτωση για πολύ μικρά ποσά που σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να καλύψουν τις ανάγκες που υπήρχαν πριν από τα capital controls.

Εκαναν edit το αρθρο και προσθεσαν αυτα:

"Σημειώνεται πως η Ελληνική Ένωση Τραπεζών δεν έχει ακόμη ενημερώσει τις τράπεζες για τις σχετικές αλλαγές με αποτέλεσμα οι διαδικτυακές αγορές να μην γίνονται ακόμη και σήμερα κανονικά.

Παράλληλα, υπηρεσίες όπως το PayPal παραμένουν μέχρι σήμερα κλειδωμένες για του Έλληνες χρήστες.

- - - Updated - - -

Επισης και στο παρακατω link εκαναν τροποιποιηση:

http://news.in.gr/economy/article/?aid=1500015468

10. Μπορώ να χρησιμοποιήσω την πιστωτική, χρεωστική ή/και προπληρωμένη μου κάρτα για να κάνω αγορές στο internet;

ΝΑΙ, χωρίς περιορισμούς, εφόσον τα ηλεκτρονικά καταστήματα τηρούν λογαριασμό σε τράπεζα που λειτουργεί στην Ελλάδα.

Εφόσον τα ηλεκτρονικά καταστήματα τηρούν λογαριασμό σε τράπεζα του εξωτερικού, μπορείτε να χρησιμοποιείτε τις κάρτες σας:

μέχρι το όριο που προβλέπει η σύμβασή σας με την τράπεζα,
εντός του ημερήσιου ορίου ποσού το οποίο εγκρίνεται για κάθε τράπεζα ξεχωριστά από την Επιτροπή Εγκρίσεως Τραπεζικών Συναλλαγών, και για τις ακόλουθες κατηγορίες συναλλαγών:

1. Αγορές εισιτηρίων αεροπορικών εταιρειών.

2. Πληρωμές ξενοδοχείων.

3. Ενοικιάσεις αυτοκινήτων

4. Πληρωμές ταξιδίων και μεταφορών.

5. Πληρωμές ψηφιακών παρόχων μουσικού περιεχομένου και εφαρμογών (applications).

6. Πληρωμές συνδρομών, για εγγραφή ή ανανέωση συμμετοχής μέλους σε επαγγελματικούς συλλόγους (δικηγορικούς/ ιατρικούς συλλόγους, κ.λπ) ή/και για επιστημονικά και λοιπά έντυπα.

7. Πληρωμή υπηρεσιών εκπαίδευσης (δίδακτρα/ εστίες διαμονής/ συνδρομή βιβλιοθηκών, κ.λπ).

8. Πληρωμή ασφαλιστικών, ιατρικών και φαρμακευτικών εξόδων.

Αρα και παλι δεν θα μπορεις να πληρωσεις ο,τι θελεις.

evantigger
28-07-15, 16:49
Πάντως σε POS στην Ισπανία κάρτα της Πειραιώς μου την αρνήθηκε, ευτυχώς είχα αρκετά λεφτά για να μη γίνω ρεζίλι...

tiffany
28-07-15, 23:43
Έχει δοκιμάσει κάποιος την υπηρεσία Tap & Pay της Alpha Bank; Έχω το NOTE 4 αλλά δεν είναι στα συμβατά τηλέφωνα. Φυσικά έχει NFC που είναι η απαραίτητη τεχνολογία. Λέω να την ενεργοποιήσω έτσι γα το γ@μώτο μιας που είμαστε gadgetακηδες. :p

spartak
29-07-15, 08:18
Πάντως σε POS στην Ισπανία κάρτα της Πειραιώς μου την αρνήθηκε, ευτυχώς είχα αρκετά λεφτά για να μη γίνω ρεζίλι...

είχες πρόβλημα μόνο στο συγκεκριμένο Pos; Δηλαδή σε άλλα δούλεψε ή δε δοκίμασες αλλού;

kostas2005
29-07-15, 10:04
Αν με ρωτήσετε γιατί θέλω αυτήν συγκεκριμένα, είναι θέμα προσωπικού κολλήματος με την συγκεκριμένη κάρτα, περισσότερο αισθητικό θα έλεγα, καθώς επί σειρά ετών αυτήν ήξερα εγώ σαν American Express. :cool:

-edit-
Προς ενημέρωση, και η κλασσική American Express έχει πρόγραμμα επιβράβευσης !
Η ιδαιτερότητά της είναι ότι είναι κάρτα διευκόλυνσης, δλδ απαιτείται να αποπληρώσεις όλη την οφειλή σου στο τέλος του μήνα, πράγμα το οποίο κάνω, anyway.

Έχει καλύτερο πρόγραμμα επιβράβευσης η πράσινη?

evantigger
29-07-15, 16:19
είχες πρόβλημα μόνο στο συγκεκριμένο Pos; Δηλαδή σε άλλα δούλεψε ή δε δοκίμασες αλλού;

Μόνο στο συγκεκριμένο τη δοκίμασα... Δε σκοπεύω να την ξαναχρησιμοποιήσω μέχρι να γυρίσω στην Ελλάδα...

MAuVE
29-07-15, 16:33
Αποχαιρέτα το Paypal, Amazon και e-bay που ήξερες (http://www.capital.gr/story/3048533/apoxaireta-to-paypal-amazon-kai-e-bay-pou-ixeres)

-21grams
29-07-15, 22:37
Επίσης, Bankdetour.com (https://bankdetour.com/gr/)

Proceed with caution.

evantigger
29-07-15, 23:09
Γιατί μου φαίνονται λίγο απάτη αυτά;

kourampies
30-07-15, 00:29
Τέτοιες υπηρεσίες υπήρχαν και πριν τα CC, στο thread για τα bitcoins υπάρχουν links και αναλυτικές πληροφορίες. Εγώ παρήγγειλα μια κάρτα από το e-coin, αυτό που συνιστά το bank detour. Θα δούμε τι θα δούμε προσεχώς.

button
30-07-15, 00:30
δεν Γίνεται ούτε απευθείας συναλλαγή με visa της peiraios τι γίνεται τελικά με αυτά τα χαζά ώρια

Manolis_karas
30-07-15, 18:49
Έχει καλύτερο πρόγραμμα επιβράβευσης η πράσινη?
Τις κάρτες της American Express δεν τις θέλουν οι μικρές επιχειρήσεις, εδώ στην Ελλάδα, με τη δικαιολογία ότι κρατάνε μεγάλη προμήθεια. Τη χρησιμοποιώ μόνο σε μεγάλα καταστήματα -αλυσίδες.

sdikr
30-07-15, 18:51
Τις κάρτες της American Express δεν τις θέλουν οι μικρές επιχειρήσεις, εδώ στην Ελλάδα, με τη δικαιολογία ότι κρατάνε μεγάλη προμήθεια. Τη χρησιμοποιώ μόνο σε μεγάλα καταστήματα -αλυσίδες.

Δεν είναι δικαιολογία αλλά πραγματικότητα, χρεώνει κοντά στο 5%

nnn
30-07-15, 18:53
Τις κάρτες της American Express δεν τις θέλουν οι μικρές επιχειρήσεις, εδώ στην Ελλάδα, με τη δικαιολογία ότι κρατάνε μεγάλη προμήθεια. Τη χρησιμοποιώ μόνο σε μεγάλα καταστήματα -αλυσίδες.

Ίδια προμήθεια έχει, το πρόβλημα είναι πως εκκαθαρίζεται μόνο μέσω Alpha Bank και μπορεί να έχει κάνα μισό% χαμηλότερη προμήθεια σε άλλη τράπεζα και να θέλει να περνάει από εκεί όλες τις συναλλαγές.

5 € στο χιλιάρικο είναι η διαφορά στις προμήθειες και αν :rolleyes:

- - - Updated - - -


Δεν είναι δικαιολογία αλλά πραγματικότητα, χρεώνει κοντά στο 5%

Είσαι σίγουρος, σε εμένα είναι ίδια σε όλες τις κάρτες της Alpha.

kostas2005
30-07-15, 18:56
Έχει καλύτερο πρόγραμμα επιβράβευσης η πράσινη?


Τις κάρτες της American Express δεν τις θέλουν οι μικρές επιχειρήσεις, εδώ στην Ελλάδα, με τη δικαιολογία ότι κρατάνε μεγάλη προμήθεια. Τη χρησιμοποιώ μόνο σε μεγάλα καταστήματα -αλυσίδες.

Τι σχέση έχει με αυτό που ρώτησα?

Manolis_karas
30-07-15, 19:04
Τι σχέση έχει με αυτό που ρώτησα?
Το έγραψα για να πω ότι στην Ελλάδα οι κάρτες της American Express δεν είναι ευπρόσδεκτες από τα μικρά-μεσαία καταστήματα.
Δεν ξέρω το πρόγραμμα επιβράβευσης της πράσινης.

al3x1k0
30-07-15, 20:17
H viva πάντως χρεώνει 3,5% και 0.24 ανά συναλλαγή ενώ με τις άλλες 2,5% και 0.24 ανά συναλλαγή.

hedgehog
30-07-15, 20:28
Ίδια προμήθεια έχει, το πρόβλημα είναι πως εκκαθαρίζεται μόνο μέσω Alpha Bank και μπορεί να έχει κάνα μισό% χαμηλότερη προμήθεια σε άλλη τράπεζα και να θέλει να περνάει από εκεί όλες τις συναλλαγές.

5 € στο χιλιάρικο είναι η διαφορά στις προμήθειες και αν :rolleyes:

- - - Updated - - -



Είσαι σίγουρος, σε εμένα είναι ίδια σε όλες τις κάρτες της Alpha.

Δεν θυμάμαι τα ποσοστά, αλλά και σε εμάς πριν δύο χρόνια που 'χε πέσει το μάτι μου στα σχετικά συμφωνιτικά, το ποσοστό της Am. Express ήταν αισθητά μεγαλύτερο από VISA / Mastercard.

Nozomi
31-07-15, 02:06
Έχει καλύτερο πρόγραμμα επιβράβευσης η πράσινη?
Έχει πρόγραμμα επιβράβευσης, δεν την επέλεξα όμως γι' αυτό, αλλά γιατί έχω την αίσθηση ότι περνάει καλύτερα στο εξωτερικό.

Θεωρείται κάρτα διευκολύνσεως, δλδ σου τραβάει όλο το ποσό απ΄τον λογαριασμό στο τέλος του μήνα.

Έχουν ένα παράλογα υψηλό (για τα σημερινά οικονομικά δεδομένα) "οικονομικό" κατώφλι για να στην βγάλουν.

Τεσπά, έκανα την αίτηση κι περιμένω, μπορεί να περιμένω πολύ γιατί η υπάλληλος μου είπε ότι γενικώς αργούν.

Αυτό που σου έγραψαν παραπάνω για την American Exrpess ισχύει, γενικά έχουν μικρότερη πέραση στην Ελλάδα απ ότι έξω.

Υ.Γ
Όταν πας και ζητάς την πράσινη AMEX σε κοιτάζουν περίεργα, πλέον ελάχιστοι την ζητούν, δεν την προωθεί και η Τράπεζα...

cool11
31-07-15, 22:07
Θελετε να ακουσετε ποση ωρα περιμενα -ευτυχως με ανοιχτη ακροαση - στο τηλεφωνικο helpdesk της Εθνικης;
1 ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΩΡΑ, σημερα το απογευμα, οπου στο τελος επρεπε να φυγω απο το σπιτι, και εκλεισα το τηλεφωνο!
'Ολοι οι εκπροσωποι μας ειναι απασχολημενοι.....'
ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙ;

patch
31-07-15, 22:27
να πας να τους κανεις ντα

spartak
01-08-15, 00:11
Θελετε να ακουσετε ποση ωρα περιμενα -ευτυχως με ανοιχτη ακροαση - στο τηλεφωνικο helpdesk της Εθνικης;
1 ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΩΡΑ, σημερα το απογευμα, οπου στο τελος επρεπε να φυγω απο το σπιτι, και εκλεισα το τηλεφωνο!
'Ολοι οι εκπροσωποι μας ειναι απασχολημενοι.....'
ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙ;


Τα ίδια και εγω. Μπλοκαραν οι κωδικοί στο ebanking και όσες φορές δοκίμασα αναμονη τρελη. Μέχρι που βαριομουν και το έκλεινα.. Απελπισια.

Manolis_karas
01-08-15, 18:25
Θελετε να ακουσετε ποση ωρα περιμενα -ευτυχως με ανοιχτη ακροαση - στο τηλεφωνικο helpdesk της Εθνικης;
1 ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΩΡΑ, σημερα το απογευμα, οπου στο τελος επρεπε να φυγω απο το σπιτι, και εκλεισα το τηλεφωνο!
'Ολοι οι εκπροσωποι μας ειναι απασχολημενοι.....'
ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙ;
Προφανώς ΟΧΙ

kostas2005
03-08-15, 09:28
Έχει πρόγραμμα επιβράβευσης, δεν την επέλεξα όμως γι' αυτό, αλλά γιατί έχω την αίσθηση ότι περνάει καλύτερα στο εξωτερικό.

Θεωρείται κάρτα διευκολύνσεως, δλδ σου τραβάει όλο το ποσό απ΄τον λογαριασμό στο τέλος του μήνα.

Έχουν ένα παράλογα υψηλό (για τα σημερινά οικονομικά δεδομένα) "οικονομικό" κατώφλι για να στην βγάλουν.

Τεσπά, έκανα την αίτηση κι περιμένω, μπορεί να περιμένω πολύ γιατί η υπάλληλος μου είπε ότι γενικώς αργούν.

Αυτό που σου έγραψαν παραπάνω για την American Exrpess ισχύει, γενικά έχουν μικρότερη πέραση στην Ελλάδα απ ότι έξω.

Υ.Γ
Όταν πας και ζητάς την πράσινη AMEX σε κοιτάζουν περίεργα, πλέον ελάχιστοι την ζητούν, δεν την προωθεί και η Τράπεζα...

Έχω amex την μαύρη bonus με τους διπλούς πόντους απλά αναρωτιόμουν αν έχει καλύτερο πρόγραμμα επιβράβευσης η πράσινη.

xspy
03-08-15, 12:05
Έχω amex την μαύρη bonus με τους διπλούς πόντους απλά αναρωτιόμουν αν έχει καλύτερο πρόγραμμα επιβράβευσης η πράσινη.
Εννοείς την Bonus Premium American Express.Τους ίδιους πόντους δίνει και η Blue

kasadi
03-08-15, 19:59
Ως τώρα χρησιμοποιούσα την χρεωστική κάρτα μόνο για αγορές από το ιντερνετ. Τώρα θέλω να την χρησιμοποιήσω και για αγορές σε φυσικά καταστήματα. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν πρέπει να κουβαλάω και ταυτότητα μαζί μου ; (π.χ. έκανα αγορά σε σουπερ μαρκετ και δεν μου ζήτησαν). Επίσης στην αγορά στο σούπερ μάρκετ μου έδωσαν απλά ένα απόκομμα, γιατί είχα την εντύπωση ότι υπογράφουμε κιόλας κάπου ; Συμβαίνει ποτέ αυτό ;

sdikr
03-08-15, 20:01
Ως τώρα χρησιμοποιούσα την χρεωστική κάρτα μόνο για αγορές από το ιντερνετ. Τώρα θέλω να την χρησιμοποιήσω και για αγορές σε φυσικά καταστήματα. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν πρέπει να κουβαλάω και ταυτότητα μαζί μου ; (π.χ. έκανα αγορά σε σουπερ μαρκετ και δεν μου ζήτησαν). Επίσης στην αγορά στο σούπερ μάρκετ μου έδωσαν απλά ένα απόκομμα, γιατί είχα την εντύπωση ότι υπογράφουμε κιόλας κάπου ; Συμβαίνει ποτέ αυτό ;

Αν σου ζητάει να βάλεις πιν τότε δεν χρειάζεται ταυτότητα μαζί σου, μερικά καταστήματα βέβαια μπορεί να σου ζητήσουν

kasadi
03-08-15, 21:35
Αν σου ζητάει να βάλεις πιν τότε δεν χρειάζεται ταυτότητα μαζί σου, μερικά καταστήματα βέβαια μπορεί να σου ζητήσουν
Μπορεί να είναι λίγο χαζά τα παρακάτω, αλλά δεν έχω ξανακάνει φυσικές αγορές με κάρτα
1) γιατί υπάρχουν κάρτες που τις περνάν από το μηχάνημα και δεν θέλει PIN ή υπάρχουν μηχανήματα που δεν έχουν π.χ. νούμερα για να βάλεις PIN ? (εγώ έχω μόνο χρεωστική)
2) δεν υπάρχει δηλαδή κάτι επίσημο-κανόνας-νόμος που να σου λέει π.χ. η τράπεζα ή το κατάστημα ότι πρέπει να έχεις μαζί σου ταυτότητα ή είναι υποχρεωτικό και απλά κάποιοι δεν το ζητάνε για δική μας διευκόλυνση ( προφανώς δεν θέλω να κουβαλάω ταυτότητα συνέχεια, για αυτό και ρωτάω)

@ ADSLgr.com All rights reserved.