PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 [77] 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

Φανερός Πράκτωρ
03-08-15, 21:42
Πρέπει να υπάρχει μηχανισμός συσχετισμού της κάρτας με τον κάτοχό της. Αυτός είναι το pin, η ταυτότητα ή ο έλεγχος υπογραφής.
Όταν δεν υπάρχει το pin (σε κάρτες χωρίς το τσιπ ή σε παλιά μηχανήματα) είναι λογικό να ζητάνε ταυτότητα. Το περίεργο είναι να ζητάνε ταυτότητα ενώ υπάρχει το pin.

kasadi
03-08-15, 21:45
Πρέπει να υπάρχει μηχανισμός συσχετισμού της κάρτας με τον κάτοχό της. Αυτός είναι το pin, η ταυτότητα ή ο έλεγχος υπογραφής.
Όταν δεν υπάρχει το pin (σε κάρτες χωρίς το τσιπ ή σε παλιά μηχανήματα) είναι λογικό να ζητάνε ταυτότητα. Το περίεργο είναι να ζητάνε ταυτότητα ενώ υπάρχει το pin.
δηλαδή σε κάρτες που δεν έχουν τσιπάκι ( είχα παλιά μια τέτοια και μου την άλλαξαν σε μία που έχει τσιπάκι), πώς θα γινόταν η συναλλαγή, απλά θα παιρνούσε την κάρτα από το μηχάνημα ?
Επίσης δεδομένου ότι η κάρτα που έχω έχει τσιπάκι , υπάρχει περίπτωση να τύχω σε συσκευή POS που δεν δέχεται PIN ?

euri
03-08-15, 21:51
Μπορεί να είναι λίγο χαζά τα παρακάτω, αλλά δεν έχω ξανακάνει φυσικές αγορές με κάρτα
1) γιατί υπάρχουν κάρτες που τις περνάν από το μηχάνημα και δεν θέλει PIN ή υπάρχουν μηχανήματα που δεν έχουν π.χ. νούμερα για να βάλεις PIN ? (εγώ έχω μόνο χρεωστική)
2) δεν υπάρχει δηλαδή κάτι επίσημο-κανόνας-νόμος που να σου λέει π.χ. η τράπεζα ή το κατάστημα ότι πρέπει να έχεις μαζί σου ταυτότητα ή είναι υποχρεωτικό και απλά κάποιοι δεν το ζητάνε για δική μας διευκόλυνση ( προφανώς δεν θέλω να κουβαλάω ταυτότητα συνέχεια, για αυτό και ρωτάω)

Υπάρχουν κάρτες, είτε χρεωστικές, είτε πιστωτικές, οι οποίες έχουν επάνω τους ένα chip (σαν αυτό που έχουν οι τηλεκάρτες και οι SIM cards). Αυτές αν περαστούν με το chip και ζητηθεί η εισαγωγή PIN, τότε δε χρειάζεται υπογραφή. Το PIN έχει τη θέση της υπογραφής.

Παλαιότερες κάρτες που δεν έχουν chip, έχουν μόνο τη μαγνητική ταινία. Σε αυτές, όταν γίνει συναλλαγή πρέπει να υπογράψεις στο απόκομμα που εκτυπώνεται από το POS, και ο πωλητής πρέπει να σου ζητήσει ταυτότητα.

Υπόψη, οι κάρτες που έχουν chip έχουν ΚΑΙ μαγνητική ταινία. Αν για κάποιο λόγο αποτύχει η συναλλαγή με το chip/PIN, τότε θα πρέπει να περαστεί με τη μαγνητική ταινία και να ζητηθεί υπογραφή και ταυτότητα.

- - - Updated - - -


Το περίεργο είναι να ζητάνε ταυτότητα ενώ υπάρχει το pin.

Είναι (σχετικά) καινούργια "ήθη" στην Ελλάδα αυτές οι κάρτες και πολλοί πωλητές δεν ξέρουν, οπότε ζητούν και ταυτότητα.

Φανερός Πράκτωρ
03-08-15, 21:55
Είναι (σχετικά) καινούργια "ήθη" στην Ελλάδα αυτές οι κάρτες και πολλοί πωλητές δεν ξέρουν, οπότε ζητούν και ταυτότητα.

Και εγώ εκεί το απέδωσα όταν μου έτυχε.

euri
03-08-15, 22:01
Και εγώ εκεί το απέδωσα όταν μου έτυχε.

Κοίτα, όταν άρχισα πριν αρκετά χρόνια να χρησιμοποιώ χρεωστική της Πειραιώς με chip, στα ΑΒ Βασιλόπουλος αφού έβαζα το PIN, μου ζητούσαν να υπογράψω (και φυσικά ταυτότητα). Μια, δυο, τρεις τους το είπα, δεν το άλλαζαν, οπότε και εγώ απλά παραδόθηκα, αφού ο χρόνος να τους εξηγήσω ήταν πολύ μεγαλύτερος από το να κάνω αυτό που ήθελαν.

kasadi
03-08-15, 22:04
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Κατάλαβα λίγο πολύ τι γίνεται. Κάτι τελευταίο αυτό το ότι όταν έχει τσιπάκι χρειάζεται μόνο PIN (εφόσον δεν έχει κάποια πρόβλημα όπως είπε o euri) υπάρχει κάπου γραμμένο π.χ. σε site τράπεζας , σε site της visa(στο κομμάτι του Chip και PIN δεν λέει κάτι για ταυτότητα) ? το ψυρίζω πολύ , αλλά δεν γίνεται να έχω συνέχεια ταυτότητα μαζί μου, επειδή π.χ. δεν θα ξέρει ο υπάλληλος.

edit: τώρα που είδα το ποστ του euri, μάλλον δεν την γλιτώνω...

Φανερός Πράκτωρ
03-08-15, 22:06
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Κατάλαβα λίγο πολύ τι γίνεται. Κάτι τελευταίο αυτό το ότι όταν έχει τσιπάκι χρειάζεται μόνο PIN (εφόσον δεν έχει κάποια πρόβλημα όπως είπε o euri) υπάρχει κάπου γραμμένο π.χ. σε site τράπεζας , σε site της visa(στο κομμάτι του Chip και PIN δεν λέει κάτι για ταυτότητα) ? το ψυρίζω πολύ , αλλά δεν γίνεται να έχω συνέχεια ταυτότητα μαζί μου, επειδή π.χ. δεν θα ξέρει ο υπάλληλος.
Γιατι; χάνεις συχνά τα πράγματά σου
(Απο περιέργεια ρωτάω)

Εγω την εχω μόνιμα μαζί μου

euri
03-08-15, 22:15
@kasadi: η εμπειρία που ανέφερα πιο πάνω είναι σχετικά παλιά. Τώρα τα πράγματα έχουν στρώσει σε μεγάλο βαθμό. Όσες φορές χρησιμοποίησα χρεωστική με PIN στην Ελλάδα (είτε ελληνική, είτε αλλοδαπής), δε νου ζήτησαν ποτέ ταυτότητα, ούτε υπογραφή.

Φανερός Πράκτωρ
03-08-15, 22:22
@kasadi: η εμπειρία που ανέφερα πιο πάνω είναι σχετικά παλιά. Τώρα τα πράγματα έχουν στρώσει σε μεγάλο βαθμό. Όσες φορές χρησιμοποίησα χρεωστική με PIN στην Ελλάδα (είτε ελληνική, είτε αλλοδαπής), δε νου ζήτησαν ποτέ ταυτότητα, ούτε υπογραφή.

Εμένα η τελευταία φορά που μου συνέβει ήταν πριν 2 χρόνια στο πλαίσιο. Βέβαια δεν έρχομαι συνέχεια στην Ελλάδα και δεν χρησιμοποιώ συνέχεια κάρτα.

kasadi
03-08-15, 22:25
Γιατι; χάνεις συχνά τα πράγματά σου
(Απο περιέργεια ρωτάω)

Εγω την εχω μόνιμα μαζί μου
όχι, αλλά θεωρώ ότι όσο πιο πολύ την κουβαλάς τόσο πιο πιθανό να την χάσεις. Λίγες φορές μου χρειάζεται και τότε το ξέρω και φροντίζω να την έχω μαζί μου.
Π.χ. τώρα το καλοκαίρι δεν φοράμε πολλά ρούχα , π.χ. φοράω ένα απλό παντελονάκι χωρίς πολλές τζέπες ή φερμουάρ,οπότε μου είναι πιο δύσκολο να κουβαλάω και ταυτότητα(είναι και μεγάλη) και κάρτες και κανά ψιλό χρήμα και ....

djuan1988
04-08-15, 00:07
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Κατάλαβα λίγο πολύ τι γίνεται. Κάτι τελευταίο αυτό το ότι όταν έχει τσιπάκι χρειάζεται μόνο PIN (εφόσον δεν έχει κάποια πρόβλημα όπως είπε o euri) υπάρχει κάπου γραμμένο π.χ. σε site τράπεζας , σε site της visa(στο κομμάτι του Chip και PIN δεν λέει κάτι για ταυτότητα) ? το ψυρίζω πολύ , αλλά δεν γίνεται να έχω συνέχεια ταυτότητα μαζί μου, επειδή π.χ. δεν θα ξέρει ο υπάλληλος.

edit: τώρα που είδα το ποστ του euri, μάλλον δεν την γλιτώνω...

Στο χαρτάκι που βγαίνει γράφει συνήθως ότι δε χρειάζεται υπογραφή.

Πάντως προσωπικά έχουν να μου ζητήσουν χρόνια ταυτότητα.

Το πρόβλημα που έχω εγώ είναι με τις ανέπαφες συναλλαγές. Δεν ξέρουν καν ότι υπάρχει αυτό το πράγμα. Έχω δείξει στα μισά ταμεία του Μασούτη πως γίνεται η διαδικασία.

yyy
04-08-15, 01:34
Επίσης, με τις ανέπαφες συναλλαγές, μου έχουν ζητήσει ταυτότητα, κάτι το οποίο εκ των υστέρων βρήκα λογικό. Μιας και δεν είχα μαζί μου, το περασαν με τον κλασικό τρόπο, ζητώντας PIN.

euri
04-08-15, 02:14
Υποθέτω για χρέωση μικρότερη των 25 ευρώ, όπου δεν ζητείται PIN, σωστά; Διότι αν η συναλλαγή περιλαμβάνει χρέωση πάνω από 25 ευρώ απαιτείται PIN, οπότε και ερχόμαστε στην κλασσική περίπτωση που δε χρειάζεται ταυτότητα.

ariadgr
04-08-15, 13:28
Επίσης, με τις ανέπαφες συναλλαγές, μου έχουν ζητήσει ταυτότητα, κάτι το οποίο εκ των υστέρων βρήκα λογικό. Μιας και δεν είχα μαζί μου, το περασαν με τον κλασικό τρόπο, ζητώντας PIN.

Δεν ειναι λογικό, η διαδικασία των ανέπαφων για <25 ευρώ είναι για λόγους ταχύτητας και δεν περιλαμβάνει εξακρίβωση στοιχείων:
http://www.mastercard.com/gr/consumer/contactless.html
Πώς λειτουργεί;

Είναι απλό, αρκεί να πλησιάσετε την κάρτα με το ειδικό σήμα στο κατάλληλο τερματικό και χάρη στην πρωτοποριακή τεχνολογία Ανέπαφων Συναλλαγών (Contactless) της MasterCard που έχει η κάρτα σας, η συναλλαγή γίνεται σε πολύ λίγο χρόνο, χωρίς να πρέπει να παραδώσετε την κάρτα στον ταμία και με απόλυτη σιγουριά.

• Πλησιάστε την κάρτα στο τερματικό που βλέπετε το παγκόσμιο σύμβολο contactless.
• Ακούστε το χαρακτηριστικό ‘ΜΠΙΠ’ και η συναλλαγή ολοκληρώθηκε
• Για ποσά μικρότερα ή ίσα των 25 ευρώ, δεν είναι απαραίτητο να υπογράψετε την απόδειξη ή να πληκτρολογήσετε το PIN.

yyy
04-08-15, 22:22
Υποθέτω για χρέωση μικρότερη των 25 ευρώ, όπου δεν ζητείται PIN, σωστά; Διότι αν η συναλλαγή περιλαμβάνει χρέωση πάνω από 25 ευρώ απαιτείται PIN, οπότε και ερχόμαστε στην κλασσική περίπτωση που δε χρειάζεται ταυτότητα.

Ακριβώς, όπως το λες. Παράληψή μου...


Δεν ειναι λογικό, η διαδικασία των ανέπαφων για <25 ευρώ είναι για λόγους ταχύτητας και δεν περιλαμβάνει εξακρίβωση στοιχείων:
...

Ναι, αλλά σε περίπτωση που χάσεις ή σου κλεψουν την κάρτα, μπορεί ο οποιοσδήποτε να τη χρησιμοποιήσει για αγορές ως 25€. Αυτό πρακτικά γιατί δεν γίνεται καμία εξακρίβωση ταυτότητας σε αυτές τις αγορές. Ενώ η συγκεκριμένη υπάλληλος που ζήτησε την ταυτότητα, πρακτικά εξασφάλιζε αυτήν την περίπτωση!

manoulamou
05-08-15, 17:36
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
Ανηκω στην ... ευτυχη κατηγορια οσων απο την μαμα Εθνικη αναβαθμιζεται αυτοματως η χρεωστικη (και για το ΑΤΜ)
απο EthnoCash Plus - Maestro /Cirrus σε Debit MasterCard (https://www.nbg.gr/el/retail/cards/debit-cards/ethnocash-plus).
Θεωρητικα ληγει αυτο τον μηνα 08/15 ομως προς το παρον δεν την εχω παραλαβει ακομη.
Αντιμετωπισε κανεις παρομοιο θεματακι?
Λετε να φταινε τα παππουδια* που εσπευσαν πανικοβλητα να εκδωσουν νεες καρτες?
Απ ο,τι ακουσα υπηρξε προσωρινη ελλειψη υλικων...
:twisted:



*εγω ειμαι τζοβενο βεβαιως - βεβαιως

sdikr
05-08-15, 17:45
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
Ανηκω στην ... ευτυχη κατηγορια οσων απο την μαμα Εθνικη αναβαθμιζεται αυτοματως η χρεωστικη (και για το ΑΤΜ)
απο EthnoCash Plus - Maestro /Cirrus σε Debit MasterCard (https://www.nbg.gr/el/retail/cards/debit-cards/ethnocash-plus).
Θεωρητικα ληγει αυτο τον μηνα 08/15 ομως προς το παρον δεν την εχω παραλαβει ακομη.
Αντιμετωπισε κανεις παρομοιο θεματακι?
Λετε να φταινε τα παππουδια* που εσπευσαν πανικοβλητα να εκδωσουν νεες καρτες?
Απ ο,τι ακουσα υπηρξε προσωρινη ελλειψη υλικων...
:twisted:



*εγω ειμαι τζοβενο βεβαιως - βεβαιως



Μπορεί λόγω Αυγούστου κλπ να έχει καθυστερήσει λίγο, θα έλεγα όμως να τους πάρεις ενα τηλέφωνο για να το βεβαιώσεις

euri
05-08-15, 18:21
Η δική μου είχε λήξει από τον περασμένο Μάιο και δεν ήρθε καινούργια κάρτα. Την παρήγγειλα από το web banking και ήρθε σε καμιά βδομάδα.

al3x1k0
05-08-15, 18:56
Αξίζει με χίλια η νέα χρεωστική της εθνικής. να την παραγγείλεται όλοι άμεσα. Το μόνο μείον για τους μεγαλύτερους είναι αν δεν υπάρχει δυνατότητα ζήτησης πιν σε ανέπαφες συναλλαγές κάτω των 25€.

cool11
05-08-15, 19:31
Αξίζει με χίλια η νέα χρεωστική της εθνικής. να την παραγγείλεται όλοι άμεσα. Το μόνο μείον για τους μεγαλύτερους είναι αν δεν υπάρχει δυνατότητα ζήτησης πιν σε ανέπαφες συναλλαγές κάτω των 25€.

Εμενα με εχει χαλασει αρκετα, το γεγονος οτι χασαμε τη δυνατοτητα να εχουμε μια καρτα ανα λογαριασμο.

manoulamou
05-08-15, 20:53
Δεν τιθεται θεμα να ληξει χωρις ανανεωση, καθως συνδυαζεται με τον λογαριασμο συνταξιοδοτησης - πρωην μισθοδοσιας της ιδιας της Εθνικης.
Eαν περασει και ο 15Αυγουστος χωρις νεωτερα, τοτε ή θα παω στο τοπικο καταστημα ή θα παρω τηλεφωνο στο 181818 να δω τι γινεται... μην τυχον επειδη μενω σε μονοκατοικια την βουτηξε κανενας περαστικος... :whistle:
Μια χαρα βολευομαι με την συγκεκριμενη, εδω ειχα δωρεαν την πιστωτικη καποτε και δεν την χρησιμοποιησα ουτε μια φορα!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για τις πληροφοριες... να στε καλα! :worthy:

KeRMiT75
05-08-15, 21:30
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
Ανηκω στην ... ευτυχη κατηγορια οσων απο την μαμα Εθνικη αναβαθμιζεται αυτοματως η χρεωστικη (και για το ΑΤΜ)
απο EthnoCash Plus - Maestro /Cirrus σε Debit MasterCard (https://www.nbg.gr/el/retail/cards/debit-cards/ethnocash-plus).
Θεωρητικα ληγει αυτο τον μηνα 08/15 ομως προς το παρον δεν την εχω παραλαβει ακομη.
Αντιμετωπισε κανεις παρομοιο θεματακι?
Λετε να φταινε τα παππουδια* που εσπευσαν πανικοβλητα να εκδωσουν νεες καρτες?
Απ ο,τι ακουσα υπηρξε προσωρινη ελλειψη υλικων...
:twisted:



*εγω ειμαι τζοβενο βεβαιως - βεβαιως

Η δικιά μου έληγε τον Ιούνιο. Μετά από επικοινωνία μου μαζί τους με ενημέρωσαν πως πήρε παράταση και ισχύει μέχρι το Σεπτέμβρη λόγω της επικαιρότητας. Θα το ξαναδώ σε κανένα μήνα το θέμα.

button
05-08-15, 21:58
τελικά τι γίνεται με αγορές στο εξωτερικό τι κάνουν τόσες μέρες

Nozomi
05-08-15, 22:09
Η νέα χρεωστική της Εθνικής, μετά την άρση των cc, θα κάνει παπάδες, ήτοι:

- αναλήψεις-καταθέσεις on-line σε ΑΤΜ.

- αγορές απ΄το Ίντερνετ εντός και εκτός χώρας.

- ανέπαφες συναλλαγές σε s/m για αγορές μέχρι 25€, πράγμα ΠΡΑΚΤΙΚΟΤΑΤΟ, ειδικά αν φύγει ο στόκος που υπάρχει στα μυαλά πολλών Ελλήνων για το πλαστικό χρήμα και το χρησιμοποιούν παντού.

- αγορές στο εξωτερικό, οπουδήποτε υπάρχει το σηματάκι Mastercard.

Μιλάμε για μια κάρτα-πασπαρτού, εύγε σ' αυτόν που την σκέφτηκε, κι κακώς η ΕΤΕ καθυστέρησε τόσο, αλλά μιλάμε για μια συντηρητική Τράπεζα.

Btw, άκουσα από υπάλληλο της Πειραιώς ότι σε κάποια φάση εκδίδονταν 800 χρεωστικές/ημέρα, δεν γνωρίζω αν τώρα έπεσαν οι ρυθμοί...:p


τελικά τι γίνεται με αγορές στο εξωτερικό τι κάνουν τόσες μέρες
Δεν έχεις ιδέα τι σημαίνουν τα cc ε ; Νομίζεις ότι όλα φτιάχνονται με ένα... button ;

Στην καλύτερη, θα δούμε άρση των cc απ' το νέο έτος με προϋπόθεσεις:

- ανακεφαλαίωση των Τραπεζών

- ξεκαθάρισμα του πολιτικού τοπίου, εκλογές και ξεκάθαρα φιλοευρωπαϊκή κυβέρνηση

Σε κάθε άλλη περίπτωση και αν κυριαρχήσουν οι δραχμολάγνοι, ξέχνα τις αγορές απ΄έξω για μεγάάάλο χρονικό διάστημα. ;)

sdikr
05-08-15, 22:12
Η νέα χρεωστική της Εθνικής, μετά την άρση των cc, θα κάνει παπάδες, ήτοι:

- αναλήψεις-καταθέσεις on-line σε ΑΤΜ.

- αγορές απ΄το Ίντερνετ εντός και εκτός χώρας.

- ανέπαφες συναλλαγές σε s/m για αγορές μέχρι 25€, πράγμα ΠΡΑΚΤΙΚΟΤΑΤΟ, ειδικά αν φύγει ο στόκος που υπάρχει στα μυαλά πολλών Ελλήνων για το πλαστικό χρήμα και το χρησιμοποιούν παντού.

- αγορές στο εξωτερικό, οπουδήποτε υπάρχει το σηματάκι Maestro.

Μιλάμε για μια κάρτα-πασπαρτού, εύγε σ' αυτόν που την σκέφτηκε, κι κακώς η ΕΤΕ καθυστέρησε τόσο, αλλά μιλάμε για μια συντηρητική Τράπεζα.

Btw, άκουσα από υπάλληλο της Πειραιώς ότι σε κάποια φάση εκδίδονταν 800 χρεωστικές/ημέρα, δεν γνωρίζω αν τώρα έπεσαν οι ρυθμοί...:p

Απο όλα αυτά που λες το μόνο που δεν κάνει η παλιά είναι οι ανέπαφες συναλλαγές

Nozomi
05-08-15, 22:15
Απο όλα αυτά που λες το μόνο που δεν κάνει η παλιά είναι οι ανέπαφες συναλλαγές
Θέλεις να μου πεις ότι την ίδια πέραση έχουν οι Maestro και η Mastercard στις αγορές, εντός και εκτός ;

daywalker06
05-08-15, 22:17
Να δούμε τον λογαριασμό ποιος θα τον γεμίζει για τόσους παπάδες :lol:

al3x1k0
05-08-15, 22:31
Εμενα με εχει χαλασει αρκετα, το γεγονος οτι χασαμε τη δυνατοτητα να εχουμε μια καρτα ανα λογαριασμο.

Αυτό δεν παίζει εδώ και πάρα πολλά χρόνια.

button
05-08-15, 22:33
Δεν έχεις ιδέα τι σημαίνουν τα cc ε ; Νομίζεις ότι όλα φτιάχνονται με ένα... button ;

Στην καλύτερη, θα δούμε άρση των cc απ' το νέο έτος με προϋπόθεσεις:

- ανακεφαλαίωση των Τραπεζών

- ξεκαθάρισμα του πολιτικού τοπίου, εκλογές και ξεκάθαρα φιλοευρωπαϊκή κυβέρνηση

Σε κάθε άλλη περίπτωση και αν κυριαρχήσουν οι δραχμολάγνοι, ξέχνα τις αγορές απ΄έξω για μεγάάάλο χρονικό διάστημα. ;)

Έχει βγει ανακοίνωση απο τις τράπεζες για μερική άρση στους περιορισμούς http://news.in.gr/economy/article/?aid=1500015416 εδώ και μια εβδομάδα και ρωτάω αν έχει προχωρήσει το θέμα

Και έχω ιδέα τι σημαίνει το cc κύριε ''ε'' δεν χρειάζεται ειρωνεύεσαι για να πεις κάτι

Nozomi
05-08-15, 23:27
Αγορές στο εξωτερικό μπορείς να πραγματοποιήσεις μια χαρά, απ' την αρχή των cc, ΜΕ ΦΥΣΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ.

Κατά τα άλλα, βιώσαμε τόσο ακραίες καταστάσεις πριν μόλις 1 μήνα και βρεθήκαμε τόσο κοντά στην καταστροφή (την οποία ακόμα και εδώ μέσα μερικοί προσδοκούσαν), που είναι εκτός τόπου και χρόνου να περιμένουμε άρση των περιορισμών σε μόλις 30 ημέρες.

runner70
06-08-15, 01:11
Η νέα χρεωστική της Εθνικής, μετά την άρση των cc, θα κάνει παπάδες, ήτοι:

- αναλήψεις-καταθέσεις on-line σε ΑΤΜ.

- αγορές απ΄το Ίντερνετ εντός και εκτός χώρας.

- ανέπαφες συναλλαγές σε s/m για αγορές μέχρι 25€, πράγμα ΠΡΑΚΤΙΚΟΤΑΤΟ, ειδικά αν φύγει ο στόκος που υπάρχει στα μυαλά πολλών Ελλήνων για το πλαστικό χρήμα και το χρησιμοποιούν παντού.

- αγορές στο εξωτερικό, οπουδήποτε υπάρχει το σηματάκι Mastercard.

Μιλάμε για μια κάρτα-πασπαρτού, εύγε σ' αυτόν που την σκέφτηκε, κι κακώς η ΕΤΕ καθυστέρησε τόσο, αλλά μιλάμε για μια συντηρητική Τράπεζα.

Καλα δεν ανακαλυψε και την Αμερικη. Τελευταια ειχε μεινει στο τομεα της χρεωστικης καρτας και απλα ακολουθησε επιτελους τις αλλες τραπεζες.

xspy
06-08-15, 12:27
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
Ανηκω στην ... ευτυχη κατηγορια οσων απο την μαμα Εθνικη αναβαθμιζεται αυτοματως η χρεωστικη (και για το ΑΤΜ)
απο EthnoCash Plus - Maestro /Cirrus σε Debit MasterCard (https://www.nbg.gr/el/retail/cards/debit-cards/ethnocash-plus).
Θεωρητικα ληγει αυτο τον μηνα 08/15 ομως προς το παρον δεν την εχω παραλαβει ακομη.
Αντιμετωπισε κανεις παρομοιο θεματακι?
Λετε να φταινε τα παππουδια* που εσπευσαν πανικοβλητα να εκδωσουν νεες καρτες?
Απ ο,τι ακουσα υπηρξε προσωρινη ελλειψη υλικων...
:twisted:



*εγω ειμαι τζοβενο βεβαιως - βεβαιως
Ομοίως και στη δική μου περίπτωση η EΘΝΟCASH PLUS λήγει 08/15.Εκτός του ότι υπάρχει η σημείωση πως θα εξακολουθήσει να λειτουργεί η EΘΝΟCASH PLUS μέχρι την παραλαβή της DEBIT MASTERCARD,παρατήρησα μέσω του i-bank να έχει προστεθεί στο προφίλ μου η DEBIT MASTERCARD στις 30/07 με την ένδειξη:υπό έκδοση και σε status:Κάρτα υπό έκδοση. Διατηρεί επίσης ότι λογαριασμό είχα συνδέσει στην EΘΝΟCASH PLUS.Μετά απο 2 μέρες το status έγινε: Εκκρεμεί παράδοση PIN. Οπότε αναμένω! Σας το αναφέρω θέλοντας να καταλήξω οτι θα γίνει ανανέωση και μετάπτωση της κάρτας στην νέα αναβαθμισμένη κάρτα Debit Mastercard Contactless σύμφωνα με τα κριτήρια της Τράπεζας (κάρτες σε ισχύ, με τουλάχιστον μία συναλλαγή το 2013 ή 2014, να υπάρχει συνδεδεμένος λογαριασμός).
Η κάρτα θα αποσταλεί στη διεύθυνση αλληλογραφίας.Οπότε δεν θα χρειαστεί κάποια άλλη ενέργεια( π.χ.νέα αίτηση) Μου είχε συμβεί σχετικά πρόσφατα με ανανέωση χρεωστικής απο άλλη τράπεζα,να βλέπω στο e-banking ότι έγινε ανανέωση,ωστόσο υπάλληλος απο το τμήμα εξυπηρέτησης και υπάλληλος απο κατάστημα μου πρότειναν να την ακυρώσω και να αιτηθώ νέα κάρτα απο τη στιγμή που δεν την είχα ακόμα παραλάβει,δεν το έκανα και τελικά η κάρτα ήρθε μια μέρα πριν λήξει η προηγούμενη!

kourampies
06-08-15, 15:12
Απο όλα αυτά που λες το μόνο που δεν κάνει η παλιά είναι οι ανέπαφες συναλλαγές

Αγορές από το Internet εκτός χώρας δεν κάνει η παλιά. Καθόλου. Εντός μόνο, και μόνο όπου δέχονται maestro.

manoulamou
06-08-15, 16:40
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ολους για τις πληροφοριες :respekt: και ιδιαιτερως τoν xspy!
Οσο για την νεα χρεωστικη περαν των αναβαθμισμενων υπηρεσιων
λογω ανεπαφων συναλλαγων και υψηλης αναγνωρισιμοτητας της MASTERCARD,
συμμετεχει στο go4more και
εχει διαφορετικα προεπιλεγμενα ημερησια ορια συναλλαγων,
φυσικα με τα cc αυτα εν μερει δεν ισχυουν...:rolleyes:

button
06-08-15, 22:19
http://www.newsbomb.gr/oikonomia/trapezes/story/613461/capital-controls-ti-ginetai-me-tis-synallages-agores-i-pliromes-se-internet-kai-exoteriko

Δεν άλλαξαν και πολλά απο την 1η ανακοίνωση


Υ.Γ. Έχω την παλιά την maesto της Εθνικής που λήγει το 2018 είναι καλύτερα να την αλλάξω με την νεα ??? μιας και κάνω συχνά αγορές με κάρτα αντί μετρητά και έχω της πειραιως που είναι και debit mastercard θετινη και την visa της alfa bank :rofl:

ntoremi
07-08-15, 12:19
Θέλεις να μου πεις ότι την ίδια πέραση έχουν οι Maestro και η Mastercard στις αγορές, εντός και εκτός ;

Οχι, αλλα των αλλων τραπεζων οι χρεωστικες visa και mastercard καναν ηδη εδω και πολλα χρονια οσα λες (μονο το ανεπαφο δεν εκαναν). Δεν καθομουν να περιμενω ποτε θα δεησει η Εθνικη να εκσυγχρονιστει. Ειχα ηδη παει σε αλλες τραπεζες. Η εθνικη, αλλωστε, ηταν η χειροτερη τραπεζα για εξυπηρετηση σε καταστημα κλπ. Τωρα εχει στρωσει. Και το ebanking της εχει βελτιωθει παρα πολυ.

Τωρα, η Πειραιως δινει χρεωστικη mastercard με chip και ανεπαφο.
Η μαεστρο της Εθνικης ηταν παντα τραγικη. Μονο η εθνικη εδινε μαεστρο σε ολο τον πλανητη. Ηταν η ... Εθνικη μας μοναξια!

SotSirx
07-08-15, 12:46
FYI:Εβαλα προχθες 120 ευρω στην χρεωστικη της Πειραιως και πληρωσα(οχι μεσω paypal) για μια πιστοποιηση που θελω να δωσω χωρις προβλημα.

al3x1k0
08-08-15, 21:20
Οχι, αλλα των αλλων τραπεζων οι χρεωστικες visa και mastercard καναν ηδη εδω και πολλα χρονια οσα λες (μονο το ανεπαφο δεν εκαναν). Δεν καθομουν να περιμενω ποτε θα δεησει η Εθνικη να εκσυγχρονιστει. Ειχα ηδη παει σε αλλες τραπεζες. Η εθνικη, αλλωστε, ηταν η χειροτερη τραπεζα για εξυπηρετηση σε καταστημα κλπ. Τωρα εχει στρωσει. Και το ebanking της εχει βελτιωθει παρα πολυ.

Τωρα, η Πειραιως δινει χρεωστικη mastercard με chip και ανεπαφο.
Η μαεστρο της Εθνικης ηταν παντα τραγικη. Μονο η εθνικη εδινε μαεστρο σε ολο τον πλανητη. Ηταν η ... Εθνικη μας μοναξια!

Καλά μην υπερβάλλουμε. Μέχρι πριν κάποια χρόνια αρκετές ελληνικές τράπεζες έδιναν μαέστρο. Προσωπικά λόγω μηδενικής προμήθειας για αλλαγή νομίσματος θα την χρησιμοποιώ για όλες μου τις συναλλαγές σε όλα τα νομίσματα.

yyy
08-08-15, 21:51
Καλά μην υπερβάλλουμε. Μέχρι πριν κάποια χρόνια αρκετές ελληνικές τράπεζες έδιναν μαέστρο. Προσωπικά λόγω μηδενικής προμήθειας για αλλαγή νομίσματος θα την χρησιμοποιώ για όλες μου τις συναλλαγές σε όλα τα νομίσματα.

Έχει η maestro 0% προμήθεια αλλαγής συναλλάγματος;;;

al3x1k0
08-08-15, 21:53
Έχει η maestro 0% προμήθεια αλλαγής συναλλάγματος;;;

Και η maestro και η νέα mastercard.

yyy
08-08-15, 22:25
Και η maestro και η νέα mastercard.

Αυτά μόνο για ΕΤΕ; Γιατί η χρεωστική mastercard όπως και η αντίστοιχη πιστωτική της Eurobank έχει προμήθεια!

al3x1k0
08-08-15, 22:39
Αυτά μόνο για ΕΤΕ; Γιατί η χρεωστική mastercard όπως και η αντίστοιχη πιστωτική της Eurobank έχει προμήθεια!

Ναι μόνο για την εθνική ισχύει. Η eurobank στην χρεωστική είναι ασύμφορη για μικρά ποσά (2,5€/συναλλαγή).

kasadi
08-08-15, 22:41
Ναι μόνο για την εθνική ισχύει. Η eurobank στην χρεωστική είναι ασύμφορη για μικρά ποσά (2,5€/συναλλαγή).

έχεις κάποιο λίνκ π.χ. με τα τιμολόγια που να λένε αυτά που μας λές ?

al3x1k0
08-08-15, 22:43
Το είχα δει στο myphone.gr, είχαν ανεβάσει και αντίγραφο της σύμβασης αλλά δεν έχω εύκαιρο λινκ.

yyy
08-08-15, 22:44
Ναι μόνο για την εθνική ισχύει. Η eurobank στην χρεωστική είναι ασύμφορη για μικρά ποσά (2,5€/συναλλαγή).

Παλιότερα που είχα ρωτήσει την Eurobank, για τη χρεωστική mastercard ήταν 1,5€ ανεξάρτητα ποσού και για την πιστωτική mastercard 2%.
Επίσης η Πειραιώς έχει προμήθεια 2%.

Δεν ήξερα ότι υπάρχουν ακόμα κάρτες με μηδενική προμήθεια! Παλιότερα θυμάμαι είχε η marfin, η hsbc και κάποια άλλη που δε θυμάμαι.

Αν είναι έτσι, είναι ευκαιρία να χρησιμοποιώ μια maestro της ΕΤΕ που δε χρησιμοποιώ πλέον ούτε την κάρτα, ούτε τον αντίστοιχο λογαριασμό :)

Σ' ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση!

al3x1k0
08-08-15, 22:48
Παλιότερα που είχα ρωτήσει την Eurobank, για τη χρεωστική mastercard ήταν 1,5€ ανεξάρτητα ποσού και για την πιστωτική mastercard 2%.
Επίσης η Πειραιώς έχει προμήθεια 2%.

Δεν ήξερα ότι υπάρχουν ακόμα κάρτες με μηδενική προμήθεια! Παλιότερα θυμάμαι είχε η marfin, η hsbc και κάποια άλλη που δε θυμάμαι.

Αν είναι έτσι, είναι ευκαιρία να χρησιμοποιώ μια maestro της ΕΤΕ που δε χρησιμοποιώ πλέον ούτε την κάρτα, ούτε τον αντίστοιχο λογαριασμό :)

Σ' ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση!

Έχει πάει 2,5€ εδώ και κάμποσο καιρό. Για την Πειραιώς ισχύει αυτό που λες. Κάνε αίτηση για την νέα mastercard και θα έρθει σπίτι σου σε 10 μέρες. Ειδικά για αγορές σε ηλεκτρονικά καταστήματα ευρεία αποδοχή σε σχέση με την σχεδόν μηδενική της maestro ειδικά σε σελίδες εξωτερικού (ούτε με το paypal δεν είναι συμβατή).

yyy
08-08-15, 23:05
Έχει πάει 2,5€ εδώ και κάμποσο καιρό. Για την Πειραιώς ισχύει αυτό που λες. Κάνε αίτηση για την νέα mastercard και θα έρθει σπίτι σου σε 10 μέρες. Ειδικά για αγορές σε ηλεκτρονικά καταστήματα ευρεία αποδοχή σε σχέση με την σχεδόν μηδενική της maestro ειδικά σε σελίδες εξωτερικού (ούτε με το paypal δεν είναι συμβατή).

Ναι, αυτό θα κάνω. Απλά έχω μια αλλεργία στα καταστήματα, ιδίως της ΕΤΕ!!! :)

Άλλο τώρα. Είχε λήξει η χρεωστική της Πειραιώς που είχα συνδέσει στο paypal. Ενημέρωσα τα νέα στοιχεία στο paypal και πήρα το παρακάτω μήνυμα από την Πειραιώς:

Συναλλαγή Χρεωστικής Κάρτας
Χρεωστική Κάρτα: ΠΕΙΡΑΙΩΣ Visa Debit
Αριθμός Κάρτας (Alias):
Συναλλαγή: Αγορά
Ημερομηνία και Ώρα: 08/08/2015 23:03
Ποσό: 1,00 EUR (USD)
Στοιχεία Συναλλαγής: PAYPAL 353........
Χώρα: Ην. Βασίλειο

Το balance στο paypal είναι 0€! Υπάρχει χρέωση για να κάνεις update στα στοιχεία κάρτας;

TeoT
08-08-15, 23:36
Αυτα που λέτε για προμήθεια αφορουν την μετατροπη συναλλαγματος πιστευω... και όχι τις αγορες σε ευρω....
Γιατι με τρομάξατε και εψαξα την Πειραιως.


7.5 Αγορές σε Εμπορικές Επιχειρήσεις με χρήση των συσκευών EFT/POS
7.5.1 Αγορές σε Εμπορικές Επιχειρήσεις σε Χώρες εντός ζώνης ΕΥΡΩ ===> Χωρίς προμήθεια
7.5.2 Αγορές σε Εμπορικές Επιχειρήσεις σε Χώρες εκτός ζώνης ΕΥΡΩ ===> 2,00% ..... 6,00(ΑΝΩΤΑΤΗ}

http://www.piraeusbank.gr/~/media/Gr/Idiwtes/Files/PBComissions-05082015.pdf



.... συμμετεχει στο go4more ....
Οσοι το έχεται ψαξτε τι πόντους σας δίνει .... ειναι πάντα σωστοι ?????
Γιατι εγω εχω εκρεμότητες κάτι μηνών...

evantigger
08-08-15, 23:38
Ναι, αυτό θα κάνω. Απλά έχω μια αλλεργία στα καταστήματα, ιδίως της ΕΤΕ!!! :)

Άλλο τώρα. Είχε λήξει η χρεωστική της Πειραιώς που είχα συνδέσει στο paypal. Ενημέρωσα τα νέα στοιχεία στο paypal και πήρα το παρακάτω μήνυμα από την Πειραιώς:

Συναλλαγή Χρεωστικής Κάρτας
Χρεωστική Κάρτα: ΠΕΙΡΑΙΩΣ Visa Debit
Αριθμός Κάρτας (Alias):
Συναλλαγή: Αγορά
Ημερομηνία και Ώρα: 08/08/2015 23:03
Ποσό: 1,00 EUR (USD)
Στοιχεία Συναλλαγής: PAYPAL 353........
Χώρα: Ην. Βασίλειο

Το balance στο paypal είναι 0€! Υπάρχει χρέωση για να κάνεις update στα στοιχεία κάρτας;

Θα σ' το επιστρέψει όταν περάσεις τον κωδικό ενεργοποίησης που θα σου εμφανιστεί στο ebanking

runner70
09-08-15, 02:13
Ναι, αυτό θα κάνω. Απλά έχω μια αλλεργία στα καταστήματα, ιδίως της ΕΤΕ!!! :)

Άλλο τώρα. Είχε λήξει η χρεωστική της Πειραιώς που είχα συνδέσει στο paypal. Ενημέρωσα τα νέα στοιχεία στο paypal και πήρα το παρακάτω μήνυμα από την Πειραιώς:

Συναλλαγή Χρεωστικής Κάρτας
Χρεωστική Κάρτα: ΠΕΙΡΑΙΩΣ Visa Debit
Αριθμός Κάρτας (Alias):
Συναλλαγή: Αγορά
Ημερομηνία και Ώρα: 08/08/2015 23:03
Ποσό: 1,00 EUR (USD)
Στοιχεία Συναλλαγής: PAYPAL 353........
Χώρα: Ην. Βασίλειο

Το balance στο paypal είναι 0€! Υπάρχει χρέωση για να κάνεις update στα στοιχεία κάρτας;

Δεν μπορεις να επιβεβαιωσεις χρεωστικη καρτα αυτη την περιοδο στο paypal αφου θα προσπαθει να τραβηξει 1€ (παλιοτερα πρεπει να ηταν 1,5€) και θα παιρνει ακυρο απο την τραπεζα. Δεν θα δεις καποια κινηση απο την τραπεζα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.