PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 [79] 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

Nozomi
11-08-15, 23:47
Όσο για το τι μπορούμε να κάνουμε, φοβάμαι πως η μετανάστευση είναι η μόνη λύση.
;)

Δυστυχώς υπάρχει μια άρνηση έναντι οποιασδήποτε αλλαγής προβάλλοντας αστείες δικαιολογίες.

Δεν υπάρχει ουδείς λόγος να μην έχει ο μικροπωλητής ένα φορητό card reader όπου θα μπορεί να βάλει την κάρτα του ο πελάτης και να χρεωθεί για αγαθό-υπηρεσία.

Εδώ ξεκίνησαν ακόμη και εταιρίες ταξί που προσφέρουν αυτήν την υπηρεσία, να μην μιλήσουμε δε για τις ΗΠΑ όπου κυριολεκτικά τα ΠΑΝΤΑ μπορούν να πληρωθούν με πλαστικό χρήμα, ακόμα κι οι τροχαίες παραβάσεις.

Είναι παράλογο να ψάχνω (τις προάλλες)... Ταχυδρομείο να πληρώσω κλήση για παράνομο παρκάρισμα, περιμένοντας στην ουρά με τους συνταξιούχους, όταν θα μπορούσα να το κάνω με e-banking.

Godian
11-08-15, 23:51
, έχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου

michpan
12-08-15, 03:38
Δυστυχώς έτσι όπως είναι η Χώρα μας, δεν κλέβουν την εφορία αυτοί που δεν μπορούν και αν μπορούσαν θα την έκλεβαν και αυτοί.
Οι νόμοι μας είναι ζούγκλα, το δίκιο του ισχυρού.

Όσο για το τι μπορούμε να κάνουμε, φοβάμαι πως η μετανάστευση είναι η μόνη λύση.

Το τι κάνουν οι υπόλοιποι δεν αναιρεί τις δικές σου υποχρεώσεις. Εγώ δεν αισθάνομαι ηλίθιος επειδή πληρώνω μια ζωή τους φόρους μου. Θεωρώ ηλίθιους αυτους που δεν πληρώνουν φόρους γιατί μας έφτασαν εδώ που είμαστε σήμερα. Και γιατί δεν έχουν την στοιχειώδη νοημοσύνη να καταλάβουν ότι ή οικονομία είναι στη ουσία οι σχέσεις που χτιζεις μέσω της διακίνησης χρήματος.

kourampies
12-08-15, 04:28
;)

Δυστυχώς υπάρχει μια άρνηση έναντι οποιασδήποτε αλλαγής προβάλλοντας αστείες δικαιολογίες.

Δεν υπάρχει ουδείς λόγος να μην έχει ο μικροπωλητής ένα φορητό card reader όπου θα μπορεί να βάλει την κάρτα του ο πελάτης και να χρεωθεί για αγαθό-υπηρεσία.

Εδώ ξεκίνησαν ακόμη και εταιρίες ταξί που προσφέρουν αυτήν την υπηρεσία, να μην μιλήσουμε δε για τις ΗΠΑ όπου κυριολεκτικά τα ΠΑΝΤΑ μπορούν να πληρωθούν με πλαστικό χρήμα, ακόμα κι οι τροχαίες παραβάσεις.

Είναι παράλογο να ψάχνω (τις προάλλες)... Ταχυδρομείο να πληρώσω κλήση για παράνομο παρκάρισμα, περιμένοντας στην ουρά με τους συνταξιούχους, όταν θα μπορούσα να το κάνω με e-banking.

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω αυτή την άρνηση. Είχα 2 βδομάδες μετά την αρχή των CC μια συζήτηση με έναν 70χρονο (δεν μιλάω για κανένα λείψανο, ο άνθρωπος είναι υπερδραστήριος, αν δε τον ξέρεις μοιάζει 50ρης) συγγενή μου, υπόδειγμα συμπεριφοράς σε όλη του τη ζωή. Εργατικός, τυπικότατος σε κάθε είδους πληρωμή, δεν χρηματίστηκε και δεν χρημάτισε ποτέ κανέναν παρόλο που δούλευε σε τομέα του δημοσίου που εργολαβίες, απευθείας αναθέσεις και κάθε είδους παρανομία οργίαζαν καθημερινά. Ούτε καν παραπονέθηκε όταν του μείωσαν τη σύνταξη στο μισό κτλ. Τα λεφτά του όλα σε ελληνικές τράπεζες κτλ.

Αυτός ο άνθρωπος λοιπόν χρειάζεται αρκετές φορές πάνω από 60 ευρώ τη μέρα. Πραγματικά είχε πρόβλημα όσο το reset γινόταν κάθε μέρα καθώς δεν είχε και καβάτζα στο στρώμα, και πολλές φορές τα ΑΤΜ έδιναν μόνο 50. Όμως όλα τα έξοδα του είναι είδη που μπορούν να πληρωθούν με κάρτα. Του εξηγώ λοιπόν πως μπορεί να χρησιμοποιήσει τη χρεωστική του για απεριόριστες αγορές. Μου απαντά δε θέλω, τι να το κάνω έτσι όπως μας κάνατε κτλ. Επιμένει. (από τον ίδιο λογαριασμό και κάρτα έβγαζε λεφτά 2 φορές το μήνα και πλήρωνε μετρητά)

Προχωράει η συζήτηση και του λέω ότι μόνος τρόπος να παταχθεί η φοροδιαφυγή και δη η κουτοπονηριά του μέσου Έλληνα, είναι με πληρωμές αποκλειστικά με πλαστικό, και απευθείας απόδοση ΦΠΑ. Εκεί λοιπόν έπαθε αμόκ, ενώ μέχρι τότε αυτός έβριζε όσους κλέβουν το ΦΠΑ. Άρχισε να ωρύεται να λέει ότι κάτι τέτοιο είναι χούντα και άλλα παράλογα, ενώ δεν έχει κανένα απολύτως συμφέρον και δεν έχει κλέψει ποτέ κανένα ΦΠΑ.

Αν έχουν τέτοια άρνηση για κάθε αλλαγή άνθρωποι που είναι νομοταγείς και τίμιοι, τι θα λένε όσοι φοροδιαφεύγουν σε εγκληματικό βαθμό;

Godian
12-08-15, 07:42
Το τι κάνουν οι υπόλοιποι δεν αναιρεί τις δικές σου υποχρεώσεις. Εγώ δεν αισθάνομαι ηλίθιος επειδή πληρώνω μια ζωή τους φόρους μου. Θεωρώ ηλίθιους αυτους που δεν πληρώνουν φόρους γιατί μας έφτασαν εδώ που είμαστε σήμερα. Και γιατί δεν έχουν την στοιχειώδη νοημοσύνη να καταλάβουν ότι ή οικονομία είναι στη ουσία οι σχέσεις που χτιζεις μέσω της διακίνησης χρήματος.

Κατσε ρε φιλε. Όταν δεν έχει ο άλλος δουλειά 4 και 5 χρόνια θα κοιτάξει την οικονομία η να φάει;;

- - - Updated - - -


Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω αυτή την άρνηση. Είχα 2 βδομάδες μετά την αρχή των CC μια συζήτηση με έναν 70χρονο (δεν μιλάω για κανένα λείψανο, ο άνθρωπος είναι υπερδραστήριος, αν δε τον ξέρεις μοιάζει 50ρης) συγγενή μου, υπόδειγμα συμπεριφοράς σε όλη του τη ζωή. Εργατικός, τυπικότατος σε κάθε είδους πληρωμή, δεν χρηματίστηκε και δεν χρημάτισε ποτέ κανέναν παρόλο που δούλευε σε τομέα του δημοσίου που εργολαβίες, απευθείας αναθέσεις και κάθε είδους παρανομία οργίαζαν καθημερινά. Ούτε καν παραπονέθηκε όταν του μείωσαν τη σύνταξη στο μισό κτλ. Τα λεφτά του όλα σε ελληνικές τράπεζες κτλ.

Αυτός ο άνθρωπος λοιπόν χρειάζεται αρκετές φορές πάνω από 60 ευρώ τη μέρα. Πραγματικά είχε πρόβλημα όσο το reset γινόταν κάθε μέρα καθώς δεν είχε και καβάτζα στο στρώμα, και πολλές φορές τα ΑΤΜ έδιναν μόνο 50. Όμως όλα τα έξοδα του είναι είδη που μπορούν να πληρωθούν με κάρτα. Του εξηγώ λοιπόν πως μπορεί να χρησιμοποιήσει τη χρεωστική του για απεριόριστες αγορές. Μου απαντά δε θέλω, τι να το κάνω έτσι όπως μας κάνατε κτλ. Επιμένει. (από τον ίδιο λογαριασμό και κάρτα έβγαζε λεφτά 2 φορές το μήνα και πλήρωνε μετρητά)

Προχωράει η συζήτηση και του λέω ότι μόνος τρόπος να παταχθεί η φοροδιαφυγή και δη η κουτοπονηριά του μέσου Έλληνα, είναι με πληρωμές αποκλειστικά με πλαστικό, και απευθείας απόδοση ΦΠΑ. Εκεί λοιπόν έπαθε αμόκ, ενώ μέχρι τότε αυτός έβριζε όσους κλέβουν το ΦΠΑ. Άρχισε να ωρύεται να λέει ότι κάτι τέτοιο είναι χούντα και άλλα παράλογα, ενώ δεν έχει κανένα απολύτως συμφέρον και δεν έχει κλέψει ποτέ κανένα ΦΠΑ.

Αν έχουν τέτοια άρνηση για κάθε αλλαγή άνθρωποι που είναι νομοταγείς και τίμιοι, τι θα λένε όσοι φοροδιαφεύγουν σε εγκληματικό βαθμό;

Δεν είναι το πρόβλημα ότι θα γίνει μόνο κάρτα. Είναι που δεν έχεις το δικαίωμα της επιλογής. Δε μπορείς πχ να δώσεις στο υιό σου στο δρόμο λεφτά για να βγει. Θα πρέπει να του τα βάλεις σε κάρτα. Είναι λίγο τρομακτικό πως θα γίνει η ζωή μόνο με κάρτα. Πρέπει πάντα να υπάρχει το δικαίωμα της επιλογής από κάθε άποψη

evantigger
12-08-15, 12:58
Κατσε ρε φιλε. Όταν δεν έχει ο άλλος δουλειά 4 και 5 χρόνια θα κοιτάξει την οικονομία η να φάει;;

- - - Updated - - -



Δεν είναι το πρόβλημα ότι θα γίνει μόνο κάρτα. Είναι που δεν έχεις το δικαίωμα της επιλογής. Δε μπορείς πχ να δώσεις στο υιό σου στο δρόμο λεφτά για να βγει. Θα πρέπει να του τα βάλεις σε κάρτα. Είναι λίγο τρομακτικό πως θα γίνει η ζωή μόνο με κάρτα. Πρέπει πάντα να υπάρχει το δικαίωμα της επιλογής από κάθε άποψη

Όταν κάποιοι κλέβουν, εκεί καταλήγεις... Στην Αγγλία μόνο τα λεωφορεία και τα ανοιχτά πάρκινγκ στην επαρχία δεν παίρνουν κάρτα. Και ο υδραυλικός θα πάρει επιταγή για τις εργασίες του...

nnn
12-08-15, 13:32
Κύριοι το φορητό ή όποιο card reader δεν είναι τσάμπα πλέον, αλλά χρεώνεται και μάλιστα αρκετά. Δεν είναι τσάμπα όπως παλιά.



Βήμα 1
Επισκεφθείτε το Κατάστημα της Εθνικής Τράπεζας που σας εξυπηρετεί προκειμένου να ενημερωθείτε για τις τερματικές συσκευές, τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά τους και τους τρόπους απόκτησής τους.
Παρέχεται δυνατότητα επιλογής μεταξύ πέντε διαφορετικών πακέτων τερματικών συσκευών ενώ η απόκτηση των συσκευών πραγματοποιείται είτε μέσω αγοράς είτε μέσω μίσθωσης.
Επιλέγετε την συσκευή i- bank POS που καλύπτει τις ανάγκες σας, υποβάλλετε την αίτησή σας, υπογράφετε τη σχετική σύμβαση και πληρώνετε το τίμημα απόκτησής της.

Με τα χάλια της αγοράς πόσοι θα τρέξουν να τα πάρουν ?

Μέχρι πριν 5 χρόνια μας τα έδιναν 2-2 οι τράπεζες και τώρα τα πήραν πίσω όλες, περνώντας όλες τις συναλλαγές πλέον από την Cardlink.

ntoremi
12-08-15, 13:42
Εγω εχω ξεκινησει ηδη την διαδικασια να παρω pos απο την Πειραιως και μου ειπαν ξεκαθαρα οτι ειναι δωρεαν. Οχι φορητο ομως, ενσυρματο. Πληρωνεις μονο την προμηθεια στις συναλλαγες.
Το λεει ξεκαθαρα και εδω:
http://www.piraeusbank.gr/el/epiheiriseis-epaggelmaties/lyseis-emporon/collections-eisprakseis/collections-eft-pos

Ο εξοπλισμός παρέχεται δωρεάν στην επιχείρησή σας από την Τράπεζα Πειραιώς

nnn
12-08-15, 14:00
Εγω εχω ξεκινησει ηδη την διαδικασια να παρω pos απο την Πειραιως και μου ειπαν ξεκαθαρα οτι ειναι δωρεαν. Οχι φορητο ομως, ενσυρματο. Πληρωνεις μονο την προμηθεια στις συναλλαγες.
Το λεει ξεκαθαρα και εδω:
http://www.piraeusbank.gr/el/epiheiriseis-epaggelmaties/lyseis-emporon/collections-eisprakseis/collections-eft-pos

Μήπως σου βάλουν μηνιαία μίσθωση ?

Πάντως η Εθνική το χρεώνει πλέον, όπως και η Cardlink
https://www.pos4all.gr/

- - - Updated - - -

Και όχι μόνο αυτό, αλλά και καπέλο κάθε μήνα χρησιδάνειο μετά τον 1ο χρόνο


Με το πέρας του 1ου χρόνου χρήσης του Τερματικού ισχύει μηνιαία χρέωση χρήσης € 6.00/μήνα προκαταβλητέα σε εξάμηνη βάση

Godian
12-08-15, 14:08
Βρήκα το ΦΕΚ (http://www.synigoroskatanaloti.gr/docs_ecc/law/gr/KYA-Z1-891-2013.pdf) που λέει: “Απαγορεύεται στον προμηθευτή να χρεώνει στους καταναλωτές, για τη χρήση ενός συγκεκριμένου μέσου πληρωμής, δαπάνη υπερβαίνουσα το κόστος χρήσης αυτού του μέσου από τον ίδιο”

Για να γίνουμε πιο κατανοητοί, εάν για παράδειγμα κάποιος πελάτης θέλει να πληρώσει με πιστωτική κάρτα και κάποιο κατάστημα επιβαρύνεται από τη συνεργαζόμενη τράπεζα με ποσοστό 3% για αγορές που γίνονται με πιστωτικές, βάση της σχετικής νομοθεσίας έχει δικαίωμα να χρεώνει τον πελάτη έως και 3% για κάθε συναλλαγή με το συγκεκριμένο τρόπο πληρωμής.
ΦΕΚ 2144/Β/30-8-2013

ntoremi
12-08-15, 14:12
Πηρα τηλ και ρωτησα την υπαλληλο που μας εξυπηρετησε στην τραπεζα Πειραιως. Οχι δεν υπαρχει καμια χρεωση για το μηχανημα, ουτε μηνιαια μισθωση ουτε τιποτε. Μονο απο την προμηθεια στις συναλλαγες βγαινει το κερδος της τραπεζας.

nnn
12-08-15, 14:14
Πηρα τηλ και ρωτησα την υπαλληλο που μας εξυπηρετησε στην τραπεζα Πειραιως. Οχι δεν υπαρχει καμια χρεωση για το μηχανημα, ουτε μηνιαια μισθωση ουτε τιποτε. Μονο απο την προμηθεια στις συναλλαγες βγαινει το κερδος της τραπεζας.

Μπράβο στην Πειραιώς τότε, εμένα πάντως από 6 μηχανάκια, μου άφησαν 2 και θα πάρουν και ένα από αυτά, όλα Cardlink λέμε :lol:

ntoremi
12-08-15, 14:17
Βρήκα το ΦΕΚ (http://www.synigoroskatanaloti.gr/docs_ecc/law/gr/KYA-Z1-891-2013.pdf) που λέει: “Απαγορεύεται στον προμηθευτή να χρεώνει στους καταναλωτές, για τη χρήση ενός συγκεκριμένου μέσου πληρωμής, δαπάνη υπερβαίνουσα το κόστος χρήσης αυτού του μέσου από τον ίδιο”

Για να γίνουμε πιο κατανοητοί, εάν για παράδειγμα κάποιος πελάτης θέλει να πληρώσει με πιστωτική κάρτα και κάποιο κατάστημα επιβαρύνεται από τη συνεργαζόμενη τράπεζα με ποσοστό 3% για αγορές που γίνονται με πιστωτικές, βάση της σχετικής νομοθεσίας έχει δικαίωμα να χρεώνει τον πελάτη έως και 3% για κάθε συναλλαγή με το συγκεκριμένο τρόπο πληρωμής.
ΦΕΚ 2144/Β/30-8-2013

Αρα μπορει ο καταστηματαρχης να σου μετακυλησει το κοστος της συναλλαγης με την τραπεζα, απλα πρεπει να σου μετακυλησει το πολυ αυτο, οχι παραπανω.
Αρα δεν ισχυει αυτο που διαβαζα απο καποιους εδω μεσα οτι απαγορευεται ο καταστηματαρχης να σε χρεωσει παραπανω αν πληρωσεις με καρτα σε σχεση με τα μετρητα.
Παντως εμενα μου κακοφαινεται οταν μου λενε να πληρωσω κατι εξτρα λογω καρτας. Μου ετυχε τις προαλλες σε ταξιδιωτικο γραφειο για εισιτηριο πλοιου. Θελησα να πληρωσω με καρτα και μου ζητησαν 0,50ευρω παραπανω. Πληρωσα με μετρητα, αλλα μου κακοφανηκε.
Αλλωστε οι περισσοτεροι ξυπνιοι καταστηματαρχες το εχουν ηδη συμπεριλαβει στην τιμη το κοστος της τραπεζας ειτε πληρωσεις με μετρητα ειτε οχι, οποτε και εχουν κερδος και γλιτωνουν το να κακοφαινεται στον πελατη.

Tiven
12-08-15, 14:18
Βρήκα το ΦΕΚ (http://www.synigoroskatanaloti.gr/docs_ecc/law/gr/KYA-Z1-891-2013.pdf) που λέει: “Απαγορεύεται στον προμηθευτή να χρεώνει στους καταναλωτές, για τη χρήση ενός συγκεκριμένου μέσου πληρωμής, δαπάνη υπερβαίνουσα το κόστος χρήσης αυτού του μέσου από τον ίδιο”

Για να γίνουμε πιο κατανοητοί, εάν για παράδειγμα κάποιος πελάτης θέλει να πληρώσει με πιστωτική κάρτα και κάποιο κατάστημα επιβαρύνεται από τη συνεργαζόμενη τράπεζα με ποσοστό 3% για αγορές που γίνονται με πιστωτικές, βάση της σχετικής νομοθεσίας έχει δικαίωμα να χρεώνει τον πελάτη έως και 3% για κάθε συναλλαγή με το συγκεκριμένο τρόπο πληρωμής.
ΦΕΚ 2144/Β/30-8-2013

Αγοράζω φακούς επαφής από ένα μαγαζί στην Κύπρο και όταν διαλέξω paypal χρεώνει με το στανιό +3 ευρώ. Είναι παράνομο το συγκεκριμένο ή όχι;

ntoremi
12-08-15, 14:18
Μπράβο στην Πειραιώς τότε, εμένα πάντως από 6 μηχανάκια, μου άφησαν 2 και θα πάρουν και ένα από αυτά, όλα Cardlink λέμε :lol:

Μα η cardlink ειναι μια ιδιωτικη εταιρια-μεσαζοντας που μπορει να πουλησει ο,τι θελει οσο θελει. Αφου μπορεις να πας κατευθειαν στην τραπεζα-πηγη, γιατι να πας μεσω cardlink;;

Godian
12-08-15, 14:20
Αγοράζω φακούς επαφής από ένα μαγαζί στην Κύπρο και όταν διαλέξω paypal χρεώνει με το στανιό +3 ευρώ. Είναι παράνομο το συγκεκριμένο ή όχι;

Αν σου χρεώνει 2% επί όλου του ποσού όχι φίλε μου.... Αλλά δε ξέρω τι ισχύει στη Κύπρο

ntoremi
12-08-15, 14:22
Αγοράζω φακούς επαφής από ένα μαγαζί στην Κύπρο και όταν διαλέξω paypal χρεώνει με το στανιό +3 ευρώ. Είναι παράνομο το συγκεκριμένο ή όχι;

Νομος α λα ελληνικα, δηλαδη χαιρω πολυ μπο$ρδελ@. Πρεπει να ξερεις ποσο ποσοστο ειναι η προμηθεια που πληρωνει ο συγκεκριμενος μαγαζατορας στην συγκεκριμενη τραπεζα με την οποια συνεργαζεται (απο πού αραγε να το ξερεις αυτο;; να μυρισεις τα νυχια σου;;; ) και να τσεκαρεις οτι το εξτρα που σε χρεωνει δεν ξεπερνα το ποσοστο αυτο επι της τιμης του προιοντος που αγοραζεις. Βγαινει ενας νομος για να σε προστατευσει και τα κανει ολα χειροτερα. Ελλαδισταν...

- - - Updated - - -


Αν σου χρεώνει 2% επί όλου του ποσού όχι φίλε μου.... Αλλά δε ξέρω τι ισχύει στη Κύπρο

Και πού ξερεις εσυ οτι 2% ειναι η προμηθεια του απο την τραπεζα;; Μπορει να ειναι 1.5% η προμηθεια του συγκεκριμενου μαγαζατορα απο την τραπεζα με την οποια συνεργαζεται, οποτε το 2% ειναι παραπανω και αρα παρανομο.

nnn
12-08-15, 14:25
Μα η cardlink ειναι μια ιδιωτικη εταιρια-μεσαζοντας που μπορει να πουλησει ο,τι θελει οσο θελει. Αφου μπορεις να πας κατευθειαν στην τραπεζα-πηγη, γιατι να πας μεσω cardlink;;

Γιατί αν πας στην Alpha ή στην Eurobank θα σε στείλει σε αυτήν

mrsaccess
12-08-15, 14:27
Όπως το καταλαβαίνω είναι οι τράπεζες που αναγκάζουν τις εταιρείες να έχουν ίδια χρέωση για μετρητά και κάρτες με την απειλή πως θα τους αφαιρέσουν το POS αν δεν συμμορφωθούν. Βέβαια 1-2% προμήθεια μπορεί να έχει σημαντικό αντίκτυπο στην τωρινή οικονομία. Πόσες φορές έχουμε διαβάσει στο φόρουμ πως κάποιος αγόρασε κάποια συσκευή / ανταλλακτικό που είχε κόστος 100 ή περισσότερα ευρώ από το μαγαζί που ήταν 0.5 ευρώ πιο φθηνό...

Nozomi
12-08-15, 14:29
Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω αυτή την άρνηση. Είχα 2 βδομάδες μετά την αρχή των CC μια συζήτηση με έναν 70χρονο (δεν μιλάω για κανένα λείψανο, ο άνθρωπος είναι υπερδραστήριος, αν δε τον ξέρεις μοιάζει 50ρης) συγγενή μου, υπόδειγμα συμπεριφοράς σε όλη του τη ζωή. Εργατικός, τυπικότατος σε κάθε είδους πληρωμή, δεν χρηματίστηκε και δεν χρημάτισε ποτέ κανέναν παρόλο που δούλευε σε τομέα του δημοσίου που εργολαβίες, απευθείας αναθέσεις και κάθε είδους παρανομία οργίαζαν καθημερινά. Ούτε καν παραπονέθηκε όταν του μείωσαν τη σύνταξη στο μισό κτλ. Τα λεφτά του όλα σε ελληνικές τράπεζες κτλ.

Αυτός ο άνθρωπος λοιπόν χρειάζεται αρκετές φορές πάνω από 60 ευρώ τη μέρα. Πραγματικά είχε πρόβλημα όσο το reset γινόταν κάθε μέρα καθώς δεν είχε και καβάτζα στο στρώμα, και πολλές φορές τα ΑΤΜ έδιναν μόνο 50. Όμως όλα τα έξοδα του είναι είδη που μπορούν να πληρωθούν με κάρτα. Του εξηγώ λοιπόν πως μπορεί να χρησιμοποιήσει τη χρεωστική του για απεριόριστες αγορές. Μου απαντά δε θέλω, τι να το κάνω έτσι όπως μας κάνατε κτλ. Επιμένει. (από τον ίδιο λογαριασμό και κάρτα έβγαζε λεφτά 2 φορές το μήνα και πλήρωνε μετρητά)

Προχωράει η συζήτηση και του λέω ότι μόνος τρόπος να παταχθεί η φοροδιαφυγή και δη η κουτοπονηριά του μέσου Έλληνα, είναι με πληρωμές αποκλειστικά με πλαστικό, και απευθείας απόδοση ΦΠΑ. Εκεί λοιπόν έπαθε αμόκ, ενώ μέχρι τότε αυτός έβριζε όσους κλέβουν το ΦΠΑ. Άρχισε να ωρύεται να λέει ότι κάτι τέτοιο είναι χούντα και άλλα παράλογα, ενώ δεν έχει κανένα απολύτως συμφέρον και δεν έχει κλέψει ποτέ κανένα ΦΠΑ.

Αν έχουν τέτοια άρνηση για κάθε αλλαγή άνθρωποι που είναι νομοταγείς και τίμιοι, τι θα λένε όσοι φοροδιαφεύγουν σε εγκληματικό βαθμό;


Δείναι το πρόβλημα ότι θα γίνει μόνο κάρτα. Είναι που δεν έχεις το δικαίωμα της επιλογής. Δε μπορείς πχ να δώσεις στο υιό σου στο δρόμο λεφτά για να βγει. Θα πρέπει να του τα βάλεις σε κάρτα. Είναι λίγο τρομακτικό πως θα γίνει η ζωή μόνο με κάρτα. Πρέπει πάντα να υπάρχει το δικαίωμα της επιλογής από κάθε άποψη

Θα συμφωνήσω και με τους δυό σας !

ΠΡΕΠΕΙ να υπάρχει το δικαίωμα της επιλογής, και ΔΕΝ πρέπει να επιβληθεί η χρήση της κάρτας. ΠΡΕΠΕΙ όμως να υπάρχει το δικαίωμα της επιλογής για μένα που θέλω να πληρώνω με πλαστικό χρήμα και να μην κουβαλάω μετρητά πάνω μου. Υπόψιν, ότι όπως ισχυρίζεται κάποιοι εδώ ότι είναι ελεύθεροι κυκλοφορώντας με μετρητά και μη έχοντας σχέση με Τράπεζες, το ίδιο ελεύθερος και ΞΕΝΟΙΑΣΤΟΣ είμαι και εγώ που κουβαλάω μόνο κάρτες πάνω μου, κι ας μην τις χρησιμοποιώ όλες, αλλά γνωρίζοντας ότι ΟΠΟΥ και να βρεθώ, θα κάνω την δουλειά μου (είτε θέλω να φάω, είτε να βγάλω μετρητά, να αγοράσω κάτι κτλ.) ενώ δεν αγχώνονομαι ότι θα με κλέψουν και θα ξεμείνω κάπου...;)

Να λάβουμε υπόψιν ότι άμα επιβληθεί το πλαστικό χρήμα, θα λυσσάξουν οι διάφοροι εσχατολόγοι περί φακελώματος, ο πατήρ Παϊσιος είπε κτλ και θα έχουμε το αντίθετο αποτέλεσμα.
Αντίθετα πρέπει να τονιστεί ότι οι λυσσασμένες αντιδράσεις ανθρώπων της αγοράς για το πλαστικό χρήμα, οφείλονται ότι έτσι θα φανεί ο τζίρος τους και θα αυξηθεί η φορολογητέα ύλη... δεν μπορεί ΚΑΝΕΝΑ σουβλατζίδικο στην περιοχή μου να μην δέχεται χρεωστικές-πιστωτικές κάρτες, σας φαίνεται λογικό αυτό ;

jap
12-08-15, 14:35
Δεν είναι μόνο θέμα νόμου, είναι και νοοτροπίας του μαγαζάτορα και καταναλωτικής συνείδησης γενικά. Από μένα για αυτό το λόγο (βάζει ειδική χρέωση σε κάθε πληρωμή paypal που την ονομάζει αλλιώς αλλά καλύπτει τις προμήθειες) έχει φάει μαύρο το παπάκι. Οι πιστωτικές/χρεωστικές είναι μέσο διευκόλυνσης του κάθε μαγαζιού ώστε να προσφέρει έναν επιπλέον τρόπο να δέχεται πληρωμές. Ο καταναλωτής δεν έχει κανένα λόγο να πληρώνει το κόστος.

sdikr
12-08-15, 14:37
Αρα μπορει ο καταστηματαρχης να σου μετακυλησει το κοστος της συναλλαγης με την τραπεζα, απλα πρεπει να σου μετακυλησει το πολυ αυτο, οχι παραπανω.
Αρα δεν ισχυει αυτο που διαβαζα απο καποιους εδω μεσα οτι απαγορευεται ο καταστηματαρχης να σε χρεωσει παραπανω αν πληρωσεις με καρτα σε σχεση με τα μετρητα.
Παντως εμενα μου κακοφαινεται οταν μου λενε να πληρωσω κατι εξτρα λογω καρτας. Μου ετυχε τις προαλλες σε ταξιδιωτικο γραφειο για εισιτηριο πλοιου. Θελησα να πληρωσω με καρτα και μου ζητησαν 0,50ευρω παραπανω. Πληρωσα με μετρητα, αλλα μου κακοφανηκε.
Αλλωστε οι περισσοτεροι ξυπνιοι καταστηματαρχες το εχουν ηδη συμπεριλαβει στην τιμη το κοστος της τραπεζας ειτε πληρωσεις με μετρητα ειτε οχι, οποτε και εχουν κερδος και γλιτωνουν το να κακοφαινεται στον πελατη.

Μα δεν έχει να κάνει με νόμους και φεκ, είναι στην σύμβαση με την τράπεζα που του απαγορεύει να χρεώνει εξτρά την συναλλαγή

Godian
12-08-15, 14:41
Μα δεν έχει να κάνει με νόμους και φεκ, είναι στην σύμβαση με την τράπεζα που του απαγορεύει να χρεώνει εξτρά την συναλλαγή

Η σύμβαση δεν είναι πιο ισχυρή από ένα ΦΕΚ φίλε μου

sdikr
12-08-15, 15:06
Η σύμβαση δεν είναι πιο ισχυρή από ένα ΦΕΚ φίλε μου

Ναι φυσικά, στο ΦΕΚ δεν αναφέρει πουθενά ότι είναι υποχρεωμένη η τράπεζα να δώσει μηχανάκι στον καταστηματάρχη, οπότε η τράπεζα κάνει μια σύμβαση με τον καταστηματάρχη και του λέει ότι για να σου παρέχω την υπηρεσία έχεις αυτές τις υποχρεώσεις, τόσο απλά
Δεν θες, βάλε το ΦΕΚ για να δέχεσαι κάρτες

hedgehog
12-08-15, 15:18
Η σύμβαση δεν είναι πιο ισχυρή από ένα ΦΕΚ φίλε μου

Μια σύμβαση δεν μπορεί να νομιμοποιήσει παράνομες ενέργειες.

Μία σύμβαση μπορεί να περιορίσει ενέργειες οι οποίες δεν είναι παράνομες.

Το γεγονός πως σου νοικιάζω χώρο στον σκληρό μου δίσκο, δεν σου εξασφαλίζει το δικαίωμα να βάλεις σε αυτόν παράνομο περιεχόμενο.

Αν στο συμφωνητικό μας προσθέσουμε όρο πως δεν θα ανεβάσεις αρχεία jpg, εσύ δεν μπορείς να τα ανεβάσεις, παρ' ότι δεν υπάρχει νόμος που να τα απαγορεύει.

- - - Updated - - -


Αρα μπορει ο καταστηματαρχης να σου μετακυλησει το κοστος της συναλλαγης με την τραπεζα, απλα πρεπει να σου μετακυλησει το πολυ αυτο, οχι παραπανω.
Αρα δεν ισχυει αυτο που διαβαζα απο καποιους εδω μεσα οτι απαγορευεται ο καταστηματαρχης να σε χρεωσει παραπανω αν πληρωσεις με καρτα σε σχεση με τα μετρητα.
Στους όρους χρήσης της Alpha τουλάχιστον που τους είχα δει πριν λίγα χρόνια, ήταν ξεκάθαρο πως απαγορευόταν η μετακύληση του κόστους της συναλλαγής στον πελάτη.
Στο Paypal ισχύει το ίδιο.


Παντως εμενα μου κακοφαινεται οταν μου λενε να πληρωσω κατι εξτρα λογω καρτας. Μου ετυχε τις προαλλες σε ταξιδιωτικο γραφειο για εισιτηριο πλοιου. Θελησα να πληρωσω με καρτα και μου ζητησαν 0,50ευρω παραπανω. Πληρωσα με μετρητα, αλλα μου κακοφανηκε.
Αντιθέτως το βλέπω ως την πιο καθαρή λύση!
Γιατί να πληρώσω εγώ με μετρητά την τράπεζα που θα εξυπηρετήσει εσένα, και με την οποία δεν έχω καμία συναλλαγή; (ρητορικό το ερώτημα, όπως είπα χρησιμοποιώ πλαστικό χρήμα στην καθημερηνότητα μου)


Αλλωστε οι περισσοτεροι ξυπνιοι καταστηματαρχες το εχουν ηδη συμπεριλαβει στην τιμη το κοστος της τραπεζας ειτε πληρωσεις με μετρητα ειτε οχι
Μα αυτό ακριβώς είναι που θέλουν οι τράπεζες και τα paypalοειδή να επιβάλουν. Όσοι το κάνουν, απλά ακολουθούν τις οδηγίες της τράπεζας.


οποτε και εχουν κερδος και γλιτωνουν το να κακοφαινεται στον πελατη.
θεωρητικά αν χρέωναν τα έξοδα συναλλαγής ανά συναλλαγή, όσα αυτά είναι, κέρδος extra δεν θα είχαν.
από την στιγμή που καλούνται πριν βγάλουν τιμοκαταλόγους να μυρίσουν τα δάχτυλά τους για το πόσο τελικά θα τους κοστίσει η χρήση πλαστικού χρήματος, ναι, μπορεί να βγουν κερδισμένοι, μπορεί και χαμένοι.

Αυτά με την παραδοχή ενός αγαθού κόσμου βέβαια....

ntoremi
12-08-15, 15:39
Στους όρους χρήσης της Alpha τουλάχιστον που τους είχα δει πριν λίγα χρόνια, ήταν ξεκάθαρο πως απαγορευόταν η μετακύληση του κόστους της συναλλαγής στον πελάτη.
Στο Paypal ισχύει το ίδιο.


Mα τι λες;; Δεν το μετακυλιει φωναχτα. Το μετακυλιει σιωπηλα. Κανενας δεν μπορει να τον ελεγξει γι αυτο.
Υπολογιζει ολα του τα κοστη (κοστος προιοντος, ενοικιο μαγαζιου, φως, νερο, τηλεφωνο, υπαλληλους, ικα, τεβε κλπ ΚΑΙ κοστος προμηθειας μηχανηματος POS) και σου βγαζει μια τελικη τιμη και σου λεει πχ "αυτο το πουκαμισο κανει 100 ευρω, οπως κι αν το πληρωσεις". Δεν θα σου πει "το πουκαμισο κανει 98 ευρω με μετρητα και 100 ευρω με καρτα".
Αν το πληρωσεις με μετρητα, η προμηθεια για το pos που ο εμπορος ειχε ηδη υπολογισει του μενει στην τσεπη.
Αν το πληρωσεις με καρτα, τοτε απλα αποδιδει στην τραπεζα την προμηθεια που ειχε ηδη υπολογισει και που του την πληρωσες.

- - - Updated - - -


Δεν είναι μόνο θέμα νόμου, είναι και νοοτροπίας του μαγαζάτορα και καταναλωτικής συνείδησης γενικά. Από μένα για αυτό το λόγο (βάζει ειδική χρέωση σε κάθε πληρωμή paypal που την ονομάζει αλλιώς αλλά καλύπτει τις προμήθειες) έχει φάει μαύρο το παπάκι. Οι πιστωτικές/χρεωστικές είναι μέσο διευκόλυνσης του κάθε μαγαζιού ώστε να προσφέρει έναν επιπλέον τρόπο να δέχεται πληρωμές. Ο καταναλωτής δεν έχει κανένα λόγο να πληρώνει το κόστος.

Οπως ειπα ηδη, το πληρωνεις ετσι κι αλλιως, το εχει ηδη συνυπολογισει ο εμπορος στην τελικη τιμη. Σου το βαζει συνολικα μεσα στην τιμη και ετσι δεν σου κακοφαινεται.
Μα τι συζηταμε αλλωστε;; Ειναι γνωστο οτι πχ τα σουπερμαρκετ εχουν ηδη συνυπολογισει στην τελικη τιμη του καθε προιοντος το κοστος απο τα προιοντα-φυρα που χαλανε και τα επιστρεφουν στον προμηεθυτη, το κοστος απο τα προιοντα που καποιοι καταφερνουν να κλεψουν κλπ. Στην προμηθειουλα της τραπεζας για το μηχανημα pos θα κολλησουμε;;;Ολα τα πληρωνουμε, τιποτε δεν γλιτωνουμε.

hedgehog
12-08-15, 15:47
Mα τι λες;; Δεν το μετακυλιει φωναχτα. Το μετακυλιει σιωπηλα. Κανενας δεν μπορει να τον ελεγξει γι αυτο.
Υπολογιζει ολα του τα κοστη (κοστος προιοντος, ενοικιο μαγαζιου, φως, νερο, τηλεφωνο, υπαλληλους, ικα, τεβε κλπ ΚΑΙ κοστος προμηθειας μηχανηματος POS) και σου βγαζει μια τελικη τιμη και σου λεει πχ "αυτο το πουκαμισο κανει 100 ευρω, οπως κι αν το πληρωσεις". Δεν θα σου πει "το πουκαμισο κανει 98 ευρω με μετρητα και 100 ευρω με καρτα".
Αν το πληρωσεις με μετρητα, η προμηθεια για το pos που ο εμπορος ειχε ηδη υπολογισει του μενει στην τσεπη.
Αν το πληρωσεις με καρτα, τοτε απλα αποδιδει στην τραπεζα την προμηθεια που ειχε ηδη υπολογισει και που του την πληρωσες.


Ακριβώς γι' αυτό τον λόγο θεωρώ πολύ πιο έντιμο να υπάρχει ξεκάθαρη επιλογή, 98 cash 100 με καρτα.
Είναι το ίδιο με τα καταστήματα που δίνουν δωρεάν μεταφορικά.
Ουσιαστικά, εγώ που πάω από το κατάστημα και δεν απασχολώ ούτε οδηγό, ούτε όχημα, ούτε καύσιμα, πληρώνω τα δικά σου που τα παίρνεις με διανομή.



Οπως ειπα ηδη, το πληρωνεις ετσι κι αλλιως, το εχει ηδη συνυπολογισει ο εμπορος στην τελικη τιμη. Σου το βαζει συνολικα μεσα στην τιμη και ετσι δεν σου κακοφαινεται.
Μα τι συζηταμε αλλωστε;; Ειναι γνωστο οτι πχ τα σουπερμαρκετ εχουν ηδη συνυπολογισει στην τελικη τιμη του καθε προιοντος το κοστος απο τα προιοντα-φυρα που χαλανε και τα επιστρεφουν στον προμηεθυτη, το κοστος απο τα προιοντα που καποιοι καταφερνουν να κλεψουν κλπ. Στην προμηθειουλα της τραπεζας για το μηχανημα pos θα κολλησουμε;;;Ολα τα πληρωνουμε, τιποτε δεν γλιτωνουμε.

Φυσικά και τα πληρώνουμε όλα. Μένει να το πάρουμε χαμπάρι. και τον γυάλυνο πύργο με τα γραφεία της όποιας πολυεθνικής εσύ τα πληρώνεις, και τα οχήματα των μεγαλοστελεχών, και την τσίχλα που θα κλέψει κάποιος από το ταμείο.

Για όσο περισσότερα πράγματα γίνεται όμως, θα προτιμούσα να έχω την επιλογή.
Προτιμώ το όποιο προϊόν να το βρίσκω με τρεις τιμές. Χ μετρητά στο κατάστημα +Ψ για πληρωμή με κάρτα +Ζ για παράδοση στο σπίτι.

Το γεγονός πως έχει καταντήσει η θεωριτικά ακριβότερη μέθοδος συναλλαγής να έρχετε φθηνότερη (μέσω και των προγραμμάτων επιβράβευσης, τα οποία πάλι εσύ πληρώνεις) είναι κατάντια, αστοχία και παγίδα imho, παρ' οτι το χρησιμοποιώ και οφελούμαι από αυτό.

ntoremi
12-08-15, 15:51
Ε ναι οκ, αλλα καπως πρεπει να ζησουν ολοι αυτοι στην αλυσιδα παραγωγης, γιατι ολοι ειμαστε κομματι καποιας αλυσιδας παραγωγης και της συνολικης οικονομιας.
Αλλιως να μην αγοραζεις ντοματες ουτε απο το σουπερμαρκετ ουτε απο την λαικη, να τις καλλιεργησεις μονος σου, με λιπασμα που δεν θα αγορασεις, θα το φτιαξεις μονος σου.
Και λαπτοπ μην αγορασεις, να το φτιαξεις μονος σου, με μεταλλα που θα εξωρυξεις μονος σου απο το ορυχειο που θα σκαψεις μονος σου.

goku
12-08-15, 15:52
Μπράβο στην Πειραιώς τότε, εμένα πάντως από 6 μηχανάκια, μου άφησαν 2 και θα πάρουν και ένα από αυτά, όλα Cardlink λέμε :lol:

Τα 6 μηχανάκια ήταν για ένα μαγαζί; Γιατί χρειάζεσαι τόσα πολλά;

hedgehog
12-08-15, 15:57
Πριν φτάσω να μπω στο σπήλαιο, μπορώ να προσπαθήσω κάτι πιο ήπιο. λίγο, μικρό, χαζό, ρομαντικό, ουτοπικό, πες το όπως θες.

Δεν αγοράζω ας πούμε ζαρζαβατικά, κρεατικά από το supermarket, παρότι έρχονται οικονομικότερα. πάω στον χασάπη και στον μπακάλη της γειτονιάς. Ας μην δέχεται κάρτα, και ας χάνω κάποιους πόντους. Δεν με πειράζει!

Η αλυσίδα παραγωγής κινείται και μέσω αυτών, αλλά σε γενικές γραμμές πιστεύω πως μέσω αυτών, μεγαλύτερο ποσοστό των χρημάτων κινείται σε χαμηλότερα επίπεδα.

kourampies
12-08-15, 16:03
Ακριβώς γι' αυτό τον λόγο θεωρώ πολύ πιο έντιμο να υπάρχει ξεκάθαρη επιλογή, 98 cash 100 με καρτα.
Είναι το ίδιο με τα καταστήματα που δίνουν δωρεάν μεταφορικά.
Ουσιαστικά, εγώ που πάω από το κατάστημα και δεν απασχολώ ούτε οδηγό, ούτε όχημα, ούτε καύσιμα, πληρώνω τα δικά σου που τα παίρνεις με διανομή.




Φυσικά και τα πληρώνουμε όλα. Μένει να το πάρουμε χαμπάρι. και τον γυάλυνο πύργο με τα γραφεία της όποιας πολυεθνικής εσύ τα πληρώνεις, και τα οχήματα των μεγαλοστελεχών, και την τσίχλα που θα κλέψει κάποιος από το ταμείο.

Για όσο περισσότερα πράγματα γίνεται όμως, θα προτιμούσα να έχω την επιλογή.
Προτιμώ το όποιο προϊόν να το βρίσκω με τρεις τιμές. Χ μετρητά στο κατάστημα +Ψ για πληρωμή με κάρτα +Ζ για παράδοση στο σπίτι.

Το γεγονός πως έχει καταντήσει η θεωριτικά ακριβότερη μέθοδος συναλλαγής να έρχετε φθηνότερη (μέσω και των προγραμμάτων επιβράβευσης, τα οποία πάλι εσύ πληρώνεις) είναι κατάντια, αστοχία και παγίδα imho, παρ' οτι το χρησιμοποιώ και οφελούμαι από αυτό.

Όσον αφορά τις 3 μεθόδους, συμφωνώ, και θα έπρεπε να γίνεται εδώ και χρόνια.

Και πάνω σε αυτό, σε περιόδους μεγάλων προβλημάτων όπως τώρα, να δοθούν έκτακτες ελαφρύνσεις/επιβαρύνσεις ανάλογα τον τρόπο πληρωμής. Πχ, Κάρτα με απευθείας απόδοση; Λιγότερο ΦΠΑ, λιγότερη τελική τιμή. Μετρητά; Καπέλο ή άλλος συντελεστής ΦΠΑ. Να δεις πως θα υιοθετήσουν όλοι τις κάρτες, και ας επιτρέπονται τα μετρητά.

nnn
12-08-15, 17:03
Τα 6 μηχανάκια ήταν για ένα μαγαζί; Γιατί χρειάζεσαι τόσα πολλά;

Δεν τα χρειαζόμουν, απλά κάθε τράπεζα μας έπαιρνε τηλέφωνο και μας έστελνε από ένα, για να κάνουμε εκκαθάριση συναλλαγών από αυτήν και όχι μέσω άλλης τράπεζας.

ntoremi
12-08-15, 19:20
Φυσικά και τα πληρώνουμε όλα. Μένει να το πάρουμε χαμπάρι. και τον γυάλυνο πύργο με τα γραφεία της όποιας πολυεθνικής εσύ τα πληρώνεις, και τα οχήματα των μεγαλοστελεχών, και την τσίχλα που θα κλέψει κάποιος από το ταμείο.

Για όσο περισσότερα πράγματα γίνεται όμως, θα προτιμούσα να έχω την επιλογή.
Προτιμώ το όποιο προϊόν να το βρίσκω με τρεις τιμές. Χ μετρητά στο κατάστημα +Ψ για πληρωμή με κάρτα +Ζ για παράδοση στο σπίτι.

Το γεγονός πως έχει καταντήσει η θεωριτικά ακριβότερη μέθοδος συναλλαγής να έρχετε φθηνότερη (μέσω και των προγραμμάτων επιβράβευσης, τα οποία πάλι εσύ πληρώνεις) είναι κατάντια, αστοχία και παγίδα imho, παρ' οτι το χρησιμοποιώ και οφελούμαι από αυτό.

Toτε ομως να μην βγαινουμε να κραζουμε πχ το lidl που σε χρεωνει εξτρα για την σακουλα, ουτε την ryanair που σε χρεωνει εξτρα την βαλιτσα, πιο εξτρα την μεγαλη βαλιτσα, που δινει δωρεαν το online check-in απο το σπιτι αλλα χρεωνει το check-in στο αεροδρομιο κλπ κλπ.

hedgehog
12-08-15, 19:25
Toτε ομως να μην βγαινουμε να κραζουμε πχ το lidl που σε χρεωνει εξτρα για την σακουλα, ουτε την ryanair που σε χρεωνει εξτρα την βαλιτσα, πιο εξτρα την μεγαλη βαλιτσα, που δινει δωρεαν το online check-in απο το σπιτι αλλα χρεωνει το check-in στο αεροδρομιο κλπ κλπ.

χρησιμοποιώ δυχτάκι εδώ και χρόνια, παρ' ότι είναι δωρεάν οι σακούλες. Περιμένω πως και πως την ημέρα που θα εφαρμοστεί η νομοθεσία για την χρέωση των σακουλων, αν μη τι άλλο για να μπει ένα φρένο στην αλλόγιστη χρήση και απόρριψη αυτών. Γλιτώνουμε πολλά με αυτόν τον τρόπο, ενώ η αλλαγή στην συνήθεια είναι τουλάχιστον αστεία... δεν θέλει πολλή προσπάθεια!

Η εμπειρία μου από τις αεροπορικές είναι εξαιρετικά μικρή, οπότε δεν μπορώ να έχω καθόλου άποψη για τις διαδικασίες της RyanAir, αλλά σαν πρώτη ανάγνωση από το σχόλιο σου, ναι, δεν με ενοχλεί καθόλου αν είναι δωρεάν το check-in από το σπίτι (λιγότερες εργατοώρες, λιγότερος εξοπλισμός, μικρότερες ουρές).

sdikr
12-08-15, 19:30
Toτε ομως να μην βγαινουμε να κραζουμε πχ το lidl που σε χρεωνει εξτρα για την σακουλα, ουτε την ryanair που σε χρεωνει εξτρα την βαλιτσα, πιο εξτρα την μεγαλη βαλιτσα, που δινει δωρεαν το online check-in απο το σπιτι αλλα χρεωνει το check-in στο αεροδρομιο κλπ κλπ.

Μα την πληρώνεις την σακούλα στα άλλα καταστήματα, άσχετα αν δεν λέει ο λογαριασμός σακούλα

tsorbi
12-08-15, 19:39
Όπως επίσης πληρώνεις και το χασαπόχαρτο.

sdikr
12-08-15, 19:41
Όπως επίσης πληρώνεις και το χασαπόχαρτο.

Και αν πάρεις φιλέτο πχ το πληρώνεις χρυσό :p

tsorbi
12-08-15, 19:43
Ακριβώς έτσι είναι και 23% παρακαλώ.

tiffany
12-08-15, 21:01
Πριν λίγο αγόρασα εφαρμογή από το Google Play με τη χρεωστική VISA της Πειραιώς. Πέρασα και τη νέα μου VISA της Alpha και περιμένω να δω αν θα γίνει ενημέρωση πληρωμής για το Google Drive.

kostas2005
12-08-15, 21:41
EDIT με amex σε διπλανο φορουμ αγορασανε κινητο απο igogo.es με paypal

ntoremi
12-08-15, 22:10
Μα την πληρώνεις την σακούλα στα άλλα καταστήματα, άσχετα αν δεν λέει ο λογαριασμός σακούλα

Nαι το ξερω, αυτο λεω κι εγω. Απλα, οταν αρχισε το lidl να χρεωνει εξτρα την σακουλα, κακοφανηκε σε πολλους. Ομοιως και στις αεροπορικες, που αρχισαν να διαφημιζουν παμφθηνα εισιτηρια, αλλα να χρεωνουν την μια και την αλλη υπηρεσια εξτρα.
Τωρα εδω μεσα πολλοι λενε "α προτιμω να μου λεει ο μαγαζατορας οτι το ταδε προιον κανει Α ευρω μετρητοις και Α+1 ευρω μεσω καρτας". Και λεω οτι αυτο ειναι οξυμωρο, γιατι οταν οι αλλες εταιριες το εφαρμοσαν (lidl, αεροπορικες κλπ) τις εκραξαν.

Nozomi
12-08-15, 22:12
Αυτό το πράγμα με την απαγόρευση αγορών στο εξωτερικό, είναι ΕΞΟΡΓΙΣΤΙΚΟ !

Εντός μηνός ανοίγω λογαριασμό σε ξένη Τράπεζα και παίρνω χρεωστική κάρτα για ελεύθερες αγορές στο εξωτερικό, χωρίς πλαφόν.

Το πρόβλημα που έχει μείνει είναι η τροφοδοσία του λογαριασμού, μετά την ανάλωση του αρχικού κεφαλαίου, αλλά κάποια πατέντα θα σκεφτώ και γι' αυτό...

ntoremi
12-08-15, 22:21
Μονο που ειναι το πιο θεμελειωδες προβλημα. Τι να τον κανεις εναν λογαριασμο αν ειναι αδειος...

Nozomi
12-08-15, 22:30
Μονο που ειναι το πιο θεμελειωδες προβλημα. Τι να τον κανεις εναν λογαριασμο αν ειναι αδειος...
Δεν μιλάμε για άνοιγμα λογαριασμού από απόσταση, αλλά με φυσική παρουσία και κατάθεση ποσού (αρκετά πάνω από 2,000 :p )

Είναι εξοργιστικό, όσοι πολίτες εμπιστευθήκαμε τα λεφτά μας σε ελληνικές Τράπεζες να μην μπορούμε να ψωνίσουμε απ΄έξω, και αυτοί που πήραν τις αποφάσεις να ψωνίζουν ό,τι γουστάρουν με τις χρυσές Visa και Mastercard ξένων Τραπεζών που διαθέτουν.

Τα ίδια και κάποιοι άλλοι που το παίζουν αγωνιστές και επαναστάτες αλλά κυκλοφορούν με καρτούλες ξένων Τραπεζών... ;)

ntoremi
13-08-15, 00:06
μεχρι 2000ευρω μπορεις να παρεις σε ταξιδι στο εξωτερικο. Αξιζει τα εξοδα και τον κοπο;; Γιατι; Για να ψωνιζεις γκατζετ απο το αμαζον;;
Αυτα επρεπε να τα εχεις κανει πριν, με αφορμη καποιο ταξιδακι εξω. Τωρα ειναι αργα. Περιμενε μεχρι να στρωσει το πραγμα...

Veldrin
13-08-15, 01:14
Χωρίς μόνιμη διεύθυνση στο εξωτερικό μην περιμένεις οτι το άνοιγμα λογαριασμού θα είναι μια απλή υπόθεση. Και την κάρτα θα την πάρεις μετά από μέρες στη δηλωμένη διεύθυνση εξωτερικού, και με το paypal δε θα μπορείς να δηλώσεις ελληνική διεύθυνση χωρίς τουλάχιστον να καρφώνεσαι σε κάθε συναλλαγή.

+ οτι το paypal στους όρους χρήσης δεν αφήνει ένα φυσικό πρόσωπο να έχει 2 λογαριασμούς σε διαφορετικές χώρες, την ώρα που κάθε account μπορεί να δηλώσει μόνο μια. Η μη συμμόρφωση βέβαια με τους όρους χρήσης του είναι ένα σοβαρό ρίσκο.

Κοινώς this is not an option.

Τώρα το σχόλιο με τους αγωνιστές-επαναστάτες με κάρτα ξένης τράπεζας, ε μερικοί τι να κάνουμε, πληρωνόμαστε/ζούμε έξω. Ατυχές.

Nozomi
13-08-15, 01:29
Απλούστατη υπόθεση είναι το άνοιγμα λογαριασμού ως κάτοικος Ελλάδας σε μερικές χώρες-Τράπεζες, απλά δηλώνεις που ζεις, άσε που μερικές Τράπεζες σου στέλνουν την καρτούλα... Ελλάδα !

Δεν κάνουμε όλοι αγορές μόνο με paypal, προσωπικά αγοράζω (αγόραζα μέχρι τα cc) direct απ΄τα ξένα sites με τις κάρτες μου, οπότε οι όροι χρήσης του paypal ουδόλως με ενδιαφέρουν.


Ανεξάρτητα της γενικότερης κατάστασης, έχω δρομολογήσει την μετανάστευσή μου, οπότε, θα μπορώ και εγώ να πουλάω "αγωνιστική διάθεση", εκ του ασφαλούς. ;)


μεχρι 2000ευρω μπορεις να παρεις σε ταξιδι στο εξωτερικο. Αξιζει τα εξοδα και τον κοπο;; Γιατι; Για να ψωνιζεις γκατζετ απο το αμαζον;;
Αυτα επρεπε να τα εχεις κανει πριν, με αφορμη καποιο ταξιδακι εξω. Τωρα ειναι αργα. Περιμενε μεχρι να στρωσει το πραγμα...
Ναι, 2 χιλιάρικα αν ταξιδεύεις μόνος. Άλλα 2 χιλιάρικα αν ταξιδεύει κι άλλος μαζί σου, ενώ απεριόριστα χιλιάρικα αν αυτός με τον οποίο ταξιδεύεις είναι κάτοικος εξωτερικού...:p
Δεν είναι θέμα γκατζετομανίας, το γνωρίζεις ότι μπορείς να παραγγείλεις ακόμα και... ζαντολάστιχα για το αμάξι σου ;

Είναι εξοργιστικό να περιοριζόμαστε μόνο όσοι έχουμε χρήματα σε ελληνικές Τράπεζες.

michpan
13-08-15, 03:17
Το άνοιγμα λογαριασμού είναι απλή υπόθεση, το γέμισμα του δεν είναι όμως.. Και τελικά όλα καταλήγουν εκεί: πως θα στειλεις λεφτά έξω..

Veldrin
13-08-15, 05:41
Απλή υπόθεση σε χώρες ΕΕ δε νομίζω από προσωπική εμπειρία με 3 κράτη μέλη ως τώρα, αλλά αν πάρεις απόφαση να το κάνεις καλή τύχη εύχομαι.

kourampies
13-08-15, 06:05
μεχρι 2000ευρω μπορεις να παρεις σε ταξιδι στο εξωτερικο. Αξιζει τα εξοδα και τον κοπο;; Γιατι; Για να ψωνιζεις γκατζετ απο το αμαζον;;
Αυτα επρεπε να τα εχεις κανει πριν, με αφορμη καποιο ταξιδακι εξω. Τωρα ειναι αργα. Περιμενε μεχρι να στρωσει το πραγμα...

Ναι, αξίζει τον κόπο. Δεν μπορώ να καταλάβω πως άνθρωποι που γράφουν εδώ (άρα δεν είναι τεχνολογικά αναλφάβητοι), παραιτούνται από το θεμελιώδες δικαίωμα τους να ξοδεύουν τα χρήματα τους όπου και όπως γουστάρουν. Πόσο μάλλον όταν έχουμε ενιαίο νόμισμα/νομισματική ένωση, και ελεύθερα τελωνεία εντός Ευρώπης. Και φυσικά υπάρχουν και τα πράγματα που απλά δεν μπορείς να αγοράσεις εντός Ελλάδας, όπως αξιόλογο hosting σε λογικές τιμές. Προσωπικά αν δεν έβρισκα τη λύση (έστω με σχεδόν 10% κόστος) με την προπληρωμένη του e-coin, θα πήγαινα Βουλγαρία για να βάλω έστω 4 χιλιάρικα.


Χωρίς μόνιμη διεύθυνση στο εξωτερικό μην περιμένεις οτι το άνοιγμα λογαριασμού θα είναι μια απλή υπόθεση. Και την κάρτα θα την πάρεις μετά από μέρες στη δηλωμένη διεύθυνση εξωτερικού, και με το paypal δε θα μπορείς να δηλώσεις ελληνική διεύθυνση χωρίς τουλάχιστον να καρφώνεσαι σε κάθε συναλλαγή.

+ οτι το paypal στους όρους χρήσης δεν αφήνει ένα φυσικό πρόσωπο να έχει 2 λογαριασμούς σε διαφορετικές χώρες, την ώρα που κάθε account μπορεί να δηλώσει μόνο μια. Η μη συμμόρφωση βέβαια με τους όρους χρήσης του είναι ένα σοβαρό ρίσκο.

Κοινώς this is not an option.

Τώρα το σχόλιο με τους αγωνιστές-επαναστάτες με κάρτα ξένης τράπεζας, ε μερικοί τι να κάνουμε, πληρωνόμαστε/ζούμε έξω. Ατυχές.

Για το άνοιγμα λογαριασμού, όντως και εγώ ξέρω ότι χρειάζεσαι μόνιμη κατοικία. Ακούγεται όμως ότι Βουλγαρία και Βαλκάνια γενικότερα δεν ισχύει αυτό (πράγμα που επιβεβαίωσα και εγώ με μια γρήγορη ματιά στα sites των βουλγαρικών τραπεζών), πράγμα που δε με εκπλήσσει καθώς ως γνωστόν η Βουλγαρία είναι φορολογικός και γραφειοκρατικός παράδεισος.

Το paypal δεν έχει πρόβλημα με κάρτες διαφορετικών χωρών, από ότι έχω δει. Μια χαρά με άφησε να προσθέσω και να χρησιμοποιήσω κάρτα Γιβραλτάρ, χωρίς να καταργήσω την κάρτα της Πειραιώς, και χωρίς φυσικά να αλλάξω την ελληνική διεύθυνση μου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.