PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 [80] 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

RASTAVIPER
13-08-15, 08:02
Χωρίς μόνιμη διεύθυνση στο εξωτερικό μην περιμένεις οτι το άνοιγμα λογαριασμού θα είναι μια απλή υπόθεση. Και την κάρτα θα την πάρεις μετά από μέρες στη δηλωμένη διεύθυνση εξωτερικού, και με το paypal δε θα μπορείς να δηλώσεις ελληνική διεύθυνση χωρίς τουλάχιστον να καρφώνεσαι σε κάθε συναλλαγή.

+ οτι το paypal στους όρους χρήσης δεν αφήνει ένα φυσικό πρόσωπο να έχει 2 λογαριασμούς σε διαφορετικές χώρες, την ώρα που κάθε account μπορεί να δηλώσει μόνο μια. Η μη συμμόρφωση βέβαια με τους όρους χρήσης του είναι ένα σοβαρό ρίσκο.

Κοινώς this is not an option.

Τώρα το σχόλιο με τους αγωνιστές-επαναστάτες με κάρτα ξένης τράπεζας, ε μερικοί τι να κάνουμε, πληρωνόμαστε/ζούμε έξω. Ατυχές.

Ενημερωτικά είμαι στον 2ο μήνα που έχω στο PayPal 2 accounts στο όνομά μου με διαφορετικές χώρες.

ntoremi
13-08-15, 09:27
Σε καποιες χωρες της Ευρωζωνης (και μαλιστα απο τις σοβαρες) ανοιγεις λογαριασμο με ελληνικη διευθυνση. Γνωριζω τετοια παραδειγματα. Δεν ειναι αυτο το προβλημα. Το προβλημα ειναι η τροφοδοσια του. Το να κουβαλω εγω 2000ευρω, το να αγγαρευω καποιον ελληνα που μενει εκει να κουβαλησει 10000ευρω μετρητα ειναι προβλημα. Μην ξεχναμε αλλωστε: ακομα και ο κατοικος εξωτερικου 10000ευρω δικαιουται να κουβαλα χωρις να οφειλει να τα δηλωσει. Για πανω απο 10000ευρω, μπορει ο ξενος να τα κουβαλησει, αλλα υποχρεωουται να τα δηλωσει, δεν το εχω κανει, δεν ξερω τι διαδικασιες εχει και τι μπορει να συνεπαγεται μελλοντικα για ποθεν εσχες ελεγχο του ατομου αυτου. Επισης μην ξεχναμε την ασφαλεια: θα μαζευω στο σπιτι μου 10000ευρω (θα μου παρει μερικες εβδομαδες) σηκωνοντας 400 την εβδομαδα απο το ατμ? θα παω με αυτα ως το αεροδρομιο? θα κατεβω στο κεντρο της ξενης πολης για να παω να τα καταθεσω στην ξενη τραπεζα? Θεωρω οτι ειναι τεραστιο μπλεξιμο και ρισκο με απειροελαχιστο οφελος.
Ναι ειναι θεμελειωδες δικαιωμα να ξοδευω οπου θελω τα χρηματα μου, αλλα η πικρη αληθεια ειναι οτι με την κατασταση που επικρατει στην Ελλαδα με τα capital controls και τον φοβο του κουρεματος τον προηγουμενο μηνα, φροντισα να ξοδεψω ηδη το μεγαλυτερο μερος της (μικρης) περιουσιας που ειχα αγοραζοντας εντος ελλαδας (με χρεωστικη) οσα χρειαζομουν (αγαθα που αληθινα χρειαζομουν, οχι περιττες αγορες μονο και μονο απο φοβο κουρεματος) και δεν αγοραζα απο δισταγμο και τσιγγουνια τους προηγουμενους μηνες. Αρα βασικα, δεν εχω πια και πολλα λεφτα, ωστε να με νοιαζει που δεν μπορω να τα ξοδεψω εξω. Και εντος ελλαδας υπαρχουν αφθονες ευκαιριες ξοδεματος σε καλες τιμες.
Τον λογαριασμο στο εξωτερικο μπορω να τον καταλαβω μονο για το ασφαλες παρκαρισμα αποταμιευσεων μιας ζωης. Εκει ομως μιλαμε για σεβαστα ποσα που πλεον δεν μπορουν να βγουν εκτος ελλαδας. Γι αυτο λεω οτι αυτο επρεπε να το ειχε κανει καποιος πριν. Τωρα ειναι αργα.

- - - Updated - - -


Ενημερωτικά είμαι στον 2ο μήνα που έχω στο PayPal 2 accounts στο όνομά μου με διαφορετικές χώρες.

Διαφορετικα emails αρκουν. Ενα για καθε χωρα.

xspy
13-08-15, 09:38
Χωρίς μόνιμη διεύθυνση στο εξωτερικό μην περιμένεις οτι το άνοιγμα λογαριασμού θα είναι μια απλή υπόθεση. Και την κάρτα θα την πάρεις μετά από μέρες στη δηλωμένη διεύθυνση εξωτερικού, και με το paypal δε θα μπορείς να δηλώσεις ελληνική διεύθυνση χωρίς τουλάχιστον να καρφώνεσαι σε κάθε συναλλαγή.

+ οτι το paypal στους όρους χρήσης δεν αφήνει ένα φυσικό πρόσωπο να έχει 2 λογαριασμούς σε διαφορετικές χώρες, την ώρα που κάθε account μπορεί να δηλώσει μόνο μια. Η μη συμμόρφωση βέβαια με τους όρους χρήσης του είναι ένα σοβαρό ρίσκο.

Κοινώς this is not an option.

Τώρα το σχόλιο με τους αγωνιστές-επαναστάτες με κάρτα ξένης τράπεζας, ε μερικοί τι να κάνουμε, πληρωνόμαστε/ζούμε έξω. Ατυχές.

Απλή υπόθεση σε χώρες ΕΕ δε νομίζω από προσωπική εμπειρία με 3 κράτη μέλη ως τώρα, αλλά αν πάρεις απόφαση να το κάνεις καλή τύχη εύχομαι.
Δεν είναι και τόσο δύσκολο το άνοιγμα λογαριασμού σε Τράπεζα εξωτερικού σε μόνιμο κάτοικο Ελλαδας,όπως επίσης και η έκδοση χρεωστικής,κωδικών e-banking κλπ.Βεβαίως και υπάρχει η δυνατότητα να προκύψει συνεργασία με Τράπεζα εξωτερικού.Μπορεί πολύ εύκολα να επιβεβαιωθεί με μια πολύ μικρή έρευνα επικοινωνιών απευθείας με Τράπεζες εξωτερικού.Επιλογές υπάρχουν άπειρες και μερικές από τις δυνατότητες ήδη αναφέρθηκαν.

ntoremi
13-08-15, 10:49
Συμφωνω, ειναι πολυ απλο, στειλτε email σε 3-4 τραπεζες απο καθε χωρα: βελγιο, γαλλια, ολλανδια, γερμανια κλπ ρωτωντας αν ανοιγουν λογαριασμο σε μονιμο κατοικο ελλαδας, να δειτε τι θα σας απαντησουν. Καποιες θα πουν ναι.

kostas2005
13-08-15, 11:09
Αυτό το πράγμα με την απαγόρευση αγορών στο εξωτερικό, είναι ΕΞΟΡΓΙΣΤΙΚΟ !

Εντός μηνός ανοίγω λογαριασμό σε ξένη Τράπεζα και παίρνω χρεωστική κάρτα για ελεύθερες αγορές στο εξωτερικό, χωρίς πλαφόν.

Το πρόβλημα που έχει μείνει είναι η τροφοδοσία του λογαριασμού, μετά την ανάλωση του αρχικού κεφαλαίου, αλλά κάποια πατέντα θα σκεφτώ και γι' αυτό...
πεταξου με Ryan αυθημερόν .
ειδικά αν ζεις σε μεγάλες πόλεις θα δώσεις κανα 60αρι να πας και να ερθεις, αν ηταν χειμώνας θα σου έλεγα 30αρι.

Nozomi
13-08-15, 11:59
Παίδες, σε μεγάλη πόλη γνωστής χώρας, υπάρχει ακόμα και Ελληνόφωνος υπάλληλος που αναλαμβάνει να περαιώσει την διαδικασία...

Μην μιλάμε λοιπόν και για δύσκολη διαδικασία.

Προσωπικά γνωρίζω ανθρώπους που έχουν παρκάρει εκεί όλες τις αποταμιεύσεις τους, και δεν είναι ακριβώς κόποιοι μιας ζωής (πότε πρόλαβαν, 30άρηδες :p ) αλλά μερικές δεκάδες χιλιάδες ευρώ... μια χαρά το βρίσκω να μην αγχώνεσαι για 60άρια, αλλά να έχεις καρτούλα που βγάζει απ΄το μηχάνημα όσα θέλεις !

Οι λύσεις που προτείνετε κάποιοι, λαμβάνονται υπόψιν, tnx. :)

ntoremi
13-08-15, 12:10
Δεν ειναι ακριβως ετσι. Τα 60αρια βγαινουν ωστε οι Ελληνες να μην ξεπατωσουν το ελληνικο τραπεζικο συστημα. Οι ξενοι που θα ερθουν και θα σηκωσουν οσα λεφτα θελουν απο το ατμ δεν ειναι και τοσο υπολογισιμο χρημα.
Το εντονο προβλημα των πρωτων ημερων των capital controls ηταν ο πανικος που ολοι τρεχαμε να σηκωσουμε οσα μπορουσαμε, εστω αυτο το 60αρι, γιατι δεν ξεραμε για ποσο θα υπηρχε εστω και αυτο το 60αρι. Φοβομασταν οτι συντομα δεν θα υπαρχει ουτε αυτο. Η κατασταση εχει σχετικα βελτιωθει απο τοτε.
Αν το ελληνικο συστημα ξεμεινει εντελως απο λεφτα (πχ αν δεν υπογραφει νεο μνημονιο κλπ), δεν θα υπαρχουν ουτε αυτα τα 60 ευρω να σηκωσουμε απο τα ατμ. Αρα δεν θα υπαρχουν ουτε τα 60 ευρω για τους ελληνες ουτε το οσα-ευρω-θελουν για τους ξενους. Δηλαδη, εννοω οτι αν συμβει η χοντρη χρεωκοπια, ουτε η ξενη καρτα ατμ θα σε σωσει. Το ατμ απλα δεν θα βγαζει τιποτε για κανεναν. Μεχρι καποιο καιρο μετα, που θα αρχισει να βγαζει δραχμες για ολους: και για κατοχους ελληνικων καρτων ατμ και για κατοχους ξενων καρτων.

pakitis
13-08-15, 13:53
Σόρρυ αν είμαι οφφ τόπικ. Αγορά από ebay μέσω paypal δε μπορώ να κάνω μέχρι στιγμής..

cranky
13-08-15, 14:00
Και πολλοί, ακόμα.

pakitis
13-08-15, 14:03
Και πολλοί, ακόμα.

"Ωραία". Γιατί είναι συνδεδεμένη με σιτυ πιστωτική η οποία έγινε alpha και λέω μήπως έγινε μπέρδεμα εκεί.

RASTAVIPER
13-08-15, 14:09
Συμφωνω, ειναι πολυ απλο, στειλτε email σε 3-4 τραπεζες απο καθε χωρα: βελγιο, γαλλια, ολλανδια, γερμανια κλπ ρωτωντας αν ανοιγουν λογαριασμο σε μονιμο κατοικο ελλαδας, να δειτε τι θα σας απαντησουν. Καποιες θα πουν ναι.

Εγώ πάλι ξέρω πόσες άλλες χώρες της Ευρώπης που αν δεν μένεις εκεί, δεν σου ανοίγουν στα σίγουρα λογαριασμό.

Πόσο σίγουρο είναι ότι οι χώρες που λες ανοίγουν λογαριασμό χωρίς μόνιμη διεύθυνση εκεί;

Godian
13-08-15, 14:32
Στη Γερμανία πάντως δε ξέρω ποια τράπεζα αλλά όταν πήγε ο αδερφός μου δε του ανοιγαν λογαριασμό επειδή δεν ήξερα γερμανικά και δε μπορούσε να διαβάσει τους όρους συμβολαίου

jap
13-08-15, 14:40
2 κάρτες γερμανικές που βρήκα, πωλούνται στα περίπτερα. Τις βγάζουν γερμανικές τράπεζες και ή δεν θέλουν καθόλου διεύθυνση και στοιχεία για χαμηλά όρια ή απαιτούν διεύθυνση στη Γερμανία (να δηλώσεις, χωρίς έγγραφα) για να τα αυξήσουν. Για καθόλου όρια θέλουν να πας αυτοπροσώπως και να κάνεις πιστοποίηση όπως κάνουμε κι εδώ.

tsekouras
13-08-15, 14:56
2 κάρτες γερμανικές που βρήκα, πωλούνται στα περίπτερα. Τις βγάζουν γερμανικές τράπεζες και ή δεν θέλουν καθόλου διεύθυνση και στοιχεία για χαμηλά όρια ή απαιτούν διεύθυνση στη Γερμανία (να δηλώσεις, χωρίς έγγραφα) για να τα αυξήσουν. Για καθόλου όρια θέλουν να πας αυτοπροσώπως και να κάνεις πιστοποίηση όπως κάνουμε κι εδώ.

Στην γερμανία είναι σχεδόν αδύνατο να ανοίξεις λογαριασμό τραπέζης αν δεν έχεις συμβόλαιο σπιτιού στο όνομα σου.
Μπορείς να μου στείλεις περισσότερες πληροφορίες για τις κάρτες που βρήκες;

jap
13-08-15, 15:14
Είναι η mywirecard (http://www.mywirecard.com/en/visa.html) και η Money2Go (http://www.money2gocard.com/en/). Έχει λεπτομέρειες για όλα, verification κ.λπ.

Edit: Εδώ (https://www.deutscheskonto.org/en/comdirect-opening-current-account/#4) ένα παράδειγμα άλλης τράπεζας που σαφώς ανοίγει λογαριασμό σε μη διαμένοντες στη Γερμανία και αναφορά στις σχετικές διαδικασίες.

RASTAVIPER
13-08-15, 15:17
Ενημερώνω και εδώ για όσους δεν διαβάζουν το θέμα του Amazon,

Ότι παραγγελία στο Amazon UK με.Alpha Bonus world στάλθηκε κανονικά.

tsekouras
13-08-15, 15:18
Είναι η mywirecard (http://www.mywirecard.com/en/visa.html) και η Money2Go (http://www.money2gocard.com/en/). Έχει λεπτομέρειες για όλα, verification κ.λπ.


Σε ευχαριστώ πολύ jap!:oneup:

ntoremi
13-08-15, 15:22
Στην γερμανία είναι σχεδόν αδύνατο να ανοίξεις λογαριασμό τραπέζης αν δεν έχεις συμβόλαιο σπιτιού στο όνομα σου.
Μπορείς να μου στείλεις περισσότερες πληροφορίες για τις κάρτες που βρήκες;

Δεν ισχυει.

cool11
13-08-15, 15:24
Το άνοιγμα λογαριασμού είναι απλή υπόθεση, το γέμισμα του δεν είναι όμως.. Και τελικά όλα καταλήγουν εκεί: πως θα στειλεις λεφτά έξω..

Ωραια τα λετε ολοι, αλλα αυτο εδω το βασικο προβλημα, δεν το εχει λυσει κανεις, με ευκολο και ασφαλη τροπο.
Εκτος αν καποιος εχει χρονο/χρημα κλπ, να ταξιδευει καθε λιγο στην ξενη χωρα με μετρητα, και να φορτωνει τον λογαριασμο.

ntoremi
13-08-15, 15:38
Εννοουν: "θα παω μια φορα με καποιο φιλο που ειναι κατοικος εξωτερικου, θα παρω εγω μαζι μου 2000 (που επιτρεπονται) και ο φιλος μου 10000ευρω (που επιτρεπονται) και θα παμε στην τραπεζα, θα ανοιξουμε τον λογαριασμο και επιτοπου θα καταθεσουμε και τα 10000+2000=12000ευρω". Μια φορα. Ε πιστευω οτι 12000 ευρω αρκουν για καποιους μηνες/χρονια. Αλλωστε πολλοι απο μας δεν βγαζουμε τοσα ουτε σε ενα χρονο.
Το αλλο ερωτημα μου ειναι: τα 12000 μετρητα πού θα τα βρεις εδω για να τα πας εξω;; Θα τα τραβας 400/εβδομαδα απο το ατμ? Θα σου παρει μηνες. θα επιστρατευσεις τις ατμ καρτες ολων των συγγενων για να τραβας λεφτα μαζικα;;;; Εκτος κι αν τα ειχες βγαλει απο πριν στο στρωμα ή σε θυριδα. Αν ειχες προνοησει ομως απο τοτε γι αυτο, τοτε θα μπορουσες να εχεις προνοησει και για ανοιγμα λογαριασμου στο εξωτερικο...
Τελος παντων, κι εγω πιστευω οτι ειναι λιγο ματαιη και σε-δουλεια-να-βρισκομαστε η κουβεντα.

tsekouras
13-08-15, 16:39
Δεν ισχυει.

Ταξιδεύω συνέχεια Γερμανία για δουλειά. Μπορείς να μου πεις σε ποια τράπεζα μπορώ να πάω και να ανοίξω λογαριασμό απλά με το διαβατήριο μου, την διεύθυνση εργασία και γερμανικό νούμερο τηλεφώνου;

Nozomi
13-08-15, 17:09
Δεν έχει κανένα νόημα να προσπαθεί κάποιος να πείσει τον εκάστοτε μεμονωμένο χρήστη ενός φόρουμ για το αληθές ή μη των ισχυρισμών του.

Όποιος το επιθυμεί, μεταβαίνει στην Γερμανία και δοκιμάζει.

Googl-άροντας στο Internet υπάρχουν αναλυτικές οδηγίες, όπως και κατευθύνσεις για συγκεκριμένα υποκαταστήματα με Έλληνες υπαλλήλους, σε περίπτωση που δεν ομιλεί την γερμανική.

jap
13-08-15, 17:39
Ταξιδεύω συνέχεια Γερμανία για δουλειά. Μπορείς να μου πεις σε ποια τράπεζα μπορώ να πάω και να ανοίξω λογαριασμό απλά με το διαβατήριο μου, την διεύθυνση εργασία και γερμανικό νούμερο τηλεφώνου;

Comdirect. Δες το παραπάνω post μου, πρόσθεσα το link αφού το διάβασες :oops: Στο ίδιο site (https://www.deutscheskonto.org/en/) με αυτές τις πληροφορίες, ίσως βρεις κι άλλες τράπεζες, υποτίθεται έχει όλες τις (καλές και συμφέρουσες ; ) γερμανικές τράπεζες.

ntoremi
13-08-15, 18:13
Η comdirect ειναι online τραπεζα. Σου στελνει καποια χαρτια με email, τα συμπληρωνεις και πας στην γερμανια σε γερμανικο ταχυδρομειο με διαβατηριο και σου βαζουν σφραγιδα ταυτοπροσωπιας. Το ταχυδρομειο απλα παιζει το ρολο ΚΕΠ για την ταυτοπροσωπια. Μετα τα στελνουν στην comdirect και σου ανοιγει λογαριασμο. Ομως η comdirect σε μη κατοικους γερμανιας ανοιγει μονο επενδυτικο λογαριασμο (για να βαλεις εκει λεφτα με τα οποια θα κανεις πχ αγορες μετοχων και αμοιβαιων κλπ), δεν σου ανοιγει απλο καταθετικο λογαριασμο ή ταμιευτηριο. Δεν ξερω αν σε αυτον τον επενδυτικο λογαριασμο σου δινουν ατμ καρτα. Βεβαια, εχεις πληρη προσβαση μεσω ιντερνετ και αρα μπορεις να κανεις δουλειες με paypal κλπ. Αλλα δεν ειναι αμιγως καταθετικος λογαριασμος.

Nozomi
13-08-15, 23:35
Το άκρον άωτον της παρακμής: θέλω να βάλω credit στο Viber και δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω την χρεωστική μου κάρτα !

Μιλάμε για ποσά της τάξης 5-10€ ! Έλεος, που ζούμε πια ;

Veldrin
13-08-15, 23:42
Το Skype πάντως μου έστειλε μήνυμα πως μου ενεργοποιεί δωρεάν το πακέτο των international calls μέχρι να ξεκαθαρίσει η κατάσταση.

"Ερχόμαστε σε επικοινωνία μαζί σας, καθώς η συνδρομή σας έληξε πρόσφατα ή θα λήξει σύντομα και λόγω της τρέχουσας επιβολής περιορισμών στην κίνηση κεφαλαίων στην Ελλάδα, ίσως αντιμετωπίσατε (ή θα αντιμετωπίσετε) δυσκολίες στην ανανέωση της συνδρομής σας στο Skype.

Σε σχέση με το ανωτέρω θέμα και για να σας βοηθήσουμε να συνεχίσετε να χρησιμοποιείτε το Skype κατά τη διάρκεια αυτής της δύσκολης περιόδου, προσθέσαμε ένα μήνα της συνδρομής Απεριόριστες Διεθνείς Skype* στον λογαριασμό σας. Δεν θα έχετε καμία χρέωση για αυτή τη μηνιαία συνδρομή. Μπορείτε να αρχίσετε να χρησιμοποιείτε την συνδρομή στις 3 Αυγούστου 2015. Η συνδρομή θα λήξει στις 2 Σεπτεμβρίου, και από τότε και στο εξής ίσως να χρεωθείτε εάν πραγματοποιήσετε καινούριες κλήσεις."

Με έκανε μάγκα δε λέω. Φυσικά δε πειράζει που έτσι κι αλλιώς μπορούσα να το πληρώσω με την αλλοδαπή μου κάρτα. Ουδέν κακό αμιγές καλού :p

Τελευταία φορά το είχα πληρώσει με τη χρεωστική μου Eurobank στις 12 Ιουνίου.

MaFiOzOs_GR
14-08-15, 00:05
Να αναφέρω και εγώ ένα Success story (pun intended :twisted:) πριν 5 λεπτά σε ανανέωση συνδρομής, με χρεωστική Eurobank (mastercard).

Στο ιδιο site απορρίφθηκε 3 φορές η χρεωστική της Πειραιώς (visa) πριν να δοκιμάσω με τις Eurobank.

Andreaslar
14-08-15, 00:55
Με χρεωστική ALPHA BANk πλήρωσα σήμερα συνδρομή του Onedrive, 4e

Tiven
14-08-15, 01:11
Πλήρωσα server σε εταιρία στην Αμερική, μία προσπάθεια έκανα χθες και πέρασε με την μία.

Καπάκι ήρθε email και για googleplay, μάλλον είχε κολλήσει από καιρό.

michpan
14-08-15, 03:13
Αυτά έχουν ψιλοανοιξει με την τελευταία πνπ αρκεί να προλάβεις το ημερήσιο όριο και οι τράπεζες που συνεργάζεται η εκάστοτε εταιρία να δέχονται ελληνικές κάρτες.. Για αγορές αγαθών τίποτα ακόμα όμως..

RASTAVIPER
14-08-15, 08:00
Αυτά έχουν ψιλοανοιξει με την τελευταία πνπ αρκεί να προλάβεις το ημερήσιο όριο και οι τράπεζες που συνεργάζεται η εκάστοτε εταιρία να δέχονται ελληνικές κάρτες.. Για αγορές αγαθών τίποτα ακόμα όμως..

Το ρολόι που πήρα από Αμαζον δεν θεωρείται αγαθό;

michpan
14-08-15, 09:16
Ναι αλλά για την κωλοφαρδια δεν γράφει τίποτα η πνπ! :p

ntoremi
14-08-15, 09:33
Το άκρον άωτον της παρακμής: θέλω να βάλω credit στο Viber και δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω την χρεωστική μου κάρτα !

Μιλάμε για ποσά της τάξης 5-10€ ! Έλεος, που ζούμε πια ;

Στην Λαικη Δημοκρατια του Ελλαδισταν, οπου ο μελλοντικος αρχηγος Λαφαζανιν θελει να μας κανει Κουβα της Μεσογειου και πολλα βουρλα στην χωρα ζουν με αυτο το οραμα...

kostas2005
14-08-15, 11:57
Στην Λαικη Δημοκρατια του Ελλαδισταν, οπου ο μελλοντικος αρχηγος Λαφαζανιν θελει να μας κανει Κουβα της Μεσογειου και πολλα βουρλα στην χωρα ζουν με αυτο το οραμα...
Ασε να μαντεψω..
Ενω μεχρι τωρα ολα πηγαν ρολοι εε?

- - - Updated - - -


"Ωραία". Γιατί είναι συνδεδεμένη με σιτυ πιστωτική η οποία έγινε alpha και λέω μήπως έγινε μπέρδεμα εκεί.

τελικα η city εστειλε σε ολους μονο amex χρεωστικες ?

thourios
14-08-15, 12:15
Η αλφα έστειλε κάρτες σε αντικατάσταση των citicard οι οποίες εχουν συνδρονή 20 ευρώ μετά τα δύο χρ
όνια. Για αυτό θα τις κόψω και θα τις μετατρέψω σε enter

ntoremi
14-08-15, 14:07
Ασε να μαντεψω..
Ενω μεχρι τωρα ολα πηγαν ρολοι εε?

Μονο ασπρο-μαυρο υπαρχει για σενα? Μονο το "ολα ρολόι" ή το "ολα μπαχαλο που ζουμε τωρα" υπαρχει για σενα?
Προφανως δεν πηγαιναν ολα τελεια, αλλα τουλαχιστον (για το θεμα που συζηταμε) οι τραπεζες ηταν ανοιχτες, δεν υπηρχαν capital controls και οι καρτες μας δουλευαν σε ολο τον κοσμο. Ναι λοιπον, σε σχεση με πριν, τωρα ειναι πολυ χειροτερα τα πραγματα. Και με τα βουρλα που κυκλοφορουν, μπορει να γινουμε και ακομα χειροτερα...

weather1967
14-08-15, 14:12
Πλήρωσα server σε εταιρία στην Αμερική, μία προσπάθεια έκανα χθες και πέρασε με την μία.



Ποιά κάρτα εχεις ;
Γιατί προσπαθώ παρόμοιο θέμα καί δέν γίνεται τίποτα.

Nozomi
14-08-15, 14:17
Δλδ, εξ΄όσων καταλαβαίνω, όποιος προλάβει να κάνει αγορές στο πλαφόν που έχει τεθεί στις Τράπεζες, πρόλαβε...

Λαμπρά !

weather1967
14-08-15, 14:35
Eνα αλλο που θελω να ρωτήσω είναι :
Oσοι έχετε κάρτα visa έχετε κανει Verified by Visa ; ,γιατι οταν προσπαθω να ανανεώσω τόν server του εξωτερικου μου βγαζει ενα εικονιδιο Verified by Visa και δεν μπορω να συνεχισω αν δεν κανω Verified by Visa η αυτο το βγαζει λογο capital control ?
Διοτι μια φορα πριν ενα χρόνο την ειχα χρησιμοποιήση τήν κάρτα γιά να έχω server και εκτοτε δεν την εχω χρησιμοποιήση,και τώρα που χρειάζεται ανανέωση μού βγάζει αυτο το Verified by Visa.

ntoremi
14-08-15, 14:42
username και pasword? οχι αυτο παντα υπηρχε. Εχει να κανει με την visa και την τραπεζα, οχι με τα cc.

djuan1988
14-08-15, 14:50
Μόλις έκανα αγορά από http://hawkersco.com/ με πιστωτική Eurobank.

Να πω την αλήθεια δεν περίμενα να περάσει η συναλλαγή, αλλά έγινε το θαύμα.

euri
14-08-15, 15:03
Και εγώ εχθές έκανα verify στο Paypal τη Mastercard Debit της Εθνικής Τράπεζας. Η χρέωση του €1,50 έγινε κανονικά.

Φανερός Πράκτωρ
14-08-15, 15:12
Και εγώ εχθές έκανα verify στο Paypal τη Mastercard Debit της Εθνικής Τράπεζας. Η χρέωση του €1,50 έγινε κανονικά.

Η εθνική τράπεζα της Φιλανδίας δεν έχει ακόμα CC... :p

euri
14-08-15, 15:22
Η εθνική τράπεζα της Φιλανδίας δεν έχει ακόμα CC... :p

:dwarf:medic:

djuan1988
14-08-15, 15:26
Και εγώ εχθές έκανα verify στο Paypal τη Mastercard Debit της Εθνικής Τράπεζας. Η χρέωση του €1,50 έγινε κανονικά.

Με PayPal δεν μπόρεσα (όπως είναι λογικό τον τελευταίο καιρό), μου έβγαζε μήνυμα να ελέγξω τις κάρτες μου.

Απευθείας χρέωση όμως τη δέχθηκε με την πρώτη.

Ήταν η πρώτη μου απόπειρα μετά την επιβολή cc.

weather1967
14-08-15, 16:58
username και pasword? οχι αυτο παντα υπηρχε. Εχει να κανει με την visa και την τραπεζα, οχι με τα cc.

Σωστός έκανα Verified by visa καί ανανέωσα τόν server τού εξωτερικού.

RASTAVIPER
14-08-15, 17:10
Για όσους λέτε για τις κάρτες Alpha που προέρχονται από Citi,
εγώ δεν έχω συνδρομή και είναι η Alpha World bonus.

hedgehog
14-08-15, 17:13
με συνδρομή είναι η χρεωστική American Express Bonus, την οποία προωθούν με λύσσα καιρό τώρα....

δεν ξέρω για την περίπτωση των προερχόμενων από την Citi, αλλά σε γενικές γραμμές έπρεπε να επιμείνεις για να πάρεις άλλη, και ο περισσότερος κοσμος δεν ήξερε να επιμείνει...

ntoremi
14-08-15, 17:59
με τετοια φτωχεια που εχει πεσει και ειδικα τωρα με τα cc, υπαρχει κανενας που ειναι διατεθιμενος να πληρωνει συνδρομη για πιστωτικη καρτα?? ποσο μαλλον και για χρεωστικη??? αδιανοητο μου φαινεται... Και ειδικα οταν υπαρχουν και τοσες αλλες καρτες που ειναι εντελως δωρεαν για παντα!! Δεν πληρωνα συνδρομη για τις πιστωτικες μου καρτες ουτε τον παλιο καλο καιρο των παχιων αγελαδων...

hedgehog
14-08-15, 18:13
με τετοια φτωχεια που εχει πεσει και ειδικα τωρα με τα cc, υπαρχει κανενας που ειναι διατεθιμενος να πληρωνει συνδρομη για πιστωτικη καρτα?? ποσο μαλλον και για χρεωστικη??? αδιανοητο μου φαινεται... Και ειδικα οταν υπαρχουν και τοσες αλλες καρτες που ειναι εντελως δωρεαν για παντα!! Δεν πληρωνα συνδρομη για τις πιστωτικες μου καρτες ουτε τον παλιο καλο καιρο των παχιων αγελαδων...

ξέρω αρκετό κόσμο που "την πάτησε" με την συγκεκριμένη, τσιμπόντας στο τυράκι "μα θα παίρνετε bonus πόντους και θα 'χετε δώρα και εκπτώσεις" :(

@ ADSLgr.com All rights reserved.