PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 [81] 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

spartak
14-08-15, 18:18
με τετοια φτωχεια που εχει πεσει και ειδικα τωρα με τα cc, υπαρχει κανενας που ειναι διατεθιμενος να πληρωνει συνδρομη για πιστωτικη καρτα?? ποσο μαλλον και για χρεωστικη??? αδιανοητο μου φαινεται... Και ειδικα οταν υπαρχουν και τοσες αλλες καρτες που ειναι εντελως δωρεαν για παντα!! Δεν πληρωνα συνδρομη για τις πιστωτικες μου καρτες ουτε τον παλιο καλο καιρο των παχιων αγελαδων...

Οι παλιότερες κάρτες ναι. Η Πειραιώς όμως τώρα σε καμιά κάρτα δε δίνει ισόβια δωρεάν συνδρομή. Ούτε η Εθνική, υποψιάζομαι ούτε η αλφα. Δίνουν το πολύ τον πρωτο χρόνο. Μιλώ για τις δικές τους κάρτες, όχι άλλων εταιριων

ariadgr
14-08-15, 18:53
Οι παλιότερες κάρτες ναι. Η Πειραιώς όμως τώρα σε καμιά κάρτα δε δίνει ισόβια δωρεάν συνδρομή. Ούτε η Εθνική, υποψιάζομαι ούτε η αλφα. Δίνουν το πολύ τον πρωτο χρόνο. Μιλώ για τις δικές τους κάρτες, όχι άλλων εταιριων

Άμα έχεις λογ/μο μισθοδοσίας υπάρχουν τράπεζες που δίνουν πιστωτική χωρίς συνδρομή.
Π.χ. η Εθνική.

Η Πειραιώς έχει αυτή (http://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/kartes/pistotiki-karta/ab-plus-mastercard) με συνδρομή 15 ευρώ / χρόνο ή δωρεάν για συναλλαγές πάνω από 2.000 ευρώ/χρόνο

Η συνδρομή της AB Plus MasterCard Credit της Τράπεζας Πειραιώς είναι δωρεάν τον πρώτο χρόνο. Η δωρεάν συνδρομή μπορεί να συνεχιστεί, εφόσον χρησιμοποιείτε την κάρτα σας για αγορές πάνω από € 2.000 το χρόνο. Διαφορετικά, από το δεύτερο χρόνο και μετά η συνδρομή είναι δωρεάν μόνο για τα πρόσθετα μέλη. Για τον κύριο κάτοχο της κάρτας η συνδρομή είναι € 15.

yyy
14-08-15, 19:32
Όντως, και συνολικό ποσό 2000€/έτος είναι πολύ εύκολο να μαζευτεί! Μόνο τις πληρωμές της εφορίας να βάλεις για να επωφεληθείς τις άτοκες δόσεις, και καμιά δυο πάγιες εντολές, τα έχεις μαζέψει!!

ntoremi
14-08-15, 20:51
Ε οκ ασε την πιστωτικη, αφου δεν ειναι δωρεαν, και παρε μια χρεωστικη, που ειναι δωρεαν. Την ιδια δουλεια κανουν. Ή μηπως χρησιμοποιειτε την πιστωτικη ως δανειο?? Να τρελαθω τελειως με το τρελο επιτοκιο που εχουν πλεον...

xspy
14-08-15, 21:05
Eνα αλλο που θελω να ρωτήσω είναι :
Oσοι έχετε κάρτα visa έχετε κανει Verified by Visa ; ,γιατι οταν προσπαθω να ανανεώσω τόν server του εξωτερικου μου βγαζει ενα εικονιδιο Verified by Visa και δεν μπορω να συνεχισω αν δεν κανω Verified by Visa η αυτο το βγαζει λογο capital control ?
Διοτι μια φορα πριν ενα χρόνο την ειχα χρησιμοποιήση τήν κάρτα γιά να έχω server και εκτοτε δεν την εχω χρησιμοποιήση,και τώρα που χρειάζεται ανανέωση μού βγάζει αυτο το Verified by Visa.

Όχι,δεν έχουν καμια σχέση τα cc με την υπηρεσία Verified by Visa ή MasterCard SecureCode ή American Express SafeKey.Μπορείς να προβείς σε online αγορές αλλά μόνο σε εμπόρους που δεν συμμετέχουν στην υπηρεσία Verified by VISA.Αν η επιχείρηση συμμετέχει,μερικές τράπεζες όπως η Εθνική,σου επιτρέπει να χρησιμοποιήσεις την κάρτα συνολικά 3 φορές χωρίς να έχεις γραφτεί στην υπηρεσία Verified by Visa και σου ζητά υποχρεωτικά την εγγραφή απο την επόμενη φορά.Κάνε την εγγραφή να ξεμπερδέψεις και να έχεις τις συναλλαγές σου άμεσα διαθέσιμες όποτε θέλεις ή μίλησε πρώτα και με την τράπεζα για επιβεβαίωση!

Η αλφα έστειλε κάρτες σε αντικατάσταση των citicard οι οποίες εχουν συνδρονή 20 ευρώ μετά τα δύο χρ
όνια. Για αυτό θα τις κόψω και θα τις μετατρέψω σε enter
Πριν φτάσεις σε εκείνο το στάδιο,μίλησε και εξέφρασε το στην Τράπεζα!
Αυτό το διάστημα δεν έχω παρατηρήσει να υπάρχει διαθέσιμη πιστωτική με την έκδοση της που να μην έχει συνδρομή απο το 2ο έτος,εκτός ίσως απο πιστωτική κάρτα συνεργασίας.Έχουν περάσει τουλάχιστον 2 χρόνια που έβλεπα σε site Τράπεζας το σχόλιο: Χωρίς συνδρομή για πάντα!.Πλέον στα sites Τραπεζών αναφέρουν την δωρεάν συνδρομή με όρους όπως αναφέρθηκε π.χ. η Πειραιώς ονομάζει συνέχιση της δωρεάν συνδρομής μετα το 1ο έτος για συναλλαγές 2.500€ το χρόνο, η Alpha 2.000 το χρόνο,HSBC 5.000€ κλπ.Δωρεάν συνδρομή μπορείς να εξασφαλίσεις και σε 'πακέτο' μισθοδοσίας,τουλάχιστον σε Εθνική και Alpha,όσο η μισθοδοσία είναι ενεργή στον ίδιο λογαριασμό.Λάβε υπόψιν ότι τα 2.000€ ετησίως είναι πολύ εύκολο να συγκεντρωθούν,μπορείς να μιλήσεις με την Τράπεζα για αφαίρεση συνδρομής,μέχρι να πλησιάσει το διάστημα που θα χρεωθεί η συνδρομή μπορεί και να έχει αλλάξει η Τράπεζα πολιτική και γενικά ότι έχεις επιλογές προς όφελος σου!

Nozomi
14-08-15, 21:24
με τετοια φτωχεια που εχει πεσει και ειδικα τωρα με τα cc, υπαρχει κανενας που ειναι διατεθιμενος να πληρωνει συνδρομη για πιστωτικη καρτα?? ποσο μαλλον και για χρεωστικη???
Ναι, εγώ πληρώνω συνδρομές για πιστωτικές, αλλά τις χρειάζομαι γιατί ταξιδεύω εξωτερικό.

Για χρεωστική, συμφωνώ, είναι το ΑΚΡΟΝ ΑΩΤΟΝ του παραλόγου !

Επίσης, όντως δωρεάν συνδρομές εφ΄όρου ζωής συνήθως δεν παίζουν, συνήθως έχουν μόνο τον 1ο χρόνο.

Παίδες, οι contactless χρεωστικές είναι ΤΑΧΥΤΕΡΕΣ στις συναλλαγές στα ταμεία των super market απ' τις συναλλαγές με μετρητά, μπορούν να το χωνέψουν αυτό κάποιοι ;

Πήγα στον Σκλαβενίτη απόψε, πλήρωσα αγορές 12,71, πέρασε την κάρτα απ' το μηχάνημα (ΤΟΥΣ ΤΟ ΛΕΩ γιατί κάποιοι στόκοι στα ταμεία την βάζουν στην υποδοχή και χάνουμε χρόνο με την εισαγωγή PIN) και εντός ΜΟΝΟΨΗΦΙΟΥ ΑΡΙΘΜΟΥ δευτερολέπτων εγκρίνεται η συναλλαγή και την έχω κάνει.

Ούτε απόδειξη περιμένω να πάρω (γιατί τις παίρνετε αλήθεια, για την... Εφορία??? :lol:) ούτε τπτ.

Το μέτρο πρέπει ΝΑ ΕΞΑΠΛΩΘΕΊ παντού...

weather1967
14-08-15, 22:31
Όχι,δεν έχουν καμια σχέση τα cc με την υπηρεσία Verified by Visa ή MasterCard SecureCode ή American Express SafeKey.Μπορείς να προβείς σε online αγορές αλλά μόνο σε εμπόρους που δεν συμμετέχουν στην υπηρεσία Verified by VISA.Αν η επιχείρηση συμμετέχει,μερικές τράπεζες όπως η Εθνική,σου επιτρέπει να χρησιμοποιήσεις την κάρτα συνολικά 3 φορές χωρίς να έχεις γραφτεί στην υπηρεσία Verified by Visa και σου ζητά υποχρεωτικά την εγγραφή απο την επόμενη φορά.Κάνε την εγγραφή να ξεμπερδέψεις και να έχεις τις συναλλαγές σου άμεσα διαθέσιμες όποτε θέλεις ή μίλησε πρώτα και με την τράπεζα για επιβεβαίωση!


Eχεις δικιο φιλε μου εκανα verified by visa και τελικα καταφερα να ανανεωσω τον server στο εξωτερικο,ξερεις απο ποτε επετρεψαν τις συναλλαγες με το εξωτερικο ? γιατι τοσο καιρο ημουν ασχετος και νομιζα οτι το verified by visa το βγαζει λογο μη συναλλαγών με το εξωτερικο.

spartak
14-08-15, 23:11
Eχεις δικιο φιλε μου εκανα verified by visa και τελικα καταφερα να ανανεωσω τον server στο εξωτερικο,ξερεις απο ποτε επετρεψαν τις συναλλαγες με το εξωτερικο ? γιατι τοσο καιρο ημουν ασχετος και νομιζα οτι το verified by visa το βγαζει λογο μη συναλλαγών με το εξωτερικο.


Δεν επέτρεψαν όλες τις συναλλαγες με το εξωτερικο. Σταδιακά δίνονται κάποιες μεταξύ των οποίων είναι και η πληρωμη server....

weather1967
14-08-15, 23:19
Ευχαριστώ spartak

thourios
15-08-15, 09:59
με συνδρομή είναι η χρεωστική American Express Bonus, την οποία προωθούν με λύσσα καιρό τώρα....

δεν ξέρω για την περίπτωση των προερχόμενων από την Citi, αλλά σε γενικές γραμμές έπρεπε να επιμείνεις για να πάρεις άλλη, και ο περισσότερος κοσμος δεν ήξερε να επιμείνει...

Και οι προερχόμενες κάρτες από citi έχουν συνδρομή μετά τον δεύτερο χρόνο. Το γράφουν στα ψιλά γράμματα στα έντυπα που στέλνουν. Ακόμα και αυτή που αντικατέστησε την citicard η οποία δεν ήταν πιστωτική. Στο μεταξύ είχα όλες τις κάρτες τις citi χωρίς συνδρομή. Αυτό είχε συμβεί όταν διαμαρτηρήθηκα παλαιότερα για τα sms που έστελναν ε χρέωση για τις συναλλαγές που έκανα. Μάλιστα μου είχαν στείλει και επιστολή ότι θα έχω για όλες τις κάρτες μηδενική συνδρομή εφόρου ζωής μεταξύ αυτών και η diners.
Τώρα δεν ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει με αυτές που λαμβάνω σε αντικαταάσταση αυτών της citi.
Δεν είμαι διατεθιμένος να πληρώνω συνδρομή για καμία κάρτα στην οικονομική κατάσταση που βρίσκομαι. Όταν τα διευκρινήσω αυτά σε κατάστημα θα πράξω αναλόγως.

Manolis_karas
15-08-15, 10:08
.....
Προχωράει η συζήτηση και του λέω ότι μόνος τρόπος να παταχθεί η φοροδιαφυγή και δη η κουτοπονηριά του μέσου Έλληνα, είναι με πληρωμές αποκλειστικά με πλαστικό, και απευθείας απόδοση ΦΠΑ. Εκεί λοιπόν έπαθε αμόκ, ενώ μέχρι τότε αυτός έβριζε όσους κλέβουν το ΦΠΑ. Άρχισε να ωρύεται να λέει ότι κάτι τέτοιο είναι χούντα και άλλα παράλογα, ενώ δεν έχει κανένα απολύτως συμφέρον και δεν έχει κλέψει ποτέ κανένα ΦΠΑ.

Αν έχουν τέτοια άρνηση για κάθε αλλαγή άνθρωποι που είναι νομοταγείς και τίμιοι, τι θα λένε όσοι φοροδιαφεύγουν σε εγκληματικό βαθμό;
Αυτές τις θέσεις, οι οποίες συνδέονται με το 666, το χάραγμα, το θηρίο που θα μας σημαδέψει κτλ τις προωθούν ορισμένοι παραεκκλησιαστικές οργανώσεις.

RASTAVIPER
15-08-15, 10:16
Και οι προερχόμενες κάρτες από citi έχουν συνδρομή μετά τον δεύτερο χρόνο. Το γράφουν στα ψιλά γράμματα στα έντυπα που στέλνουν. Ακόμα και αυτή που αντικατέστησε την citicard η οποία δεν ήταν πιστωτική. Στο μεταξύ είχα όλες τις κάρτες τις citi χωρίς συνδρομή. Αυτό είχε συμβεί όταν διαμαρτηρήθηκα παλαιότερα για τα sms που έστελναν για τις συναλαγές που έκανα. Μάλιστα μου είχαν στείλει και επιστολή ότι θα έχω για όλες τις κάρτες μηδενική συνδρομή εφόρου ζωής μεταξύ αυτών και η diners.
Τώρα δεν ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει με αυτές που λαμβάνω σε αντικαταάσταση αυτών της citi.
Δεν είμαι διατεθιμένος να πληρώνω συνδρομή για καμία κάρτα στην οικονομική κατάσταση που βρίσκομαι. Όταν τα διευκρινήσω αυτά σε κατάστημα θα πράξω αναλόγως.

Το customer support της Άλφα είναι για σφαλιάρες.
Παλεύω εδώ και 1 βδομάδα με 3 email και πάνω από 5 τηλέφωνα, να συνδέσω έναν παλιότερο λογαριασμό μισθοδοσίας με την καινούρια κάρτα bonus world (πρώην citi).
Μόνη απάντηση ότι θα πάρουν πίσω και καμιά άλλη ενημέρωση.
Η Citi ήταν πολύ καλύτερη σε αυτά.

Manolis_karas
15-08-15, 10:20
Να αναφέρω και εγώ ένα Success story (pun intended :twisted:) πριν 5 λεπτά σε ανανέωση συνδρομής, με χρεωστική Eurobank (mastercard).

Στο ιδιο site απορρίφθηκε 3 φορές η χρεωστική της Πειραιώς (visa) πριν να δοκιμάσω με τις Eurobank.
Μήπως έχεις αλλάξει πρόσφατα χρεωστική κάρτα Πειραιώς; Είχα το ίδιο πρόβλημα με τη νέα μου Visa Χρεωστική Πειραιώς. Τελικά βρήκα ότι είχαν επαναπροσδιορίσει το όριο αγορών (όχι αναλήψεων σε 50,00 ευρώ την ημέρα. Το διόρθωσα εύκολα τηλεφωνώντας στο 182838.

xspy
15-08-15, 11:20
Το customer support της Άλφα είναι για σφαλιάρες.
Παλεύω εδώ και 1 βδομάδα με 3 email και πάνω από 5 τηλέφωνα, να συνδέσω έναν παλιότερο λογαριασμό μισθοδοσίας με την καινούρια κάρτα bonus world (πρώην citi).
Μόνη απάντηση ότι θα πάρουν πίσω και καμιά άλλη ενημέρωση.
Η Citi ήταν πολύ καλύτερη σε αυτά.
Αυτο που ζητάς αποτελεί μια εύκολη διαδικασία.Μήπως δεν δέχτηκες την πολιτική που ακολουθεί η Τράπεζα , σχετικά με την συγκεκριμένη διαδικασία και ζήτησες να γίνει με διαφορετικό τρόπο?

Teogramm
15-08-15, 12:36
Να ρωτήσω λιγο: Με το PayPal τι γίνεται; Εφ'όσον γίνονται αγορές από το εξωτερικό γίνονται και μέσω PayPal;

Γιατί στο πρώτο post διαφημίζετε δωρεάν κάρτες itunes; :hmm:

RASTAVIPER
15-08-15, 16:10
Αυτο που ζητάς αποτελεί μια εύκολη διαδικασία.Μήπως δεν δέχτηκες την πολιτική που ακολουθεί η Τράπεζα , σχετικά με την συγκεκριμένη διαδικασία και ζήτησες να γίνει με διαφορετικό τρόπο?
Έκανα ό,τι μου είπαν.
Έστειλα email με την ταυτότητα και τα στοιχεία που χρειάστηκαν.
Επίσης είναι τόσο αχρηστοι που μου ζήτησαν να πάρω εγώ για να τσεκάρουν αυτοί αν έλαβαν το email! Ούτε ένα απαντητικό email δεν μπορούν να στείλουν.
Και αφού τους κάλεσα και 4-5 φορές, πάλι δεν ξέρουν να μου απαντήσουν αν η διαδικασία ήταν επιτυχής.
Η χειρότερη τράπεζα που έχω ασχοληθεί ποτέ.

pakitis
15-08-15, 23:26
Εμένα η άλφα μου έστειλε την american express σε αντικατάσταση της σίτυ που είχα ταμιευτηρίου. Μετά από 2 χρόνια θέλει λεφτά λέει. Δεν τον χρησμιποιούσα έτσι κι αλλιώς τον λογ/σμό αυτόν οπότε ακύρωση με την πρώτη ευκαιρία. Για την πιστωτική της σίτυ τη χρησιμοποιώ κανονικά λέει γιατί δε μου έχει στείλει αντικατάσταση ακόμη.
Πολλά ξεκάρφωτα σάιτς βλέπω μπορείς να αγοράσεις κι από eBay τίποτα γμτ του.

Nozomi
15-08-15, 23:52
Έπεσα πάνω σε έναν air-naval warfare simulator σήμερα, ο οποίος τιμάται 89€, και πήγα να κάνω την κίνηση να τον αγοράσω ξεχνώντας ότι απ' τις 5-6 κάρτες που διαθέτω (μα χρεωστικές, μα πιστωτικές), ουδεμμία δεν γίνεται αποδεκτή στο εξωτερικό...:sorry:

Υπομονή για την απόκτηση χρεωστικής ξένης Τράπεζας πλέον, δεν αντέχεται άλλο αυτή η μιζέρια και ο αποκλεισμός.

Και μιας και μιλήσαμε για Γερμανία, στην Βουλγαρία είναι πανεύκολο το άνοιγμα λογαριασμού και η έκδοση χρεωστικής από Τράπεζα εκεί, προσωπικά προκρίνω την θυγατρική της αυστριακής Raiffeisen, είχα άψογη συνεργασία μαζί τους στο παρελθόν !

xspy
16-08-15, 09:47
Έκανα ό,τι μου είπαν.
Έστειλα email με την ταυτότητα και τα στοιχεία που χρειάστηκαν.
Επίσης είναι τόσο αχρηστοι που μου ζήτησαν να πάρω εγώ για να τσεκάρουν αυτοί αν έλαβαν το email! Ούτε ένα απαντητικό email δεν μπορούν να στείλουν.
Και αφού τους κάλεσα και 4-5 φορές, πάλι δεν ξέρουν να μου απαντήσουν αν η διαδικασία ήταν επιτυχής.
Η χειρότερη τράπεζα που έχω ασχοληθεί ποτέ.
Αν θέλεις,μπορείς να το αναφέρεις στο τμήμα παραπόνων της Τράπεζας,τηλεφωνικά ή και μέσω email.

RASTAVIPER
16-08-15, 11:18
Αν θέλεις,μπορείς να το αναφέρεις στο τμήμα παραπόνων της Τράπεζας,τηλεφωνικά ή και μέσω email.

Έχω στείλει 2 email μέσω της σελίδας τους.
Και πολύ που τους ένοιαξε.
Σαν να μην κοιτάνε καθόλου τα email φαίνεται.

kostas2005
16-08-15, 11:52
Το customer support της Άλφα είναι για σφαλιάρες.
Παλεύω εδώ και 1 βδομάδα με 3 email και πάνω από 5 τηλέφωνα, να συνδέσω έναν παλιότερο λογαριασμό μισθοδοσίας με την καινούρια κάρτα bonus world (πρώην citi).
Μόνη απάντηση ότι θα πάρουν πίσω και καμιά άλλη ενημέρωση.
Η Citi ήταν πολύ καλύτερη σε αυτά.
όπως το λες ακομα και η Εθνική ειναι Χρόνια μπροστά, τα κανεις μόνος απο το web

pakitis
16-08-15, 12:51
Σίτυ που είχα κι εγώ ήταν πολύ κομπλέ. Τώρα προσπαθώ να μάθω τα κόλπα της άλφα.

button
16-08-15, 13:06
maestro της εθνικης + mastercard πειραιως με καμιά δεν μπορώ εδω και μέρες να κανω μια απλή συναλλαγή πως στο κάλο το κάνετε σεις ...

Tiven
16-08-15, 13:26
Με οτιδήποτε έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής που δεν χρησιμοποιεί Verified by Visa είτε είναι Αμερική είτε Ευρώπη, έχει προχωρήσει κανονικά.
Ό,τι χρησιμοποιεί verified by visa από την άλλη, ακόμα και Ευρώπη να είναι δεν προχωράει. Χρεωστική Πειραιώς.

* είναι κανονικά επιβεβαιωμένη/verified στο συγκεκριμένο σύστημα

tiffany
16-08-15, 20:47
Τραγική εξυπηρέτηση Alpha Bank.

Πριν 2 χρόνια είχα κάνει κάποιες απανωτές προσπάθειες αγοράς συνδρομής σε ένα site και η Πειραιώς αυτόματα μου ακύρωσε την κάρτα. Θυμάμαι ότι το σκηνικό έγινε βράδυ που τους πήρα τηλέφωνο καθώς την άλλη μέρα έφευγα για Πάτρα και έμεινα ξαφνικά ξεκρέμαστος.

Σήμερα δοκίμασα στο ίδιο site να ανανεώσω τη συνδρομή με τη χρεωστική της Alpha και δεν προχώρησε. Είπα να τους πάρω τηλέφωνο για να δω τι παίζει με την κάρτα μου μήπως και ακυρώθηκε πάλι. Μου είπαν να πάρω αύριο που θα δουλεύει η τράπεζα. Άρχισα τα μα και μου και η κυρία ανένδοτη. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ. Να χ3σω μέσα τράπεζα. Αύριο μεσημέρι θα πάω να βγάλω το extra pin που ζητάνε και να μεταφέρω τα χρήματά μου στην Πειραιώς. Και κάθε μήνα το ίδιο.

Την Παρασκευή είπα να ενεργοποιήσω το Tap 'n' Pay και πήρα 3 τηλέφωνα. Στο πρώτο η κυρία δεν ήξερε καν το προϊόν. Στο δεύτερο κράτησαν τα στοιχεία μου και ακόμη με παίρνουν τηλέφωνο και στο τρίτο ο υπάλληλος ήθελε να πάω σε κατάστημα Vodafone να παραλάβω την κάρτα. Όταν του εξέθεσα την απορία για το πως θα γίνει η διασταύρωση λογαριασμού και κάρτας SIM άρχισε να μου τα μασάει. Και φυσικά με παρέπεμψε σε υποκατάστημα.

Ας όψεται ο αφεντικός μου που είναι @5!$$^!#6$ και μας υποχρέωσε να πάμε εκεί για να μην περπατάει 500 μέτρα ώστε να πάει στην Πειραιώς που είχαμε και οι 3 υπάλληλοι.

xspy
16-08-15, 23:07
Το customer support της Άλφα είναι για σφαλιάρες.
Παλεύω εδώ και 1 βδομάδα με 3 email και πάνω από 5 τηλέφωνα, να συνδέσω έναν παλιότερο λογαριασμό μισθοδοσίας με την καινούρια κάρτα bonus world (πρώην citi).
Μόνη απάντηση ότι θα πάρουν πίσω και καμιά άλλη ενημέρωση.
Η Citi ήταν πολύ καλύτερη σε αυτά.

όπως το λες ακομα και η Εθνική ειναι Χρόνια μπροστά, τα κανεις μόνος απο το web
Αναφέρθηκε συγκεκριμένα,σε σύνδεση καταθετικού λογαριασμού στην πιστωτική κάρτα.Η Εθνική δεν παρέχει καθόλου αυτή τη δυνατότητα.

Σίτυ που είχα κι εγώ ήταν πολύ κομπλέ. Τώρα προσπαθώ να μάθω τα κόλπα της άλφα.
Πράγματι,θα ανακαλύψεις ότι η Alpha έχει αισθητά δικό της κόσμο στον τρόπο διαχείρισης,στις επιλογές και δυνατότητες.Αυτό μπορεί να σου προκαλέσει έντονο εκνευρισμό και στην πορεία της ΄γνωριμίας' απόλυτη ικανοποίηση:)

Έχω στείλει 2 email μέσω της σελίδας τους.
Και πολύ που τους ένοιαξε.
Σαν να μην κοιτάνε καθόλου τα email φαίνεται.
Στείλτο και με κοινοποίηση στα complaints.Αν και είναι σχετικό,έχω παρατηρήσει γενικά σε email στις Τράπεζες ότι αργούν να απαντήσουν αν στείλω mail Παρασκευή & Σαββατοκύριακο,ενώ Δευτέρα,απαντούν και αυθημερόν.Ειδικά για την Alpha όμως που εδώ και 1 χρόνο τουλάχιστον,τους έχω στείλει πολλά email με μεγάλη συχνότητα,πάντα απαντούν εντός 4 ημερών,1 φορά προέκυψε να μην απαντήσουν και ότι αφορά θέμα επεξεργασίας και όχι ενημερωτικού χαρακτήρα,απαντουν εως 7 ημέρες.

Τραγική εξυπηρέτηση Alpha Bank.

Πριν 2 χρόνια είχα κάνει κάποιες απανωτές προσπάθειες αγοράς συνδρομής σε ένα site και η Πειραιώς αυτόματα μου ακύρωσε την κάρτα. Θυμάμαι ότι το σκηνικό έγινε βράδυ που τους πήρα τηλέφωνο καθώς την άλλη μέρα έφευγα για Πάτρα και έμεινα ξαφνικά ξεκρέμαστος.

Σήμερα δοκίμασα στο ίδιο site να ανανεώσω τη συνδρομή με τη χρεωστική της Alpha και δεν προχώρησε. Είπα να τους πάρω τηλέφωνο για να δω τι παίζει με την κάρτα μου μήπως και ακυρώθηκε πάλι. Μου είπαν να πάρω αύριο που θα δουλεύει η τράπεζα. Άρχισα τα μα και μου και η κυρία ανένδοτη. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ. Να χ3σω μέσα τράπεζα. Αύριο μεσημέρι θα πάω να βγάλω το extra pin που ζητάνε και να μεταφέρω τα χρήματά μου στην Πειραιώς. Και κάθε μήνα το ίδιο.

Την Παρασκευή είπα να ενεργοποιήσω το Tap 'n' Pay και πήρα 3 τηλέφωνα. Στο πρώτο η κυρία δεν ήξερε καν το προϊόν. Στο δεύτερο κράτησαν τα στοιχεία μου και ακόμη με παίρνουν τηλέφωνο και στο τρίτο ο υπάλληλος ήθελε να πάω σε κατάστημα Vodafone να παραλάβω την κάρτα. Όταν του εξέθεσα την απορία για το πως θα γίνει η διασταύρωση λογαριασμού και κάρτας SIM άρχισε να μου τα μασάει. Και φυσικά με παρέπεμψε σε υποκατάστημα.

Ας όψεται ο αφεντικός μου που είναι @5!$$^!#6$ και μας υποχρέωσε να πάμε εκεί για να μην περπατάει 500 μέτρα ώστε να πάει στην Πειραιώς που είχαμε και οι 3 υπάλληλοι.

Δεν μπορούσε ο/η υπάλληλος να δεί αν η κάρτα σου λειτουργεί ή έχει μπλοκάρει?:lol: Σχετικά με την υπηρεσία Tap 'n' Pay,μίλησες απευθείας με το αρμόδιο τηλέφωνο της υπηρεσίας ή κάλεσες στο κεντρικό της Τράπεζας?

tiffany
16-08-15, 23:14
Δεν μπορούσε ο/η υπάλληλος να δεί αν η κάρτα σου λειτουργεί ή έχει μπλοκάρει?:lol: Σχετικά με την υπηρεσία Tap 'n' Pay,μίλησες απευθείας με το αρμόδιο τηλέφωνο της υπηρεσίας ή κάλεσες στο κεντρικό της Τράπεζας?

Την ρώτησα τρεις φορές και τις το αρνήθηκε. Και μάλιστα ήταν το τμήμα απωλειών. Τρια λα λα. Όσο για το Tap 'n' Pay φυσικά και πήρα στο αρμόδιο τμήμα. Και μάλιστα είχα στα χέρια μου και το έντυπο της Vodafone με την ενημέρωση.

RASTAVIPER
17-08-15, 08:01
Όλα τα μηνύματα προς Alpha τα στέλνω μέσω της φόρμας τους.
Από email έχω μόνο του customer support.
Υπάρχει άλλο για παράπονα;

xspy
17-08-15, 09:30
Την ρώτησα τρεις φορές και τις το αρνήθηκε. Και μάλιστα ήταν το τμήμα απωλειών. Τρια λα λα. Όσο για το Tap 'n' Pay φυσικά και πήρα στο αρμόδιο τμήμα. Και μάλιστα είχα στα χέρια μου και το έντυπο της Vodafone με την ενημέρωση.
Ισχυρίστηκε δηλαδή ότι δεν είχε την συγκεκριμένη πληροφορία στην εικόνα της κάρτας ή επικαλέστηκε προσωρινό πρόβλημα συστημικό? Είναι περίεργο,όπως επίσης και για την υπηρεσία Tap ‘n Pay απο τη στιγμή που έχει την αρμόδια γραμμή 2103260300 και email: tapnpay@alpha.gr έπρεπε να σου δώσουν πλήρη ενημέρωση.

Όλα τα μηνύματα προς Alpha τα στέλνω μέσω της φόρμας τους.
Από email έχω μόνο του customer support.
Υπάρχει άλλο για παράπονα;
Ναί,το CustomerService2@alpha.gr ή και CustomerService@alpha.gr είναι κυρίως για τις κάρτες,ωστόσο αν το ερώτημα σου αφορά π.χ.το web banking,προωθούν οι ίδιοι το mail στο αντίστοιχο αρμόδιο τμήμα.Για τα παράπονα είναι το complaints@alpha.gr και για το Web banking το AlternativeNetworks@alpha.gr

thourios
17-08-15, 09:45
Τώρα θα πάω σε ένα κατάστημα της Αlpha να δω τι γίνεται με το θέμα της ενοποίησης με την Citi μιας και μέσω web μου λέει κατόπιν έγκρισης τραπέζης, εδώ και ένα μήνα, και στο customer's service (τηλέφωνο) μου λένε ότι θέλουν όταν και άμα απαντήσει. Επίσης θα ρωτήσω για τις χρεώσεις των καρτών συνδρομές. Στην citi είχα καταφέρει και δεν πλήρωνα καμία συνδρομή για όλες τους τις κάρτες.
Ψάχνω επίσης να βρω κάποια αμοιβαία κεφάλαια που είχα στην citi και εξαφανίστηκαν και από τα δύο προφίλ.

xspy
17-08-15, 10:28
Τώρα θα πάω σε ένα κατάστημα της Αlpha να δω τι γίνεται με το θέμα της ενοποίησης με την Citi μιας και μέσω web μου λέει κατόπιν έγκρισης τραπέζης, εδώ και ένα μήνα, και στο customer's service (τηλέφωνο) μου λένε ότι θέλουν όταν και άμα απαντήσει. Επίσης θα ρωτήσω για τις χρεώσεις των καρτών συνδρομές. Στην citi είχα καταφέρει και δεν πλήρωνα καμία συνδρομή για όλες τους τις κάρτες.
Ψάχνω επίσης να βρω κάποια αμοιβαία κεφάλαια που είχα στην citi και εξαφανίστηκαν και από τα δύο προφίλ.
Ίσως είναι καλύτερα να περάσεις αρχικά απο το κατάστημα που ήδη συνεργαζόσουν της Citi.

Προφέσσορας_Χάος
17-08-15, 13:40
Τώρα θα πάω σε ένα κατάστημα της Αlpha να δω τι γίνεται με το θέμα της ενοποίησης με την Citi μιας και μέσω web μου λέει κατόπιν έγκρισης τραπέζης, εδώ και ένα μήνα, και στο customer's service (τηλέφωνο) μου λένε ότι θέλουν όταν και άμα απαντήσει. Επίσης θα ρωτήσω για τις χρεώσεις των καρτών συνδρομές. Στην citi είχα καταφέρει και δεν πλήρωνα καμία συνδρομή για όλες τους τις κάρτες.
Ψάχνω επίσης να βρω κάποια αμοιβαία κεφάλαια που είχα στην citi και εξαφανίστηκαν και από τα δύο προφίλ.

και εγώ οταν μπήκα να δώ τον λογαριασμό της πιστωτικής κάρτας διαπίστωσα οτι ηταν χρεωμένη +200 ευρώ ίσως και παραπάνω και δεν υπήρχαν παλιότεροι λογαριασμοί στο site πέραν του τελευταίου.. Δυστηχώς έβλεπα τον λογαριασμό μόνο ηλεκτρονικά σε pdf..

Τους έστειλα email να μου στείλουν τους 3 τελευταίους λογαριασμούς και δεν έχει επικοινωνήσει κανείς ακόμη.

tiffany
17-08-15, 16:21
Εν τω μεταξύ χτες δοκίμασα να αγοράσω με την Alpha Visa μια συνδρομή στο NewsDemon και το Newsleecher. Στο πρώτο που είναι υπηρεσία πέρασε αέρα η κάρτα. Στο δεύτερο που είναι πρόγραμμα έφαγα πόρτα. Δοκίμασα και με άλλον usenet client και έφαγα και από εκεί πόρτα. Επικοινώνησα και με τους 2 και μου απάντησαν ότι η τράπεζά μου τους μπλοκάρει.

Και τώρα έχω μείνει με μία υπηρεσία και δεν έχω πρόγραμμα να την τρέξω. :whistle:



Ισχυρίστηκε δηλαδή ότι δεν είχε την συγκεκριμένη πληροφορία στην εικόνα της κάρτας ή επικαλέστηκε προσωρινό πρόβλημα συστημικό? Είναι περίεργο,όπως επίσης και για την υπηρεσία Tap ‘n Pay απο τη στιγμή που έχει την αρμόδια γραμμή 2103260300 και email: tapnpay@alpha.gr έπρεπε να σου δώσουν πλήρη ενημέρωση.

Ότι δεν είχε την πληροφορία. Και ότι το τμήμα απωλειών δεν είναι αρμόδιο. Όσο για το tap pay ασχολιαστο. Πήγα μάλιστα σήμερα στο τοπικό υποκατάστημα μιας που τους γνωρίζω όλους προσωπικά και τους πέταξα το δόλωμα. Μόνο που δε με εδειραν. Πλήρη υποστελεχωση.

kostas2005
17-08-15, 17:25
Αναφέρθηκε συγκεκριμένα,σε σύνδεση καταθετικού λογαριασμού στην πιστωτική κάρτα.Η Εθνική δεν παρέχει καθόλου αυτή τη δυνατότητα
Ισως να μην καλαβα καλα ήθελε να πει ο φιλος αλλα αν δεν κάνω λάθος πριν μερικους μηνες μου εμφάνισε όλους τους λογαριασμούς που ημουν συνδικαιουχος και τους συνδεσα με την χρεωστική καρτα μου μονος.
Οταν πριν ένα μήνα χρειάστηκαν 300 τηλέφωνα στην Αλφα για να μου πουν η καρτα που ειχα σε τι λογαριασμό ανήκει.
Απο το web δεν γινοταν απο το phone μπορούσα να κανω πολλα αλλα οχι να πουν μου τον αριθμό λογαριασμου μου.
Τους ρωταγα μήπως υπαρχει κάποιο workaround αλλά τίποτα μεχρι που βρέθηκε τελικά μετα απο σπασιμο νευρων ο τροπος.
Του καινούργιο interface τους μάρανε, απλα να μας κανουν την ζωη δυσκολότερη με φανταζι χρωματα.
Αν οι άχρηστοι ήξεραν την δουλειά τους η αν τους έκοβε θα είχα τελειώσει τηλεφωνικά σε ενα λεπτο χωρίς αυτοί να παραβουν κανενα κανόνα οπως και έγινε.

thourios
17-08-15, 18:35
Ίσως είναι καλύτερα να περάσεις αρχικά απο το κατάστημα που ήδη συνεργαζόσουν της Citi.
Μου ενοποίησαν τους λογαριασμούς και κατήργησα την Amex enter. Κράτησα την σκέτη enter χωρίς συνδρομή. Για τα αμοιβαία πρέπει να πάω σε πρώην κατάστημα citi Για τις συνδρομές mastercard vodafone, mastercard σκέτη και diners θα το συζητήσω όταν έρθουν οι καινούργιες. Την visa την είχε καταργήσει η citi προ πολλού.

xspy
18-08-15, 12:16
και εγώ οταν μπήκα να δώ τον λογαριασμό της πιστωτικής κάρτας διαπίστωσα οτι ηταν χρεωμένη +200 ευρώ ίσως και παραπάνω και δεν υπήρχαν παλιότεροι λογαριασμοί στο site πέραν του τελευταίου.. Δυστηχώς έβλεπα τον λογαριασμό μόνο ηλεκτρονικά σε pdf..

Τους έστειλα email να μου στείλουν τους 3 τελευταίους λογαριασμούς και δεν έχει επικοινωνήσει κανείς ακόμη.
Το statement που είχες διαθέσιμο μέσω pdf,δεν εμφάνιζε απο που προέκυψαν τα
επιπλέον 200€? Ακόμα και αν είχαν μεταφερθεί απο προηγούμενο,δεν έδινε μια
συγκεκριμένη εικόνα? Μίλησε με το Customer για να σου δώσουν άμεσα την πληροφορία που ζητάς.

Εν τω μεταξύ χτες δοκίμασα να αγοράσω με την Alpha Visa μια συνδρομή στο NewsDemon και το Newsleecher. Στο πρώτο που είναι υπηρεσία πέρασε αέρα η κάρτα. Στο δεύτερο που είναι πρόγραμμα έφαγα πόρτα. Δοκίμασα και με άλλον usenet client και έφαγα και από εκεί πόρτα. Επικοινώνησα και με τους 2 και μου απάντησαν ότι η τράπεζά μου τους μπλοκάρει.

Και τώρα έχω μείνει με μία υπηρεσία και δεν έχω πρόγραμμα να την τρέξω. :whistle:



Ότι δεν είχε την πληροφορία. Και ότι το τμήμα απωλειών δεν είναι αρμόδιο. Όσο για το tap pay ασχολιαστο. Πήγα μάλιστα σήμερα στο τοπικό υποκατάστημα μιας που τους γνωρίζω όλους προσωπικά και τους πέταξα το δόλωμα. Μόνο που δε με εδειραν. Πλήρη υποστελεχωση.
Δοκίμασες μήπως εκ νέου σε διαφορετική ώρα?
Απ'όσο γνωρίζω,αυτη η πληροφορία εμφανίζεται εύκολα στα στοιχεία πελάτη/κάρτας
και επιπλέον αν ήθελες να δηλώσεις απώλεια της κάρτας,στις ενέργειες που θα
έκανε,δεν μπορούσε να δεί αυτή την πληροφορία? Μάλλον δεν είχε διάθεση
συνεργασίας.Για το Tap ´n Pay αν έχεις εύκολη πρόσβαση σε κατάστημα πέρασε εκ
νέου,αν δεν σε εξυπηρετήσουν και γενικά αν εντοπίσεις να μην έχουν διάθεση να
ασχοληθούν,ζήτησε να καλέσουν ταυτόχρονα μπροστά σου στις κεντρικές υπηρεσίες
και να ολοκληρώσουν τα βήματα που χρειάζονται ώστε να ενεργοποιηθεί άμεσα η
υπηρεσία και να έχεις τις συναλλαγές σου.

Ισως να μην καλαβα καλα ήθελε να πει ο φιλος αλλα αν δεν κάνω λάθος πριν μερικους μηνες μου εμφάνισε όλους τους λογαριασμούς που ημουν συνδικαιουχος και τους συνδεσα με την χρεωστική καρτα μου μονος.
Οταν πριν ένα μήνα χρειάστηκαν 300 τηλέφωνα στην Αλφα για να μου πουν η καρτα που ειχα σε τι λογαριασμό ανήκει.
Απο το web δεν γινοταν απο το phone μπορούσα να κανω πολλα αλλα οχι να πουν μου τον αριθμό λογαριασμου μου.
Τους ρωταγα μήπως υπαρχει κάποιο workaround αλλά τίποτα μεχρι που βρέθηκε τελικά μετα απο σπασιμο νευρων ο τροπος.
Του καινούργιο interface τους μάρανε, απλα να μας κανουν την ζωη δυσκολότερη με φανταζι χρωματα.
Αν οι άχρηστοι ήξεραν την δουλειά τους η αν τους έκοβε θα είχα τελειώσει τηλεφωνικά σε ενα λεπτο χωρίς αυτοί να παραβουν κανενα κανόνα οπως και έγινε.
Αντιλαμβάνομαι αυτό που λές,απλά αυτά υπάγονται στην κατηγορία ανθρώπου:), σε τι
υπάλληλο θα πέσεις και ισχύουν για όλες τις Τράπεζες.Το Web Banking της Εθνικής
δίνει την επιλογή να συνδέσεις καταθετικούς λογαριασμούς στην χρεωστική σου
κάρτα αλλά όχι σε πιστωτική,ούτε να συνδέσεις στην χρεωστική την πιστωτική
.Όταν πήγα σε κατάστημα Εθνικής για να συνδέσω στην χρεωστική την πιστωτική, η
υπάλληλος δεν γνώριζε την διαδικασία και για να με αποφύγει μου έδειξε τον
κόσμο στα ταμεία και ζήτησε να περάσω την επόμενη μέρα ενώ η ίδια εργαζόταν
ξεχωριστά εκτός ταμείου.Της εξήγησα ότι εκείνη τη μέρα είχα άδεια και δεν
μπορούσα άλλη μέρα,παρέμεινε με την ίδια θέση(θα μπορούσε να ασχοληθεί ελάχιστα ή
και να με παραπέμψει σε άλλο υπάλληλο)..πήγα αμέσως σε 2ο κατάστημα,ο υπάλληλος
δεν ήξερε την διαδικασία αλλά έκατσε να το δεί και τελικά απλά χρειαζόταν να
επιλέξει στα στοιχεία μου ενα κλικ και αποθήκευση! Έδωσα και όλα τα έγγραφα
επικαιροποίησης στοιχείων και πριν 1 μήνα που πήγα εκ νεου σε κατάστημα για να
ενεργοποίησω την υπηρεσία sms i-code με επιβαίωση απο Customer οτι θα χρειαστεί
μόνο ταυτότητα και εκκαθαριστικό, ο υπάλληλος μου είπε ότι δεν έδωσα ποτέ
κανένα έγγραφο εκτός απο μια απόδειξη μισθοδοσίας! Όταν εξήγησα ότι τα έχω
δώσει πολλές φορές όλα,μου απάντησε ότι δεν τα πέρασαν στο σύστημα!Τελικά
χρειαζόταν να πάω και δήλωση του κινητού για να προχωρήσει στην ενέργεια,μου
πρότεινε να το αφήσω για άλλη φορά και ότι δεν θα προλάβω,δεν το άφησα και
τελικα ολοκληρώθηκε η διαδικασία.Tο ανέλυσα ως ενα παράδειγμα για συμβάν που μου έτυχε σχετικά με το θέμα υπαλλήλων,όχι για την Τράπεζα.

Μου ενοποίησαν τους λογαριασμούς και κατήργησα την Amex enter. Κράτησα την σκέτη enter χωρίς συνδρομή. Για τα αμοιβαία πρέπει να πάω σε πρώην κατάστημα citi Για τις συνδρομές mastercard vodafone, mastercard σκέτη και diners θα το συζητήσω όταν έρθουν οι καινούργιες. Την visa την είχε καταργήσει η citi προ πολλού.
Ναί,θυμάμαι είχαν αντικαταστήσει τις πιστωτικές Visa σε MC πριν 2-3 χρόνια.
Ωραία,οπότε όλα άψογα εως αυτή την στιγμή:)

-21grams
18-08-15, 13:40
Όλα αυτά που περιγράφετε, ειδικά εσύ xspy (http://www.adslgr.com/forum/members/57887-xspy) με τον περιπετειώδη* τρόπο σύνδεσης Χρεωστικής και Πιστωτικής κάρτας της Εθνικής Τράπεζας, παραπέμπουν σε ΤΡΙΤΟΚΟΣΜΙΚΕΣ χώρες/κράτη που χαρακτηρίζονται από τεχνολογικό αναλφαβητισμό.
Oh wait! Τέτοιο είμαστε :rolleyes:
Και φανταστείτε πως μιλάμε για τον Ιδιωτικό τομέα, που υποτίθεται πως είναι υγιής...

* Αν έχουν λίγο νιο-νιο οι της Εθνικής, πρώτοι διδάξαντες σε επιβολή παράνομων και καταχρηστικών όρων που απομυζούν τους καταθέτες (βλ. προμήθειες για... αδρανείς λογαριασμούς :!: κλπ), μπορούν να το πλασάρουν κι αυτό προς όφελος τους - Ακολουθεί η σχετική διαφήμιση:

Επισκεφτείτε σήμερα ένα κατάστημα της Εθνικής και βιώστε την περιπέτεια.
Suspense, αγωνία. Θα διεκπεραιωθεί ή όχι η υπόθεση σας;
Μαντέψτε τον (μόνο) καταρτισμένο υπάλληλο που είναι σε θέση να σας εξυπηρετήσει και νιώστε το μοναδικό αίσθημα της ολοκλήρωσης!
It's not a bug, it's a feature.
Όλα εγώ πρέπει να τα λέω;

Nozomi
18-08-15, 13:51
Είμαστε τεχνολογικά ΑΝΑΛΦΑΒΗΤΟΙ, τα έχουμε ξαναπεί αυτά, τι άλλο να πεις όταν πάω (προ ετών) στο ΚΕΝΤΡΙΚΟ της Εθνικής να βγάλω Internet Banking και μου λέει σιγανόφωνα η υπάλληλος ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ ΑΥΤΑ ;

Btw, η Εθνική πρέπει να είναι η πλέον δυσκοίλια Τράπεζα, τους ζήτησα να μην μου στέλνουν τυπωμένο 3μηνιαίο Statement του λογαριασμού όψεως στο σπίτι κι η απάντηση που πήρα ήταν "απ' την στιγμή που στους λογαριασμούς όψεως δεν υπάρχει Βιβλιάριο, είμαστε υποχρεωμένοι να σας τον στέλνουμε", την ίδια ώρα που σε Alpha και Πειραιώς έχω ξεμπερδέψει με τους φακέλους και κάνω τα πάντα ηλεκτρονικά !

Παίδες, η νέα ΠΝΠ αναφέρει κάτι για μηνιαίο όριο 500€ ανά φυσικό πρόσωπο με εξωτερικό, χωρίς να διευκρινίζει αν αφορά χρεωστικές/πιστωτικές κάρτερς.
Πάντως κάποιοι που προσπάθησαν σήμερα να κάνουν συναλλαγή με κάρτα με εξωτερικό, δεν την δέχτηκε.

Veldrin
18-08-15, 14:41
Btw, η Εθνική πρέπει να είναι η πλέον δυσκοίλια Τράπεζα, τους ζήτησα να μην μου στέλνουν τυπωμένο 3μηνιαίο Statement του λογαριασμού όψεως στο σπίτι κι η απάντηση που πήρα ήταν "απ' την στιγμή που στους λογαριασμούς όψεως δεν υπάρχει Βιβλιάριο, είμαστε υποχρεωμένοι να σας τον στέλνουμε", την ίδια ώρα που σε Alpha και Πειραιώς έχω ξεμπερδέψει με τους φακέλους και κάνω τα πάντα ηλεκτρονικά !


Την ίδια ώρα που στην τράπεζα στην Αγγλία μου έδωσαν επιτόκιο 5% στο λογαριασμό μου, επειδή δήλωσα πως δε θέλω paper statements και θα ενημερώνομαι μόνο μέσω ebanking. Ένα χάος τους χωρίζει.

blade_
19-08-15, 13:36
εχω 2 λογαριασμους στην πειραιως.μπορω να εχω δυο καρτες μια για τον καθενα?

τελος,μπορω να βαλω ανηλικο ως δικαιουχο?

djuan1988
19-08-15, 14:32
εχω 2 λογαριασμους στην πειραιως.μπορω να εχω δυο καρτες μια για τον καθενα?

τελος,μπορω να βαλω ανηλικο ως δικαιουχο?

Κάρτες όχι δεν μπορείς. Μία ανά άτομο.

Για τον λογαριασμό νομίζω δεν μπορείς να ανοίξεις ακόμη λογαριασμό (ούτε να βάλεις άλλο άτομο). Μόνο για περιπτώσεις εξυπηρέτησης δανείου προβλέπει η τελευταία ΠΝΠ άνοιγμα λογαριασμού.

blade_
19-08-15, 17:59
ευχαριστω για την απαντηση.λογαριασμο ηδη εχω,2 για την ακριβεια και ηθελα μια καρτα για τον καθενα και στον ενα να προσθεσω ενα ατομο ακομα,αλλα ειναι ανηλικο και εκει φανταζομαι θα φαω ακυρο.

spartak
19-08-15, 19:19
ο, είμαστε υποχρεωμένοι να σας τον στέλνουμε", την ίδια ώρα που σε Alpha και Πειραιώς έχω ξεμπερδέψει με τους φακέλους και κάνω τα πάντα ηλεκτρονικά !

Παίδες, η νέα ΠΝΠ αναφέρει κάτι για μηνιαίο όριο 500€ ανά φυσικό πρόσωπο με εξωτερικό, χωρίς να διευκρινίζει αν αφορά χρεωστικές/πιστωτικές κάρτερς.
Πάντως κάποιοι που προσπάθησαν σήμερα να κάνουν συναλλαγή με κάρτα με εξωτερικό, δεν την δέχτηκε.


Αυτο που αναφέρει η Υπουργική απόφαση Τσακαλώτου αφορά τραπεζικούς λογαριασμούς και όχι κάρτες. Ακόμα όμως δεν έχει υλοποιηθεί. Στις κάρτες δε φαίνεται να έχει αλλάξει τίποτα...

ntoremi
19-08-15, 22:29
Ο ανηλικος δεν ειναι προβλημα. Το προβλημα ειναι οτι τωρα δεν επιτρεπεται η προσθηκη κανενος συνδικαιουχου σε λογαριασμο. Οταν επιτραπει, θα μπορεις να βαλεις και ανηλικο. Προσεξε ομως, αν του καπνισει του ανηλικου, παιρνει ολα τα λεφτα και τα κανει καραμελες και δεν μπορει να τον εμποδισει κανενας.

thourios
19-08-15, 22:40
Νομίζω ότι ο ανήλικος δεν μπορεί να κάνει ανάληψη εκτός αν γράφει το βιβλιάριο (όπως έγραφαν παλιά) ότι είναι εργαζόμενος και ότι τα χρήματα είναι από την εργασία του. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει αυτό αλλά συνήθως τα πράγματα τώρα είναι και πιο αυστηρά.

kafrikistan
21-08-15, 02:29
Χτες ψωνισα απ το Καρφουρ και πληρωσα με χρεωστικη καρτα της Πειραιως.

Το χαρτακι-αποδειξη ομως που βγηκε γραφει "ΑLPHABANK VISA DEBIT".

Γινεται αυτο, δηλαδη να πληρωσεις σε POS αλλης τραπεζας?

john_who
21-08-15, 08:47
βέβαια γίνεται. Ειδικά αν σε ενδιαφέρουν οι πόντοι, πρέπει να εξηγείς ότι η κάρτα είναι της τάδε τράπεζας. Μόνο στο μηχανάκι της τράπεζάς σου παίρνεις τους πόντους ή την επιστροφή.

Υπάρχουν και κάποια μηχανάκια που επιλέγει ο ταμίας, πχ 1 Εθνική 2 Γιούρομπανκ 3 Πειραιώς 4 Αλφα

lewton
21-08-15, 09:33
Ταξιδεύω συνέχεια Γερμανία για δουλειά. Μπορείς να μου πεις σε ποια τράπεζα μπορώ να πάω και να ανοίξω λογαριασμό απλά με το διαβατήριο μου, την διεύθυνση εργασία και γερμανικό νούμερο τηλεφώνου;

number26.de
Start-up τράπεζα με χρεωστική MasterCard (κανονική Mastercard :oneup: ).
Έχω προσκλήσεις για όποιον ενδιαφέρεται.

Thanasis159
21-08-15, 11:15
number26.de
Start-up τράπεζα με χρεωστική MasterCard (κανονική Mastercard :oneup: ).
Έχω προσκλήσεις για όποιον ενδιαφέρεται.

Νομίζω ότι ισχύει μόνο για κατοίκους Γερμανίας και Αυστρίας... Κάνω λάθος; Αν ναι, σίγουρα ενδιαφέρομαι!

tiffany
21-08-15, 15:17
Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο νήμα να το βάλω. Πριν λίγες μέρες δοκίμασα να ανανεώσω μια συνδρομή που έχω στο newsleecher. Είναι πρόγραμμα και η εταιρία "Crystal art software" που το φτιάχνει εδρεύει στην Δανία. Τους έστειλα email για να δω τι παίζει και τους ενημέρωσα σχετικά με την κατάσταση της χώρας μας, μήπως και μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο. Αλλά οι καημένοι οι άνθρωποι ζούνε σε χώρα με @@ και δεν έχουν ιδέα για τη μπανανία μας. Και μου έστειλαν το παρακάτω email.


ok .- when will the situation change i greece?
I would try again and then use the Visa and tell your bank/provider to allow transactions from us : Crystal art Software. Other users from greece have been able to do that,.


Τι να τους απαντήσω; Ότι δεν έχουν ιδέα για τα Capital Controls; Ότι σε 8 μήνες ξαναέχουμε εκλογές; Ότι τι; Νομίζουν ότι κάτι πρόβλημα έχει η τράπεζά μου. Δεν νομίζω να μπορούν να διανοηθούν αυτό που μας συμβαίνει. Και καλά κάνουν.

@ ADSLgr.com All rights reserved.