PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 [82] 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

Manolis_karas
21-08-15, 15:21
Νομίζω ότι ο ανήλικος δεν μπορεί να κάνει ανάληψη εκτός αν γράφει το βιβλιάριο (όπως έγραφαν παλιά) ότι είναι εργαζόμενος και ότι τα χρήματα είναι από την εργασία του. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει αυτό αλλά συνήθως τα πράγματα τώρα είναι και πιο αυστηρά.:oneup:

yyy
21-08-15, 15:32
Νομίζω ότι ισχύει μόνο για κατοίκους Γερμανίας και Αυστρίας... Κάνω λάθος; Αν ναι, σίγουρα ενδιαφέρομαι!

Όχι απαραίτητα. Χρειάζεται μια διεύθυνση Γερμανίας ή Αυστρίας, για να παραδωθεί ταχυδρομικά η κάρτα. Ψάξε το λίγο και θα βρεις ότι κάποιοι έχουν ανοίξει, έχοντας κάποιο γνωστό να παραλάβει αυτός την κάρτα. Η επικύρωση ταυτότητας θα γίνει μέσω βίντεο κλήσης. Αν έχεις πρόσφατο διαβατήριο θα είσαι εντάξει σε 5-6 λεπτά ;)

Ελπίζω να βοήθησα!

lewton
21-08-15, 16:48
Στην βιντεοκλήση που σου κάνουν για την ταυτοποίηση στο number26, δεν έχω ιδέα τι ακριβώς θα ζητήσουν να δουν (πχ το Anmeldung ότι μένεις Γερμανία; :hmm: ).
Εγώ δεν έκανα έτσι την ταυτοποίηση επειδή έχει χαλάσει η κάμερα του υπολογιστή μου και δεν ήθελα να εγκαταστήσω το third party app που θέλει για να κάνει την βιντεοκλήση από κινητό/tablet. Αντί για αυτό, έκανα την ταυτοποίηση στο ταχυδρομείο, δηλαδή όπως την κάνουν οι παλιές ηλεκτρονικές τράπεζες (comdirect, DKB, etc).

Έλαβα ήδη πμ που ζητάτε προσκλήσεις, το email μην ξεχνάτε. :)

yyy
21-08-15, 17:55
Στην βιντεοκλήση που σου κάνουν για την ταυτοποίηση στο number26, δεν έχω ιδέα τι ακριβώς θα ζητήσουν να δουν (πχ το Anmeldung ότι μένεις Γερμανία; :hmm: ).
Εγώ δεν έκανα έτσι την ταυτοποίηση επειδή έχει χαλάσει η κάμερα του υπολογιστή μου και δεν ήθελα να εγκαταστήσω το third party app που θέλει για να κάνει την βιντεοκλήση από κινητό/tablet. Αντί για αυτό, έκανα την ταυτοποίηση στο ταχυδρομείο, δηλαδή όπως την κάνουν οι παλιές ηλεκτρονικές τράπεζες (comdirect, DKB, etc).

Έλαβα ήδη πμ που ζητάτε προσκλήσεις, το email μην ξεχνάτε. :)

Πήγες στο ταχυδρομείο μιας και μένεις Γερμανία, να υποθέσω. Στη βιντεοκλήση θέλουν IDcard ή διαβατήριο. Η ελληνική ταυτότητα μαλλον δεν περνάει. Μόλις την είδε η υπάλληλος με ρώτησε αν έχω διαβατήριο. Αλλά μαλλον εχουμε ξεφύγει από το θέμα...

kafrikistan
21-08-15, 19:00
βέβαια γίνεται. Ειδικά αν σε ενδιαφέρουν οι πόντοι, πρέπει να εξηγείς ότι η κάρτα είναι της τάδε τράπεζας. Μόνο στο μηχανάκι της τράπεζάς σου παίρνεις τους πόντους ή την επιστροφή.



Με τη καρτα της Πειραιως δεν εχω ποντους για να με ενδιαφερουν, αυτο ομως που σκεφτομαι ειναι μηπως υπαρχει επιβαρυνση αν χρησιμοποιηθει POS αλλης τραπεζας (οπως δηλαδη υπαρχει επιβαρυνση αν χρησιμοποιηθει ΑΤΜ αλλης τραπεζας).

Thanasis159
22-08-15, 00:50
Τελικά είναι πολύ εύκολο!

Απλά αποκτάς μια διεύθυνση προώθησης αλληλογραφίας στην Γερμανία (σαν το forward2me) και αφού βάλεις τα στοιχεία σου, σου κάνουν μια βίντεο κλήση όπου σε ρωτάνε κάποια βασικά πράγματα και σου ζητάνε να τους δείξεις id ή διαβατήριο (εγώ έκανα το δεύτερο). Τώρα περιμένω να φτάσει στην διεύθυνση εκεί η κάρτα μου, ώστε να την προωθήσω από εκεί προς τα εδώ.

Θα αναφέρω σύντομα εξελίξεις! Thanks και πάλι!

RASTAVIPER
22-08-15, 02:10
Τελικά είναι πολύ εύκολο!

Απλά αποκτάς μια διεύθυνση προώθησης αλληλογραφίας στην Γερμανία (σαν το forward2me) και αφού βάλεις τα στοιχεία σου, σου κάνουν μια βίντεο κλήση όπου σε ρωτάνε κάποια βασικά πράγματα και σου ζητάνε να τους δείξεις id ή διαβατήριο (εγώ έκανα το δεύτερο). Τώρα περιμένω να φτάσει στην διεύθυνση εκεί η κάρτα μου, ώστε να την προωθήσω από εκεί προς τα εδώ.

Θα αναφέρω σύντομα εξελίξεις! Thanks και πάλι!

Πολυ απλά μας τα λες.
Και δε μου λες παιχταρα μου.
Αυτοί οι τύποι που θα με πάρουν από Γερμανία, θα είναι μήπως τίποτα Γερμανοί; Δεν πιστεύω.
Και παίζει να μου μιλησουνε τίποτα ξερωγω Γερμανικά;
Ε, να υποθέσω ότι και αυτό απλό δεν σου φαίνεται το να ξέρουν όλοι Γερμανικά;; ;-)

Thanasis159
22-08-15, 09:42
Πολυ απλά μας τα λες.
Και δε μου λες παιχταρα μου.
Αυτοί οι τύποι που θα με πάρουν από Γερμανία, θα είναι μήπως τίποτα Γερμανοί; Δεν πιστεύω.
Και παίζει να μου μιλησουνε τίποτα ξερωγω Γερμανικά;
Ε, να υποθέσω ότι και αυτό απλό δεν σου φαίνεται το να ξέρουν όλοι Γερμανικά;; ;-)

Είναι Γερμανοί οι οποίοι όμως μιλάνε Αγγλικά ώστε να γίνει η ταυτοποίηση των στοιχείων.

Φανερός Πράκτωρ
22-08-15, 10:14
Πολυ απλά μας τα λες. Και δε μου λες παιχταρα μου. Αυτοί οι τύποι που θα με πάρουν από Γερμανία, θα είναι μήπως τίποτα Γερμανοί; Δεν πιστεύω. Και παίζει να μου μιλησουνε τίποτα ξερωγω Γερμανικά; Ε, να υποθέσω ότι και αυτό απλό δεν σου φαίνεται το να ξέρουν όλοι Γερμανικά;; ;-)

http://www.glossesweb.com/2011/05/germanika-aneu-didaskalou.html

Εγω σε κάθε καινούργια χώρα που πάω αυτο κάνω για να ανοίξω λογαριασμό.

lewton
22-08-15, 10:41
Πολυ απλά μας τα λες.
Και δε μου λες παιχταρα μου.
Αυτοί οι τύποι που θα με πάρουν από Γερμανία, θα είναι μήπως τίποτα Γερμανοί; Δεν πιστεύω.
Και παίζει να μου μιλησουνε τίποτα ξερωγω Γερμανικά;
Ε, να υποθέσω ότι και αυτό απλό δεν σου φαίνεται το να ξέρουν όλοι Γερμανικά;; ;-)

Προς τι η ειρωνία;

Manolis_karas
22-08-15, 19:36
Με τη καρτα της Πειραιως δεν εχω ποντους για να με ενδιαφερουν, αυτο ομως που σκεφτομαι ειναι μηπως υπαρχει επιβαρυνση αν χρησιμοποιηθει POS αλλης τραπεζας (οπως δηλαδη υπαρχει επιβαρυνση αν χρησιμοποιηθει ΑΤΜ αλλης τραπεζας).
Νομίζω (είμαι σχεδόν βέβαιος) ότι όποιο POS και αν χρησιμοποιηθεί οι πόντοι περνάνε κανονικά, αλλά δεν εμφανίζονται στον λογαριασμό, μέχρι να περαστεί η κάρτα σε POS της τράπεζας της. Για να κερδίσεις όμως τους έξτρα πόντους π.χ. 1 προς 4 πρέπει να χρησιμοποιηθεί το POS της τράπεζας στην οποία ανοίκει η κάρτα.
Δεν υπάρχει μέχρι στιγμής επιβάρυνση.

yyy
22-08-15, 21:02
Πολυ απλά μας τα λες.
Και δε μου λες παιχταρα μου.
Αυτοί οι τύποι που θα με πάρουν από Γερμανία, θα είναι μήπως τίποτα Γερμανοί; Δεν πιστεύω.
Και παίζει να μου μιλησουνε τίποτα ξερωγω Γερμανικά;
Ε, να υποθέσω ότι και αυτό απλό δεν σου φαίνεται το να ξέρουν όλοι Γερμανικά;; ;-)

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να γίνεσαι ειρωνικός. Ακόμα και δίκιο να είχες (που δεν έχεις στη συγκεκριμένη περίπτωση), θα ήταν μια καλή λύση, έστω για όσους ξέρουν γερμανικά. Νομίζω ότι η λογική είναι να ανταλλάσουμε πληροφορίες και γνώσεις εδώ και αυτό ακριβώς έγινε. Ακόμα και αν κάτι μπορεί να φαίνεται σε κάποιον περίπλοκο και να μην μπορεί να το κάνει, για κάποιον άλλον είναι λύση! ;)

- - - Updated - - -


Τελικά είναι πολύ εύκολο!

Απλά αποκτάς μια διεύθυνση προώθησης αλληλογραφίας στην Γερμανία (σαν το forward2me) και αφού βάλεις τα στοιχεία σου, σου κάνουν μια βίντεο κλήση όπου σε ρωτάνε κάποια βασικά πράγματα και σου ζητάνε να τους δείξεις id ή διαβατήριο (εγώ έκανα το δεύτερο). Τώρα περιμένω να φτάσει στην διεύθυνση εκεί η κάρτα μου, ώστε να την προωθήσω από εκεί προς τα εδώ.

Θα αναφέρω σύντομα εξελίξεις! Thanks και πάλι!

Μπορείς να εξηγήσεις λίγο τι εννοείς με το "αποκτάς μια διεύθυνση προώθησης αλληλογραφίας στην Γερμανία"; Πώς γίνεται αυτό; Εννοείς κάτι σαν αυτό;
http://www.addressgermany.com/

Επίσης στην εγγραφή σου δούλεψε ελληνικό κινητό; Σου ήρθε sms επιβεβαίωσης κανονικά;

nnn
22-08-15, 23:38
Με τη καρτα της Πειραιως δεν εχω ποντους για να με ενδιαφερουν, αυτο ομως που σκεφτομαι ειναι μηπως υπαρχει επιβαρυνση αν χρησιμοποιηθει POS αλλης τραπεζας (οπως δηλαδη υπαρχει επιβαρυνση αν χρησιμοποιηθει ΑΤΜ αλλης τραπεζας).

Απλά και ξεκάθαρα καμία επιβάρυνση.

john_who
22-08-15, 23:41
Με τη καρτα της Πειραιως δεν εχω ποντους για να με ενδιαφερουν, αυτο ομως που σκεφτομαι ειναι μηπως υπαρχει επιβαρυνση αν χρησιμοποιηθει POS αλλης τραπεζας (οπως δηλαδη υπαρχει επιβαρυνση αν χρησιμοποιηθει ΑΤΜ αλλης τραπεζας).
Στον τελικό χρήστη και ιδιοκτήτη της κάρτας καμιά διαφορά στη χρέωση. Μεταξύ τους οι τράπεζες έχουν μια μικρή χρέωση, η οποία συμψηφίζεται με όλες τις χιλιάδες συναλλαγές που γίνονται στα μηχανάκια των τραπεζών.

Όσο για τους πόντους, περνάνε μόνο στο μηχάνημα pos της ιδίας τράπεζας και ο λόγος είναι για να κερδίσουν την μεταξύ τους προμήθεια.

kafrikistan
23-08-15, 09:01
Σχετικα με το POS,
η αποδειξη γραφει πανω "i use cardlink".
Βαζοντας το στο google βρηκα οτι προκειται για εταιρια που δινει το συγκεκριμενο μηχανακι για να εξυπηρετει 3 τραπεζες, Alpha, Eurobank, Πειραιως.
λινκ (https://www.pos4all.gr/)
Η αποδειξη βεβαια που πηρα εγω γραφει alpha bank.

Ποντοι με ενδιαφερουν σε καρτα Εθνικης. Εχω χρησιμοποιησει στο παρελθον καρτα Εθνικης σε αυτο το σουπερμαρκετ και πηρα τους σχετικους ποντους, συνεπως φανταζομαι οτι αν προκειται για Εθνικη οι υπαλληλοι του s/m χρησιμοποιουν το δικος της pos, αν προκειται για τις αλλες τρεις τραπεζες χρησιμοποιουν το pos του link.

Thanasis159
23-08-15, 11:05
Μπορείς να εξηγήσεις λίγο τι εννοείς με το "αποκτάς μια διεύθυνση προώθησης αλληλογραφίας στην Γερμανία"; Πώς γίνεται αυτό; Εννοείς κάτι σαν αυτό;
http://www.addressgermany.com/

Επίσης στην εγγραφή σου δούλεψε ελληνικό κινητό; Σου ήρθε sms επιβεβαίωσης κανονικά;

Ναι, έτσι το έκανα κι εγώ απλά επέλεξα μια άλλη υπηρεσία, την http://www.mailbox.de/ (δεν έκανα βέβαια εξονυχιστική έρευνα γιατί θεωρούσα πως μάλλον δεν θα πετύχει). Δεν έχει κόστος το να "αποκτήσεις" τέτοια διεύθυνση (τουλάχιστον στην υπηρεσία που διάλεξα εγώ) αλλά σε χρεώνουν προμήθειες κάθε φορά που έχουν παραλάβει και σου προωθούν αλληλογραφία.

Το τηλέφωνο ελληνικό, λειτούργησε κανονικά και άμεσα. :)

Edit: Επειδή όποιος βιάζεται σκοντάφτει, βλέπω πως δεν σου στέλνουν Credit Cards και παρόμοια τραπεζικά έγγραφα... Οπότε ίσως δεν καταφέρουμε να παραλάβουμε την κάρτα... Θα δείξει σε λίγες μέρες όπου θα έχω νεότερα και θα επανέλθω.

Nozomi
23-08-15, 14:46
Μιας και έχουμε τραπεζικούς στο φόρουμ, γνωρίζει κανείς αν υπάρχει περίπτωση να ακυρωθούν πιστωτικές κάρτες που δεν παρουσιάζουν κίνηση ;

Πρέπει να εμφανίζεται κάποια κίνηση κάθε μήνα, έστω και μικρή ;

yyy
23-08-15, 14:52
Edit: Επειδή όποιος βιάζεται σκοντάφτει, βλέπω πως δεν σου στέλνουν Credit Cards και παρόμοια τραπεζικά έγγραφα... Οπότε ίσως δεν καταφέρουμε να παραλάβουμε την κάρτα... Θα δείξει σε λίγες μέρες όπου θα έχω νεότερα και θα επανέλθω.

Η κάρτα που δίνουν δεν είναι πιστωτική. Πρακτικά είναι μια χρεωστική, αλλά την αναφέρουν κάπως αλλιώς (μου διαφεύγει τώρα). Αφού έγινε επιτυχώς η πιστοποίηση, θα σου έρθει κανονικά.

Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις.

Thanasis159
23-08-15, 14:56
Η κάρτα που δίνουν δεν είναι πιστωτική. Πρακτικά είναι μια χρεωστική, αλλά την αναφέρουν κάπως αλλιώς (μου διαφεύγει τώρα).

Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις.

Το γνωρίζω ότι δεν είναι πιστωτική, αλλά σκέφτομαι μήπως τις αναφέρουν έτσι γενικά ώστε να εννοεί όλες τις τραπεζικές κάρτες. Όπως και να έχει, σε 3-4 μέρες θα ξέρω και θα αναφέρω.

hedgehog
23-08-15, 14:56
Μιας και έχουμε τραπεζικούς στο φόρουμ, γνωρίζει κανείς αν υπάρχει περίπτωση να ακυρωθούν πιστωτικές κάρτες που δεν παρουσιάζουν κίνηση ;

Πρέπει να εμφανίζεται κάποια κίνηση κάθε μήνα, έστω και μικρή ;

Τραπεζικός δεν είμαι, πρόγνωση δεν μπορώ να κάνω, αλλά μπορώ να σου πω πως έχω κάρτα της Alpha που δεν έχει κάνει ούτε μία κίνηση από εκδόσεως της κάπου 7 χρόνια πριν και ακόμη δεν μου την κατήργησαν.
Πριν 3-4 χρόνια μου 'χαν μειώσει το όριο της δραματικά βέβαια, αλλά πέραν αυτού άλλο θέμα δεν αντιμετώπισα.

Nozomi
23-08-15, 16:03
Πριν 3-4 χρόνια μου 'χαν μειώσει το όριο της δραματικά βέβαια, αλλά πέραν αυτού άλλο θέμα δεν αντιμετώπισα.
Αυτό δεν νομίζω να έχει να κάνει με το ότι δεν είχε κινήσεις, εξ΄όσων γνωρίζω όλων τα πιστωτικά όρια μειώθηκαν δραματικά με το ξέσπασμα της κρίσης.
Tnx.

hedgehog
23-08-15, 16:06
Αυτό δεν νομίζω να έχει να κάνει με το ότι δεν είχε κινήσεις, εξ΄όσων γνωρίζω όλων τα πιστωτικά όρια μειώθηκαν δραματικά με το ξέσπασμα της κρίσης.
Tnx.

Το πόσο δραματικά, υποθέτω πως είχε να κάνει με το ότι δεν είχε κινήσεις :p

και άλλες κάρτες μου τις μειώσανε, αλλά καμία δεν την κατέβασαν στα 300 € μηνιαίο όριο :p

Nozomi
23-08-15, 18:54
Το πόσο δραματικά, υποθέτω πως είχε να κάνει με το ότι δεν είχε κινήσεις :p

και άλλες κάρτες μου τις μειώσανε, αλλά καμία δεν την κατέβασαν στα 300 € μηνιαίο όριο :p
Ξέρεις, το βασικό είναι ότι εξακολουθεί να είναι ενεργή. Το πιστωτικό όριο μπορείς να ζητήσεις να στο ανεβάσουν με μία αιτησούλα, και αν το δικαιολογούν τα εισοδήματά σου, με ένα κουμπί, στο κάνουν.

Αν όμως στην ακύρωναν, game over, μετά άντε ξαναβγάλε μέσα σε όλο αυτό τον κακό χαμό. :p

thourios
23-08-15, 21:39
H Citibank τις έκοβε αν δεν υπήρχε κίνηση μετά από δύο χρόνια. Συνήθως όμως επικοινωνούσαν μαζί σου και σε ενημέρωναν. Σου πρότειναν να κάνεις έστω μια μικρή συναλλαγή. Το ίδιο και με την diners η οποία δεν ξέρω πλέον σε τι μπορεί να εξυπηρετεί κάποιον μιας και οι περισσότερες επιχειρήσεις υην αποφεύγουν. Τώρα που πέρασαν στην alpha δεν ξέρω τι μπορεί να συμβεί. Η diners δεν έχει περάσει ακόμα.

Veldrin
23-08-15, 22:08
Έχω μια ελληνική citi Diners που έχω να την χρησιμοποιήσω από το 2011, και ακόμα ζεί κανονικά και έστειλαν και νέα.

thourios
24-08-15, 11:05
Έχω μια ελληνική citi Diners που έχω να την χρησιμοποιήσω από το 2011, και ακόμα ζεί κανονικά και έστειλαν και νέα.

Καλό είναι να κάνεις μια μικρή συναλλαγή γιατί αν σου την κόψουν θα δυσκολευτείς να βγάλεις άλλη.

Nozomi
24-08-15, 11:32
Έτσι γνωρίζω και εγώ παίδες, καλό είναι να γίνεται μια μικρή συναλλαγή που και που για να την εμφανίζει ενεργή στα συστήματά τους, κι ας σου μειώσουν το πιστωτικό όριο (αυτό εύκολα μεγαλώνει).

Tnx για τις info παιδιά !
Απ' την μέχρι τώρα εμπειρία μου, η Τράπεζα με τους περισσότερο ενημερωμένους υπαλλήλους για internet banking είναι η Πειραιώς, ίσως γι' αυτό η καρτούλα τους είχε και την μεγαλύτερη πέραση, μου έκανε εντύπωση την τελευταία φορά ο υπάλληλος που μου έκανε την αίτηση για την πιστωτική ότι γνώριζε την φάση αποδοχής των καρτών της Τράπεζας την συγκεκριμένη στιγμή. ;)

pakitis
24-08-15, 23:25
Πολυ απλά μας τα λες.
Και δε μου λες παιχταρα μου.
Αυτοί οι τύποι που θα με πάρουν από Γερμανία, θα είναι μήπως τίποτα Γερμανοί; Δεν πιστεύω.
Και παίζει να μου μιλησουνε τίποτα ξερωγω Γερμανικά;
Ε, να υποθέσω ότι και αυτό απλό δεν σου φαίνεται το να ξέρουν όλοι Γερμανικά;; ;-)

Συγγνώμη παιδιά αλλά... αχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχαχαχαχχααχαχαχχααχαχ :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

KGP
25-08-15, 03:33
σχετικά με την number26 δέχονται μέσο skype και ελληνικές ταυτότητες? γιατί διαβατήριο δεν έχω (γιατί πολύ απλά δεν μου χρειάστηκε μέσα σε ΕU)

blade_
25-08-15, 18:28
Ο ανηλικος δεν ειναι προβλημα. Το προβλημα ειναι οτι τωρα δεν επιτρεπεται η προσθηκη κανενος συνδικαιουχου σε λογαριασμο. Οταν επιτραπει, θα μπορεις να βαλεις και ανηλικο. Προσεξε ομως, αν του καπνισει του ανηλικου, παιρνει ολα τα λεφτα και τα κανει καραμελες και δεν μπορει να τον εμποδισει κανενας.

ρωτησα μια φιλη υπαλληλο και μου ειπε οτι γινεται απλα χρειαζονται και οι 2 γονεις.αυτο που λες αποκλειεται παντως..πως θα παρει τα χρηματα?με ποια ταυτοτητα?

goku
25-08-15, 19:04
ρωτησα μια φιλη υπαλληλο και μου ειπε οτι γινεται απλα χρειαζονται και οι 2 γονεις.αυτο που λες αποκλειεται παντως..πως θα παρει τα χρηματα?με ποια ταυτοτητα?

Παιδιά από 12 ετών και πάνω μπορούν να βγάλουν ταυτότητα. Μήπως του ζητήσουν αν τον βάλετε συνδικαιούχο; Ερώτηση κάνω, δεν ξέρω.

ntoremi
25-08-15, 19:23
ρωτησα μια φιλη υπαλληλο και μου ειπε οτι γινεται απλα χρειαζονται και οι 2 γονεις.αυτο που λες αποκλειεται παντως..πως θα παρει τα χρηματα?με ποια ταυτοτητα?

Απο 14 ετων σιγουρα μπορει να εχει ταυτοτητα ενας ανηλικος.

jap
25-08-15, 19:44
Από 12 και πάνω βγαίνει, βγάλαμε στον δικό μου για να δώσει εξετάσεις. Είναι υποχρεωτική όπου απαιτείται ταυτοπροσωπία, για κάτω των 12 ταυτοπροσωπία γίνεται με χαρτί από το ΚΕΠ (κολλάνε και σφραγίζουν με αίτηση του γονιού μια φωτό σε ένα πιστοποιητικό γέννησης).

runner70
25-08-15, 21:23
Μήπως όμως πρέπει να είναι ενήλικας για να μπορέσει να τα πάρει;

xspy
25-08-15, 21:32
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ολους για τις πληροφοριες :respekt: και ιδιαιτερως τoν xspy!
Οσο για την νεα χρεωστικη περαν των αναβαθμισμενων υπηρεσιων
λογω ανεπαφων συναλλαγων και υψηλης αναγνωρισιμοτητας της MASTERCARD,
συμμετεχει στο go4more και
εχει διαφορετικα προεπιλεγμενα ημερησια ορια συναλλαγων,
φυσικα με τα cc αυτα εν μερει δεν ισχυουν...:rolleyes:
Έγινε σήμερα και η παραλαβή:)

kourampies
26-08-15, 07:36
Πριν λίγο μου συνέβη το εξής παράξενο:

Συναλλαγή με χρεωστική Πειραιώς, για πρώτη φορά σε όσα χρόνια χρησιμοποιώ χρεωστικές γενικά αλλά και τη συγκεκριμένη, δεν ζήτησε pin.

Στο ίδιο βενζινάδικο (εταιρικό Avin) και σε κάθε συναλλαγή εδώ και χρόνια πάντα έβαζα pin. Το ποσό ήταν 35 ευρώ.

Τι μπορεί να φταίει;

Nozomi
26-08-15, 19:44
Το άλλο κουφό, δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί.

Πληρώνεις οφειλή πιστωτικής της Πειραιώς απ΄το winbank, και ΔΕΝ την εμφανίζει πληρωμένη την ΙΔΙΑ στιγμή, αλλά μου είπαν ότι θα την εμφανίσει... αύριο !

Είναι τόσο έκτακτες οι συνθήκες πια που έχουν αποσυντονίσει και τους πρωτοπόρους στο web-banking ; ; ;

Ενδεικτικά, στην ΕΤΕ, αυτό γίνεται την ίδια στιγμή...

tsorbi
26-08-15, 21:03
Και στην eurobank εμφανίζεται αμέσως η πληρωμή.

michpan
27-08-15, 09:14
Πριν λίγο μου συνέβη το εξής παράξενο:

Συναλλαγή με χρεωστική Πειραιώς, για πρώτη φορά σε όσα χρόνια χρησιμοποιώ χρεωστικές γενικά αλλά και τη συγκεκριμένη, δεν ζήτησε pin.

Στο ίδιο βενζινάδικο (εταιρικό Avin) και σε κάθε συναλλαγή εδώ και χρόνια πάντα έβαζα pin. Το ποσό ήταν 35 ευρώ.

Τι μπορεί να φταίει;

Θα στην χρέωσαν σαν πιστωτική..

manoulamou
27-08-15, 13:44
Ευπειθως αναφερω
ΝΕΑ Debit MasterCard εις αντικαταστασιν της παλαιας Ethnocash plus απο Εθνικη Τραπεζα παρεληφθη εκ του γραμματοκιβωτιου... :) ^@&@!την ατυχια μου, μολις ειχα γυρισει απ το τοπικο υποκαταστημα για καποιες συναλλαγες να γλυτωσω τον χαμο των υπεργηρων αυριο!

ΝΟΜΙΖΑ οτι θα συνεχιζα με το παλιο PIN... αλλά ΔΕΝ, καλεσα στο 181818 να μου εξηγησουν τα περιεργα που γραφει η συνοδευτικη επιστολη, πλην ομως τετοιαν ωρα, τετοια τηλεφωνηματα και χωρις ibank πώς να πορευτουμε μανωλιοοοο μ'
ΠΕΡΙΛΗΠΤΙΚΑ οταν με το καλο μιλησω με τον εκπροσωπο
τι ρωταει - τι δινω για να μου στειλoυν με το SMS?;
:oops:
Διαβασα κατι αλαμπουρνεζικα για θεσεις PIN και 15ψηφιο κωδικο... HEEELP PLS!




Μπορεί να ενεργοποιηθεί μέσω ebanking/sms/atm ή χρειάζεται επίσκεψη σε κατάστημα η τηλεφωνική συνομιλία; Πρόσφατα ενεργοποίησα χρεωστική και πιστωτική εθνικής του πατέρα μου μέσω ebanking, sms και του συνοδευτικού χαρτιού. Κάπου διάβασα όμως ότι για λόγους ασφαλείας αυτό άλλαξε. Τι ισχύει τελικά;


Δεν έχω προχωρήσει ακόμα σε αίτημα για νέα κάρτα. Σε αυτή που ενεργοποίησα για τον πατέρα μου πριν 2 μήνες περίπου ήρθε μαζί με ένα χαρτί, το οποίο είχε 10-15 θέσεις, με ένα νούμερο να αντιστοιχεί σε κάθε θέση, και κατόπιν αυτοματοποιημένου αιτήματος στο ebanking, το οποίο ήθελε icode, ήρθε στο κινητό του μήνυμα για το ποιες θέσεις αποτελούν το pin.


Η διαδικασία δεν άλλαξε Ενεργοποίση με τηλέφωνο στο 181818 η μέσω Ibank

jkoukos
27-08-15, 14:13
Εύκολο είναι και όπως αναφέρει ο tsorbi, γίνεται τηλεφωνικώς ή μέσω Internet Banking.
To έκανα με τον δεύτερο τρόπο και ήλθε άμεσα sms με την σειρά των 4 θέσεων (από τις 15 του συνοδευτικού χαρτιού), που αποτελούν το νέο pin (μπορείς να το αλλάξεις στο ATM).

Με ίδιο τρόπο (τηλεφωνικώς) έμαθα το νέο pin πιστωτικής Eurobank (πρώην ΤΤ), μετά την πιστοποίηση των στοιχείων μου.
Ουσιαστικά σου αναφέρει από ποια στήλη και με ποια σειρά, παίρνεις τους 4 αριθμούς του pin.

Nozomi
27-08-15, 15:01
Επιβεβαιώθηκε τηλεφωνικώς ότι η Πειραιώς χρειάζεται ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΕΡΓΑΣΙΜΗ ημέρα για να εμφανίσει την πληρωμή πιστωτικής κάρτας στο web banking !

Μιλάμε για πληρωμή της ιδίας κάρτας απ΄το ίδιο web banking της Τράπεζας ε ;

Τους έχει πάρει τα ηνία ακόμα κι η Εθνική (και η Eurobank απ' ότι μαθαίνουμε) στο συγκεκριμένο σημείο, άμεσος μηδενισμός της οφειλής της κάρτας, την ώρα που κάνεις την συναλλαγή...

sdikr
27-08-15, 15:07
Επιβεβαιώθηκε τηλεφωνικώς ότι η Πειραιώς χρειάζεται ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΕΡΓΑΣΙΜΗ ημέρα για να εμφανίσει την πληρωμή πιστωτικής κάρτας στο web banking !

Μιλάμε για πληρωμή της ιδίας κάρτας απ΄το ίδιο web banking της Τράπεζας ε ;

Τους έχει πάρει τα ηνία ακόμα κι η Εθνική (και η Eurobank απ' ότι μαθαίνουμε) στο συγκεκριμένο σημείο, άμεσος μηδενισμός της οφειλής της κάρτας, την ώρα που κάνεις την συναλλαγή...

Μήπως όμως σου αυξάνει το διαθέσιμο ποσό για συναλλαγές;
Πχ στην Alpha όταν κάνω πληρωμή, ναι μεν δεν εμφανίζει άμεσα την συναλλαγή, αλλά αυξάνει το διαθέσιμο υπόλοιπο της κάρτας άμεσα

Nozomi
27-08-15, 15:25
Μήπως όμως σου αυξάνει το διαθέσιμο ποσό για συναλλαγές;
Πχ στην Alpha όταν κάνω πληρωμή, ναι μεν δεν εμφανίζει άμεσα την συναλλαγή, αλλά αυξάνει το διαθέσιμο υπόλοιπο της κάρτας άμεσα
Το διαθέσιμο υπόλοιπο παραμένει το ίδιο, χωρίς να έχει ενημερωθεί για την πληρωμή της οφειλής, τώρα, αν στην πράξη στο αυξάνει, δεν το έχω επιβεβαιώσει, καθώς ποτέ δεν τερματίζω το πιστωτικό όριο των πιστωτικών μου.

Μου κάνει εντύπωση που δεν σετάρουν κατάλληλα το σύστημά τους, σε όλα τα άλλα είναι ταχύτατοι και λειτουργικοί, σ' αυτό κολλάνε ; Ίσως να μην θέλουν για δικούς τους λόγους, δεν ξέρω.

Στην Alpha που ανέφερες, γενικώς αργούν να περάσουν τις χρεώσεις, ακόμα και οι πληρωμές με χρεωστική αργούν να εμφανιστούν στο σύστημα.

manoulamou
27-08-15, 15:59
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :oneup:
Θα καλεσω το 181818 σε πιο καταλληλη ωρα, γιατι τωρα γινεται της τρελης.
Προφανως ολοι οι υπερηλικες*** καιγονται να μαθουν τα δικα τους PIN για τις νεες καρτες... :rolleyes:



Εύκολο είναι και όπως αναφέρει ο tsorbi, γίνεται τηλεφωνικώς ή μέσω Internet Banking.
To έκανα με τον δεύτερο τρόπο και ήλθε άμεσα sms με την σειρά των 4 θέσεων (από τις 15 του συνοδευτικού χαρτιού), που αποτελούν το νέο pin (μπορείς να το αλλάξεις στο ATM).

Με ίδιο τρόπο (τηλεφωνικώς) έμαθα το νέο pin πιστωτικής Eurobank (πρώην ΤΤ), μετά την πιστοποίηση των στοιχείων μου.
Ουσιαστικά σου αναφέρει από ποια στήλη και με ποια σειρά, παίρνεις τους 4 αριθμούς του pin.

*** ειπαμε εγω ειμαι τζοβενο!

cool11
28-08-15, 16:30
Να μην ανοιγω νεο θεμα, καθως ειναι σχετικο:
ξερει κανεις, αν η 'ταση' στις τραπεζες, ειναι η σταδιακη αντικατασταση των 'απλων' ατμ, με ατμ που δεχονται online καταθεση;

kourampies
28-08-15, 18:01
Να μην ανοιγω νεο θεμα, καθως ειναι σχετικο:
ξερει κανεις, αν η 'ταση' στις τραπεζες, ειναι η σταδιακη αντικατασταση των 'απλων' ατμ, με ατμ που δεχονται online καταθεση;

Ότι μπήκε μπήκε. Δεν υπάρχουν λεφτά ούτε για συντήρηση των ΑΤΜ :p

thourios
28-08-15, 18:18
Η τάση είναι η μείωση έως και κατάργηση του αριθμού των ΑΤΜ και αυτό έχει ξεκινήσει εδώ και καιρό όπου οι περισσότερς κάρτες έχουν γίνει χρεωστικές.

kourampies
28-08-15, 18:52
Η τάση είναι η μείωση έως και κατάργηση του αριθμού των ΑΤΜ και αυτό έχει ξεκινήσει εδώ και καιρό όπου οι περισσότερς κάρτες έχουν γίνει χρεωστικές.

Ούτε αυτό ισχύει. Προφανώς δεν έχει νόημα να συντηρούν 10 ΑΤΜ σε κάθε σουπερμάρκετ όπως παλιά, αλλά δεν καταργούνται. Μόνο τα πολύ παλαιού τύπου και αυτά που δεν είναι 24/7 προσβάσιμα αφήνουν στη μοίρα τους (αραιότερα γεμίσματα, αν χαλάσουν δε τα επισκευάζουν)

ntoremi
28-08-15, 19:04
Κι ομως, στις ΗΠΑ μπορεις να χρησιμοποιεις το ταμειο του σουπερμαρκετ ως ατμ. Αγοραζει πχ ενα γαλα που κανει 1 ευρω και ζητας απο τον ταμια να σου δωσει και 20 ευρω cash back. Δινεις την ατμ καρτα σου και σου χρεωνει 1+20=21 ευρω. Ετσι το σουπερμαρκετ γινεται και ατμ με μηδεν κοστος για την τραπεζα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.