PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 [83] 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

thourios
28-08-15, 19:13
Off topic

Το ίδιο και στην Αυστραλία. Ενοείται ότι δεν θα καταργηθούν εντελώς πχ αεροδρόμια. Θα παραμείνουν όμως πολύ λιγότερα από αυτά που υπάρχουν σήμερα.
Καταργήθηκαν αρχικώς αυτά που ήταν σε ερημικά σημεία σε μεμονομένα κουβούκλια. Μετά "έφυγαν" από τα βενζινάδικα και εξαφανίζονται πλέον και από τα supermarket κτλ.

Nozomi
28-08-15, 21:15
Αυτό με τα ΑΤΜ το έχω προσέξει και εγώ. Δεν βάζουν καινούρια, ενώ για on-line ούτε λόγος φυσικά, όπου υπάρχουν-υπάρχουν, τέλος.

Προφανώς τους βολεύει να περάσουμε στο πλαστικό χρήμα, μιας και τα ΑΤΜ κοστίζουν (συντήρηση-"ταϊσμα").

sdikr
28-08-15, 22:12
Να μην ανοιγω νεο θεμα, καθως ειναι σχετικο:
ξερει κανεις, αν η 'ταση' στις τραπεζες, ειναι η σταδιακη αντικατασταση των 'απλων' ατμ, με ατμ που δεχονται online καταθεση;

Μα τι σχέση έχει με το θέμα αν θα έχεις Online κατάθεση ή όχι;

manoulamou
28-08-15, 23:18
εεε πως... ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ για αναληψεις με χρεωστικη μονον εαν εχει προηγηθει καταθεση και τι πιο ευκολο απο την ονλάιν? :P ps. ευχαριστω cool11 για το cooler...

cool11
29-08-15, 15:12
εεε πως... ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ για αναληψεις με χρεωστικη μονον εαν εχει προηγηθει καταθεση και τι πιο ευκολο απο την ονλάιν? :P ps. ευχαριστω cool11 για το cooler...

Αντε και καλη χρηση...

kostas2005
29-08-15, 16:33
Κι ομως, στις ΗΠΑ μπορεις να χρησιμοποιεις το ταμειο του σουπερμαρκετ ως ατμ. Αγοραζει πχ ενα γαλα που κανει 1 ευρω και ζητας απο τον ταμια να σου δωσει και 20 ευρω cash back. Δινεις την ατμ καρτα σου και σου χρεωνει 1+20=21 ευρω. Ετσι το σουπερμαρκετ γινεται και ατμ με μηδεν κοστος για την τραπεζα.
Αν πας στον βασιλόπουλο με κάρτες alpha και ζητήσεις 50 ευρώ θα στα δώσουν.
Δεν είναι κάτι καινούριο.

zafx
29-08-15, 19:56
Αυτό με την ανάληψη μετρητών μέσω κάρτας στο ταμείο του super market μου έκανε εντύπωση και εμένα όταν πρωτοήρθα στη Γερμανία. Εντυπωσιάστηκα ιδιαίτερα θετικά από το ότι δεν σου κρατάνε και προμήθειες.

Έχω μια χρεωστική Alpha Enter Visa την οποία μέχρι χθες δεν μπορούσα να χρησιμοποιήσω για ανάληψη μετρητών γιατί ήταν έτσι κι αλλιώς συμπληρωμένο το όριο των 420€/εβδομάδα. Νόμιζα ότι σήμερα θα μηδενιζόταν ξανά το όριο εβδομάδας και δοκίμασα να κάνω ανάληψη, αλλά δεν μου δίνει λεφτά! Το μηχάνημα μου λέει "Current available limit: 0,00" ή κάτι παρεμφερές.
Ξέρει κανείς να με διαφωτίσει; Εννοείται πως ο λογαριασμός έχει μέσα χρήματα και εννοείται πως είμαι σίγουρος ότι η κάρτα είναι χρεωστική γιατί ως τέτοια μου την εμφανίζει και στο e-bankink της Alpha.

manoulamou
29-08-15, 21:15
Την Δευτερα 24 στις 10- η ωρα εκανα αναληψη τα 420- που ειχα δικαιωμα απ το ΑΤΜ στο μεγαρο Μελα... μαλιστα μπερδευτηκα, εβαζα δεκαδικα ενω δεν ηθελε πλεον... :p
Την Πεμπτη 27 στις 12- στο Μαρουσι ηθελα να παρω 180- και η ταμιας μου ειπε απ το Σαββατο μετραει η νεα εβδομαδα!
Δεν θα μου λειψουν αλλά προτιμαω να παω την Τριτη για να μαι σιγουρη...
Καπου διαβασα οτι πρεπει να συμπληρωθουν 7 ημερες για να ξαναπαρω 420=
ΚΟΥΛΟΥΟΥΑΧΑΤΑ :whistle:

kourampies
29-08-15, 21:26
Την Δευτερα 24 στις 10- η ωρα εκανα αναληψη τα 420- που ειχα δικαιωμα απ το ΑΤΜ στο μεγαρο Μελα... μαλιστα μπερδευτηκα, εβαζα δεκαδικα ενω δεν ηθελε πλεον... :p
Την Πεμπτη 27 στις 12- στο Μαρουσι ηθελα να παρω 180- και η ταμιας μου ειπε απ το Σαββατο μετραει η νεα εβδομαδα!
Δεν θα μου λειψουν αλλά προτιμαω να παω την Τριτη για να μαι σιγουρη...
Καπου διαβασα οτι πρεπει να συμπληρωθουν 7 ημερες για να ξαναπαρω 420=
ΚΟΥΛΟΥΟΥΑΧΑΤΑ :whistle:

Η βδομάδα κάνει reset Σάββατο 00:00. Όσο είχα λεφτά μέσα για να βγάλω δηλαδή έτσι γινόταν. Τώρα ανέλαβε η stromabank.

manoulamou
29-08-15, 21:34
ΜΑΚΑΡΙ να περισσευαν κι ας μην ηταν στην stromabank.
Εκανα σκληρες οικονομιες, δανειστηκα απο φιλους και τωρα προσπαθω να ρθω στα ισα μου, πριν ερθει ο... ΕΝΦΙΑ!
Εχω καταμπερδευτει με τις αλλαγες στο τι, πότε και πώς, ευτυχως δεν ειμαστε επαγγελματιες.

kourampies
29-08-15, 21:43
ΜΑΚΑΡΙ να περισσευαν κι ας μην ηταν στην stromabank.
Εκανα σκληρες οικονομιες, δανειστηκα απο φιλους και τωρα προσπαθω να ρθω στα ισα μου, πριν ερθει ο... ΕΝΦΙΑ!
Εχω καταμπερδευτει με τις αλλαγες στο τι, πότε και πώς, ευτυχως δεν ειμαστε επαγγελματιες.

Tα φορολογικά είναι πραγματικός εφιάλτης. Είμαι τυχερός που δεν έχω μπλέξει ακόμα με κάτι τέτοιο, ούτε πρόκειται να κληρονομήσω κάτι ιδιαίτερο πέρα από το σπίτι που μένω όταν χτύπα ξύλο πεθάνουν οι γονείς. Καλό κουράγιο.

manoulamou
30-08-15, 13:33
Με τον μισθουλακο μας ουτε κατα διανοια να ειχαμε φτιαξει ο,τιδηποτε, οσα διαθετουμε να κληρονομησαμε απ τους γονεις - παππουδες μας, ουτε λογος για δανεια!
Τωρα τα νεωτερα για ολοκαινουργια μου Debit Mastercard:
τηλεφωνησα σημερα στο 181818, απαντησαν αμεσως καθοτι Κυριακη πρωι - εδωσα καποια προσωπικα στοιχεια και τους αριθμους παλιας + νεας καρτας, μου υπεδειξαν τις τεσσερις θεσεις επι της επιστολης οι οποιες αντιστοιχουν με τον κωδικο PIN ( ζητησα και sms). Επιπλεον επειδη αυτες τις μερες γινεται ο κακος χαμος, θεωρητικα μεχρι τελη Αυγουστου ισχυε η Ethnocash plus, ρωτησα και με ενημερωσαν πως
ΕΧΕΙ ΔΟΘΕΙ σιωπηρη ΤΡΙΜΗΝΗ ΠΑΡΑΤΑΣΗ στη ληξη των καρτων!

ntoremi
30-08-15, 20:50
Αν πας στον βασιλόπουλο με κάρτες alpha και ζητήσεις 50 ευρώ θα στα δώσουν.
Δεν είναι κάτι καινούριο.

Mονο σε ενα σουπερμαρκετ και μονο με καρτες μιας τραπεζας δεν ειναι πρακτικο ουτε βολικο. Ειναι προφανες στον καθε σκεπτομενο ανθρωπο.
Στις ΗΠΑ αυτο συμβαινει σε ολα τα σουπερμαρκετ με ολες τις καρτες. Αυτο ειναι βολικο.

hedgehog
30-08-15, 22:00
Mονο σε ενα σουπερμαρκετ και μονο με καρτες μιας τραπεζας δεν ειναι πρακτικο ουτε βολικο. Ειναι προφανες στον καθε σκεπτομενο ανθρωπο.
Στις ΗΠΑ αυτο συμβαινει σε ολα τα σουπερμαρκετ με ολες τις καρτες. Αυτο ειναι βολικο.

Νομίζω με οποιαδήποτε visa γίνεται, αλλά όντως μόνο στον Βασιλόπουλο για την ώρα.

button
31-08-15, 21:33
Κάποιος ανέφερε εδώ στο τοπικ η σε άλλο οτι μπορείς να πάρεις paysafecard απο lidl με γερμανικό κωδικό ισχύει ?

spartak
31-08-15, 21:56
Κάποιος ανέφερε εδώ στο τοπικ η σε άλλο οτι μπορείς να πάρεις paysafecard απο lidl με γερμανικό κωδικό ισχύει ?

Δε νομίζω... Τουλάχιστον σε 2 που δοκίμασα δε βγάζει καθόλου. Και μάλιστα πλέον εχουν κατεβάσει και τις κάρτες....Δηλαδή δεν τις έχουν στο stand για να τις πάρεις και να τις πας ταμείο. Αυτα σε 2 συγκεκριμένα καταστήματα πριν μέρες

patrickdrd
01-09-15, 11:27
καποιος να μου πει χρεωσεις εθνικης για πληρωμη λογαριασμων δεκο;

Nozomi
01-09-15, 13:20
Μία απ΄τα ίδια κι η Alpha μαζί με την Πειραιώς.

Συναλλαγή με πιστωτική Alpha American Express, μου στέλνει ΑΜΕΣΑ την ειδοποίηση για την συναλλαγή με SMS στο κινητό, μπαίνω στο e-banking, και βλέπω την Συναλλαγή σε εκκρεμότητα, τι ακριβώς περιμένουν να την εγκρίνουν, τον τραπεζοϋπάλληλο να πατήσει το κουμπί "Yes" ;

Το μοναδικό θετικό απ' όλα αυτά είναι η δυνατότητα άρνησης συναλλαγής σε περίπτωση κακόβουλων χρεώσεων των πιστωτικών, αλλά και στις χρεωστικές το ίδιο γίνεται...


καποιος να μου πει χρεωσεις εθνικης για πληρωμη λογαριασμων δεκο;
Έχω πληρώσει φόρο εισοδήματος δωρεάν, αλλά και 1€, άντε 2€ να στις χρεώνει τις συναλλαγές, πόσο κοστολογείς τον προσωπικό σου χρόνο και τις βενζίνες-ταλαιπωρία-συνωστισμό με τα γερόντια ;

patrickdrd
01-09-15, 16:36
μωρε χαιρω πολυ, ολα με web banking θα τα πληρωνα εγω, αλλα εχω... και την φουκαριαρα την μανα μου που προτιμα να τρεχει κεντρο να πληρωνει φρη και να το συνδυαζει με ψωνια παρα να πληρωνει κερατιατικα

stelakis1914
02-09-15, 13:32
καποιος να μου πει χρεωσεις εθνικης για πληρωμη λογαριασμων δεκο;

ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΓΙΑ ΠΛΗΡΩΜΗ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΩΝ ΜΕΣΩ INTERNET BANKING ή MOBILE BANKING

• 0,50€ Πληρωμή πιστωτικής κάρτας άλλης τράπεζας
• 0,30€ ΔΕΗ
• 0,20€ ΕΥΔΑΠ, ΕΥΑΘ, Αέριο, WIND, HOL, VIVODI
• 0,00€ Εφορία (ληξιπρόθεσμες και μη οφειλές), Τέλη κυκλοφορίας, ΟΤΕ, Forthnet, CYTA, VODAFONE

Nozomi
02-09-15, 14:05
μωρε χαιρω πολυ, ολα με web banking θα τα πληρωνα εγω, αλλα εχω... και την φουκαριαρα την μανα μου που προτιμα να τρεχει κεντρο να πληρωνει φρη και να το συνδυαζει με ψωνια παρα να πληρωνει κερατιατικα
Αυτό με τους μεγάλους ανθρώπους δεν το κατάλαβα ποτέ. Κι η μητέρα σου δεν αποτελεί την εξαίρεση, έχω και εγώ συγγενείς που σκέπτονται έτσι.

Όπως καταλαβαίνεις, με 0,20 κι 0,30 cents, ούτε τα εισητήρια δεν βγαίνουν, ας αφήσουμε την ταλαιπωρία να κατέβει κανείς κέντρο μ' αυτή την ζέστη, όντας κι σε κάποια ηλικία.

sdikr
02-09-15, 14:18
Αυτό με τους μεγάλους ανθρώπους δεν το κατάλαβα ποτέ. Κι η μητέρα σου δεν αποτελεί την εξαίρεση, έχω και εγώ συγγενείς που σκέπτονται έτσι.

Όπως καταλαβαίνεις, με 0,20 κι 0,30 cents, ούτε τα εισητήρια δεν βγαίνουν, ας αφήσουμε την ταλαιπωρία να κατέβει κανείς κέντρο μ' αυτή την ζέστη, όντας κι σε κάποια ηλικία.

Πας πχ για ψώνια στον Μασουτη, μπορείς να πληρώσεις χωρίς προμήθεια ΔΕΗ και Νερο, γιατί να το πληρώσεις μεσω webbanking;
Για ψώνια θα πας δεν το γλιτώνεις

Αν μου δίνει την δυνατότητα πληρωμής χωρίς προμήθειας μέσω webbanking ή online ναι να το επιλέξω

TeoT
02-09-15, 14:49
Πας πχ για ψώνια στον Μασουτη, μπορείς να πληρώσεις χωρίς προμήθεια ΔΕΗ και Νερο, γιατί να το πληρώσεις μεσω webbanking;
Για ψώνια θα πας δεν το γλιτώνεις

Αν μου δίνει την δυνατότητα πληρωμής χωρίς προμήθειας μέσω webbanking ή online ναι να το επιλέξω

Συμφωνω απόλυτα ... και μαλιστα η δική μου λογικη ειναι ...
οτι ακόμη και χωρις προμήθεια να ειναι η συναλλαγη ...και παλι μπαινω στην τραπεζα και την κανω απο τον γκισε ....
Οσο περναει απο το χέρι μου να υπάρχει κίνηση ... και να αναγκάζεται η τράπεζα να έχει προσωπικό ...
Οτι συναλλαγες εκανα απο ΑΤΜ τις κανω απο Web Banking ... οτι εκανα με την μεσολάβησει υπαλληλου συνεχιζω να τις κανω οπως τις έκανα.

Εκεινο που αποφευγω απο θεμα αρχής ειναι μεταφορα χρηματων απο μια τραπεζα σε αλλη μεσω WEB και να πληρωνω εξοδα εισερχομενου εμβασματος .
Δεν φτανει που τις εξυπηρετω και δεν αποασχολουν προσωπικο ... οχι και να πληρωνω 3-4 ευρω εξοδα .

Πηγαινω στην μια τραπεζα κανω αναληψη και μετα στην αλλη καταθεση .... η αν ειναι μεγαλο το ποσο (απο 1500 και πανω) ζηταω να μου δωσουν επιταγη και για λογους ασφαλειας .... αλλα και να βλέπω τα μουτρα του διευθυντη (που προσπαθει να ψαρεψει γιατι τα παιρνω ) οταν του ελεγα οτι έχω βρει καλλίτερους ορους σε αλλη τραπεζα ....

sdikr
02-09-15, 15:02
Συμφωνω απόλυτα ... και μαλιστα η δική μου λογικη ειναι ...
οτι ακόμη και χωρις προμήθεια να ειναι η συναλλαγη ...και παλι μπαινω στην τραπεζα και την κανω απο τον γκισε ....
Οσο περναει απο το χέρι μου να υπάρχει κίνηση ... και να αναγκάζεται η τράπεζα να έχει προσωπικό ...
Οτι συναλλαγες εκανα απο ΑΤΜ τις κανω απο Web Banking ... οτι εκανα με την μεσολάβησει υπαλληλου συνεχιζω να τις κανω οπως τις έκανα.

Εκεινο που αποφευγω απο θεμα αρχής ειναι μεταφορα χρηματων απο μια τραπεζα σε αλλη μεσω WEB και να πληρωνω εξοδα εισερχομενου εμβασματος .
Δεν φτανει που τις εξυπηρετω και δεν αποασχολουν προσωπικο ... οχι και να πληρωνω 3-4 ευρω εξοδα .

Πηγαινω στην μια τραπεζα κανω αναληψη και μετα στην αλλη καταθεση .... η αν ειναι μεγαλο το ποσο (απο 1500 και πανω) ζηταω να μου δωσουν επιταγη και για λογους ασφαλειας .... αλλα και να βλέπω τα μουτρα του διευθυντη (που προσπαθει να ψαρεψει γιατι τα παιρνω ) οταν του ελεγα οτι έχω βρει καλλίτερους ορους σε αλλη τραπεζα ....


Σε γκισέ τράπεζας (για δικούς μου λόγους) πάτησα μια φόρα πριν 15 χρόνια και μια φόρα πριν 3 χρόνια γιατί θέλανε χαρτιά για την ταυτότητα.

manoulamou
02-09-15, 15:40
ΣΧΕΤΙΚΟ με καρτες και καταστηματα
Ψαχνομαι να αγορασω νεο ψυγειοκαταψυκτη ει δυνατον αμεσως και χαζοκουτι μεχρι τα Χριστουγεννα το πολυ.
Ειπα να ριξω μια ματια για το ποιες χρεωστικες δεχονται τα μαγαζια ή τι παιζει με ατοκες απο πιστωτικες.
Ειδα κατι προσφορες στο MediaMarkt, παω στα ενδοτερα και βλεπω οτι ΝΑΙ μεν δεχονται MasterCard και Visa, ΠΛΗΝ ΟΜΩΣ εξαιρουν εντελως αυτες της Εθνικης Τραπεζας!

160436

Και μια ελαχιστη πιθανοτητα ν' αγοραζα κατι απ το πολυεθνικο υπερμαγαζο τωρα... ΑΝΤΕΓΕΙΑ :twisted:

michpan
02-09-15, 15:45
ΣΧΕΤΙΚΟ με καρτες και καταστηματα
Ψαχνομαι να αγορασω νεο ψυγειοκαταψυκτη ει δυνατον αμεσως και χαζοκουτι μεχρι τα Χριστουγεννα το πολυ.
Ειπα να ριξω μια ματια για το ποιες χρεωστικες δεχονται τα μαγαζια ή τι παιζει με ατοκες απο πιστωτικες.
Ειδα κατι προσφορες στο MediaMarkt, παω στα ενδοτερα και βλεπω οτι ΝΑΙ μεν δεχονται MasterCard και Visa, ΠΛΗΝ ΟΜΩΣ εξαιρουν εντελως αυτες της Εθνικης Τραπεζας!

160436

Και μια ελαχιστη πιθανοτητα ν' αγοραζα κατι απ το πολυεθνικο υπερμαγαζο τωρα... ΑΝΤΕΓΕΙΑ :twisted:

Δεν ισχύει, αγόρασα πρόσφατα πλυντήριο και μάλιστα εξαργύρωσα και πόντους go4more..

manoulamou
02-09-15, 18:07
ΕΕΕ τοτε ειναι για τα μπαζα η ενημερωση του site, το οποιο παρεμπιπτοντως χτες ειχε πεσει για ωρες!
Πολυ δυσκολο - χρονοβορο να διαγραψουν μια τοση δα φραση απ τον τροπο πληρωμης δηλαδη...
Τους εστειλα και ερωτημα, πριν διαβασω το post σου michpan, μπορει να το διορθωσουν, αντε να δουμε.

sdikr
02-09-15, 18:32
Δεν ισχύει, αγόρασα πρόσφατα πλυντήριο και μάλιστα εξαργύρωσα και πόντους go4more..

Στο κατάστημα ή Online;

tsorbi
02-09-15, 19:02
Γίνετε εξαργύρωση πόντων go4more online;

manoulamou
02-09-15, 19:13
ΠΡΟΦΑΝΩΣ αναφερομαι
στους "φερομενους" ως επιτρεπτους Τροπους Πληρωμης ανεξαρτητως τυπου καρτας για on-line Παραγγελιες και
στο site δεν γινεται καπου διαχωρισμος, εαν προκειται για παραλαβη απο το καταστημα ή παραδοση σε καποια διευθυνση!

cranky
02-09-15, 19:23
Για ψώνια θα πας δεν το γλιτώνεις
Πάς στον Βασιλόπουλο, και γλυτώνεις τον Μασούτη. :p

sdikr
02-09-15, 19:29
ΠΡΟΦΑΝΩΣ αναφερομαι
στους "φερομενους" ως επιτρεπτους Τροπους Πληρωμης ανεξαρτητως τυπου καρτας για on-line Παραγγελιες και
στο site δεν γινεται καπου διαχωρισμος, εαν προκειται για παραλαβη απο το καταστημα ή παραδοση σε καποια διευθυνση!

Για αυτό ρωτάω αν ο Michpan έκανε την αγορά Online ή απο κατάστημα, έχουν διαφορετικά συστήματα που δέχονται κάρτες

- - - Updated - - -


Πάς στον Βασιλόπουλο, και γλυτώνεις τον Μασούτη. :p

Είναι 100 μέτρα ποιο μακριά, σιγά μην τρέχω :p

Nozomi
02-09-15, 20:00
Συμφωνω απόλυτα ... και μαλιστα η δική μου λογικη ειναι ...
οτι ακόμη και χωρις προμήθεια να ειναι η συναλλαγη ...και παλι μπαινω στην τραπεζα και την κανω απο τον γκισε ....
Οσο περναει απο το χέρι μου να υπάρχει κίνηση ... και να αναγκάζεται η τράπεζα να έχει προσωπικό ...
Οτι συναλλαγες εκανα απο ΑΤΜ τις κανω απο Web Banking ... οτι εκανα με την μεσολάβησει υπαλληλου συνεχιζω να τις κανω οπως τις έκανα.

Αυτό γιατί ακριβώς το κάνεις ; Για να... τιμωρήσεις τις κακές Τράπεζες ;

@sdikr
Στην Αθήνα δεν γνωρίζω αντίστοιχη υπηρεσία με τον Μασούτη.
Σίγουρα βολεύει ηλικιωμένους χωρίς εξοικείωση με υπολογιστές...

button
02-09-15, 21:37
ΣΧΕΤΙΚΟ με καρτες και καταστηματα
Ψαχνομαι να αγορασω νεο ψυγειοκαταψυκτη ει δυνατον αμεσως και χαζοκουτι μεχρι τα Χριστουγεννα το πολυ.
Ειπα να ριξω μια ματια για το ποιες χρεωστικες δεχονται τα μαγαζια ή τι παιζει με ατοκες απο πιστωτικες.
Ειδα κατι προσφορες στο MediaMarkt, παω στα ενδοτερα και βλεπω οτι ΝΑΙ μεν δεχονται MasterCard και Visa, ΠΛΗΝ ΟΜΩΣ εξαιρουν εντελως αυτες της Εθνικης Τραπεζας!

160436

Και μια ελαχιστη πιθανοτητα ν' αγοραζα κατι απ το πολυεθνικο υπερμαγαζο τωρα... ΑΝΤΕΓΕΙΑ :twisted:

ethocash μια χαρά δουλεύει

TeoT
02-09-15, 22:04
Αυτό γιατί ακριβώς το κάνεις ; Για να... τιμωρήσεις τις κακές Τράπεζες ;



Για δύο λογους
- Η τραπεζα οταν την δουλεια την κανω εγω κερδιζει μη πληρωνοντας προσωπικο .... εεε οσο η τραπεζα δεν μου επιστρεφει ενα μερος απο αυτα που κερδιζει αλλα μου επιβαλει και εξοδα (4ευρω το εισερχομενο εμβασμα στην ΕΤΕ) ....
- Η κίνηση στο γκισε διατηρει τις θεσεις εργασίας ... και οσο περναει απο το χερι μου θα το προσπαθω.

michpan
03-09-15, 03:10
ΠΡΟΦΑΝΩΣ αναφερομαι
στους "φερομενους" ως επιτρεπτους Τροπους Πληρωμης ανεξαρτητως τυπου καρτας για on-line Παραγγελιες και
στο site δεν γινεται καπου διαχωρισμος, εαν προκειται για παραλαβη απο το καταστημα ή παραδοση σε καποια διευθυνση!

Όχι εγώ μιλάω για το κατάστημα. Δεν βλέπω λόγο γιατί να υπάρχει διαχωρισμός όμως..

kafrikistan
03-09-15, 04:24
ολα με web banking θα τα πληρωνα εγω, αλλα εχω... και την φουκαριαρα την μανα μου που προτιμα να τρεχει κεντρο να πληρωνει φρη


Σημασια εχει απο ποιανου τσεπη φευγουν τα λεφτα αυτα;) Της δικης σου ή της φουκαριαρας?

- - - Updated - - -


Αυτό με τους μεγάλους ανθρώπους δεν το κατάλαβα ποτέ. Κι η μητέρα σου δεν αποτελεί την εξαίρεση, έχω και εγώ συγγενείς που σκέπτονται έτσι.


Αντι να πεις μπραβο στους συγγενεις σου που περπατανε, λες οτι δε τους καταλαβαινεις? Το περπατημα ειναι υγεια, η καθιστικη ζωη θανατος...

kourampies
03-09-15, 04:47
Αντι να πεις μπραβο στους συγγενεις σου που να περπατανε, λες οτι δε τους καταλαβαινεις? Το περπατημα ειναι υγεια, η καθιστικη ζωη θανατος...

H παραίτηση από τη λογική, η άρνηση για μάθηση ακόμα και αν πρόκειται για πράγματα που μπορεί να μάθει και μικρό παιδί, και η αδικαιολόγητη παρελθοντολαγνεία είναι πολύ χειρότερος "θάνατος".

runner70
03-09-15, 10:30
Παιδιά η συζήτηση έχει ξεφύγει αρκετά offtopic...

manoulamou
03-09-15, 22:09
"""Αξιότιμη Κυρία, Ευχαριστούμε για την επικοινωνία με την Media Markt. Θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε για τα σχόλια σας και να σας ενημερώσουμε πως μπορείτε να μας ενημερώσετε για το προϊόν που ενδιαφέρεστε ώστε να προωθήσουμε το αίτημά σας στο αρμόδιο τμήμα. Είμαστε στην διάθεσή σας για οποιαδήποτε διευκρίνηση. Με εκτίμηση xxxxx xxx Τμήμα εξυπηρέτησης πελατών Media Markt 801 500 20 20 - 210 9978410 info@mediamarkt.gr Είστε ικανοποιημένος με την απάντηση μας? Πείτε μας την γνώμη σας"""
. . . :whistle:
THREE BIRDS ARE SINGING AND KNITING PULLOVER!!!
:twisted:

kafrikistan
03-09-15, 22:35
H παραίτηση από τη λογική, η άρνηση για μάθηση ακόμα και αν πρόκειται για πράγματα που μπορεί να μάθει και μικρό παιδί, και η αδικαιολόγητη παρελθοντολαγνεία είναι πολύ χειρότερος "θάνατος".

Ποια ειναι η λογικη βρε φιλε? Να καθεσαι μονιμως στο καναπε σου?
Που ειδες παρελθοντολαγνεια, εδω μιλαμε για υγεια. Ειναι τραγικο νεος ανθρωπος να απεχθανεσαι ακομα και τη παραμικρη γυμναστικη.

aSMiLoN
04-09-15, 08:23
Το web banking ειναι ευκολια και εξυπηρετηση και μου επιτρεπει να διαχειριζομαι τον χρονο μου οπως επιθυμω. Αντι να στηνομαι στην ουρα τις συγκεκριμενες ωρες που τα καταστασηματα δεχονται πληρωμες, πληρωνω οποτε θελω και εχω ολο τον χρονο να παω για μπαλα, να κανω τζόκινγκ ή εστω μια βολτα για περπατημα κλπ. Ειναι λιγο αστειο να περιμενει καποιος το στησιμο στην ουρα μιας τραπεζας για να γυμναστει.

moriarti
04-09-15, 09:17
Για δύο λογους
- Η τραπεζα οταν την δουλεια την κανω εγω κερδιζει μη πληρωνοντας προσωπικο .... εεε οσο η τραπεζα δεν μου επιστρεφει ενα μερος απο αυτα που κερδιζει αλλα μου επιβαλει και εξοδα (4ευρω το εισερχομενο εμβασμα στην ΕΤΕ) ....
- Η κίνηση στο γκισε διατηρει τις θεσεις εργασίας ... και οσο περναει απο το χερι μου θα το προσπαθω.Εντάξει με αυτό το σκεπτικό θα πρέπει να σταματήσουμε τα εμαιλ και να στέλνουμε γράμματα ταχυδρομικώς για να διατηρούν θέσεις εργασίας τα ΕΛΤΑ κοκ. Κάπου υπάρχει και ένα όριο. ΕΠίσης, μην ξεχνάς ότι χρησιμοποιώντας web banking δίνεις δουλειά σε web developers, ISPs κλπ. Άρα μία η άλλη έρχεται! ;)

Cutthroat
04-09-15, 10:45
Το άλλο κουφό, δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί.

Πληρώνεις οφειλή πιστωτικής της Πειραιώς απ΄το winbank, και ΔΕΝ την εμφανίζει πληρωμένη την ΙΔΙΑ στιγμή, αλλά μου είπαν ότι θα την εμφανίσει... αύριο !

Είναι τόσο έκτακτες οι συνθήκες πια που έχουν αποσυντονίσει και τους πρωτοπόρους στο web-banking ; ; ;

Ενδεικτικά, στην ΕΤΕ, αυτό γίνεται την ίδια στιγμή...
Πάντα έτσι γινόταν αν και παλιότερα, πάνω από ένα χρόνο ,και εγώ έχω την εντύπωση ότι γινόταν άμεσα.. Αν και μπορεί να είναι η ιδέα μου.

Συμφωνω απόλυτα ... και μαλιστα η δική μου λογικη ειναι ...
οτι ακόμη και χωρις προμήθεια να ειναι η συναλλαγη ...και παλι μπαινω στην τραπεζα και την κανω απο τον γκισε ....
Οσο περναει απο το χέρι μου να υπάρχει κίνηση ... και να αναγκάζεται η τράπεζα να έχει προσωπικό ...
Οτι συναλλαγες εκανα απο ΑΤΜ τις κανω απο Web Banking ... οτι εκανα με την μεσολάβησει υπαλληλου συνεχιζω να τις κανω οπως τις έκανα.

Εκεινο που αποφευγω απο θεμα αρχής ειναι μεταφορα χρηματων απο μια τραπεζα σε αλλη μεσω WEB και να πληρωνω εξοδα εισερχομενου εμβασματος .
Δεν φτανει που τις εξυπηρετω και δεν αποασχολουν προσωπικο ... οχι και να πληρωνω 3-4 ευρω εξοδα .

Πηγαινω στην μια τραπεζα κανω αναληψη και μετα στην αλλη καταθεση .... η αν ειναι μεγαλο το ποσο (απο 1500 και πανω) ζηταω να μου δωσουν επιταγη και για λογους ασφαλειας .... αλλα και να βλέπω τα μουτρα του διευθυντη (που προσπαθει να ψαρεψει γιατι τα παιρνω ) οταν του ελεγα οτι έχω βρει καλλίτερους ορους σε αλλη τραπεζα ....
Καράφλιασα! Εγώ σε προτείνω να αλλάζεις θέση και συσκευασίες στα ράφια των σουπερ μαρκετ κρίμα είναι να μην απασχολούν άτομα να τα πηγαίνουν στη θέση τους.Πας καλά; Από που και ως που είναι υποχρεωμένη η τράπεζα να μην σου χρεώνει τα εμβάσματα; Στα μεγάλα σουπερ μαρκετ αρχίζουν και βάζουν μηχανήματα που χτυπάς τα προιόντα μόνος σου και στο τέλος πληρώνεις. Εσύ μην το κάνεις περίμενε πόση ώρα στην ουρά για να προσλαμβάνουν ταμίες..


Αντι να πεις μπραβο στους συγγενεις σου που περπατανε, λες οτι δε τους καταλαβαινεις? Το περπατημα ειναι υγεια, η καθιστικη ζωη θανατος...
Αυτό ακριβώς και τώρα που έγινε αυτό με τα cc δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα.. Σοβαρευτείτε λίγο δηλαδή.. Το να περιμένεις στο γκισέ όρθιος ή καθιστός είναι υγεία; Θα τυφλωθούμε με αυτά που διαβάζουμε.

TeoT
04-09-15, 17:07
Στα μεγάλα σουπερ μαρκετ αρχίζουν και βάζουν μηχανήματα που χτυπάς τα προιόντα μόνος σου και στο τέλος πληρώνεις. Εσύ μην το κάνεις περίμενε πόση ώρα στην ουρά για να προσλαμβάνουν ταμίες..

Οταν θα βαλουν και το μηχανημα που θα πληρωνεις αλλα χωρις να σου παρεχει προιοντα να εισαι απο τους πρωτους που θα το χρησιμοποιησουν... τι τα θες τα προιοντα????
Το θεμα ειναι να κερδιζου οι ιδιοκτητες τους ... θελεις να σου παρεχουν και υπηρεσιες???

Αλλα οταν θα ψαχνεις εσυ η τα παιδια σου για δουλεια μη διαμαρτυρηθεις ... να ξερεις οτι εχεις βαλει και εσυ το χερακι σου....

Αλλα ξεχασα μπορει να εισαι web developer, υπαλληλος σε ISP, ικανοτατο στελεχος κλπ κλπ ... και δεν σε αφορουν τα παραπανω....

Εχει ο καιρος κατι γυρίσματα.....

jap
04-09-15, 19:20
Φίλε TeoT, εντελώς ανάποδα τα λες. Εμένα η τράπεζα που προτιμούν οι γραφικοί και υπερήλικες για να στήνονται στα γκισέ με απωθεί, με έχει χάσει χρόοονια τώρα από πελάτη. Στην εποχή μας σαν και μένα σκέπτονται πολλοί, το βλέπουν σαν αναχρονισμό, τριτοκοσμικό φαινόμενο, χάσιμο χρόνου, πες το όπως θες. Η πρώτη υποψήφια για κλείσιμο και ξεπέταγμα στο δρόμο των εργαζομένων τράπεζα είναι αυτή που συντηρεί τα γκισέ, όχι αυτή που τα κλείνει.

Για όποιον θέλει/χρειάζεται κοινωνικές επαφές είναι τα καφενεία και τα ΚΑΠΗ, όχι οι τράπεζες, τα ΙΚΑ και τα ταχυδρομεία. Τα άσχετα σχόλια περί κόστους εισερχόμενου εμβάσματος, περπατήματος κ.λπ. πραγματικά δεν κατάλαβα πού κολλάνε.

Nozomi
04-09-15, 19:59
Θέλεις να ξενιτευτεί κάποιος ΗΠΑ ενώ ο άλλος ζει ήδη εκεί.
Ρωτάει ο πρώτος τον δεύτερο: "με τα ωράρια που θα εργάζομαι, πότε θα βρίσκω χρόνο να κάνω τις δουλειές μου, να πηγαίνω στην Τράπεζα κτλ."
κι απαντάει ο δεύτερος: "στην Τράπεζα πήγα μόνο μία φορά για να ανοίξω λογαριασμό, να πάρω κωδικούς e-banking και χρεωστική, μετά τα πάντα γίνονται ηλεκτρονικά"... ;)

ribo7
04-09-15, 20:43
Χρησιμοποιώ web banking της Πειραιώς και λαμβάνω extraPIN μέσω SMS. Από χτες όμως, ενώ πατάω για λήψη κωδικού μέσω SMS, δε μου έρχεται τίποτα στο κινητό!
Κάλεσα τράπεζα και μου είπαν ότι το sms φεύγει και είναι θέμα παρόχου.
Άλλα sms λαμβάνω κανονικά πάντως. Και μάλιστα μου πρότειναν να παρω το μηχανάκι pin generator που έχει ετήσια συνδρομή 12 ευρώ!!!

Έχει συμβαίνει σε κανέναν? Μήπως θέλουν να προωθήσουν τα μηχανάκια?

tsorbi
04-09-15, 21:01
Έκανα σήμερα το πρωί συναλλαγή και πήρα κανονικά (Cosmote) το extrapin μέ sms.

Nozomi
04-09-15, 21:25
Άλλα sms λαμβάνω κανονικά πάντως. Και μάλιστα μου πρότειναν να παρω το μηχανάκι pin generator που έχει ετήσια συνδρομή 12 ευρώ!!!

Έχει συμβαίνει σε κανέναν? Μήπως θέλουν να προωθήσουν τα μηχανάκια?
Πως γένεν αυτό ; Έχω εδώ και καιρό μηχανάκι, και το πλήρωσα μια φορά όλη κι όλη, και το γνωρίζω γιατί ο λογαριασμός ήταν ουσιαστικά ανενεργός και δεν είδα πουθενά χρέωση 12€, μήπως κάνεις κάποιο λάθος και είναι εφάπαξ πληρωμή (γιατί κι εγώ πλήρωσα εφάπαξ 8 ή 12€ δεν θυμάμαι ακριβώς) ;

@ ADSLgr.com All rights reserved.