PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 [84] 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

TeoT
04-09-15, 21:39
Φίλε TeoT, εντελώς ανάποδα τα λες. Εμένα η τράπεζα που προτιμούν οι γραφικοί και υπερήλικες για να στήνονται στα γκισέ με απωθεί, με έχει χάσει χρόοονια τώρα από πελάτη. Στην εποχή μας σαν και μένα σκέπτονται πολλοί, το βλέπουν σαν αναχρονισμό, τριτοκοσμικό φαινόμενο, χάσιμο χρόνου, πες το όπως θες. Η πρώτη υποψήφια για κλείσιμο και ξεπέταγμα στο δρόμο των εργαζομένων τράπεζα είναι αυτή που συντηρεί τα γκισέ, όχι αυτή που τα κλείνει.


Οταν θα σε ρωτησουν τα παιδια σου γιατι δεν βρισκουν δουλεια να τους οτι δεν εισαι "γραφικος" να θελεις επιχειρησεις που να απασχολουν προσωπικο ....




Θέλεις να ξενιτευτεί κάποιος ΗΠΑ ενώ ο άλλος ζει ήδη εκεί.
Ρωτάει ο πρώτος τον δεύτερο: "με τα ωράρια που θα εργάζομαι, πότε θα βρίσκω χρόνο να κάνω τις δουλειές μου, να πηγαίνω στην Τράπεζα κτλ."
κι απαντάει ο δεύτερος: "στην Τράπεζα πήγα μόνο μία φορά για να ανοίξω λογαριασμό, να πάρω κωδικούς e-banking και χρεωστική, μετά τα πάντα γίνονται ηλεκτρονικά"... ;)

Εργάζομαι για να ζω και οχι ζω για να εργάζομαι.

.

runner70
04-09-15, 21:55
Πως γένεν αυτό ; Έχω εδώ και καιρό μηχανάκι, και το πλήρωσα μια φορά όλη κι όλη, και το γνωρίζω γιατί ο λογαριασμός ήταν ουσιαστικά ανενεργός και δεν είδα πουθενά χρέωση 12€, μήπως κάνεις κάποιο λάθος και είναι εφάπαξ πληρωμή (γιατί κι εγώ πλήρωσα εφάπαξ 8 ή 12€ δεν θυμάμαι ακριβώς) ;

Η πειραιως το μηχανακι το εχει με ετησια συνδρομη 8€, οχι εφαπαξ. ;)

manoulamou
04-09-15, 22:03
Οταν θα σε ρωτησουν τα παιδια σου γιατι δεν βρισκουν δουλεια να τους οτι δεν εισαι "γραφικος" να θελεις επιχειρησεις που να απασχολουν προσωπικο ....

Εργάζομαι για να ζω και οχι ζω για να εργάζομαι.

.

Δηλαδη ή του υψους ή του βαθους, τριτος δρομος ΚΑΙ προοδος τεχνολογικη ΚΑΙ απασχοληση για οσους θελουν και μπορουν δεν γινεται? Ολα γινονται, αρκει φυσικα να υπαρχει σωστη οργανωση και πολιτικη βουληση...
Να μην το φτασουμε στην αλλη ακρη, η δουλεια ειναι δουλεία και η τεμπελια δικαιωμα@
:whistle:
Υπαρχουν πολυ πιο ενδιαφεροντα πραγματα να κανουμε, αξιοποιωντας τον χρονο μας, αντι να τον σπαταλαμε ανουσια στις ουρες ή εστω τους καναπεδες των... φιλανθρωπικων ιδρυματων!!!
:ontopic:

button
04-09-15, 22:19
Οταν θα βαλουν και το μηχανημα που θα πληρωνεις αλλα χωρις να σου παρεχει προιοντα να εισαι απο τους πρωτους που θα το χρησιμοποιησουν... τι τα θες τα προιοντα????
Το θεμα ειναι να κερδιζου οι ιδιοκτητες τους ... θελεις να σου παρεχουν και υπηρεσιες???

Αλλα οταν θα ψαχνεις εσυ η τα παιδια σου για δουλεια μη διαμαρτυρηθεις ... να ξερεις οτι εχεις βαλει και εσυ το χερακι σου....

Αλλα ξεχασα μπορει να εισαι web developer, υπαλληλος σε ISP, ικανοτατο στελεχος κλπ κλπ ... και δεν σε αφορουν τα παραπανω....

Εχει ο καιρος κατι γυρίσματα.....


ΩΡΑΊΑ τότε από Δευτέρα άνοιξε άλλα 10 καταστήματα γύρο απο κάθε ένα που υπάρχει να μην χάνο 5-6 ώρες για ψιλού πήδημα να περιμένω στην ουρά και να χάνω μεροκάματο απο την δουλειά επειδή εσύ δεν θες web banking άλλα ξέχασα στην Ελλάδα ζούμε.... 100 χρόνια πίσω πρέπει να μένουμε πάντα

τι άλλο θα ακούσω σήμερα !!!

TeoT
04-09-15, 23:02
Δηλαδη ή του υψους ή του βαθους, τριτος δρομος ΚΑΙ προοδος τεχνολογικη ΚΑΙ απασχοληση για οσους θελουν και μπορουν δεν γινεται? Ολα γινονται, αρκει φυσικα να υπαρχει σωστη οργανωση και πολιτικη βουληση...
Να μην το φτασουμε στην αλλη ακρη, η δουλεια ειναι δουλεία και η τεμπελια δικαιωμα@
:whistle:
Υπαρχουν πολυ πιο ενδιαφεροντα πραγματα να κανουμε, αξιοποιωντας τον χρονο μας, αντι να τον σπαταλαμε ανουσια στις ουρες ή εστω τους καναπεδες των... φιλανθρωπικων ιδρυματων!!!
:ontopic:

ΚΑΙ προοδος τεχνολογικη ΚΑΙ απασχοληση
Αυτο ειναι η χρυση τομή και ειναι και το επιθυμητο ... αλλα βλέπω μόνο την τεχνολογικη προοδο .... για αυξηση κερδων και μειωση της απασχολησης .

Αρκετα Off Topic εχουμε βγει ... δεν θα συνεχισω την αντιπαραθεση.... ο καθενας εχει τις αποψεις του και τις ευθύνες του... ο καιρος θα δειξει ....

Nozomi
05-09-15, 00:17
Η πειραιως το μηχανακι το εχει με ετησια συνδρομη 8€, οχι εφαπαξ. ;)
Άρα τόσο καιρό (κανά 2 χρόνια!) το πληρώνω χωρίς να το γνωρίζω ; :sorry:

Tnx για την πληροφόρηση, πάντως δεν σκοπεύω να το σταματήσω, για λόγους ασφαλείας το πήρα περισσότερο, τα προηγούμενα αρκετά χρόνια, έπαιζα μπάλα με το σύστημα extra PIN στο κινητό... ;)

Παίδες, εγώ ρώτησα τον Τεο για το θέμα και μόλις είδα μια συγκεκριμένη οπτική αμέσως το σταμάτησα, δεν υπάρχει λόγος για flame και ανούσιες αντιπαραθέσεις, αρκετοί Έλληνες ΣΚΟΠΙΜΩΣ δεν είχαν e-banking το προηγούμενο διάστημα, ενώ επίσης αρκετοί από άποψη στήνονταν στις ουρές, δεν είναι πια και καμμιά επιστήμη, πρόσφατα έδειξα σε 70χρονο να κάνει μόνος του (και την έκανε ΜΟΝΟΣ του!) ανάληψη από ΑΤΜ, μια χαρά το πήγε, ο ίδιος που σε ολόκληρη την ζωή του αρνούνταν να χρησιμοποιήσει κάρτα αναλήψεων, ούτε κατείχε τέτοια.

Το ξαναματαλέω, είμαστε τεχνοφοβική κοινωνία, ίσως γιατί μας έχει επηρρεάσει (παλαιότερα) η γαλλική κουλτούρα και όχι η αγγλοσαξωνική, είναι κι η θρησκευτική αφήγηση την οποία παρερμηνεύουν κι πιστεύουν αρκετοί, τεσπά, είναι μεγάλη κουβέντα, και off topic.

kafrikistan
05-09-15, 09:53
Το web banking ειναι ευκολια και εξυπηρετηση και μου επιτρεπει να διαχειριζομαι τον χρονο μου οπως επιθυμω. Αντι να στηνομαι στην ουρα τις συγκεκριμενες ωρες που τα καταστασηματα δεχονται πληρωμες, πληρωνω οποτε θελω και εχω ολο τον χρονο να παω για μπαλα, να κανω τζόκινγκ ή εστω μια βολτα για περπατημα κλπ. Ειναι λιγο αστειο να περιμενει καποιος το στησιμο στην ουρα μιας τραπεζας για να γυμναστει.

Για ψωνια μιλουσαμε... και για ηλικιωμενους. Προτιμας η μανα σου να κανει τις αγορες απ το pc της και να ερχονται τα πραγματα στο σπιτι ή να πηγαινει να τα ψωνιζει η ιδια?



Αυτό ακριβώς και τώρα που έγινε αυτό με τα cc δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα.. Σοβαρευτείτε λίγο δηλαδή.. Το να περιμένεις στο γκισέ όρθιος ή καθιστός είναι υγεία; Θα τυφλωθούμε με αυτά που διαβάζουμε.

Ομοιως ως ανωτερω:)

JoshCalv
07-09-15, 22:26
Η πειραιως το μηχανακι το εχει με ετησια συνδρομη 8€, οχι εφαπαξ. ;)

Το μηχανηματακι icode της Εθνικής ειναι και αυτο με ετησια συνδρομη?

ariadgr
07-09-15, 22:37
Το μηχανηματακι icode της Εθνικής ειναι και αυτο με ετησια συνδρομη?

εφαπαξ χρεωση

kasadi
07-09-15, 23:54
Το μηχανηματακι icode της Εθνικής ειναι και αυτο με ετησια συνδρομη?


εφαπαξ χρεωση

αν και είμαστε offtopic ( είναι ερώτηση για το ebanking θέμα )
ναι μεν είναι εφάπαξ χρέωση 8 ευρώ, αλλά αν κάνεις 30 συναλλαγές μέσα σε ένα χρόνο , τότε σου τα επιστρέφουν

Δυνατότητα χρήσης των εναλλακτικών δικτύων Internet, Phone και Mobile Banking (περιλαμβάνεται η παροχή της συσκευής i-code), για Ιδιώτες γενικά -> €8 (συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ)
Επιστροφή προμήθειας: Προβλέπεται επιστροφή της προμήθειας των €8 (συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ), με την προϋπόθεση της πραγματοποίησης 30 εγχρήματων συναλλαγών (π.χ. μεταφορές / εμβάσματα, πληρωμές Δημοσίου / Εταιρειών, πληρωμές πιστωτικών καρτών κ.λπ.) μέσω Internet ή/και Phone ή/και Mobile Banking, εντός ενός έτους από την εγγραφή. Η επιστροφή της προμήθειας ισχύει μόνο για την αρχική χορήγηση της συσκευής i-code.
πηγή : σελίδα 27 του Τιμολόγιο λοιπών βασικών εργασιών (https://www.nbg.gr/greek/pricing-of-products-and-services/Documents/%CE%A4%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%B9%CE%BF%20%CE%9B%CE%BF%CE%B9%CF%80%CF%8E%CE%BD%20%CE%95%CF%81%CE%B3%CE%B1 %CF%83%CE%B9%CF%8E%CE%BD%5B2%5D/%CE%9B%CE%BF%CE%B9%CF%80%CE%AD%CF%82%20%CE%95%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82/web_portal_elliniko_timologio_loipwn_ergasiwn.pdf)
Επίσης λογικά δεν θα πάρεις συσκευή(από σελίδα εθνικής : Η νέα υπηρεσία SMS i-code παρέχεται δωρεάν και διατίθεται υποχρεωτικά σε όλους τους νέους χρήστες (Φυσικά Πρόσωπα) του i-bank Internet/Phone & Mobile Βanking) , αλλά θα σου έρχεται ο κωδικός με sms , αυτό είναι δωρεάν, χωρίς καμία χρέωση (ούτε τα αρχικά 8 που δίνεις παραπάνω)

kafrikistan
08-09-15, 04:33
εφαπαξ χρεωση

Eγω το πηρα δωρεαν.
Ισως γιατι εγω ημουν ηδη πελατης.

thourios
08-09-15, 08:20
Εγώ ήμουν ήδη πελάτης της Εθνικής και το πλήρωσα κανονικά.

mrsaccess
08-09-15, 10:55
Eγω το πηρα δωρεαν.
Ισως γιατι εγω ημουν ηδη πελατης.

Νομίζω πως το δίνουν δωρεάν αν έχεις λογαριασμό μισθοδοσίας ή συνταξιοδοτικό.

jkoukos
08-09-15, 11:41
Το πήρα δωρεάν με λογαριασμό μισθοδοσίας πριν 7-8 χρόνια.
Κάποια στιγμή μπλόκαρε/χάλασε και το άλλαξα. Τότε πλήρωσα 8€ και την περίοδο εκείνη ίσχυε το εφάπαξ τέλος για τις νέες συσκευές.
Αργότερα σε συζήτηση με φίλο μου έμαθα ότι το δίνουν (άγνωστο από πότε) πάλι δωρεάν.

giorgosk21
08-09-15, 18:20
Παιδιά να ρωτήσω λιγάκι εδώ (γιατί δε ξέρω που αλλού)... Με το άνοιγμα νέων λογαριασμών τι γίνεται, επιτρέπονται κανονικά ή ακόμα;
Θέλω να ανοίξω λογαριασμό ταμιευτηρίου στην Εθνική (για μισθοδοσία)+καρτούλα, γι' αυτό ρωτάω, γίνεται;

edit: Ok, από εδώ (http://www.huffingtonpost.gr/2015/08/19/oikonomia-capital-controls-odigos_n_8008336.html) βλέπω ότι γίνεται (13η ερώτηση)... Αλλά πως τεκμηριώνεται ότι όντως προρίζεται για σκοπούς μισθοδοσίας; Τι ζητάνε δηλαδή από την τράπεζα;;

Andreaslar
08-09-15, 18:50
Παιδιά να ρωτήσω λιγάκι εδώ (γιατί δε ξέρω που αλλού)... Με το άνοιγμα νέων λογαριασμών τι γίνεται, επιτρέπονται κανονικά ή ακόμα;
Θέλω να ανοίξω λογαριασμό ταμιευτηρίου στην Εθνική (για μισθοδοσία)+καρτούλα, γι' αυτό ρωτάω, γίνεται;

edit: Ok, από εδώ (http://www.huffingtonpost.gr/2015/08/19/oikonomia-capital-controls-odigos_n_8008336.html) βλέπω ότι γίνεται (13η ερώτηση)... Αλλά πως τεκμηριώνεται ότι όντως προρίζεται για σκοπούς μισθοδοσίας; Τι ζητάνε δηλαδή από την τράπεζα;;

Χαρτί πρόσληψης από την δουλειά που θα σε πληρώνει

sdikr
08-09-15, 19:19
ΩΡΑΊΑ τότε από Δευτέρα άνοιξε άλλα 10 καταστήματα γύρο απο κάθε ένα που υπάρχει να μην χάνο 5-6 ώρες για ψιλού πήδημα να περιμένω στην ουρά και να χάνω μεροκάματο απο την δουλειά επειδή εσύ δεν θες web banking άλλα ξέχασα στην Ελλάδα ζούμε.... 100 χρόνια πίσω πρέπει να μένουμε πάντα

τι άλλο θα ακούσω σήμερα !!!

Για να πας στις ουρές μάλλον και εσύ δεν θέλεις web banking!

button
09-09-15, 18:30
Για να πας στις ουρές μάλλον και εσύ δεν θέλεις web banking!

Το αντίθετο !! έχω της Πειραιώς 7 χρόνια και τώρα έκανα της Εθνικής.

Είχα πάει προηγούμενη βδομάδα στην Εθνική για να κάνω ibank και γινότανε χαμός μόνο στην πόρτα όλοι συνταξιούχοι μαλώνανε ποιος θα μπει πρώτος και ακόμα δεν ειχε ανοίξει η τράπεζα. Και μέσα κλασικά απο τα 4 ταμία το ένα δούλευε , ευτυχώς δεν χρειάστηκε...

kafrikistan
10-09-15, 05:04
Εγώ ήμουν ήδη πελάτης της Εθνικής και το πλήρωσα κανονικά.

Ποτε εγινε αυτο ?

- - - Updated - - -


Νομίζω πως το δίνουν δωρεάν αν έχεις λογαριασμό μισθοδοσίας ή συνταξιοδοτικό.

Δεν εχω τετοια.

thourios
10-09-15, 08:46
Ποτε εγινε αυτο ?

- - - Updated - - -





πριν τα capital controls

Cutthroat
10-09-15, 09:04
Νομίζω πως το δίνουν δωρεάν αν έχεις λογαριασμό μισθοδοσίας ή συνταξιοδοτικό.
Αυτό ακριβώς ισχύει! Και τίποτα άλλο.. Επίσης είναι εφάπαξ το ποσό μια φορά εκτός νομίζω άμα χαθεί

kafrikistan
11-09-15, 02:17
πριν τα capital controls

Δηλαδη τον Ιουλιο. Εγω το πηρα τον Απριλιο.



Αυτό ακριβώς ισχύει! Και τίποτα άλλο..

Απο ποτε ισχυει αυτο? Μετα τον Απριλιο φανταζομαι.

Nozomi
17-09-15, 21:08
Απολαύστε δημοσιογραφία επιπέδου, απ΄την οποία ενημερώνεται το πόπολο:

https://scontent-mxp1-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xtf1/v/t1.0-9/s720x720/12003281_710454565765090_1931741265468698662_n.jpg?oh=fb527d0a10973cfc1db121c6b81a30a2&oe=5669C40A

Φυσικά, "ξέχασαν" να αναφέρουν ότι την επιβάρυνση την επωμίζονται οι επιχειρήσεις, κάτι που ίσχυει από πριν, αλλά δεν πειράζει, τις εντυπώσεις τις δημιουργούμε !
Επίσης δεν αναφέρουν ότι το τσιπάκι στις κάρτες έχει κωδικοποιημένο το "666"... :whistle:

sdikr
18-09-15, 10:16
Απολαύστε δημοσιογραφία επιπέδου, απ΄την οποία ενημερώνεται το πόπολο:

https://scontent-mxp1-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xtf1/v/t1.0-9/s720x720/12003281_710454565765090_1931741265468698662_n.jpg?oh=fb527d0a10973cfc1db121c6b81a30a2&oe=5669C40A

Φυσικά, "ξέχασαν" να αναφέρουν ότι την επιβάρυνση την επωμίζονται οι επιχειρήσεις, κάτι που ίσχυει από πριν, αλλά δεν πειράζει, τις εντυπώσεις τις δημιουργούμε !
Επίσης δεν αναφέρουν ότι το τσιπάκι στις κάρτες έχει κωδικοποιημένο το "666"... :whistle:

Δεν επωμίζεται πότε κάτι η επιχείρηση, είναι μέσα στην τιμή αναλογικά για όλους

JethroTull
18-09-15, 19:33
Κάνω login στο verified by visa της Πειραιώς.

Στην διαχείριση κάρτας μου βγάζει :
Παρούσα Κατάσταση: AccountBlocked

Εχει παρατηρήσει κανείς κάτι παρόμοιο;

Veldrin
18-09-15, 20:37
Αυτό δεν είναι καλό. Μήπως σου έχουν κλέψει τον αριθμό και τους δάγκωσε το verified μέχρι που η τράπεζα το μπλόκαρε;

JethroTull
19-09-15, 20:19
Δεν θα έπρεπε τότε να κλειδώσει τελείως ο λογαριασμός και να μην μπορώ να κάνω login;

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ είχα κάνει μερικά failed login παλιότερα επειδή δεν θυμόμουν τον κωδικό.

Τέλος πάντων, θα το ρωτήσω και στην τράπεζα για πιο σίγουρα.

Artemius
25-09-15, 00:59
Πάς στον Βασιλόπουλο, και γλυτώνεις τον Μασούτη. :p

ουρτ απο δώ μαρή. τον Μασούτη δεν τον αλλάζουμε με τίποτα εδώ πάνω, είναι "δικό μας" μαγαζί. δεν γουστάρουμε τον Αθηναίο σας Βασιλόπουλο. :p:cool:

TeoT
25-09-15, 01:25
ουρτ απο δώ μαρή. τον Μασούτη δεν τον αλλάζουμε με τίποτα εδώ πάνω, είναι "δικό μας" μαγαζί. δεν γουστάρουμε τον Αθηναίο σας Βασιλόπουλο. :p:cool:

Off Topic συνέχεια...
Τον Βέλγο θελεις να πεις

neo24gr
25-09-15, 09:15
ουρτ απο δώ μαρή. τον Μασούτη δεν τον αλλάζουμε με τίποτα εδώ πάνω, είναι "δικό μας" μαγαζί. δεν γουστάρουμε τον Αθηναίο σας Βασιλόπουλο. :p:cool:

μηπως εχεις να ενημερωθεις κατι χροονια?
εχει παψει να ειναι Ελληνικο χροοονια τωρα ο ΑΒ...
εχει αλλαξει 2-3 φορες χερια...
απο την τελευταια φορα που ηταν Ελληνικο...

sugslay
25-09-15, 09:15
καλημερα.θελω να ρωτησω,τι καρτα και πως θα την ζητησω για να αγορασω ή να βαλω λεφτα στο World of warcraft?γενικα αγορασες μεσο internet.συγνωμη που το ποσταρα εδω αλλα δεν βρηκα καταλληλο θεμα.αν μπορειτε να μου προτεινετε και σε ποια τραπεζα ειναι καλυτερα ευχαριστω.εχω ταυτοτητα,α.φ.μ.-βεβαιωση κατοικιας και ειμαι κ φοιτητης.

Tiven
25-09-15, 12:43
Για το WoW δεν χρειάζεται κάρτα, μπορείς να αγοράσεις και κάρτες συνδρομής απευθείας με μετρητά.

Πουλάνε παντού εδώ και χρόνια στην Ελλάδα.

Andreaslar
30-09-15, 17:44
Είδα σήμερα σε κατάστημα ΕΛΤΑ, ανακοίνωση (ένα χαρτάκι δίπλα στα γκισέ) ότι οι συναλλαγές με πιστωτική/χρεωστική έχουν επιβάρυνση 0.35ε...

jap
30-09-15, 20:08
Πιο φάουλ δεν υπάρχει. Χώρια που απαγορεύεται από όλες τις συμβάσεις καρτών, τα ΕΛΤΑ έχουν τρομερό πρόβλημα με τα μετρητά που διακινούν, συνέχεια στόχος ληστειών γίνονται και διώχνουν τον ΄καλό' κόσμο. Κάτι οι τεράστιες ουρές συχνά-πυκνά, κάτι που έχουν γίνει αντί για ταχυδρομικές υπηρεσίες κέντρα είσπραξης λογαριασμών, κάτι που ξινίζουν με το παραμικρό, δεν πάνε καθόλου μα καθόλου καλά.

Βγάλε φωτό και ανάρτησέ την εδώ.

goku
30-09-15, 20:53
Πιο φάουλ δεν υπάρχει. Χώρια που απαγορεύεται από όλες τις συμβάσεις καρτών, τα ΕΛΤΑ έχουν τρομερό πρόβλημα με τα μετρητά που διακινούν, συνέχεια στόχος ληστειών γίνονται και διώχνουν τον ΄καλό' κόσμο. Κάτι οι τεράστιες ουρές συχνά-πυκνά, κάτι που έχουν γίνει αντί για ταχυδρομικές υπηρεσίες κέντρα είσπραξης λογαριασμών, κάτι που ξινίζουν με το παραμικρό, δεν πάνε καθόλου μα καθόλου καλά.

Βγάλε φωτό και ανάρτησέ την εδώ.

Η αλήθεια είναι ότι αυτό με τους λογαριασμούς έχει παραγίνει το κακό, και όχι μόνο στα ταχυδρομεία αλλά και στους γκισέδες των τραπεζών. Δηλαδή θες να πας να κάνεις πραγματική δουλειά και να σε καθυστερούν οι παππούδες στην ουρά. Κανονικά θα έπρεπε να γίνεται μέσω e-banking, με πάγιες εντολές ή έστω μέσω ATM για όσους δεν είναι και τόσο εξοικειωμένοι με την τεχνολογία.

Godian
30-09-15, 21:24
Η αλήθεια είναι ότι αυτό με τους λογαριασμούς έχει παραγίνει το κακό, και όχι μόνο στα ταχυδρομεία αλλά και στους γκισέδες των τραπεζών. Δηλαδή θες να πας να κάνεις πραγματική δουλειά και να σε καθυστερούν οι παππούδες στην ουρά. Κανονικά θα έπρεπε να γίνεται μέσω e-banking, με πάγιες εντολές ή έστω μέσω ATM για όσους δεν είναι και τόσο εξοικειωμένοι με την τεχνολογία.

δεν εχουν ολοι λεφτα να πληρωνουν καθε μηνα τους λογαριασμους τους φιλε μου

michpan
30-09-15, 23:43
Πιο φάουλ δεν υπάρχει. Χώρια που απαγορεύεται από όλες τις συμβάσεις καρτών, τα ΕΛΤΑ έχουν τρομερό πρόβλημα με τα μετρητά που διακινούν, συνέχεια στόχος ληστειών γίνονται και διώχνουν τον ΄καλό' κόσμο. Κάτι οι τεράστιες ουρές συχνά-πυκνά, κάτι που έχουν γίνει αντί για ταχυδρομικές υπηρεσίες κέντρα είσπραξης λογαριασμών, κάτι που ξινίζουν με το παραμικρό, δεν πάνε καθόλου μα καθόλου καλά.

Βγάλε φωτό και ανάρτησέ την εδώ.

Δεν απαγορεύεται από πουθενά. Μάλιστα, πολλά καταστήματα, ειδικά online, έχουν έξτρα χρέωση για πληρωμές με κάρτα. Κι εμένα με ενοχλεί αλλά αυτό που λες δεν ισχύει..

hedgehog
30-09-15, 23:52
Δεν απαγορεύεται από πουθενά. Μάλιστα, πολλά καταστήματα, ειδικά online, έχουν έξτρα χρέωση για πληρωμές με κάρτα. Κι εμένα με ενοχλεί αλλά αυτό που λες δεν ισχύει..

2 - 3 συμβάσεις τραπεζών που έχω δει για να δώσουν το POS, απαγόρευαν ρητά την διαφοροποίηση της τιμής σε περίπτωση πληρωμής μέσω κάρτας.

δεν ξέρω αν υπό προϋποθέσεις, αφαιρούν τον όρο, αλλά...

jap
01-10-15, 07:52
Το ότι το κάνουν κάποιοι πονηροί δεν σημαίνει ότι είναι και νόμιμο. ;)

- - - Updated - - -


δεν εχουν ολοι λεφτα να πληρωνουν καθε μηνα τους λογαριασμους τους φιλε μου

Για λογαριασμούς μετά την ημερομηνία λήξης και όχι με το πλήρες ποσό, το γκισέ είναι η πιο ανέλικτη μέθοδος, μέσω μηχανήματος ή web banking πληρώνεις ό,τι ποσό θες και όποτε θες. Μοναδική εξαίρεση που γνωρίζω είναι η ΕΥΔΑΠ (μετά τη λήξη μόνο στο τοπικό γραφείο της).

Nozomi
01-10-15, 20:33
Η αλήθεια είναι ότι αυτό με τους λογαριασμούς έχει παραγίνει το κακό, και όχι μόνο στα ταχυδρομεία αλλά και στους γκισέδες των τραπεζών. Δηλαδή θες να πας να κάνεις πραγματική δουλειά και να σε καθυστερούν οι παππούδες στην ουρά. Κανονικά θα έπρεπε να γίνεται μέσω e-banking, με πάγιες εντολές ή έστω μέσω ATM για όσους δεν είναι και τόσο εξοικειωμένοι με την τεχνολογία.
Χθες περνώντας από υποκατάστημα Εθνικής υποβαθμισμένης περιοχής (κακή επιλογή) είδα τον δ/ντή του καταστήμας να κάνει τον ΤΑΞΙΘΕΤΗ, ελάτε εσείς, πάρτε νουμεράκι εσείς, εξυπηρετείστε κτλ. όλα με σκοπό να εξυπηρετήσει ο άνθρωπος, αλλά τόσο ΤΡΑΓΙΚΑ ΛΑΘΟΣ.

Δεν μπορεί να σκεφτεί ΛΙΓΟ ΑΝΤΙΣΥΜΒΑΤΙΚΑ ο άνθρωπος, να πάρει τα 2 τσακάλια νεαρούς του καταστήματος, να βάλει 2 desktops σε 2 τραπέζια κι να δείχνει την χρήση του web banking της Τράπεζας ;

ΆΜΕΣΑ, διαδραστικά, πόσο ασφαλές είναι κτλ. Δεν ήταν όλοι οι πελάτες 80φεύγα, ανεπίδεκτοι μαθήσεως.

Αρκετοί είναι μεσήλικες που απλά δεν έχουν καμμία εξοικείωση με τους υπολογιστές κι θεωρούν δεδομένες τις ουρές κι την ταλαιπωρία.

Φυσικά δεν μπορείς να περιμένεις τέτοιες πρωτοβουλίες από 55άρη τραπεζικό, αμφιβάλλω αν χρησιμοποιεί κι ο ίδιος web banking...

Υ.Γ
Παίδες, απ' το winbank δεν υπάρχει δυνατότητα αλλαγής του ημερήσιου ορίου ανάληψης μετρηρών της χρεωστικής της κάρτας ;
Ψάχνω να βρω την επιλογή κι δεν την βρίσκω.

sdikr
01-10-15, 21:41
Χθες περνώντας από υποκατάστημα Εθνικής υποβαθμισμένης περιοχής (κακή επιλογή) είδα τον δ/ντή του καταστήμας να κάνει τον ΤΑΞΙΘΕΤΗ, ελάτε εσείς, πάρτε νουμεράκι εσείς, εξυπηρετείστε κτλ. όλα με σκοπό να εξυπηρετήσει ο άνθρωπος, αλλά τόσο ΤΡΑΓΙΚΑ ΛΑΘΟΣ.

Δεν μπορεί να σκεφτεί ΛΙΓΟ ΑΝΤΙΣΥΜΒΑΤΙΚΑ ο άνθρωπος, να πάρει τα 2 τσακάλια νεαρούς του καταστήματος, να βάλει 2 desktops σε 2 τραπέζια κι να δείχνει την χρήση του web banking της Τράπεζας ;

ΆΜΕΣΑ, διαδραστικά, πόσο ασφαλές είναι κτλ. Δεν ήταν όλοι οι πελάτες 80φεύγα, ανεπίδεκτοι μαθήσεως.

Αρκετοί είναι μεσήλικες που απλά δεν έχουν καμμία εξοικείωση με τους υπολογιστές κι θεωρούν δεδομένες τις ουρές κι την ταλαιπωρία.

Φυσικά δεν μπορείς να περιμένεις τέτοιες πρωτοβουλίες από 55άρη τραπεζικό, αμφιβάλλω αν χρησιμοποιεί κι ο ίδιος web banking...

Υ.Γ
Παίδες, απ' το winbank δεν υπάρχει δυνατότητα αλλαγής του ημερήσιου ορίου ανάληψης μετρηρών της χρεωστικής της κάρτας ;
Ψάχνω να βρω την επιλογή κι δεν την βρίσκω.


Δεν είναι η δουλειά τους να κάνουν τον δάσκαλο, εσύ που τα ξέρεις τόσο καλά γιατί δεν βάζεις εναν πάγκο στο κατάστημα για να τους κάνεις δωρεάν μαθήματα;
Αν θέλεις βάζω εγώ τον υπολογιστή

Nozomi
01-10-15, 22:21
Δεν είναι η δουλειά τους να κάνουν τον δάσκαλο, εσύ που τα ξέρεις τόσο καλά γιατί δεν βάζεις εναν πάγκο στο κατάστημα για να τους κάνεις δωρεάν μαθήματα;
Αν θέλεις βάζω εγώ τον υπολογιστή
Και είναι η δουλειά τους να συνωστίζεται κόσμος στο κατάστημα για πολύ απλές τραπεζικές εργασίες που γίνονται με 3-5 κλικ σε ένα απλό κι ευχάριστο interface όπου μόνο πραγματικά ΗΛΙΘΙΟΙ μπορούν να κάνουν λάθος ; Ή μήπως έτσι δικαιολογούνται θέσεις εργασίας ;

Γιατί να μην μπορώ εγώ να πάρω το PIN της κάρτας μου σήμερα (εργασία για την οποία ΠΡΕΠΕI να πάω στο υποκατάστημα) και να περιμένω τον κάθε καθυστερημένο που ΑΡΝΕΙΤΑΙ να πληρώσει on-line επιβαρύνοντας την Τράπεζα με έξοδα συντήρησης ένα σωρό υποκαταστημάτων-υπαλλήλων κτλ. ; ; ;

Στο φινάλε, θέλει να κρατάει στα χέρια του τα 20-50ευρα κι το απόκομμα του λογαριασμού κι να χάνει τον χρόνο του τα πρωϊνά στις Τράπεζες (άλλωστε μιλάμε για συνταξιούχους-άνεργους-αργόσχολους), ΕΠΙΒΑΡΥΝΕ τον με έξοδα συναλλαγής, βάλε π.χ 1€ στον λογαριασμό που θα πληρωθεί με φυσική παρουσία κι ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ τον ότι θα έχει ΠΕΝΑΛΝΤΥ που απασχολεί υπάλληλο για τέτοιες εργασίες.

kafrikistan
01-10-15, 22:29
Για λογαριασμούς μετά την ημερομηνία λήξης και όχι με το πλήρες ποσό, το γκισέ είναι η πιο ανέλικτη μέθοδος, μέσω μηχανήματος ή web banking πληρώνεις ό,τι ποσό θες και όποτε θες. Μοναδική εξαίρεση που γνωρίζω είναι η ΕΥΔΑΠ (μετά τη λήξη μόνο στο τοπικό γραφείο της).

Για να πληρωσεις μεσω web banking θα πρεπει να εχει λεφτα μεσα ο τραπεζικος λογ/σμος σου. Πολλοι καταφερνουν καποια στιγμη να βρουν λεφτα για τη ΔΕΗ/ΟΤΕ τους, θεωρεις οτι πρεπει να πανε πρωτα να τα βαλουν στο λογ/σμο τους ωστε να τα πληρωσουν μετα μεσω web banking? :)

jap
01-10-15, 23:15
Σκέψου λίγο αυτό που γράφεις, ακριβώς το αντίθετο ισχύει, πού θα τα βρει κάποιος τα λεφτά, θα πέσουν μετρητά από τον ουρανό; Εκτός και στηθεί ουρά στο ΑΤΜ για να τα πάρει και μετά άλλη ουρά στο γκισέ για να τα δώσει, τι λογική είναι αυτή; IRMC

TeoT
02-10-15, 03:13
Και είναι η δουλειά τους να συνωστίζεται κόσμος στο κατάστημα για πολύ απλές τραπεζικές εργασίες που γίνονται με 3-5 κλικ σε ένα απλό κι ευχάριστο interface όπου μόνο πραγματικά ΗΛΙΘΙΟΙ μπορούν να κάνουν λάθος ; Ή μήπως έτσι δικαιολογούνται θέσεις εργασίας ;

Γιατί να μην μπορώ εγώ να πάρω το PIN της κάρτας μου σήμερα (εργασία για την οποία ΠΡΕΠΕI να πάω στο υποκατάστημα) και να περιμένω τον κάθε καθυστερημένο που ΑΡΝΕΙΤΑΙ να πληρώσει on-line επιβαρύνοντας την Τράπεζα με έξοδα συντήρησης ένα σωρό υποκαταστημάτων-υπαλλήλων κτλ. ; ; ;

Στο φινάλε, θέλει να κρατάει στα χέρια του τα 20-50ευρα κι το απόκομμα του λογαριασμού κι να χάνει τον χρόνο του τα πρωϊνά στις Τράπεζες (άλλωστε μιλάμε για συνταξιούχους-άνεργους-αργόσχολους), ΕΠΙΒΑΡΥΝΕ τον με έξοδα συναλλαγής, βάλε π.χ 1€ στον λογαριασμό που θα πληρωθεί με φυσική παρουσία κι ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ τον ότι θα έχει ΠΕΝΑΛΝΤΥ που απασχολεί υπάλληλο για τέτοιες εργασίες.

Και γιατι πρεπει ολοι να έχουν υπολογιστη και συνδεση στο διαδικτυο??????

Οσο για το PIN που πηγες να παρεις και σε καθυστερησαν αυτοι που πηγαινουν για να πληρωσουν... δεν νομιζω σε καμια τραπεζα να το δινουν στο γκισε... συνηθως οπου εχω δει εχουν να εχουν καποιο γραφειο που ασχολειται αποκλειστικα με αυτου του ειδους τις εργασιες..... οποτε δεν νομίζω να σε καθυστέρηασν οι "ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΕΝΟΙ" ...

Υπήρξε και εποχη που ειχαν εφευρει .... προμηθειες... εξοδα.... πεναλτυ οπως θες μπορεις να τα πεις .... αλλα ευτυχως ...τους τα κοψανε...

Καλά μέτοχος σε τραπεζα εισαι και ενδιαφερεσαι τοσο πολυ για τα εξοδα.... η νομιζεις αν μειωσουν τα εξοδα τους εσυ θα κερδίσεις κατι ....


Σκέψου λίγο αυτό που γράφεις, ακριβώς το αντίθετο ισχύει, πού θα τα βρει κάποιος τα λεφτά, θα πέσουν μετρητά από τον ουρανό; Εκτός και στηθεί ουρά στο ΑΤΜ για να τα πάρει και μετά άλλη ουρά στο γκισέ για να τα δώσει, τι λογική είναι αυτή; IRMC

Το να έχει ενα μαγαζακι και να μαζεψε τα χρηματα δεν παίζει???

.

moriarti
02-10-15, 10:32
Και είναι η δουλειά τους να συνωστίζεται κόσμος στο κατάστημα για πολύ απλές τραπεζικές εργασίες που γίνονται με 3-5 κλικ σε ένα απλό κι ευχάριστο interface όπου μόνο πραγματικά ΗΛΙΘΙΟΙ μπορούν να κάνουν λάθος ; Ή μήπως έτσι δικαιολογούνται θέσεις εργασίας ;

Γιατί να μην μπορώ εγώ να πάρω το PIN της κάρτας μου σήμερα (εργασία για την οποία ΠΡΕΠΕI να πάω στο υποκατάστημα) και να περιμένω τον κάθε καθυστερημένο που ΑΡΝΕΙΤΑΙ να πληρώσει on-line επιβαρύνοντας την Τράπεζα με έξοδα συντήρησης ένα σωρό υποκαταστημάτων-υπαλλήλων κτλ. ; ; ;

Στο φινάλε, θέλει να κρατάει στα χέρια του τα 20-50ευρα κι το απόκομμα του λογαριασμού κι να χάνει τον χρόνο του τα πρωϊνά στις Τράπεζες (άλλωστε μιλάμε για συνταξιούχους-άνεργους-αργόσχολους), ΕΠΙΒΑΡΥΝΕ τον με έξοδα συναλλαγής, βάλε π.χ 1€ στον λογαριασμό που θα πληρωθεί με φυσική παρουσία κι ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ τον ότι θα έχει ΠΕΝΑΛΝΤΥ που απασχολεί υπάλληλο για τέτοιες εργασίες.Οι τράπεζες δεν είναι δημόσιο για να πρέπει να "δικαιολογούν θέσεις εργασίας". Και είναι τουλάχιστον αστείο να λέμε για επιβάρυνση της καημένης της τράπεζας που αναγκάζεται να ξοδεύεται για να συντηρήσει τα υποκαταστήματά της λες και μιλάμε για το "Χαμόγελο του Παιδιού". Όσον αφορά στους πελάτες που συναντά κανείς στις ουρές δεν είναι όλοι συνταξιούχοι/άνεργοι/αργόσχολοι. Οι αργόσχολοι συνωστίζονται στις καφετέριες. Οι άνεργοι σίγουρα όχι στις τράπεζες (να κάνουν τι? κατάθεση/ανάληψη των χρημάτων που ΔΕΝ έχουν?). Συνταξιούχοι ΟΚ, υπάρχουν και αν έχεις επαφές με τράπεζες θα δεις ότι σκάνε μύτη κυρίως τέλος/αρχή του μήνα για τη σύνταξη και πληρωμή λογαριασμών όπου τότε πράγματι η τράπεζα θυμίζει ΚΑΠΗ αλλά μιλάμε για 2-3 μέρες (και κατά κύριο λόγο στην ΕΤΕ, στις άλλες είναι πιο νορμάλ η κατάσταση). Τις υπόλοιπες μέρες του μήνα οι ουρές λοιπόν δεν δημιουργούνται απο αυτούς που αναφέρεις αλλά κυρίως από επαγγελματίες. Πχ υπάρχουν επαγγέλματα που πληρώνονται με επιταγές άρα η πολύ συχνή επίσκεψη στην τράπεζα είναι μονόδρομος. Υπάρχουν επαγγέλματα που η πληρωμή πρέπει να γίνει υποχρεωτικά με κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό με ΦΥΣΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ όπου μετά την κατάθεση παίρνεις ειδικό έντυπο που καταθέτεις ως δικαιολογητικό για την εργασία (ακούγεται κάπως κινέζικο αυτό αλλά όσοι ξέρουν κατάλαβαν). Υπάρχουν επαγγέλματα που πρέπει να πας στην τράπεζα πάλι με ειδικό έντυπο για να πληρώσεις κρατήσεις συγκεκριμένου επαγγελματικού επιμελητηρίου για κάθε αμοιβή που παίρνεις (άρα κάθε τρεις και λίγο είσαι στην τράπεζα). Υπάρχουν επαγγέλματα που πρέπει να πας στην τράπεζα για να πληρώσεις τις ασφαλιστικές εισφορές. Και μιλάμε για δεκάδες χιλιάδες τέτοιους επαγγελματίες που υποχρεούνται να πάνε στην τράπεζα για να κάνουν αυτές τις δουλειές και σχηματίζουν καθημερινά ουρές που θα τις ζήλευαν και οι συνταξιούχοι στο τέλος του μήνα.


Σκέψου λίγο αυτό που γράφεις, ακριβώς το αντίθετο ισχύει, πού θα τα βρει κάποιος τα λεφτά, θα πέσουν μετρητά από τον ουρανό; Εκτός και στηθεί ουρά στο ΑΤΜ για να τα πάρει και μετά άλλη ουρά στο γκισέ για να τα δώσει, τι λογική είναι αυτή; IRMCΞεχνάς ότι εκτός από τους μισθωτούς υπάρχουν και οι ελεύθεροι επαγγελματίες που σήμερα βγάζεις 100 ευρώ, μετά για μια βδομάδα τίποτα, μετά μια μέρα σου σκάνε 200, μετά πάλι τίποτα κοκ. Τι να καταθέσεις από αυτά? Μπαίνουν στο πορτοφόλι και μένουν εκεί για την κάλυψη των καθημερινών εξόδων.

yyy
02-10-15, 12:30
Αγαπητοί συμφορουμίτες, μπορούμε να μείνουμε στο θέμα του νήματος; Χρεωστικές!
Οι κοινωνικοπολιτικές συζητήσεις περί τραπεζών, θέσεων εργασίας κ.ά., θα μπορούσαν εύκολα να ήταν ένα - πολύ ενδιαφέρον σίγουρα - νέο νήμα! Δεν ανοίγετε ένα;
Ευχαριστώ!

kafrikistan
03-10-15, 07:38
Σκέψου λίγο αυτό που γράφεις, ακριβώς το αντίθετο ισχύει, πού θα τα βρει κάποιος τα λεφτά, θα πέσουν μετρητά από τον ουρανό; Εκτός και στηθεί ουρά στο ΑΤΜ για να τα πάρει και μετά άλλη ουρά στο γκισέ για να τα δώσει, τι λογική είναι αυτή; IRMC

Φιλε εγω σχολιασα το κουφο που εγραψες κι εσυ μου λες που θα βρει καποιος τα λεφτα? Πες οτι τα δανειζεται απ το γειτονα ή το πεθερο του, δεν ειναι αυτο το θεμα για το οποιο μιλαγες.

manoulamou
03-10-15, 20:10
Να κοψει το λαιμο του να τα βρει τα λεφτα...
Αμα δεν τ αρεσει η δουλεια που κανει να σηκωθει να φυγει
Αααχ τι ωραια και κοινωνικα ακουγονται ολα τουτα!
Οσο για το PIN, εμένα γιατι μου εστειλαν μαζι με την καρτα μια επιστολη με οδηγιες, πηρα τηλεφωνο το 181818 , μου ειπαν τα... τετραγωνακια και μετα απλα εκανα την ενεργοποιηση στο ΑΤΜ?
:whistle:

kasadi
05-10-15, 10:03
θέλω να βάλω κάρτα σε κινητό whats up με ηλεκτρονικό τρόπο και ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος αν αποθηκευέται ο αριθμός της χρεωστικής κάρτας στην cosmote, όπως π.χ. στο amazon, γιατί δεν θέλω κάτι τέτοιο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.