PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 [85] 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

runner70
05-10-15, 10:17
θέλω να βάλω κάρτα σε κινητό whats up με ηλεκτρονικό τρόπο και ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος αν αποθηκευέται ο αριθμός της χρεωστικής κάρτας στην cosmote, όπως π.χ. στο amazon, γιατί δεν θέλω κάτι τέτοιο.

Εχει δυο επιλογες στο cosmote.gr:

1) Να αποθηκευτει μονο ο αριθμος της καρτας χωρις τον ccv και χωρις την ημερομηνια ληξης
2) Να μην αποθηκευτει τιποτα

dimtz
12-10-15, 18:21
λεβεντες αν βγαλω τωρα χρεωστικη καρτα e-prepaid μπορει το paypal να μου κρατησει το 1,5 ευρω για επιβεβαιωση η θα υπαρχει θεμα;

stelakis1914
12-10-15, 21:05
Το πιθανότερο είναι να καταφέρεις να την καταχωρήσεις χωρίς πρόβλημα. Ίσως απαιτηθούν όμως 2-3 προσπάθειες για να γίνει τελικά αυτό.

dimtz
12-10-15, 23:45
μαλιστα, καλα αν δε δοκιμασεις που λενε δε θα μαθεις

Serafeim Karakostas
23-10-15, 20:40
Τώρα με τους ελέγχους κεφαλαίων είναι δυνατή η ανάληψη μετρητών από πιστωτική κάρτα ή όχι;

manoulamou
24-10-15, 13:47
4. Μπορώ να χρησιμοποιήσω την πιστωτική ή προπληρωμένη μου κάρτα για αναλήψεις μετρητών στην Ελλάδα και στο εξωτερικό;

Οχι, η συγκεκριμένη συναλλαγή δεν επιτρέπεται.
(http://www.nomisma.com.cy/el-gr/greece/52/62797?pgn=0#.VithAyvahh4)
:hmm:

Manolis_karas
24-10-15, 23:01
4. Μπορώ να χρησιμοποιήσω την πιστωτική ή προπληρωμένη μου κάρτα για αναλήψεις μετρητών στην Ελλάδα και στο εξωτερικό;

Οχι, η συγκεκριμένη συναλλαγή δεν επιτρέπεται.
(http://www.nomisma.com.cy/el-gr/greece/52/62797?pgn=0#.VithAyvahh4)
:hmm:
Εγώ έκανα αναλήψεις μετρητών με πιστωτική κάρτα, συνδεδεμένη με λογαριασμό στην τράπεζα της, αλλά και μέσω Δίας, από την αρχή των CC. Πάντα βεβαίως μέσα στο εβδομαδιαίο όριο.
Πιθανόν να μην γίνεται με χρέωση της κάρτας, αλλά μόνο με χρέωση λογαριασμού.

jkoukos
24-10-15, 23:05
Άλλο αυτό και άλλο να κάνεις ανάληψη με πίστωση.
Οι πιστωτικές συνήθως δεν είναι συνδεδεμένες με κάποιον λογαριασμό και χρησιμοποιούνται μόνο ως πίστωση, δηλαδή δανεικό χρήμα έστω και για μικρό χρονικό διάστημα.

Nozomi
24-10-15, 23:09
Εγώ έκανα αναλήψεις μετρητών με πιστωτική κάρτα, συνδεδεμένη με λογαριασμό στην τράπεζα της, αλλά και μέσω Δίας, από την αρχή των CC. Πάντα βεβαίως μέσα στο εβδομαδιαίο όριο.
Πιθανόν να μην γίνεται με χρέωση της κάρτας, αλλά μόνο με χρέωση λογαριασμού.
Μάλλον η κάρτα να λειτούργησε ως χρεωστική, δλδ αφαίρεσε το ποσό απ' τον λογαριασμό (μπορείς να το τσεκάρεις!) δανεικό χρήμα από πιστωτική κάρτα δεν γίνεται να βγάλει κανείς απ΄την αρχή των cc...

Όχι ότι έχει κι ιδιαίτερη σημασία γιατί είναι η χειρότερη μορφή δανεικών μπορείς να πάρεις (μόνο από τοκογλύφο είναι καλύτερη :p ) αλλά είναι άλλη μια χρήσιμη λειτουργία που χάσαμε με τα cc.

Manolis_karas
24-10-15, 23:13
.... δλδ αφαίρεσε το ποσό απ' τον λογαριασμό (μπορείς να το τσεκάρεις!)...
Εννοείται ότι αυτό έγινε.

Nozomi
30-10-15, 04:00
Πληρωμή ξενοδοχείων στην Γερμανία με φυσική παρουσία με ελληνικές πιστωτικές χωρίς κανένα πρόβλημα.

Μάλιστα η έγκριση ήταν ταχύτατη, ελέω γρήγορου Ιντερνετ προφανώς.

lewton
30-10-15, 10:33
Πληρωμή ξενοδοχείων στην Γερμανία με φυσική παρουσία με ελληνικές πιστωτικές χωρίς κανένα πρόβλημα.

Μάλιστα η έγκριση ήταν ταχύτατη, ελέω γρήγορου Ιντερνετ προφανώς.

Ο,τι να'ναι. Facepalm

Nozomi
30-10-15, 11:41
Ο,τι να'ναι. Facepalm
Ό,τι να ναι για ότι περνούν οι ελληνικές πιστωτικές ή για το ταχύτατο Ίντερνετ ;

Δεν υπάρχει λόγος να spamm-άρεις σε όλα τα θέματα που γράφω, παρέμεινε στα πολιτικά κι στα της Ζωίτσας που είσαι εξπέρ, εδώ υπάρχει κόσμος που ενημερώνεται.

Collective_Soul
30-10-15, 16:27
Παιδια μου ηρθε η mastercard της εθνικης σε αντικατασταση της ethnocash

Τωρα που παρατηρω και τις δυο καρτες διπλα διπλα και οι δυο αναγραφουν κανονικα το επωνυμο και το αρχικο γραμμα του middle name(ονομα πατρος) αλλα τωρα βλεπω οτι και στο μικρο ονομα αναγραφεται μονο το πρωτο γραμμα (με λατινικους χαρακτηρες ολα προφανως)

Σας συμβαινει και εσας αυτο ;;

tsorbi
30-10-15, 16:34
Επιβεβαιώνω.

jkoukos
30-10-15, 17:01
Και σε μένα το ίδιο.
Επίσης στις πιστωτικές (Visa, Mastercard) της Εθνικής το μικρό όνομα αναγράφεται με τα 3 πρώτα γράμματα και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα χρόνια τώρα σε αγορές στο εσωτερικό ή στο εξωτερικό.

Collective_Soul
30-10-15, 17:09
Ευχαριστω παιδια...νομιζα οτι ειχε γινει κατι λαθος με τη δικη μου καρτα

xspy
30-10-15, 17:17
Παιδια μου ηρθε η mastercard της εθνικης σε αντικατασταση της ethnocash

Τωρα που παρατηρω και τις δυο καρτες διπλα διπλα και οι δυο αναγραφουν κανονικα το επωνυμο και το αρχικο γραμμα του middle name(ονομα πατρος) αλλα τωρα βλεπω οτι και στο μικρο ονομα αναγραφεται μονο το πρωτο γραμμα (με λατινικους χαρακτηρες ολα προφανως)

Σας συμβαινει και εσας αυτο ;;
Ναί,συμβαίνει ακριβώς το ίδιο σ'όλες τις χρεωστικές της Εθνικής Τράπεζας.Να ρωτήσω μια παρόμοια περίπτωση που παραμένει απορία μου και αναζητώ επιβεβαίωση (διότι μου είπαν αρχικά χωρίς να γνωρίζουν το ονοματεπώνυμο μου ότι το όριο είναι 23 χαρακτήρες μαζι με τα κενά και στη συνέχεια που έμαθαν το ονοματεπώνυμο μου, προφανώς για να μην ασχοληθούν,μου είπαν ότι είναι 21 και σε εμένα είναι 22!.Λεπτομέρεια βέβαια,ωστόσο επειδή έχω την εντύπωση ότι δεν ισχύει η απάντηση που έλαβα,τους έχω ενημερώσει ότι θα επανέλθω μόλις εντοπίσω κάτοχο με 22-23 χαρακτήρες και ολόκληρο ονοματεπώνυμο καταχωρημένο :p ).Υπάρχει κάτοχος της Χρεωστικής Alpha Bank Enter Visa όπου το ονοματεπώνυμο του έχει καταχωρηθεί ολόκληρο στο πλαστικό της κάρτας και είναι 22-23 χαρακτήρες συνολικά? π.χ.GEORGIOS.S.PAPADOPOULOS?

button
30-10-15, 18:37
Σε μένα είναι μόνο αρχικό γράμμα Ι και Ν και επίθετο 15 χαρακτήρων στα λατινικά

kover
30-10-15, 20:59
Πλήρωσα αεροπορικά Lufthansa σύνολο 1350€ με Aegean bonus visa. Λόγω λάθους της Lufthansa δέσμευσαν τα δίπλα χρήματα για 7 ημέρες (σύνολο 2.700€). Κλείστηκαν απο το site της εταιρείας στις 23 Οκτωβρίου. Πριν ένα μήνα αντίστοιχη προσπάθεια για αγορά εισιτηρίων έπεσε στο κενό.

lewton
30-10-15, 23:45
Ό,τι να ναι για ότι περνούν οι ελληνικές πιστωτικές ή για το ταχύτατο Ίντερνετ ;

Δεν υπάρχει λόγος να spamm-άρεις σε όλα τα θέματα που γράφω, παρέμεινε στα πολιτικά κι στα της Ζωίτσας που είσαι εξπέρ, εδώ υπάρχει κόσμος που ενημερώνεται.
Ποιο ταχύτατο Internet; Μήπως συνδέθηκες στο Wifi τους και έτρεξες speed test;
Η συνεισφορά μου στο παρόν thread (όπως και στο forum συνολικά) δεν αφορά μόνο να ενημερώνω τον κόσμο αλλά και να μην αφήνω την παραπληροφόρηση να οργιάζει. Άκου λέει, πιο γρήγορα η έγκριση επειδή έχουν πιο γρήγορο Internet. :vava: :facepalm:
Όσον αφορά τον κόσμο που ενημερώνεται, όχι απλά έχω ενημερώσει τον κόσμο (χωρίς παραπληροφόρηση) αλλά έχω στείλει και προσκλήσεις για το number26 (http://number26.de), με αποτέλεσμα χάρη σε εμένα πολλά μέλη του adslgr να έχουν παρακάμψει πλήρως τα capital controls και να κάνουν τη δουλειά τους σαν άνθρωποι.

sdikr
30-10-15, 23:56
Ποιο ταχύτατο Internet; Μήπως συνδέθηκες στο Wifi τους και έτρεξες speed test;
Η συνεισφορά μου στο παρόν thread (όπως και στο forum συνολικά) δεν αφορά μόνο να ενημερώνω τον κόσμο αλλά και να μην αφήνω την παραπληροφόρηση να οργιάζει. Άκου λέει, πιο γρήγορα η έγκριση επειδή έχουν πιο γρήγορο Internet. :vava: :facepalm:
Όσον αφορά τον κόσμο που ενημερώνεται, όχι απλά έχω ενημερώσει τον κόσμο (χωρίς παραπληροφόρηση) αλλά έχω στείλει και προσκλήσεις για το number26 (http://number26.de), με αποτέλεσμα χάρη σε εμένα πολλά μέλη του adslgr να έχουν παρακάμψει πλήρως τα capital controls και να κάνουν τη δουλειά τους σαν άνθρωποι.

αρε μεγάλε lewton, πριν απο εσένα δεν υπήρχαν τα send money στο Paypal, ούτε το revolut, moneysafe, άξιος!!
Το να καβαλας λίγο το καλάμι δεν είναι κακό

Thanasis159
30-10-15, 23:58
Νομίζω ότι ισχύει μόνο για κατοίκους Γερμανίας και Αυστρίας... Κάνω λάθος; Αν ναι, σίγουρα ενδιαφέρομαι!

Καλησπέρα σε όλους,


Διάβασα σε ένα άλλο forum πως άρχισαν να στέλνουν μηνύματα σε όσους έχουν εγγραφεί στην υπηρεσία με διευθύνσεις τύπου postbox/mailbox.de και άρχισαν να με ζώνουν τα φίδια. Έχει πέσει τίποτα στην αντίληψή σας;

lewton
31-10-15, 00:04
αρε μεγάλε lewton, πριν απο εσένα δεν υπήρχαν τα send money στο Paypal, ούτε το revolut, άξιος!!
Ευχαριστώ.

- - - Updated - - -


Καλησπέρα σε όλους,


Διάβασα σε ένα άλλο forum πως άρχισαν να στέλνουν μηνύματα σε όσους έχουν εγγραφεί στην υπηρεσία με διευθύνσεις τύπου postbox/mailbox.de και άρχισαν να με ζώνουν τα φίδια. Έχει πέσει τίποτα στην αντίληψή σας;
Δώσε link, από περιέργεια.
Σοβαρά, αν πάει ο άλλος και ανοίξει λογαριασμο με mailbox.de τι περιμένει; Εδώ στην Ελλάδα μας έβαλαν πριν 2-3 χρόνια να αποδείξουμε τα πάντα λόγω εντολών της Τράπεζας της Ελλάδος.

Thanasis159
31-10-15, 12:58
Ευχαριστώ.

- - - Updated - - -


Δώσε link, από περιέργεια.
Σοβαρά, αν πάει ο άλλος και ανοίξει λογαριασμο με mailbox.de τι περιμένει; Εδώ στην Ελλάδα μας έβαλαν πριν 2-3 χρόνια να αποδείξουμε τα πάντα λόγω εντολών της Τράπεζας της Ελλάδος.

Link δεν έχω, απλά μου κοινοποίησε το σώμα του mail που έλαβε και είναι αυτό

It has come to our attention that you have opened your NUMBER26 account using a postbox at a mailbox company for your shipping address.

In order to open an account at NUMBER26 it is required to have an official residence either in Germany or in Austria. Please see also our terms and condition on our website:

number26.de/agb/.

Therefore, unfortunately, we have to close your NUMBER26 account.

If you have any further questions, please do not hesitate to contact us.

Kind regards

Κι εγώ δυστυχώς με mailbox.de διεύθυνση έχω ανοίξει τον λογαριασμό... Τους είχα ρωτήσει σε παλιότερο mail τι θα γίνει αν αλλάξω διεύθυνση αφού έχω ανοίξει λογαριασμό και μου είχαν πει πως δεν υπάρχει πρόβλημα. Λες να την αλλάξω σε Ελλάδα από τώρα;

yyy
31-10-15, 15:20
Κι εγώ δυστυχώς με mailbox.de διεύθυνση έχω ανοίξει τον λογαριασμό... Τους είχα ρωτήσει σε παλιότερο mail τι θα γίνει αν αλλάξω διεύθυνση αφού έχω ανοίξει λογαριασμό και μου είχαν πει πως δεν υπάρχει πρόβλημα. Λες να την αλλάξω σε Ελλάδα από τώρα;

Δε χάνεις κάτι να τους πεις ότι μετακόμισες Ελλάδα στο μεσοδιάστημα. Αλλά λογικά δε θα αλλάξει κάτι, αφού σου έγραψαν ότι "it is required to have an official residence either in Germany or in Austria".

lewton
01-11-15, 16:22
Είναι γνωστό ότι στις περισσότερες χώρες της Ευρώπης πλέον λογαριασμό ανοίγουν μόνο σε κατοίκους.
Συνήθως όταν φύγεις δε στον κλείνουν αυτόματα αλλά πρέπει να υποκρίνεσαι τον κάτοικο.
Πχ εγώ τον ελβετικό μου λογαριασμό τον κράτησα ενεργό αλλά έχω δώσει διεύθυνση ελβετική όπου και καλά μένω τώρα.

Φανερός Πράκτωρ
01-11-15, 16:28
Συνήθως όταν φύγεις δε στον κλείνουν αυτόματα αλλά πρέπει να υποκρίνεσαι τον κάτοικο.
Εγώ σε Γαλλία & Γερμανία ποτέ δεν χρειάστηκε να υποκριθώ τίποτα & μάλιστα τους ενημερώνω για τη νέα διεύθυνσή μου κάθε φορά για να μου στέλνουν εκεί τα γράμματα.

lewton
01-11-15, 18:05
Εγώ σε Γαλλία & Γερμανία ποτέ δεν χρειάστηκε να υποκριθώ τίποτα & μάλιστα τους ενημερώνω για τη νέα διεύθυνσή μου κάθε φορά για να μου στέλνουν εκεί τα γράμματα.

Ενδιαφέρον. Εγώ δε θέλω να μου πουν οι Ελβετοί να πάρω τα φράγκα μου (και να τα μετατρέψω σε άχρηστα euros) οπότε έχω δώσει διεύθυνση στη Γενεύη και όλη ή αλληλογραφία (δηλαδή τίποτα, εκτός αν χάσω την κάρτα μου και ζητησω αντικατάσταση) διακινείται από εκεί.

- - - Updated - - -

Δείτε και αυτό: http://europa.eu/youreurope/citizens/shopping/financial-products-and-services/bank-accounts-eu/index_en.htm
Λέει ότι είναι στο χέρι της τράπεζας να δεχθεί ή όχι μη κατοίκους.

Όπως επίσης και αυτό: http://banks-germany.com/open-dkb-euro-bank-account-for-non-residents
Λέει για την DKB (άλλη 100% online γερμανική τράπεζα) που άνοιγε λογαριασμό σε μη κατοίκους αλλά όχι πια.

cool11
01-11-15, 19:23
Η Αlpha το σαββατοκυριακο, δεν εχει τηλεφωνικο helpdesk?
Καλεσα καμια 10αρια φορες, ζητησα να μιλησω με εκπροσωπο, και στο τελος τιποτε!
Μονο εργασιμες μερες και ωρες εξυπηρετουν αυτοι????

thourios
01-11-15, 19:32
Μια από τα ίδια και εγώ κάλεσα. Στα 15 λεπτά η μουσική αναμονής κοβόταν και μετά από μερικά δευτερόλεπτα κοβόταν και η γραμμή. Παλιά η εξυπηρέτηση ήταν σε ορισμένες τράπεζες 24ωρη. Τέλος τώρα αυτά. Τουλάχιστον δεν ενημερώνουν ότι η υπηρεσάι δεν είναι διαθέσιμη αλλά σε αφήνουν και περιμένεις :down:

ntoremi
01-11-15, 21:08
Ποια τηλεφωνικη εξυπηρετηση?!?!? Ακομα και τα παλια "καλα" χρονια, επαιρνες τηλεφωνο, σε τρελαιναν σε 15 ερωτησεις ασφαλειας (ταχα μου) (phone banking pin, ημ γεννησης, ταυτοτητα, διευθυνση, κλπ κλπ) και μετα σου ελεγαν "α αυτο το προβλημα σας δεν μπορουμε να το λυσουμε τηλεφωνικα, πρεπει να πατε σε καταστημα". Ε...
Μονο για απωλεια καρτας λειτουργει το τηλεφωνο κι αυτο επειδη ειναι εταιρια outsourcing κι οχι η ιδια η τραπεζα.

Φανερός Πράκτωρ
01-11-15, 21:33
Δείτε και αυτό: http://europa.eu/youreurope/citizens/shopping/financial-products-and-services/bank-accounts-eu/index_en.htm
Λέει ότι είναι στο χέρι της τράπεζας να δεχθεί ή όχι μη κατοίκους.

Όπως επίσης και αυτό: http://banks-germany.com/open-dkb-euro-bank-account-for-non-residents
Λέει για την DKB (άλλη 100% online γερμανική τράπεζα) που άνοιγε λογαριασμό σε μη κατοίκους αλλά όχι πια.

Ναι αλλά άμα σε δεχτούν, τότε μπορούν να σε διώξουν;
Και εγώ όταν άνοιξα τους λογαριασμούς, είχα σπίτι, δουλειά και μισθό στην αντίστοιχη χώρα. Προφανώς όταν φεύγω, οι λογαριασμοί μένουν στάσιμοι. Πάντως με τη Γαλλική μου τράπεζα δεν έχουμε και τις μεγαλύτερες αγάπες παρόλα αυτά δε μου έχουν δείξει την πόρτα (όχι ότι με νοιάζει και πάρα πολύ).

goku
01-11-15, 22:12
Παιδιά, λίγο άσχετο αλλά και σχετικό αυτό που θα ρωτήσω. Αν θέλω να κάνω αγορές σε νόμισμα διαφορετικό του ευρώ, που μπορώ να δω τις τρέχουσες ισοτιμίες; Η κάθε τράπεζα έχει τις δικές της; Έχω την χρεωστική της Πειραιώς αν έχει σημασία.

lewton
01-11-15, 22:28
Ναι αλλά άμα σε δεχτούν, τότε μπορούν να σε διώξουν;
Και εγώ όταν άνοιξα τους λογαριασμούς, είχα σπίτι, δουλειά και μισθό στην αντίστοιχη χώρα. Προφανώς όταν φεύγω, οι λογαριασμοί μένουν στάσιμοι. Πάντως με τη Γαλλική μου τράπεζα δεν έχουμε και τις μεγαλύτερες αγάπες παρόλα αυτά δε μου έχουν δείξει την πόρτα (όχι ότι με νοιάζει και πάρα πολύ).
Είναι θέμα τύχης και εθνικότητας.
Πχ στην Ελβετία, λόγω των πρόσφατων προβλημάτων με τις αμερικάνικες αρχές, με το που φεύγει Αμερικάνος από τη χώρα του λένε να πάρει τα λεφτά και να κλείσει το λογαριασμό.
Εμένα ως Ευρωπαίο δεν ξέρω πόσο θα τους έκαιγε να με διαγράψουν, αλλά για καλό και για κακό έδωσα άλλη διεύθυνση στην Ελβετία. Βέβαια μπορεί ανά πάσα στιγμή να μάθουν από το Office de la Population ότι έχω διαγραφεί αλλά είπα να μην τους διευκολύνω.

orestis2
03-11-15, 16:27
παιδια με το go4more της εθνικης, περνεις ποντους απο οπου κι αν ψωνισεις με καρτα ή μονο απο συγκεκριμενα καταστηματα?
Χθες ας πουμε εκανα αγορες σε praktiker και σε ενα αλλο μαγαζι (συνολικα γυρω στα 300 ευρω) πληρωσα παντου με καρτα αλλα ποντους δεν πηρα.
Ξερω οτι τους ποντους τους εξαργυρωνεις μονο σε συγκεκριμενα καταστηματα, αλλα πιστευα οτι απο οπου και να κανεις αγορες με καρτα σου δεινει ποντους. Δεν ισχυει κατι τετοιο?

michpan
03-11-15, 19:58
Στο site της εθνικής γράφει ότι οι συναλλαγές πρέπει να γίνουν με POS της Εθνικής τράπεζας.. ίσως γι'αυτό;

tsorbi
03-11-15, 20:37
Υπάρχει εφαρμογή για κινητά στο app store και στο google play από οπού μπορείς να δεις τους πόντους σου με 500 πόντους bonus εγγραφής.
https://www.nbg.gr/el/go4more
Υ.Γ. Επίσης μπορείς να δεις τους πόντους σου και στο Ibank.

kafrikistan
04-11-15, 00:18
παιδια με το go4more της εθνικης, περνεις ποντους απο οπου κι αν ψωνισεις με καρτα ή μονο απο συγκεκριμενα καταστηματα?
Χθες ας πουμε εκανα αγορες σε praktiker και σε ενα αλλο μαγαζι (συνολικα γυρω στα 300 ευρω) πληρωσα παντου με καρτα αλλα ποντους δεν πηρα.
Ξερω οτι τους ποντους τους εξαργυρωνεις μονο σε συγκεκριμενα καταστηματα, αλλα πιστευα οτι απο οπου και να κανεις αγορες με καρτα σου δεινει ποντους. Δεν ισχυει κατι τετοιο?

Στη σελίδα του go4more λεει σε ποια κατ/τα παιρνεις ποντους, στο μεταξυ περασαν οι ποντοι της πρωτομηνιας αλλα σε μενα τουλαχιστον οχι σωστα, ελπιζω να διορθωθει.



Υπάρχει εφαρμογή για κινητά στο app store και στο google play από οπού μπορείς να δεις τους πόντους σου με 500 πόντους bonus εγγραφής.


500 ποντοι ειναι 1,25€.
Επισης λενε, πληρωσε τον ενφια μεσω Εθνικης και θα παρεις 1 ποντο / 1 ευρω... Πολυ κουβαρνταδες ειναι οι αγιογδυτες :lol:

dimtz
04-11-15, 01:17
Εχω βγαλει e-prepaid στην eurobank ,διαβαζοντας τις οδηγειες - πληροφοριες για την συγκεκριμενη καρτα λεει οτι μπορουμε να παρουμε πισω το ποσο που βαλαμε στην e-prepaid οποτε θελουμε μεσα απο το ebanking, ε ωραια λεω θα βαλω καποια χρηματα για να κανω μια αγορα και αν δεν περασει θα τα γυρισω πισω, αμ δε ,με την καμια δε γινετε ,καλω την εξυπηρετηση και μου λεει λογο cc δεν μπορεις και πρεπει να παω στο καταστημα να κανω αιτηση επιστροφης η με phone banking τα οποια θα τα παραλαβω σε 6 εργασιμες, τι να πω βρε παιδια, μου ερχετε να παρω οτι εχω και δεν εχω απο αυτην την τραπεζα, ο υπαλληλος φυσικα πηρε την θεση μου λεγοντας με οτι επρεπε να το διευκρινιζει, τεσπα , κοιταξτε που καταντησαμε

thourios
04-11-15, 10:08
Και οι άλλες τράπεζες μην νομίζεις ότι είναι καλύτερες! :evil:

pan05
04-11-15, 12:16
Καλημέρα,

Έχω μια χρεωστική MasterCard της Eurobank και σε κάποια sites (όχι όλα) κατά την διαδικασία της αγοράς μου ζητάει ένα επιπλέον βήμα SecureCode στο οποίο αν και συμπληρώνω σωστά στοιχεία που ζητούνται η συναλλαγή δεν ολοκληρώνεται ποτέ.

Ψάχνοντας λίγο το θέμα βρήκα στο site της Eurobank την υπηρεσία "Verified by VISA & MasterCard SecureCode" όπου με σύνδεσμο σε άλλη σελίδα ζητάει τον κωδικό της κάρτας προκειμένου να ολοκληρωθεί η εγγραφή.

Η εγγραφή σε αυτή την υπηρεσία είναι η λύση στο πρόβλημά που περιέγραψα; Το έχει κάνει κάποιος; Είναι δωρεάν; Έχει καμιά άλλη επίπτωση στη λειτουργία της κάρτας;

Ευχαριστώ προκαταβολικά

thourios
04-11-15, 12:22
Το έχω κάνει. Είναι δωρεάν
Πρόβλημα θα υπάρχει μετά αν ξεχάσεις το κωδικό. Τρέχα γύρευε. Ευτυχώς εγώ τον θυμόμουν. Δεν τον ζητάει πάντα.

orestis2
04-11-15, 13:56
Καλημέρα,

Έχω μια χρεωστική MasterCard της Eurobank και σε κάποια sites (όχι όλα) κατά την διαδικασία της αγοράς μου ζητάει ένα επιπλέον βήμα SecureCode στο οποίο αν και συμπληρώνω σωστά στοιχεία που ζητούνται η συναλλαγή δεν ολοκληρώνεται ποτέ.

Ψάχνοντας λίγο το θέμα βρήκα στο site της Eurobank την υπηρεσία "Verified by VISA & MasterCard SecureCode" όπου με σύνδεσμο σε άλλη σελίδα ζητάει τον κωδικό της κάρτας προκειμένου να ολοκληρωθεί η εγγραφή.

Η εγγραφή σε αυτή την υπηρεσία είναι η λύση στο πρόβλημά που περιέγραψα; Το έχει κάνει κάποιος; Είναι δωρεάν; Έχει καμιά άλλη επίπτωση στη λειτουργία της κάρτας;

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Χθες εκανα μια αγορα με χρεωστικη της εθνικης. Οταν πηγα να πληρωσω μου εμφανησε το παραθυρο για το SecureCode. Εκανα ολη τη διαδικασια , εκανα εγγραφη στην υπηρεσια και η παραγγελια ολοκληρωθηκε κανονικα.
Το πιο βασικο ειναι να κρατησεις καπου τους κωδικους που 8α βαλεις γιατι τις επομενες φορες θα πρεπει αν τους χρησιμοποιεις οταν κανεις μια αγορα με την καρτα. Τη διαδικασια με το SecureCode πρεπει να την εχουν καποια site, οχι ολα.

- - - Updated - - -


Στο site της εθνικής γράφει ότι οι συναλλαγές πρέπει να γίνουν με POS της Εθνικής τράπεζας.. ίσως γι'αυτό;

Απ οτι βλεπω τελικα περασε τους ποντους σημερα , μετα απο 2 μερες.
Λογικα στα καταστηματα που λεει στο site περνεις περισσοτερους ποντους, ενω στα υπολοιπα περνεις λιγοτερους.
Στα public σου λεει ποσους ποντους πηρες πανω στην αποδειξη. Ενω στο praktiker η αποδειξη δεν γραφει τιποτα για ποντους.
Χθες το βραδυ παντως που εκανα μια online αγορα με την καρτα, βλεπω οτι παλι δεν εχει περασει τιποτα. Ελπιζω να τους περασει τις επομενες μερες.

thourios
04-11-15, 14:37
Αυτό με τους πόντους είναι ψιλο μούφα στις περισσότερες των περιπτώσεων.
Πρέπει να αγοράσεις ένα supermarket ολόκληρο για να κερδίσεις μερικά ξυραφάκια. Αυτό με τη Citi vodaphone ήταν καλό που τώρα είναι alpha vodaphone. Με αυτό τον τρόπο δεν πλήρωνα ποτέ τηλέφωνο.;);)

orestis2
04-11-15, 14:57
Αυτό με τους πόντους είναι ψιλο μούφα στις περισσότερες των περιπτώσεων.
Πρέπει να αγοράσεις ένα supermarket ολόκληρο για να κερδίσεις μερικά ξυραφάκια. Αυτό με τη Citi vodaphone ήταν καλό που τώρα είναι alpha vodaphone. Με αυτό τον τρόπο δεν πλήρωνα ποτέ τηλέφωνο.;);)

Γενικα σου δεινει πολλους ποντους μονο στα συνεργαζομενα καταστηματα. Στα ολα τα αλλα σου δεινει ελαχιστους.
Π.χ.
Στα public που ειναι συνεργαζομενο με το go4more σε αγορα 14 ευρω μου εδωσε 599 ποντους.
Στο praktiker για αγορα 80 ευρω μου εδωσε μολις 32 ποντους.
Και σε ενα αλλο καταστημα που εκανα αγορα 220 ευρω μου εδωσε 73 ποντους.
Οποτε για να περνεις πολλους ποντους πρεπει να ψωνιζεις απο τα συνεργαζομενα που ειναι ομως ελαχιστα.

Tasos Slodyczka
04-11-15, 17:36
Καλησπέρα! έβγαλα χρεωστικη προσφατα και εβαλα σε αδειο λογαριασμο ταμιευτηριου χρηματα κανοντας καποιος αγορες μικρου ποσου...πηγαινοντας ομως σε atm ειδα οτι εκτος απο τα λεφτα που αφαιρεθηκαν των αγορων αφαιρεθηκε και ενα μικρο ποσο(κανοντας τα μαθηματικά) περιπου 0,90 ?!αλιστα αυτό εχει γίνει 2 φορές(συνολο 1,80)!υπάρχουν τίποτα κρυφές χρεώσεις απο τη μερια της εθνικής ? δεν μπορω να καταλάβω γτ ειμαι μειον 1.80...

michpan
04-11-15, 18:58
Αυτό με τους πόντους είναι ψιλο μούφα στις περισσότερες των περιπτώσεων.
Πρέπει να αγοράσεις ένα supermarket ολόκληρο για να κερδίσεις μερικά ξυραφάκια. Αυτό με τη Citi vodaphone ήταν καλό που τώρα είναι alpha vodaphone. Με αυτό τον τρόπο δεν πλήρωνα ποτέ τηλέφωνο.;);)

Στην περίπτωση της Εθνικής δεν είναι γιατί σου δίνει πόντους για συναλλαγές που κάνεις και με το Internet Banking. Εγώ ας πούμε που πληρώνω όλους τους λογαριασμούς και κάνω τις μεταφορές ή πληρωμές σε άλλους λογαριασμούς από εκεί, κερδίζω εύκολα πόντους..

manoulamou
04-11-15, 20:30
Καλησπέρα! έβγαλα χρεωστικη προσφατα και εβαλα σε αδειο λογαριασμο ταμιευτηριου χρηματα κανοντας καποιος αγορες μικρου ποσου...πηγαινοντας ομως σε atm ειδα οτι εκτος απο τα λεφτα που αφαιρεθηκαν των αγορων αφαιρεθηκε και ενα μικρο ποσο(κανοντας τα μαθηματικά) περιπου 0,90 ?!αλιστα αυτό εχει γίνει 2 φορές(συνολο 1,80)!υπάρχουν τίποτα κρυφές χρεώσεις απο τη μερια της εθνικής ? δεν μπορω να καταλάβω γτ ειμαι μειον 1.80...
:hmm:
Γενικα η Εθνικη δεν εχει ΚΡΥΦΕΣ χρεωσεις, ξερω οτι βαζουν προμηθεια στον λιανοπωλητη, δεν εχω ακουσει για κατι επιπλεον σε "μικρη" συναλλαγη... επισης ειχε αναφερθει αυτο το ποσο για paypal...
Εχεις την καινουργια Debit Mastercard?
Μηπως ειναι τιποτε χρεωστικοι τοκοι που δεν ειχε ενημερωθει ο λογαριασμος απο παλια?
:hmm:

Collective_Soul
04-11-15, 20:43
Καλησπέρα! έβγαλα χρεωστικη προσφατα και εβαλα σε αδειο λογαριασμο ταμιευτηριου χρηματα κανοντας καποιος αγορες μικρου ποσου...πηγαινοντας ομως σε atm ειδα οτι εκτος απο τα λεφτα που αφαιρεθηκαν των αγορων αφαιρεθηκε και ενα μικρο ποσο(κανοντας τα μαθηματικά) περιπου 0,90 ?!αλιστα αυτό εχει γίνει 2 φορές(συνολο 1,80)!υπάρχουν τίποτα κρυφές χρεώσεις απο τη μερια της εθνικής ? δεν μπορω να καταλάβω γτ ειμαι μειον 1.80...

Αγορασες μεσω paypal ?

Εγω οταν συνεδεσα την καρτα μου τραβηξε εναμισυ ευρω που θα μου τα επιστρεψει λογω verification και επισης αλλα 92 λεπτα του ευρω σαν δεσμευση που θα αποδεσμευτουν το πολυ σε ενα μηνα

@ ADSLgr.com All rights reserved.