PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 [86] 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

stelakis1914
04-11-15, 21:16
Καλησπέρα! έβγαλα χρεωστικη προσφατα και εβαλα σε αδειο λογαριασμο ταμιευτηριου χρηματα κανοντας καποιος αγορες μικρου ποσου...πηγαινοντας ομως σε atm ειδα οτι εκτος απο τα λεφτα που αφαιρεθηκαν των αγορων αφαιρεθηκε και ενα μικρο ποσο(κανοντας τα μαθηματικά) περιπου 0,90 ?!αλιστα αυτό εχει γίνει 2 φορές(συνολο 1,80)!υπάρχουν τίποτα κρυφές χρεώσεις απο τη μερια της εθνικής ? δεν μπορω να καταλάβω γτ ειμαι μειον 1.80...

Μήπως επιχείρησες να κάνεις κάποιες αγορές οι οποίες απορρίφθηκαν λόγω capital controls; Έχουν αναφερθεί χρεώσεις από αγορές που δεν προχώρησαν.

kafrikistan
05-11-15, 00:36
Αυτό με τους πόντους είναι ψιλο μούφα στις περισσότερες των περιπτώσεων.
Πρέπει να αγοράσεις ένα supermarket ολόκληρο για να κερδίσεις μερικά ξυραφάκια.

Στο gο4more που γνωριζω, τους πολλους ποντους δε θα τους παρεις απο τις αγορες στα pos αλλα απο τη συνεργασια σου με τη τραπεζα, οπως προθεσμιακες, ασφαλειες.



Γενικα σου δεινει πολλους ποντους μονο στα συνεργαζομενα καταστηματα. Στα ολα τα αλλα σου δεινει ελαχιστους.
Π.χ.
Στα public που ειναι συνεργαζομενο με το go4more σε αγορα 14 ευρω μου εδωσε 599 ποντους.


600 ποντους για 14€ ?! Δηλαδη 43 ποντοι ανα ευρω. Εισαι σιγουρος?



Στην περίπτωση της Εθνικής δεν είναι γιατί σου δίνει πόντους για συναλλαγές που κάνεις και με το Internet Banking. Εγώ ας πούμε που πληρώνω όλους τους λογαριασμούς και κάνω τις μεταφορές ή πληρωμές σε άλλους λογαριασμούς από εκεί, κερδίζω εύκολα πόντους..

Χαχα καλη μουφα ειναι κι αυτο, πληρωσα μια φορα τη hol, η πρoμηθεια που κραταει η Εθνικη ειναι μεγαλυτερη απο τους ποντους του go4more...
(H Πειραιως δεν εχει προμηθεια)

Godian
05-11-15, 00:50
Στο gο4more που γνωριζω, τους πολλους ποντους δε θα τους παρεις απο τις αγορες στα pos αλλα απο τη συνεργασια σου με τη τραπεζα, οπως προθεσμιακες, ασφαλειες.




600 ποντους για 14€ ?! Δηλαδη 43 ποντοι ανα ευρω. Εισαι σιγουρος?




Χαχα καλη μουφα ειναι κι αυτο, πληρωσα μια φορα τη hol, η πρoμηθεια που κραταει η Εθνικη ειναι μεγαλυτερη απο τους ποντους του go4more...
(H Πειραιως δεν εχει προμηθεια)

Και για cyta δεν ειχει η εθνικη.... επιλεγεις τη τραπεζα που σε βολευει

kafrikistan
05-11-15, 00:57
Και για cyta δεν ειχει η εθνικη.... επιλεγεις τη τραπεζα που σε βολευει

Μιλουσαμε για ποντους.

orestis2
05-11-15, 12:39
600 ποντους για 14€ ?! Δηλαδη 43 ποντοι ανα ευρω. Εισαι σιγουρος?



100% σιγουρος.
Εχω μπροστα μου αυτη τη στιγμη αποδειξεις απο public.

Αγορα 14,99 ευρω ποντοι 599
Αγορα 16,90 ευρω ποντοι 676
Αγορα 6,09 ευρω ποντοι 243

Στα συνεργαζομενα μαγαζια πρεπει να δεινει 40 ποντους για κα8ε ευρω. Στα υπολοιπα δεινει ψιχουλα.

xspy
05-11-15, 15:43
100% σιγουρος.
Εχω μπροστα μου αυτη τη στιγμη αποδειξεις απο public.

Αγορα 14,99 ευρω ποντοι 599
Αγορα 16,90 ευρω ποντοι 676
Αγορα 6,09 ευρω ποντοι 243

Στα συνεργαζομενα μαγαζια πρεπει να δεινει 40 ποντους για κα8ε ευρω. Στα υπολοιπα δεινει ψιχουλα.

Σωστά το είπε,υπάρχουν και κατά διαστήματα περιπτώσεις με έξτρα πόντους,όπως αυτό στα Public,την περίοδο του Σεπτέμβρη.

michpan
05-11-15, 16:38
Χαχα καλη μουφα ειναι κι αυτο, πληρωσα μια φορα τη hol, η πρoμηθεια που κραταει η Εθνικη ειναι μεγαλυτερη απο τους ποντους του go4more...
(H Πειραιως δεν εχει προμηθεια)
Μα αν σου γυρνούσε όλη την προμήθεια σε πόντους, τι θα κέρδιζε η τράπεζα; Από το τίποτα, μία χαρά είναι!

kafrikistan
05-11-15, 17:06
Μα αν σου γυρνούσε όλη την προμήθεια σε πόντους, τι θα κέρδιζε η τράπεζα; Από το τίποτα, μία χαρά είναι!

Η Πειραιως δε σου κραταει προμηθεια, αρα γιατι να πληρωσω στην Εθνικη(που σου ζηταει και κωδικο με το μηχανακι)?

manoulamou
05-11-15, 17:56
Η Πειραιως δε σου κραταει προμηθεια, αρα γιατι να πληρωσω στην Εθνικη(που σου ζηταει και κωδικο με το μηχανακι)?


Και για cyta δεν ειχει η εθνικη.... επιλεγεις τη τραπεζα που σε βολευει

Δεν ειναι φιλανθρωπικα ιδρυματα, τη μεγιστοποιηση του κερδους τους επιδιωκουν, οι περισσοτερες σε χρεωνουν πλεον μεχρι και για τον ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ αερα που αναπνεεις... :whistle: οποια σε βολευει για καθε επι μερους συναλλαγη σου ή για τις περισσοτερες αυτη και θα προτιμησεις!

thourios
05-11-15, 19:48
100% σιγουρος.
Εχω μπροστα μου αυτη τη στιγμη αποδειξεις απο public.

Αγορα 14,99 ευρω ποντοι 599
Αγορα 16,90 ευρω ποντοι 676
Αγορα 6,09 ευρω ποντοι 243

Στα συνεργαζομενα μαγαζια πρεπει να δεινει 40 ποντους για κα8ε ευρω. Στα υπολοιπα δεινει ψιχουλα.

Ωραίος! Αυτοί οι πόντοι τώρα πόσο αντιστοιχούν σε Ευρώ ή τι μπορείς να πάρεις με αυτούς;

kafrikistan
06-11-15, 03:26
Ωραίος! Αυτοί οι πόντοι τώρα πόσο αντιστοιχούν σε Ευρώ ή τι μπορείς να πάρεις με αυτούς;

Καλαμακια για φραπεδες :D

20.000 ποντοι αντιστοιχουν σε 50€. Τους εξαργυρωνεις στα συνεργαζομενα κατ/τα. Λεπτομερειες εδω (https://www.nbg.gr/go4more/#/home).

orestis2
06-11-15, 11:58
Ωραίος! Αυτοί οι πόντοι τώρα πόσο αντιστοιχούν σε Ευρώ ή τι μπορείς να πάρεις με αυτούς;

Σε συνεργαζομενα καταστηματα μονο, γραφει στο site ποια ειναι, οταν κανεις μια αγορα , δεινοντας την καρτα για να πληρωσεις, σε ρωτανε αν 8ες να εξαργυρώσεις τους ποντους ή οχι. Απο τη στιγμη που εχεις ποντους αφαιρείται απο το ποσο της αγορας που εκανες το ποσο που αντιστοιχεί στους ποντους που εχεις. Π.χ. Αν εχεις κανει μια αγορα 30 ευρω και εχεις ποντους αξιας 30 ευρω, αν τους εξαργυρώσεις δεν θα πληρωσεις τιποτα για την αγορα που εκανες. Αν εχεις ποντους αξιας 20 ευρω 8α τα αφαιρεσουν απο το ποσο της αγορας και θα πληρωσεις εσυ 10 ευρω.

- - - Updated - - -


Η Πειραιως δε σου κραταει προμηθεια, αρα γιατι να πληρωσω στην Εθνικη(που σου ζηταει και κωδικο με το μηχανακι)?

Λογαριασμο cosmote που πληρωσα μεσο ibank στην εθνικη δεν μου κρατησε προμήθεια. Για wind μου κρατησε 0.20 .
Η πειραιως για wind ξερει κανενας αν κραταει?

kafrikistan
06-11-15, 15:53
Σε συνεργαζομενα καταστηματα μονο, γραφει στο site ποια ειναι, οταν κανεις μια αγορα , δεινοντας την καρτα για να πληρωσεις, σε ρωτανε αν 8ες να εξαργυρώσεις τους ποντους ή οχι. Απο τη στιγμη που εχεις ποντους αφαιρείται απο το ποσο της αγορας που εκανες το ποσο που αντιστοιχεί στους ποντους που εχεις.

Στο Καρφουρ οσες φορες πληρωσα με τη καρτα ποτέ δε με ρωτησε η ταμιας αν θελω να εξαργυρωσω ή οχι ποντους, το πιθανοτερο ειναι πως δεν εχει ιδεα περι go4more, αρα οταν χρειαστει να εξαργυρωσω και της το πω στοιχηματιζω οτι θα με κοιταει σαν εξωγιηνο :lol:
Ασε που πολλες φορες χρησιμοποιουνε pos αλλης τραπεζας...




Λογαριασμο cosmote που πληρωσα μεσο ibank στην εθνικη δεν μου κρατησε προμήθεια. Για wind μου κρατησε 0.20 .


Αρα για hol/vodafone και wind κραταει, για cosmote δε κραταει.

lak100
06-11-15, 17:01
πηγα πριν λιγο να κανω μια μεταφορα χρηματa απο τον λογαριασμο μου της Alpha και ανακαλυπτω οτι δεν μπορει να χρεωθει απο το phone bannking μου λενε ειναι απενεργοποιημενος μαλλον αλλα δεν μπορουμε να το δουμε πατε σε καταστημα. Ειναι δυνατον να απενεργοποιηθηκε ο λογαριασμος χωρις ειδοποιηση? και γιατι στο e-banking δεν αναφερει τιποτα?

evantigger
06-11-15, 19:30
Κάθε 2 χρόνια θέλει εκκαθαριστικό της εφορίας, μάλλον γι' αυτό...

xspy
07-11-15, 10:15
πηγα πριν λιγο να κανω μια μεταφορα χρηματa απο τον λογαριασμο μου της Alpha και ανακαλυπτω οτι δεν μπορει να χρεωθει απο το phone bannking μου λενε ειναι απενεργοποιημενος μαλλον αλλα δεν μπορουμε να το δουμε πατε σε καταστημα. Ειναι δυνατον να απενεργοποιηθηκε ο λογαριασμος χωρις ειδοποιηση? και γιατι στο e-banking δεν αναφερει τιποτα?
Η τελευταία κίνηση του λογαριασμού θυμάσαι πότε έγινε? Εντόπισες τι είχε γίνει τελικά?

orestis2
07-11-15, 10:54
Στο Καρφουρ οσες φορες πληρωσα με τη καρτα ποτέ δε με ρωτησε η ταμιας αν θελω να εξαργυρωσω ή οχι ποντους, το πιθανοτερο ειναι πως δεν εχει ιδεα περι go4more, αρα οταν χρειαστει να εξαργυρωσω και της το πω στοιχηματιζω οτι θα με κοιταει σαν εξωγιηνο :lol:
Ασε που πολλες φορες χρησιμοποιουνε pos αλλης τραπεζας...



Μηπως εχεις κατω απο 2.000 ποντους? πρεπει να εχεις πανω απο αυτο το οριο για να μπορεις να εξαργυρώσεις. Την επομενη φορα μπορεις να τη ρωτησεις αν εχεις ποντους για εξαργύρωση.
Νομιζω αν το POS που βαζει την καρτα ειναι της εθνικης, πρεπει να βγαζει επιλογη μονο του και να ρωταει αν θα γινει εξαργυρωση των ποντων. Το λεω γιατι εμενα παντα με ρωτανε στα συνεργαζομενα καταστηματα.

Godian
07-11-15, 13:37
Μηπως εχεις κατω απο 2.000 ποντους? πρεπει να εχεις πανω απο αυτο το οριο για να μπορεις να εξαργυρώσεις. Την επομενη φορα μπορεις να τη ρωτησεις αν εχεις ποντους για εξαργύρωση.
Νομιζω αν το POS που βαζει την καρτα ειναι της εθνικης, πρεπει να βγαζει επιλογη μονο του και να ρωταει αν θα γινει εξαργυρωση των ποντων. Το λεω γιατι εμενα παντα με ρωτανε στα συνεργαζομενα καταστηματα.

Σε ρωτανε παντα . Ασχετα που εμενα μια φορα μου εκαναν εξαργυρωση τους ποντους στο καρφουρ χωρις να θελω επειδη η ταμιας δεν ηξερε

kafrikistan
07-11-15, 14:57
Μηπως εχεις κατω απο 2.000 ποντους? πρεπει να εχεις πανω απο αυτο το οριο για να μπορεις να εξαργυρώσεις. Την επομενη φορα μπορεις να τη ρωτησεις αν εχεις ποντους για εξαργύρωση.
Νομιζω αν το POS που βαζει την καρτα ειναι της εθνικης, πρεπει να βγαζει επιλογη μονο του και να ρωταει αν θα γινει εξαργυρωση των ποντων. Το λεω γιατι εμενα παντα με ρωτανε στα συνεργαζομενα καταστηματα.

Oxι, εχω 15.000 ποντους αυτη τη στιγμη. Δε χρειαζεται να τη ρωτησω, βλεπω τους ποντους μου απ το web banking. Δεν εχω ζητησει εξαργυρωση μεχρι στιγμης.

Σε ρωτανε και στα σουπερ μαρκετς? Η καθε τραπεζα εχει τη καρτα της και δε νομιζω η καθε ασχετη ταμιας να γνωριζει ποιες μαζευουν ποντους και σε ποιο προγραμμα ειναι ωστε να ρωτανε τους πελατες κιολας.
Πραγματι συχνα τη βαζουν σε λαθος pos, το εχω γραψει και παλιοτερα με επισυναπτομενη φωτο, η αποδειξη εγραφε πανω Alpha bank.



Σε ρωτανε παντα .


Ελα στο Καρφουρ της γειτονιας μου και να δουμε αν θα σε ρωτησει η ηλικιωμενη παχουλη κυρια του ταμειου :)

nikosmelt
08-11-15, 16:15
Γενικα σου δεινει πολλους ποντους μονο στα συνεργαζομενα καταστηματα. Στα ολα τα αλλα σου δεινει ελαχιστους.
Π.χ.
Στα public που ειναι συνεργαζομενο με το go4more σε αγορα 14 ευρω μου εδωσε 599 ποντους.
Στο praktiker για αγορα 80 ευρω μου εδωσε μολις 32 ποντους.
Και σε ενα αλλο καταστημα που εκανα αγορα 220 ευρω μου εδωσε 73 ποντους.
Οποτε για να περνεις πολλους ποντους πρεπει να ψωνιζεις απο τα συνεργαζομενα που ειναι ομως ελαχιστα.


Στο public που έκανα χτες αγορά βλέπω ότι μου έδωσε 79 πόντους για αγορά των 20 ευρώ.. Και θυμόμουν ότι έχουν κάποια προσφορά και θα έπρεπε να είναι παραπάνω.

tsorbi
08-11-15, 17:54
Στα Public μέχρι 30/9 κάθε ευρό έπαιρνες 40 πόντους.

advantix
11-11-15, 14:20
Προσπαθώ να κάνω αγορά από ebay μέσο paypal με την προπληρωμένη κάρτα WEBUY και δεν προχωρά.

We can't process your payment. Please select a different payment method or check your payment details.

Έχει κάνει κανείς ;

RASTAVIPER
11-11-15, 15:24
Προσπαθώ να κάνω αγορά από ebay μέσο paypal με την προπληρωμένη κάρτα WEBUY και δεν προχωρά.

We can't process your payment. Please select a different payment method or check your payment details.

Έχει κάνει κανείς ;

Και να έχει άλλος ή να τα κατάφερε, δεν έχει καμία σημασία, όπως έχουμε πει 100 φορές.

Manolis_karas
12-11-15, 22:40
Μόλις μου ήρθε ειδοποίηση από Paypal να ανανεώσω την κάρτα μου (Visa Ελληνική) που θα λήξει.

dimtz
12-11-15, 22:59
Μόλις μου ήρθε ειδοποίηση από Paypal να ανανεώσω την κάρτα μου (Visa Ελληνική) που θα λήξει.

πως θα την ανανεωσουμε; τελους του μηνα ληγει και η δικια μου ,αφου παρουμε την νεα πρεπει να κανουμε εκ νεου ολη την διαδικασια απο την αρχη;

jkoukos
12-11-15, 23:00
Όχι, μόνο την ημερομηνία λήξης και τον αριθμό CVC θα ενημερώσεις.

dimtz
12-11-15, 23:02
η καρτα που θα παρουμε δεν θα εχει αλλο αριθμο; ευχαριστω.

jkoukos
12-11-15, 23:03
Δεν έχω ακούσει περίπτωση να αλλάζει ο αριθμός της κάρτας σε ανανέωση.

Manolis_karas
12-11-15, 23:09
πως θα την ανανεωσουμε; τελους του μηνα ληγει και η δικια μου ,αφου παρουμε την νεα πρεπει να κανουμε εκ νεου ολη την διαδικασια απο την αρχη;
Στην περίπτωση μου η νέα κάρτα (χρεωστική Visa) ήρθε με τον ίδιο αριθμό και άλλαξα μόνο την ημερομηνία λήξης και τους 3 αριθμούς που γράφει στην πίσω πλευρά. Το paypal είχε ειδοποιηθεί μάλλον από τη Τράπεζα, γιατί το email που μου έστειλε είχε συγκεκριμένες οδηγίες.
Αν αλλάξει και ο αριθμός της κάρτας, κάνεις edit στις κάρτες μόνο. Αφαιρείς την παλιά και προσθέτεις την καινούργια. Είναι πολύ εύκολο.

- - - Updated - - -


Δεν έχω ακούσει περίπτωση να αλλάζει ο αριθμός της κάρτας σε ανανέωση.
Στις χρεωστικές δεν αλλάζει, στις πιστωτικές δεν θυμάμαι.

dimtz
12-11-15, 23:32
sorry παιδια, μπερδευτηκα ,νομιζα λεγατε για καρτες prepaid ,εγω prepaid εχω που ληγει σ ενα μηνα

john_who
12-11-15, 23:56
Στις prepaid δυστυχώς αλλάζει ο αριθμός της κάρτας

dimtz
13-11-15, 00:29
ε δε πειραζει ,δεν ειναι κοπος

KeRMiT75
13-11-15, 10:10
Στις prepaid δυστυχώς αλλάζει ο αριθμός της κάρτας

Στην prepaid της πρώην τράπεζας κύπρου πάντως η ανανέωση έγινε τα τελευταία χρόνια με τον ίδιο αριθμό κάρτας, όπως στις χρεωστικές.

nyannaco
13-11-15, 10:49
Στις χρεωστικές δεν αλλάζει, στις πιστωτικές δεν θυμάμαι.Ούτε στις πιστωτικές αλλάζει.

-21grams
13-11-15, 16:30
Μου 'ρθε και εμένα η ειδοποίηση του PayPal περί ενημέρωσης στοιχείων Χρεωστικής/Πιστωτικής κάρτας
Your debit or credit card is about to expire προχθές Τετάρτη 11/11.
Αναφέρω λεπτομέρειες επειδή αρκετοί αναρωτιέστε:
Την ίδια κιόλας μέρα επισκέφθηκα κατάστημα της Τρ. Πειραιώς και ενεργοποίησα [ζητώντας απλώς το υπόλοιπο του συνδεδεμένου λογαριασμού] την χρεωστική VISA contactless - μάλιστα ταλαιπωρήθηκα γιατί το ΑΤΜ ήταν εκτός λειτουργίας και χρειάστηκε να αναζητήσω δεύτερο το οποίο ευτυχώς βρίσκεται σε αρκετά κοντινή απόσταση (950μ).
Ήταν κάτι που ανέβαλλα συνειδητά φοβούμενος ενδεχόμενα προβλήματα με το PayPal και πιο συγκεκριμένα απόρριψη συναλλαγών με την νέα κάρτα (παρότι ο αριθμός παραμένει ίδιος).
Τελικά διαψεύστηκα πανηγυρικά :)
Τετάρτη 8μμ ενεργοποιήθηκε η κάρτα, καμιά ώρα αργότερα δήλωσα τα νέα στοιχεία στο PayPal (τον τριψήφιο αριθμό στην πίσω όψη και την ημερομηνία λήξης) και Πέμπτη 10:20μμ επιχείρησα αγορά σε Γερμανικό δισκάδικο με επιτυχία.
Μεσολάβησαν δηλ. λίγο παραπάνω από 24 ώρες.
Ε, τώρα κι εσείς μην προκαλέσετε την τύχη σας, αφήστε να περάσει μια μέρα να 'χετε το κεφάλι σας ήσυχο ;)

vgiozo
13-11-15, 16:46
Απ' ότι είδα πλέον η Πειραιώς δίνει χρεωστική Mastercard + Visa (contactless και οι δύο)...έχει κανένα πλεονέκτημα η μία έναντι της άλλης σε ηλεκτρονικές αγορές;

nikosmelt
14-11-15, 19:58
Έχω το εξής πρόβλημα.. Έχω την Debit Mastercard χρεωστική της Εθνικής, ανέπαφων συναλλαγών. Είχα κάνει μια φορά αγορά με ανέπαφη συναλλαγή σε Μασούτη, αλλά έκτοτε όσες φορες δοκίμασα σε άλλα καταστήματα να πληρώσω με τον ίδιο τρόπο δεν κατέστη δυνατό, σαν να μην αναγνώριζε το μηχάνημα την κάρτα. Η κάρτα αν τοποθετηθεί στην υποδοχή του pos δουλεύει μια χαρά. Να πάω απευθείας στην Εθνική;

imitheos
15-11-15, 01:14
Έχω το εξής πρόβλημα.. Έχω την Debit Mastercard χρεωστική της Εθνικής, ανέπαφων συναλλαγών. Είχα κάνει μια φορά αγορά με ανέπαφη συναλλαγή σε Μασούτη, αλλά έκτοτε όσες φορες δοκίμασα σε άλλα καταστήματα να πληρώσω με τον ίδιο τρόπο δεν κατέστη δυνατό, σαν να μην αναγνώριζε το μηχάνημα την κάρτα. Η κάρτα αν τοποθετηθεί στην υποδοχή του pos δουλεύει μια χαρά. Να πάω απευθείας στην Εθνική;

:)

Το ίδιο συμβαίνει και σε εμένα αυτές τις ημέρες

Μια μέρα που ήμουν στο ταμείο του ΑΒ, πρόσεξα κατά τύχη ότι το pos που έχει υποστηρίζει ανέπαφη συναλλαγή και κατά σύμπτωση ήταν λίγες ημέρες που είχα πάρει την νέα κάρτα οπότε την δοκίμασα ανέπαφα και έπαιξε κανονικά. Από τότε δεν ξανα ασχολήθηκα με το ανέπαφο και πάντα την έβαζα κανονικά με το τσιπάκι.

Πριν 3-4 ημέρες που πήγα πάλι στον ΑΒ είδα μια πινακίδα που έλεγε τάδε δωρεάν επιστροφή με ανέπαφες συναλλαγές με κάρτες mastercard. Η κοπέλα δοκίμασε 2-3 φορές και δεν έλεγε με τίποτα να παίξει (ενώ την ίδια στιγμή και στο ίδιο pos έπαιξε άλλη κάρτα ανέπαφα οπότε δεν είχε πρόβλημα το pos). Πήρα τηλέφωνο στην εθνική να ρωτήσω από περιέργεια πιο πολύ αν έχει μπλοκαριστεί ή απενεργοποιηθεί το ανέπαφο ή γενικά αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα και μου είπανε αφενός ότι η κάρτα είναι μια χαρά ενεργή και αφετέρου το ανέπαφο δεν απενεργοποιείται και να θέλεις οπότε σίγουρα λειτουργεί σωστά. Σήμερα το πρωί που ξαναπήγα, είπα στην κοπέλα να την δοκιμάσει ανέπαφα για να δω αν παίξει αλλά τίποτα και πάλι. Το μηχάνημα δεν την διάβαζε καθόλου.

Godian
15-11-15, 01:40
:)

Το ίδιο συμβαίνει και σε εμένα αυτές τις ημέρες

Μια μέρα που ήμουν στο ταμείο του ΑΒ, πρόσεξα κατά τύχη ότι το pos που έχει υποστηρίζει ανέπαφη συναλλαγή και κατά σύμπτωση ήταν λίγες ημέρες που είχα πάρει την νέα κάρτα οπότε την δοκίμασα ανέπαφα και έπαιξε κανονικά. Από τότε δεν ξανα ασχολήθηκα με το ανέπαφο και πάντα την έβαζα κανονικά με το τσιπάκι.

Πριν 3-4 ημέρες που πήγα πάλι στον ΑΒ είδα μια πινακίδα που έλεγε τάδε δωρεάν επιστροφή με ανέπαφες συναλλαγές με κάρτες mastercard. Η κοπέλα δοκίμασε 2-3 φορές και δεν έλεγε με τίποτα να παίξει (ενώ την ίδια στιγμή και στο ίδιο pos έπαιξε άλλη κάρτα ανέπαφα οπότε δεν είχε πρόβλημα το pos). Πήρα τηλέφωνο στην εθνική να ρωτήσω από περιέργεια πιο πολύ αν έχει μπλοκαριστεί ή απενεργοποιηθεί το ανέπαφο ή γενικά αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα και μου είπανε αφενός ότι η κάρτα είναι μια χαρά ενεργή και αφετέρου το ανέπαφο δεν απενεργοποιείται και να θέλεις οπότε σίγουρα λειτουργεί σωστά. Σήμερα το πρωί που ξαναπήγα, είπα στην κοπέλα να την δοκιμάσει ανέπαφα για να δω αν παίξει αλλά τίποτα και πάλι. Το μηχάνημα δεν την διάβαζε καθόλου.

Αυτα εχουν μια μικρη μπαταρια μεσα .Μπορει να χαλασε

mrsaccess
15-11-15, 12:19
Δεν έχουν μπαταρία οι contactless, χρησιμοποιούν τεχνολογία RFID.

@imitheos, αν έχεις κινητό Android με NFC, μπορείς να την ελέγξεις με μία εφαρμογή: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.github.devnied.emvnfccard&hl=en

Μερικές φορές χρειάζεται να την ακουμπήσεις στο POS για να καταφέρει να την διαβάσει ή να κάνεις λίγη υπομονή.

imitheos
15-11-15, 12:41
Δεν έχουν μπαταρία οι contactless, χρησιμοποιούν τεχνολογία RFID.

@imitheos, αν έχεις κινητό Android με NFC, μπορείς να την ελέγξεις με μία εφαρμογή: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.github.devnied.emvnfccard&hl=en

Μερικές φορές χρειάζεται να την ακουμπήσεις στο POS για να καταφέρει να την διαβάσει ή να κάνεις λίγη υπομονή.

Σε ευχαριστώ για την πληροφορία.

Έχω ένα αρχαίο samsung mini2 που έχει nfc. Αν δεν βαριέμαι κάποια στιγμή θα το ελέγξω. Για να πω την αλήθεια δεν με καίει να δουλεύει το ανέπαφο :P Αφενός δεν ψωνίζω συχνά σε φυσικά καταστήματα, αφετέρου μόνο στον ΑΒ και στο μασούτη (έχω προσέξει να) έχει pos που να δέχεται ανέπαφες συναλλαγές. Έγραψα το μήνυμά μου για να ξέρει ο nikosmelt ότι δεν συμβαίνει μόνο σε αυτόν.

Edit: Άνοιξα το NFC και το δοκίμασα. Ενώ την άλλη κάρτα την διάβασε με την μία αυτήν της εθνικής την ακουμπούσα μια ώρα και δεν την είδε. Θα χάλασε φαίνεται. Ψευτοπράμματα :P

nikosmelt
15-11-15, 13:00
Δεν έχουν μπαταρία οι contactless, χρησιμοποιούν τεχνολογία RFID.

@imitheos, αν έχεις κινητό Android με NFC, μπορείς να την ελέγξεις με μία εφαρμογή: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.github.devnied.emvnfccard&hl=en

Μερικές φορές χρειάζεται να την ακουμπήσεις στο POS για να καταφέρει να την διαβάσει ή να κάνεις λίγη υπομονή.



Είχα ξεχάσει ότι έχω nfc πλέον. Thanks for the tip, την διάβασε κανονικά την κάρτα.

goku
18-11-15, 19:00
Παιδιά έχω μια χρεωστική κάρτα της Αγροτικής από τότε πριν συγχωνευτεί με την Πειραιώς. Παρότι έγινε η συγχώνευση, εγώ έχω μείνει με αυτή την κάρτα η οποία λειτουργεί κανονικά και στο ΑΤΜ και στις ιντερνετιακές αγορές. Την έχω όμως χρόνια και λήγει αυτό τον μήνα, έχει ημερομηνία λήξης 12/15. Εγώ πρέπει να κάνω κάποια κίνηση ή θα μου στείλει αυτόματα άλλη η Πειραιώς; Να σημειώσω ότι έχω και e-banking της Πειραιώς και στο μενού μου δίνει επιλογή για επανέκδοση κάρτας. Αν δεν κάνω τίποτα θα φιλοτιμηθεί από μόνη της η τράπεζα να μου στείλει άλλη ή θα τρέχω τελευταία στιγμή οπότε καλύτερα να κάνω κάτι από τώρα; Από την τράπεζα δεν έχω λάβει καμιά ενημέρωση μέχρι στιγμής αν και είχα επισκεφτεί το τοπικό κατάστημα την προηγούμενη εβδομάδα.

Godian
18-11-15, 19:34
Παιδιά έχω μια χρεωστική κάρτα της Αγροτικής από τότε πριν συγχωνευτεί με την Πειραιώς. Παρότι έγινε η συγχώνευση, εγώ έχω μείνει με αυτή την κάρτα η οποία λειτουργεί κανονικά και στο ΑΤΜ και στις ιντερνετιακές αγορές. Την έχω όμως χρόνια και λήγει αυτό τον μήνα, έχει ημερομηνία λήξης 12/15. Εγώ πρέπει να κάνω κάποια κίνηση ή θα μου στείλει αυτόματα άλλη η Πειραιώς; Να σημειώσω ότι έχω και e-banking της Πειραιώς και στο μενού μου δίνει επιλογή για επανέκδοση κάρτας. Αν δεν κάνω τίποτα θα φιλοτιμηθεί από μόνη της η τράπεζα να μου στείλει άλλη ή θα τρέχω τελευταία στιγμή οπότε καλύτερα να κάνω κάτι από τώρα; Από την τράπεζα δεν έχω λάβει καμιά ενημέρωση μέχρι στιγμής αν και είχα επισκεφτεί το τοπικό κατάστημα την προηγούμενη εβδομάδα.
Θα σου ερθει μια βδομαδα πρωτου ληξει φιλε μου

Serafeim Karakostas
18-11-15, 19:59
Περίεργο που σου δουλεύει ακόμη... Είχαν βγάλει προθεσμία για αντικατάσταση των συγκεκριμένων καρτών που παρήλθε, ενώ όλοι οι κάτοχοι είχαν ενημερωθεί και με ταχυδρομική επιστολή. Καλό είναι να αλλάξεις την κάρτα σου άμεσα.

goku
18-11-15, 20:44
Περίεργο που σου δουλεύει ακόμη... Είχαν βγάλει προθεσμία για αντικατάσταση των συγκεκριμένων καρτών που παρήλθε, ενώ όλοι οι κάτοχοι είχαν ενημερωθεί και με ταχυδρομική επιστολή. Καλό είναι να αλλάξεις την κάρτα σου άμεσα.

Τι να σου πω; δεν ξέρω. Τις τελευταίες μέρες δεν την έχω χρησιμοποιήσει, αλλά πριν καναδυό εβδομάδες έκανα αγορά παιχνιδιών από το Humble Bunlde, δηλαδή όχι μόνο έγινε κανονικά η αγορά αλλά πέρασε και από τα CC. Και μάλιστα έχει και η αδερφή μου την ίδια η οποία όμως λήγει σε 2 χρόνια, αλλά παρόλα αυτά δεν την έχουν ενημερώσει για κάτι.

- - - Updated - - -


Θα σου ερθει μια βδομαδα πρωτου ληξει φιλε μου

Θα περιμένω, αν δεν γίνει κάτι θα περάσω από την τράπεζα.

lewton
24-11-15, 15:06
Goku ενημέρωσέ μας όταν έρθει για να ξέρω, επειδή η δική μου λήγει το Γενάρη του 2016. :p

yyy
27-11-15, 15:47
Στις κάρτες που υποστηρίζουν ανέπαφες συναλλαγές, τι ακριβώς πληροφορίες μπορεί να διαβάσει ένα κινητό με nfc; Ισχύουν τα διάφορα δημοσιεύματα που διαβάζεις εδώ και κει και αναφέρουν ότι είναι πρακτικά όλα τα στοιχεία της κάρτας, τα οποία μπορεί κάποιος άλλος μετά να χρησιμοποιήσει (από online χρεώσεις, μέχρι αντίγραφο της κάρτας); Δεν υπάρχει κάποια κρυπτογράφηση ή άλλη δικλείδα ασφαλείας στα στοιχεία αυτά;

michpan
27-11-15, 16:56
Βασικά ναι διαβάζει τα πάντα εκτός από το CVV (αριθμός κάρτας, λήξη και τελευταίες 10 συναλλαγές (!)). Θεωρητικά με αυτά τα στοιχεία μπορείς να κάνεις συναλλαγές σε μαγαζιά που δεν ζητάνε CVV όπως το Amazon π.χ. Οχι δεν υπάρχει κρυπτογράφηση.

yyy
27-11-15, 17:40
Μου φαίνεται τρελό! Στην ουσία, είσαι απροστάτευτος, εκτός και για όλες τις συναλλαγές από απόσταση γίνει υποχρεωτικό κάτι όπως το secure code (ο επιπλέον κωδικός σε κάρτες visa και mastercard). Όπως βέβαια και οι συναλλαγές με φυσική παρουσία (είτε ανέπαφες είτε όχι) να απαιτούν όλες τη χρήση pin. Οι τελευταίες 10 συναλλαγές μου φαίνεται περίεργο που είναι αποθηκευμένες στην κάρτα, αλλά αυτό δεν το βλέπω τόσο μεγάλο πρόβλημα από άποψη ασφάλειας.

Είδα κάποια ρεπορτάζ ξένων καναλιών που έδειχναν ότι είναι πολύ εύκολο και υλοποιήσιμο με φθηνά μέσα, το να υποκλέψεις αυτά τα στοιχεία και να κάνεις ακόμα και ένα αντίγραφο της κάρτας!!!

Τέλος, ισχύει ότι αν τυλίξεις την κάρτα με αλουμινόχαρτο δεν μπορούν πλέον να διαβαστούν τα στοιχεία αυτά; Λόγω ίσως της πολύ χαμηλής ισχύος του σήματος;

@ ADSLgr.com All rights reserved.