PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 [87] 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

runner70
27-11-15, 18:33
Βασικά ναι διαβάζει τα πάντα εκτός από το CVV (αριθμός κάρτας, λήξη και τελευταίες 10 συναλλαγές (!)). Θεωρητικά με αυτά τα στοιχεία μπορείς να κάνεις συναλλαγές σε μαγαζιά που δεν ζητάνε CVV όπως το Amazon π.χ. Οχι δεν υπάρχει κρυπτογράφηση.

Μόνο αριθμό κάρτας και ημερομηνία λήξης μπορεί να διαβάσει. Πως θα διαβάσει
τις 10 τελευταίες συναλλαγές; Για δώσε παράδειγμα εφαρμογής. Επίσης το τσιπάκι που έχουν δεν είναη για την κρυπτογράφηση;

yyy
27-11-15, 21:30
Μόνο αριθμό κάρτας και ημερομηνία λήξης μπορεί να διαβάσει. Πως θα διαβάσει
τις 10 τελευταίες συναλλαγές; Για δώσε παράδειγμα εφαρμογής. Επίσης το τσιπάκι που έχουν δεν είναη για την κρυπτογράφηση;

Στην εφαρμογή Credit Card Reader NFC (EMV) (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.github.devnied.emvnfccard&hl=en) που αναφέρθηκε πιο πάνω, αν δεις στις εικόνες που παρουσιάζονται, δείχνει και τις τελευταίες συναλλαγές. Δυστυχώς δεν έχω τηλέφωνο που να το υποστηρίζει και δεν μπορώ να δοκιμάσω ο ίδιος τι γίνεται στις κάρτες μου :)

- - - Updated - - -

Ενδιαφέρον άρθρο (http://www.nfc.cc/2012/04/02/android-app-reads-paypass-and-paywave-creditcards/) σχετικό με αυτό που λέμε τώρα...
Λέει ότι "The CVV/CVC/CardID is NOT stored on chip in the card." Αλλά τα άλλα στοιχεία της κάρτας, όσα θα έβλεπε και όποιος είχε την κάρτα στα χέρια του, τα βλέπει κανονικά!

djuan1988
27-11-15, 22:00
Ναι δουλεύει η εφαρμογή, την είχε προτείνει κάποιος από εδώ μέσα.

Εγώ δε βλέπω κάτι παράλογο. Πως θα την ακουμπήσει ο άλλος για να δει τα στοιχειά σου;

Αν την πάρει στα χέρια του δε θα περιμένει να δει τα στοιχεία με nfc, θα τα δει με τα μάτια του.

runner70
27-11-15, 22:13
Στην εφαρμογή Credit Card Reader NFC (EMV) (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.github.devnied.emvnfccard&hl=en) που αναφέρθηκε πιο πάνω, αν δεις στις εικόνες που παρουσιάζονται, δείχνει και τις τελευταίες συναλλαγές. Δυστυχώς δεν έχω τηλέφωνο που να το υποστηρίζει και δεν μπορώ να δοκιμάσω ο ίδιος τι γίνεται στις κάρτες μου :)

- - - Updated - - -

Ενδιαφέρον άρθρο (http://www.nfc.cc/2012/04/02/android-app-reads-paypass-and-paywave-creditcards/) σχετικό με αυτό που λέμε τώρα...
Λέει ότι "The CVV/CVC/CardID is NOT stored on chip in the card." Αλλά τα άλλα στοιχεία της κάρτας, όσα θα έβλεπε και όποιος είχε την κάρτα στα χέρια του, τα βλέπει κανονικά!

Την δοκιμασα την παραπανω εφαρμογη και δεν δειχνει τις συναλλαγες με τη χρεωστικη visa της πειραιως. Μονο την ημερομηνια ληξης και τον αριθμο της καρτας και μαλιστα οχι ολοκληρο, καποια ψηφια τα αποκρυπτει επιτηδες. Τιποτα αλλο.

yyy
28-11-15, 01:58
Δοκίμασα και γω την εφαρμογή στο κινητό ενός φίλου. Σε 2 κάρτες eurobank έβγαλε πλήρη στοιχεία σε αριθμό κάρτας και ημερομηνία λήξης, καθώς και τις τελευταίες συναλλαγές και στις δύο. Δεν είδα κάπου το όνομα κατόχου και το ccv. Πάλι καλά :)

Επίσης έβαλα ένα φύλλο αλουμινόχαρτο από πάνω σε κάθε μία κάρτα και όντως δεν διάβασε έτσι καμία από τις δύο.

imitheos
28-11-15, 10:56
Δοκίμασα και γω την εφαρμογή στο κινητό ενός φίλου. Σε 2 κάρτες eurobank έβγαλε πλήρη στοιχεία σε αριθμό κάρτας και ημερομηνία λήξης, καθώς και τις τελευταίες συναλλαγές και στις δύο. Δεν είδα κάπου το όνομα κατόχου και το ccv. Πάλι καλά :)

Επίσης έβαλα ένα φύλλο αλουμινόχαρτο από πάνω σε κάθε μία κάρτα και όντως δεν διάβασε έτσι καμία από τις δύο.

Και σε μένα το ίδιο έκανε πριν λίγες ημέρες που το δοκίμασα. Στις eurobank έβγαλε κανονικά νούμερο, λήξη, συναλλαγές (νομίζω μόνο ανέπαφες συναλλαγές αλλά δεν θυμάμαι) ενώ στην εθνική τίποτα γιατί είχε πρόβλημα η κάρτα.

Για όποιον είναι παρανοϊκός με τέτοια, όταν είχαν πρωτοβγει οι ανέπαφες και πήγα να διαβάσω πώς δουλεύουν, είδα στο ebay ένα "πορτοφολάκι" που υποτίθεται ότι σε προστάτευε από αυτό και ήταν πάρα πολύ φθηνό (κάτι παραπάνω από 1 λίρα μαζί με τα ταχυδρομικά) οπότε πήρα για εμένα και τον πατέρα μου με το σκεπτικό ότι και να μην κάνει τίποτα, θα έχω μέσα τις κάρτες αντί να γρατσουνιούνται στο κανονικό πορτοφόλι. Τότε δεν είχαμε άλλωστε ανέπαφες στην Ελλάδα, ήρθαν πολύ πιο μετά. Αν υπάρχει κάποια ειδική συσκευή με πιο δυνατό σένσορα ή κάτι τέτοιο δεν το ξέρω αλλά όσες φορές δοκίμασα με το κινητό όντως δεν επιτρέπει να διαβαστεί τίποτα.

spyridop
28-11-15, 11:04
Μέσω του e-banking της Εθνικής (i-bank), έκανα αίτηση έκδοσης χρεωστικής Mastercard (έχω ακόμα την Εθνοcash). Ξέρετε σε πόσες μέρες περίπου θα έρθει σπίτι μου?

orestis2
28-11-15, 11:40
Μέσω του e-banking της Εθνικής (i-bank), έκανα αίτηση έκδοσης χρεωστικής Mastercard (έχω ακόμα την Εθνοcash). Ξέρετε σε πόσες μέρες περίπου θα έρθει σπίτι μου?

Υπολογισε γυρο στις 10 μερες.

spyridop
28-11-15, 13:30
Υπολογισε γυρο στις 10 μερες.
Ευχαριστώ πολύ.
Ακόμα μια ερώτηση σε όποιον γνωρίζει : έκανα εγγραφή στο πρόγραμμα επιβράβευσης go4more με την Εθνοcash, τώρα που θα έρθει η Mastercard πρέπει να κάνω κάτι ή θα παίξει αυτόματα στο go4more ?

Godian
28-11-15, 15:46
Ευχαριστώ πολύ.
Ακόμα μια ερώτηση σε όποιον γνωρίζει : έκανα εγγραφή στο πρόγραμμα επιβράβευσης go4more με την Εθνοcash, τώρα που θα έρθει η Mastercard πρέπει να κάνω κάτι ή θα παίξει αυτόματα στο go4more ?

Θα παίζει αυτόματα φίλε μου.... Δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα

- - - Updated - - -


Μέσω του e-banking της Εθνικής (i-bank), έκανα αίτηση έκδοσης χρεωστικής Mastercard (έχω ακόμα την Εθνοcash). Ξέρετε σε πόσες μέρες περίπου θα έρθει σπίτι μου?

Εμένα συγκεκριμένα έκανε γύρο στις 2 βδομάδες. Αλλά ειχα κάνει από την αρχή που είχαμε βγει την επόμενη μέρα που ήταν διαθέσιμες....

dimtz
29-11-15, 18:40
Και σε μένα το ίδιο έκανε πριν λίγες ημέρες που το δοκίμασα. Στις eurobank έβγαλε κανονικά νούμερο, λήξη, συναλλαγές (νομίζω μόνο ανέπαφες συναλλαγές αλλά δεν θυμάμαι) ενώ στην εθνική τίποτα γιατί είχε πρόβλημα η κάρτα.

Για όποιον είναι παρανοϊκός με τέτοια, όταν είχαν πρωτοβγει οι ανέπαφες και πήγα να διαβάσω πώς δουλεύουν, είδα στο ebay ένα "πορτοφολάκι" που υποτίθεται ότι σε προστάτευε από αυτό και ήταν πάρα πολύ φθηνό (κάτι παραπάνω από 1 λίρα μαζί με τα ταχυδρομικά) οπότε πήρα για εμένα και τον πατέρα μου με το σκεπτικό ότι και να μην κάνει τίποτα, θα έχω μέσα τις κάρτες αντί να γρατσουνιούνται στο κανονικό πορτοφόλι. Τότε δεν είχαμε άλλωστε ανέπαφες στην Ελλάδα, ήρθαν πολύ πιο μετά. Αν υπάρχει κάποια ειδική συσκευή με πιο δυνατό σένσορα ή κάτι τέτοιο δεν το ξέρω αλλά όσες φορές δοκίμασα με το κινητό όντως δεν επιτρέπει να διαβαστεί τίποτα.

δεν μας δινεις ενα link να παρουμε και εμεις ενα;

yyy
29-11-15, 19:25
δεν μας δινεις ενα link να παρουμε και εμεις ενα;

Τύλιξε τη σε ένα φύλλο αλουμινόχαρτο και άσε την κάρτα στο κανονικό σου πορτοφόλι :) Φαίνεται να έχει το ίδιο αποτέλεσμα!

dimtz
29-11-15, 19:49
ευχαριστω για την συμβουλη ,αυτο το κανω μονο στην καρτα που εχει το σημα ανεπαφες συναλλαγες η σε ολες; μη γεμισουμε το πορτοφολι με αλουμινοχαρτο

Manolis_karas
29-11-15, 20:25
Κυκλοφορούν αρκετά, είναι αυτές οι θήκες που κόβουν το σήμα στο κινητό. Τις βρίσκεις πολύ εύκολα στο Internet.

imitheos
29-11-15, 20:27
δεν μας δινεις ενα link να παρουμε και εμεις ενα;

Αυτό που έχω είναι οπτικά αυτό (http://www.ebay.co.uk/itm/Metal-Waterproof-Business-Id-Credit-Card-Wallet-Holder-Pocket-Aluminium-Case-Box-/190722405020?var=&hash=item2c67f0f29c:m:m58Yv7CqNQbM0Bi-jyThqiA). Σημειοτέον πως το συγκεκριμένο link είναι το πρώτο αποτέλεσμα που πήρα οπότε μπορεί να υπάρχει και πιο φτηνά ή από πιο έμπιστο πωλητή.

Manolis_karas
29-11-15, 20:30
Αυτό είναι ποοολύ πιο φτηνό!

yyy
29-11-15, 21:14
ευχαριστω για την συμβουλη ,αυτο το κανω μονο στην καρτα που εχει το σημα ανεπαφες συναλλαγες η σε ολες; μη γεμισουμε το πορτοφολι με αλουμινοχαρτο

Μόνο στις ανέπαφες βέβαια :)

dimtz
29-11-15, 21:22
Αυτό που έχω είναι οπτικά αυτό (http://www.ebay.co.uk/itm/Metal-Waterproof-Business-Id-Credit-Card-Wallet-Holder-Pocket-Aluminium-Case-Box-/190722405020?var=&hash=item2c67f0f29c:m:m58Yv7CqNQbM0Bi-jyThqiA). Σημειοτέον πως το συγκεκριμένο link είναι το πρώτο αποτέλεσμα που πήρα οπότε μπορεί να υπάρχει και πιο φτηνά ή από πιο έμπιστο πωλητή.


Μόνο στις ανέπαφες βέβαια :)

οκ ,σας ευχαριστω.

ntoremi
30-11-15, 00:09
Καρτα με αλουμινοχαρτο, λοιπον. Εκει φτασαμε? Σαν την ψητη φετα, ενα πραμα...

yyy
30-11-15, 01:14
Καρτα με αλουμινοχαρτο, λοιπον. Εκει φτασαμε? Σαν την ψητη φετα, ενα πραμα...

Υπάρχουν και βίντεο με οδηγίες εγχείρησης και αφαίρεσης της δυνατότητας. Για hardcore καταστάσεις!!! :)

goku
30-11-15, 12:22
Παιδιά έχω μια χρεωστική κάρτα της Αγροτικής από τότε πριν συγχωνευτεί με την Πειραιώς. Παρότι έγινε η συγχώνευση, εγώ έχω μείνει με αυτή την κάρτα η οποία λειτουργεί κανονικά και στο ΑΤΜ και στις ιντερνετιακές αγορές. Την έχω όμως χρόνια και λήγει αυτό τον μήνα, έχει ημερομηνία λήξης 12/15. Εγώ πρέπει να κάνω κάποια κίνηση ή θα μου στείλει αυτόματα άλλη η Πειραιώς; Να σημειώσω ότι έχω και e-banking της Πειραιώς και στο μενού μου δίνει επιλογή για επανέκδοση κάρτας. Αν δεν κάνω τίποτα θα φιλοτιμηθεί από μόνη της η τράπεζα να μου στείλει άλλη ή θα τρέχω τελευταία στιγμή οπότε καλύτερα να κάνω κάτι από τώρα; Από την τράπεζα δεν έχω λάβει καμιά ενημέρωση μέχρι στιγμής αν και είχα επισκεφτεί το τοπικό κατάστημα την προηγούμενη εβδομάδα.


Θα σου ερθει μια βδομαδα πρωτου ληξει φιλε μου


Περίεργο που σου δουλεύει ακόμη... Είχαν βγάλει προθεσμία για αντικατάσταση των συγκεκριμένων καρτών που παρήλθε, ενώ όλοι οι κάτοχοι είχαν ενημερωθεί και με ταχυδρομική επιστολή. Καλό είναι να αλλάξεις την κάρτα σου άμεσα.


Τι να σου πω; δεν ξέρω. Τις τελευταίες μέρες δεν την έχω χρησιμοποιήσει, αλλά πριν καναδυό εβδομάδες έκανα αγορά παιχνιδιών από το Humble Bunlde, δηλαδή όχι μόνο έγινε κανονικά η αγορά αλλά πέρασε και από τα CC. Και μάλιστα έχει και η αδερφή μου την ίδια η οποία όμως λήγει σε 2 χρόνια, αλλά παρόλα αυτά δεν την έχουν ενημερώσει για κάτι.

- - - Updated - - -



Θα περιμένω, αν δεν γίνει κάτι θα περάσω από την τράπεζα.


Goku ενημέρωσέ μας όταν έρθει για να ξέρω, επειδή η δική μου λήγει το Γενάρη του 2016. :p

Η κάρτα μου γράφει πάνω της ημερομηνία λήξης 12/15. Περιμένοντας ότι θα λήξει αύριο, τελικά μου ήρθε ένα γράμμα από την Πειραιώς, μέσω ταχυδρομείου. Το γράμμα αναφέρει ότι η κάρτα λήγει στις 31 Δεκεμβρίου, δηλαδή την τελευταία μέρα του μήνα που αναγράφεται πάνω στην κάρτα και όχι την 1η μέρα του μήνα όπως νόμιζα εγώ. Δηλαδή αύριο που μπαίνει ο Δεκέμβριος η κάρτα θα δουλεύει κανονικά. Στο ίδιο γράμμα όμως αναφέρει ότι πρέπει να πάω εγώ από την τράπεζα για να παραλάβω την νέα κάρτα. Με την πρώτη ευκαιρία θα περάσω να ρωτήσω.

-----Ενημέρωση------

Προς το παρόν κοιτάω στο e-banking και μου δείνει επιλογή για επανέκδοση κάρτας, αλλά μου βγάζει το παρακάτω:
164231
Είναι σοβαροί; Και η κάρτα και ο κωδικός μέσω απλού ταχυδρομείου; ούτε καν συστημένου; Άνετα μπορεί να τα κλέψει κάποιος. Παρακάτω λέει ότι μπορώ να περάσω και από την τράπεζα, οπότε δεν το διακινδυνεύω.

kafrikistan
01-12-15, 06:48
Είναι σοβαροί; Και η κάρτα και ο κωδικός μέσω απλού ταχυδρομείου; ούτε καν συστημένου; Άνετα μπορεί να τα κλέψει κάποιος.

Σου εδωσαν το φακελο στο χερι ή απλα τον πεταξαν εξω απο τη πορτα σου?

moriarti
01-12-15, 10:20
Όλα τα χρόνια πάντα με απλό ταχδρομείο μου έρχονται οι φάκελοι με τις κάρτες και τα πιν. Εννοώ ότι ποτέ δεν έχω πάρει φάκελο στο χέρι, πάντα είναι πεταμένος χύμα με την αλληλογραφία της υπόλοιπης πολυκατοικίας (λογαριασμοί, διαφημιστικά, οτιδήποτε).

goku
01-12-15, 10:36
Σου εδωσαν το φακελο στο χερι ή απλα τον πεταξαν εξω απο τη πορτα σου?

Δεν προχώρησα στην αίτηση επανέκδοσης, δεν το διακινδυνεύω. Θα περάσω κάποια στιγμή από την τράπεζα.

nikosmelt
01-12-15, 11:59
Και εμένα δεν θυμάμαι να μου ήρθε κάτι παρόμοιο από οποιαδήποτε τράπεζα σε συστημένο. Πάντα με απλό και στο γραμματοκιβώτιο. Βέβαια επειδή ξερω τους ταχυδρόμους (επαρχία γαρ) και η οικοδομή είναι οικογενειακή δεν είχα ποτέ θέμα.

patch
01-12-15, 12:07
Δεν προχώρησα στην αίτηση επανέκδοσης, δεν το διακινδυνεύω. Θα περάσω κάποια στιγμή από την τράπεζα.

Πρώτα πρέπει να ενεργοποιηθεί η κάρτα, δεν μπορούν να την κλέψουν εύκολα
Απλό ταχυδρομείο έρχονται και σε μένα

orestis2
01-12-15, 13:34
Βρε παιδια , και να κλεψουν την καρτα δεν μπορουν να τη χρησιμοποιησουν. Η ενεργοποιηση του pin γινετε με μήνυμα που ερχεται στο κινητο που εχεις δηλωσει. Αρα χωρις pin τι να την κανουν.
Και στην τραπεζα να πας , δεν στην δεινουν εκει. Εκει μονο αιτηση για καρτα μπορεις να κανεις. Οι καρτες ερχονται απο τα κεντρικα και παντα με ταχυδρομειο.

runner70
01-12-15, 16:37
Στην Πειραιώς αμεσως βγαίνουν αλλά μην φοβάστε το ταχυδρομείο. Είναι δυνατόν να την στέλνουν με απλό ταχυδρομείο, ούτε καν συστημένο και να μην έχουν προβλέψει ότι μπορεί να κλαπεί στην πολυκατοικία; Εξυπακούεται ότι θα υπάρχει κάποια δικλείδα ασφαλείας.

Tiven
01-12-15, 16:44
Στην Πειραιώς αμεσως βγαίνουν αλλά μην φοβάστε το ταχυδρομείο. Είναι δυνατόν να την στέλνουν με απλό ταχυδρομείο, ούτε καν συστημένο και να μην έχουν προβλέψει ότι μπορεί να κλαπεί στην πολυκατοικία; Εξυπακούεται ότι θα υπάρχει κάποια δικλείδα ασφαλείας.

Το 90% των συστημένων που έχω πάρει τόσα χρόνια τα βρίσκω πεταμένα σε αυλή/παρκιν κλπ...

cranky
01-12-15, 17:33
Γιατί δεν έκανες καταγγελία ;

imitheos
01-12-15, 19:43
Και σε εμένα όλες οι κάρτες ανά τα χρόνια ήρθαν σαν απλό γράμμα και έτσι τις άφηναν σε ένα σκαλί στην πολυκατοικία (και άλλων ενοίκων έχω προσέξει το ίδιο). Μπορούσε να την κλέψει οποιοσδήποτε αλλά θα του ήταν άχρηστη χωρίς το pin. Το pin ερχόταν ξεχωριστά και πάντα μου ήρθε με "ασφαλή" τρόπο. Δεν θυμάμαι ακριβώς ποια τράπεζα ακολουθεί την ποια πρακτική αλλά θυμάμαι τρεις διαφορετικές πρακτικές:

α) Με πήρανε τηλέφωνο ότι ήρθε το pin στο τάδε κατάστημα και να πάω να το πάρω (νομίζω στην εθνική ήταν αυτό αλλά δεν θυμάμαι).

β) Ήρθε το pin συστημένο οπότε μου χτύπησε ο ταχυδρόμος και έδειξα ταυτότητα για να το πάρω.

γ) Ήρθε ένα απλό γράμμα το οποίο κατέληξε και αυτό στα σκαλιά αλλά μέσα δεν είχε το pin αλλά ένα πίνακα αντιστοιχείας θέσης - ψηφίων. Για να δημιουργήσεις το pin έπρεπε να πάρεις τηλέφωνο στην τράπεζα. Εκεί μετά από πιστοποίηση στοιχείων σου έλεγαν ότι το pin δημιουργείται πχ από τις θέσεις πχ 1, 7 , 9, 11 οπότε ανέτρεχες στον πίνακα του γράμματος και είχες το pin σου.

Σε όλες δηλαδή τις περιπτώσεις μου ήρθε με ασφάλεια το pin.

Tiven
01-12-15, 19:53
Γιατί δεν έκανες καταγγελία ;

Γιατί είναι μονοκατοικία.

Ή μήπως ρωτάς σοβαρά;

Godian
01-12-15, 20:27
Γιατί είναι μονοκατοικία.

Ή μήπως ρωτάς σοβαρά;

Το συστημενο το παιρνεις μονο με την υπογραφη σου και δε πρεπει να χαθει . Γιαυτο το λενε συστημένο

cranky
01-12-15, 21:14
Καταγγελία στο ταχυδρομείο, οτι ο διανομέας πέταξε/παράτησε στην αυλή, συστημένο γράμμα.

Εκτός, αν κάνεις εσύ πλάκα.

sdikr
01-12-15, 22:28
Το 90% των συστημένων που έχω πάρει τόσα χρόνια τα βρίσκω πεταμένα σε αυλή/παρκιν κλπ...

Δεν σε φταίει η τράπεζα ή κάποιος άλλος που επιλέγει να στα στείλει συστημένα αν ο ταχυδρόμος είναι αουα

TeoT
02-12-15, 00:50
Δεν σε φταίει η τράπεζα ή κάποιος άλλος που επιλέγει να στα στείλει συστημένα αν ο ταχυδρόμος είναι αουα

αουα.... εισαι που επιεικης στον χαρακτηρισμο......
Στις καμποσες δεκαετιες που κουβαλαω στην πλάτη μου δεν εχω παρει ποτε συστημένο χωρις υπογραφη...
Αντε να ειναι διαλακτικος ο ταχυδρόμος , να σε γνωριζει και να δεχθει να το παραλάβει καποιος δικος σου αντι για σενα αλλα παντα με υπογραφή .... για αυτο αλλωστε πληρώνει καποιος το επιπλέον ποσό για το συτημένο.
Εχω κάνει φασαρία στο ταχυδρομείο γιατι υπηρξε ταχυδρόμος που οταν εφερνε συστημένο με γραμματοσήμα απο τον φιλοτελισμό που ειναι στο ονομα της γυναίκας μου αρνουνταν να το παραδώσει σε αλλον στο σπίτι και ζητουσε να τα παραλάβει αποκλειστικά η γυναίκα μου παρότι υπάρχει εγγραφη οδηγία στον ΕΛΤΑ οτι αν και συστημένο να παραδίδεται με υπογραφή σε οποιον υπάρχει στην οικια.

lewton
02-12-15, 14:12
Δεν προχώρησα στην αίτηση επανέκδοσης, δεν το διακινδυνεύω. Θα περάσω κάποια στιγμή από την τράπεζα.
Όταν το κάνεις θα ήθελα να μας πεις αν η κάρτα γράφει "Τράπεζα Πειραιώς" και αν άλλαξαν κάτι στους όρους ή στο πάγιο (ή μη πάγιο).
Ευχαριστώ.

Manolis_karas
02-12-15, 19:09
Το καλοκαίρι μου ήρθε η καινούργια χρεωστική Visa της Πειραιώς. Γράφει "Τράπεζα Πειραιώς", είναι και "ανέπαφη", το pin ήταν το ίδιο με της παλιάς που έληγε, αλλά είχε αλλάξει το όριο, είχε γίνει 50,00 ευρώ για λόγους ασφαλείας, όπως μου είπαν στην τράπεζα. Έπρεπε να πάρω τηλέφωνο την Εξυπηρέτηση πελατών: 182838, για να το αλλάξω, όπως και έγινε.

kafrikistan
03-12-15, 03:33
Δεν προχώρησα στην αίτηση επανέκδοσης, δεν το διακινδυνεύω. Θα περάσω κάποια στιγμή από την τράπεζα.

Ειπες οτι ελαβες τη καρτα και το κωδικο μεσω απλου ταχυδρομειου. Και σε ρωταω, σου εδωσε ο ταχυδρομος το φακελο στο χερι ή τον πεταξε εξω απο τη πορτα σου?

Tiven
03-12-15, 10:06
Μ'αρέσει που τρελαίνονται όλοι για τα στοιχεία της κάρτας, λες και στο ίντερνετ δεν μπορεί να πάρει τα δεδομένα πανεύκολα κάποιος IT στην εταιρεία που κάνουμε αγορά. :p

Το όλο θέμα με τις κάρτες δεν είναι το πόσο προστατεύουμε τα στοιχεία της αλλά το αντίθετο, πως αντιμετωπίζεται η κακόβουλη χρέωση μετά.

goku
03-12-15, 11:44
Ειπες οτι ελαβες τη καρτα και το κωδικο μεσω απλου ταχυδρομειου. Και σε ρωταω, σου εδωσε ο ταχυδρομος το φακελο στο χερι ή τον πεταξε εξω απο τη πορτα σου?

Δεν είπα ότι την έλαβα. Είπα ότι στο e-banking της Πειραιώς μου παρέχεται η δυνατότητα να αιτηθώ νέα κάρτα, αλλά είχε σαν υποσημείωση ότι θα την λάβω με απλό ταχυδρομείο, και ότι μια μέρα μετά θα στείλουν και τον κωδικό. Εγώ δεν διακινδυνεύω να παραλάβω κάρτα με απλό ταχυδρομείο, έτσι δεν προχώρησα ακόμη στην αίτηση επανέκδοσης.

hedgehog
03-12-15, 14:56
...λες και στο ίντερνετ δεν μπορεί να πάρει τα δεδομένα πανεύκολα κάποιος IT στην εταιρεία που κάνουμε αγορά. :p...

Κανονικά, όχι, δεν πρέπει να μπορεί...

Το σωστό είναι τα στοιχεία της κάρτας να αποστέλλονται από τον πελάτη στην τράπεζα, και η τράπεζα να στέλνει στον πωλητή ενημέρωση για την επιτυχή συναλλαγή...

Το κακό είναι πως αυτό δεν γίνεται πάντα, ενώ σε κάποιες περιπτώσεις δεν είναι και εύκολα εμφανές στον πελάτη αν κάτι τέτοιο γίνεται όντως ή όχι.

Ειδικά σε εταιρείες που έχουν IT, η σωστή υλοποίηση είναι πιστεύω αρκετά συνηθισμένη, κυρίως γιατί κανείς φυσιολογικός άνθρωπος δεν θέλει να έχει τον μπελά της διαχείρισης τέτοιας φύσεως δεδομένων...

Thanasis159
03-12-15, 16:28
Link δεν έχω, απλά μου κοινοποίησε το σώμα του mail που έλαβε και είναι αυτό

It has come to our attention that you have opened your NUMBER26 account using a postbox at a mailbox company for your shipping address.

In order to open an account at NUMBER26 it is required to have an official residence either in Germany or in Austria. Please see also our terms and condition on our website:

number26.de/agb/.

Therefore, unfortunately, we have to close your NUMBER26 account.

If you have any further questions, please do not hesitate to contact us.

Kind regards

Κι εγώ δυστυχώς με mailbox.de διεύθυνση έχω ανοίξει τον λογαριασμό... Τους είχα ρωτήσει σε παλιότερο mail τι θα γίνει αν αλλάξω διεύθυνση αφού έχω ανοίξει λογαριασμό και μου είχαν πει πως δεν υπάρχει πρόβλημα. Λες να την αλλάξω σε Ελλάδα από τώρα;

Και για να παραθέσω τον εαυτό μου, η υπηρεσία είναι πλέον διαθέσιμη και στην Ελλάδα! Χωρίς ψεύτικες διευθύνσεις κτλ. Το μόνο που δεν ξέρω, είναι αν συνεχίζει να απαιτείται η χρήση διαβατηρίου ή κάνουν αποδεκτές και ελληνικές ταυτότητες.

yyy
03-12-15, 16:51
Και για να παραθέσω τον εαυτό μου, η υπηρεσία είναι πλέον διαθέσιμη και στην Ελλάδα! Χωρίς ψεύτικες διευθύνσεις κτλ. Το μόνο που δεν ξέρω, είναι αν συνεχίζει να απαιτείται η χρήση διαβατηρίου ή κάνουν αποδεκτές και ελληνικές ταυτότητες.

Πολύ χρήσιμο. Για πιστοποίηση μέσω βίντεο, που λογικά αναφέρεσαι, πάλι θα απαιτείται η χρήση διαβατηρίου σε ισχύ, μιας και η ταυτότητα δεν έχει κάποια σημάδια που να μπορούν κάπως στο φως να πιστοποιούν τη γνησιότητά της ;)

djuan1988
03-12-15, 17:09
Πολύ χρήσιμο. Για πιστοποίηση μέσω βίντεο, που λογικά αναφέρεσαι, πάλι θα απαιτείται η χρήση διαβατηρίου σε ισχύ, μιας και η ταυτότητα δεν έχει κάποια σημάδια που να μπορούν κάπως στο φως να πιστοποιούν τη γνησιότητά της ;)

Ήρθε η αναβάθμιση σήμερα!

Ναι, πάλι χρειάζεται διαβατήριο, τουλάχιστον έτσι λέει.

lewton
03-12-15, 17:24
H Number26 έρχεται Ελλάδα.
http://www.businessinsider.de/smartphone-only-bank-number26-expands-to-france-greece-ireland-italy-slovakia-and-spain-2015-12?r=UK&IR=T


edit: με προλάβατε

Φανερός Πράκτωρ
03-12-15, 18:15
H Number26 έρχεται Ελλάδα. http://www.businessinsider.de/smartphone-only-bank-number26-expands-to-france-greece-ireland-italy-slovakia-and-spain-2015-12?r=UK&IR=T edit: με προλάβατε

Παίρνεις ποσοστά; Δουλεύεις σε αυτή; :p

lewton
04-12-15, 14:33
Παίρνεις ποσοστά; Δουλεύεις σε αυτή; :p

Όχι, απλά μου φαίνεται πολύ καλή υπηρεσία και ειδικά για όσους βρίσκονται συχνά στο εξωτερικό.
Από καθαρή περιέργεια, αν κάποιος θέλει να του στείλω πρόσκληση τώρα που άνοιξε η εφαρμογή σε Ελλάδα, Γαλλία και μερικές ακόμα χώρες, για να δούμε αν η πρόσκληση είναι υποχρεωτικά για τη χώρα στην οποία είναι ο δικός μου λογαριασμός (Γερμανία). Όποιος λοιπόν θέλει να το δοκιμάσει, ας μου στείλει με πμ το e-mail του. :)

al3x1k0
04-12-15, 15:45
Πήρα και εγώ το mail χθες αλλά έφαγα την ξενέρα με την επιβεβαίωση (δεν έχω διαβατήριο σε ισχύ). Είχα κοιτάξει πριν κάνα μήνα και ήθελε 80κάτι ευρώ για 5 χρόνια.

lewton
04-12-15, 16:15
Όχι, απλά μου φαίνεται πολύ καλή υπηρεσία και ειδικά για όσους βρίσκονται συχνά στο εξωτερικό.
Από καθαρή περιέργεια, αν κάποιος θέλει να του στείλω πρόσκληση τώρα που άνοιξε η εφαρμογή σε Ελλάδα, Γαλλία και μερικές ακόμα χώρες, για να δούμε αν η πρόσκληση είναι υποχρεωτικά για τη χώρα στην οποία είναι ο δικός μου λογαριασμός (Γερμανία). Όποιος λοιπόν θέλει να το δοκιμάσει, ας μου στείλει με πμ το e-mail του. :)

Οι πρώτες προσκλήσεις έφυγαν.
Παρακαλώ όποιος ασχοληθεί να ενεργοποιήσει την υπηρεσία να μας γράψει εντυπώσεις. :oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.