PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 [88] 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

Thanasis159
04-12-15, 17:07
Δεν έχει θέμα με την χώρα, αλλά είναι απαραίτητη προϋπόθεση διαβατηρίου σε ισχύ. Αν τελειώσουν οι προσκλήσεις του lewton, έχω κι εγώ αν κάποιος ενδιαφέρεται.

Tiven
04-12-15, 17:38
Δεν έχει θέμα με την χώρα, αλλά είναι απαραίτητη προϋπόθεση διαβατηρίου σε ισχύ. Αν τελειώσουν οι προσκλήσεις του lewton, έχω κι εγώ αν κάποιος ενδιαφέρεται.


Ταυτότητα/δίπλωμα οδήγησης ευρωπαϊκό δεν κάνει δλδ;

stelakis1914
04-12-15, 17:51
Μόνο διαβατήριο παιδιά και γερμανική αστυνομική ταυτότητα δέχονται.

yyy
04-12-15, 17:56
Ταυτότητα/δίπλωμα οδήγησης ευρωπαϊκό δεν κάνει δλδ;

Όταν είχα ρωτήσει εγώ μου είχαν πει μόνο για διαβατήριο σε ισχύ. Δε νομίζω ότι έχει αλλάξει κάτι, αλλά αν τους στείλεις ένα email θα ξέρεις σίγουρα ;)

Υπάρχουν και εδώ προσκλήσεις για όποιον θέλει. Στείλτε μου σε ΠΜ ένα email με το οποίο θα γραφτείτε και θα σας τη στείλω εκεί. Για κάθε νέο λογαριασμό που ανοίγει, αυτός που έστειλε την πρόσκληση κερδίζει 10€. Αυτός που δέχεται την πρόσκληση, υποτίθεται ότι γλυτώνει την ουρά αναμονής και γράφεται άμεσα. Όταν το είχα κάνει εγώ, ήθελε τουλάχιστον 2 εβδομάδες σε ουρά αναμονής, αν δεν είχες πρόσκληση (κάπου εκεί έπρεπε να περιμένω και εγώ). Τώρα δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι!

Άντε 1000 προσκλήσεις να στείλω, γιατί έχω και κάποια έκτακτα έξοδα αυτόν τον καιρό :p :p :rofl:

lewton
04-12-15, 18:11
Θα πρέπει να δεχθούν και ταυτότητα των χωρών όπου λειτουργούν αλλιώς θα πάει άπατο.
Θέλω να πιστεύω ότι είναι προσωρινό κόλλημα.

ΥΓ. Έφυγαν και άλλες προσκλήσεις. :)

yyy
04-12-15, 18:34
Θα πρέπει να δεχθούν και ταυτότητα των χωρών όπου λειτουργούν αλλιώς θα πάει άπατο.
Θέλω να πιστεύω ότι είναι προσωρινό κόλλημα.

Έχει να κάνει με τη διαδικασία πιστοποίησης μέσω βιντεοκλήσης. Θέλουν κάτι που να έχει τα ιριδίζοντα σημάδια γνησιότητας, όπως το διαβατήριο. Οι ελληνικές ταυτότητες δεν έχουν.

Tiven
04-12-15, 18:41
Έχει να κάνει με τη διαδικασία πιστοποίησης μέσω βιντεοκλήσης. Θέλουν κάτι που να έχει τα ιριδίζοντα σημάδια γνησιότητας, όπως το διαβατήριο. Οι ελληνικές ταυτότητες δεν έχουν.

Στο δίπλωμα οδήγησης το καινούριο, έχει αυτά τα σημάδια που λες πάντως.

Στο revolut χωρίς διαβατήριο όλα κομπλέ, όπως λέει και ο lewton θα πρέπει να κάνουν μερικές αλλαγές τα γερμανάκια.

yyy
04-12-15, 18:53
Στο δίπλωμα οδήγησης το καινούριο, έχει αυτά τα σημάδια που λες πάντως.

Στο revolut χωρίς διαβατήριο όλα κομπλέ, όπως λέει και ο lewton θα πρέπει να κάνουν μερικές αλλαγές τα γερμανάκια.

Θα πρέπει όμως και η αντίστοιχη εταιρεία που κάνει την πιστοποίηση, να είναι ενημερωμένη σχετικά (η πιστοποίηση δε γίνεται από την ίδια τη number26). Επίσης, στο διαβατήριο κάνουν και έναν online έλεγχο των στοιχείων. Στο δίπλωμα οδήγησης δε νομίζω ότι μπορεί να γίνει. Προφανώς και θα θέλουν να διευκολύνουν και άλλους να ανοίξουν λογαριασμό. Απλά δεν είναι πάντα εφικτό τεχνικά!

thourios
07-12-15, 12:24
Πριν λίγο με πήραν τηλέφωνο από την Eurobank και μου είπαν ότι μπλοκαρίστηκε η προπληρωμένη κάρτα που έχω γιατί έγιναν άπειρες προσπάθειες ανεπιτυχών διαδικτυακών συναλλαγών.
Την κάρτα την είχα χρησιμοποιήσει επιτυχώς για μία και μοναδική φορά για την απευθείας αγορά υπηρεσιών τύπου «rapidshare». Παλαιότερα αγόραζα συνδρομές μέσω paypal αλλά τώρα λόγο cc δεν μπορούσα.
Το νου σας σε τέτοιου είδους αγορές. Ευτυχώς δεν χρησιμοποίησα κανονική πιστωτική και τα ποσό που είχε μέσα ήταν σχεδόν μηδενικό.

Επιβεβαίωσα για το αληθές στο phone banking.

kosmasdel
07-12-15, 20:05
Για να εξαργυρώσω τους πόντους από το πρόγραμμα Go4More της debit mastercart της ΕΤΕ απλά το αναφέρω κατά την πληρωμή σε ένα από τα συνεργαζόμενα καταστήματα; Πόσο είναι η αναλογία της εξαργύρωσης ανά πόντο; Δεν βρήκα να αναφέρει κάτι στο site.

tsorbi
07-12-15, 23:04
25 Euro για 10.000 πόντους.

kosmasdel
08-12-15, 02:10
25 Euro για 10.000 πόντους.

Άρα για 2000 και κάτι ποντους που έχω κερδίζω 5€; Άσχετα με την τιμή της αγοράς;

TeoT
08-12-15, 02:33
Άρα για 2000 και κάτι ποντους που έχω κερδίζω 5€; Άσχετα με την τιμή της αγοράς;

Μπορεις και να τους κρατησεις και να περιμένεις μηπως βγει καποια προσφορα που πολλαπλασιαζει την αξια των πόντων... καποα στιγμη ειχε βγαλει η shell και η ΕΚΟ Χ2 και καποια αλλα καταστηματα Χ1.5

Γενικα εγω ακολουθω την αρχη ... δεν εξαργυρωνω οταν δινουν αυξημένους πόντους και ειδικα στα καταστηματα που έχουν αυξημένους πόντους για πραδειγμα τον Σεπτεμβρη το Public ειχε 40 ποντους στο ευρω .... εκει μαζευουμε ποντους ... και εξαργυρώνουμε οταν βγει προσφορα πολλαπλασιασμου της αξιας.... αρκει να μην πέσεις σε ασχετο ... οπως επεσα εγω σε βενζιναδικο της ΕΚΟ που ενω του ειπα να μην κανει εξαργύρωση ... πατησε ΟΚ στο μηχανημα και οχι μονο δεν πηρα τη αξια της βενζινης Χ12 αλλα αφαιρεθηκαν και 9500 ποντοι.

ttsesm
08-12-15, 02:59
Να πω και γω την εμπειρία μου με την number26. Μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος, όπου την έχω χρησιμοποιήσει δεν υπήρξε καμία έξτρα χρέωση, είχα ξενερώσει που μου φεύγαν 2-3 ευρώ καθε φορά που έκανα συναλλαγή στο εξωτερικό. Επίσης μόνο μία φορά δεν έγινε δεκτή αλλά είμαι σίγουρος ότι ο πωλητής έκανε μακακία, άλλα δεν μπήκα στην διαδικασία να ασχοληθώ καθώς δεν μπορούσαμε να συνεννοηθούμε στα αγγλικά. Γενικά βλέπω ότι αναπτύσσονται ταχέως και αυτό είναι καλό, καθώς πιστεύω περισσότερες υπηρεσίες θα ενσωματωθούν όπως λένε και οι ίδιοι. Θα την συνιστούσα αν υπάρχει η δυνατότητα, δηλαδή διαβατήριο ;-). Τέλος ένα μεγάλο ευχαριστώ στον @lewton για την πρόσκληση.

by the way αν κάποιος θέλει προσκλήσεις μπορώ να στείλω και 'γω πλέον :p.

kafrikistan
08-12-15, 09:36
Δεν είπα ότι την έλαβα. Είπα ότι στο e-banking της Πειραιώς μου παρέχεται η δυνατότητα να αιτηθώ νέα κάρτα, αλλά είχε σαν υποσημείωση ότι θα την λάβω με απλό ταχυδρομείο, και ότι μια μέρα μετά θα στείλουν και τον κωδικό. Εγώ δεν διακινδυνεύω να παραλάβω κάρτα με απλό ταχυδρομείο, έτσι δεν προχώρησα ακόμη στην αίτηση επανέκδοσης.

Δεν ειχα προσεξει το image με τη φραση που εβαλες. Λοιπον, σου ειπαν οτι θα στειλουν τη καρτα και μετα απο 5 ημερες το κωδικο. Νομιζα οτι θα εστελναν καρτα και κωδικο μαζι. Τα στελνουν χωρια για λογους ασφαλειας. Ωστοσο ειναι λογικο να ανησυχεις γιατι ο γειτονας μπορει να βουτηξει τη καρτα και στη συνεχεια και το pin.
Αλλα ειναι τοσο απλο? :hmm:



Μπορεις και να τους κρατησεις και να περιμένεις μηπως βγει καποια προσφορα που πολλαπλασιαζει την αξια των πόντων... καποα στιγμη ειχε βγαλει η shell και η ΕΚΟ Χ2 και καποια αλλα καταστηματα Χ1.5

Γενικα εγω ακολουθω την αρχη ... δεν εξαργυρωνω οταν δινουν αυξημένους πόντους και ειδικα στα καταστηματα που έχουν αυξημένους πόντους για πραδειγμα τον Σεπτεμβρη το Public ειχε 40 ποντους στο ευρω .... εκει μαζευουμε ποντους ... και εξαργυρώνουμε οταν βγει προσφορα πολλαπλασιασμου της αξιας.....

Μηπως εχεις μπερδευτει? Εγω εχω καταλαβει οτι η εξαργυρωση ειναι στανταρ. Στη συλλογη υπαρχουν οι προσφορες.
Δηλαδη αν εχεις 20χιλ. ποντους, αυτοι αξιζουν 50€ και τους εξαργυρωνεις στα συνεργαζομενα μαγαζια παιρνοντας πραγματα αξιας 50€.

lewton
09-12-15, 14:11
Επιστρέφω στα της number26 μιας και χθες βράδυ ήμουν σε ένα fintech meetup και τα είπα με τον CTO της.
Ο λογαριασμός που ανοίγεις στην number26 ακόμα και αν μένεις στην Ελλάδα είναι γερμανικός λογαριασμός με γερμανικό IBAN που αρχίζει από DExx.
Κατά συνέπεια τα χρήματα βρίσκονται στη Γερμανία και προστατεύονται από το γερμανικό δημόσιο, με αποτέλεσμα η μεταφορά χρημάτων στον λογαριασμό αυτό γίνεται με τα όρια που επιτρέπουν τα capital controls για εμβάσματα σε ξένο IBAN.

iparout
09-12-15, 22:40
Υπάρχει μήπως κάποιο αντίστοιχο thread για πιστωτικές ? (συγκριση κτλ)

Είναι πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες που δίνονται.

Thanks !

TeoT
10-12-15, 15:49
Μηπως εχεις μπερδευτει? Εγω εχω καταλαβει οτι η εξαργυρωση ειναι στανταρ. Στη συλλογη υπαρχουν οι προσφορες.
Δηλαδη αν εχεις 20χιλ. ποντους, αυτοι αξιζουν 50€ και τους εξαργυρωνεις στα συνεργαζομενα μαγαζια παιρνοντας πραγματα αξιας 50€.

Δεν έχω μπερδευτει.
Το λέω γιατι εχω κανει χρηση σε τετοιες προσφορές ... για αυτο και αν πατησεις πανω σε καποιο καταστημα σε βγαζει μια μπαρα που υπολογιζει την αξια των πόντων
Τον Απρίλη η SHELL και η ΕΚΟ παραλληλα με τη αυξημένη συλλογή πόντων που εδιναν ειχε και την αξια των πόντων Χ2 το χρησιμοποίησα ... ηταν η πρώτη εξαργύρωση που έκανα αν και δεν ειχα πολλούς πόντους ... περίμενα να προλαβω να περάσω του 2000 πριν λήξη η προσφορά... υπήρχε τότε καταστημα το travel η καπως ετσι που εδινε Χ4 αν θυμαμαι καλα ... αλλα δεν με ενδιεφερε η προσφορα ... Χ1,5 νομίζω ειχε ο ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ και γενικα ολα που εμφανίζονται στην αρχικη σελίδα ειχαν καποια προσφορα...
Το Ιουλη η τον Αυγουστο ειχε παλι η SHELL και η ΕΚΟ Χ1,5 ... εκανα εξαργύρωση ...
Το κακο ειναι οτι εχουν αρχισει να εξαφανίζονται τετοιες προσφορες ....

kafrikistan
11-12-15, 05:47
Δεν έχω μπερδευτει.
Το λέω γιατι εχω κανει χρηση σε τετοιες προσφορές ... για αυτο και αν πατησεις πανω σε καποιο καταστημα σε βγαζει μια μπαρα που υπολογιζει την αξια των πόντων
Τον Απρίλη η SHELL και η ΕΚΟ παραλληλα με τη αυξημένη συλλογή πόντων που εδιναν ειχε και την αξια των πόντων Χ2 το χρησιμοποίησα ... ηταν η πρώτη εξαργύρωση που έκανα αν και δεν ειχα πολλούς πόντους ... περίμενα να προλαβω να περάσω του 2000 πριν λήξη η προσφορά... υπήρχε τότε καταστημα το travel η καπως ετσι που εδινε Χ4 αν θυμαμαι καλα ... αλλα δεν με ενδιεφερε η προσφορα ... Χ1,5 νομίζω ειχε ο ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ και γενικα ολα που εμφανίζονται στην αρχικη σελίδα ειχαν καποια προσφορα...
Το Ιουλη η τον Αυγουστο ειχε παλι η SHELL και η ΕΚΟ Χ1,5 ... εκανα εξαργύρωση ...
Το κακο ειναι οτι εχουν αρχισει να εξαφανίζονται τετοιες προσφορες ....

Eχεις οντως μπερδευτει, γιατι οι οι προσφορες εχουν να κανουν με τη συλλογη ποντων, οχι με την εξαργυρωση.

Οπως θα δεις στο site τους (https://www.nbg.gr/go4more/#/home), η εξαργυρωση ειναι παντου στανταρ(50€ οι 20χιλ), οι προσφορες ποικιλουν.

TeoT
11-12-15, 13:28
Eχεις οντως μπερδευτει, γιατι οι οι προσφορες εχουν να κανουν με τη συλλογη ποντων, οχι με την εξαργυρωση.

Οπως θα δεις στο site τους (https://www.nbg.gr/go4more/#/home), η εξαργυρωση ειναι παντου στανταρ(50€ οι 20χιλ), οι προσφορες ποικιλουν.

Εγω μετεφερα την εμπειρεία μου
οποιος διαβασει προσεκτικα αυτα που εγραψα καταλαβαινει ....
για τους υπολοιπους ....

Update
Και οποιος εχει... μπερδευτει....
ενδεικτικα καποιες απο τις προσφορες πολλαπλασιασμου της αξίας των πόντων

https://www.facebook.com/go4more.gr/photos/a.789793027800885.1073741828.724084817705040/799426600170861/?type=3&theater

https://www.facebook.com/go4more.gr/photos/a.789793027800885.1073741828.724084817705040/843629582417229/?type=3&theater

https://www.facebook.com/go4more.gr/photos/a.789793027800885.1073741828.724084817705040/796432017136986/?type=3&theater

Οποιος μπει στο τελευταιο link μπορει να διαβασει και απαντηση του go4more σε σχετικη ερώτηση.

"go4more
Καλησπέρα Vaso Η αξία των πόντων που έχεις συγκεντρώσει σε ευρώ δεν είναι συγκεκριμένη αλλά εξαρτάται από τον συνεργάτη και τις τρέχουσες προσφορές. Μπορείς να δεις τους πόντους που έχεις συγκεντρώσει και σε τι ποσό αντιστοιχούν στο site του go4more: www.go4more.gr ή κατεβάζοντας την εφαρμογή go4more στο κινητό σου από εδώ: https://www.nbg.gr/go4more/#/download-app. Αυτή τη στιγμή τρέχουν προσφορές εκτός από αυτή του travel plan που ανεβάζουν σημαντικά (έως και Χ3) την αξία των πόντων σου. Είμαστε στη διάθεσή σου για ό,τι άλλο χρειαστείς."


Απο την σελίδα του go4more στο facebook

kafrikistan
12-12-15, 09:40
Η εξαργυρωση ειναι εξαργυρωση και οι προσφορες ειναι προσφορες...
Δε καταλαβαινω γιατι μπερδευεσαι. Αν εχεις 20.000 ποντους και υπαρχει απο καποιον μια προσφορα οπου παιρνεις πραγματα για 60.000, then go for it. Aπλο.

TeoT
14-12-15, 00:37
Μηπως εχεις μπερδευτει? Εγω εχω καταλαβει οτι η εξαργυρωση ειναι στανταρ. Στη συλλογη υπαρχουν οι προσφορες.
Δηλαδη αν εχεις 20χιλ. ποντους, αυτοι αξιζουν 50€ και τους εξαργυρωνεις στα συνεργαζομενα μαγαζια παιρνοντας πραγματα αξιας 50€.


Eχεις οντως μπερδευτει, γιατι οι οι προσφορες εχουν να κανουν με τη συλλογη ποντων, οχι με την εξαργυρωση.

Οπως θα δεις στο site τους (https://www.nbg.gr/go4more/#/home), η εξαργυρωση ειναι παντου στανταρ(50€ οι 20χιλ), οι προσφορες ποικιλουν.


Η εξαργυρωση ειναι εξαργυρωση και οι προσφορες ειναι προσφορες...
Δε καταλαβαινω γιατι μπερδευεσαι. Αν εχεις 20.000 ποντους και υπαρχει απο καποιον μια προσφορα οπου παιρνεις πραγματα για 60.000, then go for it. Aπλο.


Στο forum γραφουμε για να βοηθήσουμε αυτους που το διαβάζουν και οχι για να μπερδεψουμε τους αλλους ... με μόνο σκοπό να αποδείξουμε οτι εμεις τα ξέρουμε όλα....
Οποιος διαβασει οτι έχω γραψει πανω στο θεμα απο το πρώτο μου post (#4363) ... θα καταλαβει τι ισχύει και τι όχι .....
Συνέχισε το μόνος σου...
Αφοβα μπορεις να γράψεις ότι θέλεις .....αλλη απάντηση απο μένα δεν θα υπάρξει....

.

kafrikistan
14-12-15, 10:32
Στο forum γραφουμε για να βοηθήσουμε αυτους που το διαβάζουν και οχι για να μπερδεψουμε τους αλλους ... με μόνο σκοπό να αποδείξουμε οτι εμεις τα ξέρουμε όλα....

Aυτο ακριβως, προσπαθω να σε ξεμπερδεψω. Γιατι ενοχληθηκες?
Εσυ θελεις να δειξεις οτι τα ξερεις ολα.



Συνέχισε το μόνος σου...

Aν γραψεις παλι κατι περιεργο θα το απαντησω για να διορθωθει.



Αφοβα μπορεις να γράψεις ότι θέλεις .....


Σου φαινομαι για φοβισμενος?

kasadi
14-12-15, 23:34
στις υπηρεσίες τύπου verified by visa , λέει να ορίσουμε ένα Προσωπικό Μήνυμα. Σε αυτό συνήθως τι βάζετε ? Το να βάλουμε π.χ. το όνομα μας είναι καλή ιδέα ?

runner70
14-12-15, 23:57
Οτιδήποτε θέλεις, κάτι ιδιαίτερο,μην βάλεις ονοματεπώνυμο ή βάλε παρατσούκλι αν θέλεις όνομα, με το οποίο θα καταλαβαίνεις όταν σου το δείχνει ότι είσαι στο περιβάλλον κάποιας τράπεζας και όχι ενός κακόβουλου site που υποδιεεται την τράπεζα.

goku
16-12-15, 15:02
Παιδιά έχω μια χρεωστική κάρτα της Αγροτικής από τότε πριν συγχωνευτεί με την Πειραιώς. Παρότι έγινε η συγχώνευση, εγώ έχω μείνει με αυτή την κάρτα η οποία λειτουργεί κανονικά και στο ΑΤΜ και στις ιντερνετιακές αγορές. Την έχω όμως χρόνια και λήγει αυτό τον μήνα, έχει ημερομηνία λήξης 12/15. Εγώ πρέπει να κάνω κάποια κίνηση ή θα μου στείλει αυτόματα άλλη η Πειραιώς; Να σημειώσω ότι έχω και e-banking της Πειραιώς και στο μενού μου δίνει επιλογή για επανέκδοση κάρτας. Αν δεν κάνω τίποτα θα φιλοτιμηθεί από μόνη της η τράπεζα να μου στείλει άλλη ή θα τρέχω τελευταία στιγμή οπότε καλύτερα να κάνω κάτι από τώρα; Από την τράπεζα δεν έχω λάβει καμιά ενημέρωση μέχρι στιγμής αν και είχα επισκεφτεί το τοπικό κατάστημα την προηγούμενη εβδομάδα.


Θα σου ερθει μια βδομαδα πρωτου ληξει φιλε μου


Περίεργο που σου δουλεύει ακόμη... Είχαν βγάλει προθεσμία για αντικατάσταση των συγκεκριμένων καρτών που παρήλθε, ενώ όλοι οι κάτοχοι είχαν ενημερωθεί και με ταχυδρομική επιστολή. Καλό είναι να αλλάξεις την κάρτα σου άμεσα.


Τι να σου πω; δεν ξέρω. Τις τελευταίες μέρες δεν την έχω χρησιμοποιήσει, αλλά πριν καναδυό εβδομάδες έκανα αγορά παιχνιδιών από το Humble Bunlde, δηλαδή όχι μόνο έγινε κανονικά η αγορά αλλά πέρασε και από τα CC. Και μάλιστα έχει και η αδερφή μου την ίδια η οποία όμως λήγει σε 2 χρόνια, αλλά παρόλα αυτά δεν την έχουν ενημερώσει για κάτι.

- - - Updated - - -



Θα περιμένω, αν δεν γίνει κάτι θα περάσω από την τράπεζα.


Goku ενημέρωσέ μας όταν έρθει για να ξέρω, επειδή η δική μου λήγει το Γενάρη του 2016. :p


Η κάρτα μου γράφει πάνω της ημερομηνία λήξης 12/15. Περιμένοντας ότι θα λήξει αύριο, τελικά μου ήρθε ένα γράμμα από την Πειραιώς, μέσω ταχυδρομείου. Το γράμμα αναφέρει ότι η κάρτα λήγει στις 31 Δεκεμβρίου, δηλαδή την τελευταία μέρα του μήνα που αναγράφεται πάνω στην κάρτα και όχι την 1η μέρα του μήνα όπως νόμιζα εγώ. Δηλαδή αύριο που μπαίνει ο Δεκέμβριος η κάρτα θα δουλεύει κανονικά. Στο ίδιο γράμμα όμως αναφέρει ότι πρέπει να πάω εγώ από την τράπεζα για να παραλάβω την νέα κάρτα. Με την πρώτη ευκαιρία θα περάσω να ρωτήσω.

-----Ενημέρωση------

Προς το παρόν κοιτάω στο e-banking και μου δείνει επιλογή για επανέκδοση κάρτας, αλλά μου βγάζει το παρακάτω:
164231
Είναι σοβαροί; Και η κάρτα και ο κωδικός μέσω απλού ταχυδρομείου; ούτε καν συστημένου; Άνετα μπορεί να τα κλέψει κάποιος. Παρακάτω λέει ότι μπορώ να περάσω και από την τράπεζα, οπότε δεν το διακινδυνεύω.


Δεν προχώρησα στην αίτηση επανέκδοσης, δεν το διακινδυνεύω. Θα περάσω κάποια στιγμή από την τράπεζα.


Όταν το κάνεις θα ήθελα να μας πεις αν η κάρτα γράφει "Τράπεζα Πειραιώς" και αν άλλαξαν κάτι στους όρους ή στο πάγιο (ή μη πάγιο).
Ευχαριστώ.


Ειπες οτι ελαβες τη καρτα και το κωδικο μεσω απλου ταχυδρομειου. Και σε ρωταω, σου εδωσε ο ταχυδρομος το φακελο στο χερι ή τον πεταξε εξω απο τη πορτα σου?


Δεν είπα ότι την έλαβα. Είπα ότι στο e-banking της Πειραιώς μου παρέχεται η δυνατότητα να αιτηθώ νέα κάρτα, αλλά είχε σαν υποσημείωση ότι θα την λάβω με απλό ταχυδρομείο, και ότι μια μέρα μετά θα στείλουν και τον κωδικό. Εγώ δεν διακινδυνεύω να παραλάβω κάρτα με απλό ταχυδρομείο, έτσι δεν προχώρησα ακόμη στην αίτηση επανέκδοσης.

Τελικά πέρασα από το τοπικό κατάστημα της τράπεζας Πειραιώς και μου έβγαλαν επιτόπου την κάρτα. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πως ενώ είναι κατάστημα σε χωριό, είχαν ειδικό μηχάνημα - εκτυπωτή το οποίο τύπωνε πάνω στις κάρτες. Θυμάμαι ότι πριν από χρόνια, ακόμη και αν πήγαινες κατευθείαν στο κατάστημα, έπρεπε να περιμένεις κάποιες μέρες γιατί τις τύπωναν στα κεντρικά, τις έστελναν ταχυδρομικά στο σπίτι σου, και μετά ξαναπήγαινες στο τοπικό κατάστημα για να παραλάβεις το pin. Στο τοπικό κατάστημα που πήγα, είχαν generic κάρτες και απλώς τις βάζουν στον εκτυπωτή και τυπώνει πάνω τους τα στοιχεία σου. Την πήρα μέσα σε 10 λεπτά. Η νέα κάρτα γράφει ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΕΙΡΑΙΩΣ επάνω, είναι mastercard - debit, έχει το σήμα των ανέπαφων συναλλαγών, και παρατηρώ ότι το όριο αγορών έπεσε στα 600 ευρώ την ημέρα (η παλιά κάρτα είχε όριο 800 ευρώ). Φυσικά αν θέλω αυτό το όριο μπορώ να το αλλάξω μέσα από το e-banking, έχει από 50 εως 2000 ευρώ την ημέρα.

lewton
16-12-15, 15:54
Μόλις πρόσεξα ότι μιλάς για χρεωστική. :p
Είχα νομίσει ότι ήταν πιστωτική και για αυτό ρώτησα αν άλλαξαν το πάγιο.

Μου κάνει εντύπωση που σου άφησαν χρεωστική της Αγροτικής τόσο καιρό. Εμάς μας πέρασαν οικογενειακώς σε χρεωστικές της Πειραιώς όταν έκλεισαν τους παλιούς λογαριασμούς και μετέφεραν τα υπόλοιπα σε νέους λογαριασμούς στην Πειραιώς.

goku
21-12-15, 18:33
Τελικά πέρασα από το τοπικό κατάστημα της τράπεζας Πειραιώς και μου έβγαλαν επιτόπου την κάρτα. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πως ενώ είναι κατάστημα σε χωριό, είχαν ειδικό μηχάνημα - εκτυπωτή το οποίο τύπωνε πάνω στις κάρτες. Θυμάμαι ότι πριν από χρόνια, ακόμη και αν πήγαινες κατευθείαν στο κατάστημα, έπρεπε να περιμένεις κάποιες μέρες γιατί τις τύπωναν στα κεντρικά, τις έστελναν ταχυδρομικά στο σπίτι σου, και μετά ξαναπήγαινες στο τοπικό κατάστημα για να παραλάβεις το pin. Στο τοπικό κατάστημα που πήγα, είχαν generic κάρτες και απλώς τις βάζουν στον εκτυπωτή και τυπώνει πάνω τους τα στοιχεία σου. Την πήρα μέσα σε 10 λεπτά. Η νέα κάρτα γράφει ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΕΙΡΑΙΩΣ επάνω, είναι mastercard - debit, έχει το σήμα των ανέπαφων συναλλαγών, και παρατηρώ ότι το όριο αγορών έπεσε στα 600 ευρώ την ημέρα (η παλιά κάρτα είχε όριο 800 ευρώ). Φυσικά αν θέλω αυτό το όριο μπορώ να το αλλάξω μέσα από το e-banking, έχει από 50 εως 2000 ευρώ την ημέρα.

Σήμερα μου ήρθε και αυτό το μήνυμα. Δεν είναι κάτι ανησυχητικό, αλλά μου φάνηκε λίγο περίεργο που μου έστειλαν μήνυμα, το έχει λάβει κανείς άλλος; Δεν την έχω χρησιμοποιήσει ακόμη την κάρτα από τότε που την πήρα.

165055

RASTAVIPER
31-12-15, 20:52
Σε alpha mastercard bonus, υπάρχει τρόπος να επιβεβαιώσω ότι το PIN που θυμάμαι είναι το σωστό;
Χωρίς να αγοράσω κάτι.

sdikr
01-01-16, 13:06
Σε alpha mastercard bonus, υπάρχει τρόπος να επιβεβαιώσω ότι το PIN που θυμάμαι είναι το σωστό;
Χωρίς να αγοράσω κάτι.

Αν πας σε ενα ΑΤΜ της alpha, μπορείς να κάνεις ερώτηση υπολοίπου ή να δεις τις κινήσεις

Godian
01-01-16, 13:07
Σε alpha mastercard bonus, υπάρχει τρόπος να επιβεβαιώσω ότι το PIN που θυμάμαι είναι το σωστό;
Χωρίς να αγοράσω κάτι.
Το secure code εννοείς φίλε μου;;

cranky
01-01-16, 13:12
To pin, εννοεί.

Άλλος είναι ο secure code.

Godian
01-01-16, 13:28
Το PIN της κάρτας;; πας σε ένα ΑΤΜ και το βάζεις να δεις

cranky
01-01-16, 13:29
Ε, αυτό του είπε κι' ο sdikr.

RASTAVIPER
01-01-16, 18:32
Είμαι μόνιμα εξωτερικό.
Γίνεται και έξω σε ΑΤΜ άσχετης Τράπεζας;

ariadgr
01-01-16, 19:10
Είμαι μόνιμα εξωτερικό.
Γίνεται και έξω σε ΑΤΜ άσχετης Τράπεζας;

Μπορείς να αγοράσεις ένα μπουκαλάκι νερό από ένα σουπερμαρκετ...

RASTAVIPER
02-01-16, 12:01
Μπορείς να αγοράσεις ένα μπουκαλάκι νερό από ένα σουπερμαρκετ...

Το πρώτο μου ποστ έγραφε ότι ακριβώς αυτό θέλω να αποφύγω: την αγορά κάποιου προϊόντος.

Οπότε για να καταλάβω ούτε online υπάρχει κάποιος τρόπος, ούτε μέσω ΑΤΜ;

Godian
02-01-16, 14:37
Το πρώτο μου ποστ έγραφε ότι ακριβώς αυτό θέλω να αποφύγω: την αγορά κάποιου προϊόντος.

Οπότε για να καταλάβω ούτε online υπάρχει κάποιος τρόπος, ούτε μέσω ΑΤΜ;

Πως δεν υπάρχει μέσο ΑΤΜ φίλε μου. Πήγαινε σε ένα ΑΤΜ και πάτα να δεις υπόλοιπο πόσα έχεις. Θα σου ζητήσει και κωδικό...

tsioy
02-01-16, 21:30
Sorry για το offtopic, αλλά νομίζω ότι το θέμα αυτό είναι εν μέρει σχετικό. Εξηγούμαι:
Πιστωτική της alpha (bonus enter visa) είναι ήδη συνδεδεμένη με λογ/μο. Επομένως μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν χρεωστική σε ATM για ανάληψη από το λογ/μο αυτό.
Υπάρχει με κάποιο τρόπο η δυνατότητα να χρησιμοποιείται κατά το δοκούν ως χρεωστική και σε καταστήματα με POS, ώστε σε επιλεγμένες αγορές (σουπερ μάρκετ, βενζινάδικα) να "τραβάει" από το λογαριασμό και όχι να χρεώνει το ποσό στη πιστωτική;

ariadgr
02-01-16, 22:01
Υπάρχει με κάποιο τρόπο η δυνατότητα να χρησιμοποιείται κατά το δοκούν ως χρεωστική και σε καταστήματα με POS, ώστε σε επιλεγμένες αγορές (σουπερ μάρκετ, βενζινάδικα) να "τραβάει" από το λογαριασμό και όχι να χρεώνει το ποσό στη πιστωτική;

Οχι όπως το εννοείς, αλλά αν επιμένεις, μπορείς μετά τη συναλλαγή να μπεις στο ebanking και κάνεις μια ισόποση πληρωμή στην πιστωτική.
Αλλά σίγουρα είναι απλούστερο να ζητήσεις μια χρεωστική, αν θα είναι συχνές αυτές οι συναλλαγές.

euri
02-01-16, 22:42
Αυτό μπορεί να γίνει μόνο στις λεγόμενες "dual personality cards", οι οποίες στην ουσία είναι δύο κάρτες (πιστωτική/χρεωστική) σε μία φυσική. Τα POS ζητάνε κάθε φορά αν η χρέωση θα γίνει στην πιστωτική ή στη χρεωστική.

vaggospro
09-01-16, 17:44
Έχω βγάλει χρεωστική κάρτα και έβαλα στα στοιχεια διεύθυνση στην οποία δεν βρίσκομαι τον παραπάνω καιρό. Η ερώτησή μου είναι, χρησιμεύει σε κάτι αυτή η διεύθυνση? Εαν αγοράσω κάτι απο eBay μέσω paypal θα σταλθεί εκεί το προιον?

Manolis_karas
09-01-16, 17:55
Η δ/νση αυτή χρειάζεται για την επικοινωνία σου με τη τράπεζα.
Το προϊόν θα σταλεί στη δ/νση που δηλώνεις εσύ ότι θέλεις να σταλεί.

vaggospro
09-01-16, 18:57
Τι είδους επικοινωνία? Υπάρχει περίπτωση να στείλουν κάποιο χαρτί είδους απόδειξης που να δείχνει τι αγοράστηκε και τι ξοδεύτηκε?

tsioy
09-01-16, 20:37
Ναι, πχ. στην alpha card enter visa (χρεωστική), όταν κάνω αγορές, στέλνεται λογ/μος με τις κινήσεις.

vaggospro
09-01-16, 21:49
Άρα πρέπει να παω να αλλάξω τα στοιχεία μου... Χρεωστική ταχυδρομικού ταμιευτηρίου-Eurobank έχω, μήπως ξέρει κανείς αν γίνεται να τα αλλάξω online η απο τηλεφώνημα? ( κάποιος που έχει κάρτα ίδιας τράπεζας. )

RASTAVIPER
10-01-16, 12:22
Γίνεται σε κάποια κάρτα να μην εμφανίζεται καθόλου στην ανάλυση του λογαριασμού μια κράτηση χρημάτων για ενοικίαση αυτοκινήτου;

Νοίκιασα αμάξι στο Βερολίνο στις 23/12 και μου μπλοκαραν 200€ στην κάρτα για περίπτωση προβλημάτων. Μάλιστα μου ήρθε και σχετικό sms στο κινητό από την ALPHA.
Έλα όμως που δεν εμφανίζεται στην ανάλυση τίποτα. Ούτε χρέωση, ούτε αποδεσμευση του ποσού. Είναι νορμάλ;

lewton
10-01-16, 12:58
Γίνεται σε κάποια κάρτα να μην εμφανίζεται καθόλου στην ανάλυση του λογαριασμού μια κράτηση χρημάτων για ενοικίαση αυτοκινήτου;

Νοίκιασα αμάξι στο Βερολίνο στις 23/12 και μου μπλοκαραν 200€ στην κάρτα για περίπτωση προβλημάτων. Μάλιστα μου ήρθε και σχετικό sms στο κινητό από την ALPHA.
Έλα όμως που δεν εμφανίζεται στην ανάλυση τίποτα. Ούτε χρέωση, ούτε αποδεσμευση του ποσού. Είναι νορμάλ;

Οι δεσμεύσεις δεν εμφανίζονται.
Το διαθέσιμο υπόλοιπο είναι όσο θα έπρεπε ή έχεις -200€;

RASTAVIPER
10-01-16, 14:06
Οι δεσμεύσεις δεν εμφανίζονται.
Το διαθέσιμο υπόλοιπο είναι όσο θα έπρεπε ή έχεις -200€;

Μια χαρά το υπόλοιπο.
Απλά μου κάνει εντύπωση γιατί και οι υπάλληλοι εκεί μου τόνισαν ότι θα δω την επιστροφή στην κάρτα μια μέρα μετά την επιστροφή του αμαξιού.
Πώς θα την δω, αν δεν εμφανίζεται λοιπόν;

kavadias
10-01-16, 14:31
συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις βλέπεις μια διαφορά στο λογιστικό και το διαθέσιμο υπόλοιπο όσο το ύψος του ποσού.

πχ. εσύ θα πρέπε να χες λογιστικό x € και διαθέσιμο x-200 € για όσες μέρες κράτησε η ενοικίαση και άπαξ και το επέστρεφες θα γινόταν και το διαθέσιμο υπόλοιπο σου x.

συνήθως έτσι γίνετε και δεν γίνονται κινήσεις χρέωσης/πίστωσης.

@ ADSLgr.com All rights reserved.