PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 [90] 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

michpan
21-02-16, 19:01
Ακουσα οτι πρεπει να κραταμε τα χαρτακια/αποδειξεις απο τις καρτες οταν πληρωνουμε με αυτες??

Αναφέρεσαι μήπως στο ότι πρέπει του χρόνου να δηλώνουμε αγορές μέσω κάρτας για το αφορολόγητο; Προς το παρόν δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο, παρά μόνο αυτά που έχουμε διαβάσει στις εφημερίδες. Οταν φέρει τον νόμο στην βουλή η κυβέρνηση θα δούμε.. Να κάνω μία πρόβλεψη και να πω ότι μάλλον δεν θα ισχύσει ούτε φέτος; Πως ακριβώς θα γίνουν οι έλεγχοι που χρειάζονται; Εδώ φέτος εμένα μου είχαν γράψει τον ίδιο τραπεζικό λογαριασμό μέσα στο taxis 8 φορές (!) και κάθε φορά με διαφορετικούς τόκους.. Οτι να'ναι..

kafrikistan
22-02-16, 01:48
Αναφέρεσαι μήπως στο ότι πρέπει του χρόνου να δηλώνουμε αγορές μέσω κάρτας για το αφορολόγητο; Προς το παρόν δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο, παρά μόνο αυτά που έχουμε διαβάσει στις εφημερίδες. Οταν φέρει τον νόμο στην βουλή η κυβέρνηση θα δούμε...

Στου Αυτια το ακουσα.
Βεβαιως ακομα δεν εχει αποφασιστει, οπως δεν εχει αποφασιστει και τι θα γινει τελικα με τις κοινες αποδειξεις.
Εγω ως τωρα τις αποδειξεις των χρεωστικων καρτων οποτε κανω αγορα με καρτα, τις πετουσα.
Να τις κραταω στο εξης για καθε ενδεχομενο?

mike_871
22-02-16, 10:48
πως μπορω να αγορασο κατι απο ebay?

badweed
22-02-16, 10:52
πως μπορω να αγορασο κατι απο ebay?
καπως ετσι (http://eiosifidis.blogspot.gr/2013/07/ebay.html)

mike_871
22-02-16, 11:10
καπως ετσι (http://eiosifidis.blogspot.gr/2013/07/ebay.html)

το θεμα ειναι οτι το Paypal δεν δεχεται την καρτα μου

badweed
22-02-16, 11:17
το θεμα ειναι οτι το Paypal δεν δεχεται την καρτα μου

αυτο ειναι μεγαλο θεμα , το οποιο ξεφευγει απο το paypal και το ebay , ειναι με πολιτικες , οικονομικες και κοινωνικες προεκτασεις .

συμφωνα με την παρακατω λιστα ερωτοαπαντησεων (http://www.newsbomb.gr/oikonomia/news/story/660019/capital-controls-deite-ti-isxyei-gia-metrita-kartes-kai-epitages) , η αποπειρα σου εκπιπτει στην ερωτοαπαντηση 4

michpan
23-02-16, 23:22
Στου Αυτια το ακουσα.
Βεβαιως ακομα δεν εχει αποφασιστει, οπως δεν εχει αποφασιστει και τι θα γινει τελικα με τις κοινες αποδειξεις.
Εγω ως τωρα τις αποδειξεις των χρεωστικων καρτων οποτε κανω αγορα με καρτα, τις πετουσα.
Να τις κραταω στο εξης για καθε ενδεχομενο?

Τι να σου πω, στην αρχή είχαν πει ότι θα δηλώνεις μία κάρτα και πάνω σε αυτή θα χτίζεται το αφορολόγητο. Τελικά δεν ξέρω αν θα ισχύει για όλες ή μόνο για μία ή ξέρω εγώ τι. Αν έχεις πολλές κάρτες και δεν σε πειράζει να κρατάς τόσες αποδείξεις ξεχωριστά, κάνε το.. Εγώ προσωπικά δεν τις κρατάω..

kafrikistan
24-02-16, 00:31
Τι να σου πω, στην αρχή είχαν πει ότι θα δηλώνεις μία κάρτα και πάνω σε αυτή θα χτίζεται το αφορολόγητο. Τελικά δεν ξέρω αν θα ισχύει για όλες ή μόνο για μία ή ξέρω εγώ τι. Αν έχεις πολλές κάρτες και δεν σε πειράζει να κρατάς τόσες αποδείξεις ξεχωριστά, κάνε το.. Εγώ προσωπικά δεν τις κρατάω..

Δεν ειναι ποσες καρτες εχω, αλλα τι συναλλαγες κανω με αυτες.
Βασικα κανω ελαχιστες. Μονο στα σουπερ μαρκετς, και οχι παντα.
Αρα αφου εσυ δε τις κρατας, να υποθεσω οτι παρομοια δε κρατας ουτε τις κοινες αποδειξεις?

Manolis_karas
24-02-16, 19:02
Τι να σου πω, στην αρχή είχαν πει ότι θα δηλώνεις μία κάρτα και πάνω σε αυτή θα χτίζεται το αφορολόγητο. Τελικά δεν ξέρω αν θα ισχύει για όλες ή μόνο για μία ή ξέρω εγώ τι. Αν έχεις πολλές κάρτες και δεν σε πειράζει να κρατάς τόσες αποδείξεις ξεχωριστά, κάνε το.. Εγώ προσωπικά δεν τις κρατάω..
Για ποιο λόγο να κρατούμε τις αποδείξεις των αγορών μέσω καρτών αφού η τράπεζα εκδίδει συγκεντρωτική κατάσταση;

michpan
24-02-16, 20:28
Για ποιο λόγο να κρατούμε τις αποδείξεις των αγορών μέσω καρτών αφού η τράπεζα εκδίδει συγκεντρωτική κατάσταση;

Γιατί το ότι ο υπάλληλος ενός μαγαζιού σου δίνει απόδειξη από μηχάνημα δεν σημαίνει απαραίτητα ότι αυτό είναι δηλωμένο. Υπάρχουν άπειροι απατεώνες στην αγορά. Κάτι μου λέει ότι θα ζητήσουν και τις αποδείξεις μαζί με τις συγκεντρωτικές καταστάσεις..

- - - Updated - - -


Δεν ειναι ποσες καρτες εχω, αλλα τι συναλλαγες κανω με αυτες.
Βασικα κανω ελαχιστες. Μονο στα σουπερ μαρκετς, και οχι παντα.
Αρα αφου εσυ δε τις κρατας, να υποθεσω οτι παρομοια δε κρατας ουτε τις κοινες αποδειξεις?

Τις κοινές αποδείξεις τις κρατάω γιατί κάτι μου λέει ότι αυτή η "πατέντα" δεν θα εφαρμοστεί τελικά. Θα δημιουργηθούν πολλά προβλήματα. Επίσης κατά την προσωπική μου άποψη δεν μπορούν νομικά να σε υποχρεώσουν να πληρώνεις μόνο με κάρτα επειδή έτσι βολεύει το κράτος. Και τα μετρητά λεφτά είναι. Πιστεύω θα υπάρξουν διάφορα νομικά κολλήματα..

Manolis_karas
24-02-16, 23:38
Γιατί το ότι ο υπάλληλος ενός μαγαζιού σου δίνει απόδειξη από μηχάνημα δεν σημαίνει απαραίτητα ότι αυτό είναι δηλωμένο. Υπάρχουν άπειροι απατεώνες στην αγορά. Κάτι μου λέει ότι θα ζητήσουν και τις αποδείξεις μαζί με τις συγκεντρωτικές καταστάσεις..
- - - Updated - - -
Γνώμη μου είναι ότι σε αυτή την περίπτωση είναι πολύ εύκολος ο έλεγχος φοροδιαφυγής μέσω των καταστάσεων των καρτών (αυτών που τηρεί η κάθε τράπεζα).

- - - Updated - - -


Τις κοινές αποδείξεις τις κρατάω γιατί κάτι μου λέει ότι αυτή η "πατέντα" δεν θα εφαρμοστεί τελικά. Θα δημιουργηθούν πολλά προβλήματα. Επίσης κατά την προσωπική μου άποψη δεν μπορούν νομικά να σε υποχρεώσουν να πληρώνεις μόνο με κάρτα επειδή έτσι βολεύει το κράτος. Και τα μετρητά λεφτά είναι. Πιστεύω θα υπάρξουν διάφορα νομικά κολλήματα..
Όμως για να υπάρξει έκπτωση φόρου μπορούν.
Τώρα υπάρχει ανώτατο όριο ποσού που μπορείς να πληρώσεις νόμιμα με μετρητά. Νομίζω ότι είναι 1.500,00 ευρώ ή έχει μειωθεί;

kafrikistan
25-02-16, 03:00
το ότι ο υπάλληλος ενός μαγαζιού σου δίνει απόδειξη από μηχάνημα δεν σημαίνει απαραίτητα ότι αυτό είναι δηλωμένο. Υπάρχουν άπειροι απατεώνες στην αγορά.

H αποδειξη που βγαινει απο ενα τετοιο μηχανακι ειναι νομιμη/εγκυρη?




Τις κοινές αποδείξεις τις κρατάω γιατί κάτι μου λέει ότι αυτή η "πατέντα" δεν θα εφαρμοστεί τελικά. Θα δημιουργηθούν πολλά προβλήματα. Επίσης κατά την προσωπική μου άποψη δεν μπορούν νομικά να σε υποχρεώσουν να πληρώνεις μόνο με κάρτα επειδή έτσι βολεύει το κράτος. Και τα μετρητά λεφτά είναι. Πιστεύω θα υπάρξουν διάφορα νομικά κολλήματα..

Δηλαδη οι αποδειξεις των καρτων θα χρειαστουν μονο σε περιπτωση αποφασης για υποχρεωτικη χρηση καρτας στις αγορες?

michpan
25-02-16, 17:49
H αποδειξη που βγαινει απο ενα τετοιο μηχανακι ειναι νομιμη/εγκυρη?

Δυστυχώς όχι.


Δηλαδη οι αποδειξεις των καρτων θα χρειαστουν μονο σε περιπτωση αποφασης για υποχρεωτικη χρηση καρτας στις αγορες?

Ειλικρινά δεν ξέρω αν θα χρειαστούν οι συγκεκριμένες αποδείξεις, δεν υπάρχει τίποτα σίγουρο ακόμα.

- - - Updated - - -


Όμως για να υπάρξει έκπτωση φόρου μπορούν.
Τώρα υπάρχει ανώτατο όριο ποσού που μπορείς να πληρώσεις νόμιμα με μετρητά. Νομίζω ότι είναι 1.500,00 ευρώ ή έχει μειωθεί;

Οχι τόσο είναι νομίζω. Αλλά έτσι κι αλλιώς ποιος κουβαλάει τόσα μετρητά μαζί του πλέον; Αν κάνεις μία μεγάλη αγορά λογικά θα χρησιμοποιήσεις πιστωτική/χρεωστική. Το θέμα είναι υπάρχουν πολλοί που κάνουν μόνο μικροαγορές (λαικές, περίπτερα κλπ). Εκεί αν βγει ένας τέτοιος νόμος θα είναι άδικος και μεροληπτικός.

goku
25-02-16, 18:36
Από όσο γνωρίζω, την απόδειξη που βγάζει το μηχανάκι για τις κάρτες, την κρατάς για τον εαυτό σου, για να ξέρεις τι έχεις πληρώσει. Το μαγαζί θα πρέπει να σου δώσει και κανονική απόδειξη από ταμειακή μηχανή.

Βασικά, προσωπική μου άποψη, πιστεύω ότι δεν θα χρειάζεται να κρατάμε τις αποδείξεις (εκτός αν το κάνουμε μόνο και μόνο για να ξέρουμε τι έχουμε καταναλώσει). Τα 2 τελευταία χρόνια που κάνω μόνος μου την φορολογική δήλωση, έχω παρατηρήσει στο taxisnet ότι οι τόκοι από τα χρήματα που έχω στην τράπεζα εμφανίζονται αυτόματα στο μηχανογραφικό. Δεν αποκλείεται η τράπεζα να ενημερώνει αυτόματα τα συνολικά ποσά που έχουμε καταναλώσει σε αγορές μέσω κάρτας, εξάλλου για αυτό μας ζητάνε και ΑΦΜ για να ανοίξουμε λογαριασμό, γίνεται ταυτοποίηση στοιχείων και αντιστοίχηση.

sdikr
25-02-16, 18:39
Από όσο γνωρίζω, την απόδειξη που βγάζει το μηχανάκι για τις κάρτες, την κρατάς για τον εαυτό σου, για να ξέρεις τι έχεις πληρώσει. Το μαγαζί θα πρέπει να σου δώσει και κανονική απόδειξη από ταμειακή μηχανή.

Βασικά, προσωπική μου άποψη, πιστεύω ότι δεν θα χρειάζεται να κρατάμε τις αποδείξεις (εκτός αν το κάνουμε μόνο και μόνο για να ξέρουμε τι έχουμε καταναλώσει). Τα 2 τελευταία χρόνια που κάνω μόνος μου την φορολογική δήλωση, έχω παρατηρήσει στο taxisnet ότι οι τόκοι από τα χρήματα που έχω στην τράπεζα εμφανίζονται αυτόματα στο μηχανογραφικό. Δεν αποκλείεται η τράπεζα να ενημερώνει αυτόματα τα συνολικά ποσά που έχουμε καταναλώσει σε αγορές μέσω κάρτας, εξάλλου για αυτό μας ζητάνε και ΑΦΜ για να ανοίξουμε λογαριασμό, γίνεται ταυτοποίηση στοιχείων και αντιστοίχηση.

Κακός δεν κρατάς, κανονικά πρέπει να τις κρατάμε εως και 5 χρόνια απο την δήλωση γιατί μπορεί να μας καλέσουν για εξακρίβωση.
Προσωπικά δεν με έχουν καλέσει, αλλά έχω ακούσει για περιπτώσεις που τους καλέσανε και δεν είχανε τις απαραίτητες αποδείξεις οπότε και πρόστιμο μπήκε και φόρο εξτρά πληρώσανε

goku
25-02-16, 19:08
Κακός δεν κρατάς, κανονικά πρέπει να τις κρατάμε εως και 5 χρόνια απο την δήλωση γιατί μπορεί να μας καλέσουν για εξακρίβωση.
Προσωπικά δεν με έχουν καλέσει, αλλά έχω ακούσει για περιπτώσεις που τους καλέσανε και δεν είχανε τις απαραίτητες αποδείξεις οπότε και πρόστιμο μπήκε και φόρο εξτρά πληρώσανε

Δεν το διευκρίνησα σωστά, σαφώς και τις κρατάω τις αποδείξεις των ταμειακών μηχανών που έχω μαζέψει μέχρι φέτος. Εγώ υποθέτω τι θα γίνεται από δω και στο εξής αν θα πρέπει να πληρώνουμε πλέον με κάρτες, μιας και οι αποδείξεις που κόβει το μηχανάκι για τις κάρτες δεν θεωρούνται φορολογήσιμες μέχρι τώρα (στο προσεχές μέλλον δεν ξέρω τι θα γίνει, μήπως ψηφιστεί κάποιο νομοσχέδιο; υπόθεση κάνω). Εξάλου για αυτό δεν θέλουν να περάσουν τις πληρωμές με κάρτες; επειδή υπάρχει πρόβλημα με τις αποδείξεις;

nyannaco
25-02-16, 20:08
Οχι, προωθουν την πληρωμη με καρτες επειδη σε αυτη την περιπτωση το μαγαζι δεν μπορει να μην κοψει φορολογικη αποδειξη. Μετρο κατα της φοροδιαφυγης ειναι. Τι νομιζες, οτι μας λυπηθηκαν και το κανουν για την ευκολια μας;

Manolis_karas
25-02-16, 21:33
...Οχι τόσο είναι νομίζω. Αλλά έτσι κι αλλιώς ποιος κουβαλάει τόσα μετρητά μαζί του πλέον; Αν κάνεις μία μεγάλη αγορά λογικά θα χρησιμοποιήσεις πιστωτική/χρεωστική.....
Υπάρχει πολύς κόσμος, ο οποίος φοροδιαφεύγει. Αυτός ο κόσμος κυκλοφορεί (συναλλάσσεται) με μετρητά.

thourios
25-02-16, 21:40
Κακός δεν κρατάς, κανονικά πρέπει να τις κρατάμε εως και 5 χρόνια απο την δήλωση γιατί μπορεί να μας καλέσουν για εξακρίβωση.
Προσωπικά δεν με έχουν καλέσει, αλλά έχω ακούσει για περιπτώσεις που τους καλέσανε και δεν είχανε τις απαραίτητες αποδείξεις οπότε και πρόστιμο μπήκε και φόρο εξτρά πληρώσανε

Εμένα με κάλεσαν φέτος. Μάλλον δεν με κάλεσαν πήγα εγώ γυρεύοντας γιατί δεν μου επέστρεφαν την επιστροφή. Αυτό που δεν είχα δει η δεν έδωσα σημασία το εκκαθαριστικό είχε βγει σε μώβ χρώμα και σε κάποιο σημείο έγραφε με μικρά γράμματα ότι «αφού ελεχθείτε θα πιστωθεί το ποσό στον λογαριασμό σας». Ως γνωστό με το Πράσινο πληρώνεις, με το ροζ παίρνεις επιστροφή.
Αφού πήγα εκεί μου είπαν ότι δεν γνωρίζουν γιατί έγινε αυτό. Έκανα μια αίτηση για να το κοιτάξουν και μετά από ένα μήνα μου επέστρεψαν τα χρήματα χωρίς να ζητήσουν αποδείξεις. μου είπαν όμως να τις κρατάω. Αν δεν πήγαινα ακόμα θα περίμενα.

kafrikistan
26-02-16, 01:18
Ειλικρινά δεν ξέρω αν θα χρειαστούν οι συγκεκριμένες αποδείξεις, δεν υπάρχει τίποτα σίγουρο ακόμα.


Δεν υπαρχει τιποτα σιγουρο, αλλα το θεμα ειναι αν πρεπει να τις κραταμε προαιρετικα.

Μπορει να εχει μη εγκυρο μηχανακι ενα γνωστο σουπερ μαρκετ?

pakitis
02-03-16, 00:24
Παιδια κατι που θελω να ρωτησω για τη Revolut, το ποσταρω εδω η υπαρχει αλλο θεμα?

Εκανα ενα search αλλα αυτο το νημα εμφανιστηκε μεταξυ αλλων.

Χρεωστική είναι κι αυτή, οπότε γιατί όχι;


Κακός δεν κρατάς, κανονικά πρέπει να τις κρατάμε εως και 5 χρόνια απο την δήλωση γιατί μπορεί να μας καλέσουν για εξακρίβωση.
Προσωπικά δεν με έχουν καλέσει, αλλά έχω ακούσει για περιπτώσεις που τους καλέσανε και δεν είχανε τις απαραίτητες αποδείξεις οπότε και πρόστιμο μπήκε και φόρο εξτρά πληρώσανε

Ωμπό, εγώ κάθε φορά που έκανα δήλωση, πέταγα τις αποδείξεις της πιο προηγούμενης χρονιάς. :|

sdikr
02-03-16, 01:43
Χρεωστική είναι κι αυτή, οπότε γιατί όχι;



Ωμπό, εγώ κάθε φορά που έκανα δήλωση, πέταγα τις αποδείξεις της πιο προηγούμενης χρονιάς. :|

Φτάνει να μην σου πει καλημέρα ο Μητσοτάκης, αλλιώς δεν υπάρχει θέμα

kafrikistan
02-03-16, 13:35
Οχι, προωθουν την πληρωμη με καρτες επειδη σε αυτη την περιπτωση το μαγαζι δεν μπορει να μην κοψει φορολογικη αποδειξη. Μετρο κατα της φοροδιαφυγης ειναι. Τι νομιζες, οτι μας λυπηθηκαν και το κανουν για την ευκολια μας;

Για τον ηλικιωμενο ή τον αδαη με τις καρτες δεν ειναι ευκολια, ειναι δυσκολια.
Αμα ηταν ευκολια θα χρησιμοποιουσε ολος ο κοσμος καρτες εδω και χρονια, τσαμπα ειναι.



κανονικά πρέπει να τις κρατάμε εως και 5 χρόνια απο την δήλωση γιατί μπορεί να μας καλέσουν για εξακρίβωση.
Προσωπικά δεν με έχουν καλέσει, αλλά έχω ακούσει για περιπτώσεις που τους καλέσανε και δεν είχανε τις απαραίτητες αποδείξεις οπότε και πρόστιμο μπήκε και φόρο εξτρά πληρώσανε

Μηπως ηταν ραδιο-αρβυλα?
Ποσοι απο μας κραταμε αποδειξεις του 2010?
Δηλαδη αυτες του 2009 μπορω τωρα να τις πεταξω? Απο ποτε υπολογιζεται η 5ετια, απο την τρεχουσα ημερομηνια?

nyannaco
02-03-16, 14:08
Δεν ηταν ραδιο αρβυλα, το ειπε ο Αλεξιαδης στην τηλεοραση, τον ακουσα ο ιδιος. Τωρα αν υπαρχει και σχετικη υπουργικη αποφαση ή εγκυκλιος ή δεν ξερω τί, ο Θεος και η ψυχη τους.
Εσυ κρατα τις τελευταιες πεντε πληρεις χρονιες συν την τρεχουσα, για να εισαι μεσα (με τους ηλιθιους που εχουμε μπλεξει και πρεπει να διατηρουμε ολοι ενα λογιστηριο στο σπιτι, επειδη ειναι ανικανοι να πιασουν τη φοροδιαφυγη)

kafrikistan
02-03-16, 14:13
Δεν ηταν ραδιο αρβυλα, το ειπε ο Αλεξιαδης στην τηλεοραση, τον ακουσα ο ιδιος. Τωρα αν υπαρχει και σχετικη υπουργικη αποφαση ή εγκυκλιος ή δεν ξερω τί, ο Θεος και η ψυχη τους.
Εσυ κρατα τις τελευταιες πεντε πληρεις χρονιες συν την τρεχουσα, για να εισαι μεσα (με τους ηλιθιους που εχουμε μπλεξει και πρεπει να διατηρουμε ολοι ενα λογιστηριο στο σπιτι, επειδη ειναι ανικανοι να πιασουν τη φοροδιαφυγη)

Α, αφου το ειπε ο υπουργος τοτε ειναι 100% αληθεια! :)

Aρα κραταμε 2012-2013-2014-2015 και φετος? Ετσι οριζεται η πενταετια?
Από 2011 και κατω τις πεταω σιγουρα?

Παντως για τις αποδειξεις απο τις χρεωστικες καρτες δεν υπαρχει αναλογος νομος ε?

nyannaco
02-03-16, 14:50
Δεν ηταν ραδιο αρβυλα, το ειπε ο Αλεξιαδης στην τηλεοραση, τον ακουσα ο ιδιος. Τωρα αν υπαρχει και σχετικη υπουργικη αποφαση ή εγκυκλιος ή δεν ξερω τί, ο Θεος και η ψυχη τους.
Εσυ κρατα τις τελευταιες πεντε πληρεις χρονιες συν την τρεχουσα, για να εισαι μεσα (με τους ηλιθιους που εχουμε μπλεξει και πρεπει να διατηρουμε ολοι ενα λογιστηριο στο σπιτι, επειδη ειναι ανικανοι να πιασουν τη φοροδιαφυγη)
Αρα και το 2011.
Για τα αποκόμματα της κάρτας δεν ξέρω κάτι. Αν κρατάς τις αναλυτικές κάθε μήνα λογικά δεν χρειάζονται, λέει η κοινή λογική (που δεν θεωρείται δεδομένη σε καμμία κυβέρνηση). Εγώ τα κρατάω μέχρι να βγει η μηνιαία αναλυτική, μετά εφόσον είναι ΟΚ τα πετάω.

jkoukos
02-03-16, 14:52
Από το 2003 που ξεκίνησε η ηλεκτρονική υποβολή των δηλώσεων, κάθε χρόνο στο ενημερωτικό φυλλάδιο που ερχόταν μαζί με το έντυπο Ε1 αναφερόταν ότι πρέπει να τις κρατάμε για 5 χρόνια.
"Η δήλωση φορολογίας εισοδήματος ηλεκτρονικά υποβάλλεται πάντοτε εμπρόθεσμα. Τα δικαιολογητικά στη περίπτωση αυτή φυλάσσονται από τον φορολογούμενο και προσκομίζονται στην αρμόδια Δ.Ο.Υ μόνο όταν ζητηθούν από τον Προϊστάμενο της Δ.Ο.Υ. Τα δικαιολογητικά φυλάσσονται από τον φορολογούμενο, μέχρι του χρόνου παραγραφής, που καθορίζεται σε πενταετία από τη λήξη του οικονομικού έτους που υποβλήθηκε η δήλωση φορολογίας εισοδήματος."
Για κάποιο άγνωστο λόγο από το 2011 που ξεκίνησε η υποχρεωτική ηλεκτρονική υποβολή και μέχρι πέρυσι, το παραπάνω δεν μνημονεύεται ρητά, αλλά αόριστα γράφει να φυλάσσονται έως ότου ζητηθεί.
"Σε περίπτωση ηλεκτρονικής υποβολής της δήλωσης δεν συνυποβάλλονται δικαιολογητικά, τα οποία φυλάσσονται από τον φορολογούμενο και παραδίδονται εφόσον ζητηθούν."
Θυμάμαι τότε που οι λογιστές στο taxheaven ανέφεραν (χωρίς σιγουριά) ότι μάλλον πρέπει να κρατούνται για 10 χρόνια, περίοδος που ισχύει για τους επαγγελματίες με τις διάφορους ελέγχου περαιώσεων κλπ.

Προσωπικά τις βάζω σε σακούλα ανά έτος και μετά στο πατάρι. Παλαιότερα γίνονταν δειγματοληπτικός έλεγχος με κλήρωση του τελευταίου ψηφίου του ΑΦΜ, αλλά δεν ξέρω τι ισχύει σήμερα.

tsorbi
02-03-16, 15:24
Προσωπικά έχω αποδείξεις 10ετίας+ κατά φορολογικό έτος και σε ξεχωριστό φάκελο για κάθε έτος στο πατάρι.
Δεν μου ζητήθηκαν ποτέ αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

jkoukos
02-03-16, 15:52
Το ίδιο κι εγώ. Έχω όλες τις αποδείξεις από το 2002, σε χαρτοκούτι στο πατάρι, με ξεχωριστή σακούλα ανά έτος, για να μην ψάχνομαι αν και όποτε χρειαστεί.

pakitis
02-03-16, 16:00
Θα αρχίσω να χρησιμοποιώ το πατάρι κι εγώ μου φαίνεται..

button
02-03-16, 20:13
τι μ@λ@κ!#ς είναι αυτές ... τόσο δύσκολο να συμμαζέψουν την φοροδιαφυγή είναι που πρέπει να γίνεις λογιστής γιατί το κράτος είναι ανίκανο ...

Manolis_karas
02-03-16, 20:32
...Αμα ηταν ευκολια θα χρησιμοποιουσε ολος ο κοσμος καρτες εδω και χρονια, τσαμπα ειναι....
Δεν έχουν επικρατήσει στην Ελλάδα, γιατί δεν τις θέλουν οι έμποροι, λόγω προμήθειας της τράπεζας και λόγω φοροδιαφυγής.


Αρχικό μήνυμα από sdikr
κανονικά πρέπει να τις κρατάμε εως και 5 χρόνια απο την δήλωση γιατί μπορεί να μας καλέσουν για εξακρίβωση.
Προσωπικά δεν με έχουν καλέσει, αλλά έχω ακούσει για περιπτώσεις που τους καλέσανε και δεν είχανε τις απαραίτητες αποδείξεις οπότε και πρόστιμο μπήκε και φόρο εξτρά πληρώσανε
Εμένα με έχουν καλέσει και με έλεγξαν εξονυχιστικά για τα τελευταία 5 χρόνια (πριν την κλήση για έλεγχο). Τα εισοδήματα μου είναι όλα βεβαιωμένα.

kafrikistan
03-03-16, 06:18
Δεν έχουν επικρατήσει στην Ελλάδα, γιατί δεν τις θέλουν οι έμποροι, λόγω προμήθειας της τράπεζας και λόγω φοροδιαφυγής.

Οπως ειπα, ο λογος που ηλικιωμενοι και οι αδαεις δε χρησιμοποιουν καρτα δεν ειναι οτι δεν τις θελουν οι εμποροι.
Οι οποίοι εμποροι ετσι κι αλλιως δε μπορουν να υποχρεωσουν το πελατη με ποιο τροπο να τους πληρωσει.

evantigger
03-03-16, 06:40
Οπως ειπα, ο λογος που ηλικιωμενοι και οι αδαεις δε χρησιμοποιουν καρτα δεν ειναι οτι δεν τις θελουν οι εμποροι.
Οι οποίοι εμποροι ετσι κι αλλιως δε μπορουν να υποχρεωσουν το πελατη με ποιο τροπο να τους πληρωσει.

Πώς δε μπορούν; Αν ήθελαν όλοι οι επαγγελματίες θα είχαν κινητό POS, για πληρωμές. Αντιθέτως υποχρεώννουν τον κόσμο για μετρητά, ειδικά τεχνικοί... Δε μιλάμε για το σουβλατζίδικο της γειτονιάς...

kafrikistan
03-03-16, 10:20
Πώς δε μπορούν; Αν ήθελαν όλοι οι επαγγελματίες θα είχαν κινητό POS, για πληρωμές. Αντιθέτως υποχρεώννουν τον κόσμο για μετρητά, ειδικά τεχνικοί... Δε μιλάμε για το σουβλατζίδικο της γειτονιάς...

Aν εσυ ησουν εμπορος θα υποχρεωνες τους πελατες σου να πληρωνουν μονο με καρτα? Θα εδιωχνες οποιους θελαν να πληρωσουν με μετρητα?
Θα το εκλεινες γρηγορα... Λιγοι ειναι αυτοι που επιθυμουν/μπορουν να χρησιμοποιουν καρτα.

manoulamou
03-03-16, 11:28
Παρ ολο που εχω χρεωστικη, δεν καταλαβαινω την ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ χρηση του πλαστικου χρηματος + ebanking ωστε να δικαιουται ο πολιτης το αφορολογητο βασει αποδειξεων! Η ειναι τελειως ανικανοι να βρουν αλλους τροπους να... παταξουν τη φοροδιαφυγη Η θα πιστεψουμε τους συνωμοσιολογους οτι θελουν να στηριξουν τον Μεγαλο Αδερφο = Τραπεζες! :twisted:
Θεωρω αδιανοητο σε δυσκολες εποχες όπου το χρημα διατιθεται κυριως σε πληρωμες ΔΕΚΟ - φορων και αγορες ειδων διατροφης, να επιμενουν στις καρτες ακομη και για ευτελεις καθημερινες συναλλαγες, ιδιως οντας καθετοι και χωρις ΜΕΤΑΒΑΤΙΚΗ περιοδο...... Αληθεια θα προμηθευτουν και οι πωλητες Λαϊκων Αγορων POS? :rofl:

evantigger
03-03-16, 11:37
Aν εσυ ησουν εμπορος θα υποχρεωνες τους πελατες σου να πληρωνουν μονο με καρτα? Θα εδιωχνες οποιους θελαν να πληρωσουν με μετρητα?
Θα το εκλεινες γρηγορα... Λιγοι ειναι αυτοι που επιθυμουν/μπορουν να χρησιμοποιουν καρτα.

Οι έμποροι δε γουστάρουν την προμήθεια της Visa και το ότι υπάρχει ηλετρονική καταγραφή των εσόδων τους και αυτός είναι ο λόγος που αποφεύγουν να δέχονται κάρτες. Το ίδιο και οι μάστορες... Στο εξωτερικό το είδα στο Άμστερνταμ σε πιτσαρία, μόνο πληρωμές με κάρτα και το μαγαζί ήταν τίγκα, σε προαστιακή περιοχή. Και δεν έχεις θέματα να κουβαλάς λεφτά και να τα χάσεις ή να σου παραπέσουν. Όταν τα επιτόκια είναι μηδενικά ή θετικά είναι λογικό... Όταν τα επιτόκια είναι αρνητικά εκεί αλλάζει το πράγμα.

cranky
03-03-16, 11:37
Αληθεια θα προμηθευτουν και οι πωλητες Λαϊκων Αγορων POS? :rofl:
Γέλα, γέλα. :cool:
Ξέχασες που ο Δρύς ήθελε να βάλει ταμειακές μηχανές στις ψαρόβαρκες ;

lewton
03-03-16, 14:21
Γιατί σας φαίνεται αστείο να έχει mPOS ο πάγκος στη λαϊκή;

badweed
03-03-16, 15:42
στην ελλαδα ψωνια και συναλλαγες με καρτα ;
τσ τσ τσ .. :down:
απο τις 6-7 φορες που την εχω χρησιμοποιησει στην ελλαδα ,τις 2 υπηρξε προβλημα , μια η χρεωση εγινε μετα απο 6 μηνες ενω με ειχανε ενημερωσει απο την alphabank οτι μετα απο 2 μηνες δεν προκειται να περασει η χρεωση (την πληρωσα γιατι αναγνωριζω οτι εκανα τα εξοδα , αλλα δεν μπορει να ερχεται μια χρεωση οποτε της καπνισει , ειτε της τραπεζας ειτε του μαγαζιου )
και τωρα εχω με ενα καταστημα θεμα επειδη δεν παρελαβα την παραγγελια που αργησε κοντα στις 20 μερες ενω ηταν διαθεσιμα τα προιοντα εντος μιας ημερας (ψωνισα απο αλλου με μετρητα ) και η χρεωση με τις δοσεις εχει μεινει και η alphabank μου λεει οτι θελει 40 μερες για την διαδικασια αμφισβητησης χρεωσης που εχω ξεκινησει (ειμαι στις 36 μερες απο την αρχικη χρεωση και εχω περιθωριο μεσα σε 6 μηνες να προβω σε αμφισβητηση ) .

nyannaco
03-03-16, 16:00
Τα προβλήματα που αναφέρεις πάντως έχουν να κάνουν με τα καταστήματα που ψώνισες, όχι με την κάρτα ή την τράπεζα που την εκκαθαρίζει.
Επιπλέον, μην ξεχνάς ότι η συντριπτική πλειοψηφία των συναλλαγών γίνονται με φυσική παρουσία και όχι μέσω net, όπου τέτοιου είδους προβλήματα δεν υφίστανται.
Επομένως, είναι μάλλον υπερβολική η συνολική απαξίωση της χρήσης κάρτας στην Ελλάδα.

badweed
03-03-16, 16:31
επειδη "ο καλος ο καπετανιος στην φουρτουνα φαινεται " , δεν μπορω να αξιολογησω κατι σε μεγαλο φασμα οταν τα πραγματα ειναι ευνοικα.

και εκει εκπιπτει η δυσπιστια μου και για την alphabank που εχω επιλεξει .

οταν λενε δηλαδη οτι δεν μπορει μια χρεωση να μπαινει σε ανυποπτη στιγμη (αυτοι μου ειπαν οτι υπαρχει προθεσμια δυο μηνων σχετικα με το ποσο μπορει να αργησει να εμφανιστει μια χρεωση ) , αλλα ετσι γινεται , ειναι ενας ποντος μειον

οταν δεν υπαρχει σημειο αναφορας (δεν μου δινουν καποιον κωδικο σε σχεση με την αιτηση που κατεθεσα μεσω email ωστε να υπαρχει κοινο σημειο αναφορας σχετικα με το αιτημα που τους εστειλα αλλα και να ξερω οτι το εχουν λαβει υποψη τους ) εκει ειναι ενα δευτερο πολυ απαγοητευτηκο στοιχειο .

xaris2335
03-03-16, 17:59
και γιατί ο ελεύθερος επαγγελματίας να είναι υποχρεωμένος να βάλει pos για να πληρώνει το νταβατζιλίκι στις τράπεζες ε όχι μισός και τις βάλουν να βρουν άλλους τρόπους φοροδιαφυγής.
Κανένας δεν πρόκειται να βάλει και καλά κάνουν και εγώ να ήμουν στη θέση τους το ίδιο θα έκανα.
Πως την έχουν δει οι αριστεροί θα δουλεύουμε για να τα οικονομάνε οι τράπεζες; :whistle:

lewton
03-03-16, 18:18
ε όχι μισός και τις βάλουν
:what: :scared:
Γλώσσα;

michpan
03-03-16, 19:04
Αν και γενικά οι αγορές μου είναι από εξωτερικό και με κάρτα ή από μεγάλα μαγαζιά του εσωτερικού με φυσικά παρουσία όπου κι εκεί χρησιμοποιώ κάρτα, υπάρχουν περιπτώσεις όπου η κάρτα δεν βολεύει. Οταν παραγγέλνω κάτι από skroutz ή γενικά από online καταστήματα τα οποία δεν ξέρω αν μπορώ να εμπιστευτώ προτιμώ να πληρώνω με αντικαταβολή και μετρητά, παρά να δίνω τα στοιχεία μου, να με χρεώνει και μετά να τρέχω να ψάχνω αν έχει το προϊόν, αν θα το στείλουν και πότε. Την έχω πατήσει στο παρελθόν κι από τότε προσέχω. Η κάρτα έχει ευκολίες αλλά έχει και παγίδες. Επίσης να μην ξεχνάμε ότι πολλά τέτοια καταστήματα χρεώνουν έξτρα την χρήση κάρτας. Μία άλλη περίπτωση είναι η αγορά μικροπροϊόντων από περίπτερα, ψιλικατζίδικα κλπ. Εκεί η διαδικασία χρέωσης δεν βολεύει, είναι χρονοβόρα κι έχεις και τον περιπτερά/μπακάλη/υπόλοιπους που περιμένουν να σε κοιτάνε περίεργα..

Και καλά να δεχτώ ότι όλα γίνονται για να πιάσουν την φοροδιαφυγή (που δεν γίνονται). Πως θα γίνουν οι απαραίτητοι έλεγχοι και οι διασταυρώσεις; Σε αυτή την φάση δεν υπάρχει ούτε το προσωπικό, ούτε η τεχνογνωσία, ούτε καν το απαραίτητο λογισμικό. Συνήθως γίνονται δειγματοληπτικοί έλεγχοι οι οποίοι φυσικά και δεν λύνουν το πρόβλημα.. Δυστυχώς όπως φάνηκε κι από το θέμα με τους αγρότες, δεν υπάρχει καμία θέληση να πιάσουμε αυτούς που φοροδιαφεύγουν σε μόνιμη βάση κι όλες οι λύσεις είναι απλά πασαλείμματα για να φαίνεται ότι "κάτι κινείται"..

tsioy
03-03-16, 19:38
και γιατί ο ελεύθερος επαγγελματίας να είναι υποχρεωμένος να βάλει pos για να πληρώνει το νταβατζιλίκι στις τράπεζες ε όχι μισός και τις βάλουν να βρουν άλλους τρόπους φοροδιαφυγής.
Κανένας δεν πρόκειται να βάλει και καλά κάνουν και εγώ να ήμουν στη θέση τους το ίδιο θα έκανα.
Πως την έχουν δει οι αριστεροί θα δουλεύουμε για να τα οικονομάνε οι τράπεζες; :whistle:


:what: :scared:
Γλώσσα;

Φαντάζομαι.. "μη σώσει και τις βάλουν". :cool:

lewton
03-03-16, 19:57
Φαντάζομαι.. "μη σώσει και τις βάλουν". :cool:

Και εγώ.
Αλλά μου θύμησε αυτούς που γράφουν "εμπας εν περιπτώσει/περιπτώση". :rofl:

chriszah
03-03-16, 22:17
και γιατί ο ελεύθερος επαγγελματίας να είναι υποχρεωμένος να βάλει pos για να πληρώνει το νταβατζιλίκι στις τράπεζες ε όχι μισός και τις βάλουν να βρουν άλλους τρόπους φοροδιαφυγής.
Κανένας δεν πρόκειται να βάλει και καλά κάνουν και εγώ να ήμουν στη θέση τους το ίδιο θα έκανα.
Πως την έχουν δει οι αριστεροί θα δουλεύουμε για να τα οικονομάνε οι τράπεζες; :whistle:

Υπάρχει οδηγία του Ευρωκοινοβουλίου να μειωθούν οι προμήθειες των τραπεζών και των ιδρυμάτων έκδοσης καρτών ακόμα και στο 0.2% (πηγή (http://www.naftemporiki.gr/finance/story/924967/europaiko-koinoboulio-plafon-stis-promitheies-gia-sunallages-me-kartes)).

Αλλά σιγά μην ξέρουν οι φωστήρες της ΠΦΑ ότι παίρνουν προμήθεια οι κάρτες :twisted:

mrsaccess
03-03-16, 22:24
και γιατί ο ελεύθερος επαγγελματίας να είναι υποχρεωμένος να βάλει pos για να πληρώνει το νταβατζιλίκι στις τράπεζες ε όχι μισός και τις βάλουν να βρουν άλλους τρόπους φοροδιαφυγής.
Αυτό έχει δικαίωμα να το πει μόνο όποιος ελεύθερος επαγγελματίας ή έμπορος δεν έχει κάνει ποτέ στην ζωή του συναλλαγή χωρίς απόδειξη. Οι υπόλοιποι καλά θα κάνουν να μην μιλάνε πολύ.

Βέβαια το επιχείρημα της φοροδιαφυγής είναι αστείο αφού, αν δεν το έχετε παρατηρήσει, αρκετοί δέχονται κάρτες και ΔΕΝ κόβουν απόδειξη γιατί θεωρούν πως η εφορία δεν θα τους πιάσει. :wall:

lewton
04-03-16, 00:23
Υπάρχει οδηγία του Ευρωκοινοβουλίου να μειωθούν οι προμήθειες των τραπεζών και των ιδρυμάτων έκδοσης καρτών ακόμα και στο 0.2% (πηγή (http://www.naftemporiki.gr/finance/story/924967/europaiko-koinoboulio-plafon-stis-promitheies-gia-sunallages-me-kartes)).

Αλλά σιγά μην ξέρουν οι φωστήρες της ΠΦΑ ότι παίρνουν προμήθεια οι κάρτες :twisted:

0,2% είναι το όριο για τα Interbank fees, όχι για το σύνολο των προμηθειών.
Οι προμήθειες θα μειωθούν σίγουρα, αλλά δε θα πέσουν στο 0,2%.

@ ADSLgr.com All rights reserved.