PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 [91] 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

kafrikistan
04-03-16, 11:39
Οι έμποροι δε γουστάρουν την προμήθεια της Visa και το ότι υπάρχει ηλετρονική καταγραφή των εσόδων τους και αυτός είναι ο λόγος που αποφεύγουν να δέχονται κάρτες. Το ίδιο και οι μάστορες... Στο εξωτερικό το είδα στο Άμστερνταμ σε πιτσαρία, μόνο πληρωμές με κάρτα και το μαγαζί ήταν τίγκα, σε προαστιακή περιοχή. Και δεν έχεις θέματα να κουβαλάς λεφτά και να τα χάσεις ή να σου παραπέσουν. Όταν τα επιτόκια είναι μηδενικά ή θετικά είναι λογικό... Όταν τα επιτόκια είναι αρνητικά εκεί αλλάζει το πράγμα.

Μιλουσαμε για την απηχηση των καρτων στο κοινο, οχι στους εμπορους.

Godian
05-03-16, 16:40
Παρ ολο που εχω χρεωστικη, δεν καταλαβαινω την ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ χρηση του πλαστικου χρηματος + ebanking ωστε να δικαιουται ο πολιτης το αφορολογητο βασει αποδειξεων! Η ειναι τελειως ανικανοι να βρουν αλλους τροπους να... παταξουν τη φοροδιαφυγη Η θα πιστεψουμε τους συνωμοσιολογους οτι θελουν να στηριξουν τον Μεγαλο Αδερφο = Τραπεζες! :twisted:
Θεωρω αδιανοητο σε δυσκολες εποχες όπου το χρημα διατιθεται κυριως σε πληρωμες ΔΕΚΟ - φορων και αγορες ειδων διατροφης, να επιμενουν στις καρτες ακομη και για ευτελεις καθημερινες συναλλαγες, ιδιως οντας καθετοι και χωρις ΜΕΤΑΒΑΤΙΚΗ περιοδο...... Αληθεια θα προμηθευτουν και οι πωλητες Λαϊκων Αγορων POS? :rofl:

Στις λαικες δε κοβουν αποδείξεις :)

kafrikistan
05-03-16, 16:49
Στις λαικες δε κοβουν αποδείξεις :)

Tωρα πλεον ειναι υποχρεωτικο να κοβουν και στις λαϊκες.

Godian
05-03-16, 16:54
Tωρα πλεον ειναι υποχρεωτικο να κοβουν και στις λαϊκες.

εγω οποτε παω δε κοβει κανενας. Το ξερω οτι ειναι

sdikr
05-03-16, 17:01
Στις λαικες δε κοβουν αποδείξεις :)

Τι εννοείς;

Godian
05-03-16, 17:24
Τι εννοείς;

Κανεις δε κοβει αποδηξεις στις Λαικες αγορες. Εκτος και αν ζητας απο το καθενα συνεχεια......

jap
05-03-16, 17:49
Εμένα πάντα μου κόβουν. Είναι πώς θα σε κόψουν.

Manolis_karas
05-03-16, 18:47
...μια η χρεωση εγινε μετα απο 6 μηνες ενω με ειχανε ενημερωσει απο την alphabank οτι μετα απο 2 μηνες δεν προκειται να περασει η χρεωση (την πληρωσα γιατι αναγνωριζω οτι εκανα τα εξοδα , αλλα δεν μπορει να ερχεται μια χρεωση οποτε της καπνισει , ειτε της τραπεζας ειτε του μαγαζιου )...
Μήπως χρησιμοποιήθηκε χειροκίνητο μηχανάκι για τη χρέωση της κάρτας;

- - - Updated - - -


... Αληθεια θα προμηθευτουν και οι πωλητες Λαϊκων Αγορων POS? :rofl:
Το 1991 στην Αγγλία οι έμποροι των Λαϊκών αγορών είχαν ταμειακές μηχανές και δεχόταν και πιστωτικές κάρτες.

badweed
06-03-16, 01:50
Μήπως χρησιμοποιήθηκε χειροκίνητο μηχανάκι για τη χρέωση της κάρτας;


ναι , σε χειροκινητο ηταν
εχει διαφορα ;

hedgehog
06-03-16, 09:23
ναι , σε χειροκινητο ηταν
εχει διαφορα ;

η μέρα με την νύχτα...
Δεν θυμάμαι καν από πότε έχω να συναντήσω χειροκίνητο μηχάνημα για κάρτες!!!!

Manolis_karas
06-03-16, 23:14
ναι , σε χειροκινητο ηταν
εχει διαφορα ;
Τα χρεωστικά χαρτιά που τύπωναν τα χειροκίνητα μηχανάκια, τα συγκέντρωναν όποτε ήθελαν οι καταστηματάρχες (ανάλογα με την κίνηση που είχαν) συνήθως μία φορά τον μήνα, τα κατέγραφαν σε συγκεντρωτική κατάσταση και τα ταχυδρομούσαν με συστημένο στην αντίστοιχη τράπεζα. Αυτό ήθελε τον χρόνο του. Αν τώρα ξεχνούσαν και κανένα στο συρτάρι, το περνούσαν στην συγκεντρωτική κατάσταση όποτε το έβρισκαν. Μου είχε τύχει και μένα να καθυστερήσει χρέωση μου κοντά χρόνο.
Τώρα με τα μηχανάκια on line ενημερώνεται ο λογαριασμός άμεσα.

- - - Updated - - -


η μέρα με την νύχτα...
Δεν θυμάμαι καν από πότε έχω να συναντήσω χειροκίνητο μηχάνημα για κάρτες!!!!
Έχουν όλοι σε περίπτωση που υπάρξει διακοπή της σύνδεσης. Δεν τα εμφανίζουν όμως εκτός αν η συναλλαγή είναι ποοολύ συμφέρουσα για αυτούς.

badweed
07-03-16, 00:50
Τα χρεωστικά χαρτιά που τύπωναν τα χειροκίνητα μηχανάκια, τα συγκέντρωναν όποτε ήθελαν οι καταστηματάρχες (ανάλογα με την κίνηση που είχαν) συνήθως μία φορά τον μήνα, τα κατέγραφαν σε συγκεντρωτική κατάσταση και τα ταχυδρομούσαν με συστημένο στην αντίστοιχη τράπεζα. Αυτό ήθελε τον χρόνο του. Αν τώρα ξεχνούσαν και κανένα στο συρτάρι, το περνούσαν στην συγκεντρωτική κατάσταση όποτε το έβρισκαν. Μου είχε τύχει και μένα να καθυστερήσει χρέωση μου κοντά χρόνο.
Τώρα με τα μηχανάκια on line ενημερώνεται ο λογαριασμός άμεσα.


:oneup:
ευχαριστω για την εξηγηση , πιθανοτατα κατι τετοιο θα συνεβη
(η τραπεζα παντως μου ειχε πει οτι μεχρι 2 μηνες μπορει να αργησει η χρεωση )

sotiros
15-03-16, 18:57
οι λαικατζηδες ,σε καθε πολη,εχουν απο 1 διαμερισμα για το καθε παιδι τους .

cool11
15-03-16, 21:36
Ελληνικές χρεωστικές, και χρήση στο εξωτερικό

Παρακολουθω αυτο το θεμα για χρόνια, και επισης κι απο αλλου εχω διαβασει εμπειριες, και σε γενικες γραμμες εχω καταληξει οτι δεν υπηρχε θεμα ή καποιο ιδιαιτερο προβλημα με χρηση ελληνικων χρεωστικων καρτων στο εξωτερικο.
Με εξαιρεση την περσινη χρονια, που ηρθαν τα πανω κατω λογω cc, αν και πλεον νομιζω οτι ομαλοποιηθηκε πληρως η κατασταση οσον αφορα τα cc και τις χρεωστικες.

- Η ερωτηση μου ειναι, αν καποιος θελει να ταξιδεψει εκτος ΕΕ, μπορει να ρωτησει την τραπεζα, και να εχει εκ των προτερων μια ρεαλιστικη ομως απαντηση, αν τυχον μπορει να προκυψει προβλημα εκει που θα πάει;

- Και μια ακομη (κλασικη φανταζομαι) ερωτηση: χρεωστικες και πιστωτικες, παρα τον διαφορετικο τροπο λειτουργιας τους, εχουν τυχον 'διαφορετικη' αντιμετωπιση, αλλα μιλω εν ετει 2016-οχι πριν 15 χρονια- με τυχον προτερημα της πιστωτικης;
Ή εχουν ιδια αποδοχη και αναγνωρισιμοτητα, δηλαδη αν καπου ηταν να μην ειναι δεκτη μια χρεωστικη μιας ελληνικης τραπεζας, το ιδιο θα συνεβαινε και με την πιστωτικη ης;

Tiven
16-03-16, 04:19
Με εξαιρεση την περσινη χρονια, που ηρθαν τα πανω κατω λογω cc, αν και πλεον νομιζω οτι ομαλοποιηθηκε πληρως η κατασταση οσον αφορα τα cc και τις χρεωστικες.

Η κατάσταση θα ομαλοποιηθεί πλήρως όταν δεν υπάρχουν CC. Από την στιγμή που για να χρησιμοποιείς τα χρήσιμα χρήματα σου κάνεις κάθε πατέντα που υπάρχει, με συγχωρείς αλλά μάλλον εννοείς κάτι άλλο.

runner70
16-03-16, 11:27
Καμια κατασταση δεν εχει ομαλοποιηθει με τα cc και τις χρεωστικες καρτες. Ακομα προβλημα υπαρχει στις αγορες απο το εξωτερικο.

michpan
16-03-16, 17:30
- Η ερωτηση μου ειναι, αν καποιος θελει να ταξιδεψει εκτος ΕΕ, μπορει να ρωτησει την τραπεζα, και να εχει εκ των προτερων μια ρεαλιστικη ομως απαντηση, αν τυχον μπορει να προκυψει προβλημα εκει που θα πάει;
Οχι γιατί ούτε αυτοί ξέρουν. Κάθε τράπεζα στο εξωτερικό (που προμηθεύει με μηχανήματα POS τις επιχειρήσεις) έχει δικαίωμα να κρίνει αν θα γίνονται δεκτές οι πιστωτικές ή χρεωστικές κάρτες σου. Αν και γενικά δεν έχω ακούσει για σοβαρά προβλήματα πέραν των πρώτων ημερών των CC ποτέ δεν ξέρεις αν μία κάρτα σου θα γίνει δεκτή (ειδικά εκτός ΕΕ), δεδομένου και της κατάστασης των τραπεζών αλλά και της Ελλάδας γενικότερα. Οι χρεωστικές θα έλεγα ότι περνάνε ευκολότερα αλλά να υπενθυμίσω ότι και στο εξωτερικό, τα μετρητά που μπορείς να πάρεις στο χέρι από ΑΤΜ είναι πάλι 420 ανά εβδομάδα. Γενικά μία κάρτα έκδοσης εκτός Ελλάδος ίσως αποδειχθεί χρήσιμο backup αν είναι να πας εξωτερικό..

cool11
16-03-16, 20:56
Οχι γιατί ούτε αυτοί ξέρουν. Κάθε τράπεζα στο εξωτερικό (που προμηθεύει με μηχανήματα POS τις επιχειρήσεις) έχει δικαίωμα να κρίνει αν θα γίνονται δεκτές οι πιστωτικές ή χρεωστικές κάρτες σου. Αν και γενικά δεν έχω ακούσει για σοβαρά προβλήματα πέραν των πρώτων ημερών των CC ποτέ δεν ξέρεις αν μία κάρτα σου θα γίνει δεκτή (ειδικά εκτός ΕΕ), δεδομένου και της κατάστασης των τραπεζών αλλά και της Ελλάδας γενικότερα. Οι χρεωστικές θα έλεγα ότι περνάνε ευκολότερα αλλά να υπενθυμίσω ότι και στο εξωτερικό, τα μετρητά που μπορείς να πάρεις στο χέρι από ΑΤΜ είναι πάλι 420 ανά εβδομάδα. Γενικά μία κάρτα έκδοσης εκτός Ελλάδος ίσως αποδειχθεί χρήσιμο backup αν είναι να πας εξωτερικό..

Παντως, ακομη κι αν μια χρεωστικη δεν γινεται καπου δεκτη στο εξωτερικο,
στη χειροτερη περιπτωση αναληψη απο ΑΤΜ μπορει να γινει, εστω με το οριο των cc, σωστα;
Εστω κι ετσι, ειναι μια εξαφαλιση. Καλα τα λεω;

sdikr
16-03-16, 21:03
Παντως, ακομη κι αν μια χρεωστικη δεν γινεται καπου δεκτη στο εξωτερικο,
στη χειροτερη περιπτωση αναληψη απο ΑΤΜ μπορει να γινει, εστω με το οριο των cc, σωστα;
Εστω κι ετσι, ειναι μια εξαφαλιση. Καλα τα λεω;

Το λογικό είναι αυτό, αλλά αυτό θα ήταν το λογικό χωρίς CC, όποτε καλού κακού να έχεις μαζί σου και κάποια εναλλακτική λύση, ειδικά εσύ που πας σε χώρα εκτός ΕΕ.
Πρίν CC είχα θέμα με συναλλαγή πιστωτικής έκδοσης Εθνικής, δεν μπορούσα να κάνω αγορά απο κατάστημα αλλά μπορούσα να βγάλω λεφτά από ΑΤΜ σε χώρα εκτός Ευρώπης

Manolis_karas
17-03-16, 19:21
Πριν τα cc δεν είχα ποτέ πρόβλημα για αγορές, σε ΕΕ, USA και Καναδά με πιστωτικές Visa και Diners. Ούτε ελέγχθηκα για εξαγωγή συναλλάγματος, επειδή έκανα αγορές από το εξωτερικό (τρίτες χώρες), μέσα στα πιστωτικά όρια της κάρτας.

Cutthroat
25-03-16, 10:17
Με εξαιρεση την περσινη χρονια, που ηρθαν τα πανω κατω λογω cc, αν και πλεον νομιζω οτι ομαλοποιηθηκε πληρως η κατασταση οσον αφορα τα cc και τις χρεωστικες.
Δεν υπάρχει αυτό που λες.. Άμα είχε ομαλοποιηθεί τότε γιατί ρωτάς άμα γίνονται δεκτές; Παράλογο δεν νομίζεις; Μόνο με άρση των cc θα ομαλοποιηθεί η κατάσταση.


Παντως, ακομη κι αν μια χρεωστικη δεν γινεται καπου δεκτη στο εξωτερικο,
στη χειροτερη περιπτωση αναληψη απο ΑΤΜ μπορει να γινει, εστω με το οριο των cc, σωστα;
Εστω κι ετσι, ειναι μια εξαφαλιση. Καλα τα λεω;
Δεν υπάρχει εξασφάλιση και τίποτα δεν είναι σίγουρο. Εδώ μια Online αγορά πας να κάνεις και τη μία τη δέχονται και την άλλη σε 1 λεπτό στην απορρίπτει... Δε γνωρίζω στις άλλες χώρες τι γινόταν αλλά αυτό πιστεύω είναι καραγκιοζιλίκια που γίνεται σε εμάς. Φαντάζομαι πάντως ανάληψη είναι το πιθανό να γίνει.. Δεν έχω ακούσει περιπτώσεις να μην γίνεται από γνωστούς και φίλους.

teo_3
25-03-16, 13:48
Όλα καλά με τη χρήση χρεωστικών καρτών παντού αλλά αυτό με τα μηχανάκια που έχουν κυρίως τα σούπερ μάρκετ με μόντεμ δεκαετίας '90 που κάνει κάνα 5λεπτο να πάρει την έγκριση, τι γίνεται;! Θυμάμαι πριν 8 χρόνια Σουηδία που πλήρωνες με κάρτα και έβγαινε η απόδειξη πιο γρήγορα και απο το να πλήρωνες μετρητά και να σου έδινε τα ρέστα.

uncharted
25-03-16, 16:29
Σοβαρα χρησιμοποιουν ακομα dial-up modems? Οσα εχω δει ειναι με ethernet καλωδιο και υποθετω επικοινωνουν μεσω καποιας DSL...

cool11
28-03-16, 09:08
Να μην ανοιγω νεο θεμα...
εξαλλου, χρεωστικες καρτες, αν δεν κανω λαθος, = 100% οι καρτες των ΑΤΜ....

Κανει κανένας καταθεση με φακελο; Δεν μπορει, θα κάνει!

Επειδη λοιπον, η alpha, μου εχει επανειλημενα δειξει, οτι ειναι τραπεζα @#$%^&, αλλα για καποιους λογους χρειαζεται να την χρησιμοποιω (λιγες εμειναν στην πιατσα εξαλλου),
σκεφτομαι την επομενη φορα που θα παω να κανω καταθεση στο ΑΤΜ και το μηχανημα δεν θα εχει φακελο να βγαλει (το παλευει-αλλα τι να βγαλει αμα δεν το τροφοδοτουν οι υπαλληλοι; ), να εχω μαζι μου δικο μου λευκο φακελο (στανταρντ διαστασεις), και να βαλω εκει τα χρηματα, και να μπορεσω να κανω την καταθεση.
Ισως δε, γραψω και κανενα κοσμητικο επιθετο επάνω, ή καμια φράστη 'φορτώστε φακελους και μην ταλαιπωρειται τον κοσμο'.
:(
Φανταζομαι δεν υπαρχει προβλημα...

thourios
28-03-16, 09:58
Παλιά που δούλευα σε εταιρεία με ΑΤΜ έπρεπε οι διαστάσεις του φακέλου να είναι ακριβώς οι ίδιες. Όταν το ΑΤΜ δεχόταν τον φάκελο εκτύπωνε και τα στοιχεία του πελάτη πάνω οπότε οι υπάλληλοι όταν άνοιγαν και μάζευαν τους φακέλους έβρισκαν σε ποιόν ανήκει σύμφωνα και με τα στοιχεία που είχε πληκτρολογήσει ο πελάτης την ώρα της κατάθεσης. Κάπως έτσι θα γίνεται και σήμερα. Αυτά που γράφω ίσχυαν 20 χρόνια πριν.

Αλλά ρε cool το πας από εδώ το πας από εκεί πάλι σε περιπέτειες θα μπεις μου φαίνεται :oops:

jkoukos
28-03-16, 10:06
2-3 φορές που μου έτυχε, μπήκα στο κατάστημα και ζήτησα έναν φάκελο, ενημερώνοντας παράλληλα γγια την έλλειψη. Τώρα αν σου κάτσει αργία, απλά πας σε επόμενο ΑΤΜ.

cool11
28-03-16, 10:14
2-3 φορές που μου έτυχε, μπήκα στο κατάστημα και ζήτησα έναν φάκελο, ενημερώνοντας παράλληλα γγια την έλλειψη. Τώρα αν σου κάτσει αργία, απλά πας σε επόμενο ΑΤΜ.

Αγαπητε συμφορουμιτη, παω να κανω καταθεση στο atm, σε μη εργασιμες ωρες.

- - - Updated - - -


Παλιά που δούλευα σε εταιρεία με ΑΤΜ έπρεπε οι διαστάσεις του φακέλου να είναι ακριβώς οι ίδιες. Όταν το ΑΤΜ δεχόταν τον φάκελο εκτύπωνε και τα στοιχεία του πελάτη πάνω οπότε οι υπάλληλοι όταν άνοιγαν και μάζευαν τους φακέλους έβρισκαν σε ποιόν ανήκει σύμφωνα και με τα στοιχεία που είχε πληκτρολογήσει ο πελάτης την ώρα της κατάθεσης. Κάπως έτσι θα γίνεται και σήμερα. Αυτά που γράφω ίσχυαν 20 χρόνια πριν.

Αλλά ρε cool το πας από εδώ το πας από εκεί πάλι σε περιπέτειες θα μπεις μου φαίνεται :oops:

Ηθελα να ξερα, ποσο στοκοι ειναι αυτοι οι υπαλληλοι, που ασχολουνται μεν με το ΑΤΜ, γιατι δεν γινεται να μην το τροφοδοτησουν με χρημα, αλλα φακελους δεν βαζουν.
Τι να πω...
Δηλαδη εγω που εργαζομαι τα πρωινα, πως θα μπορεσω να κανω καταθεση;
Αυτονοητα πραγματα...εν ετει 2016....
Αμα δεν θελουν να βαζουν φακελους, να βαλουν ΑΤΜ με online καταθεση.

jkoukos
28-03-16, 10:15
Έγραψα και σε περίπτωση αργίας, που περιλαμβάνει όλες τις μη εργάσιμες ώρες.
Υπαρχει και καλύτερη λύση να βρεις εκ των προτέρων ποια ΑΤΜ της τράπεζάς σου είναι online.

Godian
28-03-16, 15:38
Αγαπητε συμφορουμιτη, παω να κανω καταθεση στο atm, σε μη εργασιμες ωρες.

- - - Updated - - -



Ηθελα να ξερα, ποσο στοκοι ειναι αυτοι οι υπαλληλοι, που ασχολουνται μεν με το ΑΤΜ, γιατι δεν γινεται να μην το τροφοδοτησουν με χρημα, αλλα φακελους δεν βαζουν.
Τι να πω...
Δηλαδη εγω που εργαζομαι τα πρωινα, πως θα μπορεσω να κανω καταθεση;
Αυτονοητα πραγματα...εν ετει 2016....
Αμα δεν θελουν να βαζουν φακελους, να βαλουν ΑΤΜ με online καταθεση.

Ειναι τραγικο το 2016 να βαζεις λεφτα με φακελο μεσα στο μηχανημα

jap
28-03-16, 16:07
Κι όμως η πάλαι ποτέ Πίστεως ήταν η πρώτη που είχε βάλει ATM, τουλάχιστον σε μεγάλη κλίμακα (τουλάχιστον 1 σε κάθε μεγάλη πόλη). Φαίνεται πως έχουν πάρα πολλά για να τα εκσυγχρονίσουν.

nyannaco
28-03-16, 16:18
Πόσες καταθέσεις μετρητών γίνονται πλέον ρε παιδιά; Μήπως κι αυτές δεν δικαιολογούν την αντικατάσταση των ΑΤΜ, τουλάχιστον όχι από μόνες τους;
Πάντως ξέρω ότι τέλη του '14 είχε ξεκινήσει πρόγραμμα εκσυγχρονισμού/εξορθολογισμού των ΑΤΜ, με κριτήρια σκοπιμότητας. Γνωρίζω δύο μηχανήματα (ένα σε εργασιακό χώρο και ένα σε σούπερ μάρκετ) που απλά αποσύρθηκαν χωρίς να αντικατασταθούν.

tsorbi
28-03-16, 16:31
Η Πειραιώς έχει ΑΤΜ για ONLINE κατάθεση μετρητών (με κάρτα) χωρίς φάκελο και άμεσα διαθέσιμα στον λογαριασμό σου.

Godian
28-03-16, 17:22
Και η Εδνικη σχεδόν ολα της τα ΑΤΜ ετσι ειναι

- - - Updated - - -


Και η Εδνικη σχεδόν ολα της τα ΑΤΜ ετσι ειναι

Θελεις να κλεισεις ενα εισιτήριο ρε αδερφε πηγαίνεις βαζεις τα λεφτα και το κλεινεις :)

Nozomi
29-03-16, 14:27
Απ' την -όποια- εμπειρία μου, η Τράπεζα με τα περισσότερα ΑΤΜ με δυνατότητα on-line κατάθεσης (χωρίς φάκελλο) είναι η Εθνική, κι έπεται η Πειραιώς.
Η Alpha δεν έχει κανένα ΑΤΜ με τέτοια δυνατότητα στην περιοχή μου, όπως κι ευρυτερα. Δεν ξέρω αν έχει μόνο σε κάποιο κεντρικό.

Πρέπει να μπεις στο υποκατάστημα και να χρησιμοποιήσεις κάποιο απ΄τα αυτόματα μηχανήματα τα οποία έχουν αυτή την δυνατότητα, αλλά αυτό σε περιορίζει στο ωράριο λειτουργίας των υποκαταστημάτων της.

Ένα άλλο που μου έκανε αρνητική εντύπωση: η πιστωτική Visa της ΕΤΕ δεν έχει PIN για τις αγορές σε καταστήματα, παρά μόνο για χρήση σε ΑΤΜ και εξωτερικό.
Πήρα κι ρώτησα γιατί συμβαίνει αυτό κι μου είπαν ότι είναι παλαιότερη παρτίδα καρτών κι θα αντικαταστηθούν σύντομα με νέες που θα έχουν αυτή την δυνατότητα.

music_1896
29-03-16, 14:57
Χθες έκανα αίτηση για χρεωστική κάρτα στην Alpha για τον πατέρα μου.Τους κωδικούς μου τους έδωσε σε φάκελο στην τράπεζα.Η κάρτα θα έρθει με το ταχυδρομείο.

Manolis_karas
29-03-16, 18:59
Να μην ανοιγω νεο θεμα...
εξαλλου, χρεωστικες καρτες, αν δεν κανω λαθος, = 100% οι καρτες των ΑΤΜ....

Κανει κανένας καταθεση με φακελο; Δεν μπορει, θα κάνει!

Επειδη λοιπον, η alpha, μου εχει επανειλημενα δειξει, οτι ειναι τραπεζα @#$%^&, αλλα για καποιους λογους χρειαζεται να την χρησιμοποιω (λιγες εμειναν στην πιατσα εξαλλου),
σκεφτομαι την επομενη φορα που θα παω να κανω καταθεση στο ΑΤΜ και το μηχανημα δεν θα εχει φακελο να βγαλει (το παλευει-αλλα τι να βγαλει αμα δεν το τροφοδοτουν οι υπαλληλοι; ), να εχω μαζι μου δικο μου λευκο φακελο (στανταρντ διαστασεις), και να βαλω εκει τα χρηματα, και να μπορεσω να κανω την καταθεση.
Ισως δε, γραψω και κανενα κοσμητικο επιθετο επάνω, ή καμια φράστη 'φορτώστε φακελους και μην ταλαιπωρειται τον κοσμο'.
:(
Φανταζομαι δεν υπαρχει προβλημα...
Μόλις θυμήθηκα ότι παλιότερα που όλες οι καταθέσεις στα ΑΤΜ γινόταν με φάκελο είχα και εγώ το πρόβλημα σου με ελλείψεις φακέλων κατάθεσης. Το έλυσα ζητώντας από την Τράπεζα μερικούς φακέλους, τους οποίους χρησιμοποιούσα όταν δεν μου έβγαζε το ΑΤΜ.

cool11
30-03-16, 08:13
Μόλις θυμήθηκα ότι παλιότερα που όλες οι καταθέσεις στα ΑΤΜ γινόταν με φάκελο είχα και εγώ το πρόβλημα σου με ελλείψεις φακέλων κατάθεσης. Το έλυσα ζητώντας από την Τράπεζα μερικούς φακέλους, τους οποίους χρησιμοποιούσα όταν δεν μου έβγαζε το ΑΤΜ.

Θα το εχω υποψη μου....αλλα αν καποιος δοκιμασε προσφατα και με λευκους φακελους ιδιων διαστασεων(οχι της τραπεζας), ας το πει.

darax
30-03-16, 09:53
Απαράδεκτο πάντως να μήν φορτώνουν φακελους τα ατμ.
Ειδικά στην αλφα μου έχει τύχει τουλάχιστον 3 φορές το τελευταίο 2μηνο :down::down:

thourios
11-04-16, 13:52
Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό νήμα αλλά είχε αναφερθεί κάπου στο παρελθόν. Με την συγχώνευση της citibank με την Alpha οι κάρτες άλλαξαν. Υπήρχε και μία visa vodafone η οποία πριν την συγχώνευση άλλαξε και έγινε mastercard vodafone πιστωτική. Με την αλλαγή η ίδια κάρτα έγινε alpha bonus mastercard vodafone η κάπως έτσι. Πόντους μαζεύω αλλά δεν βλέπω να μπαίνουν μονάδες στο κινητό.
Έχει παρατηρήσει κάποιος κάτι;

al3x1k0
12-04-16, 19:34
Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό νήμα αλλά είχε αναφερθεί κάπου στο παρελθόν. Με την συγχώνευση της citibank με την Alpha οι κάρτες άλλαξαν. Υπήρχε και μία visa vodafone η οποία πριν την συγχώνευση άλλαξε και έγινε mastercard vodafone πιστωτική. Με την αλλαγή η ίδια κάρτα έγινε alpha bonus mastercard vodafone η κάπως έτσι. Πόντους μαζεύω αλλά δεν βλέπω να μπαίνουν μονάδες στο κινητό.
Έχει παρατηρήσει κάποιος κάτι;

Κατά 99% δίνει € (επιφυλάσσομαι μήπως την μπερδεύω με άλλη). Δεν κάνεις τηλέφωνο στην τράπεζα να δεις αν ισχύει και να δεις μήπως χρειάζεται να ξαναδηλώσεις το κινητό σου.

thourios
12-04-16, 20:24
Και βέβαια θα κάνω. Έλεγα μήπως κάποιος γνωρίζει. Προσθετουν πάντως ποντους.

chriszah
14-04-16, 20:31
Έχει καταφέρει κανείς σας να βγάλει πιστωτική κάρτα τώρα τελευταία; Γνωρίζετε ποια είναι (στο περίπου) τα κριτήρια για έκδοση νέας πιστωτικής κάρτας;

djuan1988
14-04-16, 21:05
Έχει καταφέρει κανείς σας να βγάλει πιστωτική κάρτα τώρα τελευταία; Γνωρίζετε ποια είναι (στο περίπου) τα κριτήρια για έκδοση νέας πιστωτικής κάρτας;

Ναι, έβγαλα εγώ πριν από 1,5 μήνα στην Πειραιώς (η δεύτερη από τη συγκεκριμένη τράπεζα).

Τα κριτήρια είναι το εισόδημά σου και το αν έχει δάνεια και κυρίως καθυστερημένα.

pakitis
17-04-16, 23:51
Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό νήμα αλλά είχε αναφερθεί κάπου στο παρελθόν. Με την συγχώνευση της citibank με την Alpha οι κάρτες άλλαξαν. Υπήρχε και μία visa vodafone η οποία πριν την συγχώνευση άλλαξε και έγινε mastercard vodafone πιστωτική. Με την αλλαγή η ίδια κάρτα έγινε alpha bonus mastercard vodafone η κάπως έτσι. Πόντους μαζεύω αλλά δεν βλέπω να μπαίνουν μονάδες στο κινητό.
Έχει παρατηρήσει κάποιος κάτι;

Έχω την mastercard vodafone πιστωτική. Ενώ έχω το καρτοκινητό από Σεπτέμβριο, 1η φορά μου μπήκαν χρήματα αρχές Φεβρουαρίου κι από τότε κάθε μήνα μπαίνουν. Με έχει βολέψει πολύ.

thourios
17-04-16, 23:54
Έχω την mastercard vodafone πιστωτική. Ενώ έχω το καρτοκινητό από Σεπτέμβριο, 1η φορά μου μπήκαν χρήματα αρχές Φεβρουαρίου κι από τότε κάθε μήνα μπαίνουν. Με έχει βολέψει πολύ.

Ευχαριστώ θα τσεκάρω με την τράπεζα.

cool11
10-05-16, 14:41
Θα ανοιγα νεο θεμα, αλλα δεν ξερω που ειναι καλυτερο να ανοιχθει:

Ανεπαφες πληρωμές
Πειραιώς: Ανέπαφες πληρωμές μέσω κινητού
http://www.news.gr/oikonomia/epiheirhseis/article/264894/peiraios-anepafes-plhromes-meso-kinhtoy.html

Το εχει κανει κανείς;
Υπαρχουν τετοια τερματικα στα καταστηματα;
Πρεπει να πας σε καταστημα για να το κανεις;
Καποια προμηθεια;

daywalker06
10-05-16, 15:25
Τον σύνδεσμο που έβαλες τον διαβασες? ή ανχώθηκες απο την λέξη ΑΝΕΠΑΦΕΣ

tsorbi
10-05-16, 17:26
Περισσότερα λεπτομέρειες εδώ
http://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/kartes/anepafes-sinallages

djuan1988
10-05-16, 22:47
Αν βάλουν και τις πιστωτικές τους θα το χρησιμοποιώ συνέχεια.

Cutthroat
11-05-16, 02:08
Έχει χρησιμοποιήσει κάνεις την χρεωστική της Πειραιώς τελευταία για ονλαιν πληρωμές προς εξωτερικό; Είδα κάτι τρελές χρεώσεις από ότι φαίνεται άλλαξαν τους όρους.

@ ADSLgr.com All rights reserved.