PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 [93] 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

runner70
22-06-16, 23:41
Μήπως είχε μεταφορικά και δε τα είδες φίλε μου;

Δεν μπορει να γινει κατι τετοιο στο ebay. Ολα μαζι τα πληρωνεις.`

Tiven
23-06-16, 10:21
Μπα δεν τρώνε με τόσο φανερό τρόπο οι τράπεζες, τα κάνουν όλα πολύ πιο κρυφά. Τα παραπάνω λεφτά θα επιστραφούν αυτές τις μέρες πιστεύω, μου έκανε εντύπωση πάντως που πέρασε αγορά paypal μετά από τόσο καιρό και ας ήταν πυροτέχνημα :p

advantix
28-06-16, 13:27
Έκανα χτες το μεσημέρι μια αγορά σε super market και πλήρωσα με την χρεωστική της Πειραιώς.
Μέσα από το site Winbank φαίνεται ότι υπάρχει δεσμευμένο ποσό αλλά δεν φαίνεται από κάτω στις κινήσεις λογαριασμών. Ξέρετε έπειτα αpό πόσες μέρες θα εμφανιστεί ;

sdikr
28-06-16, 13:34
Έκανα χτες το μεσημέρι μια αγορά σε super market και πλήρωσα με την χρεωστική της Πειραιώς.
Μέσα από το site Winbank φαίνεται ότι υπάρχει δεσμευμένο ποσό αλλά δεν φαίνεται από κάτω στις κινήσεις λογαριασμών. Ξέρετε έπειτα αpό πόσες μέρες θα εμφανιστεί ;

Συνήθως 3 με 5 μέρες

ekrepali
06-07-16, 20:04
Εκτός κι αν η τράπεζα σου έχει άμεση συνεργασία με το μάρκετ πχ ΑΒ & Πειραιώς ή Μασούτης & Εurobank. Σ'αυτές τις περιπτώσεις γίνεται πιο τακτικά διακίνηση κεφαλαίων, οπότε γίνεται γρηγορότερα η λογιστικοποίηση.

sdikr
06-07-16, 20:20
Εκτός κι αν η τράπεζα σου έχει άμεση συνεργασία με το μάρκετ πχ ΑΒ & Πειραιώς ή Μασούτης & Εurobank. Σ'αυτές τις περιπτώσεις γίνεται πιο τακτικά διακίνηση κεφαλαίων, οπότε γίνεται γρηγορότερα η λογιστικοποίηση.

Για πειραίως μιλάω 3 με 5 μέρες

manoulamou
16-07-16, 16:12
Μεχρι τουδε δεν εκανα χρηση καρτων για πληρωμες αλλά εχω καταβολευτει γενικα με τις on-line παραγγελιες επι αντικαταβολη μετρητων, ακομη και για το σουπερ-μαρκετ (σχεδον αποκλειστικα μεσω ΑΒ click2shop ψωνιζω).
ΠΑΡΑΚΑΛΩ οποιοσδηποτε ειναι αρκετα πεπειραμενος να με ενημερωσει, για τις
διαφορες χρεωστικων vs πιστωτικων, τα πλεονεκτηματα - μειονεκτηματα καθε ειδους και τους ενδεχομενους κινδυνους, που μπορει να προκυψουν κατα τις συναλλαγες, ιδιως μεσω ιντερνετ!
Προβληματιζομαι με την σχεδον υποχρεωτικη χρηση του πλαστικου χρηματος και θελω να καταλαβω εαν με συμφερει - εφ' οσον γινεται -να βγαλω και μια πιστωτικη ή να αξιοποιησω πληρως τις δυνατοτητες της ανεπαφης Debit MasterCard της Εθνικης, την οποια ηδη διαθετω.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ εκ των προτερων για τις απαντησεις :worthy: και ζητω συγγνωμη για την πληρη ασχετοσυνη μου!:rolleyes:

sdikr
16-07-16, 16:23
Αφού είσαι με τα ΑΒ γιατί δεν βγάζεις την δικιά τους καρτουλα; πρέπει να έχει και μια προσφορά τώρα
Θα επέλεγα την χρεωστική ώστε να έχεις πλήρη έλεγχο του λογαριασμού σου

ekrepali
16-07-16, 16:37
Aν ψωνίζεις σχεδόν αποκλειστικά στον AB... κι εγώ σου προτείνω την AB Debit Martercard Πειραιώς. Περισσότερες πληροφορίες έχω γράψει εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/44411-e-banking-%CE%A4%CE%A9%CE%A1%CE%91!!!?p=5971307#post5971307)

manoulamou
17-07-16, 10:18
:hmm:
Μια χαρα χρεωστικη εχω, γιατι να παρω αλλη μια - εξ αλλου δεν ψωνιζω θερμοσιφωνα ή ηλεκτρονικα απ το ΑΒ (δεν το παντρευτηκα κιολας).
:p
Η απορια μου αναφερεται στις διαφορές με τις πιστωτικες, ΕΑΝ με συμφερει να προμηθευτω CREDIT CARD και μεχρι πού ειναι αποδεκτη η DEBIT MASTERCARD (της Εθνικης) ανεπαφη για συναλλαγες με καταστηματα (και μεσω ιντερνετ) εντος ή εκτος Ελλαδος ιδιως μετα τα CC.

Godian
17-07-16, 11:03
:hmm:
Μια χαρα χρεωστικη εχω, γιατι να παρω αλλη μια - εξ αλλου δεν ψωνιζω θερμοσιφωνα ή ηλεκτρονικα απ το ΑΒ (δεν το παντρευτηκα κιολας).
:p
Η απορια μου αναφερεται στις διαφορές με τις πιστωτικες, ΕΑΝ με συμφερει να προμηθευτω CREDIT CARD και μεχρι πού ειναι αποδεκτη η DEBIT MASTERCARD (της Εθνικης) ανεπαφη για συναλλαγες με καταστηματα (και μεσω ιντερνετ) εντος ή εκτος Ελλαδος ιδιως μετα τα CC.

Λεφτά να έχει μέσα και πλήρωνε με όποια θες

sdikr
17-07-16, 12:33
:hmm:
Μια χαρα χρεωστικη εχω, γιατι να παρω αλλη μια - εξ αλλου δεν ψωνιζω θερμοσιφωνα ή ηλεκτρονικα απ το ΑΒ (δεν το παντρευτηκα κιολας).
:p
Η απορια μου αναφερεται στις διαφορές με τις πιστωτικες, ΕΑΝ με συμφερει να προμηθευτω CREDIT CARD και μεχρι πού ειναι αποδεκτη η DEBIT MASTERCARD (της Εθνικης) ανεπαφη για συναλλαγες με καταστηματα (και μεσω ιντερνετ) εντος ή εκτος Ελλαδος ιδιως μετα τα CC.

η αποδοχή είναι η ίδια και για τις δυο που αναφέρεις, το καλό με την χρεωστική είναι οτι αγοράζεις μόνο με τα χρημματα που έχεις στον λογαριασμό, αλλά δεν μπορείς να έχεις άτοκες δόσεις.

Nozomi
17-07-16, 15:05
Υπάρχει μια (δικαιολογημένη μέχρις ενός βαθμού) φοβία του κόσμου για τις πιστωτικές κάρτες, επειδή ο μέσος αφελής Νεοέλληνας την προηγούμενη δεκαετία τις χρησιμοποιούσε αφρόνως ευρισκόμενος να χρωστάει τα μαλλιά της κεφαλής του.

Μια χαρά μπορούν χρησιμοποιηθούν και οι πιστωτικές ΣΑΝ χρεωστικές, απλά ρυθμίζεις να εξοφλούνται αυτόματα απ' τον τραπεζικό λογαριασμό σου και το βασικότερο, ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙΣ (εδώ τα σκ@τωναν οι περισσότεροι και ιδίως οι γυναίκες) αν μπορείς να εξοφλήσεις τις πιστωτικές σου κάρτες στο τέλος του μήνα.
Αν κάνεις αυτά τα πολύ βασικά, δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα απ΄τις πιστωτικές κάρτες, μάλλον εσύ... εκμεταλλεύεσαι την Τράπεζα και όχι αυτή εσένα, αλλά οι τράπεζες υπολογίζουν στο σεβαστό ποσοστό που θα ξεφύγει και θα πληρώνει μετά τόκους υπερημερίας.

jkoukos
17-07-16, 15:43
Δεν είναι μόνο οι τόκοι υπερημερίας (σε καθυστέρηση πληρωμής) το κέρδος αλλά και οι απλοί τόκοι για το εναπομείνον κεφάλαιο, εφόσον δεν εξοφληθεί όλο στο τέλος του μήνα. Επιπλέον τυχόν ετήσια πάγια συνδρομής.

Γενικά όμως είναι όπως τα έχετε αναφέρει

manoulamou
17-07-16, 19:11
ΟΚ οπότε δεν χρειαζεται να βγαλω πιστωτικη και γλυτωνω το... ξεσαλωμα, με την χρεωστικη ειναι σαν να πληρωνω μετρητα, χωρις τον κινδυνο να χασω το πορτοφολι μου!
:rolleyes:

RASTAVIPER
30-07-16, 19:18
Απο Εσθονο Manager έμαθα για το transferwise, που μεταφέρεις λεφτά από λογαριασμό σε λογαριασμό, χωρίς τις ακριβες προμήθειες των τραπεζών.
Το έχει δοκιμάσει κανείς

https://transferwise.com/

lewton
31-07-16, 00:19
Απο Εσθονο Manager έμαθα για το transferwise, που μεταφέρεις λεφτά από λογαριασμό σε λογαριασμό, χωρίς τις ακριβες προμήθειες των τραπεζών.
Το έχει δοκιμάσει κανείς

https://transferwise.com/
Συνάδελφοί μου λένε ότι είναι ευχαριστημένοι.

RASTAVIPER
31-07-16, 11:50
Συνάδελφοί μου λένε ότι είναι ευχαριστημένοι.
Κριμα. Δεν υποστηριζει μεταφορά Ευρώ σε Ευρώ.

button
01-08-16, 11:58
Απο Εσθονο Manager έμαθα για το transferwise, που μεταφέρεις λεφτά από λογαριασμό σε λογαριασμό, χωρίς τις ακριβες προμήθειες των τραπεζών.
Το έχει δοκιμάσει κανείς

https://transferwise.com/


Κριμα. Δεν υποστηριζει μεταφορά Ευρώ σε Ευρώ.


και πάνω που χάρηκα ...:down:

Η λες... Να γινεται απο € σε GBP του Paypal ?

mrsaccess
04-08-16, 13:48
Κριμα. Δεν υποστηριζει μεταφορά Ευρώ σε Ευρώ.

Αν και καθυστερημένα, γιατί ανέχεσαι ακριβές προμήθειες για μεταφορά από ευρώ σε ευρώ;
H transferwise δεν έχει νόημα να κάνει μεταφορές σε ίδιο νόμισμα ακριβώς γιατί αυτές έχουν χαμηλό κόστος από την εκάστοτε τράπεζα —χαμηλότερο από την προμήθεια της transferwise.

RASTAVIPER
04-08-16, 18:21
Αν και καθυστερημένα, γιατί ανέχεσαι ακριβές προμήθειες για μεταφορά από ευρώ σε ευρώ;
H transferwise δεν έχει νόημα να κάνει μεταφορές σε ίδιο νόμισμα ακριβώς γιατί αυτές έχουν χαμηλό κόστος από την εκάστοτε τράπεζα —χαμηλότερο από την προμήθεια της transferwise.

Γιατί δεν έχει νόημα ;
Πέρυσι λίγο ήταν που πλήρωσα 15€ προμήθεια για μεταφορά 3.000€ από Αθήνα στην Μάλτα;

yyy
04-08-16, 18:40
Γιατί δεν έχει νόημα ;
Πέρυσι λίγο ήταν που πλήρωσα 15€ προμήθεια για μεταφορά 3.000€ από Αθήνα στην Μάλτα;

Γιατί εντός SEPA, έχεις προμήθεια της τάξης του 1€ για τέτοιου είδους εμβάσματα, με ebanking!
Η transferwise είναι υπηρεσία για αποστολές εμβασμάτων σε διαφορετικά νομίσματα και όχι στο ίδιο. Δεν ισχύει μόνο για ευρώ αυτό ;)

button
05-08-16, 08:56
Εδώ για μεταφορά εντός Ελλάδας με χρέωναν 5€ σύνολο για πόσα τον 200€. τα 2 ήταν φανερά και τα 3 κρυφά

dimtz
09-08-16, 15:57
Γνωριζει κανεις αν η χρεωστικη εθνικης κραταει προμηθεια κανοντας αγορα σε αλλο νομισμα ; πχ απ οτι γνωριζω οτι αγορα και να κανεις με καρτα eurobank σε αλλο νομισμα εκτος ευρω κραταει προμηθεια 2,5 ευρω, τι ισχυει για καρτα εθνικης;

Godian
09-08-16, 16:55
Γνωριζει κανεις αν η χρεωστικη εθνικης κραταει προμηθεια κανοντας αγορα σε αλλο νομισμα ; πχ απ οτι γνωριζω οτι αγορα και να κανεις με καρτα eurobank σε αλλο νομισμα εκτος ευρω κραταει προμηθεια 2,5 ευρω, τι ισχυει για καρτα εθνικης;

Όχι δε κρατάει έξτρα προμήθεια. Όσο έχει την ισοτιμία

dimtz
10-08-16, 00:55
φιλε @Godian σ ευχαριστω

RASTAVIPER
10-08-16, 14:48
Γιατί εντός SEPA, έχεις προμήθεια της τάξης του 1€ για τέτοιου είδους εμβάσματα, με ebanking!
Η transferwise είναι υπηρεσία για αποστολές εμβασμάτων σε διαφορετικά νομίσματα και όχι στο ίδιο. Δεν ισχύει μόνο για ευρώ αυτό ;)

Με SEPA ήταν που πλήρωσα 15€.

Godian
10-08-16, 15:20
Με SEPA ήταν που πλήρωσα 15€.

Μήπως έβαλες τη προμήθεια να την χρεωθεις μόνο εσύ;

RASTAVIPER
10-08-16, 17:46
Μήπως έβαλες τη προμήθεια να την χρεωθεις μόνο εσύ;

Δεν θυμάμαι τώρα.
Αλλά αν υπήρχε επιλογή, θα μπορούσα να το μοιραστώ;
Και πάλι, πώς τα 15€ θα γίνονταν 1€ που λέτε;

sdikr
10-08-16, 18:53
Δεν θυμάμαι τώρα.
Αλλά αν υπήρχε επιλογή, θα μπορούσα να το μοιραστώ;
Και πάλι, πώς τα 15€ θα γίνονταν 1€ που λέτε;

όσες φορές έχω κάνει μεταφορά στην revolut που στην ουσία είναι ενας λογαριασμό στην Αγγλία έχω πληρώσει 1 ευρώ με χρέωση sha, μήπως επέλεξες τίποτα για γρήγορη μεταφορά ή δεν ήταν μέσω sepa;
Μιλάμε πάντα για μεταφορά μέσω web

mrsaccess
10-08-16, 21:12
Δεν θυμάμαι τώρα.
Αλλά αν υπήρχε επιλογή, θα μπορούσα να το μοιραστώ;
Και πάλι, πώς τα 15€ θα γίνονταν 1€ που λέτε;

Όταν κάνεις μεταφορά έχεις επιλογή να χρεωθείς όλα τα έξοδα εσύ, να χρεωθεί ο καθένας της τράπεζάς του ή να τα όλα χρεωθεί ο άλλος.
Το πιο συμφέρον είναι να τα μοιραστείς γιατί οι περισσότερες τράπεζες έχουν δωρεάν εισερχόμενα εμβάσματα, άρα ο παραλήπτης δεν θα πληρώσει τίποτα. Εσύ θα πληρώσεις τα έξοδα της τράπεζάς σου, τα οποία πχ στην eurobank είναι 1 ευρώ για εμβάσματα εξωτερικού.

ΥΓ. Η eurobank στις κάρτες χρεώνει 2% προμήθεια για συναλλαγές σε ξένο νόμισμα και όχι 2.5 ευρώ ανά συναλλαγή! Έλεος, σιγά μην πληρώσεις 2.5 ευρώ για συναλλαγή 20 λεπτών πχ. :p

lewton
10-08-16, 21:29
Με SEPA ήταν που πλήρωσα 15€.Κάτι έκανες λάθος big time.

RASTAVIPER
10-08-16, 23:00
Λοιπόν για να λύσω τις απορίες όλων μας, βρήκα ευκαιρεια και μετέφερα ένα χιλιάρικο.
Όπως θυμόμουν και από την άλλη φορά, ΔΕΝ υπάρχει καμία επιλογή για να δεχτείς ή όχι τις προμήθειες. Η Τράπεζα από την οποία στέλνω τα λεφτά είναι η HSBC Μάλτας και τα στέλνω σε δικό μου λογαριασμό στην Εθνική.
Το μονο σίγουρο είναι ότι επέλεξα SEPA.
Σε λίγες μέρες θα ξέρουμε τι χρέωσαν.

euri
10-08-16, 23:21
Λοιπόν για να λύσω τις απορίες όλων μας, βρήκα ευκαιρεια και μετέφερα ένα χιλιάρικο.
Όπως θυμόμουν και από την άλλη φορά, ΔΕΝ υπάρχει καμία επιλογή για να δεχτείς ή όχι τις προμήθειες. Η Τράπεζα από την οποία στέλνω τα λεφτά είναι η HSBC Μάλτας και τα στέλνω σε δικό μου λογαριασμό στην Εθνική.
Το μονο σίγουρο είναι ότι επέλεξα SEPA.
Σε λίγες μέρες θα ξέρουμε τι χρέωσαν.

H Εθνική θα σε χρεώσει, αν θυμάμαι καλά, 4 ευρώ για προμήθεια εισερχόμενου εμβάσματος.
Η μαλτέζικη HSBC μάλλον θα σε χρεώσει 3,50 ευρώ, σύμφωνα με τον τιμοκατάλογό της (https://www.hsbc.com.mt/1/PA_esf-ca-app-content/content/malta/personal/common/pdf/hsbc_personal_internet_banking_charges.pdf).

Στο έμβασμα SEPA έβαλες όλα τα στοιχεία που απαιτούνται, δηλαδή IBAN και SWIFT code;

RASTAVIPER
11-08-16, 07:59
H Εθνική θα σε χρεώσει, αν θυμάμαι καλά, 4 ευρώ για προμήθεια εισερχόμενου εμβάσματος.
Η μαλτέζικη HSBC μάλλον θα σε χρεώσει 3,50 ευρώ, σύμφωνα με τον τιμοκατάλογό της (https://www.hsbc.com.mt/1/PA_esf-ca-app-content/content/malta/personal/common/pdf/hsbc_personal_internet_banking_charges.pdf).

Στο έμβασμα SEPA έβαλες όλα τα στοιχεία που απαιτούνται, δηλαδή IBAN και SWIFT code;

ΙΒΑΝ ναι.
Το BIC δεν ήταν υποχρεωτικό.

jap
11-08-16, 08:26
ΙΒΑΝ ναι.
Το BIC δεν ήταν υποχρεωτικό.

Σωστός, βάσει πρόσφατης κοινοτικής οδηγίας μόνο το IBAN χρειάζεται πλέον.

SEPA σημαίνει γρήγορο, όχι υποχρεωτικά φτηνό, αλλά συνήθως είναι.

Ο κατάλογος που έδωσε ο euri πρέπει να είναι για εγχώρια εμβάσματα, το κόστος σύμφωνα με αυτόν (https://www.hsbc.com.mt/1/PA_esf-ca-app-content/content/malta/personal/common/pdf/hsbc_transaction_charges.pdf) και αυτόν (https://www.hsbc.com.mt/1/PA_esf-ca-app-content/content/malta/personal/common/pdf/hbmt_general_tariff.pdf) τον κατάλογο έπρεπε να είναι ή 1 ευρώ (κάτω από 1000 ευρώ) ή 4 (για μεγαλύτερα ποσά). Αντίστοιχα και τα εισερχόμενα είναι ή δωρεάν (για έως 10.000 ευρώ) ή 4 ευρώ.

Μετά έχει μεγαλύτερα ποσά για μη SEPA εμβάσματα. Αν το έμβασμα πληρούσε τα κριτήρια SEPA (βασικά Μάλτα-Ελλάδα είναι μέσα, ένδειξη SHA και μη επείγον) θα πρέπει να ζητήσεις χρήματα πίσω. Εκτός και έχουν ειδικά τιμολόγια για Έλληνες :p

yyy
11-08-16, 09:34
Νομίζω ότι πρέπει να επικοινωνήσεις με την τραπεζα και να σου εξηγήσουν τι και γιατί χρέωσαν. Το ποσό είναι πολύ υψηλό, ακόμα και για την hsbc, που γενικά έχει υψηλες χρεώσεις.

lewton
11-08-16, 09:43
Ο κατάλογος που έδωσε ο euri πρέπει να είναι για εγχώρια εμβάσματα, το κόστος σύμφωνα με αυτόν (https://www.hsbc.com.mt/1/PA_esf-ca-app-content/content/malta/personal/common/pdf/hsbc_transaction_charges.pdf) και αυτόν (https://www.hsbc.com.mt/1/PA_esf-ca-app-content/content/malta/personal/common/pdf/hbmt_general_tariff.pdf) τον κατάλογο έπρεπε να είναι ή 1 ευρώ (κάτω από 1000 ευρώ) ή 4 (για μεγαλύτερα ποσά). Αντίστοιχα και τα εισερχόμενα είναι ή δωρεάν (για έως 10.000 ευρώ) ή 4 ευρώ.

Kαι μην ξεχνάμε ότι πρέπει να χρεώνουν το ίδιο για μεταφορές εντός της χώρας και εντός της Ευρωζώνης (η Ευρωζώνη θεωρείται domestic).
"Banks and payment institutions still have the option of charging a credit-transfer fee of their choice for euro transfers if it is charged uniformly to all EEA participants, banks or payment institutions, domestic or foreign."
https://en.wikipedia.org/wiki/Single_Euro_Payments_Area

RASTAVIPER
12-08-16, 20:44
Τελικά η χρέωση ήταν 3€ στα 1.000€, από πλευρά της Εθνικής.
Πού είναι το 1€ που έλεγαν;

sdikr
12-08-16, 21:07
Τελικά η χρέωση ήταν 3€ στα 1.000€, από πλευρά της Εθνικής.
Πού είναι το 1€ που έλεγαν;

Δεν είπε κανείς ότι είναι 1 τα εισερχόμενα εμβάσματα, είπανε οτι είναι 1 ευρώ τα εξερχόμενα
Τα 15 που έλεγες που είναι;

mrsaccess
12-08-16, 21:28
Τελικά η χρέωση ήταν 3€ στα 1.000€, από πλευρά της Εθνικής.
Πού είναι το 1€ που έλεγαν;

Μπορείς εύκολα να αλλάξεις τράπεζα αν η τωρινή σου είναι ακριβή.

evantigger
13-08-16, 04:22
Μπορείς εύκολα να αλλάξεις τράπεζα αν η τωρινή σου είναι ακριβή.

Όχι, απαραίτητα. Δε μπορεί αν δεν είχε ήδη λογαριασμό σε άλλη τράπεζα προ της εφαρμογής των cc...

RASTAVIPER
13-08-16, 06:40
Δεν είπε κανείς ότι είναι 1 τα εισερχόμενα εμβάσματα, είπανε οτι είναι 1 ευρώ τα εξερχόμενα
Τα 15 που έλεγες που είναι;
Διαβάζεις πριν γράψεις ή έτσι απαντάς;
Τα 15€ ήταν πέρυσι σε μεταφορά 3.000€.

sdikr
13-08-16, 11:57
Διαβάζεις πριν γράψεις ή έτσι απαντάς;
Τα 15€ ήταν πέρυσι σε μεταφορά 3.000€.

Μια χαρά διαβάζω, εσύ;

lewton
13-08-16, 15:04
Τελικά η χρέωση ήταν 3€ στα 1.000€, από πλευρά της Εθνικής.
Πού είναι το 1€ που έλεγαν;

Αν είπε κανείς χρέωση 1€ για το εισερχόμενο έκανε λάθος.
Τα 3€ είναι στανταράκι δυστυχώς, με ελάχιστες εξαιρέσεις όπως ο Winbank Direct.

al3x1k0
13-08-16, 15:10
Αν είπε κανείς χρέωση 1€ για το εισερχόμενο έκανε λάθος.
Τα 3€ είναι στανταράκι δυστυχώς, με ελάχιστες εξαιρέσεις όπως ο Winbank Direct.

Και ο μισθοδοσίας της άλφα.

lak100
09-09-16, 23:23
σημερα μου ετυχε κατι παρα πολυ κουλο. στις 11/7 κανω μια αγορα απο το you.gr και βαζω 3 δοσεις συνολο ηταν 63,34 επειδη ηταν προπαραγγελια η χρωση θα αρχιζε με την αποστολη του προιοντος τον Σεπτεμβρη. Μετα απο μια μερα την ακυρωνω. σημερα πηρα για αλλο λογο στην εξυπηρετηση πελατων της eurobank και ανακαλυψα οτι ακομα δεν ειχαν αποδεσμευτει τα λεφτα. δεν χρεωθηκε ουτε μια δοση αλλα κρατηθηκαν ολες δεσμευμενες. δεν το θυμομουν ομως και αναγκαστηκα να κανω αμφισβητηση συναλλαγης. και ερωτω πως ειναι δυνατον η τραπεζα να κραταει 2 μηνες δεσμευμενο το ποσο δεν επρεπε μετα απο 24 μερες να ακυρωθει η συναλλαγη? θα παρω την δευτερα στο you μπας και μου αποδεσμευσουν τα λεφτα

badweed
10-09-16, 07:22
σημερα μου ετυχε κατι παρα πολυ κουλο. στις 11/7 κανω μια αγορα απο το you.gr και βαζω 3 δοσεις συνολο ηταν 63,34 επειδη ηταν προπαραγγελια η χρωση θα αρχιζε με την αποστολη του προιοντος τον Σεπτεμβρη. Μετα απο μια μερα την ακυρωνω. σημερα πηρα για αλλο λογο στην εξυπηρετηση πελατων της eurobank και ανακαλυψα οτι ακομα δεν ειχαν αποδεσμευτει τα λεφτα. δεν χρεωθηκε ουτε μια δοση αλλα κρατηθηκαν ολες δεσμευμενες. δεν το θυμομουν ομως και αναγκαστηκα να κανω αμφισβητηση συναλλαγης. και ερωτω πως ειναι δυνατον η τραπεζα να κραταει 2 μηνες δεσμευμενο το ποσο δεν επρεπε μετα απο 24 μερες να ακυρωθει η συναλλαγη? θα παρω την δευτερα στο you μπας και μου αποδεσμευσουν τα λεφτα

το ιδιο ειχα παθει με το plus4u (παραπαιδι του eshop) , ειχα παραγγειλει ετοιμοπαραδοτα προιοντα και μια εβδομαδα μετα που δεν ειχαν ερθει ψωνισα απο αλλου, δυο μηνες με την alpha bank τους επερνα τηλεφωνα και email για να μου εξηγησουν πως και γιατι δεν εχει γινει αποδεσμευση και επρεπε λεει να μπει η δοση και στο τελος του μηνα να διαγραφει .
Εκει , αλλα και με αλλες αφορμες κακης εξυπηρετησης αποφασισα να μην ξαναχρησιμοποιησω καρτα στην ελλαδα , και για λογους τραπεζικου συστηματος , και για τους λογους χαμηλης εμπιστοσυνης στα καταστηματα .αντικαταβολη μονο !

thourios
10-09-16, 08:24
Χθες ήθελα να αγοράσω τρία e-παράβολα μέσα από το taxisnet για να ανανεώσω το δίπλωμα μου, είναι επαγγελματικό.
Η προπληρωμένη κάρτα της Eurobank δεν ήταν αποδεκτή. Τηλεφώνησα στην τράπεζα και ο υπάλληλος μου δήλωσε ότι η κάρτα είναι εντάξει και έπρεπε να περνάει στο ΔΙΑΣ.
Τηλεφωνώ στο taxisnet έχουν βάλει πενταψήφιο νούμερο. Μου είπαν να αλλάξω browser και να μην χρησιμοποιήσω chrome. Πάλι τα ίδια.
Μετά από αρκετές αποτυχημένες προσπάθειες αναγκάστηκα να πληρώσω μέσω e-banking της τράπεζας χρησιμοποιώντας τον κωδικό πληρωμής.

leros2004
13-09-16, 22:14
Έχω πλέον 3 λογαριασμούς στη Eurobank, πρόσφατα τους επανενεργοποίησα γιατί ήταν ανενεργοί, στη τράπεζα μου έβγαλαν καινούργια κάρτα (Eurobank Debit) και μου είπαν ότι με την ίδια κάρτα μπορώ να διαχειρίζομαι και τους 3 λογαριασμούς.
Σήμερα δοκίμασα απο ΑΤΜ αλλά δεν βρήκα κάποια πεδίο όπου επιλέγω για παράδειγμα σε ποιον από τους 3 θέλω να κάνω ανάληψη, παρά μόνο απο έναν ....
Τι κάνω λάθος ?

Edit: Τελικά έπρεπε μέσω ebanking να συνδέσω και τους αλλους 2 λογαριασμούς μου, συγκεκριμένα στο μενου ΚΑΡΤΕΣ -> ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ -> Συνδεδεμένοι Λογαριασμοί.

Αυριο θα περάσω απο ενα ΑΤΜ και θα δοκιμάσω αν οντως ηταν αυτό...

@ ADSLgr.com All rights reserved.