PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 [94] 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

Godian
13-09-16, 23:30
Έχω πλέον 3 λογαριασμούς στη Eurobank, πρόσφατα τους επανενεργοποίησα γιατί ήταν ανενεργοί, στη τράπεζα μου έβγαλαν καινούργια κάρτα (Eurobank Debit) και μου είπαν ότι με την ίδια κάρτα μπορώ να διαχειρίζομαι και τους 3 λογαριασμούς.
Σήμερα δοκίμασα απο ΑΤΜ αλλά δεν βρήκα κάποια πεδίο όπου επιλέγω για παράδειγμα σε ποιον από τους 3 θέλω να κάνω ανάληψη, παρά μόνο απο έναν ....
Τι κάνω λάθος ?

Edit: Τελικά έπρεπε μέσω ebanking να συνδέσω και τους αλλους 2 λογαριασμούς μου, συγκεκριμένα στο μενου ΚΑΡΤΕΣ -> ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ -> Συνδεδεμένοι Λογαριασμοί.

Αυριο θα περάσω απο ενα ΑΤΜ και θα δοκιμάσω αν οντως ηταν αυτό...

Μήπως πρέπει να τους συνδέσεις με τη κάρτα από το Internet banking και εγώ στην εθνική έχω 3 λογαριασμούς και τους έχω συνδέσει μόνος μου. Και κάθε φορά για ανάληψη και κατάθεση με ρωτάει

KGP
14-09-16, 05:53
Έχω πλέον 3 λογαριασμούς στη Eurobank, πρόσφατα τους επανενεργοποίησα γιατί ήταν ανενεργοί

πως το εκανες αυτο...νομιζα οτι δεν επιτρεπονται μεταβολες στην κατασταση/επανεργοποιηση λογαριασμων!

Godian
14-09-16, 10:17
πως το εκανες αυτο...νομιζα οτι δεν επιτρεπονται μεταβολες στην κατασταση/επανεργοποιηση λογαριασμων!

Εγώ άνοιξα λογαριασμό στην Πειραιώς με το πρόσχημα ότι θα πιάσω δουλειά και τον θέλω για μισθοδοσίας.
Ένα χαρτί πήρα από έναν φίλο μου μόνο που φτιάχνει έπιπλα

yyy
14-09-16, 11:10
Δοκίμασα να κάνω topup της Revolut, χρησιμοποιώντας χρεωστική της Eurobank. Με έβγαλε κανονικά στο 3D, έβαλα τον κωδικό και φάνηκε να προχωράει κανονικά. Μετά όμως, το revolut app μου ζητάει να επιβεβαιώσω την κάρτα μου, με τον 4ψήφιο κωδικό. Το πρόβλημα είναι ότι στη χρέωση του λογαριασμού μου στη Εurobank δε φαίνεται αυτός ο κωδικός. Φαίνεται σαν αγορά σε POS!! Ο λογαριασμός μου προφανώς χρεώθηκε κανονικά, αλλά βλέπω 2 συναλλαγές: Μία μηδενική "Revolut* revol GB" και μία δεύτερη με το ποσό που λέει "ΑΓΟΡΑ POS". Σε καμία από τις 2 δε φαίνεται ο 4ψήφιος κωδικός που χρειάζεται.

Το support της Revolut υποτίθεται το κοιτάει 2 μέρες τώρα και καμία απάντηση από τότε!! Του γράφω και πάλι, τίποτα. Απαράδεκτο γενικά!

Το revolut app δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω πρακτικά, αφού κάθε φορά που το ανοίγω, με βγάζει στην οθόνη για επιβεβαίωση της κάρτας! Ούτε το υπόλοιπο μπορώ να δω για να δω ότι όντως πιστώθηκε το ποσό, ούτε να μεταφέρω χρήματα αλλού!!

Τι λέτε να κάνω; Μπορώ μέσω Eurobank να ακυρώσω τη συναλλαγή; Η λογική μου λέει πως όχι, μιας και πιθανότατα δεν είναι δικό τους θέμα.

jap
14-09-16, 12:40
Μόνο που αυτό που κοιτάς είναι οι κινήσεις του λογαριασμού, όχι της κάρτας. Σε όσους εμπόρους δεν γίνεται άμεση χρέωση έτσι εμφανίζονται. Οι κινήσεις της κάρτας δεν είναι διαθέσιμες online, φαίνονται στον λογαριασμό που έρχεται ανά τρίμηνο σε χαρτί (επιλογή να γυρίσει σε e-statement δεν έχει ο συγκεκριμένος γιατί δεν βγαίνει Online). Πάρε ένα τηλ. στο Europhone banking, μήπως και μπορέσουν να δουν και να σου πουν τον κωδικό.

yyy
14-09-16, 12:51
Μόνο που αυτό που κοιτάς είναι οι κινήσεις του λογαριασμού, όχι της κάρτας. Σε όσους εμπόρους δεν γίνεται άμεση χρέωση έτσι εμφανίζονται. Οι κινήσεις της κάρτας δεν είναι διαθέσιμες online, φαίνονται στον λογαριασμό που έρχεται ανά τρίμηνο σε χαρτί (επιλογή να γυρίσει σε e-statement δεν έχει ο συγκεκριμένος γιατί δεν βγαίνει Online). Πάρε ένα τηλ. στο Europhone banking, μήπως και μπορέσουν να δουν και να σου πουν τον κωδικό.

Έτσι είναι, όπως το λες. Η χρεωστική αυτή δεν έχει καθόλου statement. Στις κινήσεις του λογαριασμού δε φαινόταν ο 4ψήφιος κωδικός. Μου τον έδωσαν όπως είπες στο europhone banking.

Και περιχαρής, σκέφτηκα ότι ξεμπέρδεψα. Βάζω τον κωδικό στη revolut, αλλά δε δουλεύει η αυτόματη αναγνώριση της κάρτας μέσω της φωτογραφικής!!! Δοκιμάζω σε 2ο κινητό, το ίδιο! Μιλάω πάλι με το support, μου λένε να στείλω το statement της κάρτας, το οποίο όπως έγραψα και πριν, δεν υπάρχει!!!!!!!!!!!!! Με τα πολλά, τους στέλνω το statement του λογαριασμού και περιμένω. Να δω πόσες μέρες συνολικά θα χρειαστεί η όλη διαδικασία!

Andreaslar
14-09-16, 16:24
4ψηφιο από ALPHA BANK όλα καλά.

Λογικά φταίει η Εurobank που πέρασε την συναλλαγή ως AGORA POS (!)

thourios
14-09-16, 16:44
Δεν ξέρω αν αληθεύει αλλά σε μια συζήτηση που έκανα με ένα φίλο ο οποίος πήγε για έκδοση προπληρωμένης ή ανανέωση λόγω λήξης του ζήτησαν δέκα ευρώ. Φυσικά η άυλες δεν χρεώνονται οπότε προχώρησε μέσω e-banking στην έκδοση της προπληρωμένης.

yyy
14-09-16, 16:44
4ψηφιο από ALPHA BANK όλα καλά.

Λογικά φταίει η Εurobank που πέρασε την συναλλαγή ως AGORA POS (!)

Αυτό είναι το λιγότερο, μιας και με ένα τηλεφώνημα σε λίγα λεπτά τον έμαθα τον κωδικό. Το υπόλοιπο, με το support της revolut είναι το πρόβλημα! Αργούν πολύυυυυυυυυυυυυ!!!!!!!!

Αλλά δεν έχω χρεωστική Α για να δοκιμάσω την επόμενη φορά. Ελπίζω όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία, ότι δε θα έχω πρόβλημα την επόμενη φορά.

Έχει δοκιμάσει κανείς να κάνει top-up τη revolut με χρεωστική της Πειραιώς;

sdikr
14-09-16, 19:28
Αυτό είναι το λιγότερο, μιας και με ένα τηλεφώνημα σε λίγα λεπτά τον έμαθα τον κωδικό. Το υπόλοιπο, με το support της revolut είναι το πρόβλημα! Αργούν πολύυυυυυυυυυυυυ!!!!!!!!

Αλλά δεν έχω χρεωστική Α για να δοκιμάσω την επόμενη φορά. Ελπίζω όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία, ότι δε θα έχω πρόβλημα την επόμενη φορά.

Έχει δοκιμάσει κανείς να κάνει top-up τη revolut με χρεωστική της Πειραιώς;

Έκανα κανονικά και με πειραιώς και με eurobank, το να την κάνεις verify δεν είναι απαραίτητο στην αρχή, δεν μπορεί να γίνει η αναγνώριση απο ότι κατάλαβα λόγω του ότι δεν είναι ανάγλυφες οι κάρτες.
Αναγκαστικά στο support τους

yyy
14-09-16, 21:30
Έκανα κανονικά και με πειραιώς και με eurobank, το να την κάνεις verify δεν είναι απαραίτητο στην αρχή, δεν μπορεί να γίνει η αναγνώριση απο ότι κατάλαβα λόγω του ότι δεν είναι ανάγλυφες οι κάρτες.
Αναγκαστικά στο support τους

Ναι, είναι λογικό αυτό που λες για την αυτόματη αναγνώριση. Γιατί μία άλλη φορά, πάλι με κάρτα της Eurobank, αλλά πιστωτική, με ανάγλυφους χαρακτήρες, όλα είχαν δουλέψει μια χαρά!

Μια σχετικά εύκολη λύση θα ήταν να είχα βγάλει φωτογραφία την κάρτα και να την είχα επισυνάψει στο chat και από κάτω να έγραφα και τον 4ψήφιο κωδικό. Λογικά δε θα είχα ταλαιπωρηθεί τόσο πολύ! Θέλω να πιστεύω τώρα που έγινε verified η κάρτα αυτή, στο επόμενο top-up να μη μου ζητηθεί κάτι, έτσι δεν είναι;

Πριν καμιά ώρα ξεκλείδωσε και ο λογαριασμός μου και όλα καλά.

Xlapatsas
15-09-16, 16:48
Μπορεί κάποιος να μου λύσει μια απορία σχετικά με τη χρεωστικη κάρτα Visa της Πειραιώς;
Πραγματοποιησα προχτές μια συναλλαγή στο Internet από αγγλικό site, χρησιμοποιώντας την κάρτα Visa debit της Πειραιώς, αξίας 310 λιρών. Και βλέπω σήμερα στις κινήσεις του λογαριασμού μου χρεωση 399 ευρώ στη συγκεκριμένη συναλλαγή. Στο xe.com μου βγάζει τη μετατροπή στα 364 ευρώ. Υπάρχει κάποια άλλη χρέωση που δεν ξέρω;

Andreaslar
15-09-16, 16:50
Η τράπεζα έχει διαφορετική ισοτιμία από το xe.com Επίσης και η σελίδα έχει διαφορετική ισοτιμία. Εσύ με βάση ποια ισοτιμία πλήρωσες; Προφανώς της τράπεζας και γι αυτό σου βγήκαν παραπάνω ευρώ

yyy
15-09-16, 18:44
Μπορεί κάποιος να μου λύσει μια απορία σχετικά με τη χρεωστικη κάρτα Visa της Πειραιώς;
Πραγματοποιησα προχτές μια συναλλαγή στο Internet από αγγλικό site, χρησιμοποιώντας την κάρτα Visa debit της Πειραιώς, αξίας 310 λιρών. Και βλέπω σήμερα στις κινήσεις του λογαριασμού μου χρεωση 399 ευρώ στη συγκεκριμένη συναλλαγή. Στο xe.com μου βγάζει τη μετατροπή στα 364 ευρώ. Υπάρχει κάποια άλλη χρέωση που δεν ξέρω;


Η τράπεζα έχει διαφορετική ισοτιμία από το xe.com Επίσης και η σελίδα έχει διαφορετική ισοτιμία. Εσύ με βάση ποια ισοτιμία πλήρωσες; Προφανώς της τράπεζας και γι αυτό σου βγήκαν παραπάνω ευρώ

Επίσης, υπάρχει και κάποια προμήθεια για μετατροπή συναλλάγματος. Συνήθως είναι της τάξης του 2%...

thourios
15-09-16, 19:18
Εδώ μιλάμε για πολύ μεγάλες προμήθειες ή λάθος κάνω;

yyy
15-09-16, 19:39
Εδώ μιλάμε για πολύ μεγάλες προμήθειες ή λάθος κάνω;

Μάλλον κοιτάς τις mid market τιμές! Και όχι τις ισοτιμίες αγοράς-πώλησης. Εκεί, κάθε τράπεζα έχει κάποιο κέρδος και σε αυτό βάλε και το ποσοστό για τη μετατροπή συναλλάγματος. Δεν είμαι σίγουρος αν τη μετατροπή την κάνει η τράπεζα ή η Visa, πάντως και στις 2 περιπτώσεις υπάρχει κάποιο spread. Πχ δες εδώ ενδεικτικές τιμές συναλλάγματος (http://www.tsig.gr/banks/synallagma?bank=&currency=GBP&want2=buy&amount=10000) για τις πιο πολλές τράπεζες.

elina_77
15-09-16, 20:10
Βάλε το statement της συναλλαγής να δούμε.

Godian
15-09-16, 22:08
Παιδιά μια βοήθεια όποιος ξέρει.
Έχω κάνει μια κράτηση σε ξενοδοχείο στη Θάσο.
Αλλά λόγω της φωτιάς που πήρε δεν ήθελα να πάω....
Όταν έκλεισα το δωμάτιο για να γίνει η κράτηση έβαλα τα στοιχεία της κάρτας και θα τραβουσε από εκεί τα λεφτά για κάθε μέρα που θα εμένα.
Αυτή θέλει να την πληρώσω 45€ επειδή ακυρωσα το δωμάτιο χωρίς λόγο.
Υπάρχει περίπτωση να κάνω κάτι να μη τραβήξει λεφτά εφόσον έχει τα στοιχεία. Όχι αυτή φυσικά το ξέρω.... Αλλά δε μπορεί να ζητήσει πληρωμή;;
Ξέρει κανείς;;

Andreaslar
15-09-16, 22:16
Από που έκανες κράτηση; Μέσω ιστοσελίδας; Τηλεφωνικά; Είχες λάβει γνώση την πολιτική ακύρωσης;
Αν είναι πιστωτική, θα τα τραβήξει τα λεφτά και μετά θα κάνεις αμφισβήτηση συναλλαγής, αλλά αν υπάρχει πολιτική ακύρωσης με χρέωση από το ξενοδοχείο, μπορεί να μην καταφέρεις πολλά.
Αν είναι χρεωστική, απλά τράβα τα λεφτά να μην έχει μέσα υπόλοιπο.

thourios
15-09-16, 22:17
Παιδιά μια βοήθεια όποιος ξέρει.
Έχω κάνει μια κράτηση σε ξενοδοχείο στη Θάσο.
Αλλά λόγω της φωτιάς που πήρε δεν ήθελα να πάω....
Όταν έκλεισα το δωμάτιο για να γίνει η κράτηση έβαλα τα στοιχεία της κάρτας και θα τραβουσε από εκεί τα λεφτά για κάθε μέρα που θα εμένα.
Αυτή θέλει να την πληρώσω 45€ επειδή ακυρωσα το δωμάτιο χωρίς λόγο.
Υπάρχει περίπτωση να κάνω κάτι να μη τραβήξει λεφτά εφόσον έχει τα στοιχεία. Όχι αυτή φυσικά το ξέρω.... Αλλά δε μπορεί να ζητήσει πληρωμή;;
Ξέρει κανείς;;

Δεν ακύρωσες το δωμάτιο χωρίς λόγο. Κάτι πρέπει να υπάρχει σε τέτοιες περιπτώσεις πχ για φυσικές καταστροφές, ανωτέρα βία.
Δηλαδή αν είχε πάρει φωτιά το ξενοδοχείο της θα ήθελε να της πληρώσεις και το δωμάτιο;
Εκτός αν είναι σε εντελώς διαφορετικό σημείο του νησιού.
Εγώ θα το πήγαινα κάπως πιο μαλακά. Θα της έλεγα λόγο των γεγονότων θα αναβάλω την κράτηση για λίγο καιρό κάπως έτσι.
Επιτόπου ακύρωση της κάρτας θα έκανα πάντως δια τηλεφώνου. Δήλωση απώλειας και έκδοση άλλης επιτόπου αν βλέπεις ότι είναι ανένδοτη στο τηλέφωνο
Αλλιώς αμφισβήτηση της συναλλαγής αν έχει γίνει.

evantigger
15-09-16, 22:18
Παιδιά μια βοήθεια όποιος ξέρει.
Έχω κάνει μια κράτηση σε ξενοδοχείο στη Θάσο.
Αλλά λόγω της φωτιάς που πήρε δεν ήθελα να πάω....
Όταν έκλεισα το δωμάτιο για να γίνει η κράτηση έβαλα τα στοιχεία της κάρτας και θα τραβουσε από εκεί τα λεφτά για κάθε μέρα που θα εμένα.
Αυτή θέλει να την πληρώσω 45€ επειδή ακυρωσα το δωμάτιο χωρίς λόγο.
Υπάρχει περίπτωση να κάνω κάτι να μη τραβήξει λεφτά εφόσον έχει τα στοιχεία. Όχι αυτή φυσικά το ξέρω.... Αλλά δε μπορεί να ζητήσει πληρωμή;;
Ξέρει κανείς;;

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην τα τραβήξει. Από τη στιγμή που δεν κινδύνευσε άμεσα το ξενοδοχείο θα πληρώσεις ακυρωτικά.

Godian
15-09-16, 22:23
Από που έκανες κράτηση; Μέσω ιστοσελίδας; Τηλεφωνικά; Είχες λάβει γνώση την πολιτική ακύρωσης;
Αν είναι πιστωτική, θα τα τραβήξει τα λεφτά και μετά θα κάνεις αμφισβήτηση συναλλαγής, αλλά αν υπάρχει πολιτική ακύρωσης με χρέωση από το ξενοδοχείο, μπορεί να μην καταφέρεις πολλά.
Αν είναι χρεωστική, απλά τράβα τα λεφτά να μην έχει μέσα υπόλοιπο.

Έκανα από σελίδα..... Αλλά ποτέ δε κράτησε προκαταβολή. Δε ξέρω γιατί. Ενώ έλεγε μέσα
. Εγώ κάνω την ακύρωση λόγω της φωτιάς που είχε στο νησί..... Έχει μέρες που πήρα για ακύρωση.... Καλή σκέψη αυτό.... Θα τα στείλω στον αδερφό μου γιατί έχει πολλά και δε μπορώ να τα βγάλω. Εκτός αν τα βγάλω με τραπεζική επιταγή

daywalker06
15-09-16, 22:26
Φαντάζομαι αν ήθελες να πας και δεν είχε δωμάτιο όλα θα ήταν μια χαρά δεν θα σε πείραζε εσένα και τους άλλους που σου βρίσκουν παράνομους τρόπους ?

Godian
15-09-16, 22:27
Φαντάζομαι αν ήθελες να πας και δεν είχε δωμάτιο όλα θα ήταν μια χαρά δεν θα σε πείραζε εσένα και τους άλλους που σου βρίσκουν παράνομους τρόπους ?

Δε κατάλαβα τίποτα φίλε μου έτσι όπως τα γράφεις

elina_77
15-09-16, 22:30
Εννοεί ότι όπως εσύ θα είχες την απαίτηση να σε περιμένει το δωμάτιο που έκλεισες, έτσι και ο ξενοδόχος πρέπει να πληρωθεί για το δωμάτιο που έχει δεσμεύσει για λογαριασμό σου.

thourios
15-09-16, 22:33
Αν είχε καεί το ξενοδοχείο θα επέμενε στην πληρωμή;
Ή αν το ξενοδοχείο δεν έχει τις παροχές που προσφέρει ή συνεχείς διακοπές σε αυτές, νερό, ρεύμα, κτλ λόγω των γεγονότων ακόμα θα ζητάει να πληρωθεί;

daywalker06
15-09-16, 22:39
Αν είχε καεί το ξενοδοχείο θα έπρεπε να βρει κατάλυμα για τους πελάτες, αλλά έλα που δεν υπήρχε πρόβλημα σε κανένα ξενοδοχείο και δεν έφυγε κανένας πελάτης και όλοι έκαναν τα μπάνια τους στις υπέροχες παραλίες του νησιού
Αλλά ξέχασα δεν ήταν ελληνες ........

thourios
15-09-16, 22:54
Είμαστε 'Ελληνες. Τα ίδια έκαναν και στην Καλαμάτα. Οι αναίσθητοι έκαναν τα μπάνια τους στην παραλία και ο στρατός τους καθάριζε την παραλία και έβγαζε τα αυτοκίνητα από μέσα.. Οι ίδιοι που έκαναν τα μπάνια τους και σις φωτιές παλαιότερα.
Εκτός αν εκεί στη Θάσο τα πράγματα ήταν πιο μαλακά.
Ήμουν εκεί και τα είδα. Δεν θα είχα ποτέ την απαίτηση αν είχα δωμάτια ή ξενοδοχείο να με πληρώσουν οι άνθρωποι κάτω από αυτές τις συνθήκες
και να ταξιδέψουν για να παραθερίσουν σε δωμάτια χωρίς κλιματισμό λόγω διακοπών ρεύματος και η μυρουδιά του καμένου παντού ή τα νερά από τις πλημμύρες σχεδόν παντού. Πόσιμο νερό σχεδόν ανύπαρκτο από το δίκτυο.
Θα μπορούσε να υπάρχει κατανόηση και από τις δυο πλευρές. Αλλά αν δεν υπάρχει.

174479

Τηλεφώνημα στην τράπεζα. Δήλωση απώλειας της κάρτας εφόσον δεν έχει γίνει χρέωση και τέλος.

evantigger
15-09-16, 23:28
Είμαστε 'Ελληνες. Τα ίδια έκαναν και στην Καλαμάτα. Οι αναίσθητοι έκαναν τα μπάνια τους στην παραλία και ο στρατός τους καθάριζε την παραλία και έβγαζε τα αυτοκίνητα από μέσα.. Οι ίδιοι που έκαναν τα μπάνια τους και σις φωτιές παλαιότερα.
Εκτός αν εκεί στη Θάσο τα πράγματα ήταν πιο μαλακά.
Ήμουν εκεί και τα είδα. Δεν θα είχα ποτέ την απαίτηση αν είχα δωμάτια ή ξενοδοχείο να με πληρώσουν οι άνθρωποι κάτω από αυτές τις συνθήκες
και να ταξιδέψουν για να παραθερίσουν σε δωμάτια χωρίς κλιματισμό λόγω διακοπών ρεύματος και η μυρουδιά του καμένου παντού ή τα νερά από τις πλημμύρες σχεδόν παντού. Πόσιμο νερό σχεδόν ανύπαρκτο από το δίκτυο.
Θα μπορούσε να υπάρχει κατανόηση και από τις δυο πλευρές. Αλλά αν δεν υπάρχει.

174479

Τηλεφώνημα στην τράπεζα. Δήλωση απώλειας της κάρτας εφόσον δεν έχει γίνει χρέωση και τέλος.

Η χρέωση θα περάσει... πολύ απλά, όταν ξαναμπούν λεφτά θα χρεωθεί... Ακόμα κι αν την ακυρώσει την κάρτα...

thourios
15-09-16, 23:36
Προσωπικά με πιστωτική και μετά από πραγματική απώλεια δηλώθηκε όμως ως STOLEN όχι LOST η χρέωση δεν πέρασε σε παρόμοια δική μου περίπτωση γιατί είχε αλλάξει το νούμερο της κάρτας.
Δεν είμαι τραπεζικός για να απαντήσω αν και πολύ παλιά είχα εργασθεί σε Customer's Service Unit τράπεζας. Τα πράγματα όμως στις τραπεζικές συναλαγές έχουν αλλάξει.

Πέρα από αυτό κάτι πρέπει να υπάρχει σε αυτές τις περιπτώσεις για αυτόν που κάνει τέτοιου είδους κρατήσεις σε τέτοιες καταστάσεις.
Πρόπερσι είχα βγάλει ένα αεροπορικό εισιτήριο για Αυστραλία. Λίγες μέρες πριν ταξιδέψω πέθανε ο πατέρας μου. Αυτονόητο είναι ότι έπρεπε να αναβληθεί το ταξίδι και δεν μιλάμε για 45 ευρώ εισιτήριο.
Η εταιρεία ήταν ανένδοτη και δεν ήθελε να μου επιστέψει τα χρήματα ή να δώσει αναβολή στο ταξίδι επειδή το είχα κλείσει σε πολύ φθηνή τιμή.
Ή με έστελναν στον πράκτορα ή μετά ο πράκτορας μου έλεγε να επικοινωνήσω με τα γραφεία της εταιρείας στο Dubai και πάει λέγοντας.Ψάχνοντας τους όρους από εδώ και από εκεί βρήκα ότι υπήρχαν εξαιρέσεις, για περίπτωση θανάτου προσώπου Α συγγένειας κτλ η επιστροφή έπρεπε να γίνει ολόκληρου του ποσού.
Μετά από κάποια ταλαιπωρία τα χρήματα επεστράφησαν στο λογαριασμό. Έχασα αν θυμάμαι καλά μόνο την διαφορά συναλλάγματος γιατί το εισιτήριο είχε κρατηθεί σε δολάρια μέσω ιστοσελίδας

Xlapatsas
17-09-16, 12:06
Μάλλον κοιτάς τις mid market τιμές! Και όχι τις ισοτιμίες αγοράς-πώλησης. Εκεί, κάθε τράπεζα έχει κάποιο κέρδος και σε αυτό βάλε και το ποσοστό για τη μετατροπή συναλλάγματος. Δεν είμαι σίγουρος αν τη μετατροπή την κάνει η τράπεζα ή η Visa, πάντως και στις 2 περιπτώσεις υπάρχει κάποιο spread. Πχ δες εδώ ενδεικτικές τιμές συναλλάγματος (http://www.tsig.gr/banks/synallagma?bank=&currency=GBP&want2=buy&amount=10000) για τις πιο πολλές τράπεζες.

Σε αυτό το site μου βγάζει ότι με 399 ευρώ, που ήταν το ποσό που με χρέωσε η τράπεζα, μπορώ να αγοράσω 329,57 λίρες και όχι 310 που ήταν η τιμή που μου έβγαλε στο site ως τελική. Η προμήθεια της τράπεζας δηλαδή είναι 20 λίρες;

evantigger
17-09-16, 12:40
Σε αυτό το site μου βγάζει ότι με 399 ευρώ, που ήταν το ποσό που με χρέωσε η τράπεζα, μπορώ να αγοράσω 329,57 λίρες και όχι 310 που ήταν η τιμή που μου έβγαλε στο site ως τελική. Η προμήθεια της τράπεζας δηλαδή είναι 20 λίρες;

Η τράπεζα κρατάει μια προμήθεια 5-6 ευρώ ανά μετατροπή αλλά και πουλάει τις λίρες πιο ακριβά σε σχέση με την τιμή που αναφέρουν σε διάφορες ιστοσελίδες. Πέρα από το ότι βγάζει κέρδος, έχει να κάνει και με το ότι με το φυσικό χαρτονόμισμα κοστίζει η μεταφορά του, και γι'αυτό είναι πιο ακριβό σε σχέση με το ηλεκτρονικό που έχει 2,75%-5% (υπάρχουν κι εξαιρέσεις με λιγότερη χρέωση αλλά όλο και σπανίζουν) χρέωση μετατροπής.

Xlapatsas
18-09-16, 20:09
Η τράπεζα κρατάει μια προμήθεια 5-6 ευρώ ανά μετατροπή αλλά και πουλάει τις λίρες πιο ακριβά σε σχέση με την τιμή που αναφέρουν σε διάφορες ιστοσελίδες. Πέρα από το ότι βγάζει κέρδος, έχει να κάνει και με το ότι με το φυσικό χαρτονόμισμα κοστίζει η μεταφορά του, και γι'αυτό είναι πιο ακριβό σε σχέση με το ηλεκτρονικό που έχει 2,75%-5% (υπάρχουν κι εξαιρέσεις με λιγότερη χρέωση αλλά όλο και σπανίζουν) χρέωση μετατροπής.

Κατάλαβα. Θα συνεφερε καλύτερα αν πληρωνα με πιστωτική κάρτα Mastercard ή κι εκεί θα χρεωνομουνα τα έξοδα μετατροπής της Mastercard;

evantigger
18-09-16, 20:37
Κατάλαβα. Θα συνεφερε καλύτερα αν πληρωνα με πιστωτική κάρτα Mastercard ή κι εκεί θα χρεωνομουνα τα έξοδα μετατροπής της Mastercard;

Πάντα θα υπάρχουν έξοδα μετατροπής σε συνάλλαγμα, απ' όσο θυμάμαι η χρεωστική mastercard της Εθνικής έχει 1 ευρώ έξοδα μετατροπής αν τραβήξεις λεφτά στο εξωτερικό, αλλά υποψιάζομαι ότι θα χρεώνει παραπάνω το ξένο συνάλλαγμα σε σχέση με τη VISA. Για τις άλλες τράπεζες έχουν κι αυτές ποσοστά απ' όσο θυμάμαι οπότε τι η Visa τι αυτές.

Για να το διαπιστώσεις πρέπει να τραβήξεις 2 φορές το ίδιο ποσό από το ίδιο ΑΤΜ την ίδια μέρα, τη μια με τη χρέωση τις visa και την άλλη με χρέωση στην δική σου τράπεζα τράπεζα.

Πάντως αν έχεις κάποιο φίλο, συγγενή ή γνωστό που ταξίδεψε μέχρι κι ένα χρόνο πριν και δεν πρόκειται να ταξιδέψει συνήθως είναι η καλύτερη πηγή για συνάλλαγμα καθώς μπορείτε να κάνετε την ανταλλαγή με τις μεσοσταθμικές και να βγείτε κερδισμένοι κι οι 2.

TeoT
18-09-16, 21:44
Μπορεί κάποιος να μου λύσει μια απορία σχετικά με τη χρεωστικη κάρτα Visa της Πειραιώς;
Πραγματοποιησα προχτές μια συναλλαγή στο Internet από αγγλικό site, χρησιμοποιώντας την κάρτα Visa debit της Πειραιώς, αξίας 310 λιρών. Και βλέπω σήμερα στις κινήσεις του λογαριασμού μου χρεωση 399 ευρώ στη συγκεκριμένη συναλλαγή. Στο xe.com μου βγάζει τη μετατροπή στα 364 ευρώ. Υπάρχει κάποια άλλη χρέωση που δεν ξέρω;

Λοιπον έχουμε και λεμε...

Απο τον καταλογο τραπεζικων εργασιων της Πειραιως
http://www.piraeusbank.gr/~/media/Gr/Idiwtes/Files/Pricing-List/2016/Pricing_List_15092016.pdf

7.5 Αγορές σε Εμπορικές Επιχειρήσεις με χρήση των συσκευών EFT/POS
7.5.2 Αγορές σε Εμπορικές Επιχειρήσεις σε Χώρες εκτός ζώνης ΕΥΡΩ προμήθεια 2% με μεγιστη τα 6 ευρω.

Απο την στιγμη που η καρτα σου ειναι Visa πηγαινουμε στη σελιδα της
https://www.visaeurope.com/making-payments/exchange-rates

και βλέπουμε οτι η ισοτιμια την 14/9/2016 γιατι την μετατροπη την κανει Visa ειναι

1 Pound Sterling = 1.1882100000 Euro
η
310.00 Pound Sterling = 368.35 Euro

Δηλαδη επρεπε να σου χρεωθουν συνολικα 368,35 + 6 = 374,35

Και εδω τωρα αρχιζουν τα παραδοξα ....
Επειδη εχω αναλογη εμπειρια με αναληψη μετρητων με χρεωστικη καρτα αλλης τραπεζας απο ΑΤΜ χωρας της ΕΕ εκτος ζωνης ευρω και ενω χρεωαν με ξχωριστη εγγραφη τα εξοδα της διατραπεζικης συναλλαγης που ηταν οτι ελεγε ο τιμοκαταλογος τους στο ποσο της αναληψης υπήρχε διαφορα κοντα στο 7% απο τους υπολογισμους που εκανα, εστειλα email στην τραπεζα και ζητουσα να με ενημερωσουν με ποια ισοτιμια εγινε η εκκαθαριση και τι αλλα εξοδα ειχε μου απαντησαν γενικολογα και αοριστα οτι την μετατροπη την κανει η Mastercard και με παρεπεμπαν στην σελιδα της .
Επειδη και εγω απο εκει ειχα κανει τους υπολογισμους τους εστειλα αναλυτικα οτι συμφωνα με την απαντηση σας το ποσο ειναι τοσο και οχι αυτο που χρεωσατε και τους ζητησα και παλι να μου ενημερωσουν αναλυτικα και οχι αοριστολογιες πως προκυπτει το ποσο της χρεωσης .... κοντευουμε τον χρονο και μετα απο τρια email απαντηση που να δικαιολογει το ποσο δεν εχω παρει και ακομη δεν εχω παρει απαντηση στο τελευταιο email.
Ιδιου τυπου συναλλαγη απο αλλη χωρα που εκανα με την ιδια καρτα χρεωθηκε ακριβως μεχρι λεπτο με την ισοτιμια της Mastercard . Για την παραπανω συναλλαγη δεν ξερω τι συναιβει και εχει διαφορα και εκεινο που με ενοχλησε και με ενοχλει ακαομη η απαξιωση της τραπεζας να μου δοσει σαφη απαντηση που να δικαιολογει το ποσο.

Εδω να διευκρινησω οτι η Πειραιως σε αλλο θεμα που ειχα πριν μερικα χρονια , με προμηθεια μεταροπης σε prepaid αντεδρασε γρηγορα να με ενημερωσει και να μου προτεινει λυση.

rte
23-10-16, 14:42
καλησπερα, οι χρεωστικες σε ποσες ημερες βγαινουν κατα μ.ο ? στο site της πειραιως γραφει οτι εαν διατηρεις λογαριασμο στην τραπεζα,εκδιδεται σε λιγα λεπτα,δλδ την ιδια μερα. Ισχυει αυτο οντως? εχει καποιος προσωπικη εμπειρια επι του θεματος? επειδη στις 5 νοεμβρη φευγω στο εξωτερικο για λιγες εβδομαδες και χρειαζομαι καποια καρτα(ναι!,ειμαι της τελευταιας στιγμης κι εγω!) Στην αρχη σκεφτομουν να βγαλω προπληρωμενη αλλα φοβαμαι μηπως δεν την δεχονται παντου..

sdikr
23-10-16, 14:44
καλησπερα, οι χρεωστικες σε ποσες ημερες βγαινουν κατα μ.ο ? στο site της πειραιως γραφει οτι εαν διατηρεις λογαριασμο στην τραπεζα,εκδιδεται σε λιγα λεπτα,δλδ την ιδια μερα. Ισχυει αυτο οντως? εχει καποιος προσωπικη εμπειρια επι του θεματος? επειδη στις 5 νοεμβρη φευγω στο εξωτερικο για λιγες εβδομαδες και χρειαζομαι καποια καρτα(ναι!,ειμαι της τελευταιας στιγμης κι εγω!) Στην αρχη σκεφτομουν να βγαλω προπληρωμενη αλλα φοβαμαι μηπως δεν την δεχονται παντου..

Την ίδια στιγμή βγαίνει, είναι καλύτερη επιλογή για να μπορείς να βγάλεις λεφτά απο ΑΤΜ απο την προπληρωμένη

rte
23-10-16, 14:47
Την ίδια στιγμή βγαίνει, είναι καλύτερη επιλογή για να μπορείς να βγάλεις λεφτά απο ΑΤΜ απο την προπληρωμένη
σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση!! ανησυχησα γτ η μανα μου ειχε βγαλει πριν απο κανενα χρονια χρεωστικη στην eurobank και ενω διατηρει χροοονια λογαριασμο εκει,της στειλανε την καρτα μετα απο 2 εβδομαδες. Ισως επειδη την εβγαλε το καλοκαιρι του 2015 και λογω των capital controls και του γενικοτερου χαμου να καθυστερησε τοσο.

sdikr
23-10-16, 14:59
σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση!! ανησυχησα γτ η μανα μου ειχε βγαλει πριν απο κανενα χρονια χρεωστικη στην eurobank και ενω διατηρει χροοονια λογαριασμο εκει,της στειλανε την καρτα μετα απο 2 εβδομαδες. Ισως επειδη την εβγαλε το καλοκαιρι του 2015 και λογω των capital controls και του γενικοτερου χαμου να καθυστερησε τοσο.

Δεν έχω βγάλει στην eurobank, νομίζω πως εκεί έχουν διαφορετική διαδικασία, στην πειραιώς πάντως η δικιά τους χρεωστική βγαίνει εκείνη την στιγμή, εθνική και alpha την στέλνουν με ταχυδρομείο όποτε κάνει 1 με 2 βδομάδες

goku
23-10-16, 14:59
καλησπερα, οι χρεωστικες σε ποσες ημερες βγαινουν κατα μ.ο ? στο site της πειραιως γραφει οτι εαν διατηρεις λογαριασμο στην τραπεζα,εκδιδεται σε λιγα λεπτα,δλδ την ιδια μερα. Ισχυει αυτο οντως? εχει καποιος προσωπικη εμπειρια επι του θεματος? επειδη στις 5 νοεμβρη φευγω στο εξωτερικο για λιγες εβδομαδες και χρειαζομαι καποια καρτα(ναι!,ειμαι της τελευταιας στιγμης κι εγω!) Στην αρχη σκεφτομουν να βγαλω προπληρωμενη αλλα φοβαμαι μηπως δεν την δεχονται παντου..

Στο κατάστημα της Πειραιώς που εξυπηρετεί το χωριό μου, έχουν generic κάρτες και έχουν μια συσκευή σαν εκτυπωτή που την βάζουν μέσα και τυπώνει πάνω τα στοιχεία σου. Η διαδικασία είναι κυριολεκτικά μερικών λεπτών. Σε άλλα καταστήματα δεν ξέρω τι γίνεται.

jap
23-10-16, 16:07
Για eurobank όσες φορές χρειάστηκα μου την έβγαλαν επιτόπου. Η γυναίκα μου χρειάστηκε (λόγω capital controls πέρσι το καλοκαίρι) ενώ βρισκόμασταν επαρχία, της την παράγγειλαν και την παρέλαβε μετά από 2 ή 3 μέρες. Εξαρτάται από το μέγεθος του καταστήματος αν τη βγάζει επιτόπου ή όχι και αν έχει το ειδικό μηχάνημα για να τυπώσει τα στοιχεία. (Προφανώς και από το τι συνεννόηση θα κάνεις, να περάσεις να την παραλάβεις ή να την στείλουν.)

advantix
04-11-16, 11:18
Υπάρχει κάποιο γενικό πρόβλημα με την Πειραιώς για είσοδο στο winbank ;

176274

Δεν έχει το κουμπί σύνδεση όπως το παρακάτω.

176275

Edit. Βγάλανε ανακοίνωση.

176276

badweed
04-11-16, 17:04
Υπάρχει κάποιο γενικό πρόβλημα με την Πειραιώς για είσοδο στο winbank ;

176274

Δεν έχει το κουμπί σύνδεση όπως το παρακάτω.

176275

Edit. Βγάλανε ανακοίνωση.

176276
με enter δεν μπαινει ;

Manolis_karas
04-11-16, 19:03
Τις τελευταίες 20-30 ημέρες την Πειραιώς έχω αντιμετωπίσει μερικά προβλήματα στην είσοδο στο winbank. Σχετικά έχουν γραφεί από μερικούς και σε αυτό το site.

-21grams
05-11-16, 00:35
[Θέτω το ερώτημά μου εδώ καθότι συγγενικό]

Την περασμένη Κυριακή πραγματοποίησα μια παραγγελία πληρώνοντας με πιστωτική κάρτα (MasterCard).
Επισκεπτόμενος σήμερα το βράδυ το site του καταστήματος για να ελέγξω την εξέλιξη, διαπίστωσα πως η διαθεσιμότητα ενός εκ των προϊόντων άλλαξε προς το χειρότερο και αποφάσισα να την ακυρώσω.
Ο υπάλληλος στο τηλέφωνο μου είπε πως έδωσε εντολή στο λογιστήριο για αντιλογισμό της συναλλαγής.
Πόσες μέρες απαιτούνται συνήθως για την ολοκλήρωση τέτοιων διαδικασιών; [Προς το παρόν δεν βλέπω κάποια καταχώριση στις «Κινήσεις Κάρτας»]
Επίσης, εκτελούνται ατελώς ή υπόκεινται σε επιβαρύνσεις;

Godian
05-11-16, 11:25
[Θέτω το ερώτημά μου εδώ καθότι συγγενικό]

Την περασμένη Κυριακή πραγματοποίησα μια παραγγελία πληρώνοντας με πιστωτική κάρτα (MasterCard).
Επισκεπτόμενος σήμερα το βράδυ το site του καταστήματος για να ελέγξω την εξέλιξη, διαπίστωσα πως η διαθεσιμότητα ενός εκ των προϊόντων άλλαξε προς το χειρότερο και αποφάσισα να την ακυρώσω.
Ο υπάλληλος στο τηλέφωνο μου είπε πως έδωσε εντολή στο λογιστήριο για αντιλογισμό της συναλλαγής.
Πόσες μέρες απαιτούνται συνήθως για την ολοκλήρωση τέτοιων διαδικασιών; [Προς το παρόν δεν βλέπω κάποια καταχώριση στις «Κινήσεις Κάρτας»]
Επίσης, εκτελούνται ατελώς ή υπόκεινται σε επιβαρύνσεις;
Λογικά εσύ δε φταις σε τίποτα. Φταιει αυτός που δεν ενημέρωσε το site του

-21grams
05-11-16, 13:05
Δεν επιρρίπτω ευθύνες στους υπεύθυνους του καταστήματος. Την ημέρα της παραγγελίας η διαθεσιμότητα ήταν «10 εργάσιμες μέρες», προχώρησα στην αγορά εν γνώση μου.
Το θέμα είναι πως στην πορεία, λόγω αντικειμενικών δυσκολιών που προέκυψαν, το προϊόν αφαιρέθηκε από τον κατάλογο του site. Στην θέση του ETA προστέθηκε η επισήμανση «επικοινωνήστε με τα γραφεία».
Στο τηλέφωνο μου εξήγησαν πως το Ευρωπαϊκό παράρτημα της κατασκευάστριας εταιρείας (EVGA) μετακομίζει ή μεταφέρει το εμπόρευμα της σε νέες αποθήκες, κατάσταση που επηρεάζει τους πωλητές λιανικής. Οι νέες παραλαβές είναι «στον αέρα» και δεν μπορούν να δοθούν εκτιμήσεις για παραδόσεις.
Το γεγονός επιβεβαιώνεται και απ' την ανακοίνωση της εταιρείας:

EVGA Europe - Online Store Temporarily Closed

EVGA is moving our Europe online store to a new warehouse and we have temporarily closed it during this move.
We thank all of our customers for their patience during this update and please click here (http://eu.evga.com/Products/WhereToBuy.aspx) to see our resellers list to find the reseller closest to you.

Θα ήταν υπερβολικό να τους ψέξω για κάτι που αντικειμενικά δεν είναι σε θέση να ελέγξουν. Σκοπίμως δεν αναφέρω το κατάστημα.

goku
06-11-16, 16:55
Η μάνα μου έχει 2 λογαριασμούς στην Πειραιώς, έναν προσωπικό με μόνο το δικό της όνομα μέσα, και έναν κοινό λογαριασμό με τον πατέρα μου. Όταν είχε ανοίξει τον λογαριασμό τον δικό της είχε βγάλει και μια χρεωστική κάρτα την οποία είχε ζητήσει να συνδέσουν με αυτό τον προσωπικό της λογαριασμό. Μέχρι πριν μερικές μέρες όλα ήταν καλά εκτός από σήμερα που έγινε το εξής κουφό, η μητέρα μου πήγε να δει το υπόλοιπο/κινήσεις σε ένα ΑΤΜ και διαπίστωσε ότι δεν βγάζει το υπόλοιπο/κινήσεις από τον προσωπικό της λογαριασμό αλλά από τον κοινό. Μετά πήγα εγώ στο ΑΤΜ με την κάρτα της και έψαξα όλα τα μενού αλλά δεν μου έδινε επιλογή να επιλέξω τον αρχικό λογαριασμό.

Σε αυτή την περίπτωση τι κάνουμε; Δυστυχώς η μητέρα μου δεν έχει ebanking (για να κάναμε κάτι από εκεί) και σήμερα είναι Κυριακή οπότε πρέπει να περιμένουμε μέχρι αύριο για να ανοίξει το κατάστημα. Επίσης, επειδή την κάρτα δεν την χρησιμοποιεί και πολύ συχνά, δεν είμαστε σίγουροι πότε έγινε η αλλαγή.

yyy
10-11-16, 22:20
Για αγορές σε ξένο νόμισμα, ποιες κάρτες δε χρεώνουν προμήθεια συναλλάγματος; Η μόνη που ξέρω είναι η Mastercard της Εθνικής. Υπάρχει κάποια άλλη; (έστω και πιστωτική - αν και offtopic αυτό το τελευταίο)

jadas
11-11-16, 11:25
Για αγορές σε ξένο νόμισμα, ποιες κάρτες δε χρεώνουν προμήθεια συναλλάγματος; Η μόνη που ξέρω είναι η Mastercard της Εθνικής. Υπάρχει κάποια άλλη; (έστω και πιστωτική - αν και offtopic αυτό το τελευταίο)

Δες Alpha American express για αγορες σε δολλαρια.

@ ADSLgr.com All rights reserved.