PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 [95] 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

Godian
11-11-16, 12:59
Δες Alpha American express για αγορες σε δολλαρια.

Και η εθνική τράπεζα MasterCard,δε χρεώνει προμήθεια

vothros
13-11-16, 16:32
Έκανα πρόσφατα e-banking στην Alpha Bank. Θέλω να μεταφέρω κάτι "ψιλά" που έχω εκεί μέσα σε μία άλλη τράπεζα.
ΠΩΣ στον κόρακα θα το κάνω;;; Πατάω στο μενού "Μεταφορές" και στο υπομενού "Alpha Bank" δεν μου βγάζει επιλογή για να στείλω λεφτά σε άλλη τράπεζα.
Η επιλογή "Εντός Ελλάδας" όταν την πατάω μου λέει να κάνω αίτηση για Πρόσθετο Κωδικό Ασφαλείας, το οποίο θα με χρεώσει 8€!
Τί γίνεται με το e-banking της Alpha Bank ρε παιδιά;; Μια απλή μεταφορά χρημάτων σε άλλη τράπεζα δεν μπορώ να την κάνω;;;

no_logo
13-11-16, 16:45
η alpha είναι για τα πανηγύρια
ή αυτό που σου λέει ή πρέπει να πας σε υποκατάστημα της τράπεζας και να δηλώσεις εκ των προτέρων σε ποιους λογαριασμούς θέλεις να κάνεις μεταφορές χρημάτων

yyy
13-11-16, 17:33
Για αγορές σε ξένο νόμισμα, ποιες κάρτες δε χρεώνουν προμήθεια συναλλάγματος; Η μόνη που ξέρω είναι η Mastercard της Εθνικής. Υπάρχει κάποια άλλη; (έστω και πιστωτική - αν και offtopic αυτό το τελευταίο)


Δες Alpha American express για αγορες σε δολλαρια.


Και η εθνική τράπεζα MasterCard,δε χρεώνει προμήθεια

Πολύ λίγες επιλογές τελικά... Έψαξα και γω διεξοδικά τις χρεώσεις σε κάρτες χρεωστικές και πιστωτικές των Eurobank και Πειραιώς, που με ενδιέφεραν και πιο πολύ, και όλες έχουν τουλάχιστον το 2% προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος. Χειρότερη από αυτές η χρεωστική της Eurobank που έχει και κάποιο επιπλέον κόστος (2 ή 2,5 €, δεν το θυμάμαι τώρα ακριβώς). Αν σκεφτεί κανείς και το αρκετά υψηλό spread που βάζουν οι ελληνικές τράπεζες, η επιβάρυνση τελικά είναι αρκετά υψηλή σε σχέση με λύσεις τύπου revolut.
Σας ευχαριστώ πολύ!

Godian
13-11-16, 17:50
Έβαλα προχθές σε ένα ΑΤΜ της Πειραιώς 10€ και μου το παρακράτησε σαν ύποπτο. Ξέρει κανείς τ πρέπει να κάνω;;

sdikr
13-11-16, 17:58
Έβαλα προχθές σε ένα ΑΤΜ της Πειραιώς 10€ και μου το παρακράτησε σαν ύποπτο. Ξέρει κανείς τ πρέπει να κάνω;;

Αυτό δεν είναι καλό, συνήθως καλούνε και αστυνομία, θα πρέπει να πας απο το κατάστημα και να δείς εκεί τι γίνεται, αν το βγάζει πλαστό ζήτα τους να το το αλλάξουν με ένα άλλο που θα τους δώσεις

- - - Updated - - -


η alpha είναι για τα πανηγύρια
ή αυτό που σου λέει ή πρέπει να πας σε υποκατάστημα της τράπεζας και να δηλώσεις εκ των προτέρων σε ποιους λογαριασμούς θέλεις να κάνεις μεταφορές χρημάτων

Είναι για τα πανηγύρια γιατί ζητάει εξτρά κωδικό πριν στείλεις λεφτά σε ξένους λογαριασμούς;
Μακάρι όλες να ήταν τέτοια πανηγύρια......

Godian
13-11-16, 18:01
Ήταν απλά τσαλακωμενο και ταλαιπωρημενο. Λες να ήταν πλαστο;;
Πρώτη φορά μου συμβαίνει κάτι τέτοιο. Στην εθνική άμα δε το παίρνει το πετάει πίσω

no_logo
13-11-16, 18:06
Είναι για τα πανηγύρια γιατί ζητάει εξτρά κωδικό πριν στείλεις λεφτά σε ξένους λογαριασμούς;
Μακάρι όλες να ήταν τέτοια πανηγύρια......

όφειλαν αυτή την διαδικασία να την κάνουν μέχρι το τέλος με το που πάει ο πελάτης και ζητά κωδικούς ebanking
Οι μεταφορές χρημάτων είναι η ουσία του ebanking, δεν ζητάς κωδικούς για να μπαίνεις να βλέπεις τους λογαριασμούς σου
Με ποιο δικαίωμα σε ξανασέρνουν σε υποκαταστημα τους επειδή αυτοί κάνουν μισές δουλειές;

- - - Updated - - -


Ήταν απλά τσαλακωμενο και ταλαιπωρημενο. Λες να ήταν πλαστο;;
Πρώτη φορά μου συμβαίνει κάτι τέτοιο. Στην εθνική άμα δε το παίρνει το πετάει πίσω

γενικά τα ταλαιπωρημένα, με σιλοτέιπ κοκ τα χώνεις μια φορά στο τόσο σε φάκελο και τσουπ στο ΑΤΜ
και δεν βγάζουν κιχ

sdikr
13-11-16, 18:09
όφειλαν αυτή την διαδικασία να την κάνουν μέχρι το τέλος με το που πάει ο πελάτης και ζητά κωδικούς ebanking
Οι μεταφορές χρημάτων είναι η ουσία του ebanking, δεν ζητάς κωδικούς για να μπαίνεις να βλέπεις τους λογαριασμούς σου
Με ποιο δικαίωμα σε ξανασέρνουν σε υποκαταστημα τους επειδή αυτοί κάνουν μισές δουλειές;



Μα στο λένε στο κατάστημα αν θέλεις εξτρά κωδικό ασφαλείας.
Ακόμα δεν χρειάζεται να πας κατάστημα για τον εξτρά κωδικό


Δεν ξέρω αν wanτιλιζεις ή αν ο wan nologιζει :p

no_logo
13-11-16, 18:16
Μα στο λένε στο κατάστημα αν θέλεις εξτρά κωδικό ασφαλείας.
Ακόμα δεν χρειάζεται να πας κατάστημα για τον εξτρά κωδικό


Δεν ξέρω αν wanτιλιζεις ή αν ο wan nologιζει :p

απο ότι φαίνεται στον άνθρωπο δεν το είχαν πει
ούτε σε μένα όταν αναγκάστηκα να κάνω alpha ebanking
και προφανώς πρέπει να πας από αυτούς γιατί ζουν ακόμη στον μεσαίωνα και παίζουν μόνο με το έξτρα μπλιμπλικι παραγωγής κωδικών
Άλλη μια άχρηστη σαβούρα που πρέπει να σέρνεις μαζί σου και να μην ξεχνάς

- - - Updated - - -



Στην εθνική άμα δε το παίρνει το πετάει πίσω

άμα βρει πλαστό το παρακρατά και σωστά κάνει
εμποδίζει τον ξύπνιο να το σπρώξει σε ανίδεο

Godian
13-11-16, 18:35
απο ότι φαίνεται στον άνθρωπο δεν το είχαν πει
ούτε σε μένα όταν αναγκάστηκα να κάνω alpha ebanking
και προφανώς πρέπει να πας από αυτούς γιατί ζουν ακόμη στον μεσαίωνα και παίζουν μόνο με το έξτρα μπλιμπλικι παραγωγής κωδικών
Άλλη μια άχρηστη σαβούρα που πρέπει να σέρνεις μαζί σου και να μην ξεχνάς

- - - Updated - - -



άμα βρει πλαστό το παρακρατά και σωστά κάνει
εμποδίζει τον ξύπνιο να το σπρώξει σε ανίδεο

Εγώ δηλαδή είμαι ο ξυπνιος;;; η ο άλλος πούμε μου το έδωσε;;

no_logo
13-11-16, 18:40
Εγώ δηλαδή είμαι ο ξυπνιος;;; η ο άλλος πούμε μου το έδωσε;;

γενικά μιλάω
ο καθένας ξέρει τι είναι όταν έχει βρεθεί σε ανάλογο δίλημμα

sdikr
13-11-16, 18:49
απο ότι φαίνεται στον άνθρωπο δεν το είχαν πει
ούτε σε μένα όταν αναγκάστηκα να κάνω alpha ebanking
και προφανώς πρέπει να πας από αυτούς γιατί ζουν ακόμη στον μεσαίωνα και παίζουν μόνο με το έξτρα μπλιμπλικι παραγωγής κωδικών
Άλλη μια άχρηστη σαβούρα που πρέπει να σέρνεις μαζί σου και να μην ξεχνάς

- - - Updated - - -



άμα βρει πλαστό το παρακρατά και σωστά κάνει
εμποδίζει τον ξύπνιο να το σπρώξει σε ανίδεο


Και την πρώτη φορά που έκανα αίτηση για το μηχανάκι έγινε απο το ebanking (ήμουν παλιός πελάτης) και η αλλαγή απο μηχανάκι σε smartphone πάλι από webbanking.

Τουλάχιστον να πριν ρίξεις την χολή σου να γνωρίζεις πως δουλεύουνε

Serafeim Karakostas
13-11-16, 19:03
Ήταν απλά τσαλακωμενο και ταλαιπωρημενο. Λες να ήταν πλαστο;;
Πρώτη φορά μου συμβαίνει κάτι τέτοιο. Στην εθνική άμα δε το παίρνει το πετάει πίσω
Θα σε πάρουν τηλέφωνο από την τράπεζα και θα σε ενημερώσουν.

no_logo
13-11-16, 19:26
Και την πρώτη φορά που έκανα αίτηση για το μηχανάκι έγινε απο το ebanking (ήμουν παλιός πελάτης)

και πήγες να το παραλάβεις ή στο έστειλαν;
γιατί αυτή είναι η ένσταση μου

Με ποιο δικαίωμα σε ξανασέρνουν σε υποκαταστημα τους επειδή αυτοί κάνουν μισές δουλειές;






και η αλλαγή απο μηχανάκι σε smartphone πάλι από webbanking.

έκαναν τέτοια αλλαγή το 2016;
πρωτοπόροι λέμε

sdikr
13-11-16, 19:34
και πήγες να το παραλάβεις ή στο έστειλαν;
γιατί αυτή είναι η ένσταση μου








έκαναν τέτοια αλλαγή το 2016;
πρωτοπόροι λέμε

Μα φυσικά και το στέλνουν, οχι έχει παραπάνω διάστημα που υπάρχει η εφαρμογή, είπαμε αν δεν ξέρεις μην κάνεις χαρακτηρισμούς

nyannaco
13-11-16, 20:15
Λεγονται ανακριβειες, δεν δινει πια μηχανακια η Alpha, με κωδικο με SMS παιζει, και δεν νομιζω να χρειαζεται επισκεψη στην τραπεζα. Για αποριες, το καλυτερο και ευκολοτερο που μπορει να κανει κανεις ειναι να παρει τηλεφωνο δωρεαν στην υποστηριξη της τραπεζας, αντι να ακουει τον καθενα που για δικους του λογους μπορει να ειναι προκατειλημμενος με τη Χ τραπεζα, ή απλα ανενημερωτος.

pakitis
13-11-16, 21:38
Εγώ χρησιμοποιώ το e-banking της alpha με την εφαρμογή για κωδικούς στο android. Όσο για τον άλλο φίλο με το 10ευρω, είχα παρόμοια περίπτωση παλιά στη citibank με 50ευρω. Πήρα τηλέφωνο την επόμενη μέρα γιατί δε μπορούσα να πάω και μου είπαν πάρε αύριο γιατί το μεσημέρι τα κοιτάζουμε. Πήρα τη μεθεπόμενη και μου είπαν όλα οκ.

Godian
13-11-16, 21:50
Εγώ χρησιμοποιώ το e-banking της alpha με την εφαρμογή για κωδικούς στο android. Όσο για τον άλλο φίλο με το 10ευρω, είχα παρόμοια περίπτωση παλιά στη citibank με 50ευρω. Πήρα τηλέφωνο την επόμενη μέρα γιατί δε μπορούσα να πάω και μου είπαν πάρε αύριο γιατί το μεσημέρι τα κοιτάζουμε. Πήρα τη μεθεπόμενη και μου είπαν όλα οκ.

Αντε να δούμε. Κρίμα το 10ρικο. Μακάρι να το βάλουν. Θα περιμένω μέχρι την Τρίτη. Ξέρω κάνουν καταμετρηση στις 1 και μισή το μεσημέρι

sdikr
13-11-16, 21:50
Λεγονται ανακριβειες, δεν δινει πια μηχανακια η Alpha, με κωδικο με SMS παιζει, και δεν νομιζω να χρειαζεται επισκεψη στην τραπεζα. Για αποριες, το καλυτερο και ευκολοτερο που μπορει να κανει κανεις ειναι να παρει τηλεφωνο δωρεαν στην υποστηριξη της τραπεζας, αντι να ακουει τον καθενα που για δικους του λογους μπορει να ειναι προκατειλημμενος με τη Χ τραπεζα, ή απλα ανενημερωτος.

Μήπως το μπερδεύεις με την εθνική; η alpha sms τουλάχιστον μέχρι τώρα δεν νομίζω πως έχει

nyannaco
13-11-16, 22:11
Δεν το μπερδευω, εχει και ειμαι σιγουρος γιατι εχω. Πεθανε η μπαταρια στο μηχανακι, και δεν το αντικατεστησαν διοτι πλεον δεν δινουν μηχανακι, παιζει SMS.

sdikr
13-11-16, 22:14
Δεν το μπερδευω, εχει και ειμαι σιγουρος γιατι εχω. Πεθανε η μπαταρια στο μηχανακι, και δεν το αντικατεστησαν διοτι πλεον δεν δινουν μηχανακι, παιζει SMS.

Μέχρι πριν απο 3 μήνες ήταν εφαρμογή, έχεις κάποιο λινκ για το sms;

vothros
13-11-16, 23:02
Έκανα πρόσφατα e-banking στην Alpha Bank. Θέλω να μεταφέρω κάτι "ψιλά" που έχω εκεί μέσα σε μία άλλη τράπεζα.
ΠΩΣ στον κόρακα θα το κάνω;;; Πατάω στο μενού "Μεταφορές" και στο υπομενού "Alpha Bank" δεν μου βγάζει επιλογή για να στείλω λεφτά σε άλλη τράπεζα.
Η επιλογή "Εντός Ελλάδας" όταν την πατάω μου λέει να κάνω αίτηση για Πρόσθετο Κωδικό Ασφαλείας, το οποίο θα με χρεώσει 8€!
Τί γίνεται με το e-banking της Alpha Bank ρε παιδιά;; Μια απλή μεταφορά χρημάτων σε άλλη τράπεζα δεν μπορώ να την κάνω;;;

Εν τέλη ρε παιδιά, μια απλή μεταφορά σε άλλη τράπεζα δεν μπορώ να κάνω;;; Πρέπει να πάω απο την Alpha Bank;;

sdikr
13-11-16, 23:20
Εν τέλη ρε παιδιά, μια απλή μεταφορά σε άλλη τράπεζα δεν μπορώ να κάνω;;; Πρέπει να πάω απο την Alpha Bank;;

Πρέπει να αγοράσεις τον εξτρά κωδικό, αν έχεις κάρτα μπορείς να το κάνεις απο atm.
Είναι προστασία για ΄το δικό σου καλό, απλά τώρα επειδή θέλεις να κάνεις μόνο μια μεταφορά σε χαλάει

euri
13-11-16, 23:21
Εν τέλη ρε παιδιά, μια απλή μεταφορά σε άλλη τράπεζα δεν μπορώ να κάνω;;; Πρέπει να πάω απο την Alpha Bank;;

Η μεταφορά σε άλλη τράπεζα (έμβασμα λέγεται αυτή η συναλλαγή) γίνεται μέσω e-banking. Χρειάζεται ο επιπλέον κωδικός ασφαλείας για να γίνει αυτή συναλλαγή. Θα πρέπει να ακολουθήσεις τις οδηγίες της τράπεζάς σου για το πώς θα ενεργοποιήσεις τη δυνατότητα χρήσης των επιπλέον κωδικών ασφαλείας.

nyannaco
13-11-16, 23:43
Μέχρι πριν απο 3 μήνες ήταν εφαρμογή, έχεις κάποιο λινκ για το sms;Μεσα στο web interface ή στην εφαρμογη, εκει που πριν εμφανιζοταν πεδιο για εξτρα κωδικο απο το μηχανακι, τωρα εχει διπλα και ενα κουμπι για την αποστολη SMS. Αν θυμαμαι σωστα μπορεις να το γυρισεις απο μηχανακι σε SMS μεσα απο το web banking, και στο εξης υα βγαζει το κουμπι για την αποστολη στο προδηλωμενο κινητο.

sdikr
13-11-16, 23:53
Μεσα στο web interface ή στην εφαρμογη, εκει που πριν εμφανιζοταν πεδιο για εξτρα κωδικο απο το μηχανακι, τωρα εχει διπλα και ενα κουμπι για την αποστολη SMS. Αν θυμαμαι σωστα μπορεις να το γυρισεις απο μηχανακι σε SMS μεσα απο το web banking, και στο εξης υα βγαζει το κουμπι για την αποστολη στο προδηλωμενο κινητο.

Μπήκα τώρα και το είδα, μέχρι πριν απο κάνα μήνα δεν υπήρχε σαν επιλογή,
176618

button
14-11-16, 09:26
Έβαλα προχθές σε ένα ΑΤΜ της Πειραιώς 10€ και μου το παρακράτησε σαν ύποπτο. Ξέρει κανείς τ πρέπει να κάνω;;

Είσαι τυχερός που είχες 10ρικο σε μένα το ηλίθιο atm μια μέρα δεν ξέρω που κόλλησε άλλα έκανε 4χ50ρικα σουρωτήρι στην υποδοχή όταν τα γύρισε πίσω είχαν κολλήσει και με το ζόρι τα έσυρα έξω με μικρο δάχτυλο και ήταν ατσαλάκωτα και φρέσκα τα είχα βγάλει απο atm εθνικής


Πρέπει να αγοράσεις τον εξτρά κωδικό, αν έχεις κάρτα μπορείς να το κάνεις απο atm.
Είναι προστασία για ΄το δικό σου καλό, απλά τώρα επειδή θέλεις να κάνεις μόνο μια μεταφορά σε χαλάει

και πάλι 8-10€ για κωδικό δεν έχω δει στην εθνική η πειραιως που εχω

Andreaslar
14-11-16, 11:58
Μπήκα τώρα και το είδα, μέχρι πριν απο κάνα μήνα δεν υπήρχε σαν επιλογή,
176618

Από πέρυσι έχω την επαλήθευση με το SMS

sdikr
14-11-16, 12:04
Από πέρυσι έχω την επαλήθευση με το SMS



Πριν κάνα μήνα έκανα αλλαγή απο μηχανάκι σε εφαρμογή, επιλογή για sms δεν είχε μέσα στο webanking

Andreaslar
14-11-16, 12:21
Το είχα κάνει από κατάστημα, λίγο μετά τα capital controls, δεν ήξερα κι εγώ ότι υπήρχε. Μόνη παραφωνία τα 8€ για την ενεργοποίηση της υπηρεσίας.

jkoukos
14-11-16, 15:11
και πάλι 8-10€ για κωδικό δεν έχω δει στην εθνική η πειραιως που εχω
Στην ΕΤΕ ήταν δωρεάν για τους λογαριασμούς μισθοδοσίας και με κόστος 8€ στους απλούς.
Σήμερα στους απλούς το πληρώνεις αλλά αν κάνεις πάνω από 30 συναλλαγές τον χρόνο, επιστρέφεται το ποσόν.

nyannaco
14-11-16, 17:29
Εγώ δεν πλήρωσα. Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με τις 30 συβαλλαγές το χρόνο, σίγουρα πολύ περισσότερες.

Manolis_karas
14-11-16, 20:36
Όλες οι τράπεζες ζητούν έξτρα κωδικό για μεταφορά σε άλλη τράπεζα ή σε λογαριασμό άλλου προσώπου.
Η αίτηση για χορήγηση έξτρα κωδικού με sms στις Εθνική και Άλφα γίνεται εδώ και αρκετούς μήνες μαζί με την αίτηση για e banking και είναι δωρεάν, δωρεάν είναι (προς το παρόν:::) και η αποστολή sms.

jkoukos
14-11-16, 20:39
Εγώ δεν πλήρωσα. Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με τις 30 συβαλλαγές το χρόνο, σίγουρα πολύ περισσότερες.
Εξαρτάται τον λογαριασμό που έχεις, σύμφωνα με τον επίσημο τιμοκατάλογο.
Εγώ σε μισθοδοτικό πήρα δωρεάν το μηχανάκι αλλά η σύζυγος σε απλό το πλήρωσε (χωρίς επιστροφή) πριν αρκετά χρόνια. Μάλιστα στην αρχή είχαμε και οι 2 την περίφημη λίστα ΤΑΝ και αργότερα το μηχανάκι.

runner70
15-11-16, 01:40
Η εθνική χρεωνε παλιοτερα τους απλους λογαριασμους, τοτε που εδινε τη συσκευη i-code. Τωρα που την εχει καταργησει και αυτη και προωθει το sms, δεν το χρεωνει για την ενεργοποιηση ή τη χρηση της υπηρεσιας. Αλλαζουν τα δεδομενα. Αν η alpha εξακολουθει να χρεωνει 8€ για την ενεργοποιηση της υπηρεσιας sms, τοτε ειναι tragic.

nyannaco
15-11-16, 09:34
Δεν το χρεώνει, λέμε... πώς το λένε πιο απλά;

chriszah
15-11-16, 15:10
Συγγνώμη αν έχει ειπωθεί ξανά, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω αν η ΔΕΗ χρεώνει προμήθεια στην πληρωμή μέσω κάρτας στην ιστοσελίδα της.

john_who
15-11-16, 21:42
νομίζω πως δεν έχεις την δυνατότητα να πληρώσεις τη ΔΕΗ με κάρτα

τώρα το είδα! Σαν να μην χρεώνει176675

djuan1988
15-11-16, 23:57
Δε χρεώνει, πλήρωσα πριν μερικές εβδομάδες το λογαριασμό από εκεί.

Godian
16-11-16, 01:58
Όχι δε χρεώνει τίποτα

advantix
16-11-16, 22:29
Μετά την ολοκλήρωση της πληρωμής στην ΔΕΗ, σου βγάζει επιλογή για εκτύπωση απόδειξης ;

Godian
19-11-16, 00:16
Μετά την ολοκλήρωση της πληρωμής στην ΔΕΗ, σου βγάζει επιλογή για εκτύπωση απόδειξης ;

Ναι φίλε μου. Εγώ συνήθως την ανεβάζω στο Google drive

Alexpag
19-11-16, 15:38
Έχω λογαριασμό στην εθνική και θέλω να φορτίσω (μέσω ebanking) μια προπληρωμένη κάρτα της Πειραιώς (όχι μεγάλο ποσό έως 50 ευρώ). Μήπως γνωρίζετε τι προμήθεια θα μου κρατήσει;

ariadgr
19-11-16, 17:26
Έχω λογαριασμό στην εθνική και θέλω να φορτίσω (μέσω ebanking) μια προπληρωμένη κάρτα της Πειραιώς (όχι μεγάλο ποσό έως 50 ευρώ). Μήπως γνωρίζετε τι προμήθεια θα μου κρατήσει;

Μήπως πρέπει τα χρήματα να βρεθούν πρώτα στο λογαριασμό της Πειραιώς, και μετά να το κάνεις από το ebanking της Πειραιώς;

Το έχεις ξανακάνει απευθείας και γίνεται;

Μήπως είναι απλούστερο να εκδώσεις μια άυλη prepaid της εθνικής;

Alexpag
19-11-16, 17:31
Μήπως πρέπει τα χρήματα να βρεθούν πρώτα στο λογαριασμό της Πειραιώς, και μετά να το κάνεις από το ebanking της Πειραιώς;

Το έχεις ξανακάνει απευθείας και γίνεται;

Μήπως είναι απλούστερο να εκδώσεις μια άυλη prepaid της εθνικής;

Δεν το έχω κάνει γιαυτό ρώτησα. Δεν θέλω να βγάλω άλλη prepaid.

Serafeim Karakostas
20-11-16, 19:50
Έχω λογαριασμό στην εθνική και θέλω να φορτίσω (μέσω ebanking) μια προπληρωμένη κάρτα της Πειραιώς (όχι μεγάλο ποσό έως 50 ευρώ). Μήπως γνωρίζετε τι προμήθεια θα μου κρατήσει;
Λογικά 0,90€ (πληρωμή πιστωτικής κάρτας άλλης τράπεζας).

ariadgr
20-11-16, 20:01
Λογικά 0,90€ (πληρωμή πιστωτικής κάρτας άλλης τράπεζας).

Βέβαια από πουθενά δεν προκύπτει ότι η συγκεκριμένη συναλλαγή φορτίζει και χρεωστικές προπληρωμένες.

Serafeim Karakostas
20-11-16, 20:14
Για προπληρωμένη κάρτα ρώτησε ο φίλος.

advantix
20-11-16, 21:33
Σημερινή ενημέρωση από Πειραιώς.


Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε, ότι λόγω ηλεκτρονικής απάτης που εντοπίστηκε στην υπηρεσία Λεφτά στο Λεπτό και για την ασφάλειά σας, το όριο συναλλαγών έχει μηδενιστεί. Εάν επιθυμείτε να πραγματοποιήσετε συναλλαγή, παρακαλούμε επικοινωνήστε τηλεφωνικά στο 182838.

Με την ευκαιρία της επικοινωνίας αυτής θα θέλαμε να σας υπενθυμίσουμε ότι η Τράπεζα Πειραιώς ουδέποτε θα αποστείλει email με link στη winbank όπου θα σας ζητείται να βάλετε τους κωδικούς σας. ​

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση και ζητούμε συγγνώμη για την αναστάτωση. Θα σας ενημερώσουμε εκ νέου για την επαναφορά των ορίων. Παραμένουμε στη διάθεσή σας για ό,τι χρειαστείτε.​

Κρίμα και με βόλευε αυτήν η λειτουργία.

@ ADSLgr.com All rights reserved.