PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 [97] 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

manoulamou
13-01-17, 16:27
2018; Πολύ αισιόδοξο σε βρίσκω. :p Θα γίνει ότι έγινε και με τα τέλη κυκλοφορίας. Θα το καθυστερήσουν τόσο πολύ, που τελικά θα ισχύει ότι ίσχυε και πέρσι.

Ποσα χρονια συζητουσαν για την υποχρεωτικη χρηση του πλαστικου χρηματος ΔΗΘΕΝ για την καταπολεμηση της φοροδιαφυγης;
Ποσα χρονια ζητανε απ ευθειας συνδεση των ταμειακων μηχανων με το taxis;
Ποσες δεκαετιες εκαναν να ενοποιησουν τα μηχανογραφικα συστηματα των ΔΟΥ;

ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΜΑΣ :p

biggeo65
13-01-17, 17:20
Ποσα χρονια συζητουσαν για την υποχρεωτικη χρηση του πλαστικου χρηματος ΔΗΘΕΝ για την καταπολεμηση της φοροδιαφυγης;
Ποσα χρονια ζητανε απ ευθειας συνδεση των ταμειακων μηχανων με το taxis;
Ποσες δεκαετιες εκαναν να ενοποιησουν τα μηχανογραφικα συστηματα των ΔΟΥ;

ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΜΑΣ :p

Αυτό ακριβώς. Ποιά χρονιά ανακοινώσανε την κάρτα αποδείξεων;
Ή μάλλον πόσες κυβερνήσεις πριν; Τι έγινε μέχρι σήμερα;
Πάντως στο ΤΑΧΙS ακόμη γίνεται αναφορά. :lol:

manoulamou
24-01-17, 11:23
Η απαντηση δοθηκε λιγο μετα απ το ΟΧΙ που εγινε ΝΑΙΝΑΙωωωΝΑΙ
στις 15 Ιουλιου του τραπεζο-σωτηριου ετους 2015...
Περαστικα μας!
:whistle:


Βαλε κανα χρονο για να σαι μεσα...
Τα capital controls δε μπηκαν για πλακα, για να αρθουν πρεπει πρωτα να φυγουν οι λογοι που τα επεβαλαν.

Αν υποθεσουμε οτι αυριο αιρονται τα capital control ξερεις τι θα γινει. Ολοι θα τρεξουν να παρουν τα λεφτα τους. Τα οποια ομως δεν υπαρχουν σε ρευστο, μονο σε χαρτια:lol:


Τελικά μέχρι πότε είναι το capital control

dimtz
24-01-17, 17:31
Εχω λογαριασμο εθνικης και eurobank ,που ειναι καλυτερα να βγαλω μια χρεωστικη prepaid; την θελω αποκλειστικα για αγορες σε site που δεν δεχετε paypal

jkoukos
24-01-17, 17:35
Αν συγκρίνω τι ισχύει στις αντίστοιχες πιστωτικές, θα σου έλεγα ΕΤΕ καθώς δεν έχουν προμήθεια για μετατροπή συναλλάγματος.

dimtz
24-01-17, 17:42
Σ ευχαριστω φιλε @Jkoukos ,θα βγαλω εθνικης

edit μιας και ανεφερες για πιστωτικες και προμηθεια στην μετατροπη συναλλαγματος ,αν εχουμε το paypal να κανει την μετατροπη τι ισχυει; δεν ειναι και για τις δυο τραπεζες το ιδιο;

jkoukos
24-01-17, 18:11
Το Paypal έχει χειρότερη ισοτιμία (σε σχέση με την ΕΤΕ) και εξαρτάται από το ποσό (σε σχέση με την Eurobank).
Επίσης άλλο η ισοτιμία του συναλλάγματος, που και στις 2 τράπεζες είναι η ίδια και άλλο προμήθεια μετατροπής, που στην ΕΤΕ δεν υπάρχει και στην Eurobank είναι αν θυμάμαι καλά 2%.

dimtz
24-01-17, 18:19
περιμενε φιλε, καπου σε εχασα :hmm: ,ας πω ενα παραδειγμα για να καταλαβω καλυτερα ,κανω μια αγορα απο το paypal σε $ στο οποιο εχω συνδεδεμενη καρτα της eurobank και εχω το paypal να κανει την μετατροπη συναλλαγματος ,
μου γραφει στην αποδειξη paypal οτι πληρωσα πχ το ποσο 20$ και απο κατω σε ευρω 18 , στην τραπεζα eurobank τι θα εμφανιστει; ευρώ ή θα χρειαστει να κανει και αυτην την μετατροπη και να με χρεωσει εξτρά;

jkoukos
24-01-17, 18:30
Ας θεωρήσουμε για λόγους ευκολίας στην κατανόηση, ότι 1€ = 1,5$ (και για τις 2 τράπεζες) και αξία αγοράς 100$. Η ισοτιμία Paypal είναι χειρότερη 1€ = 1,2$. Οπότε έχουμε:
Πληρωμή από ΕΤΕ = 66,67€
Πληρωμή από Eurobank = 68,00€ (αγορά + 2%)
Πληρωμή από Paypal = 83,33€

Στο συγκεκριμένο τελευταίο ερώτημα, θα εμφανίσει ευρώ, αφού η μετατροπή έγινε από το Paypal.
Δολάρια και το ισόποσο σε ευρώ θα εμφάνιζε αν η μετατροπή γινόταν από την τράπεζα.

dimtz
24-01-17, 18:43
Μάλιστα, τόσο μεγάλες διαφορές; ευχαριστώ πολύ φίλε για τον χρόνο σου

jkoukos
24-01-17, 19:02
Δεν είναι τόσο μεγάλες, απλά έδωσα μεγάλες διαφορές στο παράδειγμα για να το καταλάβεις.
Π.χ. σήμερα η ισοτιμία είναι 1€ = 1,0748$ και το Paypal δίνει 1,04406$.

dimtz
24-01-17, 19:27
ναι φιλε μου, καταλαβα ,ευχαριστω.

edit μια τελευταια απορια ,η Πειραιως χρεωνει το συναλλαγμα;

biggeo65
24-01-17, 20:11
ναι φιλε μου, καταλαβα ,ευχαριστω.

edit μια τελευταια απορια ,η Πειραιως χρεωνει το συναλλαγμα;

Από ότι ξέρω χρεώνει 2% για μετατροπές σε ξένο νόμισμα.

Αλλά εσύ απο Αmazon.de δεν αγόρασες; Σε ευρώ πληρώνεις.

Και μια που ανέφερες Πειραιώς δες και τον κατάλογο (http://www.piraeusbank.gr/~/media/Gr/Idiwtes/Files/Pricing-List/2017/Pricing-List_24-01-2017.pdf)
με τις επιπλέον χρεώσεις στις συναλλαγές,αν σε ενδιαφέρει. Είμαι Πειραιώς και είχα το Link.

dimtz
24-01-17, 20:21
Από ότι ξέρω χρεώνει 2% για μετατροπές σε ξένο νόμισμα.

Αλλά εσύ απο Αmazon.de δεν αγόρασες; Σε ευρώ πληρώνεις.

Και μια που ανέφερες Πειραιώς δες και τον κατάλογο (http://www.piraeusbank.gr/~/media/Gr/Idiwtes/Files/Pricing-List/2017/Pricing-List_24-01-2017.pdf)
με τις επιπλέον χρεώσεις στις συναλλαγές,αν σε ενδιαφέρει. Είμαι Πειραιώς και είχα το Link.

Μαλιστα ,ευχαριστω, τελικα μονοδρομος η εθνικη
,οχι δεν εχω κανει αγορα απο amazon.de
τωρα τελευταια κανω μικρες αγορες με paypal στο οποιο εχω καταχωρισει καρτα της eurobank , ισως γι αυτο δεν εχω δει εως τωρα τεραστιες διαφορες στο συναλλαγμα ,την μετατροπη την κανει το paypal ,
τωρα απο εδω και στο εξης πρεπει να δω τι θα κανω οσο αφορα μεγαλες αγορες ,να βγαλω prepaid εθνικης; να κανω αιτηση στην εθνικη για πιστωτικη για να κερδιζω αυτο το 2ευρω της prepaid; απ οτι βλεπω η πιστωτικη toyota της εθνικης δεν εχει συνδρομη
εσεις τι θα κανατε στην θεση μου; η μαλλον, πως κανετε αγορες; τι με συμφερει;

jkoukos
24-01-17, 20:56
Προσωπικά χρησιμοποιώ Visa και Master της ΕΤΕ ή/και Revolut. Την Visa της Eurobank, ποτέ για αγορές σε άλλο νόμισμα.

biggeo65
24-01-17, 21:03
Πιστωτική. Οι prepaid τουλάχιστον για Πειραιώς & Eurobank που ξέρω έχουν κι άλλες έξτρα χρεώσεις.
Όπως π.χ. χρέωση επαναφόρτισης, 5€ για κάθε ανανέωση κλπ. Δεν ξέρω τι ισχύει όμως στην Εθνική.

- - - Updated - - -

Βρήκα τι χρεώνει (https://www.nbg.com.cy/images/users/1/Timologio_Vasikon_Ergasion.pdf) η Εθνική.Αν ισχύουν τα όσα γράφει,
δεν έχω λογαριασμο στην Εθνική,τότε συμφέρει με VISA Εθνικής.
Δεν αναφέρει χρεώσεις σε VISA.

dimtz
24-01-17, 21:11
μαλιστα ,τελικα μονοδρομος η εθνικη ,μαλλον θα κανω αιτηση εκει για πιστωτικη ,την χρεωστικη που εχω δεν θελω να την καταχωρισω στο paypal ,σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας και τις προτασεις σας

jkoukos
24-01-17, 21:18
Βρήκα τι χρεώνει (https://www.nbg.com.cy/images/users/1/Timologio_Vasikon_Ergasion.pdf) η Εθνική.Αν ισχύουν τα όσα γράφει,
Αυτό είναι παλαιό και μάλιστα του καταστήματος στην Κύπρο. :p
Εδώ (https://www.nbg.gr/el/rates-charges) είναι τα κανονικά.
Κι εγώ μόνο πιστωτικές χρησιμοποιώ για εξωτερικό. Χρεωστικές μόνο για αγορές με χρήση τραπεζικού λογαριασμού εντός της χώρας.

biggeo65
24-01-17, 21:33
Αυτό είναι παλαιό και μάλιστα του καταστήματος στην Κύπρο. :p
Εδώ (https://www.nbg.gr/el/rates-charges) είναι τα κανονικά.
Κι εγώ μόνο πιστωτικές χρησιμοποιώ για εξωτερικό. Χρεωστικές μόνο για αγορές με χρήση τραπεζικού λογαριασμού εντός της χώρας.

Κι εγώ που να το ξέρω.:p Δεν είμαι της Εθνικής. Βασικά ήμουν πριν χρόνια,
αλλά ήταν κάθε μέρα γεμάτη και πήγα Πειραιώς που τότε δεν είχε κόσμο.

Αν είχα πολλές συναλλαγές με εξωτερικό κι εγώ θα άνοιγα ξανά λογαριασμό.

dimtz
24-01-17, 21:34
Μολις εκανα αιτηση στην εθνικη για πιστωτικη ,για να δουμε

Godian
25-01-17, 14:24
Εχω λογαριασμο εθνικης και eurobank ,που ειναι καλυτερα να βγαλω μια χρεωστικη prepaid; την θελω αποκλειστικα για αγορες σε site που δεν δεχετε paypal

Πηγαινε βγαλε μια χρεωστικη για αυτο το λογο. τζαμπα λεφτα στις προμήθειες

goku
25-01-17, 15:23
Άσχετο αλλά σχετικό. Τελικά τι παίζει με αυτό τον νόμο για αγορές με κάρτες ώστε να φτάσουμε το αφορολόγητο ή όπως αλλιώς το λένε;

biggeo65
25-01-17, 15:49
Άσχετο αλλά σχετικό. Τελικά τι παίζει με αυτό τον νόμο για αγορές με κάρτες ώστε να φτάσουμε το αφορολόγητο ή όπως αλλιώς το λένε;

Όταν μάθουνε αυτοί θα το πιούνε και σε μας. :p Ακόμη τίποτα δεν είναι σίγουρο.
Άλλος λέει πρέπει να έχεις το 10% των συνολικών αποδείξεων με κάρτες,
άλλος αναφέρει το 20% του συνολου των αποδείξεων με κάρτες.

Π.χ. αν έχεις 10000€ εισόδημα τον χρόνο θα πρέπει να έχεις 1000€ αποδείξεις
κι απο αυτά τα 1000€ τα 200€ να είναι αγορές με κάρτα ή e-banking.

dimtz
25-01-17, 16:26
Πηγαινε βγαλε μια χρεωστικη για αυτο το λογο. τζαμπα λεφτα στις προμήθειες

οταν βαζεις στην χρεωστικη χρηματα ειναι 2 ευρω, γι αυτο εχω κανει αιτηση για πιστωτικη (με καλεσαν σημερα το πρωι αλλα δεν το προλαβα, ποιος ξερει τι θα θελουν)

jkoukos
25-01-17, 16:33
Υπάρχει προοδευτική κλίμακα ανάλογα τα εισοδήματα.
Αν έχεις 10000€ εισόδημα, τότε θα πρέπει να έχεις αποδείξεις από κάρτες ή ηλεκτρονικές συναλλαγές, αξίας 1000€.
Αν δεν τα καταφέρεις, τότε για το ποσό που υπολείπονται οι αποδείξεις έχεις προσαύξηση φόρου 22%.

Μόλις σήμερα ανακοινώθηκε (https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/25484) η απόφαση με τις κατηγορίες αγορών που ισχύουν.

Alexpag
25-01-17, 16:42
οταν βαζεις στην χρεωστικη χρηματα ειναι 2 ευρω, γι αυτο εχω κανει αιτηση για πιστωτικη (με καλεσαν σημερα το πρωι αλλα δεν το προλαβα, ποιος ξερει τι θα θελουν)

Όταν βάζεις χρήματα σε προπληρωμένη - prepaid κάρτα σου κρατάει κάποια προμήθεια η τράπεζα όχι στην χρεωστική. Για παράδειγμα στην prepaid visa της Πειραιώς για κάθε επαναφόρτιση σου κρατάει 1% του ποσού φόρτισης με ελάχιστη χρέωση 1 ευρω και μέγιστη 3 ευρώ.

dimtz
25-01-17, 17:14
Όταν βάζεις χρήματα σε προπληρωμένη - prepaid κάρτα σου κρατάει κάποια προμήθεια η τράπεζα όχι στην χρεωστική. Για παράδειγμα στην prepaid visa της Πειραιώς για κάθε επαναφόρτιση σου κρατάει 1% του ποσού φόρτισης με ελάχιστη χρέωση 1 ευρω και μέγιστη 3 ευρώ.

ναι σωστα, μπερδευτηκα με την prepaid , ενταξει, απλα δεν θελω να βαλω την χρεωστικη στο internet , ευχαριστω για την διευκρινηση

goku
25-01-17, 19:10
Άσχετο αλλά σχετικό. Τελικά τι παίζει με αυτό τον νόμο για αγορές με κάρτες ώστε να φτάσουμε το αφορολόγητο ή όπως αλλιώς το λένε;


Όταν μάθουνε αυτοί θα το πιούνε και σε μας. :p Ακόμη τίποτα δεν είναι σίγουρο.
Άλλος λέει πρέπει να έχεις το 10% των συνολικών αποδείξεων με κάρτες,
άλλος αναφέρει το 20% του συνολου των αποδείξεων με κάρτες.

Π.χ. αν έχεις 10000€ εισόδημα τον χρόνο θα πρέπει να έχεις 1000€ αποδείξεις
κι απο αυτά τα 1000€ τα 200€ να είναι αγορές με κάρτα ή e-banking.


Υπάρχει προοδευτική κλίμακα ανάλογα τα εισοδήματα.
Αν έχεις 10000€ εισόδημα, τότε θα πρέπει να έχεις αποδείξεις από κάρτες ή ηλεκτρονικές συναλλαγές, αξίας 1000€.
Αν δεν τα καταφέρεις, τότε για το ποσό που υπολείπονται οι αποδείξεις έχεις προσαύξηση φόρου 22%.

Μόλις σήμερα ανακοινώθηκε (https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/25484) η απόφαση με τις κατηγορίες αγορών που ισχύουν.

Έχει ψηφιστεί όμως ο νόμος; Από πότε θα ξεκινήσει να ισχύει;

jkoukos
25-01-17, 19:26
Ο νόμος ψηφίστηκε το 2016. Τώρα βγήκε η υπουργική εγκύκλιος (προβλεπόταν από τον νόμο) για το ποιες δαπάνες ισχύουν από 1η του 2017.

TeoT
26-01-17, 00:40
Όταν βάζεις χρήματα σε προπληρωμένη - prepaid κάρτα σου κρατάει κάποια προμήθεια η τράπεζα όχι στην χρεωστική. Για παράδειγμα στην prepaid visa της Πειραιώς για κάθε επαναφόρτιση σου κρατάει 1% του ποσού φόρτισης με ελάχιστη χρέωση 1 ευρω και μέγιστη 3 ευρώ.
Η Πειραιως έχει και την προπληρωμένη ΑΒ που έχει 1 ευρω κόστος φόρτισης και δεν εχει προμήθεια στις αγορες σε συνάλαγμα το μόνο μειονεκτημα που είχε σε σχέση με τις αλλες προπληρωμένες της Πειραιως ηταν οτι ειχει ακριβότερο κατα 1 ευρω κοστος σε ανάληψη μετρητών ( που τωρα λογω CC δεν γίνεται). Επειδη έχω πολυ καιρο να το ψαξω αν σε ενδιαφέρει ψαξτο.

djuan1988
26-01-17, 01:41
Δεν μπορώ να βρω έναν λόγο για να πετάξει τα χρήματά του κάποιος σε προπληρωμένες. Πραγματικά ούτε έναν.

biggeo65
26-01-17, 05:08
Έχει ψηφιστεί όμως ο νόμος; Από πότε θα ξεκινήσει να ισχύει;

Θα ξεκινήσει να ισχύει από την στιγμή που δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.
Πολύ πιθανό από σήμερα. Τελικά μάθανε και μας το είπανε. :p

imitheos
26-01-17, 17:00
Για αυτό που λέγανε ότι το αφορολόγητο θα "χτίζεται" μόνο με μία κάρτα και έναν καταθετικό που θα συνδέεις στο taxis, ξέρει κανείς αν αποφασίστηκε κάτι ? Ούτε στις ειδήσεις άκουσα να λέγεται κάτι ούτε στο taxheaven είδα να υπάρχει κάτι νεώτερο.

goku
31-01-17, 19:30
Έχω πολύ καιρό να περάσω από την τράπεζα γιατί χρησιμοποιώ κυρίως το e-banking αλλά αύριο εντελώς τυχαία θα πάω. Μιας και θα πάω σκεφτόμουν να κάνω το εξής και θέλω να ρωτήσω αν γίνεται.

Επειδή κάνω τακτικά αγορές στο ίντερνετ με την χρεωστική κάρτα, σκεφτόμουν να ανοίξω έναν 2ο λογαριασμό τον οποίο θα κρατάω σκοπίμως άδειο και να χρεώνεται αυτός για τις αγορές, και ρωτάω τα εξής:

1. Η τραπεζά μου είναι η Πειραιώς. Έχω ήδη λογαριασμό εκεί. Θα μπορώ να ανοίξω 2ο λογαριασμό; Ρωτάω λόγω CC.
2. Εφόσον γίνεται το (1), μπορώ να συνδέσω και τον 2ο λογαριασμό στην ίδια χρεωστική κάρτα;
3. Εφόσον γίνεται το (1) και το (2), τι γίνεται με τις αγορές μέσω κάρτας; Ξέρω πως όταν πας στο ΑΤΜ σε ρωτάει από ποιο λογαριασμό θες να κάνεις ανάληψη, αλλά στην περίπτωση χρήσης την κάρτας τι γίνεται; Λέω εγώ τώρα, αν έχουμε 2 λογαριασμούς συνδεδεμένους στην ίδια κάρτα, μήπως ο ένας δηλώνεται ως κύριος και χρεώνεται μόνο αυτός;

Αν ισχύει αυτό που υποθέτω στο (3), σκέφτομαι να ανοίξω τον 2ο λογαριασμό τον οποίο θα έχω σκοπίμως άδειο, και θα τον δηλώσω ως κύριο στην κάρτα. Όταν θα θέλω να κάνω μια αγορά τότε θα μεταφέρω χρήματα από τον άλλο λογαριασμό που έχω τα χρήματά μου μέσα, μέσω winbank.

Επίσης, αν ισχύουν όλα τα υπόλοιπα τότε:

4. υπάρχει περίπτωση σε ειδικές περιπτώσεις να χρεωθεί ο δευτερεύων λογαριασμός στον οποίο θα έχω τα λεφτά μου μέσα, αν χρησιμοποιήσω την χρεωστική και δεν υπάρχει επαρκές υπόλοιπο στον κύριο (μηδενικό) λογαριασμό;

Προφανώς θέλω να κάνω όλη αυτή την διαδικασία για να αποφύγω άσκοπες χρεώσεις στην κάρτα, μιας και ο κύριος λογαριασμός θα είναι πάντα μηδενικός, και όταν θα θέλω να κάνω μια αγορά τότε θα του μεταφέρω εκείνη την στιγμή μόνο τα χρήματα που χρειάζομαι.

sdikr
31-01-17, 19:42
2 και 3 ναι μπορείς και μπορείς να επιλέξεις ποιος θα είναι ο βασικός λογαριασμός της κάρτας.
Στο 4 ναι δεν υπάρχει δυνατότητα χρέωσης μέσω pos ή Online του μη κυρίου λογαριασμού

Μένει όμως το 1, στην eurobank έχω κάνει λογαριασμό (εν μέσω CC), για πειραίως δεν ξέρω, δεν δοκιμάζεις να κάνεις μια αίτηση για winbank direct;

goku
31-01-17, 19:56
2 και 3 ναι μπορείς και μπορείς να επιλέξεις ποιος θα είναι ο βασικός λογαριασμός της κάρτας.
Στο 4 ναι υπάρχει δυνατότητα χρέωσης μέσω pos ή Online του μη κυρίου λογαριασμού

Μένει όμως το 1, στην eurobank έχω κάνει λογαριασμό (εν μέσω CC), για πειραίως δεν ξέρω, δεν δοκιμάζεις να κάνεις μια αίτηση για winbank direct;

Δεν έχω ιδέα τι είναι το winbank direct. Αλλά υποθέτω ότι εννοήθηκε από το προηγούμενο μήνυμα ότι έχω ήδη winbank, δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο.

Όταν λες ότι υπάρχει η δυνατότητα χρέωσης του μή κύριου λογαριασμού σε online αγορές (αυτό με ενδιαφέρει κυρίως), πως γίνεται η χρέωση; Γίνεται αυτόματα ή πρέπει να επιλέξω εγώ κάτι; Γιατί αν γίνεται αυτόματα και χρεωθεί ο δευτερεύων λογαριασμός που θα είναι ο γεμάτος με τα χρήματά μου τότε είναι δώρο άδωρο αυτό που θα κάνω, το θέμα είναι να μην χρεώνεται.

sdikr
31-01-17, 20:24
Δεν έχω ιδέα τι είναι το winbank direct. Αλλά υποθέτω ότι εννοήθηκε από το προηγούμενο μήνυμα ότι έχω ήδη winbank, δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο.

Όταν λες ότι υπάρχει η δυνατότητα χρέωσης του μή κύριου λογαριασμού σε online αγορές (αυτό με ενδιαφέρει κυρίως), πως γίνεται η χρέωση; Γίνεται αυτόματα ή πρέπει να επιλέξω εγώ κάτι; Γιατί αν γίνεται αυτόματα και χρεωθεί ο δευτερεύων λογαριασμός που θα είναι ο γεμάτος με τα χρήματά μου τότε είναι δώρο άδωρο αυτό που θα κάνω, το θέμα είναι να μην χρεώνεται.

Λάθος δικό μου ξέφυγε ενα ΔΕΝ :oops: το winbank direct Λογικά πρέπει να στο έχει σαν επιλογή στο winbank για να κάνεις νεό λογαριασμό

Serafeim Karakostas
31-01-17, 21:59
2. Ναι
3. Δηλώνεις όποιον θες ως κύριο και είναι ο πρώτος κατά σειρά που θα βλέπεις στο ATM.
4. Όχι, όλες οι χρεώσεις θα γίνονται στον κύριο λογαριασμό.

CptBill
01-02-17, 23:14
Τα φωτα σας.
Σε πιστωτικη καρτα με οριο €1500 και καμια οφειλη.
Εκανα αγορα μεσω Κωτσοβολου οικιακη συσκευη κοστους 1000 ευρω με 36 ατοκες δοσεις δηλαδη 27,77 ευρω ανα δοση.
Εγινε ακυρωση της παραγγελιας αφου ο Κωτσοβολος δεν μπορουσε να παραδώσει σε ευλογο χρονο.
Το αποτελεσμα ειναι η ακυρωση να φαινεται στη καρτα μου ως χρεωση κωτσοβολος δοση 1/36 27,77 ευρω και πιστωση 1/36 27,77 ευρω. Δηλαδη αυτο θα τρεχει για 35 ακομα μηνες.

Το αποτελεσμα ειναι το συνολικο ποσο δοσεων να εχει δεσμευσει τη καρτα και να μην εχω πλεον αρκετο υπολοιπο για οποιαδηποτε αλλαγη με δοσεις ξανα.

Καμια ιδεα; Φταιει καποιος σε αυτη τη περιπτωση; Τραπεζα; Κωτσοβολος;

badweed
01-02-17, 23:24
Τα φωτα σας.
Σε πιστωτικη καρτα με οριο €1500 και καμια οφειλη.
Εκανα αγορα μεσω Κωτσοβολου οικιακη συσκευη κοστους 1000 ευρω με 36 ατοκες δοσεις δηλαδη 27,77 ευρω ανα δοση.
Εγινε ακυρωση της παραγγελιας αφου ο Κωτσοβολος δεν μπορουσε να παραδώσει σε ευλογο χρονο.
Το αποτελεσμα ειναι η ακυρωση να φαινεται στη καρτα μου ως χρεωση κωτσοβολος δοση 1/36 27,77 ευρω και πιστωση 1/36 27,77 ευρω. Δηλαδη αυτο θα τρεχει για 35 ακομα μηνες.

Το αποτελεσμα ειναι το συνολικο ποσο δοσεων να εχει δεσμευσει τη καρτα και να μην εχω πλεον αρκετο υπολοιπο για οποιαδηποτε αλλαγη με δοσεις ξανα.

Καμια ιδεα; Φταιει καποιος σε αυτη τη περιπτωση; Τραπεζα; Κωτσοβολος;

το ειχα παθει και εγω σε αγορα απο την ελλαδα με πιστωτικη καρτα , και ηταν η πολιτικη της τραπεζας τετοια (alpha ) , και ετσι δημιουργησα και εγω μια πολιτικη , ποτε με καρτα σε ελληνικο καταστημα (ηταν το δευτερο η το τριτο ευτραπελο απο τις λιγες αγορες που εχω κανει στην ελλαδα με καρτα ) .
και εγω ειχα την ιδια αντιδραση , οτι χωρις να εχω προβει σε αγορα θα υπαρχει ενα χρεος στο ονομα μου;
μου ειπαν ομως επειδη εγω ειχα κανει την ακυρωση , και οχι το μαγαζι , ετσι ειναι . και ετσι (ευτυχως ηταν για τρεις μηνες ) παρακολουθουσα και επικοινωνουσα με την τραπεζα καθε μηνα γιατι αργουσαν κιολας να αποδεσμευσουν τις χρεωσεις .

sdikr
01-02-17, 23:54
Τα φωτα σας.
Σε πιστωτικη καρτα με οριο €1500 και καμια οφειλη.
Εκανα αγορα μεσω Κωτσοβολου οικιακη συσκευη κοστους 1000 ευρω με 36 ατοκες δοσεις δηλαδη 27,77 ευρω ανα δοση.
Εγινε ακυρωση της παραγγελιας αφου ο Κωτσοβολος δεν μπορουσε να παραδώσει σε ευλογο χρονο.
Το αποτελεσμα ειναι η ακυρωση να φαινεται στη καρτα μου ως χρεωση κωτσοβολος δοση 1/36 27,77 ευρω και πιστωση 1/36 27,77 ευρω. Δηλαδη αυτο θα τρεχει για 35 ακομα μηνες.

Το αποτελεσμα ειναι το συνολικο ποσο δοσεων να εχει δεσμευσει τη καρτα και να μην εχω πλεον αρκετο υπολοιπο για οποιαδηποτε αλλαγη με δοσεις ξανα.

Καμια ιδεα; Φταιει καποιος σε αυτη τη περιπτωση; Τραπεζα; Κωτσοβολος;

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα με κοτσόβολο, σε άλλο κατάστημα δεν μου έτυχε να χρείαστει να κάνω ακύρωση αγοράς που έγινε με δόσεις

biggeo65
02-02-17, 00:41
Σε αυτήν την περίπτωση το κατάστημα δεν φταίει; Από την στιγμή που εγώ ακυρώνω την παραγγελία,
δεν θα έπρεπε το κατάστημα να ενημερώσει την τράπεζα για την ακύρωση και να αποδεσμευθεί η κάρτα;

badweed
02-02-17, 01:08
Σε αυτήν την περίπτωση το κατάστημα δεν φταίει; Από την στιγμή που εγώ ακυρώνω την παραγγελία,
δεν θα έπρεπε το κατάστημα να ενημερώσει την τράπεζα για την ακύρωση και να αποδεσμευθεί η κάρτα;

καπως ετσι εσβησε και το plus4u απο τον οριζοντα των επιλογων για αγορες. αδιαφορη η απωλεια .

dimtz
03-02-17, 18:35
εχω λογαριασμο στην εθνικη τραπεζα και τωρα ειδα οτι η χρεωστικη καρτα που εχω ειναι go4more ,εδω και 2 χρονια περιπου στην κατοχη μου και δεν εχω ασχοληθει ,
πριν λιγο γραφτηκα στην υπηρεσια go4more, καλα εκανα; εχω 2-3 αποριες
1ον στα 10 ευρω ποσοι ποντοι αντιστοιχουν ή 2000 ποντοι ποσα ευρω ειναι; εψαξα αλλα δεν βρηκα πουθενα να λεει κατι
2ον κανω συναλλαγες μεσα απο το e-banking χωρις να χρησιμοποιω την καρτα ,μαζευω ποντους με αυτον τον τροπο; αν ναι γιατι κοιμομουνα τοσο καιρο; κανω αρκετες συναλλαγες, ενοικια,πληρωμες ΔΕΚΟ κλπ κλπ

Αν εχει ασχοληθει καποιος ας μου πει κανα δυο πραγματακια ,ευχαριστω εκ των προτερων

sdikr
03-02-17, 18:46
εχω λογαριασμο στην εθνικη τραπεζα και τωρα ειδα οτι η χρεωστικη καρτα που εχω ειναι go4more ,εδω και 2 χρονια περιπου στην κατοχη μου και δεν εχω ασχοληθει ,
πριν λιγο γραφτηκα στην υπηρεσια go4more, καλα εκανα; εχω 2-3 αποριες
1ον στα 10 ευρω ποσοι ποντοι αντιστοιχουν ή 2000 ποντοι ποσα ευρω ειναι; εψαξα αλλα δεν βρηκα πουθενα να λεει κατι
2ον κανω συναλλαγες μεσα απο το e-banking χωρις να χρησιμοποιω την καρτα ,μαζευω ποντους με αυτον τον τροπο; αν ναι γιατι κοιμομουνα τοσο καιρο; κανω αρκετες συναλλαγες, ενοικια,πληρωμες ΔΕΚΟ κλπ κλπ

Αν εχει ασχοληθει καποιος ας μου πει κανα δυο πραγματακια ,ευχαριστω εκ των προτερων

Δεν είναι κάτι τρομερό σαν ποσά, απλά αφού κάνεις που κάνεις χρήση μαζεύεις κιόλας, εκεί που ίσως να αξίζει είναι σε καταστήματα που δίνουν εξτρά πόντους, όποτε εκεί πρέπει να δείς εσύ αν σε συμφέρει.
Πχ απο τον Μασούτη αγοράζεις με την κάρτα της eurobank που δίνει επιστροφή, όχι κάτι τρομερό, 0.20 λεπτά στα 10 ευρώ, απο AB με την bonus που δίνει 4 πόντους για κάθε 1 ευρω, αλλά δεν δίνει τίποτα με την κάρτα της eurobank.

Κατά καιρούς βγαίνουν προσφορές, πχ 10 πόντοι στο ευρώ κλπ

tsorbi
03-02-17, 18:47
Καλώς το να και ας αργησε.
10.000 πόντοι είναι 25 Euros.
https://www.nbg.gr/go4more/#/go4more-program/Τι είναι το go4more;
Υπάρχει και εφαρμογή στο Appstore και στο Googleplay για ενημέρωση πόντων-προσφορών.

dimtz
03-02-17, 18:58
Δεν είναι κάτι τρομερό σαν ποσά, απλά αφού κάνεις που κάνεις χρήση μαζεύεις κιόλας, εκεί που ίσως να αξίζει είναι σε καταστήματα που δίνουν εξτρά πόντους, όποτε εκεί πρέπει να δείς εσύ αν σε συμφέρει.
Πχ απο τον Μασούτη αγοράζεις με την κάρτα της eurobank που δίνει επιστροφή, όχι κάτι τρομερό, 0.20 λεπτά στα 10 ευρώ, απο AB με την bonus που δίνει 4 πόντους για κάθε 1 ευρω, αλλά δεν δίνει τίποτα με την κάρτα της eurobank.

Κατά καιρούς βγαίνουν προσφορές, πχ 10 πόντοι στο ευρώ κλπ


Καλώς το να και ας αργησε.
10.000 πόντοι είναι 25 Euros.
https://www.nbg.gr/go4more/#/go4more-program/Τι είναι το go4more;
Υπάρχει και εφαρμογή στο Appstore και στο Googleplay για ενημέρωση πόντων-προσφορών.

Μαλιστα , στην eurobank που εχω επιστροφη ,κατι εχω παρει πισω ,τωρα απ οτι βλεπω στην εθνικη ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα ,οκ, το ενεργοποιησα και ας ειναι ,δεν εχω να χασω κατι ,σας ευχαριστω

tsorbi
03-02-17, 19:05
Η Eurobank επιστρέφει Euro μόνον σε συναλλαγή που γίνεται σε δικό της Pos.
Το Go4more δίνει πόντους (500) σε γενέθλια σε πληρωμές Ενφια-Εφορίας ,καταθέσεις (υπόλοιπο),προθεσμιακούς λογαριασμούς,ασφάλεια ζωής,κ.λ.π. και εξαργυρώνονται μόνον σε δικά της Pos.
Βασικά είναι διαφορετικά προγράμματα ως προς την φιλοσοφία τους.

dimtz
03-02-17, 19:10
Ok @tsorbi ,ευχαριστω για την διευκρινηση

tsorbi
03-02-17, 19:13
Επειδή χρησιμοποιώ και τα 2 διαλέγω πια κάρτα θα χρησιμοποιήσω ανάλογα με το κατάστημα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.