PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 [98] 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

dimtz
03-02-17, 19:20
με αυτον τον τροπο πρεπει να φροντιζεις να εχεις και στους δυο λογαριασμους χρηματα ,δεν ξερω με την εθνικη ειχες καποιο κερδος; αν ναι πιο ειναι το ποσο; εγω προσωπικα θα συνεχισω οπως εχει ,οπως τυχει δηλαδη ,απ οτι βλεπω δεν αξιζει

tsorbi
03-02-17, 19:25
Έχω κάνει εξαργύρωση και με τους 2 τρόπους και μάλιστα αρκετά Euro.
Να δεις ότι θα συνηθίσεις και θα σ'αρέσει.

sdikr
03-02-17, 20:00
με αυτον τον τροπο πρεπει να φροντιζεις να εχεις και στους δυο λογαριασμους χρηματα ,δεν ξερω με την εθνικη ειχες καποιο κερδος; αν ναι πιο ειναι το ποσο; εγω προσωπικα θα συνεχισω οπως εχει ,οπως τυχει δηλαδη ,απ οτι βλεπω δεν αξιζει


Το να έχεις κανα 50αρίκο μέσα σε καλύπτει για τις μικροσυναλλαγες, μετά ανάλογα με το που κάνεις τις πιο πολλές αγορές κανονίζεις να έχεις τα λεφτά σου.
Αρκετές τράπεζες έχουν Online κατάθεση απο ΑΤΜ

Και αν κάποια στιγμή δεν έχει η κάρτα για να κάνεις την αγορά δεν έγινε και κάτι τραγικό, δεν θα χάσεις δηλαδή κάποιο τρομερό πόσο.

dimtz
03-02-17, 21:51
Δεν εχετε και αδικο ,θα προσπαθησω να κανω τις αγορες αναλογα με τους ποντους ,ευχαριστω

manoulamou
04-02-17, 13:39
Ξεκινησα να χρησιμοποιω την χρεωστικη μου (Debit Mastercard πλεον) εκτος ΑΤΜ - αναληψη συνταξης
για αγορες εδω κι ενα χρονο περιπου απο τον Γερμανο για αϋλο χρονο και μετα κυριως στο ΑΒ.
Στο Cardlink του Γερμανου δεν γινεται δεκτη, επειδη αυτο το POS οπως με ενημερωσε ο nnn χρησιμοποιει μονον τον κυριο / πρωτο κατα σειραν λογαριασμο, στην περιπτωση μου αδρανης με ~ 4 ευρω απο παλιους τοκους.
ΑΠΟΡΙΑ στις παραγγελιες μεσω ιντερνετ, πώς γινεται η χρεωση, μπορουν να χρεωσουν ελλειψη υπολοιπου τον δευτερο?
.
.
.
(στις κατ οικον αποστολες του ΑΒ ο οδηγος ρωταει και μετα προχωραει).
Ισως απαντηθηκε παραπανω πλην θελω να ειμαι ασφαλης και σιγουρη.
Ειμαι ασχετη αλλά πού θα παει, θα στρωσω!
:lol:

button
06-02-17, 13:14
εχω λογαριασμο στην εθνικη τραπεζα και τωρα ειδα οτι η χρεωστικη καρτα που εχω ειναι go4more ,εδω και 2 χρονια περιπου στην κατοχη μου και δεν εχω ασχοληθει ,
πριν λιγο γραφτηκα στην υπηρεσια go4more, καλα εκανα; εχω 2-3 αποριες
1ον στα 10 ευρω ποσοι ποντοι αντιστοιχουν ή 2000 ποντοι ποσα ευρω ειναι; εψαξα αλλα δεν βρηκα πουθενα να λεει κατι
2ον κανω συναλλαγες μεσα απο το e-banking χωρις να χρησιμοποιω την καρτα ,μαζευω ποντους με αυτον τον τροπο; αν ναι γιατι κοιμομουνα τοσο καιρο; κανω αρκετες συναλλαγες, ενοικια,πληρωμες ΔΕΚΟ κλπ κλπ

Αν εχει ασχοληθει καποιος ας μου πει κανα δυο πραγματακια ,ευχαριστω εκ των προτερων

Συναλλαγές με εφορία μέσω ebanking δεν δίνει τίποτα σχεδόν εγώ είχα 1000+ στην εφορία και πήρα 25 πόντους ενώ οταν πλήρωσα δόσεις στο Κοτσοβολο που ήταν 100€ πηρα 500 ποντους

- - - Updated - - -

μέσω ebanking μαζεύεις άλλα είναι ψίχουλα με την κάρτα σε μαγαζιά που έχουν POS ΕΤΕ εκεί μαζεύεις πολλά

dimtz
06-02-17, 17:24
Συναλλαγές με εφορία μέσω ebanking δεν δίνει τίποτα σχεδόν εγώ είχα 1000+ στην εφορία και πήρα 25 πόντους ενώ οταν πλήρωσα δόσεις στο Κοτσοβολο που ήταν 100€ πηρα 500 ποντους

- - - Updated - - -

μέσω ebanking μαζεύεις άλλα είναι ψίχουλα με την κάρτα σε μαγαζιά που έχουν POS ΕΤΕ εκεί μαζεύεις πολλά

Σ ευχαριστω για την ενημερωση φιλε

dimtz
09-02-17, 17:37
Μια απορια , μπορουμε να ανοιξουμε λογαριασμο σε αλλη τραπεζα; εχει αλλαξει αυτο; δεν μιλαω για λογαριασμο μισθοδοσιας

bravelover
09-02-17, 18:33
της εθνικης πως εξαργυρωνω ποντους ? εχω καπου 5800 ποντους. παω σε ενα βενζιναδικο και λεω θελω να πληρωσω με τους ποντους που εχω ?

tsorbi
09-02-17, 18:37
https://www.nbg.gr/go4more/#/go4more-program/Πώς εξαργυρώνω τους πόντους μου;
Πώς εξαργυρώνω τους πόντους μου;

Εξαργύρωσε τους πόντους σου εύκολα, γρήγορα και απλά, σε ένα ευρύ δίκτυο συνεργαζόμενων επιχειρήσεων σε όλη την Ελλάδα.

Supermarkets, πρατήρια καυσίμων, πολυκαταστήματα, τηλεφωνία & Internet, ταξιδιωτικά πρακτορεία, ξενοδοχεία, εστιατόρια, υπηρεσίες υγείας & ομορφιάς, παιδικά είδη, ηλεκτρονικά & ηλεκτρικά είδη είναι μόνο μερικές από τις επιλογές που έχεις στη διάθεσή σου!

Επιπλέον, έχεις τη δυνατότητα να εξαργυρώσεις τους πόντους σου και σε επιλεγμένα προϊόντα της Τράπεζας.

Χρησιμοποιώντας τη χρεωστική ή την πιστωτική σου κάρτα στα ειδικά τερματικά των επιχειρήσεων που συμμετέχουν στο go4more (POS), μπορείς να επιλέξεις ολική ή μερική εξαργύρωση των πόντων που έχεις συγκεντρώσει:


Βεβαιώσου ότι η συναλλαγή σου πραγματοποιείται μέσω των τερματικών (POS) της Εθνικής Τράπεζας
Θυμήσου ότι ο ελάχιστος αριθμός πόντων που απαιτείται κάθε φορά για την εξαργύρωση είναι οι 2.000 πόντοι, και ότι οι πόντοι που συγκεντρώνεις μπορούν να εξαργυρωθούν μέσα σε 2 χρόνια από την ημερομηνία συλλογής τους!

Δες εδώ τις συνεργαζόμενες επιχειρήσεις, καθώς και τα κοντινότερα καταστήματα σε εσένα.

bravelover
09-02-17, 18:45
εχω κανει εγραφει το θεμα πως αγοραζω πραματα με ποντους δεν καταλαβα

tsorbi
09-02-17, 19:05
https://www.nbg.gr/go4more/#/partners

manoulamou
09-02-17, 19:55
Μια απορια , μπορουμε να ανοιξουμε λογαριασμο σε αλλη τραπεζα; εχει αλλαξει αυτο; δεν μιλαω για λογαριασμο μισθοδοσιας
ΠΡΟΣΦΑΤΗ ΑΛΛΑΓΗ
"Το άνοιγμα νέου τραπεζικού λογαριασμού -χωρίς δικαίωμα ανάληψης- επιτρέπεται ειδικά για την αποπληρωμή υποχρεώσεων προς το Δημόσιο ή τα ασφαλιστικά ταμεία ή ακόμη και για την εξυπηρέτηση τραπεζικού δανείου."
ΕΠΙΣΗΣ λιγο πιο πριν ισχυαν αυτα:
http://www.zougla.gr/money/article/pos-mporite-na-aniksete-trapeziko-logariasmo-en-meso-capital-controls
Περισσοτερα δεν ξερω και κρινω πως , για την πλεον αξιοπιστη πληροφορηση, θα ηταν προτιμοτερο να επικοινωνησετε απ ευθειας με την τραπεζα, στην οποια ενδιαφερεσθε να ανοιξετε τον ΝΕΟ λογαριασμο!

dimtz
09-02-17, 20:16
Ευχαριστω φιλε @manoulamou ,θα επικοινωνησω με την τραπεζα

minasv
13-02-17, 16:44
Καλησπερα επειδη θα παω κυπρο φανταρος σε λιγες μερες θα ηθελα να ρωτησω αν πρεπει να κανω καμια ενεργια για την Enter Visa και american express που εχω απο την alpha bank.

Υπαρχει προμηθεια αναληψης;

Ευχαριστω εκ των προτερων

advantix
15-02-17, 11:59
Με κάρτα WEBUY έκανα αγορά στο ebay μέσο paypal κάτι που κόστιζε £1.98 και στις κινήσεις της κάρτας φαίνεται ότι με την μετατροπή που του έχω βάλει από την τράπεζα να γίνεται, κρατήθηκαν €2.31 και έχει και μια ΠΡΟΜ.ΣΥΝΑΛ.ΑΓΟΡΑΣ Ποσό: 0,05 EUR ΕΞΟΔΑ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗΣ ΣΥΝΑΛΑΓΜΑΤΟΣ.
Δλδ μου βγήκε €2.36

johnmegarythmos
15-02-17, 17:28
https://www.nbg.gr/go4more/#/go4more-program/Πώς εξαργυρώνω τους πόντους μου;
Πώς εξαργυρώνω τους πόντους μου;

Εξαργύρωσε τους πόντους σου εύκολα, γρήγορα και απλά, σε ένα ευρύ δίκτυο συνεργαζόμενων επιχειρήσεων σε όλη την Ελλάδα.

Supermarkets, πρατήρια καυσίμων, πολυκαταστήματα, τηλεφωνία & Internet, ταξιδιωτικά πρακτορεία, ξενοδοχεία, εστιατόρια, υπηρεσίες υγείας & ομορφιάς, παιδικά είδη, ηλεκτρονικά & ηλεκτρικά είδη είναι μόνο μερικές από τις επιλογές που έχεις στη διάθεσή σου!

Επιπλέον, έχεις τη δυνατότητα να εξαργυρώσεις τους πόντους σου και σε επιλεγμένα προϊόντα της Τράπεζας.

Χρησιμοποιώντας τη χρεωστική ή την πιστωτική σου κάρτα στα ειδικά τερματικά των επιχειρήσεων που συμμετέχουν στο go4more (POS), μπορείς να επιλέξεις ολική ή μερική εξαργύρωση των πόντων που έχεις συγκεντρώσει:


Βεβαιώσου ότι η συναλλαγή σου πραγματοποιείται μέσω των τερματικών (POS) της Εθνικής Τράπεζας
Θυμήσου ότι ο ελάχιστος αριθμός πόντων που απαιτείται κάθε φορά για την εξαργύρωση είναι οι 2.000 πόντοι, και ότι οι πόντοι που συγκεντρώνεις μπορούν να εξαργυρωθούν μέσα σε 2 χρόνια από την ημερομηνία συλλογής τους!

Δες εδώ τις συνεργαζόμενες επιχειρήσεις, καθώς και τα κοντινότερα καταστήματα σε εσένα.
σουπερ μαρκετ ειναι μονο ο Σκλαβενιτης , βενζιναδικα ειναι μονο Eλιν, shell , Εκο . Απο καταστηματα ηλεκτρικων public, media mark και κωτσοβολος , απο καταστηματα παιχνιδιων μονο ο μουστακας , απο καταστηματα με ειδη ομορφιας εχει hondos center και sephora , επισης υπαρχει το intersport, manesis travel , pet city και απο καταστηματα με ειδη για το σπιτι υπαρχει και το notos home αλλα και ο κλασικος notos με τα ρουχα , επισης στο καταστημα ματι ματι στο μαρουσι επειδη ειχα παει εχει μηχανημα εθνικης και δεν το αναφερει πουθενα αλλα μονο στο καταστημα και κερδισα εξτρα ποντους εγω!
οταν θα πληρωσεις με την καρτα σου σε ενα απο τα συνεργαζομενα καταστηματα ( ειναι συγκεκριμενα καταστηματα δεν ειναι ολα , πχ η Ελιν στο Κορωπι δεν περιλαμβανεται εχει μηχανημα απο αλλη τραπεζα , πηγα και την πατησα!, υπαρχει και η εφαρμογη go4more που μπορεις να κατεβασεις στο κινητο σου)θα σε ρωτησει θελεις να εξαργυρωσεις τους ποντους σου; και θα πεις ναι! , πχ εγω θελω να μαζεψω 2000 για να εξαργυρωσω στην shell και να παρω 5ευρω εκπτωση ! . παντως και στην πειραιως αντιστοιχα με το yellows οταν φτασεις 2000 ποντους εχεις 4 ευρω εκπτωση , μπορεις να μαζευεις πιο ευκολα ποντους αλλα χανεις 1 ευρω εκπτωση! .


εχω κανει εγραφει το θεμα πως αγοραζω πραματα με ποντους δεν καταλαβα

και εγω ειχα μπερδευτει ετσι οπως τα εχει το site αλλα το ειδα στην πραξη για μη συνεργαζομενα καταστηματα καθε 4 ευρω μαζευεις ενα ποντο! , αλλα συμφερει να πας στα παραπανω καταστηματα , πρωτα θα τσεκαρεις εαν ειναι συνεργαζομενο και αναφερει την διευθυνση του καταστηματος και μετα θα πας , δεν θα κοιταξεις μονο το brand name ! δεν ειναι ολα τα καταστηματα που συνεργαζονται!
για να μαθεις ποσους ποντους μαζευεις απο καθε συνεργαζομενο καταστημα μπες εδω https://www.nbg.gr/go4more/ , θα πας το ποντικι σου πανω στα λογοτυπα και των συνεργαζομενων καταστηματων και θα σου βγαλει τους ποντους! πχ στην shell επειδη παμε συνχα ειναι για καθε 1 ευρω 8 ποντους πχ με 10 ευρω βενζινη 80 ποντους! και στο Σκλαβενιτη για καθε 1 ευρω 4ποντους.
παντως πιστευω οτι συμφερει περισσοτερο η american express που μπορεις να πληρωσεις και ωφειλες προς το κρατος και παιρνεις ποντους ! , αν και ειναι αναλογα με τις αναγκες του καθενος , και επισης για καθε 1 ευρω μαζευεις 1 ποντο στην american express χρεωστικη της αλφα ,τελος αμα δεν ψωνιζεις σε συνεργαζομενα καταστηματα η χρεωστικη της πειραιως με τα yellows για καθε 2 ευρω μαζευεις 1 yellows , οποτε πρακτικα ειναι πιο ευκολο να το υπολογιζεις το ποσο δια του 2 που δεν ειναι ευκολο στην εθνικη να κανεις διαιρεση με το 4 με το κεφαλι ευκολα.

manoulamou
16-02-17, 19:18
:hmm:
Μια ΒΟΗΘΕΙΑ παρακαλω στην παρθενικη μου ιντερνετικη συναλλαγη με χρεωση Debit Mastercard της Εθνικης.
Κατι δεν κανω καλα και μου βγαζει συνεχως μηνυμα "ΣΦΑΛΜΑ ΧΡΕΩΣΗΣ ΚΑΡΤΑΣ".
Τα πιο πιθανα ενδεχομενα κατ εμε ενδεχομενα ειναι τα εξης ΔΥΟ
(1) δεν γραφω σωστα το ονομα: επι της καρτας εμφανιζεται με τη μορφη "X X ASXETIDOU" :p. Πρεπει να το αναγραψω κολλημενο, με κενα αναμεσα, με τελιτσες ή και με τελιτσες και κενα αναμεσα?
(2) προσπαθουν μεσω του ασφαλους συστηματος της Alpha Βank να βρουν υπολοιπο μονον στον ΚΥΡΙΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ.
Ευχαριστω εκ των προτερων οποιον μπει στον κοπο να μου απαντησει.
:worthy:

emeliss
16-02-17, 19:31
Το γράφεις X X ASXETIDOU

MasterCard securecode έχεις ενεργοποιήσει; Αν όχι νομίζω ότι μπορείς να κάνεις μέχρι τρεις αγορές από site που το έχουν ενεργοποιήσει. Βέβαια εσυ πας για την πρώτη σου. Κάλεσε και στο 181818. Μπορούν να δουν τι πάει στραβά.

stelakis1914
16-02-17, 19:37
(2) προσπαθουν μεσω του ασφαλους συστηματος της Alpha Βank να βρουν υπολοιπο μονον στον ΚΥΡΙΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ.
Αυτό είναι και το πρόβλημα στην περίπτωση σου. Όταν επιχειρείς την συναλλαγή η κάρτα βλέπει συνήθως μόνο τον κύριο συνδεδεμένο λογαριασμό και δεν σου δίνει δικαίωμα επιλογής άλλου. Αν έχεις e-banking δήλωσε προσωρινά ως πρωτεύοντα λογαριασμό αυτόν που θέλεις να χρησιμοποιήσεις ή κάνε μεταφορά χρημάτων από τον δευτερεύοντα στον πρωτεύοντα λογαριασμό.

manoulamou
16-02-17, 19:38
Ειχα επιχειρησει τη δευτερη φορα, γραφοντας ετσι το ονομα χρηστη αλλά εβγαλε σφαλμα.
Μηπως τελικα φταιει που δεν υπαρχει επαρκες υπολοιπο στον ΚΥΡΙΟ - πρωτο λογαριασμο επιλογης? Το ιδιο γινεται με τα POS - cardlink του Γερμανου, ενω του ΑΒ πρωτα ρωτανε, εαν ειναι ταμιευτηριου ή τρεχουμενος και μετα χρεωνουν.
.
.
.
Δεν εχω και μοναδες στο κινητο, αλλιως θα καλουσα στο τηλ. κεντρο της Εθνικης (το σταθερο εχει προβλημα - ολα του γαμου δυσκολα :p)


ΥΓ
τωρα ειδα την απαντηση του stelakis1914 :oneup: με βλεπω αυριο στο ΑΤΜ, δεν εχω e-banking... ακομη! Για λογους ασφαλειας κραταω ως κυριο τον ανευ επαρκους υπολοιπου
ΥΓ 2
αργω αλλά πού θα παει, θα μαθω!

Serafeim Karakostas
16-02-17, 19:47
Όταν επιχειρείς την συναλλαγή η κάρτα βλέπει συνήθως μόνο τον κύριο συνδεδεμένο λογαριασμό και δεν σου δίνει δικαίωμα επιλογής άλλου. Αν έχεις e-banking δήλωσε προσωρινά ως πρωτεύοντα λογαριασμό αυτόν που θέλεις να χρησιμοποιήσεις ή κάνε μεταφορά χρημάτων από τον δευτερεύοντα στον πρωτεύοντα λογαριασμό.
Ακριβώς αυτό. Αν δεν κάνω λάθος, η κάρτα βλέπει πάντα μόνο τον κύριο λογαριασμό που έχει συνδεθεί.

manoulamou
16-02-17, 20:00
:respekt:
Ο κυβος ερριφθη λοιπον, παω ΑΤΜ αυριο, μεταφερω το ποσον που χρειαζεται, βαζω μοναδες στο κουνιστο
και μετα ΕΑΝ εξακολουθει το προβλημα, καλω τα παιδια στο 181818:
ειναι πολυ εξυπηρετικα - υπομονετικα γενικως, πηρα παλιοτερα και για το νεο PIN και για το secure code!
:whistle:

kourampies
16-02-17, 20:22
Το γράφεις X X ASXETIDOU

MasterCard securecode έχεις ενεργοποιήσει; Αν όχι νομίζω ότι μπορείς να κάνεις μέχρι τρεις αγορές από site που το έχουν ενεργοποιήσει. Βέβαια εσυ πας για την πρώτη σου. Κάλεσε και στο 181818. Μπορούν να δουν τι πάει στραβά.

Εμένα δουλεύει και στη μορφή ONOMA EPONIMO, παρόλο που στην κάρτα επάνω γράφει O P EPONIMO. Δε πρέπει να παίζει ιδιαίτερο ρόλο.

manoulamou
16-02-17, 23:12
Εμένα δουλεύει και στη μορφή ONOMA EPONIMO, παρόλο που στην κάρτα επάνω γράφει O P EPONIMO. Δε πρέπει να παίζει ιδιαίτερο ρόλο.
ΙΣΩΣ αλλά καμια φορα καποια ονοματα (πχ σαν τα δικα μου και τα δυο) γραφονται περιεργα στα λατινικα και δεν ξερω τι επιπεδο διασταυρωσης μπορουν να εχουν οι επισημοι... τοκογλυφοι. :lol:

Serafeim Karakostas
17-02-17, 00:33
Καλύτερα το όνομα να γράφεται όπως ακριβώς είναι γραμμένο και πάνω στην κάρτα.

manoulamou
17-02-17, 16:02
Τελειως ενημερωτικα για οσους ενδεχομενως δεν γνωριζουν την ολη διαδικασια.

Πηγα στο ΑΤΜ συμπληρωσα το υπολοιπο στον κυριο λογαριασμο, ωστε να επαρκει. ΠΛΗΝ ΟΜΩΣ και παλι μολις εφτανα ενα βημα πριν την ολοκληρωση βαζοντας τον secure code εβγαζε το κατηραμενο error message... Καλεσα λοιπον το 181818 ειπα εξυπηρετηση, μετα απο εκτενη αναλυση, εμαθα οτι φταιει το default ανωτερο οριο συναλλαγης μεσω ιντερνετ, το οποιον στην συγκεκριμενη Debit Mastercard - της Εθνικης Τραπεζας - ειναι ΠΕΝΤΑΚΟΣΙΑ ευρω, οσο ακριβως και το οριο υποχρεωτικης χρησης του πλαστικου χρηματος. :p Πρεπει λοιπον να ζητησω αυξηση μεχρι 1.500- και θα ισχυσει απο την επομενη εργασιμη. Στα POS μια χαρα δεχονται και μεγαλυτερο ποσον!!!

Εαν το ηξερα, απο πριν θα εμπαινα στο καταστημα, τωρα πια απο Δευτερα και βλεπουμε, καθως δεν αντεχω να τρεχω στα απαισια mall - hall κοκ με το διευρυμενο ωραριο ή στον Ταυρο... Εχω και την γκρινια του ζημιαρη νοικαρη, που θελει χτες νο νεο ηλιακο, για να μην το δουλευει σαν ηλεκτρικο! :rolleyes:

kourampies
17-02-17, 20:51
Τελειως ενημερωτικα για οσους ενδεχομενως δεν γνωριζουν την ολη διαδικασια.

Πηγα στο ΑΤΜ συμπληρωσα το υπολοιπο στον κυριο λογαριασμο, ωστε να επαρκει. ΠΛΗΝ ΟΜΩΣ και παλι μολις εφτανα ενα βημα πριν την ολοκληρωση βαζοντας τον secure code εβγαζε το κατηραμενο error message... Καλεσα λοιπον το 181818 ειπα εξυπηρετηση, μετα απο εκτενη αναλυση, εμαθα οτι φταιει το default ανωτερο οριο συναλλαγης μεσω ιντερνετ, το οποιον στην συγκεκριμενη Debit Mastercard - της Εθνικης Τραπεζας - ειναι ΠΕΝΤΑΚΟΣΙΑ ευρω, οσο ακριβως και το οριο υποχρεωτικης χρησης του πλαστικου χρηματος. :p Πρεπει λοιπον να ζητησω αυξηση μεχρι 1.500- και θα ισχυσει απο την επομενη εργασιμη. Στα POS μια χαρα δεχονται και μεγαλυτερο ποσον!!!

Εαν το ηξερα, απο πριν θα εμπαινα στο καταστημα, τωρα πια απο Δευτερα και βλεπουμε, καθως δεν αντεχω να τρεχω στα απαισια mall - hall κοκ με το διευρυμενο ωραριο ή στον Ταυρο... Εχω και την γκρινια του ζημιαρη νοικαρη, που θελει χτες νο νεο ηλιακο, για να μην το δουλευει σαν ηλεκτρικο! :rolleyes:

Η διαδικασία αυτή γίνεται και από το ebanking.

manoulamou
19-02-17, 12:00
Η διαδικασία αυτή γίνεται και από το ebanking.
ΟΚ θα ρωτησω, μαζι με ολα τα άλλα, πώς ακριβως ενεργοποιειται το e-banking,
το οποιον προς το παρον αγαπητα μου τεκνα δεν διαθετω...
:whistle:

.
.
.
πολυ cocooning επεσε και πρεπει να ξεμουχλιασω!
:rolleyes:

Godian
19-02-17, 12:20
ΟΚ θα ρωτησω, μαζι με ολα τα άλλα, πώς ακριβως ενεργοποιειται το e-banking,
το οποιον προς το παρον αγαπητα μου τεκνα δεν διαθετω...
:whistle:

.
.
.
πολυ cocooning επεσε και πρεπει να ξεμουχλιασω!
:rolleyes:

Πηγαίνεις στη τράπεζα που διαθέτεις λογαριασμό με την ταυτότητα και βεβαίωση αριθμού κινητού από τον παροχο ότι ο αριθμός είναι δικός σου και σου βγάζουν στη Πειραιώς πλήρωσα 5€ στην εθνική σαν άνεργος δε πλήρωσα τίποτα. Στην alhpa θέλει 8€

nyannaco
19-02-17, 12:35
Στην alhpa θέλει 8€Μάλλον αναφέρεσαι στο μηχανάκι παραγωγής κωδικών, που χρεωνόταν 8€, αλλά πλέον έχει καταργηθεί (ι κωδικοί στέλνονται με SMS). Δεν νομίζω να υπάρχει χρέωση πλέον.

Andreaslar
19-02-17, 12:58
Μάλλον αναφέρεσαι στο μηχανάκι παραγωγής κωδικών, που χρεωνόταν 8€, αλλά πλέον έχει καταργηθεί (ι κωδικοί στέλνονται με SMS). Δεν νομίζω να υπάρχει χρέωση πλέον.

Η Alpha μέχρι πέρυσι, ήθελε 8€ για τα SMS. Φέτος δεν ξέρω...

Godian
19-02-17, 15:39
Για την ενεργοποίηση του i bank και καλά σε χρεώνουν τα 8€
Ότι μέσο και να είχες θα πληρώσεις. Μόνο η εθνική έχει σαν άνεργος δωρεάν

Ορίστε 180288

Να και το link για περισσότερες πληροφορίες https://www.alpha.gr/e-banking/gr/upostirixi-asfaleia/asfaleia/prosthetos-kodikos-asfaleias/
Δωρεάν είναι πάντως μόνο για ενημέρωση. Χωρίς να μπορείς να κάνεις συναλλαγές

nyannaco
19-02-17, 16:43
Πασο. Το ειπα γιατι παλιοτερα χρεωναν και την αλλαγη συσκευης. Πριν καποιους μηνες που μου αφησε χρονους η μπαταρια, γυρισα σε SMS χωρις να υπαρξει χρεωση.

manoulamou
19-02-17, 17:23
MasterCard securecode έχεις ενεργοποιήσει; Αν όχι νομίζω ότι μπορείς να κάνεις μέχρι τρεις αγορές από site που το έχουν ενεργοποιήσει. Βέβαια εσυ πας για την πρώτη σου.
Αυτο με τις τρεις αγορες δεν το καταλαβα... :hmm:

Πηγαίνεις στη τράπεζα που διαθέτεις λογαριασμό με την ταυτότητα και βεβαίωση αριθμού κινητού από τον παροχο ότι ο αριθμός είναι δικός σου και σου βγάζουν στη Πειραιώς πλήρωσα 5€ στην εθνική σαν άνεργος δε πλήρωσα τίποτα. Στην alhpa θέλει 8€
Εχω ΚΑΡΤΟκινητο, πρεπει να παω σε cosm-ote ή Γερμανο δηλαδη κι εκει θελουν αστυνομικη ταυτοτητα ή απλα βγαζουν τη βεβαιωση στο ονομα του κατοχου; Εαν ειχα προγραμμα συνδεσης ΔΕΝ θα αρκουσε ενας λογαριασμος; Ετσι για να μαθω, πριν... παθω απ την περισσια γραφειοκρατια! :what:

Godian
19-02-17, 18:36
Αυτο με τις τρεις αγορες δεν το καταλαβα... :hmm:

Εχω ΚΑΡΤΟκινητο, πρεπει να παω σε cosm-ote ή Γερμανο δηλαδη κι εκει θελουν αστυνομικη ταυτοτητα ή απλα βγαζουν τη βεβαιωση στο ονομα του κατοχου; Εαν ειχα προγραμμα συνδεσης ΔΕΝ θα αρκουσε ενας λογαριασμος; Ετσι για να μαθω, πριν... παθω απ την περισσια γραφειοκρατια! :what:

Άμα έχεις σύνδεση αρκεί ένας λογαριασμός. Αν δεν έχεις ζητάς βεβαίωση ότι ο αριθμός είναι δικός σου. 1 λεπτό κάνει. Πάντα με τη ταυτότητα

thourios
19-02-17, 19:06
Πόσες ανέπαφες επαφές συνεχόμενες μπορεί να κάνει κάποιες. Δηλαδή πάω στο σούπερμάρκετ χρεώνω 24 Ευρώ την κάρτα ανέπαφα. Στο καπάκι στο βενζινάδικο άλλα 24, Μετά στην κάβα κτλ.
Σε όσες τράπεζες και να ρώτησα δεν ήξεραν να μου απαντήσουν οι υπάλληλοι.
Δεν θα έπρεπε για λόγους ασφαλείας κάπου να κλειδώνει αυτό; Επίσης δεν ξέρουν να μου απαντήσουν και στο phone banking. Αν συμβεί κάτι θα πρέπει να
κάνω αμφισβήτηση συνναλαγών. Αν χάσω την κάρτα.

Προσωπικά έχω κάνει δυο συνεχόμενες και δεν είχα πρόβλημα.

:hmm:

evantigger
19-02-17, 19:23
Πόσες ανέπαφες επαφές συνεχόμενες μπορεί να κάνει κάποιες. Δηλαδή πάω στο σούπερμάρκετ χρεώνω 24 Ευρώ την κάρτα ανέπαφα. Στο καπάκι στο βενζινάδικο άλλα 24, Μετά στην κάβα κτλ.
Σε όσες τράπεζες και να ρώτησα δεν ήξεραν να μου απαντήσουν οι υπάλληλοι.
Δεν θα έπρεπε για λόγους ασφαλείας κάπου να κλειδώνει αυτό; Επίσης δεν ξέρουν να μου απαντήσουν και στο phone banking. Αν συμβεί κάτι θα πρέπει να
κάνω αμφισβήτηση συνναλαγών. Αν χάσω την κάρτα.

Προσωπικά έχω κάνει δυο συνεχόμενες και δεν είχα πρόβλημα.

:hmm:

έι να κάνει και με τις συνηθισμένες κινήσεις σου στην κάρτα. Συνήθως θα κόψουν κάποια κίνηση που δε συνηθίζεις να κάνεις.

manoulamou
19-02-17, 19:35
Επειδη καπου αρχισα να το χανω... τι στην ευχη το θελουν το κινητο, μεσω της απλης συνδεσης στο διαδικτυο δεν γινεται;
Νομιζα πως μιλαγαμε για αποκλειστικα ιντερνετικη χρηση.
Σημειωθητω δεν εχω ζμαρτφον αλλά μια βασικη συσκευη nokia 1616, ουτε καν με καμερα!
:lol:

(μην βαρατε ειμαι πανασχετη)

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΣΤΟ ΣΧΕΤΙΚΟ γιγαντο-ΥΠΟΜΝΗΜΑ (http://www.adslgr.com/forum/threads/44411-e-banking-%CE%A4%CE%A9%CE%A1%CE%91!!!)

tsorbi
19-02-17, 19:45
Το κινητό χρειάζεται για σου στέλνουν τους κωδικούς μιας χρήσης με SMS.
Η βεβαίωση από Γερμανό-ΟΤΕ αποδυκνείει ότι είσαι ο νόμιμος κάτοχος το αριθμού.
Ρίξε και μια ματιά εδώ:
https://www.nbg.gr/el/i-bank/retail/internet-banking

thourios
19-02-17, 20:43
έι να κάνει και με τις συνηθισμένες κινήσεις σου στην κάρτα. Συνήθως θα κόψουν κάποια κίνηση που δε συνηθίζεις να κάνεις.

Δεν νομίζω να ισχύει αυτό. Πχ από τα Jumbo πέρασε ενώ δεν έχω ξανά ψωνίσει ποτέ και μετά από το Hondos.
Λόγκο βέβαια είναι αν δει συναλλαγή σε μεγάλη χιλιομετρική απόσταση η μία από την άλλη και σε μικρό χρονικό διάστημα να την κόψει.

Manolis_karas
19-02-17, 23:19
Πόσες ανέπαφες επαφές συνεχόμενες μπορεί να κάνει κάποιες. Δηλαδή πάω στο σούπερμάρκετ χρεώνω 24 Ευρώ την κάρτα ανέπαφα. Στο καπάκι στο βενζινάδικο άλλα 24, Μετά στην κάβα κτλ.
Σε όσες τράπεζες και να ρώτησα δεν ήξεραν να μου απαντήσουν οι υπάλληλοι.
Δεν θα έπρεπε για λόγους ασφαλείας κάπου να κλειδώνει αυτό; Επίσης δεν ξέρουν να μου απαντήσουν και στο phone banking. Αν συμβεί κάτι θα πρέπει να
κάνω αμφισβήτηση συνναλαγών. Αν χάσω την κάρτα.
Προσωπικά έχω κάνει δυο συνεχόμενες και δεν είχα πρόβλημα.:hmm:
Μέχρι να εξαντλήσεις το χρηματικό όριο αγορών της κάρτας.

kourampies
20-02-17, 00:09
Δεν νομίζω να ισχύει αυτό. Πχ από τα Jumbo πέρασε ενώ δεν έχω ξανά ψωνίσει ποτέ και μετά από το Hondos.
Λόγκο βέβαια είναι αν δει συναλλαγή σε μεγάλη χιλιομετρική απόσταση η μία από την άλλη και σε μικρό χρονικό διάστημα να την κόψει.

Δεν πιστεύω να γίνεται τίποτα τέτοιο στην Ελλάδα, όταν οι συναλλαγές εκκαθαρίζονται 2-3 εργάσιμες μετά. Λογικά τότε θα μπαίνει σε λειτουργία οποιοσδήποτε μηχανισμός ασφαλείας (αν υπάρχει).

thourios
20-02-17, 00:22
Μέχρι να εξαντλήσεις το χρηματικό όριο αγορών της κάρτας.

Οπότε αν χάσω την κάρτα ή μου την κλέψει κάποιος και εγώ δεν το πάρω χαμπάρι άνετα μπορεί να κάνει αυτός μέχρι το όριο της κάρτας συναλλαγές ανέπαφες είκοσι πεντάρια συνέχεια όσο πάει.
Λόγω διευκόλυνσης δεν ζητάνε ταυτότητες στις ανέπαφες. Δεν θα είχε νόημα άλλωστε.
Όταν δηλώσω απώλεια εντάξει τότε μπλοκάρεται.

cranky
20-02-17, 01:57
Το κινητό χρειάζεται για σου στέλνουν τους κωδικούς μιας χρήσης με SMS.
Η βεβαίωση από Γερμανό-ΟΤΕ αποδυκνείει ότι είσαι ο νόμιμος κάτοχος το αριθμού.
Η επιτομή της ηλιθιότητας, με την ιατρική έννοια του όρου.
Είναι δυνατόν να δώσω τηλέφωνο αλλουνού ;

Αμφιβάλλω αν αυτός που το σκέφτηκε, έχει IQ πάνω απο 10 (δέκα).

tsorbi
20-02-17, 02:11
Συμφωνώ αλλά δυστυχώς έτσι είναι.

biggeo65
20-02-17, 06:55
Η επιτομή της ηλιθιότητας, με την ιατρική έννοια του όρου.
Είναι δυνατόν να δώσω τηλέφωνο αλλουνού ;

Αμφιβάλλω αν αυτός που το σκέφτηκε, έχει IQ πάνω απο 10 (δέκα).

Μπορεί και λιγότερο :p
Πάντως για να λέμε και την αλήθεια δεν πρέπει να ισχύει σε όλες τις τράπεζες.
Εurobank και Πειραιώς δεν μου ζήτησαν βεβαίωση.

cranky
20-02-17, 11:24
Πάντως για να λέμε και την αλήθεια δεν πρέπει να ισχύει σε όλες τις τράπεζες.
Όχι, δεν ισχύει σε όλες.
Στην Πειραιώς, τουλάχιστον, που έχω e-banking, δεν μου ζήτησαν τίποτα.

sdikr
20-02-17, 12:48
Η επιτομή της ηλιθιότητας, με την ιατρική έννοια του όρου.
Είναι δυνατόν να δώσω τηλέφωνο αλλουνού ;

Αμφιβάλλω αν αυτός που το σκέφτηκε, έχει IQ πάνω απο 10 (δέκα).

Εγώ τους έχω δώσει τηλεφωνο που είναι στο όνομα άλλου :p

lewton
20-02-17, 14:38
Απλά κάποιος στην Εθνική έχει ακόμα νοοτροπία δημοσίου υπαλλήλου και νομίζει ότι όσο πιο πολλά αποδεικτικά και δικαιολογητικά ζητάει, τόσο καλύτερα κάνει τη δουλειά του. :evil: :down:

@ ADSLgr.com All rights reserved.