PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 [99] 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

manoulamou
21-02-17, 10:09
ΕΠΙΣΗΣ στην Εθνικη τηρουν πληρως το γραμμα του νομου, δεν τους ενδιαφερει πρωτιστως η με καθε τροπο αγρα πελατων και τις παρανομιες απεναντι πχ στην κεντρικη τραπεζα τις πληρωνουν οι υπαλληλοι, δεν καλυπτονται ανωθεν!
Οι διαφοροι ομιλοι πχ Τερζοπουλου ή Σαραντη εφερναν στο καταστημα Αμαρουσιου ολα τα ψιλολοιδια λογω της χαμηλης προμηθειας και τα πολυ χοντρα πηγαιναν στην Πιστεως ή την Εργασιας μεχρι που εφαγαν εξοντωτικο προστιμο απ την τραπεζα Ελλαδος για παρανομες εισαγωγες απο τριτες χωρες στον τοτε προθαλαμο της Ε. Ε. Καμια φορα το μαρκετινκ το πληρωνουν ΚΑΙ οι πελατες.

Τελικα ολοκληρωθηκε αξημερωτα η πρωτη μου ιντερνετικη παραγγελια με χρεωστικη καρτα. ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ λεμεεε :lol:
Ρωτησα για e-banking και μου ειπαν πως θελουν ενα εκκαθαριστικο της εφοριας και την βεβαιωση για τον αριθμο τηλεφωνου.
Μηχανημα δεν δινουν. Θα επανελθω στο απολυτα σχετικο υπομνημα, για λεπτομερειες, οταν το αποφασισω!

- - - Updated - - -

Πηρα φορα... εκανα και μια παραγγελια για μελανια στο MSYSTEMS όπου αναγραφεται με κοκκινα γραμματα "υπαρχει περιπτωση να ζητηθει φωτοτυπια ταυτοτητας και πιστωτικης καρτας".
:hmm:
(1) Tαυτοτητα να καλυψω καποιους αριθμους και στοιχεια
(2) Kαρτα θελουν μπρος - πισω οπως στην ταυτοτητα - οπότε εκτος απο το CVV, τι αλλο δεν πρεπει να φαινεται?
:hmm:

lewton
21-02-17, 10:42
:scared:
Θα έλεγα να ψωνίσεις αλλού.

manoulamou
21-02-17, 10:53
Εχει συζητηθει εκτενως το ζητημα, πολλα καταστηματα πχ e-shop.gr το κανουν (μονον την πρωτη φορα), άλλα οχι, ειναι θεμα δικης τους καλυψης απεναντι στους πελατες για να μην εχουν ακυρωσεις εκ των υστερων σε περιπτωση κλοπης - απατης.
ΕΓΩ τωρα μου λετε παρακαλω πολυ
για να προχωρησει ακινδυνα τι αποκρυπτω απο στοιχεια - αριθμους, εφ οσον τελικα μου ζητηθουν οι φωτοτυπιες?

Απο την καρτα αφαιρεσα τα 4 τελευταια ψηφια στο σκαναρισμα, δεν νομιζω να ζητανε κατι παραπανω. ΣΤΗΝ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ χρειαζεται καποιο ρετους; Να βαλω ενδειξη οτι προοριζεται για τη συγκεκριμενη χρηση και μονον?

:hmm: :hmm:

thourios
21-02-17, 14:33
Σε ταυτότητα είχα βάλει watermmark όταν ζητήθηκε για μια αποζημίωση. «Μόνο για χρήση της Εθνικής ασφαλιστικής» και ασπρόμαυρη σάρωση.
Αλλά για ψώνια δεν πρόκειται να το κάνω. Θα κοίταγα αλλού.

manoulamou
21-02-17, 14:47
Προς το παρον δεν με ενοχλησαν, αντιθετα εστειλαν email οτι θα παραλαβω αυριο
ακριβως οπως οταν τους εστελνα παραγγελια με αντικαταβολη...
:whistle:
Απο δω και περα το πολυ - πολυ θα κοιταω τις υποσημειωσεις και θα πραττω αναλογως την τιμη και το τελικο ποσον (λογω οριου πλαστικου χρηματος)!

yyy
22-02-17, 10:42
Οπότε αν χάσω την κάρτα ή μου την κλέψει κάποιος και εγώ δεν το πάρω χαμπάρι άνετα μπορεί να κάνει αυτός μέχρι το όριο της κάρτας συναλλαγές ανέπαφες είκοσι πεντάρια συνέχεια όσο πάει.
Λόγω διευκόλυνσης δεν ζητάνε ταυτότητες στις ανέπαφες. Δεν θα είχε νόημα άλλωστε.
Όταν δηλώσω απώλεια εντάξει τότε μπλοκάρεται.

Είχα στείλει μήνυμα παλιότερα, σε Eurobank και Πειραιώς για το θέμα αυτό. Η πρώτη μου απάντησε ότι το όριο των 25€ είναι ανά συναλλαγή, ενώ η δεύτερη ότι είναι συνολικά για ανέπαφες συναλλαγές σε μία ημέρα!! Άντε βγάλε άκρη... Μου είπαν επίσης ότι δεν μπορείς ούτε να απενεργοποιήσεις τη δυνατότητα για ανέπαφες συναλλαγές, ούτε να αλλάξεις το όριο των 25€ πάνω από το οποίο ζητείται pin, γιατί αυτό ορίζεται από την Maxtercard/Visa αντίστοιχα!

Καμιά μέρα που δε θα έχει κόσμο στο ΣΜ, θα βολεύει το ποσό και θα έχω κέφι, μπορεί να δοκιμάσω να πληρώσω σε 2 δόσεις τα ψώνια, να δω τι ισχύει :)

Το καλύτερο θα ήταν να είχες τη δυνατότητα να ορίζεις απλά το όριο πάνω από το οποίο θα ζητάει pin στις ανέπαφες συναλλαγές, πχ από το ebanking.

thourios
22-02-17, 11:20
Αυτό που λες το έχω κάνει στο καπάκι δυο συναλλαγές στο ίδιο κατάστημα.
Η κάρτα περνάει κανονικά ανέπαφα εφόσον τα ποσά έκαστης συναλλαγής είναι κάτω από τα 25 ευρώ.

Πιστεύω ότι υπάρχει θέμα στην ασφάλεια αφού και εγώ έχω κάνει ερωτήματα στις διευθύνσεις καρτών των τραπεζών και οι απαντήσεις είναι
άλλα αντί άλλων. Δεν το έχω επιχειρήσει όμως γραπτώς να δω τι θα απαντήσουν και πως θα ανταποκριθούν.

Αυτό που διαπιστώνω τώρα τελευταία στα καταστήματα είναι που ρωτάνε οι ταμίες αν θέλω να την περάσουν ανέπαφα. πρώτα δεν ρωτούσαν.
Φυσικά αυτό δεν έχει νόημα.

WAntilles
22-02-17, 12:03
Πηρα φορα... εκανα και μια παραγγελια για μελανια στο MSYSTEMS όπου αναγραφεται με κοκκινα γραμματα "υπαρχει περιπτωση να ζητηθει φωτοτυπια ταυτοτητας και πιστωτικης καρτας".

Είναι πολύ αξιόπιστο μαγαζί.

Έχω ψωνίσει πολλές φορές, και μάλιστα "χοντρά" ποσά.

Δεν θυμάμαι αν το ζήτησαν αυτό.

Αυτό που πιθανόν να ζητήσουν, ειδικά την 1η φορά, είναι όταν στα φέρουν σπίτι, να δει ο υπάλληλος ταυτότητα και την κάρτα (μόνο από μπροστά, όχι το CVV).

yyy
22-02-17, 12:35
Αυτό που λες το έχω κάνει στο καπάκι δυο συναλλαγές στο ίδιο κατάστημα.
Η κάρτα περνάει κανονικά ανέπαφα εφόσον τα ποσά έκαστης συναλλαγής είναι κάτω από τα 25 ευρώ.

Πιστεύω ότι υπάρχει θέμα στην ασφάλεια αφού και εγώ έχω κάνει ερωτήματα στις διευθύνσεις καρτών των τραπεζών και οι απαντήσεις είναι
άλλα αντί άλλων. Δεν το έχω επιχειρήσει όμως γραπτώς να δω τι θα απαντήσουν και πως θα ανταποκριθούν.

Αυτό που διαπιστώνω τώρα τελευταία στα καταστήματα είναι που ρωτάνε οι ταμίες αν θέλω να την περάσουν ανέπαφα. πρώτα δεν ρωτούσαν.
Φυσικά αυτό δεν έχει νόημα.

Προφανώς και υπάρχει τεράστιο θέμα ασφάλειας! Ειδικά αν ισχύει αυτό που λες. Μπορεί κάποιος να χάσει ή να του κλέψουν την κάρτα και κάποιος τρίτος να κάνει αγορές ως 25€ όσες θέλει! Τουλάχιστον μέχρι να ακυρωθεί! Τραγικό!

Η μόνη λύση που έχω σκεφτεί είναι η "εγχείριση" και αφαίρεση του NFC από την κάρτα. Αν τα καταφέρει κανείς χωρίς να την καταστρέψει :)

manoulamou
22-02-17, 16:33
Είναι πολύ αξιόπιστο μαγαζί.

Έχω ψωνίσει πολλές φορές, και μάλιστα "χοντρά" ποσά.

Δεν θυμάμαι αν το ζήτησαν αυτό.

Αυτό που πιθανόν να ζητήσουν, ειδικά την 1η φορά, είναι όταν στα φέρουν σπίτι, να δει ο υπάλληλος ταυτότητα και την κάρτα (μόνο από μπροστά, όχι το CVV).

Κι εγω εχω ψωνισει πολλα, ιδιως μελανια για το πολυμηχανημα, αλλά με αντικαταβολη παντοτε, χωρις προβλημα αψογοι παντα.
Αναμενω την παραδοση εντος ολιγου και θα ενημερωσω για την διαδικασια!
Παντως - ουσα πανασχετη τεχνικα - δεν καταλαβαινω πώς γινεται απ τη μια να περνανε τη συναλλαγη κι απ την αλλη καποια μαγαζια εντος επικρατειας να γυρευουν φωτοτυπιες...
:rolleyes:

- - - Updated - - -

UPDATE μολις παρελαβα, εβαλα υπογραφη στο αντιγραφο της συναλλαγης με καρτα
και ονοματεπωνυμο - λεμε τωρα - στο διπλοτυπο της αποδειξης!



https://www.youtube.com/watch?v=Rwx2IDZbT2I

Manolis_karas
22-02-17, 21:24
ΕΠΙΣΗΣ στην Εθνικη τηρουν πληρως το γραμμα του νομου, δεν τους ενδιαφερει πρωτιστως η με καθε τροπο αγρα πελατων και τις παρανομιες απεναντι πχ στην κεντρικη τραπεζα τις πληρωνουν οι υπαλληλοι, δεν καλυπτονται ανωθεν!
Οι διαφοροι ομιλοι πχ Τερζοπουλου ή Σαραντη εφερναν στο καταστημα Αμαρουσιου ολα τα ψιλολοιδια λογω της χαμηλης προμηθειας και τα πολυ χοντρα πηγαιναν στην Πιστεως ή την Εργασιας μεχρι που εφαγαν εξοντωτικο προστιμο απ την τραπεζα Ελλαδος για παρανομες εισαγωγες απο τριτες χωρες στον τοτε προθαλαμο της Ε. Ε. Καμια φορα το μαρκετινκ το πληρωνουν ΚΑΙ οι πελατες.

Τελικα ολοκληρωθηκε αξημερωτα η πρωτη μου ιντερνετικη παραγγελια με χρεωστικη καρτα. ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ λεμεεε :lol:
Ρωτησα για e-banking και μου ειπαν πως θελουν ενα εκκαθαριστικο της εφοριας και την βεβαιωση για τον αριθμο τηλεφωνου.
Μηχανημα δεν δινουν. Θα επανελθω στο απολυτα σχετικο υπομνημα, για λεπτομερειες, οταν το αποφασισω!

- - - Updated - - -

Πηρα φορα... εκανα και μια παραγγελια για μελανια στο MSYSTEMS όπου αναγραφεται με κοκκινα γραμματα "υπαρχει περιπτωση να ζητηθει φωτοτυπια ταυτοτητας και πιστωτικης καρτας".
:hmm:
(1) Tαυτοτητα να καλυψω καποιους αριθμους και στοιχεια
(2) Kαρτα θελουν μπρος - πισω οπως στην ταυτοτητα - οπότε εκτος απο το CVV, τι αλλο δεν πρεπει να φαινεται?
:hmm:


:scared:
Θα έλεγα να ψωνίσεις αλλού.

Συμφωνώ με τον lewton
Στα περισσότερα καταστήματα σου τονίζουν ότι μεταφέρεσαι στην ιστοσελίδα της τράπεζας και το κατάστημα δεν θα λάβει γνώση τίποτα σχετικά με την κάρτα, η οποία μπορεί να είναι και τρίτου προσώπου.

manoulamou
23-02-17, 02:28
Δεν ζητησαν τιποτε τελικα... βλακωδης τακτικη. Δεν ειχα ποτέ προβλημα με το msystems (σε αντιθεση με τον "ομιλο" e-shop). H πρωτη αγορα μου απο εκει ηταν το 2011 η... ευπωλητη DELL U2311H, βρε πώς περναν τα χρονια!
:lol:

thourios
24-02-17, 18:51
Τι δι@ολο! Προσπαθώ να κάνω μια μεταφορά μεταξύ λογαριασμών μου στην Alpha bank με κωδικό από μηχανάκι
και λαμβάνω το εξής μήνυμα.
Θα δοκιμάσω πάλι σε λίγο.
180534

:hmm:

- - - Updated - - -

Επικοινωνιακό πρόβλημα της τράπεζας. Θα πρέπει να δοκιμάσω αργότερα. Μίλησα με το phone banking.

dimtz
28-02-17, 16:34
Θελω να βγαλω μια χρεωστικη καρτα χωρις σωμα και συγκεκριμενα την virtual prepaid mastercard της εθνικης ,εψαξα αλλα δεν βρηκα τις χρεωσεις ,βρηκα μονο την χρεωση σε συναλλαγμα που ειναι 1% επι της αξιας και το ελαχιστο φορτισης 10 ευρω ,
γνωριζει καποιος ποσο κοστιζει η εκδοση της καρτας αλλα και την προμηθεια που κραταει κατα την φορτιση;

CptBill
28-02-17, 16:59
Τα φωτα σας.
Σε πιστωτικη καρτα με οριο €1500 και καμια οφειλη.
Εκανα αγορα μεσω Κωτσοβολου οικιακη συσκευη κοστους 1000 ευρω με 36 ατοκες δοσεις δηλαδη 27,77 ευρω ανα δοση.
Εγινε ακυρωση της παραγγελιας αφου ο Κωτσοβολος δεν μπορουσε να παραδώσει σε ευλογο χρονο.
Το αποτελεσμα ειναι η ακυρωση να φαινεται στη καρτα μου ως χρεωση κωτσοβολος δοση 1/36 27,77 ευρω και πιστωση 1/36 27,77 ευρω. Δηλαδη αυτο θα τρεχει για 35 ακομα μηνες.

Το αποτελεσμα ειναι το συνολικο ποσο δοσεων να εχει δεσμευσει τη καρτα και να μην εχω πλεον αρκετο υπολοιπο για οποιαδηποτε αλλαγη με δοσεις ξανα.

Καμια ιδεα; Φταιει καποιος σε αυτη τη περιπτωση; Τραπεζα; Κωτσοβολος;

update: Και ομως τελικα μετα απο επιστολη παραπονων προς την alpha bank, μου αποδεσμευσαν το ποσο ατοκων δωσεων. Κατεξαιρεση οπως χαρακτηριστικα μου ανεφεραν.

Godian
28-02-17, 18:20
update: Και ομως τελικα μετα απο επιστολη παραπονων προς την alpha bank, μου αποδεσμευσαν το ποσο ατοκων δωσεων. Κατεξαιρεση οπως χαρακτηριστικα μου ανεφεραν.

Εφόσον δεν έγινε η αγορά τι έπρεπε να κάνεις για να πάρεις τα λεφτά πίσω δε τους ρώτησες;;

manoulamou
28-02-17, 19:16
Δεν ξερω ουτε ποσος χρονος μεσολαβησε ουτε ποιος εφταιγε στην συγκεκριμενη περιπτωση του CptBill, αλλά εγω απο Κωτσο ουτε καρφιτσα πλεον!

manoulamou
06-03-17, 18:59
ΓΡΙΦΟΣ
(1) παραγγελια ηλεκτρονικη αρχικου ποσου Α €
(2) αποδειξη συναλλαγης μεσω alphabank-system Α €
(3) ελλειψη προϊοντος αξιας Β €
(4) αφιξη της ΑΡΧΙΚΗΣ παραγγελιας μαζι με το φερομενο εν ελλειψει προϊον με εντυπη αποδειξη για (Α-Β) €
ΛΥΣΗ ???
:hmm:

ariadgr
06-03-17, 19:59
ΓΡΙΦΟΣ
(1) παραγγελια ηλεκτρονικη αρχικου ποσου Α €
(2) αποδειξη συναλλαγης μεσω alphabank-system Α €
(3) ελλειψη προϊοντος αξιας Β €
(4) αφιξη της ΑΡΧΙΚΗΣ παραγγελιας μαζι με το φερομενο εν ελλειψει προϊον με εντυπη αποδειξη για (Α-Β) €
ΛΥΣΗ ???
:hmm:

Επικοινωνείς με το κατάστημα να σου στείλουν σωστή απόδειξη?

johnmegarythmos
07-03-17, 01:24
καλησπερα ποσο καιρο κανει να εκδοθει και να αποσταλει ταχυδρομικα η χρεωστικη καρτα amex της αλφα μπανκ ; , σκεφτομαι να βγαλω μια εγω και να μεταφερω τους ποντους του πατερα μου στην δικη του amex στην δικη μου , και να καταργηωσω την amex την δικη του , διοτι αμα θελω να κανω εξαργυρωση ποντων τηλεφωνικα θελει την επιβεβαιωση του , επισης οτι θελω να δω σε κινησεις στο τμημα εξυπηρετησης πελατων της καρτας του συνεχεια θελει δικη του επιβεβαιωση και ειναι σπαστικο να τρεχω να τον βρισκω , επισης τον μαρτιο θα παρει και προμηθεια 10 ευρω η καρτα και ελεγα να την προλαβω να μην παρει το παγιο , θα προλαβω αυτον τον μηνα; .

goku
07-03-17, 13:35
Αντιμετωπίζω το εξής περίεργο πρόβλημα με μια αγορά που έκανα με την χρεωστική. Μπορεί να μην είναι πρόβλημα της χρεωστικής αλλά ρωτάω εδώ ώστε να το αποκλείσουμε αν δεν φταίει αυτό. Έχω χρεωστική Πειραιώς και έκανα αγορά μιας εφαρμογής στο play store, μου ήταν χρήσιμη και είπα να στηρίξω τον προγραμματιστή πληρώνοντας το 1.89 που κοστίζει η εφαρμογή. Για την πληρωμή χρησιμοποίησα την χρεωστική κάρτα της Πειραιώς και έγινε στις 3 Μαρτίου (φαίνεται στην δραστηριότητα στον λογαριασμό Google που έχω). Μπαίνω σήμερα στο e-banking της πειραιώς και βλέπω ότι έχω χρεωθεί 2 φορές από 1.89 ευρώ, δηλαδή σύνολο 3,78 ευρώ. Δεν είναι μία συναλλαγή αλλά 2 συναλλαγές που χρεώθηκαν την ίδια μέρα. Το θέμα είναι ότι στο ιστορικό του Google Play λογαριασμού μου φαίνεται μόνο μία συναλλαγή. Έχει κανείς να μου προτείνει κάτι για το πως να κινηθώ; Να καλέσω στην τράπεζα και να ζητήσω αμφισβήτηση συναλλαγής; Θα μου ακυρώσουν την κάρτα σε αυτή την περίπτωση; Φυσικά για 1.89 ευρώ επιπλέον δεν κάηκε ο κόσμος, αλλά είναι για το γαμώτο της υπόθεσης. Εννοείται ότι αποσύνδεσα την κάρτα από το Play Store. Να σημειώσω επίσης ότι έχω ξαναψωνήσει από το Play Store με την ίδια κάρτα και δεν είχα πρόβλημα, οι χρεώσεις ήταν ξεκάθαρες και δεν χρεώθηκα τίποτα παραπάνω.

badweed
07-03-17, 13:55
goku καλο ειναι να μιλησεις με την τραπεζα και αν χρειαστει αν προχωρησεις σε αμφισβητηση συναλλαγης .
χωρις να ειμαι σιγουρος νομιζω οτι δεν σου ακυρωνουν την καρτα αν δεν το ζητησεις.

Godian
07-03-17, 14:08
Αντιμετωπίζω το εξής περίεργο πρόβλημα με μια αγορά που έκανα με την χρεωστική. Μπορεί να μην είναι πρόβλημα της χρεωστικής αλλά ρωτάω εδώ ώστε να το αποκλείσουμε αν δεν φταίει αυτό. Έχω χρεωστική Πειραιώς και έκανα αγορά μιας εφαρμογής στο play store, μου ήταν χρήσιμη και είπα να στηρίξω τον προγραμματιστή πληρώνοντας το 1.89 που κοστίζει η εφαρμογή. Για την πληρωμή χρησιμοποίησα την χρεωστική κάρτα της Πειραιώς και έγινε στις 3 Μαρτίου (φαίνεται στην δραστηριότητα στον λογαριασμό Google που έχω). Μπαίνω σήμερα στο e-banking της πειραιώς και βλέπω ότι έχω χρεωθεί 2 φορές από 1.89 ευρώ, δηλαδή σύνολο 3,78 ευρώ. Δεν είναι μία συναλλαγή αλλά 2 συναλλαγές που χρεώθηκαν την ίδια μέρα. Το θέμα είναι ότι στο ιστορικό του Google Play λογαριασμού μου φαίνεται μόνο μία συναλλαγή. Έχει κανείς να μου προτείνει κάτι για το πως να κινηθώ; Να καλέσω στην τράπεζα και να ζητήσω αμφισβήτηση συναλλαγής; Θα μου ακυρώσουν την κάρτα σε αυτή την περίπτωση; Φυσικά για 1.89 ευρώ επιπλέον δεν κάηκε ο κόσμος, αλλά είναι για το γαμώτο της υπόθεσης. Εννοείται ότι αποσύνδεσα την κάρτα από το Play Store. Να σημειώσω επίσης ότι έχω ξαναψωνήσει από το Play Store με την ίδια κάρτα και δεν είχα πρόβλημα, οι χρεώσεις ήταν ξεκάθαρες και δεν χρεώθηκα τίποτα παραπάνω.

Τα λεφτά που σου πήραν είναι για 2 συναλλαγές. Το κοιταξες;;
Γιατί καμιά φορά βγαίνει έτσι η συναλλαγή. Ειναι πολύ περίεργο να στου πήρε το διπλό ποσό..... Η απόδειξη της Google που σού ήρθε στο email τι λέει;;; αν λέει μόνο μια συναλλαγή κάνεις εκτύπωση την απόδειξη και πηγαίνεις στη τράπεζα να το δούνε.

goku
07-03-17, 14:12
Τα λεφτά που σου πήραν είναι για 2 συναλλαγές. Το κοιταξες;;
Γιατί καμιά φορά βγαίνει έτσι η συναλλαγή. Ειναι πολύ περίεργο να στου πήρε το διπλό ποσό..... Η απόδειξη της Google που σού ήρθε στο email τι λέει;;; αν λέει μόνο μια συναλλαγή κάνεις εκτύπωση την απόδειξη και πηγαίνεις στη τράπεζα να το δούνε.

Στο winbank φαίνονται 2 διαφορετικές συναλλαγές από τον ίδιο πωλητή στο play store, την ίδια ημέρα και με την ίδια χρέωση, δηλαδή 1,89 και 1,89 (σύνολο 3,78). Στα σχόλια της κάθε συναλλαγής υπάρχει σχόλιο με διαφορετικούς σειριακούς αριθμούς. Το περίεργο όμως είναι ότι στο ιστορικό του Google Play φαίνεται μόνο μία συναλλαγή και επίσης έλαβα μόνο ένα email στο inbox μου (το οποίο είχε την "απόδειξη" της συναλλαγής με μία μόνο χρέωση στα 1.89 ευρώ). Δεύτερο email δεν έλαβα ούτε φαίνεται 2η συναλλαγή στην δραστηριότητα του Google Play. Η αγορά έγινε στις 3 Μαρτίου αλλά οι κινήσεις φάνηκαν σήμερα στον λογαριασμό.

Godian
07-03-17, 16:05
Στο winbank φαίνονται 2 διαφορετικές συναλλαγές από τον ίδιο πωλητή στο play store, την ίδια ημέρα και με την ίδια χρέωση, δηλαδή 1,89 και 1,89 (σύνολο 3,78). Στα σχόλια της κάθε συναλλαγής υπάρχει σχόλιο με διαφορετικούς σειριακούς αριθμούς. Το περίεργο όμως είναι ότι στο ιστορικό του Google Play φαίνεται μόνο μία συναλλαγή και επίσης έλαβα μόνο ένα email στο inbox μου (το οποίο είχε την "απόδειξη" της συναλλαγής με μία μόνο χρέωση στα 1.89 ευρώ). Δεύτερο email δεν έλαβα ούτε φαίνεται 2η συναλλαγή στην δραστηριότητα του Google Play. Η αγορά έγινε στις 3 Μαρτίου αλλά οι κινήσεις φάνηκαν σήμερα στον λογαριασμό.

Από το κύριο πόσο που έχεις μέσα στη κάρτα αφαιρέθηκε αυτό το ποσό το είδες;;
Παίζει να είναι λάθος της τράπεζας σίγουρα.
Για εμένα απλά πηγαίνεις στη τράπεζα και θα λυθούν όλα. Είναι λάθος μεγάλο.
Αύριο μεθαύριο ποιος δε σου λέει ότι θέλεις να αγοράσεις κάτι με 500€ και σου κρατήσει 1000€

manoulamou
07-03-17, 16:17
Επικοινωνείς με το κατάστημα να σου στείλουν σωστή απόδειξη?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :) ειχα ζητησει να επικοινωνησουν αυτοι μαζι μου, ωστε να διευρευνηθει πληρως το ΜΠΑΧΑΛΟ, οπως τελικα αποδειχθηκε! ΠΑΝΙΚΟΣ λεμεεε...
Το αποσταλεν προϊον ηταν διαφορετικο απο το σε ελλειψη, μικροτερης αξιας μεν, σε προσφορα δε. Το λογιστηριο ειχε ηδη χρεωσει την καρτα με το (Α - Β) μικροτερο ποσον, στην αποθηκη μαλλον χαμπαρι δεν πηραν. Επειδη αξιοποιηθηκε αμεσως το ειδος = ανοιχτηκε η συσκευασια, δεν μπορουσε φυσικα να επιστραφει και να ληξει εκει το ζητημα, οπότε εγινε... "συμφωνια κυριων" στην επομενη παραγγελια να χρεωσουν εικονικα το επιμαχο προϊον ανεξαρτητως τροπου εξοφλησης!
.
.
.
ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ τι αλλο κουλο θα συμβει στις μεσω ιντερνετ συναλλαγες με την Debit Mastercard. Το πιο περιεργο: μεχρι τουδε σε καμια παραλαβη, κανεις δεν ηλεγξε την παραλαμβανουσα με επιδειξη ταυτοτητας ή/και της καρτας. :lol:

goku
07-03-17, 20:59
Έλεος, τελικά πήρα τηλέφωνο στην τηλεφωνική υποστήριξη της Πειραιώς και με ενημέρωσαν ότι υπάρχει γενικό τεχνικό πρόβλημα όπου γίνονται διπλές χρεώσεις, και ότι είναι ενήμεροι για το περιστατικό και προσπαθούν να το λύσουν. Έδωσα το κινητό μου και θα μου στείλουν sms όταν λυθεί το πρόβλημα.

- - - Updated - - -

Όλα καλά τελικά, μπήκα πριν μισό λεπτό στο winbank και επιστράφηκαν τα λεφτά, εμφανίστηκε μια επιπλέον κίνηση η οποία λέει "αντιλογισμός αγορών χρεωστικής κάρτας".

manoulamou
08-03-17, 00:01
ΕΕΕ οχι και ελεος, Πειραιως ειναι αυτη, δεν ειναι καμια κρατικοδιαιτη ΙΔΙΩΤΙΚΗ τραπεζα
οπως πχ ο δεινοσαυρος η ΕΤΕ...:rofl:

sdikr
08-03-17, 00:40
ΕΕΕ οχι και ελεος, Πειραιως ειναι αυτη, δεν ειναι καμια κρατικοδιαιτη ΙΔΙΩΤΙΚΗ τραπεζα
οπως πχ ο δεινοσαυρος η ΕΤΕ...:rofl:

Όταν η ΕΤΕ ήταν η γνωστή ΕΤΕ, δεν θα είχαν ebanking Ούτε θα απαντούσαν στο τηλέφωνο, όποτε καλύτερα να μην ψάχνουμε να κάνουμε σύγκριση

runner70
08-03-17, 03:13
ΓΡΙΦΟΣ
(1) παραγγελια ηλεκτρονικη αρχικου ποσου Α €
(2) αποδειξη συναλλαγης μεσω alphabank-system Α €
(3) ελλειψη προϊοντος αξιας Β €
(4) αφιξη της ΑΡΧΙΚΗΣ παραγγελιας μαζι με το φερομενο εν ελλειψει προϊον με εντυπη αποδειξη για (Α-Β) €
ΛΥΣΗ ???
:hmm:


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :) ειχα ζητησει να επικοινωνησουν αυτοι μαζι μου, ωστε να διευρευνηθει πληρως το ΜΠΑΧΑΛΟ, οπως τελικα αποδειχθηκε! ΠΑΝΙΚΟΣ λεμεεε...
Το αποσταλεν προϊον ηταν διαφορετικο απο το σε ελλειψη, μικροτερης αξιας μεν, σε προσφορα δε. Το λογιστηριο ειχε ηδη χρεωσει την καρτα με το (Α - Β) μικροτερο ποσον, στην αποθηκη μαλλον χαμπαρι δεν πηραν. Επειδη αξιοποιηθηκε αμεσως το ειδος = ανοιχτηκε η συσκευασια, δεν μπορουσε φυσικα να επιστραφει και να ληξει εκει το ζητημα, οπότε εγινε... "συμφωνια κυριων" στην επομενη παραγγελια να χρεωσουν εικονικα το επιμαχο προϊον ανεξαρτητως τροπου εξοφλησης!
.
.
.
ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ τι αλλο κουλο θα συμβει στις μεσω ιντερνετ συναλλαγες με την Debit Mastercard. Το πιο περιεργο: μεχρι τουδε σε καμια παραλαβη, κανεις δεν ηλεγξε την παραλαμβανουσα με επιδειξη ταυτοτητας ή/και της καρτας. :lol:

Με το συμπαθειο, βγαινεις offtopic και αυτο κουραζει το thread. Τα παραπανω δεν εχουν καμια σχεση με τις χρεωστικες και τις τραπεζες για να γραφονται εδω.

manoulamou
08-03-17, 10:32
:hmm:
ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ γιατι ειναι οφτοπικ, οι διαδικασιες σωστες - λαθος ή περιεργες στις συναλλαγες μιας ΧΡΕΩΣΤΙΚΗΣ καρτας???
(ενω ειναι οντοπικ τα περι e-banking που καλως ή κακως δεν διαθετω, ακομη)
:whistle:

Godian
08-03-17, 12:33
Ναι υπαρχει προβλημα . το επαθε και ο αδερφος μου πηρε κατι με 4 ευρω και του χρεωσε αλλα 4 και μια αλλη συναλλαγη που πληρωσε 10 και χρεωσε 20

- - - Updated - - -

οριστε και εγω το επαθα τωρα το ειδα 181002

μου τα εβαλαν ομως

ηθελα να σε βοηθησω και το επαθα και εγω

runner70
09-03-17, 00:59
:hmm:
ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ γιατι ειναι οφτοπικ, οι διαδικασιες σωστες - λαθος ή περιεργες στις συναλλαγες μιας ΧΡΕΩΣΤΙΚΗΣ καρτας???
(ενω ειναι οντοπικ τα περι e-banking που καλως ή κακως δεν διαθετω, ακομη)
:whistle:

Το τι απόδειξη σου έκοψε ένα κατάστημα δεν έχει σχέση με το τοπικ...Είτε πλήρωνες με μετρητά είτε με χρεωστική, το αποτέλεσμα στην απόδειξη θα ήταν το ίδιο. Δεν αφορά την χρεωστική αλλά ένα κατάστημα.

mrsaccess
09-03-17, 02:03
Με το συμπαθειο, βγαινεις offtopic και αυτο κουραζει το thread. Τα παραπανω δεν εχουν καμια σχεση με τις χρεωστικες και τις τραπεζες για να γραφονται εδω.

Κι όμως, έχει σχέση και είναι συχνό ερώτημα για τις χρεωστικές. Οπότε να το εξηγήσουμε τι γίνεται όταν βάζουμε την χρεωστική κάρτα μας σε ένα e-shop:


To e-shop ρωτά την τράπεζα αν η κάρτα σου έχει διαθέσιμο υπόλοιπο για τα πράγματα που έχεις στο καλάθι σου.
Αν το ποσό είναι διαθέσιμο, τότε η τράπεζα το δεσμεύει για το e-shop. Εδώ είναι το σημαντικό: στην κάρτα σου (στο e-banking) φαίνεται ως χρέωση αλλά δεν είναι, τα λεφτά είναι ακόμη στον λογαριασμό σου αλλά δεσμευμένα.
Το e-shop έχει περιθώριο μερικές μέρες, συνήθως 7-10, κατά τις οποίες μπορεί να σου κάνει μια χρέωση έως το ποσό που σου έχει δεσμεύσει. Μπορεί αν θέλει (στην περίπτωση της manoulamou) να κάνει μικρότερη.
Αν δεν κάνει καμιά κίνηση, τα χρήματα θα ξαναεμφανιστούν στο λογαριασμό σου, συχνά ως επιστροφή και ας μην είναι επιστροφή. Αν κάνει μικρότερη θα φανεί το υπόλοιπο ως επιστροφή ή θα ανανεωθεί η παλιά συναλλαγή, εξαρτάται από τα συστήματα της τράπεζας.

runner70
09-03-17, 03:06
Κι όμως, έχει σχέση και είναι συχνό ερώτημα για τις χρεωστικές. Οπότε να το εξηγήσουμε τι γίνεται όταν βάζουμε την χρεωστική κάρτα μας σε ένα e-shop:


To e-shop ρωτά την τράπεζα αν η κάρτα σου έχει διαθέσιμο υπόλοιπο για τα πράγματα που έχεις στο καλάθι σου.
Αν το ποσό είναι διαθέσιμο, τότε η τράπεζα το δεσμεύει για το e-shop. Εδώ είναι το σημαντικό: στην κάρτα σου (στο e-banking) φαίνεται ως χρέωση αλλά δεν είναι, τα λεφτά είναι ακόμη στον λογαριασμό σου αλλά δεσμευμένα.
Το e-shop έχει περιθώριο μερικές μέρες, συνήθως 7-10, κατά τις οποίες μπορεί να σου κάνει μια χρέωση έως το ποσό που σου έχει δεσμεύσει. Μπορεί αν θέλει (στην περίπτωση της manoulamou) να κάνει μικρότερη.
Αν δεν κάνει καμιά κίνηση, τα χρήματα θα ξαναεμφανιστούν στο λογαριασμό σου, συχνά ως επιστροφή και ας μην είναι επιστροφή. Αν κάνει μικρότερη θα φανεί το υπόλοιπο ως επιστροφή ή θα ανανεωθεί η παλιά συναλλαγή, εξαρτάται από τα συστήματα της τράπεζας.


Ξαναδιαβασε τι ειχα κανει quote για να γραψω το παραπανω. Μιλανε για την λανθασμένη αποδειξη που έκοψε ενα καταστημα! Τι σχεση εχουν ολα αυτα που γραφεις;

Εν πασει περιπτωση, μιλαω για το offtopic και εχω βγει εγω offtopic τωρα.

Manolis_karas
09-03-17, 21:42
Η λανθασμένη χρέωση χρεωστικής κάρτας από τράπεζα και ο τρόπος αντιμετώπισης της προφανώς έχει σχέση με τις με τις χρεωστικές κάρτες, τις τράπεζες που τις εκδίδουν και τους καταναλωτές που τις χρησιμοποιούν, για να μπορούν οι τελευταίοι να διαλέγουν κάρτες και τράπεζες με την καλύτερη λειτουργία.

manoulamou
15-03-17, 14:38
Εκτος απο την λαθος αποδειξη του καταστηματος με αντιστοιχη μικροτερη χρεωση της καρτας, που θεωρηθηκε *** οφτοπικ, δεν ειδα να ασχολειται καποιος με την επισημανση πως
ανεξαρτητως ποσου σε καμια συναλλαγη, κανενος καταστηματος, μεχρι τουδε δεν ζητηθηκε η επιδειξη της Debit mastercard ή/και της αστυνομικης ταυτοτητας για πιστοποιηση του παραλαμβανοντος ατομου, ουτε καν στην "παρθενικη" δοσοληψια με τον εμπορο.
Μονον σε μενα συμβαινει αυτο ή αποτελει συνηθη πρακτικη των υπαλληλων και σιγα την καθυστερηση δηλαδη?
Τελειως ενημερωτικα το E-FRESH.gr θυγατρικο S/M (μελος του ομιλου) του e-shop.gr μας παει μεσω του δικτυου της Εθνικης και δεν απαιτει φωτοτυπιες κλπ
.
.
.
***ας μην αναφερθω σε αλλα νηματιδια, όπου το οφτοπικ παει συννεφο και γινεται χοντρη πλακιτσα με την ανοχη ακομη και της Σ.Ο. :rofl::p

sdikr
15-03-17, 14:46
Εκτος απο την λαθος αποδειξη του καταστηματος με αντιστοιχη μικροτερη χρεωση της καρτας, που θεωρηθηκε *** οφτοπικ, δεν ειδα να ασχολειται καποιος με την επισημανση πως
ανεξαρτητως ποσου σε καμια συναλλαγη, κανενος καταστηματος, μεχρι τουδε δεν ζητηθηκε η επιδειξη της Debit mastercard ή/και της αστυνομικης ταυτοτητας για πιστοποιηση του παραλαμβανοντος ατομου, ουτε καν στην "παρθενικη" δοσοληψια με τον εμπορο.
Μονον σε μενα συμβαινει αυτο ή αποτελει συνηθη πρακτικη των υπαλληλων και σιγα την καθυστερηση δηλαδη?
Τελειως ενημερωτικα το E-FRESH.gr θυγατρικο S/M (μελος του ομιλου) του e-shop.gr μας παει μεσω του δικτυου της Εθνικης και δεν απαιτει φωτοτυπιες κλπ
.
.
.
***ας μην αναφερθω σε αλλα νηματιδια, όπου το οφτοπικ παει συννεφο και γινεται χοντρη πλακιτσα με την ανοχη ακομη και της Σ.Ο. :rofl::p

Για τι συνάλαγες μιλάμε; για Online ή σε κατάστημα;

Τα περί ανοχής τα αφήνω ;)

Godian
15-03-17, 15:35
Για πιό σκοπό να ζητάνε ταυτότητα για μικρά ποσά;; δεν υπάρχει λόγος. Αν έχανες τα λεφτά σου και τα έβρισκε άλλος πάλι δε θα τα έχανες

biggeo65
15-03-17, 15:45
Κάποτε το e-shop ζητούσε φωτοτυπία ταυτότητας και κάρτας. Κι ακόμη ζητάει.
Λέει ότι το κάνει για αποφυγή χρήσης κλεμμένων καρτών και προστασία των πραγματικών κατόχων.

Godian
15-03-17, 21:45
Για μικρά ποσά είναι ρεζίλι πάντως για μένα να ζητάς

sdikr
15-03-17, 22:47
Για μικρά ποσά είναι ρεζίλι πάντως για μένα να ζητάς

Δεν νομίζω να είχανε κανένα πρόβλημα αν η τράπεζα δεν έριχνε την ευθύνη στο κατάστημα για τα μικροποσά.

Το να ζητάνε να δούνε μια ταυτότητα ή την κάρτα κατα την παράδοση είναι μέσα στις υποχρεώσεις τους προς την τράπεζα, το να ζητάνε φωτοτυπία κλπ όχι.
Στα φυσικά καταστήματα για παράδειγμα αν δεν υπάρχει chip and pin τότε πρέπει να σου ζητήσει ταυτότητα

goku
16-03-17, 17:05
Άσχετο αλλά σχετικό. Για τις αγορές με κάρτα για να μαζέψουμε το ποσό που χρειάζεται για το αφορολόγητο. Μετράνε και οι ιντερνετιακές αγορές; Ή πρέπει να χτυπάς την κάρτα σε POS που έχουν στα μαγαζιά; Ρωτάω γιατί ετοιμάζομαι να κάνω μεγάλη αγορά 300+ ευρώ και σκέφτομαι για skroutz ή/και όπου αλλού βρω καλύτερη προσφορά. Εννοείται ότι η αγορά θα γίνει από Ελληνικό μαγαζί.

Manolis_karas
16-03-17, 18:05
Λένε ότι μετράνε.

advantix
16-03-17, 18:14
Λένε για μέσα στο Μάρτιο θα ανοίξει η εφαρμογή Χτίσιμο Αφορολόγητου

http://www.newsfish.gr/ellada/88933/to-martio-i-ilektroniki-efarmogi-gia-to-aforologito

biggeo65
16-03-17, 18:17
Άσχετο αλλά σχετικό. Για τις αγορές με κάρτα για να μαζέψουμε το ποσό που χρειάζεται για το αφορολόγητο. Μετράνε και οι ιντερνετιακές αγορές; Ή πρέπει να χτυπάς την κάρτα σε POS που έχουν στα μαγαζιά; Ρωτάω γιατί ετοιμάζομαι να κάνω μεγάλη αγορά 300+ ευρώ και σκέφτομαι για skroutz ή/και όπου αλλού βρω καλύτερη προσφορά. Εννοείται ότι η αγορά θα γίνει από Ελληνικό μαγαζί.

Είτε κάρτα,είτε χρήση κάρτας online,είτε πληρωμή λογαριασμών με online banking,
με μεταφορά χρημάτων από λογαριασμό σου ,είτε με την χρήση κάρτας,μετράνε στο αφορολόγητο.
Τουλάχιστον αυτη την πληροφόρηση έχουν μέχρι τώρα οι λογιστές.

Manolis_karas
16-03-17, 18:33
Τα χάλια μας.
Έχει περάσει το 1/3 του έτους και δεν ξέρουνε -με την φορολογική πολιτική.

biggeo65
16-03-17, 18:37
Αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Και μπορεί να αλλάξει μετά την αξιολόγηση από τους δανειστές.
Πάντως για τώρα,τηλέφωνο,νερό, ρεύμα, που πληρώνονται με online banking, είναι στο αφορολόγητο.
Aλλά δεν είναι σίγουρο αν θα παραμείνουν.

Manolis_karas
16-03-17, 18:41
Νομίζω ότι όλα αυτά είναι δηλώσεις και δεν έχει υπογραφεί ακόμη η Υπουργική απόφαση.

biggeo65
16-03-17, 19:16
Eίχε υπογραφεί αν δεν κάνω λάθος μια απόφαση μέσα Ιανουαρίου και κυκλοφόρησε μια λίστα.
Π.χ. δες το άρθρο (http://www.euro2day.gr/news/economy/article/1509464/poies-dapanes-me-plastiko-hrhma-htizoyn-to-aforolo.html) αλλά αυτό αλλάζει όποτε θέλουν με τροποποιητική.

@ ADSLgr.com All rights reserved.