PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλή ταχύτητα σε σχέση με την αναμενόμενη



Solarisphere
26-09-14, 01:48
Καλησπέρα,
Είμαι συνδρομητής της WIND με 24άρα σύνδεση και έχω αμφιβολίες σχετικά με το αν η ταχύτητα μου είναι αυτή που πρέπει. Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ το ZTE ZXHN H108L που μου είχαν στείλει απο τη WIND και πιάνω γύρω στα 9000 kbps (κυμαίνεται με κάθε reboot)
Δοκίμασα να το βάλω μόνο του στη κεντρική πρίζα του σπιτιού και είναι πάλι στα ίδια νούμερα. Έχω δοκιμάσει και με το παλιότερο router της WIND που είχα (ένα Gennet Oxygen), πάλι ίδια η ταχύτητα. Παραθέτω και τα SNR / Attenuation.

SNR margin (Down) : 8.9 db
Line Attenuation (Down) : 28.9 db

Θεωρητικά με αυτά τα νούμερα δε θα πρεπε να πιάνω τουλάχιστον 12 Mbps ? Επίσης μου φαίνεται οτι έχω και χαμηλό upload (444 kbps).
Τους πήρα τηλέφωνο να τους δηλώσω τη βλάβη και μου είπαν πως θα στείλουν τεχνικό και οτι μπορεί να'ναι πρόβλημα των καλωδιώσεων. Υπάρχει περίπτωση να μου κόβουν επίτηδες ταχύτητα? Μπορούν να κάνουν κάτι τέτοιο? Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ.

psylos
26-09-14, 02:14
Και μόνο που συγχρονίζεις upload 444kbps εμένα μου κάνει θέμα στην καλωδίωση.

Solarisphere
26-09-14, 02:32
Ευχαριστώ για την απάντηση psylos. Ναι και μένα αυτό μου χτύπησε περισσότερο στο μάτι να πω την αλήθεια και μου το παν και απ'το τηλέφωνο ότι ήταν περίεργο. Πάντως δε νομίζω να είναι θέμα των καλωδιώσεων της πολυκατοικίας μιάς και είναι της περασμένης δεκαετίας. Άμα είναι θέμα καλωδίωσης διορθώνεται ή δε θα βγάλω άκρη ποτέ?

psylos
26-09-14, 02:44
Ανάλογα.. Μπορεί ναι παίζει σε διάφορα σημεία ενα βραχυκύκλωμα. Γενικά αν διαπιστωθεί όντως βλάβη μη το αφήνεις να διαιωνίζεται.

Solarisphere
26-09-14, 13:25
Εντάξει ναι δεν έχω σκοπό να το αφήσω μετέωρο απλά άμα είναι θέμα των καλωδιώσεων δε ξέρω κατα πόσο μπορεί να βοηθήσει ο τεχνικός της WIND και πόσο εύκολο θα είναι μετά να μπλεχτεί ο ΟΤΕ. Τέλος πάντων δεν έχει τόσο νόημα να κάνω εικασίες, αύριο περιμένω τον τεχνικό θα δω τι έχει να πει και βλέπουμε.. Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

@ ADSLgr.com All rights reserved.