PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιλογή εναλλακτικού παρόχου ...



onisim
16-03-07, 00:59
Καλησπέρα παιδιά.
Θέλω να φύγω από τον οτε και να βάλω άλλον παροχέα με σχετικά μεγάλη ταχύτητα (πάνω απο 4mb) και δωρεάν τηλέφωνο, όπως αναφέρουν οι εταιριες του τίτλου.
Το προβλημά μου είναι το εξής, μετά από 1 βόλτα στα site τους, καμία εκ των 4 εκτός της Tellas δεν παρέχει εκτενή τιμοκατάλογο για τις υπηρεσίες της. Για παράδειγμα η On και η Vivodi αναφέρουν στις διαφημίσεις τους εώς 10mb και 20mb αντίστοιχα, αυτό το εως κάπως μου φαινεται ύποπτο.
Έχω διαθεσιμότητα και για τις 4 και δεν ξέρω τι να επιλέξω.
Παρακαλώ τη βοήθεια σας.
ευχαριστώ

Catchphrase
16-03-07, 21:43
Το έως των vivodi και on σημαίνει ότι εφόσον η γραμμή σου (χαλκός) το σηκώνει, αυτοί θα σου δώσουν 20 και 10 αντίστοιχα.

enwsitis21
16-03-07, 22:05
Καλησπέρα παιδιά.
Θέλω να φύγω από τον οτε και να βάλω άλλον παροχέα με σχετικά μεγάλη ταχύτητα (πάνω απο 4mb) και δωρεάν τηλέφωνο, όπως αναφέρουν οι εταιριες του τίτλου.
Το προβλημά μου είναι το εξής, μετά από 1 βόλτα στα site τους, καμία εκ των 4 εκτός της Tellas δεν παρέχει εκτενή τιμοκατάλογο για τις υπηρεσίες της. Για παράδειγμα η On και η Vivodi αναφέρουν στις διαφημίσεις τους εώς 10mb και 20mb αντίστοιχα, αυτό το εως κάπως μου φαινεται ύποπτο.
Έχω διαθεσιμότητα και για τις 4 και δεν ξέρω τι να επιλέξω.
Παρακαλώ τη βοήθεια σας.
ευχαριστώ

Δυστυχώς δέν γίνεται, όλες οι εταιρείες που ανέφερες χρησιμοποιούν το καλώδιο του ΟΤΕ.

Catchphrase
16-03-07, 22:38
Δυστυχώς δέν γίνεται, όλες οι εταιρείες που ανέφερες χρησιμοποιούν το καλώδιο του ΟΤΕ.

Ίσως δεν είναι έτσι. Για δες αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1054109).

Υπάρχει δηλαδή περίπτωση να μη χρησιμοποιούμε τα υπάρχοντα καλώδια του ΟΤΕ, τουλάχιστον οι full

enwsitis21
16-03-07, 23:22
Ίσως δεν είναι έτσι. Για δες αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1054109).

Υπάρχει δηλαδή περίπτωση να μη χρησιμοποιούμε τα υπάρχοντα καλώδια του ΟΤΕ, τουλάχιστον οι full

Από προσωπική εμπειρία, η vivodi δέν μπόρεσε να μου παράσχει adsl, διότι η γραμμή pstn είναι πάνω σε PCM.

onisim
17-03-07, 00:45
Γενικά ποια σύνδεση προτείνετε? Δε με απασχολεί τόσο το κόστος όσο το να μην με πιάνουν κότσο......:nono:

Catchphrase
17-03-07, 10:11
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας στις ενότητες του κάθε ISP και να δεις κατά πόσο υπάρχει κάλυψη χωρίς προβλήματα στην περιοχή σου.

Εγώ δηλαδή θα σου έλεγα να βάλεις vivodi αφού εκτός από την αναμονή μέχρι να συνδεθώ, πλέον δεν έχω κανένα πρόβλημα. Επειδή όμως διαβάζω τα προβλήματα που έχουν άλλοι δεν μπορώ να σε 'πάρω στο λαιμό μου'.

Μη νομίζεις όμως όλοι έχουν προβλήματα. Ψάξε λοιπόν ρώτα και δες τι σου πάει καλύτερα

N3ptun3
23-03-07, 11:41
Βρίσκομαι και εγώ λίγο πριν την τελική επιλογή παρόχου με ιδιόκτητο δίκτυο. Προς το παρόν είμαι με ΑΡΥΣ και 4net 1Mbit.

Θα πρέπει πρώτα να διακόψω την ADSL από τον πΟΤΕ και μετά να προχωρήσω ?

Ποσο καιρό να υπολογίσω πως θα μου πάρει η όλη διαδικασία ?

Θα χρειαστεί να μείνω offline ?

Ξέρετε εάν η 4net θα δώσει κάποια στιγμή περισσότερο από 4Mbit ?

Η HOL στο ιδιόκτητο της δίκτυο δίνει 8Mbit ?

karavagos
23-03-07, 12:01
Ξέρετε εάν η 4net θα δώσει κάποια στιγμή περισσότερο από 4Mbit ?

Ναι, αύριο :p :rofl:

ownagE_
23-03-07, 14:45
Ναι, αύριο :p :rofl:

Για αλλη μια φορα πεφτεις μεσα (περιπου :p ) :whistle:

karavagos
23-03-07, 23:58
Για αλλη μια φορα πεφτεις μεσα (περιπου :p ) :whistle:

Μπαααααα, η ανακοίνωση έπεσε μέσα (περίπου) :p

N3ptun3
07-04-07, 09:20
Ναι, αύριο :p :rofl:
Τελικά δίνει 10Mbit ή όχι ?

ownagE_
07-04-07, 10:18
Τελικά δίνει 10Mbit ή όχι ?

Φυσικα και δινει 10mbit. Περνα κι απ'το section της Forthnet για περισσοτερα :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.