PDA

Επιστροφή στο Forum : OTE VDSL 50 ΦΟΙΤΗΤΙΚΟ



Κοζανίτης
27-09-14, 10:50
Έκανα αίτηση στο κατάστημα του ΟΤΕ την Τετάρτη 24/9/2014 για το φοιτητικό ίντερνετ.
Ο υπάλληλος μου είπε πως την Παρασκευή θα μου βάλουν τη γραμμή του τηλεφώνου (κάτι που δεν έγινε), έπειτα μου είπε πως μόλις μπει η γραμμη να γράφω στο ΔΙΟΔΟΣ και να του πάω έναν κωδικό για να μου δώσει το ρουτερ.
Σε πόσες μέρες περίπου θα έχω ίντερνετ;
Απο ταχύτητες πιστεύω θα είμαι καλά όντας ότι είμαι στα 70 μέτρα περίπου σε καλώδιο από το dslam και η πολυκατοικία ειναι 6 ετών δλδ δε νομίζω να έχει θέμα με καλωδιώσεις.
Άρα λέτε να πιάνω και τα 50/5;

greekzero
27-09-14, 15:37
χαλαρα 50/5

alkiskom
27-09-14, 15:49
φιλε αν θες πες μ ποσο ειναι το φοιτητικο;;ευχαριστω

Κοζανίτης
27-09-14, 15:56
Αν το βάλω fastpath λες να είμαι πάλι χαλαρά 50/5;

29,25€ ειναι το φοιτητικό

- - - Updated - - -

Θα ποστάρω και στατς όταν γίνει η σύνδεση

some1
27-09-14, 16:07
Στο φοιτητικό που λέει ότι με επιπλέον 4μιση ευρώ έχεις και άπειρα αστικά υπεραστικά ξέρεις αν ισχύει; Στο site του ΔΙΟΔΟΣ λέει για τους πρώτους 6 μήνες ή κάτι τέτοιο. Περιμένω και εγώ να τελειώσουν τα έργα του VDSL και να βάλω φοιτητικό για αυτό ρωτάω.

Κοζανίτης
27-09-14, 16:23
Νομίζω ισχύει μόνο για adsl
Ρωτά το δε θα χάσεις κάτι

Κοζανίτης
30-09-14, 13:55
Λοιπόν πήγα σήμερα από τον ΟΤΕ και μου είπε πως υπάρχει έλλειψη δικτύου
Ο προηγούμενος ενοικιαστης είχε forthnet
Υπάρχει κάποιος τρόπος να πάρω τη γραμμή που είχε ο άλλος;
Γιατί είχε κάνει διακοπή

AssVas
30-09-14, 14:46
Έλλειψη δικτύου ; μάλλον απερχόμενο θα εννοούσε , ζήτα προιστάμενο εκεί και πες του να κάνει οτιδήποτε μπορεί για να σε βάλει προτεραιότητα , πήγαινέ του και μια τούρτα. Τα επιπλέον euro τους πρώτους μήνες για τα απεριόριστα τόσο είναι στο VDSL (στα 33/month) ενώ χωρίς 27/29e .

some1
30-09-14, 14:51
Έλλειψη δικτύου ; μάλλον απερχόμενο θα εννοούσε , ζήτα προιστάμενο εκεί και πες του να κάνει οτιδήποτε μπορεί για να σε βάλει προτεραιότητα , πήγαινέ του και μια τούρτα. Τα επιπλέον euro τους πρώτους μήνες για τα απεριόριστα τόσο είναι στο VDSL (στα 33/month) ενώ χωρίς 27/29e .

Και μετά τους πρώτους μήνες τι γίνεται;

Κοζανίτης
30-09-14, 23:00
Ειναι φοιτητικό
Δεν αλλάζει η τιμή, παραμένει στα 29,25€ το μήνα
Πήγα 2 φορές εκεί σήμερα
Και μου είπε πως είμαι σε προτεραιότητα και θα με πάρει αύριο τηλ τεχνικός για να έρθει από εδώ και να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε

zarkadi
01-10-14, 22:50
Αν το βάλω fastpath λες να είμαι πάλι χαλαρά 50/5;

29,25€ ειναι το φοιτητικό

- - - Updated - - -

Θα ποστάρω και στατς όταν γίνει η σύνδεση
Είναι καλή η τιμή σε φοιτητικό . αφού το vdsl είναι χρήσιμο για φοιτητές

Κοζανίτης
02-10-14, 14:38
Σήμερα με πήραν τηλέφωνο από τον ΟΤΕ και μου είπαν να κανονίσουμε ποτέ θα έρθει ο τεχνικός για να μου βάλει τη γραμμή
Αφού μπει η γραμμη, πόσος χρόνος χρειάζεται περίπου για να έχω ίντερνετ;
Θα ποστάρω στατς μόλις λειτουργήσουν όλα με το καλό
Αλήθεια, ο τεχνικός τι ακριβώς θα έρθει να κάνει στο σπίτι, εργασίες στις γραμμές;

AssVas
02-10-14, 18:28
κρύψε την αδερφή σου Man , και ότι μπουρεκάκια υπάρχουν στο σπίτι .

Η γραμμή του τηλεφώνου θα συνδεθεί από τον τεχνικό στην είσοδο της πολυκατοικίας με το καλώδιο που πάει στο διαμέρισμά σου.

Κοζανίτης
06-10-14, 23:12
Όλα έτοιμα, συχρονίζω στο τέρμα.
Αν βάλω fastpath θα χασω σε συχρονισμό;
Attainable με το εργαλείο του ο τεχνικός έιχε 96000
http://prntscr.com/4toxmh

some1
06-10-14, 23:28
Άψογος, άντε και στα δικά μας! Καλά Downloads!

AssVas
07-10-14, 01:40
Αν βάλω fastpath θα χασω σε συχρονισμό;
Attainable με το εργαλείο του ο τεχνικός έιχε 96000

Μπα, προχώρα σε fastpath άφοβα

Κοζανίτης
17-10-14, 13:42
Πηρα σημερα το πρωι τηλ στο 13888 και τους ειπα να με βαλουν σε fastpath, η αλλαγη εγινε στις 13:30 και δεν εχασα σε συχρονισμο

some1
25-11-14, 02:26
Αυτό το δίκτυο ΕΔΕΤ που λέει ότι σε βάζει ο ΟΤΕ στο φοιτητικό πρόγραμμα τι ακριβώς είναι; Υπάρχει κάποια διαφορά στην απόδοση ή στο οτιδήποτε άλλο αν αντί για φοιτητικό βάλεις κανονικό πρόγραμμα;

neoplan
25-11-14, 12:22
Είναι το εθνικό δίκτυο έρευνας και τεχνολογίας. Αυτό χρησιμοποιούν κυρίως τα ελληνικά πανεπιστήμια μεταξύ τους.

Εγώ με φοιτητικό adsl γύρισα σε φοιτητικό vdsl σήμερα και παρατηρώ πολύ μικρή ταχύτητα σε torrent (3-4Mbps) και συμπεριφορά που υποδεικνύει throttling στις συγκεκριμένες συνδέσεις. Μέχρι χθες που ήμουν με adsl, τα torrents τερμάτιζαν.
HTTP κίνηση περνάει απροβλημάτιστα πάντως.

Υπάρχει άλλος που παρατηρεί χαμηλή ταχύτητα σε torrents;

AssVas
03-12-14, 16:01
Βασικά η ποιότητα του χαλκού (γραμμής) είναι σαν να έχεις σύνδεση ΟΤΕ , το ίδιο και τα προφίλ.
Αλλάζει όμως το που τερματίζει το PPP session σου (όχι δηλαδή στον ΟΤΕ αλλά στο δίκτυο της ΕΔΕΤ) .
Από εκεί και πέρα φεύγεις προς τα έξω από το δίκτυο αυτό , τελευταίο χρόνο έχει κάποια θέματα.

https://mon.grnet.gr/rg/search/edudsl

Κατά : Packet loss και αστάθεια στο Latency (Ping) τις βραδυνές ώρες, μερικά DNS προβλήματα , συχνά DDOS attacks και καμιά φορά πέφτει το WAN Interface και δεν λαμβάνει IP το Router για κάποια λεπτά .

Υπέρ : χαμηλότερο Latency (Ping) σε μεγαλύτερο εύρος Server (το GRNET έχει δωρεάν Peering στα ΙΧ νομίζω, μπορεί να κάνω λάθος) , χαμηλότερος λογαριασμός .

Συνοψίζοντας αν δεν παίζεις competitive First Person Shooters παιχνίδια και κοιτάς την τσέπη σου , σου κάνει .

Best practice βέβαια επειδή είσαι τσάκαλος... Αν έχεις άλλη σύνδεση ΟΤΕ κάπου ή φίλου ή δικιά σου, μπορείς στο Router που έχεις την ΔΙΟΔΟΣ σύνδεση να ορίσεις manualy τα username/password της άλλης σύνδεσης ΟΤΕ ;) . Κάνει κανονικά Authenticate και παίζει χωρίς πρόβλημα, εκτός από σπάνιες περιπτώσεις υπό συγκεκριμένες παραμέτρους.

Το ξέρω , καύλωσες .

absolutegod
12-02-15, 13:32
Βασικά η ποιότητα του χαλκού (γραμμής) είναι σαν να έχεις σύνδεση ΟΤΕ , το ίδιο και τα προφίλ.
Αλλάζει όμως το που τερματίζει το PPP session σου (όχι δηλαδή στον ΟΤΕ αλλά στο δίκτυο της ΕΔΕΤ) .
Από εκεί και πέρα φεύγεις προς τα έξω από το δίκτυο αυτό , τελευταίο χρόνο έχει κάποια θέματα.

https://mon.grnet.gr/rg/search/edudsl

Κατά : Packet loss και αστάθεια στο Latency (Ping) τις βραδυνές ώρες, μερικά DNS προβλήματα , συχνά DDOS attacks και καμιά φορά πέφτει το WAN Interface και δεν λαμβάνει IP το Router για κάποια λεπτά .

Υπέρ : χαμηλότερο Latency (Ping) σε μεγαλύτερο εύρος Server (το GRNET έχει δωρεάν Peering στα ΙΧ νομίζω, μπορεί να κάνω λάθος) , χαμηλότερος λογαριασμός .

Συνοψίζοντας αν δεν παίζεις competitive First Person Shooters παιχνίδια και κοιτάς την τσέπη σου , σου κάνει .

Best practice βέβαια επειδή είσαι τσάκαλος... Αν έχεις άλλη σύνδεση ΟΤΕ κάπου ή φίλου ή δικιά σου, μπορείς στο Router που έχεις την ΔΙΟΔΟΣ σύνδεση να ορίσεις manualy τα username/password της άλλης σύνδεσης ΟΤΕ ;) . Κάνει κανονικά Authenticate και παίζει χωρίς πρόβλημα, εκτός από σπάνιες περιπτώσεις υπό συγκεκριμένες παραμέτρους.

Το ξέρω , καύλωσες .

και παιζουν και οι δυο συνδεσεις με ενα user/pass ταυτοχρονα?

AssVas
12-02-15, 22:21
Ναι 99.9 %

absolutegod
13-02-15, 14:14
επειδη το κοιταω και εγω για φοιτητικο λες να εχω θεμα με το διοδος?

AssVas
16-02-15, 19:11
τι θέμα να έχεις ; Από θέμα γραμμής στατιστικών δεν αλλάζει κάτι από το υπάρχον ΟΤΕ δίκτυο αφού δεν αλλάζεις ζεύγος για τα rest ¨οτι έχουμε πει παραπάνω

absolutegod
16-02-15, 21:25
thanx man!!!!

dimitris17
10-10-15, 13:13
Να σε ρωτησω.. στο πακετο αυτο τί αλλο σου προσφερει; πχ ποσα λεπτα ομιλιας σε σταθερα/κινητα;

daniels_saving_grace
14-03-16, 21:01
Επειδή φοιτητικό VDSL δίνουν μόνο σε 50άρι, τί γίνεται αν στην περιοχή σου υποστηρίζεται το 30άρι άλλα όχι 50άρι; Σου το δίνουν και ό,τι πιάσεις ή δε στο δίνουν καθόλου;

Κοζανίτης
17-03-16, 00:01
Επειδή φοιτητικό VDSL δίνουν μόνο σε 50άρι, τί γίνεται αν στην περιοχή σου υποστηρίζεται το 30άρι άλλα όχι 50άρι; Σου το δίνουν και ό,τι πιάσεις ή δε στο δίνουν καθόλου;
Λογικά μπορεί να μπει το 50άρι απλώς ίσως να μην φτάσεις τα 50.., αν δεν έχεις θέμα βάλε το.

kagelar
25-05-16, 14:08
Μια ερώτηση Δίνεται πλέον το συγκεκριμένο πακέτο από Διοδος και οτε?

AssVas
25-05-16, 21:45
Νομίζω φίλε πως πρέπει να έχει σταματήσει .

alexisnik199111
25-11-16, 12:51
Μια ερώτηση Δίνεται πλέον το συγκεκριμένο πακέτο από Διοδος και οτε?

εδω και 1,5 χρονο σταματησε η συνεργασια διοδος με ΟΤΕ και το χειροτερο πως εγινε πολυ πιο ακριβο

ενω με διοδο ηταν 8 το μηνα adsl εως 24

τωρα εγινε 17,90 το μηνα απαραδεκτοι:mad::mad::mad::mad::mad:


κατα τα αλλα απο θεμα αξιοπιστιας ειναι ακριβως οπως το ειπε ο AssVas

με εξαιρεση οτι εγω προσωπιακ δεν ειχα θεμα με το ping τις βραδυνες ωρες.

Panagioths
25-11-16, 13:05
http://diodos.gsrt.gr/Common/Packages.aspx?f=s
Καμία προσφορά λέει, άρα μέσω ποιού παρόχου το προσφέρουν;

alexisnik199111
25-11-16, 13:08
δεν ειναι αλλος παροχος ο ΟΤΕ ειναι.

απλως οπως ειπε ο AssVass το ppp session τερματιζει στην ΕΔΕΤ και οχι στου οτε (otenet)

Panagioths
25-11-16, 13:23
Περίεργο δεν είναι αυτό; Να τερματίζει το ppp session στο ΕΔΕΤ.

timos71
18-01-17, 16:48
Βασικά η ποιότητα του χαλκού (γραμμής) είναι σαν να έχεις σύνδεση ΟΤΕ , το ίδιο και τα προφίλ.
Αλλάζει όμως το που τερματίζει το PPP session σου (όχι δηλαδή στον ΟΤΕ αλλά στο δίκτυο της ΕΔΕΤ) .
Από εκεί και πέρα φεύγεις προς τα έξω από το δίκτυο αυτό , τελευταίο χρόνο έχει κάποια θέματα.

https://mon.grnet.gr/rg/search/edudsl

Κατά : Packet loss και αστάθεια στο Latency (Ping) τις βραδυνές ώρες, μερικά DNS προβλήματα , συχνά DDOS attacks και καμιά φορά πέφτει το WAN Interface και δεν λαμβάνει IP το Router για κάποια λεπτά .

Υπέρ : χαμηλότερο Latency (Ping) σε μεγαλύτερο εύρος Server (το GRNET έχει δωρεάν Peering στα ΙΧ νομίζω, μπορεί να κάνω λάθος) , χαμηλότερος λογαριασμός .

Συνοψίζοντας αν δεν παίζεις competitive First Person Shooters παιχνίδια και κοιτάς την τσέπη σου , σου κάνει .

Best practice βέβαια επειδή είσαι τσάκαλος... Αν έχεις άλλη σύνδεση ΟΤΕ κάπου ή φίλου ή δικιά σου, μπορείς στο Router που έχεις την ΔΙΟΔΟΣ σύνδεση να ορίσεις manualy τα username/password της άλλης σύνδεσης ΟΤΕ ;) . Κάνει κανονικά Authenticate και παίζει χωρίς πρόβλημα, εκτός από σπάνιες περιπτώσεις υπό συγκεκριμένες παραμέτρους.

Το ξέρω , καύλωσες .

Ξέρουμε αν ισχυει ακομα αυτό... δηλαδη να βαλω username/password απο αλλη συνδεση οτε και να βγαινω μεσω oteglobe στο εξωτερικό;

@ ADSLgr.com All rights reserved.