PDA

Επιστροφή στο Forum : Τηλεφωνία - Router



Redbill
27-09-14, 12:42
Καλησπέρα σε όλους. Πήρα απόφαση να φύγω από forthnet Και να πάω σε Cyta στο πρόγραμμα 2Play που δίνει με 18€ το μήνα. Ήθελα να ρωτήσω πρέπει να αλλάξω το router μου με αυτό που θα μου δώσουν επειδή έχουν τηλέφωνο VOIP? Δηλαδή το τηλ θα παίρνει από το router αν έχω καταλάβει καλά? Γιατί το τελευταίο που θέλω να αλλάξω είναι το router καθώς για εμένα το Α είναι το ιντερνετ

Ευχαριστώ

sweet dreams
27-09-14, 14:29
Δυστυχώς θα το αλλάξεις.

Vtester
27-09-14, 14:33
νομίζω θέλει adapter
http://oollaa.gr/el/unlocked-linksys-spa1001-voip-pstn-phone-adapter-with-fxs--ethernet-port.html?ref=bestprice.gr
ή
http://oollaa.gr/el/unlocked-linksys-spa3000-voip-pstn-phone-adapter-with-fxs--fxo-port.html?ref=bestprice.gr

με το router σου αν δεν υποστηρίζει voip για να έχεις voip με το τηλ σου

περίμενε να σου απαντήσει κάποιος σίγουρα και να δεις αν θέλει ρυθμίσεις και αν τις έχουν τα παιδιά. αν σου πουν οτι κάνουν αυτά τα spa υπάρχουν και στο ebay.

Godian
27-09-14, 14:43
φιλε μου καλησπερα. μπορεις να εχεις το ρουτερ σου. αλλα δε θα εχεις τηλεφωνω καθολου. θα εχεις μονο ιντερνετ.
τωρα αν θελεις το τηλεφωνω. και εχεις περισσοτερες απο μια μπριζες τηλεφωνου μεσα στο σπιτι,θα πρεπει να αντιστεψεις το σημα του τηλεφωνου στη θεση voip του ρουτερ προς τις αλλες μπριζες του σπιτιου.
εαν οχι και θελεις μονο μια συσκευη απλα συνδεεις το τηλεφωνο σου πανω στο ρουτερ και με καλωδιο το πας οπου θελεις
παντα με το ρουτερ της cyta στη δευτερη επιλογη

Panosgep
28-09-14, 22:26
Καλησπέρα σε όλους. Πήρα απόφαση να φύγω από forthnet Και να πάω σε Cyta στο πρόγραμμα 2Play που δίνει με 18€ το μήνα. Ήθελα να ρωτήσω πρέπει να αλλάξω το router μου με αυτό που θα μου δώσουν επειδή έχουν τηλέφωνο VOIP? Δηλαδή το τηλ θα παίρνει από το router αν έχω καταλάβει καλά? Γιατί το τελευταίο που θέλω να αλλάξω είναι το router καθώς για εμένα το Α είναι το ιντερνετ

Ευχαριστώ

Η Cyta θα σου δώσει δικό της ρούτερ το οποίο είναι αναγκαίο να χρησιμοποιήσεις αν θέλεις τηλέφωνο.
Από εκεί και πέρα μπορείς να το κάνεις bridge με το δικό σου ρούτερ (καλώδιο ethernet από το ένα στο άλλο) και να χρησιμοποιείς το Zyxel για την διαχείρηση του ιντερνετ.

Redbill
03-10-14, 21:04
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά. Τελικα μου έκανε έκπτωση η forthnet και έμεινα εδώ που είμαι με το router που θέλω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.