PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασφαλής επεξεργασία εγγράφου word



alexgk
28-09-14, 07:36
Έχω κάποιους κωδικούς σε sites (τραπεζών, paypal, ebay, amazon κλπ) καθώς και τα εναλλακτικά emails και γενικά πληροφορίες που τις έχω γραμμένες σε χαρτί φοβούμενος μην μπει κανένα malware όπως μπήκε πριν λίγο καιρό ένα keyloger.
Πως μπορώ με ασφάλεια να δημιουργήσω ένα έγγραφο word στο οποίο να έχω αποθηκευμένα αυτά τα δεδομένα; Δεν γνωρίζω από κρυπτογράφηση αλλά ένας τρόπος είναι αυτός από όσο γνωρίζω.
Μπορεί κάποιος όταν θα έχω ανοιχτό το έγγραφο word και θα το ενημερώνω να υποκλέπτει τα δεδομένα μου; Αν ναι πως γίνεται να το ενημερώνω χωρίς να μου υποκλέπτει όσα γράφω;

kasadi
28-09-14, 07:40
Βαλτα σε ένα πρόγραμμα όπως το keepass(Πρόγραμμα διαχείρισης κωδικών που τα κρυπτογραφει κιόλας) που έχει και αυτόματη πληκτρολόγηση(προστατεύει από keyloggers)

stelakis1914
28-09-14, 20:45
Με την σειρά μου να προτείνω κι εγώ το παρόμοιο LastPass. Αν μάθεις να ζεις με αυτό δεν θα το αλλάζεις με τίποτα!

emmstra
28-09-14, 22:46
Με την σειρά μου να προτείνω κι εγώ το παρόμοιο LastPass. Αν μάθεις να ζεις με αυτό δεν θα το αλλάζεις με τίποτα!
Είμαστε σίγουροι ότι οι κωδικοί μας δεν στέλνονται σε αυτές τις εταιρείες για κάποια άλλη χρήση; μέσω αυτών των προγραμμάτων;

alexgk
28-09-14, 23:19
Ευχαριστώ για τη βοήθεια. Θα προσπαθήσω να μάθω το keep pass ;)

stelakis1914
29-09-14, 00:56
Σίγουρος δεν μπορείς να είσαι για τίποτα στο διαδίκτυο. Η εταιρεία πάντως παρουσιάζει ένα κύρος και το ότι είναι μια εφαρμογή που έχει στόχο την εμπορική διάθεση (στις φορητές συσκευές μόνο) δείχνει ότι δεν είναι ουρανοκατέβατη.

alexgk
29-09-14, 15:21
Βαλτα σε ένα πρόγραμμα όπως το keepass(Πρόγραμμα διαχείρισης κωδικών που τα κρυπτογραφει κιόλας) που έχει και αυτόματη πληκτρολόγηση(προστατεύει από keyloggers)


Με την σειρά μου να προτείνω κι εγώ το παρόμοιο LastPass. Αν μάθεις να ζεις με αυτό δεν θα το αλλάζεις με τίποτα!

Έχω περισσότερο χρόνο να απαντήσω. Το KeepAs μπορεί να κρυπτογραφήσει και αρχεία την ώρα που τα επεξεργάζομαι; Είδα πως έχει πολλά plugins αλλά δε βρήκα κάτι προς αυτό που θέλω.
Stelaki πλέον χρησιμοποιώ το Last Pass σε συνδυασμό με εικονικό πληκτρολόγιο και είμαι ευχαριστημένος.

NoMoreDos
29-09-14, 15:47
Και το εικονικό πληκτρολόγιο με της ίδιες εντολές στέλνει τα γράμματα εκεί που πρέπει να πάνε,θα πρέπει να βάλεις κάποιο key scrambler ή anti keylogger .

A.N.T.
29-09-14, 15:59
Γράψε τους κωδικούς σε ένα απλό .txt αρχείο το οποίο θα ανοίγεις/σώζεις/κρυπτογραφείς κλπ μέσα από ένα live CD.
Και οι τραπεζικές συναλλαγές μπορούν να γίνονται με τον ίδιο τρόπο (μέσω live CD).

Mόνον το live CD είναι 100% σίγουρο ότι δεν είναι μολυσμένο και δεν μπορεί να μολυνθεί
Έτσι δεν μπορούν να σου υποκλέψουν τίποτε.

alexgk
29-09-14, 23:20
Και το εικονικό πληκτρολόγιο με της ίδιες εντολές στέλνει τα γράμματα εκεί που πρέπει να πάνε,θα πρέπει να βάλεις κάποιο key scrambler ή anti keylogger .

Nomoredos βρήκες ακριβώς αυτό που ήθελα!! Έβαλα το Scrambler (http://download.cnet.com/KeyScrambler-Personal/3000-2144_4-10571274.html) που ενώ δακτυλογραφώ κάνει κρυπτογράφηση. Στο keepass έχει ένα πεδίο για να κρατήσω σημειώσεις. Εκεί θέλω να βάλω εναλλακτικό email, τηλ κλπ.
Έχει βέβαια και anti keyloggers με χρήματα αλλά.....Πιστεύω πως το keepass και το scrambler θα με προστατεύσουν περισσότερο με πριν που δεν τα είχα ;)

ANT θα μπορούσα όπως λες να έχω ένα live ubuntu (που οι εκδόσεις linux είναι πιο ασφαλείς) αλλά το πρόβλημά μου είναι πως δουλεύω ταυτόχρονα και προγράμματα που τρέχουν μόνον σε περιβάλλον windows.....

alexgk
02-10-14, 06:44
Βαλτα σε ένα πρόγραμμα όπως το keepass(Πρόγραμμα διαχείρισης κωδικών που τα κρυπτογραφει κιόλας) που έχει και αυτόματη πληκτρολόγηση(προστατεύει από keyloggers)

Είχα όπως έγραψα παραπάνω το lastpass. Κατέβασα το keypass να το δοκιμάσω. Μιλάμε είναι φοβερό. Μπορεί να σου δημιουργήσει δυνατούς κωδικούς, να βάλεις για προστασία και keyfile, η αυτόματη πληκτρολόγηση, τα plugins, η παραμετροποίηση που δέχεται. Μπορεί και άλλα προγράμματα να τα κάνουν. Δεν το έχω ψάξει πολύ.
Όμως το keepass για τα δικά μου δεδομένα δεν παίζεται. Θέλει λίγο να διαβάσεις κάποια πράγματα και μετά είναι ένα εργαλείο που σε σώζει από πολλά μαμούνια που μπορούν να μπούνε στον υπολογιστή. ΚΑΙ είναι δωρεάν :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.