PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασίες VDSL ?



Σελίδες : [1] 2

__Christos__
28-09-14, 12:57
Καλησπέρα,
Σημερα λοιπον που γύριζα σπιτι, παρατήρησα περιπου στα 1000 μετρα απο το σπιτι μου (αποσταση μεσα απο τους δρόμους) είδα σκαμενους δρόμους που οδηγούσαν σε καφαο οποτε υπέθεσα πως ειναι vdsl.Το καφαο που επισυναπτω στις φωτογραφιες πιστευω πως ειναι το παλιο και θα αλαχτει.Ξερει κανεις αν πραγματικα προκειται για εργασιες vdsl?

Φωτογραφιες:
144704
144705
144707
144708
144709
144710
144711
144712
144713
144714
144715
144716
144717
144718
144719
144720
144721

shocked
28-09-14, 15:06
παντως πολύ σκαψιμο για μια απλη αλλαγη του κουτιου, ισως να βαζουν vdsl

jkoukos
28-09-14, 15:16
Λογικά πρόκειται για την ανακοινωμένη (http://tech.in.gr/news/article/?aid=1231333858) αναβάθμιση των καμπίνων της περιοχής, για παροχή VDSL από αυτές.

matelas
28-09-14, 15:39
Για VDSL είναι.

__Christos__
28-09-14, 16:07
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, μπορεί καποιος να μου απαντησει τις εξης ερωτήσεις ;

1)Αν πραγματικα προκειται για vdsl (που είναι το πιο πιθανον ) ξερετε αν θα με συνδεσουν σε αυτην ή σε καποια αλλη πιο κοντα αυτοματα ή θα πρεπει να κανω κανα τηλέφωνο;
2)Οταν τελειωσει η εγκατάσταση της συγκεκριμένης καμπίνας, θα την ενεργοποιήσουν κατευθείαν ή θα περιμένουν να ολοκληρωθουν παντου τα έργα και μετά? (Το λεω αυτο επειδη η περιοχη αυτη της Θερμη εχει πολυ χαμηλες ταχυτητες οποτε ισως ξεκινησαν απο εδω που εχουμε πιο μεγαλη αναγκη και μετα να παν στο κεντρο της Θερμης)

jkoukos
28-09-14, 16:45
1. Αν κάνεις αίτηση για VDSL και έχει γίνει η αναβάθμιση της καμπίνας που συνδέεται η οικοδομή σου, τότε η παροχή της υπηρεσίας θα γίνεται από αυτήν.
Φυσικά εφόσον την παρέχει ο πάροχός σου. Από καμπίνα δίνουν VDSL μόνο ΟΤΕ, Wind και HOL. Δεν δίνουν Forthnet και Cyta.
Για τις ADSL συνδέσεις δεν θ' αλλάξει κάτι και θα συνεχίσουν να παρέχονται όπως και σήμερα από το αστικό κέντρο.

2. H πρακτική που ακολουθεί ο ΟΤΕ, είναι να δίνεται η υπηρεσία όταν ολοκληρώνεται η αναβάθμιση σε αριθμό καμπίνων μιας περιοχής και όχι σε όλες μαζί. Δεν αρκεί μόνο η αλλαγή της καμπίνας, αλλά και εργασίες εγκατάστασης και ρύθμισης του νέου ενεργού εξοπλισμού, όπως και ηλεκτροδότηση από την ΔΕΗ.
Υπόψη ότι η εμπορική διάθεση της υπηρεσίας μπορεί να πάρει έως και 4 μήνες, λόγω κανονισμού ΕΕΤΤ.

__Christos__
28-09-14, 16:54
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση,

Η καμπινα στη φωτογραφια πρεπει να ειναι η κοντινότερη στο σπιτι μου (απο οτι εχω δει) οποτε λογικα θα πρεπει να παιρνω απο αυτην.Ειχα πει εναν υπαλληλο του ΟΤΕ να με παρει ενα τηλεφωνο μολις γινει διαθεσιμο το vdsl.Το σιτε του οτε δεν εχει ανανεωθει (να λεει π.χ διαθεσιμο το μαρτιο) αλλα καπου ειχα διαβασει οτι δεν το ανανεωνουν σχεδον ποτέ. Αυτο που δεν καταλαβαινω ομως ειναι γιατι δεν τοποθετησαν νεα καμπινα και γιατι εσκαψαν γυρω απο αυτην αν ήταν να τοποθετήσουν καινούργια :hmm: Γινεται να δωσουν vdsl απο τις παλιές καμπινες?

jkoukos
28-09-14, 17:21
Στον κατανεμητή της οικοδομή σου έχει έναν αριθμό της μορφής ΧΧΧ-ΥΥ. Η καμπίνα που συνδέεσαι γράφει απ' έξω τον πρώτο 3ψήφιο αριθμό (ΧΧΧ).

Υπάρχουν 2 ειδών νέες καμπίνες. Αυτές που μπαίνουν κοστούμι πάνω από τις παλιές (χωρίς το μεταλλικό πλαίσιο) οπότε γίνεται χρήση των ήδη υπαρχόντων οριολωρίδων και άλλες που έχουν δικές τους οριολωρίδες. Σε κάθε περίπτωση θα μπει ενεργός εξοπλισμός (DSLAM) που χρειάζεται και ηλεκτρική παροχή.

__Christos__
03-10-14, 17:50
Τοποθετήθηκε τελικα η νεα καμπινα οποτε όντος προκειται για vdsl :clap:
Τωρα που ερχόμουν σπιτι προσεξα οτι εβαλαν κώνους και αρχισαν να σκαβουν στα 100 μετρα απο το σπιτι μου :worthy: !
(Η καμπινα της φωτογραφιας βρισκεται στο 1 χλμ απο το σπιτι μου)
144922

cadworx
04-10-14, 20:41
__Christos__ sorry που παρεμβαίνω στο thread σου αλλά έχω μια σχετική ερώτηση και είπα να μην ανοίξω νέο θέμα για μια διευκρίνηση.
Αυτές τις μέρες βάλανε παρόμοια καμπίνα στα ~100μ από το σπίτι μου. Με πρόβλημάτισε όμως αυτό που είπε ο jkoulos:

...Από καμπίνα δίνουν VDSL μόνο ΟΤΕ, Wind και HOL. Δεν δίνουν Forthnet και Cyta....
Αυτή τη στιγμή είμαι με Cyta και δεν καλύπτομαι από vdsl. Προκειμένου να αποκτήσω vdsl θα πρέπει να αλλάξω πάροχο σε OTE, Wind ή HOL;

jkoukos
04-10-14, 20:57
Μέχρι σήμερα (και για καιρό ακόμη) μόνο αυτοί οι 3 δίνουν VDSL από τις νέες καμπίνες.
Άρα υποχρεωτικά θα πας σε έναν από αυτούς.

cadworx
04-10-14, 21:00
Σε ευχαριστώ jkoukos!

__Christos__
06-10-14, 17:24
Παιδια, σημερα που ηρθα σπιτι ειδα δυο αναπαντητες απο το 1305 (βρηκα οτι ειναι το τηλεφωνικο κεντρο του ΟΤΕ με ηχογραφημένα μηνυματα).Ειδα στο ιντερνετ οτι το συγκεκριμενο νουμερο ειναι για την υπενθυμιση εξοφλησης λογαριασμων ή κατι τετοιο αλλα ολοι οι λογαριασμοι του ΟΤΕ ειναι εξοφλημενοι, υπαρχει περιπτωση να ειναι καμια ενημερωση για εργασιες?
Οταν θα ενεργοποιηθει το vdsl στην περιοχη μου θα με παρουν απο αυτο το τηλεφωνο ή απο το 13888?
Δεν δοκιμασα να ξαναπαρω σάυτο το τηλ , αν το κανω θα βγαλει καποιο μηνυμα?

sharky
16-10-14, 22:30
ίσως είναι για ενημέρωση σχετικά με την διαθεσιμότητα του VDSL στη γραμμή σου

Catchphrase
17-10-14, 09:43
Οταν θα ενεργοποιηθει το vdsl στην περιοχη μου θα με παρουν απο αυτο το τηλεφωνο ή απο το 13888?

Εμένα πάντως, το νούμερο που εμφανίστηκε όταν με πήραν για προσφορά μετάβασης σε vdsl, ήταν το 13888. (ναι πληρώνω 1 ευρώ το μήνα για αναγνώριση :down::evil::cry:)

__Christos__
17-10-14, 19:19
Απο το 13888 δεν με εχουν παρει ακομα τηλεφωνο αλλα αφου αρχισαν τις εργασεις καποια στιγμη θα με παρουν :P Και μια που ξανανοιξατε το θεμα παιδια,
εχω δυο ακομα ερωτησεις:

1)Οταν πρωτοαρχισαν οι εργασιες ειχαν τοποθετησει κωνους στα 100 μετρα απο το σπιτι μου που οδηγουσαν σε μια καμπινα, μετα τα παρατησαν και εκτοτε δεν εχουν ξαναερθει, το μετεθεσαν για αργοτερα ή το ακυρωσαν (Γινεται να αφησουν μερικες καμπινες τις περιοχης ετσι οπως ειναι?)
2)Το κεντρο της Θερμης εχει γεμισει με πολλες νεες καμπινες vdsl , υπερβολικα πολλες (σχεδον βλεπεις μια σε καθε στενο..)Αυτο ειναι λογω του οτι η Θερμη δεν εχει αστικο κεντρο?

Υ.Γ
Θα προσπαθησω να ανεβασω μερικες φωτογραφιες απο το κεντρο της θερμης , ετσι ωστε να ενημερώνονται όσοι ενδιαφερονται ή ειναι απο την περιοχη

__Christos__
31-10-14, 21:08
Καλησπερα και παλι,

Πριν απο 2 μερες ετσι οπως γυριζε ο πατερας μου σπιτι μου ειπε οτι ειδε τους τεχνικους του ΟΤΕ να εχουν ανοιξει την καμπινα και να εγκαθιστουν εξοπλισμο σε αυτην. Ξέρετε ποσο χρονο περιπου θα παρει για την ενεργοποιηση των καμπινων ; (Υποθέτοντας οτι εχει παρει αδεια απο την ΕΕΤΤ για την εμπορικη διαθεση της υπηρεσιας) Επίσης, η καμπινα που βρισκεται πιο κοντα σε εμενα απο οτι εχω δει ειναι στα 1100 μετρα.Δεδομενου οτι η αποσταση απο την καμπινα ειναι πανω απο 1 χλμ, υπαρχει περιπτωση να μη μου δωσουν vdsl ; Τελος, σε αποσταση 1100 μετρων (δλδ ~15 attenuation με βαση το calculator) υπαρχει περιπτωση για 50αρα vdsl ή το ξεχναω;

Ευχαριστώ

fearhome21
01-11-14, 02:30
Καλησπερα και παλι,

Πριν απο 2 μερες ετσι οπως γυριζε ο πατερας μου σπιτι μου ειπε οτι ειδε τους τεχνικους του ΟΤΕ να εχουν ανοιξει την καμπινα και να εγκαθιστουν εξοπλισμο σε αυτην. Ξέρετε ποσο χρονο περιπου θα παρει για την ενεργοποιηση των καμπινων ; (Υποθέτοντας οτι εχει παρει αδεια απο την ΕΕΤΤ για την εμπορικη διαθεση της υπηρεσιας) Επίσης, η καμπινα που βρισκεται πιο κοντα σε εμενα απο οτι εχω δει ειναι στα 1100 μετρα.Δεδομενου οτι η αποσταση απο την καμπινα ειναι πανω απο 1 χλμ, υπαρχει περιπτωση να μη μου δωσουν vdsl ; Τελος, σε αποσταση 1100 μετρων (δλδ ~15 attenuation με βαση το calculator) υπαρχει περιπτωση για 50αρα vdsl ή το ξεχναω;

Ευχαριστώ

φιλε κρατα ενημερωμένο το thread γιατί με ενδιαφέρει το μονο που θα με ξενερώσει απίστευτα είναι ότι άμα εσύ έχεις διαθεσιμότητα γρηγορότερα από εμενα (ρόδο μένω) γιατί έχω μια καμπίνα vdsl έξω απτό σπίτι μου ακριβώς και εδώ και 6-7 μήνες είναι σε λειτουργία γιατί ακούω ανεμιστηράκια όταν πάω κοντά.. έχει βγει και δελτίο τύπου να λέει ότι η ρόδος μέχρι τέλος οκτωμβρίου θα πάρει vdsl (που είναι?)

sharky
01-11-14, 21:25
Καλησπερα και παλι,

Πριν απο 2 μερες ετσι οπως γυριζε ο πατερας μου σπιτι μου ειπε οτι ειδε τους τεχνικους του ΟΤΕ να εχουν ανοιξει την καμπινα και να εγκαθιστουν εξοπλισμο σε αυτην. Ξέρετε ποσο χρονο περιπου θα παρει για την ενεργοποιηση των καμπινων ; (Υποθέτοντας οτι εχει παρει αδεια απο την ΕΕΤΤ για την εμπορικη διαθεση της υπηρεσιας) Επίσης, η καμπινα που βρισκεται πιο κοντα σε εμενα απο οτι εχω δει ειναι στα 1100 μετρα.Δεδομενου οτι η αποσταση απο την καμπινα ειναι πανω απο 1 χλμ, υπαρχει περιπτωση να μη μου δωσουν vdsl ; Τελος, σε αποσταση 1100 μετρων (δλδ ~15 attenuation με βαση το calculator) υπαρχει περιπτωση για 50αρα vdsl ή το ξεχναω;

Ευχαριστώ

μάλλον δεν είναι η δική σου καμπίνα αυτή και αν δεν είναι, δεν μπορείς να πάρεις με καμία κυβέρνηση. Δες αν γράφει κάποιο τριψήφιο αριθμό πάνω της ή πάνω στα κουτιά στις κολόνες του ΟΤΕ εκεί γύρω και τσέκαρε αν είναι ο ίδιος αριθμός με το κουτάκι από την κολόνα που παίρνει γραμμή ο χώρος σου. Αν το κουτί σου γράφει τον αριθμό της καμπίνας (τα τρία πρώτα ψιφία) τότε είσαι συνδεμένος σε αυτή.

__Christos__
13-11-14, 19:27
Παιδια οι εργασιες φαίνεται πως εχουν τελειωσει εδω και καμια εβδομαδα η περισσοτερο αλλα δεν με εχουν παρει ακομα τηλεφωνο και το σιτε του οτε δε δειχνει τιποτα διαφορετικο.Να παρω τηλεφωνο στο 13888 ή να περιμενω να με παρουν αυτοι?

Catchphrase
13-11-14, 19:55
Δε χάνεις τίποτα να κάνεις μια προσπάθεια. Μόνο κερδισμένος μπορείς να βγεις. Καλή τύχη.:oneup:

__Christos__
13-11-14, 20:16
Δε χάνεις τίποτα να κάνεις μια προσπάθεια. Μόνο κερδισμένος μπορείς να βγεις. Καλή τύχη.:oneup:

Δεν απαντάει κανένας :p

georgios76
15-11-14, 12:20
Πήγα με κάποιο τεχνικό στο καφάο γιαια αλλαγή καλοδιοση πριν 2 εβδομάδες. Εκει είχε γίνει αλλαγή τις καμπίνας και εξοπλισμό ΟΜΟΣ να ξέρεις ότι η κάρτες VDSL δεν έχουν τοποθετηθεί ακόμα μέσα τις καμπίνες .. Μέχρι τέλος του χρόνου σίγουρα. Το μόνο που είναι να κάνουν είναι να εγκαταστήσουν σε όλες τις καινούργιες καμπίνες τις κάρτες VDSL και να συνδεθούν με τα Module Τίς όπτικες ίνες που είναι ήδη μέσα.

Φαντάσου με όλες τις καινούργιες καμπινες πόσες πρέπει να γίνει αυτό με τα Τεστ ...

__Christos__
29-11-14, 19:37
Ξανανοιγω το θέμα θέτοντας τις εξείς ερωτήσεις:

1) Τοσο καιρο η καμπινα κοντα στην περιοχη μου ηταν τοποθετημενη αλλα δεν ειχε πανω τις καποιο αριθμο.Σημερα που πέρασα παρατήρησα οτι στην καμπινα τοποτεθηκε ο 3ψηφιος αριθμος.Αυτο σημαινει πως η καμπινες ειναι σχεδον ετοιμες για χρήση?

Στον κατανεμητή της οικοδομή σου έχει έναν αριθμό της μορφής ΧΧΧ-ΥΥ. Η καμπίνα που συνδέεσαι γράφει απ' έξω τον πρώτο 3ψήφιο αριθμό (ΧΧΧ).
2)Κοίταξα σημερα και βρήκα αυτο το κουτι το οποιο υποθέτω πως ειναι ο κατανεμητής.Δεν γραφει καποιον αριθμο πανω..
147762
3)Συμφωνα με τα διαφορα site που εψαξα ο ΟΤΕ ελεγε πως η διαθεσιμοτητα του vdsl στη θερμη θα γινοταν εντος του 2014.Ειναι 29 Νοεμβριου... Θα το ενεργοποιησουν μεχρι το τελους του χρονου , ή ηταν λογια του αερα;

sharky
30-11-14, 00:51
Ξανανοιγω το θέμα θέτοντας τις εξείς ερωτήσεις:

1) Τοσο καιρο η καμπινα κοντα στην περιοχη μου ηταν τοποθετημενη αλλα δεν ειχε πανω τις καποιο αριθμο.Σημερα που πέρασα παρατήρησα οτι στην καμπινα τοποτεθηκε ο 3ψηφιος αριθμος.Αυτο σημαινει πως η καμπινες ειναι σχεδον ετοιμες για χρήση?

2)Κοίταξα σημερα και βρήκα αυτο το κουτι το οποιο υποθέτω πως ειναι ο κατανεμητής.Δεν γραφει καποιον αριθμο πανω..
147762
3)Συμφωνα με τα διαφορα site που εψαξα ο ΟΤΕ ελεγε πως η διαθεσιμοτητα του vdsl στη θερμη θα γινοταν εντος του 2014.Ειναι 29 Νοεμβριου... Θα το ενεργοποιησουν μεχρι το τελους του χρονου , ή ηταν λογια του αερα;

Για να μην έχει αριθμό πάνω πάει να πει ότι είναι υπο-κατανεμητής. Ακολούθα το μάυρο καλώδιο και θα σε οδηγήσει στον κεντρικό που θα έχει και αριθμό πάνω.

__Christos__
30-11-14, 15:42
Για να μην έχει αριθμό πάνω πάει να πει ότι είναι υπο-κατανεμητής. Ακολούθα το μάυρο καλώδιο και θα σε οδηγήσει στον κεντρικό που θα έχει και αριθμό πάνω.

Το κουτι της φωτογραφιας βρισκεται εξω απο το σπιτι μεσα σε ενα κλειστο μεταλλικο ντουλαπι.Το μαυρο καλωδιο δεν οδηγει πουθενα και ειναι κομμενο (δεν φαινεται στη φωτογραφια).Το θεμα ομως ειναι οτι πανω απο αυτο το μεταλλικο ντουλαπι ειναι ενας σωληνας μεσα στο οποιον καταληγει το καλωδιο που ερχεται απο την κολώνα του οτε...(οποτε λογικα αυτος ειναι ο κεντρικος κατανεμητης)
Μεσα στο σπιτι (μονοκατοικια) δεν υπαρχει πουθενα καποιο αλλο κουτι , ουτε σε καποιο τειχο..Υπαρχει περιπτωση να μην εγραψαν τον αριθμο οι τεχνικοι του οτε.. :hmm: ??

sharky
30-11-14, 23:03
η κολώνα του ΟΤΕ μπορεί να έχει κατανεμητή πάνω της. Κοίτα εκεί για αριθμό διαφορετικά δες κάπου αλλού που μπορεί να στέλνει καλώδιο αυτή ή κάποια άλλη κολόνα για να δεις τον αριθμό.
Να μην το έγραψαν δύσκολο, να έχει ξεθωριάσει πιο πιθανό.
147805

jkoukos
30-11-14, 23:05
Μπορεί να είναι γραμμένος και μέσα στο κουτί.

__Christos__
07-12-14, 18:34
Επιστρέφω με συνταρακτικά νεα!

Ακολοθουθώντας τη συμβουλη του sharky καταφερα να βρω τον αριθμο της καμπινας (409).Εψαξα λοιπον να τη βρω.Η καμπινα μου λοιπον ειναι αυτη της φωτογραφιας( φωτο του google earth).Υπαρχει ομως ενα προβλημα...
Η καμπινα, σε αντιθεση με αλλες στα 500 μετρα απο αυτην που εχουν αλλαχτει, εχει παραμεινει η ίδια.Ο λογος που γινεται αυτο ειναι επειδη στο συγκεκριμένο σημειο βρέθηκαν αρχαια!!!!!!!!!! (Μα ποσο γκαντεμια ).To συγκεκριμενο σημειο του δρομου ειναι το μονο σημειο που δεν εχει διανοιχθει λογω των αρχαιων.Οποτε ρωταω το εξης:
τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις..?
Ολες οι αλλες καμπινες της Θερμης εχουν αντικατασταθει ή εχουν τοποθετηθει κανουργιες διπλα στις παλιες.Εξαιρεση αποτελει μονο αυτη στην οποια ανηκω!
148145

sharky
07-12-14, 19:50
Επιστρέφω με συνταρακτικά νεα!

Ακολοθουθώντας τη συμβουλη του sharky καταφερα να βρω τον αριθμο της καμπινας (409).Εψαξα λοιπον να τη βρω.Η καμπινα μου λοιπον ειναι αυτη της φωτογραφιας( φωτο του google earth).Υπαρχει ομως ενα προβλημα...
Η καμπινα, σε αντιθεση με αλλες στα 500 μετρα απο αυτην που εχουν αλλαχτει, εχει παραμεινει η ίδια.Ο λογος που γινεται αυτο ειναι επειδη στο συγκεκριμένο σημειο βρέθηκαν αρχαια!!!!!!!!!! (Μα ποσο γκαντεμια ).To συγκεκριμενο σημειο του δρομου ειναι το μονο σημειο που δεν εχει διανοιχθει λογω των αρχαιων.Οποτε ρωταω το εξης:
τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις..?
Ολες οι αλλες καμπινες της Θερμης εχουν αντικατασταθει ή εχουν τοποθετηθει κανουργιες διπλα στις παλιες.Εξαιρεση αποτελει μονο αυτη στην οποια ανηκω!
148145

Πω πω φίλε πραγματικά μεγάλη γκαντεμιά.
Δυστυχώς το πράγμα μπορεί να κολλήσει για αρκετό καιρό. Σαν λύση θα μπορούσε ο ΟΤΕ να βάλει κατεξέρεση DSLAM πάνω από την καμπίνα αλλά θα υπάρχει πάλι πρόβλημα στο σκάψιμο της οπτικής ίνας και στη θεμελίωση της κολόνας ηλεκτροδότησης.
Εναλλακτικά και πιο πιθανά είναι να μεταφερθεί το ΚΑΦΑΟ λίγο πιο μακριά από τα αρχαία, εκτός αν και πάλι κολλάμε στο σκάψιμο.

Εφοδιάσου με υπομονή λοιπόν και συμπλήρωσε αν θες την φόρμα επικοινωνίας από το site του OTE (link κάτω δεξιά), επέλεξε "Τεχνικές Πληροφορίες" και ζήτα να προωθηθεί το μήνυμα σου στο αρμόδιο τμήμα και ρώτα τους τι γίνεται με την περίπτωση σου. Περίγραψε τους την κατάσταση. Απάντηση θα πάρεις σε κάνα μήνα.
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να μάθεις ποιος είναι υπεύθυνος για την παύση των έργων και να ερευνήσεις αν υπάρχουν εναλλακτικές. Μπορεί η αρχαιολογική υπηρεσία να σε βοηθήσει.

Πολύ κρίμα να κολλήσει το έργο εκεί, πόσο μάλλον αν τελικά δεν υπάρχουν αρχαία στην περιοχή που πιάνει η καμπίνα.

jkoukos
07-12-14, 20:02
Σαν λύση θα μπορούσε ο ΟΤΕ να βάλει κατεξέρεση DSLAM πάνω από την καμπίνα αλλά θα υπάρχει πάλι πρόβλημα στο σκάψιμο της οπτικής ίνας και στη θεμελίωση της κολόνας ηλεκτροδότησης.
Αν θυμάμαι καλά, από άλλο νήμα, τα DSLAM που είναι "καπέλο" πάνω από τις παλιές καμπίνες δεν χρειάζονται σύνδεση με την ΔΕΗ καθώς τηλετροφοδοτούνται από το δίκτυο χαλκού.
Βέβαια παραμένει το πρόβλημα των εργασιών για πέρασμα της οπτικής ίνας.

__Christos__
07-12-14, 20:26
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.
Προς το παρων λεω να μην ασχοληθω και να τους αφησω μεχρι το τελος του χρονου (Υποτιθεται μεχρι τοτε ειναι η διορια ελευσης του vdsl στη Θερμη) μηπως και βρουν ακρη με το δήμο.Υπαρχουν δυο καμπινες στα 600 μετρα η καθεμια απο την καμπινα.Υπαρχει περιπτωση να μπορεσει να παρει vdsl απο εκεινες χωρις να μεσολαβησει οπτικη ινα?
148152

sharky
07-12-14, 20:33
πρακτικά δεν γίνεται, αλλά και να έμπαιναν στην διαδικασία, θα έπρεπε να κάνουν χωματουργικές εργασίες άρα ερχόμαστε στο αρχικό σημείο.

Η μόνη "πατέντα" που μπορείς να κάνεις είναι να μεταφέρεις την γραμμή σου σε κάποιον που εξυπηρετείται από καμπίνα VDSL και να κάνεις ασύρματη ζεύξη από το σπίτι σου στο δικό από την οποία να περνάς και το τηλέφωνο μέσω voip.
Είναι λίγο τραβηγμένο, αλλά η μόνη "λύση" αν δεν σου αναβαθμίσουν την καμπίνα.

__Christos__
01-01-15, 14:03
Χρονια πολλα και καλη χρονία ! Ευτιχισμένο το νέο έτος!!

Εστω και χωρις vdsl...


ενώ μέχρι το τέλος της χρονιάς (2014) σκοπεύουμε να διαθέσουμε εμπορικά VDSL από 150 νέα κέντρα και περίπου 1.000 νέες υπαίθριες καμπίνες σε περιοχές της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης, όπως Κηφισιά, Καλαμάκι, Ψυχικό, Αγία Παρασκευή και Ωραιόκαστρο και Θέρμη
148899

__Christos__
04-01-15, 18:49
Εφεραν τελικα καινουργια καμπινα παρολο που δεν υπαρχει ακομα δρομος !!! :worthy:

Παρεθέτω μερικές φωτογραφίες:
148989148990148991148992148993
148994
Ερώτησεις: 1)Την παλια την καμπίνα γιατι δεν την αφαίρεσαν;
2) Δεδομένου οτι το vdsl επρεπε να εχει ερθει ηδη απο το Δεκεμβριο και οτι ολα αυτα που βλεπετε στις φωτογραφιες εγιναν μεσα σε ενα πρωινο, ποτε πιστευετε περιπου οτι θα εχουν ολοκληρωθει πληρως οι εγρασιες;
Την απαντηση την εδωσε ο φιλος απο εδω http://www.adslgr.com/forum/threads/769483-HCN-Helenic-Cable-Network?p=5580248#post5580248 .Τελικα ολα ειναι θεμα της ΔΕΗ..

__Christos__
11-01-15, 14:57
Επισυνάπτω μερικές ακόμα φωτογραφίες
149263149265149266

Η παλαια καμπινα αφαιρεθηκε και οι γραμμες πρεπει να μεταφέρθηκαν στην καινούργια αφου την ημερα που δουλευαν οι τεχνικοι , δεν ειχαμε τηλεφωνο ολο το πρωϊ.Ξέρει κανεις ποσο περιπου θα παρει για να ηλεκτροδοτήσει η ΔΕΗ την νεα καμππίνα;
(Να σημειώσω πως η τρυπα για την οπτικη ινα δεν εχει σκεπαστει , προφανως για να περαστουν τα καλώδια απο τη ΔΕΗ; )

mike_871
11-01-15, 15:10
σε 1 μηνα λογικα (μεχρι να γινουν ολες οι δοκιμες)

__Christos__
11-01-15, 17:38
Ευχαριστώ πολυ για την απαντηση :)

- - - Updated - - -

Να ρωτήσω και κάτι άλλο, στα ~900 μετρα απο την καμπίνα που είμαι , μπορω να έχω 50αρι vdsl ή το ξεχνάω;

mike_871
11-01-15, 18:21
το πολυ να πιανεις 30 .γιατι τοσο μακρια απο το καφαο?

__Christos__
11-01-15, 18:22
Τι να σου πω φιλε μου , δεν εχω ιδεα.Ο κατανεμητης της κολόνας του ΟΤΕ 409 εγραφε και η 409 ειναι 900 μετρα απο το σπιτι μου..

mike_871
11-01-15, 18:24
ειναι αραιοκατοικημενα?

__Christos__
11-01-15, 18:28
Περιπου.Εκει που εχει τοποθετηθει η καμπινα μονο 2 , 3 σπιτια υπαρχουν.Εκει που μενω εγω ειναι τιγκα στις μεζονετες ...

- - - Updated - - -

Νομιζω πως το προβλημα βρισκεται στο γεγονος οτι μεταξυ της περιοχης μου και της καμπινας παρεμβαλλεται ενα μισογκρεμισμενο γεφυρακι...Η μια κολονα του ΟΤΕ ειναι στη μια μερια και η αλλη στην απεναντι και ετσι παιρναει ο χαλκος αλλα δεν νομιζω να μπορει να γινει το ιδιο με οπτικη ινα

mike_871
11-01-15, 18:30
γινεται να περασει και η οπτικη ινα απο αερος αλλα αν δεν υπαρχουν αλλα καφαο δεν πιστευω να προσθεσουν

sharky
19-01-15, 00:44
άντε καλορίζικη!

Κρίμα για τα 900μέτρα, ίσως όμως η καλωδίωση σου να είναι από άλλη διαδρομή συντομότερη από αυτή που υποθέτεις άρα μην απογοητεύεσαι.
Όπως και να έχει το ιντερνετ σου θα πάρει κατά πολύ τα πάνω του.

__Christos__
21-01-15, 16:37
άντε καλορίζικη!




Κρίμα για τα 900μέτρα, ίσως όμως η καλωδίωση σου να είναι από άλλη διαδρομή συντομότερη από αυτή που υποθέτεις άρα μην απογοητεύεσαι.
Όπως και να έχει το ιντερνετ σου θα πάρει κατά πολύ τα πάνω του.




Ευχαριστώ , αν και εχουμε ακομα!
Οι εργασιες της ΔΕΗ φαινεται πως εχουν σχεδον τελειωσει πανω κατω στο κεντρο της Θερμης (Μιλαμε για πολυ σκαψιμο!) οποτε λογικα θα ερθουν και σε εμας που ειμαστε λιγο πιο εξω.Λογικα αρχες Φεβρουαριου πιστευω να εχουν τελειωσει...Οσον αφορα τωρα την αποσταση ειναι μονο ενας δρομος οποτε σιγουρα ειναι τοσο , αντε καμια αποκλιση 30-50 μετρα (Αν πηγαινε απο αλλου θα εκανε κυκλο , οποτε θα μιλουσαμε για 1500+ μετρα :p ).Anyway, απο την απιστευτα γρηγορη ταχυτατα των 3,45 mbps σιγουρα θα ειναι καλυτερα!

__Christos__
20-03-15, 14:09
Λοιπον επιστρεφω με νεα,

Πριν απο 10 μερες πηγα στο Γερμανο και ρωτησα για vdsl και ο υπαλληλος μου ειπε πως ο ιδιος που εμενε κεντρο θερμη ενεργοποιηθηκε απο καμπινα και εινα θεμα της ΔΕΗ να ηλεκτροδοτησει την καμπινα που ανήκω.Τις προαλλες λοιπον ειδα καποιους να δουλευουν στην καμπινα και το πιθανότερο να την ηλεκτροδοτουν (Καθως ηταν το δευτερο σκαψιμο στη καμπινα) και δυο μερες αργοτερα καλυψαν ολες τις τρυπες με τα καλωδια που ειχαν ινες και λοιπα.Αυτο εγινε πριν απο τρεις μερες.Σημερα λοιπον ειδα στο site του οτε οτι η διαθεσιμότητα αλλαξε και πηγε απο μη διαθεσιμο σε διαθεσιμο τον Ιουνιο! Δηλαδη ενω αυτος στο κεντρο εχει ενεργοποιηθει κανονικα , εγω που μενω λιγο πιο εξω θα πρεπει να περιμενω μεχρι τον Ιουνιο? Υπαρχει καποιος τροπος μιας και μου φαινεται οτι η καμπινες ειναι πληρως λειτουργικες να εχω διαθεσιμότητα πιο πριν απο τον Ιουνιο?.Υπαρχει επισης περιπτωση λογω του οτι ειναι υπαλληλος του Γερμανου να συνδεθηκε για να κανουν τεστ και λοιπα στη συνδεση οπως αναφερε ο mike πιο πανω?

jkoukos
20-03-15, 14:24
Από τη στιγμή που πήρε ρεύμα (αν έχει πάρει), πρέπει να γίνουν ρυθμίσεις και έλεγχοι λειτουργίας της καμπίνας. Αυτό παίρνει χρόνο.
Δεν ενεργοποιούνται όλες οι καμπίνες μαζί, αλλά ανά ομάδες μιας περιοχής του αστικού κέντρου, όταν ολοκληρωθούν όλες οι εργασίες-έλεγχοι.
Από το ξεκίνημα των εργασιών αναβάθμισης της καμπίνας και μέχρι να δοθεί σε υπηρεσία, χρειάζεται να περάσουν έως και 6 μήνες. Συνήθως ολοκληρώνονται στους 4. Αλλά υπάρχουν και απρόβλεπτες καταστάσεις.

__Christos__
20-03-15, 14:57
Από τη στιγμή που πήρε ρεύμα (αν έχει πάρει), πρέπει να γίνουν ρυθμίσεις και έλεγχοι λειτουργίας της καμπίνας. Αυτό παίρνει χρόνο.
Δεν ενεργοποιούνται όλες οι καμπίνες μαζί, αλλά ανά ομάδες μιας περιοχής του αστικού κέντρου, όταν ολοκληρωθούν όλες οι εργασίες-έλεγχοι.
Από το ξεκίνημα των εργασιών αναβάθμισης της καμπίνας και μέχρι να δοθεί σε υπηρεσία, χρειάζεται να περάσουν έως και 6 μήνες. Συνήθως ολοκληρώνονται στους 4. Αλλά υπάρχουν και απρόβλεπτες καταστάσεις.

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση,
Απλα επειδη η καμπινα τοποθετηκε το Δεκεμβριο, και το δελτιο τυπου ελεγε μεχρι το τελος του 2014 θα γινει διαθεσιμο, απογοητευτικα οταν ειδα οτι θα ειναι διαθεσιμο τον Ιουνιο.Επισης, επειδη κατα καιρους ακουω οτι το site του Οτε αργει και ατομα ενεργοποιουνται πιο γρηγορα απο τις προθεσμιες, υπαρχει περιπτωση αν παρω τηλεφωνο στο 13888 πχ σε δυο βδομαδες να μου πουν οτι ειναι διαθέσιμο? Και κατι τελευταιο, αν μεχρι να ενεργοποιηθει το vdsl παω απο 4αρι σε 24αρι υπαρχει περιπτωση να με συνδεσουν στην καμπινα για να παω τουλαχιστον απο τα 3 στα 14 mbps?

- - - Updated - - -

Μολις εβαλα τη διευθυνση μου στη wind και μου βγαζει οτι εινα διαθεσιμο για αγορα , ειδα επισης και αυto:

πό το site του OTE μου βγάζει διαθέσιμο τον Ιούνιο, ενώ στην Wind και online αλλά και τηλεφωνικός μου είπαν το ΟΚ.
Catchphrase
19-06-14, 12:40
Επειδή η απόσταση ΑΚ-καμπίνα καλύπτεται με οπτική ίνα δε σε απασχολεί πλέον η απόσταση του σπιτιού σου από το ΑΚ, αλλά αυτή από την καμπίνα. Οι ταχύτητες που θα πιάνεις (εκτός απροόπτου) θα είναι πολύ κοντά στην ονομαστική.

Όσο για το μήνυμα που σου βγάζει ο ΟΤΕ μάλλον δεν έχουν ενημερώσει το site τους, αφού η wind νοικιάζει την υποδομή από τον ΟΤΕ και συνεπώς αν δεν έχει ο ΟΤΕ δεν έχει ούτε και η wind
http://www.adslgr.com/forum/archive/index.php?t-823560.html152644
152645152646

- - - Updated - - -

Πηρα και ενα τηλεφωνο στον ΟΤΕ, η κοπελιτσα στο τηλεφωνο μου τα μασησε..Μου ειπε οτι δεν ειναι διαθεσιμο και οταν τις ειπα οτι οι αλλοι μου δινουν vdsl μου λεει οτι εχουν ιδιωτικο δικτυο και τα λοιπα και μετα οταν αναφερα οτι δινουν μεσω του οτε απο καμπινα μου ειπε κατι χαζομαρες για εικονικο vdsl και οτι θα πρεπει να περιμενω μεχρι τον Ιουνιο....

netblues
20-03-15, 17:14
Οτι σου ειπε ο οτε.. Ολα τα αλλα ειναι τριχες.

__Christos__
20-03-15, 18:00
Οτι σου ειπε ο οτε.. Ολα τα αλλα ειναι τριχες.

Θα περασω και απο το Γερμανο οταν βρω λιγο χρονο μηπως μπορεσω και βρω καποια ακρη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.