PDA

Επιστροφή στο Forum : Ξαφνικη αυξηση ταχυτητας



3llinas
29-09-14, 10:18
Καλημερα σε ολους,

....λοιπον 24/09 απογευμα στα Γιαννενα υπηρχε μια γενικη διακοπη στο Ιντερνετ για καμια ωριτσα. Οταν επανηλθε τυχαια μπηκα στο Router και ειδα οτι απο max rate 16 κατι Mbps ειχε παει 18 κατι και ο συνχρονισμος απο 13800 - 14000 στα 16100 Mbps. Ενταξει ειπα τυχαιο αλλα το ιδιο πραγμα εχει γινει και στο πατρικο μου δλδ ανεβηκε ο συνχρονισμος κατα 2 Μbps αλλα και στην δουλεια. Εχει κανενας ιδεα αν εγινε καμια αναβαθμιση η το εχει παρατηρησει και κανενας αλλος???.

nyannaco
29-09-14, 11:58
Το πιθανότερο είναι ότι απλά ήσουν από τους πρώτους που ξαναμπήκαν/συγχρόνισαν, και λόγω μειωμένου crosstalk κλείδωσες λίγο ψηλότερα.
Αν ισχύει η υπόθεσή μου, θα δεις να επανέρχεσαι στα ίδια.

theopan
29-09-14, 13:33
Δεν υπάρχει "αναβάθμιση" που να αυξάνει το συγχρονισμό (και μάλιστα μαζικά σε πολλούς συνδρομητές) πέρα από την αλλαγή καλωδίων του δικτύου χαλκού. Επειδή αυτό δε συμβαίνει σχεδόν ποτέ όμως και επειδή όταν λένε "αναβάθμιση" οι πάροχοι εννοούν απλά τη διασύνδεση των dslam με το υπόλοιπο δίκτυό τους, οι όποιες βελτιώσεις περιορίζονται στη συμπεριφορά των γραμμών για τον ίδιο συγχρονισμό που είχε ο συνδρομητής. Καλό είναι να λυθεί αυτή η σύγχυση που υπάρχει.

3llinas
29-09-14, 15:54
Οκ ναι έχεις δίκιο με τη αναβάθμιση τι μπορεί να σημαίνει όμως αυτή η αύξηση και όπως είπα δεν είναι σε μια γραμμή , είναι σε 3 επιβεβαιωμένες;;

Zinc
29-09-14, 19:16
Οκ ναι έχεις δίκιο με τη αναβάθμιση τι μπορεί να σημαίνει όμως αυτή η αύξηση και όπως είπα δεν είναι σε μια γραμμή , είναι σε 3 επιβεβαιωμένες;;

Σε αγαπάει η Wind και είπε να σε προσέξει. Γιατί παραπονιέσαι; :p

goku
29-09-14, 19:24
Το πιθανότερο είναι ότι απλά ήσουν από τους πρώτους που ξαναμπήκαν/συγχρόνισαν, και λόγω μειωμένου crosstalk κλείδωσες λίγο ψηλότερα.
Αν ισχύει η υπόθεσή μου, θα δεις να επανέρχεσαι στα ίδια.

Μάλλον αυτό που λες είναι. Εγώ προσωπικά έχω ups και δεν κλείνει ποτέ το ρούτερ. Μετά από πολύωρη διακοπή ρεύματος το έχω δει να συχρονίζει μέχρι και 4mpbs πάνω. Στον επόμενο συγχρονισμό όμως ξαναπέφτει στα φυσιολογικά του.

3llinas
30-09-14, 16:03
Μάλλον αυτό που λες είναι. Εγώ προσωπικά έχω ups και δεν κλείνει ποτέ το ρούτερ. Μετά από πολύωρη διακοπή ρεύματος το έχω δει να συχρονίζει μέχρι και 4mpbs πάνω. Στον επόμενο συγχρονισμό όμως ξαναπέφτει στα φυσιολογικά του.

Ναι αυτό νόμιζα και εγώ αλλά αυτό έγινε πριν μια εβδομάδα το εχω ξανά συχρονισει 2-3 φορές και πάλι είναι στον ίδιο συγχρονισμό. Και όπως είπα το ίδιο συμβαίνει και σαι δύο άλλες γραμμές που έχω πρόσβαση ή μια σε απόσταση 500 μέτρα από το τηλ. Κέντρο Η άλλη στα 1200 και η άλλη στα 1500 μέτρα

psylos
30-09-14, 16:05
Φαντάζομαι μπορεί να έγινε αναβάθμιση του εξοπλισμού της εταιρείας και πλέον να είναι πιο σταθερό το όλο σύστημα.

3llinas
30-09-14, 16:06
Σε αγαπάει η Wind και είπε να σε προσέξει. Γιατί παραπονιέσαι; :p

Καλά σίγουρα δεν παραπονιέμαι :-) απλός είμαι περίεργος να μάθω Γιατί αυτή η αλλαγή

αυτα ειναι τα στοιχεια γραμμης τωρα

Downstream Upstream
SNR Margin 8.3 8.7 db
Line Attenuation 27.1 6.3 db
Data Rate 16177 990 kbps
Max Rate 18188 961 kbps
CRC
:
1600 0

theopan
30-09-14, 19:55
Καλά σίγουρα δεν παραπονιέμαι :-) απλός είμαι περίεργος να μάθω Γιατί αυτή η αλλαγή

αυτα ειναι τα στοιχεια γραμμης τωρα

Downstream Upstream
SNR Margin 8.3 8.7 db
Line Attenuation 27.1 6.3 db
Data Rate 16177 990 kbps
Max Rate 18188 961 kbps
CRC
:
1600 0


Μπορεί -μετά από πολύ καιρό που υπολειτουργούσε με βλάβη- να άλλαξε κανένα κεντρικό καλώδιο ο ΟΤΕ (από αυτά που αποτελούνται από πολλά ζεύγη και διατρέχουν υπογείως κεντρικούς δρόμους συνήθως) και να βελτιωθήκατε αρκετοί. Το ίδιο συνέβη προ 1-2 μηνών σε εμάς εδώ στη γειτονιά μου και ανεβήκαμε 0,5-1,5Mbps περίπου.

ubuntubu
30-09-14, 20:14
Μπορεί -μετά από πολύ καιρό που υπολειτουργούσε με βλάβη- να άλλαξε κανένα κεντρικό καλώδιο ο ΟΤΕ (από αυτά που αποτελούνται από πολλά ζεύγη και διατρέχουν υπογείως κεντρικούς δρόμους συνήθως) και να βελτιωθήκατε αρκετοί. Το ίδιο συνέβη προ 1-2 μηνών σε εμάς εδώ στη γειτονιά μου και ανεβήκαμε 0,5-1,5Mbps περίπου.
Είναι το πιθανότερο σενάριο.
Και σε αυτή την περίπτωση ευνοημένοι είναι οι πελάτες ΟΛΩΝ των εταιριών.

@ ADSLgr.com All rights reserved.