PDA

Επιστροφή στο Forum : Κομμένη Γραμμή



Lykourgos
30-09-14, 21:53
Λόφω οφειλής 3-4 μηνών διακόψανε την συνδεση και δεσμεύσανε τον αριθμό.Ρώτησα τι πρέπει να γίνει για να επανασυνδεθω και μου ειπαν την εξόφληση όλου του ποσού+50 ευρώ νταβατζιλίκι+νεο συμβόλαιο αλλιώς την οφειλή+70 ευρώ για να σπασω το συμβολαιο,κατι που μου φαίνεται απαράδεκτο.Δηλάδη και πληρώνω υπηρεσίες που δεν έχω(οκ ομως ηταν δικο μου λαθος αυτο) αλλα οχι να πληρώσω οτι χρωστάω +50 ευρώ να πανε να .....Υπάρχει οποιαδήποτε αλλη λυση ???

NexTiN
30-09-14, 22:42
Συγγνώμη κιόλας, αλλά η Cyta και η κάθε Cyta, είναι εταιρία και όχι φιλανθρωπικό ίδρυμα.Σου παρείχε κάποιες υπηρεσίες για τις οποίες δεν πληρώθηκε και αναγκαστικά στις έκοψε.Σίγουρα πριν προχωρήσει σε διακοπή, σε ενημέρωσε.Η εταιρία έχει έξοδα, υπαλλήλους, κλπ. και φυσικά θέλει κέρδη ώστε να επιζήσει.Επειδή εργάζομαι σε Πάροχο (όχι στην Cyta) και καθημερινά βλέπω ίδια περιστατικά, για μένα σωστά έπραξε.Δεν φταίω ούτε εγώ, ούτε κανένας συνάδελφος που δουλεύει στον χώρο των τηλεπικοινωνιών, να μας γίνονται μειώσεις μισθών, απολύσεις, κλπ.Το ότι η εταιρίες τρώνε καθημερινά "πιστόλια" απο πελάτες θα έχει αντίκτυπο στο προσεχές μέλλον όπου θα φτάσουμε να έχουμε 2 με 3 παίχτες το πολύ, όπου το "καρτέλ" στις τιμές θα είναι πλέον σίγουρο...

Συγγώμη για το ύφος του post μου αλλά τι απάντηση περιμένεις να πάρεις??
Συμβουλές για το πως θα την φέρεις στον τάδε Πάροχο για να ξανασυνδεθείς και να γλιτώσεις πιθανώς και τα χρωστούμενα??

Πάντα φιλικά...

sweet dreams
01-10-14, 01:03
....Υπάρχει οποιαδήποτε αλλη λυση ???

Πάντα υπάρχει εναλλακτική λύση. Δεν πληρώνεις τίποτα και επικοινωνείς από δω και πέρα έτσι 144838 :)

Lykourgos
01-10-14, 01:19
Συγγνώμη κιόλας, αλλά η Cyta και η κάθε Cyta, είναι εταιρία και όχι φιλανθρωπικό ίδρυμα.Σου παρείχε κάποιες υπηρεσίες για τις οποίες δεν πληρώθηκε και αναγκαστικά στις έκοψε.Σίγουρα πριν προχωρήσει σε διακοπή, σε ενημέρωσε.Η εταιρία έχει έξοδα, υπαλλήλους, κλπ. και φυσικά θέλει κέρδη ώστε να επιζήσει.Επειδή εργάζομαι σε Πάροχο (όχι στην Cyta) και καθημερινά βλέπω ίδια περιστατικά, για μένα σωστά έπραξε.Δεν φταίω ούτε εγώ, ούτε κανένας συνάδελφος που δουλεύει στον χώρο των τηλεπικοινωνιών, να μας γίνονται μειώσεις μισθών, απολύσεις, κλπ.Το ότι η εταιρίες τρώνε καθημερινά "πιστόλια" απο πελάτες θα έχει αντίκτυπο στο προσεχές μέλλον όπου θα φτάσουμε να έχουμε 2 με 3 παίχτες το πολύ, όπου το "καρτέλ" στις τιμές θα είναι πλέον σίγουρο...

Συγγώμη για το ύφος του post μου αλλά τι απάντηση περιμένεις να πάρεις??
Συμβουλές για το πως θα την φέρεις στον τάδε Πάροχο για να ξανασυνδεθείς και να γλιτώσεις πιθανώς και τα χρωστούμενα??

Πάντα φιλικά...

Η cyta και η καθε cyta να καταλαβουν οτι οι καιροι ειναι πολυ δυσκολοι και πρεπει να κανουν καποιες υποχωρησεις δεν ειπα να μην πληρωσω ποτε τα λεφτα(σημερα θα εδινα ολο το ποσο αν μου συνεδεαν ξανα αντε πες με κανα 8αρι παραπανω επειδη δεν ημουν συνεπης).Το θέμα ειναι οτι μου πηραν εναν αριθμο 30 χρονων ας πουμε για καποια οφειλη και τωρα θελουν να πληρωσω ΣΧΕΔΟΝ το 50% παραπανω απο αυτα που χρωσταω+1 χρονο δεσμευσης ακομα.Για εναλλακτικες λύσεις π.χ διαβασα καπου οτι μπορει να υπαρχει και 2η γραμμη στο σπιτι μου να την βαλω σε αλλο ονομα και να μην τους δωσω ουτε ευρω κατι το οποιο και θα πραξω αν πραγματικα γινεται και συνεχισουν ετσι!
Υ.Γ Αμα εσυ νομιζεις οτι μειωσεις μισθων και απολυσεις γινονται γι'αυτον τον λογο συνεχιζε να ψηφιζεις οτι ψηφιζεις!
Υ.Γ.2 Παντα φιλικα ;)

NexTiN
01-10-14, 01:50
Όταν οι καιροί είναι δύσκολοι, κοιτάμε συνήθως να κόψουμε περιττά έξοδα και πολυτέλειες.Καλώς ή κακώς, το Internet για μένα είναι πολυτέλεια όταν κάποιος δυσκολεύεται να καλύψει τις βασικές υποχρεώσεις του.Για τα έξοδα που λες ότι σου ζητάνε, δλδ τι πρέπει? Να χρεωθεί ο Πάροχος την νέα κατασκευή γραμμής στον ΟΤΕ, επειδή εσύ δεν ήσουν συνεπής? Η να σου δώσει το νούμερο και να φύγεις αλλού? Μετά είναι που δεν θα τα πάρει ποτέ.Ναι, πιθανότατα η εναλλακτική όπως λες, είναι να κάνεις σύνδεση σε άλλο όνομα με νέα αριθμοδότηση και να μην πληρώσεις και ποτέ τα χρωστούμενα.Ο κλασικός Ελληνάρας δλδ.Φταίει, θα βγει να κράξει και θα είναι και μάγκας μετά που την φόρεσε στον άλλον.Γι'αυτό μας κάνουν, ότι μας κάνουν...

Υ.Γ.1 Δλδ, εσύ λες ότι όταν μια εταιρία έχει "πιστόλια" π.χ. 3 εκατομμύρια σε 4 μήνες απο "καλοπληρωτές", τα οποία δεν θα πάρει μάλλον ποτέ, δεν θα αναγκαστεί κάποια στιγμή να προχωρήσει σε μειώσεις ή απολύσεις.ΟΚ....

Υ.Γ.2 Είμαι 29 χρονών.Δεν πρόλαβα να ψηφίσω πολλές φορές και αυτές τις λίγες που ψήφισα, δεν ψήφισα τα καθάρματα που διέλυσαν και συνεχίζουν να διαλύουν την χώρα μας...

Πάντα φιλικά και δεν θα το συνεχίσω διότι ξεφεύγουμε και απ'το θέμα...

Lykourgos
01-10-14, 02:03
Δηλαδη γιατι πρεπει να κατασκευαστει νεα γραμμη? διαλυθηκε το συρμα στο σπιτι και θα φτιαξουν αλλο??? Δεν νομιζω,τα εξοδα ειναι μονο εικονικα και κοροιδιστικα.Οι εταιρειες πληρωνουν εκατομμυρια για να μπορουν να προβλεψουν το ποσοστο των πιστολιων και ετσι σχεδιαζουν την οικονομικη και οχι μονο πολιτικη της εταιρειας,αμα εχουν 3 εκατομμυρια ευρω μεσα σε 4 μηνες ισως να μην φταινε μονο οι "πιστολαδες", μπορουσαν να ειναι πιο διαλακτικοι αυτα.
Το ιντερνετ καλως η κακως ειναι πλεον αναγκη

NexTiN
01-10-14, 02:09
Από την στιγμή που έχει γίνει κατάργηση βρόχου, το σύρμα όπως λες εσύ, είναι στον αέρα και είναι διαθέσιμο στα συστήματα του ΟΤΕ για να το χρησιμοποιήσει για τον οποιοδήποτε.Ακόμη και στο ίδιο δίκτυο (κεντρικό / απερχόμενο) να το ξαναδώσει, είναι ΝΕΑ κατασκευή βρόχου η οποία είναι χρεώσιμη απο τον ΟΤΕ προς τον Πάροχο, διότι απασχολείται συνεργείο.Αυτές είναι οι συμφωνίες μεταξύ ΟΤΕ - Παρόχων και έτσι έχουν οι διαδικασίες...

Lykourgos
01-10-14, 02:42
Σιγουρα κανενα συνεργειο δεν εχει κινητοποιηθει (και ουτε προκειται,ενα πατημα ενος κουμπιου ειναι) ουτε ηρθε πουθενα για να πληρωθουν αυτα τα λεφτα, ας κανουν παραπονα οι παροχοι, οπως και να χει δεν γινεται μια τηλεφωνικη γραμμη να την κοβουν αιωνια για ενα διαστημα 3 μηνων ειναι γελοιο(ειδικα διαστημα καλοκαιριου).

NexTiN
01-10-14, 03:01
Η γραμμή κόπηκε απο το Α/Κ και συγκεκριμένα στον Γενικό Κατανεμητή του ΟΤΕ, της περιοχής σου.Δλδ η Cyta έστειλε αίτημα στον ΟΤΕ να ξεκουμπώσει το καλώδιο απο το DSLAM της και να καταργήσει τον βρόχο στο πληροφοριακό του σύστημα (WCRM & ΠΡΟΜΗΘΕΑ).Δεν θα δεις αρχικά συνεργείο στον χώρο σου.Το δίκτυο που είχες, πλέον είναι στον "αέρα".Για να ξανασυνδεθεί η γραμμή πρέπει να σταλεί απο την Cyta αίτημα στον ΟΤΕ για ΝΕΑ κατασκευή βρόχου.Ο ΟΤΕ θα στείλει συνεργείο για προμέτρηση να εξακριβώσει την διεύθυνση, αριθμό του KV, ΒΟΧ ή εισαγωγής και να γίνει δέσμευση δικτύου στο σύστημά του.Μετά ορίζεται ημερομηνία μέχρι την οποία θα κατασκευαστεί η γραμμή (θα ξαναέρθει συνεργείο για να φέρει το ζεύγος και να αφήσει "χαρτάκι" ειδοποίησης Παρόχου).Έπειτα αφού γίνει ολοκλήρωση κατασκευής / "παράδοση" στον Πάροχο μέσω του Πληροφοριακού Συστήματος (WCRM), θα έρθει τεχνικός του Παρόχου για να σου συνδέσει το διαμέρισμα / σπίτι με την νέα γραμμή.Δεν είναι απλά, πατήσαμε ένα κουμπί και κόπηκε η γραμμή.Αυτό γίνεται όταν έχεις απλή φραγή υπηρεσιών.Αυτά που σου λέω είναι οι διαδικασίες που ισχύουν ανεξαρτήτου Παρόχου.Αν δεν θες να το καταλάβεις ΟΚ...

jkoukos
01-10-14, 15:50
Επιπρόσθετα αυτών που αναφέρει ο @NexTin, αν για οποιονδήποτε λόγο γίνει διακοπή κάποιας σύνδεσης (όπως τώρα η δικιά σου καλή ώρα), ο κάτοχος έχει περιθώριο 6 μηνών να ζητήσει επαναχορήγηση του ίδιου αριθμού.
Δε πα να έχεις και 100 χρόνια τον αριθμό, μετά από 6 μήνες (από την ημερομηνία διακοπής) τον παίρνει οποιοσδήποτε άλλος πελάτης του παρόχου στον οποίον ανήκει η αριθμοδότηση.

Gi_pas
01-10-14, 18:40
Εσύ φίλε μου θες και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο. Και τους χρωστάς δηλαδή αλλά και θές να σε πληρώσουν κιόλας!!! Επειδή συμμερίζομαι τις απόψεις σου πάρτους αύριο τηλέφωνο κιόλας και πές τους πως δεν θα τους δώσεις φράγκο αλλά και ότι απαιτείς και ένα διαμερισματάκι στην Κηφισιά. Μα είναι δυνατόν να ζητάνε τα λεφτά τους οι άνθρωποι σε τέτοιους δύσκολους καιρούς. Είναι δυνατόν?? Εγώ λέω από άυριο να μην πληρώσει κανένας τις οφειλές του σε καμία εταιρία τηλεπικοινωνιών και να ζητήσουμε να μην μας κόψουν και τις παρεχόμενες υπηρεσίες εις τον αιώνα τον άπαντα. Λογικό που ακούγεται:worthy: Μου φαίνεται πως η οικονομική κρίση δεν έχει αδειάσει μόνο τις τσέπες μας αλλά και την όποια λογική διέθεταν κάποιοι εδώ μέσα

Πάντα φιλικά :whistle:

proktor
02-10-14, 01:20
Ο κάθε πελάτης αφήνει πολύ μικρό έως ανύπαρκτο κέρδος στις εταιρίες τηλεπικοινωνιών.Όταν λοιπόν εσύ πιστολιάζεις (και πολλαπλασίασε το επί χιλιάδες) μελλοντικά κάποιες οικογένειες θα κλάψουν.

MitsosDaBest13
02-10-14, 05:11
Λόφω οφειλής 3-4 μηνών διακόψανε την συνδεση και δεσμεύσανε τον αριθμό.Ρώτησα τι πρέπει να γίνει για να επανασυνδεθω και μου ειπαν την εξόφληση όλου του ποσού+50 ευρώ νταβατζιλίκι+νεο συμβόλαιο αλλιώς την οφειλή+70 ευρώ για να σπασω το συμβολαιο,κατι που μου φαίνεται απαράδεκτο.Δηλάδη και πληρώνω υπηρεσίες που δεν έχω(οκ ομως ηταν δικο μου λαθος αυτο) αλλα οχι να πληρώσω οτι χρωστάω +50 ευρώ να πανε να .....Υπάρχει οποιαδήποτε αλλη λυση ???

Αυτά που χρωστάς φυσικά και θα τα πληρώσεις... Τα 50€ "νταβατζιλίκι" όπως λες, πιθανόν θα είναι για τα έξοδα προς τον ΟΤΕ, που θα σ' επανασυνδέσει σε νέο βρόγχο, αφού ο παλιός καταργήθηκε... Το αν θα ξαναπάρεις τώρα τον ίδιο αριθμό είναι δύσκολο...

Εξαρχής το λάθος δικό σου ήταν και η Cyta σωστά έπραξε. Αφού δεν πληρώνεις για τις υπηρεσίες της, για ποιο λόγο να στις παρέχει? 10€ το μήνα κοστίζει σε αυτές μόνο η ενοικίαση του βρόγχου για τον κάθε πελάτη από τον ΟΤΕ, οπότε το κέρδος που έχουν οι εναλλακτικοί πάροχοι είναι ελάχιστο και αν δεν πληρώνεις κιόλας, μπαίνουν και "μέσα" οικονομικά... Δε θα περιμένει τον κάθε πελάτη της 2-3 χρόνια να πληρώσει και να μαζευτεί 1000+€ χρέος και μετά να τη βρίσουν κιόλας "δεν πληρώνω τίποτα, απατεώνες"!!

Αυτό με τη νέα γραμμή σε άλλο όνομα ίσως και να ισχύει, αλλά και πάλι θα δώσεις 70-80€ για Νέο Αριθμό... Πάντως τα χρέη σου στη Cyta δε θα σβηστούν και ίσως επανέλθει αργότερα...

- - - Updated - - -


Επειδή συμμερίζομαι τις απόψεις σου πάρτους αύριο τηλέφωνο κιόλας και πές τους πως δεν θα τους δώσεις φράγκο αλλά και ότι απαιτείς και ένα διαμερισματάκι στην Κηφισιά. Μα είναι δυνατόν να ζητάνε τα λεφτά τους οι άνθρωποι σε τέτοιους δύσκολους καιρούς. Είναι δυνατόν?? Εγώ λέω από άυριο να μην πληρώσει κανένας τις οφειλές του σε καμία εταιρία τηλεπικοινωνιών και να ζητήσουμε να μην μας κόψουν και τις παρεχόμενες υπηρεσίες εις τον αιώνα τον άπαντα.

E, όχι και διαμερισματάκι στην Κηφισιά... Γυφτιές.... Τουλάχιστον μια Βίλα 1000 τμ. στην Εκάλη να δώσει, με 2 πισίνες και στο γκαράζ μια ολοκαίνουργια LaFerrari (https://www.google.gr/search?q=laferrari&espv=2&biw=1920&bih=936&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=77IsVKz9FcnJOaHPgYAD&ved=0CAYQ_AUoAQ)...

Επίσης να ειδοποιηθούν άμεσα το Ψου.Ψου.Ε. και ο ΣΦύριζα, να διοργανώσουν συλλαλητήριο στο Σύνταγμα, για να χαρίσουν όλες οι εταιρίες τα χρέη των πελατών τους και ν' απαιτήσουμε δωρεάν ίντερνετ και επικοινωνία!
Τέλος στο φασισμό του Καπιταλισμού!! :protest: Σαν δε ντρέπονται, να μας ζητάνε να τις πληρώσουμε κιόλας... :p :D

Theodore
02-10-14, 12:08
Κάπου θα πρέπει να υπάρχουν γραμμένες όλες οι λεπτομέρειες κτλ που αφορούν τι ακολουθεί αν δεν πληρώνουμε το λογαριασμό στην ώρα του και η σύνδεση κοπεί, στο συμβόλαιο με ψιλά ή όχι γράμματα αλλά θα πρέπει να υπάρχει κάτι. Απ' την άλλη μεριά και χωρίς να στοχοποιώ την συτα γνωρίζουμε όλοι πως τα τελευταία πολλά χρόνια όλα λειτουργούν στο αυτόματο με αποτέλεσμα να κυριαρχεί η αυθαιρεσία από μεριάς των εταιριών συν του ότι καταναλωτής έχει παύσει να έχει δικαιώματα αφού και αν ακόμα δικαιωθεί για κάτι αυτό θα γίνει μετά από πολλά χρόνια αν η εταιρία το θέλει και συνήθως λόγω της ταλαιπωρίας που είμαστε σίγουροι πως θα υποστούμε συν τις λίγες πιθανότητες δικαίωσης μας αποθαρρύνουν να διεκδικήσουμε κάτι. Απ' την άλλη όπως λες, η συτα συγκεκριμένα τώρα, εκτός της "ποινής" σου έκανε προσφορά για ανανέωση κάτι που μοιάζει δύσκολο να είναι όρος σε συμβόλαιο. Ίσως αν διαπραγματευόσουν κάπως να πετύχαινες κάποια μείωση?

- - - Updated - - -


Όταν οι καιροί είναι δύσκολοι, κοιτάμε συνήθως να κόψουμε περιττά έξοδα και πολυτέλειες.Καλώς ή κακώς, το Internet για μένα είναι πολυτέλεια όταν κάποιος δυσκολεύεται να καλύψει τις βασικές υποχρεώσεις του.Για τα έξοδα που λες ότι σου ζητάνε, δλδ τι πρέπει? Να χρεωθεί ο Πάροχος την νέα κατασκευή γραμμής στον ΟΤΕ, επειδή εσύ δεν ήσουν συνεπής? Η να σου δώσει το νούμερο και να φύγεις αλλού? Μετά είναι που δεν θα τα πάρει ποτέ.Ναι, πιθανότατα η εναλλακτική όπως λες, είναι να κάνεις σύνδεση σε άλλο όνομα με νέα αριθμοδότηση και να μην πληρώσεις και ποτέ τα χρωστούμενα.Ο κλασικός Ελληνάρας δλδ.Φταίει, θα βγει να κράξει και θα είναι και μάγκας μετά που την φόρεσε στον άλλον.Γι'αυτό μας κάνουν, ότι μας κάνουν...

Υ.Γ.1 Δλδ, εσύ λες ότι όταν μια εταιρία έχει "πιστόλια" π.χ. 3 εκατομμύρια σε 4 μήνες απο "καλοπληρωτές", τα οποία δεν θα πάρει μάλλον ποτέ, δεν θα αναγκαστεί κάποια στιγμή να προχωρήσει σε μειώσεις ή απολύσεις.ΟΚ....

Υ.Γ.2 Είμαι 29 χρονών.Δεν πρόλαβα να ψηφίσω πολλές φορές και αυτές τις λίγες που ψήφισα, δεν ψήφισα τα καθάρματα που διέλυσαν και συνεχίζουν να διαλύουν την χώρα μας...

Πάντα φιλικά και δεν θα το συνεχίσω διότι ξεφεύγουμε και απ'το θέμα...

Γενικά συμφωνώ με όσα λες αν και τάσσεσαι 100% υπέρ της εταιρίας.

Για το ρατσιστκό σχόλιο τώρα για τους Ελληναράδες θα μπορούσες να το αποφύγεις γιατί το λιγότερο φανερώνει εμπάθεια. Μην ξεχνάς ότι οι Ελληναράδες, όπως τους λες, έπρεπε μέσα σε λίγο χρόνο να μάθουν να ζουν με πολύ λιγότερα και πολυτέλειες τύπου ιντερνετ και γενικά επικοινωνίας είναι δύσκολο να κοπούν.

Godian
02-10-14, 19:02
Φίλε μου φύγε και πήγαινε σε άλλο παροχο.
Δε πρόκειται να σου κάνουν τίποτα.
Χρωστάει ένας φίλος μου 400€ σε ΟΤΕ, από τότε που δίναμε 80€ το διμηνο μονο για ίντερνετ και σταθερό.
Του το έκοψαν και του πήραν τη γραμμή.
Τώρα είναι σε άλλο παροχο με άλλο όνομα.
Απλά δε μπορεί να κάνει στον ίδιο παροχο την αίτηση.
Έτσι και αλλιώς αέρα μας πουλάνε... Βάζουν και σε μια πόρτα 500 άτομα και σου λένε, μέχρι 12 πάει στη περιοχή σου.... Λαμογια είναι

jkoukos
02-10-14, 19:53
Καλά κρασιά!!!. Φοβερή η λογική σου αλλά και το πόρισμα που έχεις βγάλει.
Και αύριο-μεθαύριο να κάνει το ίδιο και στον άλλον πάροχο και μετά στον τρίτο κοκ.
Εξάλλου τι πρόβλημα θα έχει. Μπορεί να είναι και παντρεμένος και με 1-2 παιδιά (για να γίνουν σε αυτούς οι συνδέσεις) οπότε με τον ρυθμό αυτό καλύπτεται τουλάχιστον για 10 χρόνια. Μετά έχει ο Θεός.
Θεός λέμε. :worthy:

Gi_pas
02-10-14, 20:54
Φίλε μου φύγε και πήγαινε σε άλλο παροχο.
Δε πρόκειται να σου κάνουν τίποτα.
Χρωστάει ένας φίλος μου 400€ σε ΟΤΕ, από τότε που δίναμε 80€ το διμηνο μονο για ίντερνετ και σταθερό.
Του το έκοψαν και του πήραν τη γραμμή.
Τώρα είναι σε άλλο παροχο με άλλο όνομα.
Απλά δε μπορεί να κάνει στον ίδιο παροχο την αίτηση.
.... Λαμογια είναι

Να τος και ο συμβουλάτορας!!! :clap::clap:
Μήπως πρέπει να αναρωτηθείς τελικά ποιός είναι το λαμόγιο στην προκειμένη περίπτωση????? :hmm::hmm:


Έτσι και αλλιώς αέρα μας πουλάνε... Βάζουν και σε μια πόρτα 500 άτομα και σου λένε, μέχρι 12 πάει στη περιοχή σου

Ρε τι ακούμε οι δύσμοιροι????:lol::lol: Για εξήγησέ μου πως γίνεται να ποστάρεις στο συγκεκριμένο forum μέσω του αέρα, όπως λές γιατί όσο και να προσπάθησα δεν μπόρεσα να το καταφέρω :rofl::rofl:

MitsosDaBest13
02-10-14, 22:42
Φίλε μου φύγε και πήγαινε σε άλλο παροχο.
Δε πρόκειται να σου κάνουν τίποτα.
Χρωστάει ένας φίλος μου 400€ σε ΟΤΕ, από τότε που δίναμε 80€ το διμηνο μονο για ίντερνετ και σταθερό.
Του το έκοψαν και του πήραν τη γραμμή.
Τώρα είναι σε άλλο παροχο με άλλο όνομα.
Απλά δε μπορεί να κάνει στον ίδιο παροχο την αίτηση.
Έτσι και αλλιώς αέρα μας πουλάνε... Βάζουν και σε μια πόρτα 500 άτομα και σου λένε, μέχρι 12 πάει στη περιοχή σου.... Λαμογια είναι


Όταν κάποια στιγμή θα μείνουν μόνο 2 πάροχοι και θα χρωστάνε μερικοί 500€ στον καθένα, να δω που θα πάνε για να γλιτώσουν... Θα κάνουν τα γλυκά μάτια σε 60χρονες, για να βρουν το password (όπως με τη Σούλα της HOL). :p

Αν έχεις χάλια ίντερνετ πολλά μπορεί να φταίνε... Αν δεν είσαι ευχαριστημένος με τη Cyta, απλά άλλαξε πάροχο. Εκτός αν το πρόβλημα στην περιοχή είναι γενικό ή στην καλωδίωση στο σπίτι σου. Νομίζω πρόσφατα είπες κιόλας σε αυτό το thread (http://www.adslgr.com/forum/threads/535716-%CE%91%CF%80%CF%8C%CF%88%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7-Cyta-%CE%94%CE%AF%CE%BA%CF%84%CF%85%CE%BF-%CE%A5%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%95%CE%BE%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%AD%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7?p=5497899#post5497899), πως ζήτησες και προσφορές για να κάνεις ανανέωση... :blink:

Godian
03-10-14, 02:17
Μην ακούω ότι το κέρδος είναι ελάχιστο ρε παιδιά από τους εναλακτικους παροχους. Και τα εκατομμύρια που βγάζουν τι είναι;; αέρας. Ότι να ναι λέτε

MitsosDaBest13
03-10-14, 03:24
Μην ακούω ότι το κέρδος είναι ελάχιστο ρε παιδιά από τους εναλακτικους παροχους. Και τα εκατομμύρια που βγάζουν τι είναι;; αέρας. Ότι να ναι λέτε

Οι μέτοχοι της κάθε εταιρίας έχουν βάλει πολλά λεφτά και φυσικά περιμένουν να τα πάρουν πίσω... Επίσης έχουν υπολογίσει περίπου πως με τον Χ αριθμό πελατών θα βγάλουν ένα Ψ κέρδος και από αυτά ένα μέρος θα πάει για επενδύσεις - αναβάθμιση στο δίκτυο. Αν όμως οι μισοί πελάτες της κάθε εταιρίας δεν πληρώνουν εμπρόθεσμα, τ' ακυρώνουν όλα και σε βάζουν όπως να 'ναι σ' ένα αρχαίο DSLAM χωρίς να έχει απομείνει bandwidth, με αποτέλεσμα οι περισσότεροι, αν όχι όλοι οι πελάτες του ίδιου DSLAM να έχουν τραγικές ταχύτητες και μετά όλοι να βρίζουν την εταιρία...

Godian
03-10-14, 10:09
Χαχαχαχαχαχαχαχα φοβερές επενδύσεις βλέπουμε φίλε μου... Μάλλον δε σας τα λένε καλά

jkoukos
03-10-14, 12:27
Μην ακούω ότι το κέρδος είναι ελάχιστο ρε παιδιά από τους εναλακτικους παροχους. Και τα εκατομμύρια που βγάζουν τι είναι;; αέρας. Ότι να ναι λέτε
Τότε γιατί δεν ανοίγεις και 'σύ μια αντίστοιχη εταιρεία να πουλάς αέρα και να κερδίζεις εκατομμύρια;
Θεός λέμε!!!

dimitris.taxideytis
03-10-14, 12:52
Μην ακούω ότι το κέρδος είναι ελάχιστο ρε παιδιά από τους εναλακτικους παροχους. Και τα εκατομμύρια που βγάζουν τι είναι;; αέρας. Ότι να ναι λέτε

Οκ ας δεχτουμε οτι βγαζουν εκατομυρια κερδος.
Αλλα εχουν και εκατομυρια εξοδα.
Εαν δεν πληρωθουν,
δεν θα εχουν πληρωσουν υπαλληλους, ενοικια, τον ΟΤΕ , τη ΔΕΗ, την εφορια,το σερβις.
Μετα θα αρχισεις να διαμαρτυρεσαι για το αθλιο σερβις
και τους κακους υπαλληλους και ακομη πιο μετα για τις εταιρειες που φοροδιαφευγουν και αφηνουν φεσια...
Μεχρι πριν 5 μηνες δουλευα σε μια εταιρεια(τρελη δουλεια,μεγαλο πελατολογιο).
Τα φεσια τεραστια(ειδικα τα τελευταια χρονια). Και μαλιστα απο πελατες που ειχαν και εχουν χρηματα.
Οποιος μας εβλεπε ,ελεγε οτι ειμαστε δυνατη εταιρεια και παμε καλα.
Αυτο ομως ηταν η βιτρινα, δεν εβλεπε τις υποχρεωσεις απο πισω...
Τι να το κανω που ειχαμε πολυ δουλεια αλλα τα εξοδα δεν εβγαιναν;
Τωρα ειμαι ανεργος και μου χρωστανε χρηματα(7 μηνιατικα σχεδον) που δεν θα τα δω λογω πτωχευσης.
Τα λαμογια που δεν πληρωναν, εφυγαν και πηγαν σε αλλες εταιρειες και καποιοι ηδη χρωστανε και εκει.
Και θα το ξανακανουν...
Εκει οδηγει η δικη σου λογικη....

yiannis010
05-10-14, 15:03
δεν έχω ακουσει ποτέ εταιρειές (είτε λέγεται ΔΕΗ ειτε ΟΤΕ είτε WIND καθώς και όλες οι υπόλοιπες) να μην ζητούν τέλη επανασύνδεσης.θεωρώ πως είναι κάτι δεδομένο και το γνωρίζουμε όλοι το συγκεκεριμένο θέμα.άλλωστε πριν πρχοχωρήσουν σε διακοπή φροντίζουν να ενημερώσουν με κάποιο τρόπο.ακόμα και μέσω κάποιου λογαριασμού αν δεν μπορούν να σε βρουν με άλλο τρόπο.το γεγονός αν είναι δίκαιο ή αδίκο το θέμα πληρωμής για επανασύνδεση είναι άλλο θέμα. προσωπικά θεωρώ την cyta και κάθε cyta πως στο συγκεκριμένο θέμα πράττει(και καλά κάνει) όπως θα έκαναν όλες οι εταιρείες.

Godian
05-10-14, 16:42
Να ζητάνε τότε λεφτά για εγγύηση....

yiannis010
05-10-14, 17:06
Να ζητάνε τότε λεφτά για εγγύηση....
δηλ όταν έκανες το νέο τηλ.συμβόλαιο δεν σε ενημερώσανε πως σε περίπτωση σπασίματος συμβολαίου νωρίτερα απ'ο την ημερομηνία υποχρέσουσαι στην πληρωμή 70 + κατι € ; αν θέλεις ρώτησε στις υπόλοιπες εταιρείες τι πληρώνουν για σπάσιμο συμβολαίου...(σταθερή και κινητή) υποψιάζομαι πως θα εκπλαγείς. εκτός αν εννοείς κάτι άλλο με την λέξη εγγύηση

Panosgep
05-10-14, 22:53
Φίλε μου φύγε και πήγαινε σε άλλο παροχο.
Δε πρόκειται να σου κάνουν τίποτα.
Χρωστάει ένας φίλος μου 400€ σε ΟΤΕ, από τότε που δίναμε 80€ το διμηνο μονο για ίντερνετ και σταθερό.
Του το έκοψαν και του πήραν τη γραμμή.
Τώρα είναι σε άλλο παροχο με άλλο όνομα.
Απλά δε μπορεί να κάνει στον ίδιο παροχο την αίτηση.


Οκ, να δω πόσα ονόματα μπορεί να σκαρφιστεί κάποιος για να έχει ιντερνετ στην ίδια διεύθυνση.
Το τι μπορεί να σου κάνει κάποιος δεν το ξέρεις μέχρι να έρθει εκείνη η ώρα.
Επίσης ξέχασες να πεις ότι ο φίλος σου είναι και με άλλον τηλεφωνικό αριθμό.



Έτσι και αλλιώς αέρα μας πουλάνε... Βάζουν και σε μια πόρτα 500 άτομα και σου λένε, μέχρι 12 πάει στη περιοχή σου.... Λαμογια είναι


Όταν κάποιος σου πουλάει αέρα και εσύ τον αγοράζεις και μετά γκρινιάζεις τι να πω είσαι άξιος της μοίρας σου.

Godian
06-10-14, 11:52
Ο φίλο μου άλλαξε και αριθμό, ναι.
Αέρα σε πουλάνε ναι, έτσι είναι...

Theodore
06-10-14, 15:50
Ρε παιδιά τις εταιρείες εντάξει τι να κάνουμε τις αγαπάμε γιατί μας παρέχουν ιντερνετ για να μπαίνουμε στα σαιτ και στο adslgr και ότι άλλο θέλουμε και δωρεάν χρόνο ομιλίας σε κινητά και cyta4you and 4me και απεριόριστα στο δίκτυο του παρόχου και ότι άλλο θες. Θα μου εξηγήσει όμως κάποιος γιατί ο μ.ο. ταχύτητας στα νοικοκυριά στη Ευρώπη είναι 26 mbps και στην Ελλάδα 9 και σαφώς πιο ακριβό? Α και στην Αλβανία είναι 8.

yiannis010
07-10-14, 14:42
Ρε παιδιά τις εταιρείες εντάξει τι να κάνουμε τις αγαπάμε γιατί μας παρέχουν ιντερνετ για να μπαίνουμε στα σαιτ και στο adslgr και ότι άλλο θέλουμε και δωρεάν χρόνο ομιλίας σε κινητά και cyta4you and 4me και απεριόριστα στο δίκτυο του παρόχου και ότι άλλο θες. Θα μου εξηγήσει όμως κάποιος γιατί ο μ.ο. ταχύτητας στα νοικοκυριά στη Ευρώπη είναι 26 mbps και στην Ελλάδα 9 και σαφώς πιο ακριβό? Α και στην Αλβανία είναι 8.

δεν γνώριζα πως η ευρ'ωπη βρισκεται μ.ο στο 26 mbps και η ελλάδα στο 9.....πραγματικά αν υπάρχει κάποιος που γνωρίζει ας απαντήσει.μας έχουν κάνει να πιστευουμε πως όταν πιανουμε 15-16 τρέχουμε με διαστημικές ταχύτητες.

proktor
07-10-14, 18:54
δεν το κλειδώνετε το thread?τόσες τεχνικές ανακρίβειες και αυθαίρετα συμπεράσματα δεν έχουν μαζευτεί ξανά σε ένα thread... :(

@ ADSLgr.com All rights reserved.