PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλή ταχύτητα, φταίει η hol ή το router?



hara75gr
01-10-14, 07:06
Το ερώτημα είναι αυτό του τίτλου για τη σύνδεση με τα παρακάτω στοιχεία, όπως φαίνεται από το ZTE που μου έδωσαν πρόσφατα:
Link Status Connected
Modulation Type ADSL_2plus
Actual Rate (Up/Down) 838/8153 kbps
Attainable Rate (Up/Down) 1000/9332 kbps
Noise Margin (Up/Down) 10/9 dB
Line Attenuation (Up/Down) 9.8/18.4 dB
Output Power (Up/Down) 12.5/19.2 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Interleave Depth (Up/Down) 8/32
Interleave Delay (Up/Down) 793/759 ms
INP (Up/Down) 2/0.7 symbols
LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM
CRC Errors (Up/Down) 6/156
Annex Type AnnexA
Είχα και μέσα στο καλοκαίρι, μια παρόμοια ιστορία, ζήτησα αλλαγή router και δοκίμασαν ένα update, που τελικά δούλεψε για λίγες μέρες. Το θέμα είναι ότι πριν το καλοκαίρι, είχα actual rate 14-15mbps περίπου και τώρα είναι σχεδόν στα μισά.
Τι πρέπει να τους πω-απαιτήσω στο τηλέφωνο ώστε να μην μου προτείνουν πάλι κάτι, που απλά θα χάσω χρόνο?

Vitruvian78
01-10-14, 11:47
Έχεις άλλο ρούτερ να δοκιμάσεις;; Εξήγησέ τους απλά και όμορφα ότι τα στατιστικά της γραμμής δεν δικαιολογούν τόσο χαμηλό συγχρονισμό, όταν πριν ήσουν στη διπλάσια ταχύτητα.

hara75gr
01-10-14, 12:08
Ποιο απ' όλα τα στατιστικά το δικαιολογεί αυτό?Γιατί θα με αρχίσουν πάλι τα γνωστά, σύνδεσε κατευθείαν στην πρίζα, άλλαξε τηλέφωνο, κ.α.Υπάρχει καμιά πρόταση για φθηνό modem που να συνεργάζεται καλά με hol?Αυτό το zte, μάλλον είναι τελείως για πέταμα, αν και όταν δουλεύει σωστα(σπάνια βέβαια) έχει καλό wifi...

Vitruvian78
01-10-14, 12:30
πρώτα θα δοκιμάσεις με κάποιο άλλο ρούτερ, αν έχεις διαθέσιμο ή μπορείς να δανειστείς, κι αν δεις διαφορά τότε το σκέφτεσαι για αγορά νέου ρούτερ. Η γνώμη μου είναι να το ψάξεις λίγο με τη hol, ενδεχομένως να σου στείλουν εκείνοι άλλο ρούτερ. ή το ίδιο (αν θεωρούν ότι αυτό που έχεις έχει βλάβη), ή να σου δώσουν κάποιο άλλο μοντέλο, όπως το Netfaster αν έχουν διαθέσιμο να σου δώσουν. Πάντως ψάξε το με την τεχνική υποστήριξη πρώτα.

hara75gr
01-10-14, 13:55
Τελικά, δοκίμασα άλλο router(thomson) , και δεν είδα διαφορά(9.440 mbps download),.Άρα φταίει η γραμμή ή πείραξαν καμιά ρύθμιση αυτοί?

Vitruvian78
01-10-14, 14:55
Μπορεί να έχει υπάρξει κάποια βλάβη σε κάποιο σημείο στη γραμμή σου και χάνεις σε ταχύτητα. Κάλεσε την τεχνική υποστήριξη (13844) να το κοιτάξουν λεπτομερώς

@ ADSLgr.com All rights reserved.