PDA

Επιστροφή στο Forum : Απαράδεκτη εξυπηρέτηση και ταλαιπωρία από την WIND



bored01
05-10-14, 18:18
Καλησπέρα σε όλους. Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: Στα μέσα Αυγούστου έφυγα για κάποιες υποχρεώσεις εκτός Ελλάδας και επέστρεψα χθες. Όταν έφυγα υπήρχαν δύο ανεξόφλητοι λογαριασμοί τους οποίους τους είχα ξεχάσει (ο ένας είχε λήξει). Όσο έλειπα βγήκε και τρίτος λογαριασμός και προφανώς μπήκε φραγή στην σύνδεση μου αλλά μέσα στον χαμό δεν είχα ασχοληθεί (φταίω και εγώ σε αυτό).
Χθες το μεσημέρι που επέστρεψα διαπίστωσα ότι η σύνδεση ήταν κομμένη. Επειδή δεν προλάβαινα κάποιο κατάστημα ανοικτό, πτοχώρησα σε εξόφληση ολου του οφειλόμενου ποσού (3 λογαριασμοί) από το wind.gr με χρήση της χρεωστικής μου κάρτας (όχι μέσω web banking, απευθείας από την ιστοσελίδα της WIND). Πράγματι στο τέλος εμφανίστηκε η ένδειξη ότι η συναλλαγή πραγματοποιήθηκε (χωρίς όμως να εμφανιστεί κάποιος κωδικός σαν απόδειξη).
Αφού πέρασε μια ώρα και το τηλέφωνο παρέμενε κομμένο, επικοινώνησα με το 13800. Ο κατά τα άλλα ευγενικός υπάλληλος μου είπε ότι στο σύστημα δεν φαινόταν καμία εξόφληση!!! Μου είπε επίςης ότι κανονικά οι πληρωμές μέςω του wind.gr φαίνονται αμέσως. Με προέτρεψε να περιμένω μια ώρα ακόμα μήπως υπάρχει κάποια καθυστέρηση και στο ενδιάμεσο να ελέγξω το υπόλοιπο του τραπεζικού μου λογαριασμού αν όντως έχουν αφαιρεθεί τα χρήματα. Και όντως τα χρήματα είχαν αφαιρεθεί κανονικά.
Επικοινώνησα εκ νέου με το 13800, μια ώρα αργότερα για να λάβω τις εξής απαράδεκτες απαντήσεις από την υπάλληλο:
1. Ότι δεν φαίνεται καμία εξόφληση, δεν γνωρίζουν το γιατί, και ότι αν μέχρι την Δευτέρα το πρωί δεν φαίνεται, θα πρέπει να τους στείλω κάποιο αποδεικτικό. Όταν ρώτησα τι αποδεικτικό μου λέει κάτι να φαίνεται ότι έγινε η συναλλαγή! Και όταν ρώτησα γιατί θα πρέπει να μπω εγώ σε όλη αυτή την διαδικασία, από την στιγμή που έχει γίνει η συναλλαγή και τα χρήματα δεν έχουν κάνει φτερά, και να μην ψάξουν αυτοί το τι συνέβη , μου απάντησε ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι και σε κάθε περίπτωση να περιμένω μέχρι την Δευτέρα το πρωί μήπως και φανεί από μόνο του, χωρίς φυσικά τηλέφωνο και internet.
2. Ότι και να φαινόταν η εξόφληση στο σύστημα ή και αν είχα πληρώσει Σάββατο πρωί σε κατάστημα WIND και πάλι θα έμενα χωρίς τηλέφωνο όλο το ΣΚ αφού για να γίνει άρση της φραγής θα έπρεπε να μιλήσω με το τμήμα λογαριασμών καθημερινή 9-5, ούτως ώστε να αποδεχτώ να εκδοθεί ο λογαριασμός του σεπτεμβρίου που δεν εκδόθηκε λόγω φραγής και να συνεχίσει να λειτουργεί η γραμμή!!!! Δεν χρειάζεται να αναφέρω τι απάντηση πήρα όταν ρώτησα γιατί αυτό δεν αναφέρεται στο site πριν προχωρήσεις στην εξόφληση και πως θα έπρεπε να το γνωρίζω εγώ, γιατί αυτή η γραφειοκρατεία που παραπέμπεί σε δημόσια υπηρεσία, γιατί δεν μπορουν αυτοί χειροκίνητα να μου βγάλουν την φραγή και βέβαια τι θα κάνω εγώ 2 μέρες χωρίς internet το οποίο το χρειάζομαι για έρευνα για το διδακτορικό μου ενώ έχω πληρώσει κανονικά τους λογαριαμούς.
Πραγματικά έχω αγανακτήσει. Όποτε έχω πληρώσει μέσω internet το κινητό μου (vodafone) ποτέ δεν είχα πρόβλημα.
Έχει τύχει σε κανέναν σας κάτι παρόμοιο; Αναγκαστηκά θα περιμένω μέχρι αύριο για να μιλήσω μαζί τους να μου βγάλουν τη φραγή, τι θα κάνω όμως αν επιμένουν ότι στο σύστημα τους δεν φαίνεται τίποτα; Τι να τους στείλω;

CoOliO1987
05-10-14, 23:35
Το 1ο που πρέπει να κοιτάξεις είναι να μπορέσεις να βρεις ένα τρόπο που να αποδεικνύει πως πλήρωσες..Αν όχι μέσω Internet σίγουρα θα μπορεί να κάνει κάτι η τράπεζα!!Είναι πολλά τα λεφτά?

bored01
06-10-14, 09:54
Η τράπεζα μου έδωσε τον κωδικό έγκρισης συναλλαγής με τον οποίο η wind μπορεί να ελέγξει μέσω της δικής της τράπεζας αν έχει γίνει η συναλλαγή. Πήρα στην wind τους το λέω και επιμένουν πως θέλουν γραπτή απόδειξη! Τους λέω ότι γραπτή απόδειξη δεν υπάρχει και μου απαντούν ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι!!! Θα τρελαθώ τελείως. Απλώς αρνούνται να με εξυπηρετήσουν. Το ποσό δεν είναι πολύ μεγάλο, 51 ευρώ είναι, αλλά δεν μπορώ να ξαναπληρώσω και μετά να περιμένω να μου επιστραφούν τα χρήματα γιατι ουτως η αλλως αν δεν βρει η wind την συναλλαγή ούτε ακύρωση δεν μπορεί να γίνει. Και δεν τους τα χαρίζω.

Magnum
06-10-14, 10:03
Στείλε γραπτώς με Email ή FAX στην WIND το όλο σκηνικό αναφέροντας και τον κωδικό πληρωμής που σου έδωσε η τράπεζα και απαίτησε γραπτή απάντηση !
Μόνο έτσι θα τι ψάξουν.

Μέσα από το Ebill της Wind σου τις βγάζει ακόμη απλήρωτους ? Γιατί συνήθως δίνει και έναν δικό του κωδικό το σύστημα στις πληρωμές....

Προφορικώς δεν πρόκειται να δεις προκοπή....

CoOliO1987
06-10-14, 10:03
Δεν υπάρχει λόγος να ξαναπληρώσεις..Πάρε τηλ για αρχή στο 1250,είναι η γραμμή Καταναλωτή και δες τι παίζει!!!Επίσης Κέντρο Προστασίας καταναλωτή 2310233333 αν και το πιο τέλειο θα ήταν να έχεις μια φίλη δικηγόρο!!!

bored01
06-10-14, 10:38
Τους τα έγραψα για αρχή στο fb και αν είναι θα τα στείλω και με e-mail. Ακόμα περιμένω να με πάρει ο προιστάμενος όπως ζήτησα.
Στο e-bill δεν ήμουν εγγεγραμμένος, τώρα προσπαθώ να γραφτώ αλλά μου λέει ότι ο κωδικός ενεργοποίησης που γράφει ο λογαριασμός είναι λάθος!
Δεν χρειάζομαι τον συνήγορο του καταναλωτή, δικηγόρος είμαι, απλώς προσπαθώ να λυθεί το θέμα χωρίς να πληρώνω χωρίς λόγο δικαστικούς επιμελητές για επιδόσεις εξωδίκων και έξοδα για αγωγή. Βέβαια εκεί πατάνε, στο ότι ο άλλος δεν μπαίνει σε τέτοιες διαδικασίες για μικροποσά, αλλά και η υπομονή έχει τα όρια της.
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

CoOliO1987
07-10-14, 00:00
Πάντως αν θες ενημέρωσε μας να μας πεις τι έγινε..

bored01
07-10-14, 03:44
Εν τέλει μετά από 8 τηλεφωνικές επικοινωνίες με φωνές και με απειλές μέσω της σελίδας τους στο fb λύθηκε το θέμα. Είχε θέμα η υπηρεσία της online πληρωμής του site τους. Επιβεβαίωσαν την πληρωμή και άνοιξαν τη γραμμή. Βέβαια όλο αυτό θα είχε αποφευχθεί αν απλώς από το πρώτο τηλ που τους έκανα είχαν ασχοληθεί σοβαρά με το θέμα 2 λεπτά, δηλαδή να κάνει το αρμόδιο τμήμα τον τεραστιο κοπο να ελέγξει τον κωδικό συναλλαγής που τους έδινα. Τελικά αν δεν επιμείνεις και δεν φωνάξεις/βρίσεις/απειλήσεις δεν βγάζεις άκρη.

dimitri_ns
07-10-14, 04:21
Κακόπεσες

Εδώ έχουν πρόβλημα με τους DNS από το 2008, το online περιμένεις να δουλέψει?
Και το app για android για έλεγχο λογαριασμού, όποτε θυμάται ζητάει username / password, δεν τα δίνω, μετά από λίγο ξαναμπαίνω και δεν τα ζητάει (τα έχω αποθηκευμένα)

Αντίστοιχα για voda, δουλεύει όπως πρέπει.

CoOliO1987
07-10-14, 10:14
Πολλές φορές δεν πας να βρίσεις να απειλήσεις...Δεν καταλαβαίνουν τίποτα,αν όμως ακούσουν για δικηγόρους κλπ εκεί αλλάζει το θέμα!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.