PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψευτιές και γελοιότητες



lkalam
06-10-14, 11:41
Είμαι πελάτης Wind με συμβόλαιο σταθερής και κινητής (συνδυαστικό) που έχει λήξει και μετατραπεί σε αορίστου χρόνου.

Την περασμένη εβδομάδα με πήρε τηλέφωνο η κα. <(Τάδε)> (το όνομα θα δοθεί σε αρμόδιους που τυχόν επιθυμούν να επικοινωνήσουν μαζί μου) από τα κεντρικά της Hellas OnLine να μου κάνει προσφορά για αντίστοιχο πακέτο με ευνοϊκούς όρους, ένας εκ των οποίων ήταν και η μεταφορά σε HOL / Vodafone "χωρίς τέλη ενεργοποίησης". Αφού λοιπόν συμφώνησα, μου στέλνει τον κούριερ με την προσφορά για υπογραφές.

Τα συμβόλαια της HOL αναγράφουν ότι τα τέλη ενεργοποίησης είναι 35.9 Ευρώ.

Φυσικά δεν υπόγραψα και επικοινώνησα με την εν λόγω κυρία που μου είπε ότι "είναι προφορική προσφορά και θα πιστωθούν στον πρώτο λογαριασμό" και δε μπορούν να το σβήσουν απ' το "προτυπωμένο συμβόλαιο", είναι "απλά τυπική διαδικασία" και "μην ανησυχείτε καθόλου, είναι όλα ηχογραφημένα και αν δεν πιστωθούν θα έχουμε πρόβλημα σαν εταιρεία" και "το κάνουμε γιατί δεν ισχύει για συνδρομητές Cosmote, μόνο για πελάτες Wind και αν το κάναμε, θα το δείχνατε στους άλλους και θα είχαμε θέμα".

Εγώ φυσικά δεν υπογράφω συμβόλαια με άλλους όρους απ' τους υπεσχεμένους και ερωτώ: Πού πρέπει να καταγγείλουμε αυτά τα αίσχη; Ψεύδη και γελοιότητες τέτοιου τύπου δε πρέπει κάποια στιγμή να εκλείψουν;

shocked
06-10-14, 13:58
οντως ηχογραφούνται όλα και αν δεν δεις την μειωση στο λογαριασμο εκει τους κανεις φασαρια.
δεν εχεις να χασεις κατι, εξαλου παντα μπορεις να ζητήσεις την ηχογραφηση και να την ακουσετε εσυ και η τύπισσα που σου εκανε την προσφορα.

tsorbi
06-10-14, 14:13
Verba volant, scripta manent.
http://el.wikipedia.org/wiki/Verba_volant,_scripta_manent

theopan
06-10-14, 22:11
Είμαι πελάτης Wind με συμβόλαιο σταθερής και κινητής (συνδυαστικό) που έχει λήξει και μετατραπεί σε αορίστου χρόνου.

Την περασμένη εβδομάδα με πήρε τηλέφωνο η κα. <(Τάδε)> (το όνομα θα δοθεί σε αρμόδιους που τυχόν επιθυμούν να επικοινωνήσουν μαζί μου) από τα κεντρικά της Hellas OnLine να μου κάνει προσφορά για αντίστοιχο πακέτο με ευνοϊκούς όρους, ένας εκ των οποίων ήταν και η μεταφορά σε HOL / Vodafone "χωρίς τέλη ενεργοποίησης". Αφού λοιπόν συμφώνησα, μου στέλνει τον κούριερ με την προσφορά για υπογραφές.

Τα συμβόλαια της HOL αναγράφουν ότι τα τέλη ενεργοποίησης είναι 35.9 Ευρώ.

Φυσικά δεν υπόγραψα και επικοινώνησα με την εν λόγω κυρία που μου είπε ότι "είναι προφορική προσφορά και θα πιστωθούν στον πρώτο λογαριασμό" και δε μπορούν να το σβήσουν απ' το "προτυπωμένο συμβόλαιο", είναι "απλά τυπική διαδικασία" και "μην ανησυχείτε καθόλου, είναι όλα ηχογραφημένα και αν δεν πιστωθούν θα έχουμε πρόβλημα σαν εταιρεία" και "το κάνουμε γιατί δεν ισχύει για συνδρομητές Cosmote, μόνο για πελάτες Wind και αν το κάναμε, θα το δείχνατε στους άλλους και θα είχαμε θέμα".

Εγώ φυσικά δεν υπογράφω συμβόλαια με άλλους όρους απ' τους υπεσχεμένους και ερωτώ: Πού πρέπει να καταγγείλουμε αυτά τα αίσχη; Ψεύδη και γελοιότητες τέτοιου τύπου δε πρέπει κάποια στιγμή να εκλείψουν;

Έτσι είναι η διαδικασία από όσο ξέρω. Άδικα συγχίζεσαι. Αλλά και έτσι να μην ήταν, δε βλέπω να υπάρχει αντικείμενο "καταγγελίας". Σου είπαν κάτι προφορικά, έλαβες ένα χαρτί που τα έλεγε διαφορετικά, είχες την επιλογή να μην το υπογράψεις όπως και έκανες.

nikosmelt
07-10-14, 11:37
Δεν είναι τόσο απλό. Εάν όντως χρεωνόταν τα πάγια και δεν τα γλίτωνε, όπως ήταν η προφορική συμφωνία, αυτό είναι καθαρή απάτη. Το θέμα είναι ποιος έχει χρήμα και χρόνο να τους κυνηγήσει.. Εγώ είμαι σε διαμάχη με τη wind εδώ και μήνες και δεν έχω καμία διάθεση, παρότι δικηγόρος, να στέλνω και να κοινοποιώ εξώδικα και αγωγές στην Αθήνα, καθόσον είμαι από επαρχία. Οι εταιρίες το γνωρίζουν αυτό και πράττουν αναλόγως.

Vitruvian78
07-10-14, 12:28
Ναι, όμως πιστεύω οτι εφόσον η πωλήτρια δεσμευτηκε σε αυτό με τηλεφωνική ηχογράφηση, δεν θα μπορούσε να αθετηθεί η συμφωνία αυτή απο την εταιρεία. Όλες οι εταιρείες βγάζουν προσφορές κατα καιρούς και για λίγο, οπότε δεν τυπώνουν νέα συμβόλαια. Και το πακέτο των €22 αν πας να κάνεις αίτηση μέσω ιντερνετ, δεν αναγραφει πάνω στο συμβόλαιο την προσφορά αυτή, γράφει άλλα, ωστόσο την προσφορά ο πελάτης την κατωχυρωνει κανονικά.

theopan
07-10-14, 14:51
Δεν είναι τόσο απλό. Εάν όντως χρεωνόταν τα πάγια και δεν τα γλίτωνε, όπως ήταν η προφορική συμφωνία, αυτό είναι καθαρή απάτη. Το θέμα είναι ποιος έχει χρήμα και χρόνο να τους κυνηγήσει.. Εγώ είμαι σε διαμάχη με τη wind εδώ και μήνες και δεν έχω καμία διάθεση, παρότι δικηγόρος, να στέλνω και να κοινοποιώ εξώδικα και αγωγές στην Αθήνα, καθόσον είμαι από επαρχία. Οι εταιρίες το γνωρίζουν αυτό και πράττουν αναλόγως.

Τόσο απλό είναι. "Εάν" όπως είπες, τότε θα το βλέπαμε. Δε γίνεται να πορευόμαστε με "εάν" όμως παντού. Σε κάθε περίπτωση, δε βασιζόμαστε ποτέ σε "προφορικές προσφορές" και μόνο. Ζητάμε εγγράφως την προσφορά (και -διαπιστωμένα από περίπτωση που με αφορούσε- τη δίνουν αδιαμαρτύρητα εφόσον όντως προέρχεται αυτή τουλάχιστον από τα επίσημα "κανάλια" της κάθε εταιρείας).

MitsosDaBest13
07-10-14, 23:27
Τα συμβόλαια όλα ίδια είναι... Οι προσφορές είναι προφορικές. Απλά αν τελικά τα χρεωθείς κανονικά χωρίς καμία προσφορά, η κάθε εταιρία είναι νομικά καλυμμένη αφού υπέγραψες και συμφώνησες με τους όρους που αναγράφονται... Αλλά δε νομίζω η επίσημη HOL να στήσει τέτοια κομπίνα... Εκτός αν είναι κανένας συνεργάτης.

EDIT: Υπάρχουν κι άλλα άτομα που τους έταξε η HOL δωρεάν Τέλη Ενεργοποίησης και έτσι έγινε... Δε χρειάστηκε να πληρώσουν τίποτα παραπάνω από το πάγιο που είχαν συμφωνήσει..

evans1
07-10-14, 23:34
Ναι, όμως πιστεύω οτι εφόσον η πωλήτρια δεσμευτηκε σε αυτό με τηλεφωνική ηχογράφηση, δεν θα μπορούσε να αθετηθεί η συμφωνία αυτή απο την εταιρεία. Όλες οι εταιρείες βγάζουν προσφορές κατα καιρούς και για λίγο, οπότε δεν τυπώνουν νέα συμβόλαια. Και το πακέτο των €22 αν πας να κάνεις αίτηση μέσω ιντερνετ, δεν αναγραφει πάνω στο συμβόλαιο την προσφορά αυτή, γράφει άλλα, ωστόσο την προσφορά ο πελάτης την κατωχυρωνει κανονικά.

Πιστεύεις ότι είναι δύσκολο να "εξαφανισθεί" η ηχογράφηση;;;

esquellot
12-10-14, 18:59
Μείνετε μακριά από "ηχογραφήσεις" και προφορικές εντολές- προσφορές. Ζητείστε τα όλα γραπτά και να μπούν υπογραφές.
Αρκετά πια με την πονηρία τους.

shocked
12-10-14, 19:36
ρε παιδια ξεκοληστε, τα ΠΑΝΤΑ καταγράφονται, σε καμια περιπττωση δεν διαγραφουν τις ηχογραφήσεις, αυτά μενουν για χρονια στην εταιρια.
αν εσυ για τον οποιοδήποτε λογο ζητήσεις την ηχογραφηση και δεν στην δωσουν, θα εχουν νομικα προβλήματα. ελεος που νομιζετε ότι ζουμε

evantigger
12-10-14, 20:02
ρε παιδια ξεκοληστε, τα ΠΑΝΤΑ καταγράφονται, σε καμια περιπττωση δεν διαγραφουν τις ηχογραφήσεις, αυτά μενουν για χρονια στην εταιρια.
αν εσυ για τον οποιοδήποτε λογο ζητήσεις την ηχογραφηση και δεν στην δωσουν, θα εχουν νομικα προβλήματα. ελεος που νομιζετε ότι ζουμε

Πάντα ζητάμε την προσφορά γραπτώς! Αφού το γραπτό συμβόλαιο αναφέρει τέλη ενεργοποίησης, τότε καλά έκανε o opener και δεν υπέγραψε. Είναι από προωθητική και θα τάξουν οτιδήποτε μπορούν για να σε μαγκώσουν.

ekrepali
12-10-14, 20:53
Σε τέτοιες περιπτώσεις, μπορείς επίσης να μουτζουρώσεις τα 35,9 ευρώ και να γράψεις 'Δωρεάν'.

Έπειτα στη 1η και στη τελευταία σελίδα, εκεί που γράφει " Έλαβα πλήρη γνώση και αποδέχομαι όλους τους όρους...", προσθέτεις "...πλην των 35.9ευρώ για τέλη ενεργοποίησης, βάσει των συμφωνηθέντων στο προφορικό συμβόλαιο με τον εκπρόσωπο τάδε, ημερομηνία/ώρα τάδε".

Μετά υπογράφεις κι είσαι κομπλέ. Στα καπάκια παίρνεις το Τμήμα Παραπόνων. Τους αναφέρεις αυτό που έγραψες στο συμβόλαιο, τους ζητάς να ακούσουν την ηχογράφηση και τέλος τους ζητάς να σου στείλουν sms που να επιβεβαιώνει την πίστωση των 35.9 ευρώ.

esquellot
12-10-14, 21:07
Δεν πρέπει να γίνει καμμία αλλοίωση του τυπωμένου κειμένου του συμβολαίου. Αυτό είναι παράνομο, γιατί υπάρχουν 2 αντίγραφα του συμβολαίου. Δε μπορεί να διαφέρουν μεταξύ τους.

dimitri_ns
12-10-14, 22:20
Γραπτώς και μόνο γραπτώς.

Ας τυπώσουν "ΠΡΟΣΦΟΡΑ" στο κάτω κάτω και το συμβόλαιο σε .doc είναι αλλάζει εύκολα
Και να στη στείλουν με mail

Συνήθως τα αρνούνται. Δεν πειράζει ας βρούν άλλο κορόιδο. Στο κάτω κάτω που ξέρεις ότι αυτός που σου τηλεφώνησε είναι στην τάδε εταιρεία και όχι κάποιος τυχάρπαστος εξωτερικός "συνεργάτης"

Αλλιώς πας για μπλεξίματα. Ακόμα και την χρονική δέσμευση αλλάζουν

ekrepali
12-10-14, 22:44
Δεν πρέπει να γίνει καμμία αλλοίωση του τυπωμένου κειμένου του συμβολαίου. Αυτό είναι παράνομο, γιατί υπάρχουν 2 αντίγραφα του συμβολαίου. Δε μπορεί να διαφέρουν μεταξύ τους.
Για την ακρίβεια είναι αλλοίωση του τυπωμένου συμβολαίου, του αλλοιωμένου προφορικού συμβολαίου. :lol:

Εννοείται πως από τη στιγμή που αλλάζεις το συμβόλαιο, το αντίγραφο είναι άκυρο... αλλά δεν είναι παράνομο να κάνεις κάτι τέτοιο.

Το νέο συμβόλαιο που δημιούργησες είναι στην ουσία μια αντιπρόταση. Αρκεί τα σημεία που έχουν γίνει οι αλλαγές να είναι εμφανή.

Αν στην τελική η εταιρία κάνει δεκτό το τροποποιημένο συμβόλαιο, σου στέλνει νέο αντίγραφο.

dimitri_ns
12-10-14, 22:56
Για τις αλλαγές σε συμβόλαια, ρίξτε μια ματιά

http://www.adslgr.com/forum/threads/752128-%CE%A1%CF%8E%CF%83%CE%BF%CF%82-%CE%AD%CF%86%CF%84%CE%B9%CE%B1%CE%BE%CE%B5-%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%BA%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BC%CE%AE%CE%BD%CF%85%CF%83%CE%B5-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%84%CF%81%CE%AC%CF%80%CE%B5%CE%B6%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CE%B8%CE%AD%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%8C%CF%81%CF%89%CE%BD-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%83%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%B1%CE%AF%CE%BF%CF%85

Godian
13-10-14, 13:09
εφόσον κανατε προφορικα την συμφωνια ,γιατι εστειλε γραπτα τα συμβόλαια?
μπορουσες να κανεις το συμβολαιο απο απόσταση.....
εγω παντως ετσι ανανεώνω με την cyta

shocked
13-10-14, 17:53
το νομικο τμημα ολων των εταιριων θελει υπογραφες.
εσυ εισαι ηδη πελατης. αυτόν τον καλεσαν για φορητοτητα

@ ADSLgr.com All rights reserved.