PDA

Επιστροφή στο Forum : Πιο ψηλο ping στο LoL απο ολα τα αλλα παιχνιδια



AlexTselikas
06-10-14, 23:11
Γεια σας,
εχω fastpath hol και εχω 50 ping σε γερμανικους servers και 9 στο 2o hop του tracert.Σε ολους του γερμανικους servers εχω 50-55 οπως σε Battlefield 3 ,MTA san andreas . Στο LoL εχω συνηθως 70-65 και το λιγοτερο που εχω δει ειναι 58 αλλα ειταν μια φορα.Πολλες φορες ειναι και στα 80.Δεν υπαρχει ενδυαμεσο.Ειτε θα ειναι 70 ειτε θα ειναι 63 ειτε θα ειναι 79.Σαν να συνδεομαι σε διαφορετικα servers καθε φορα.Αμα κανω ping σε ενα server του LoL παντα εχω 52 ping, ΠΑΝΤΑ ομως.
Οριστε ενα traceroute στο server αυτο.
145076

superalex405
07-10-14, 10:20
Αυτό δυστυχώς είναι κάτι που δεν μπορείς να κάνεις κάτι αφού αφορά την δρομολόγηση των πακέτων από τη HOL. Στο traceroute τουλάχιστον η δρομολόγηση είναι πολύ καλή. Εγώ με interleaved σε ΟΤΕ έχω 61 ms. Λογικά όπως προανάφερες υπάρχει περίπτωση να συνδέεσαι σε διαφορετικούς servers κάθε φορά. Αυτό μάλλον είναι κάτι που δεν το αποφασίζεις εσύ αλλά το παιχνίδι. (Δεν παίζω lol και δεν ξέρω ακριβώς) Πάντως υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορεί να επηρεάζουν το ping. (πχ μπούκωμα του server. Προβληματική κάρτα δικτύου. Μπούκωμα του dslam επειδή είναι ώρα αιχμής κτλ). Για δώσε στατιστικά γραμμής μήπως και υπάρχουν πολλά σφάλματα.

AlexTselikas
07-10-14, 14:13
Οριστε τα στατιστικα.Ειναι σε fastpath αλλα το ρουτερ αρνειται να το δειξει.Εχω λιγο χαμηλοτερο download λογο μεγαλου τηλεφωνικου καλωδιου και κατι με τις πριζες.Στο κουτι εξω απο το σπιτι ειταν στα 13 οταν δεν ειμουνα fastpath και με βαλανε 12αρι προφιλ.Θα περασει φιλος ηλεκτρολογος για να αλλαξουμε την κεντρικη πριζα και να κοιταξει την γραμμη αλλα θα ερθει οταν εχει ελευθερο χρονο μιας και ερχεται οικειοθελως.
145106

superalex405
07-10-14, 15:05
Από τα στατιστικά δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα. (Εκτός από την χαμηλή ταχύτητα που είπες ότι έχεις λόγω εσωτερικού προβλήματος και του μεγάλου τηλεφωνικού όπως είπες). Αν συνδέεσαι ασύρματα για δοκίμασε με καλώδιο ethernet καθώς το ασύρματο είναι πολύ ασταθές στους χρόνους απόκρισης (ping).

AlexTselikas
07-10-14, 15:07
Με καλωδιο ειμαι παντα.Λες αμα παρω ενα cat5 και αλλαξω τις ακρες σε τηλεφωνικες να πιανω το ιδιο με μικρο καλωδιο τηλεφωνικο?

superalex405
07-10-14, 15:57
Από τη στιγμή που έχεις τόσο μεγάλο τηλεφωνικό που έχει επίπτωση στην ταχύτητά που συγχρονίζει το ρούτερ σου, λογικά θα έχεις κάποια βελτίωση στην ταχύτητα. Όμως δεν θα δείς βελτίωση στο ping. Εγώ πάντως σκέφτηκα ότι μπορεί να φταίει η κάρτα δικτύου του υπολογιστή σου. Υπάρχει άλλος υπολογιστής που μπορείς να χρησιμοποιήσεις;

SfH
07-10-14, 16:08
Ο server που χειρίζεται το παιχνίδι δεν είναι εκεί που κάνεις traceroute ενώ δεν είναι απίθανο servers στο ίδιο region να σε βλέπουν από άλλα κυκλώματα. 162.249.72.0/22 είναι το δίκτυο των eu east ( Γερμανία ) και 162.249.76.0/22 των eu west ( Ολλανδία ). Δυστυχώς κόβουν traceroutes/pings οπότε δε μπορείς να κάνεις μετρήσεις εύκολα εκτός του παιχνιδιού.

AlexTselikas
07-10-14, 16:18
Σωστος αλλα πως γινεται σε ενα game να εχω 58 ping και στο αλλο 80?Σταθερα λεω παντα, οχι spikes.Και τα 58 μια φορα τα ειδα μονο.Σε αλλα γερμανικα servers σταθερα 55~

MitsosDaBest13
07-10-14, 23:08
Αν δεν κολλάς δεν καταλαβαίνω τι σε προβληματίζει... Απλά ασ' το έτσι... Όντως για Fastpath θα έπρεπε να είχες λίγο καλύτερα Ping, αφού η δική μου γραμμή HOL στο League Of Legends με Interleaved συνήθως έχει Ping κάτω από 65 ms... Βέβαια παίζει ρόλο και ο server και το πόσο δυνατό σήμα λαμβάνεις από το ρούτερ.

AlexTselikas
07-10-14, 23:31
Σωστος,αλλα ειναι σαν να λεμε ασ κατσουμε με το μετριο επειδη και το μετριο καλο ειναι.Αμα δεν βαζεις στοχους δεν πας πουθενα...Πιστευω ειναι τα servers επειδη οπως ειπα σε αλλα εχω παντα 50~.Μηπως εχει σχεση το οτι εισαι πιο κοντα σε ΚΑΦΑΟ και εχεις 6 SNR?

MitsosDaBest13
08-10-14, 02:04
Σωστος,αλλα ειναι σαν να λεμε ασ κατσουμε με το μετριο επειδη και το μετριο καλο ειναι.Αμα δεν βαζεις στοχους δεν πας πουθενα...Πιστευω ειναι τα servers επειδη οπως ειπα σε αλλα εχω παντα 50~.Μηπως εχει σχεση το οτι εισαι πιο κοντα σε ΚΑΦΑΟ και εχεις 6 SNR?


Ίσως. Η αλήθεια είναι πως με SNR 6 έχω δει μια διαφορά στα Ping (προς το καλύτερο), αλλά ελάχιστη...

AlexTselikas
08-10-14, 13:27
Σιγα να με αφησουν να εχω 6snr και fastpath.lol

AlexTselikas
10-10-14, 21:57
Ξερεις αμα καμια ρυθμιση στο ρουτερ η καπου αλλου μπορει να με βοηθησει?Ειχα διαβασει οτι το NAT μπορει να προκαλεσει προβληματα με τα πακετα και να μην σε αφησει να παιξεις ενα game,μηπως υπαρχει κατι που μπορω να αλλαξω?Εχω και εγω netfaster iad 2.Η καμια ρυθμιση στα windows

MitsosDaBest13
11-10-14, 15:33
Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με το ΝΑΤ, ωστόσο κάποτε χρειάστηκε να δημιουργήσω Virtual Server για να παίζει μια εφαρμογή σωστά τα online games (το Netfaster δε με άφηνε να γίνω Host)...

@ ADSLgr.com All rights reserved.