PDA

Επιστροφή στο Forum : κλήση από e-voice σε i-call?



ckabi
16-03-07, 22:31
Έχω αριθμό hol 213xxxxxxx της hol και προσπαθώ να καλέσω αριθμό του i-call της μορφής 70700ΧΧΧΧΧ
μου βγάζει μήνυμα "Ο αριθμός που καλείτε είναι λανθασμένος". Πήρα και ρώτησα στη hol και μου είπαν ότι μπορώ να καλώ κανονικά σε αριθμούς i-call και μάλιστα χωρίς χρέωση.

Ξέρει κάποιος να με διαφωτίσει τι μπορεί να πηγαίνει στραβά;

(επίσης αν μπορεί κάποιος που έχει τηλέφωνο 70700ΧΧΧΧΧ να μου το δώσει να δοκιμάσω να τον πάρω θα το εκτιμούσα...)

HarryV
16-03-07, 23:33
Προσωπικά έχασα κοντά μια εβδομάδα προσπαθώντας να κάνω επιτυχή κλήση μεταξύ eVoice και i-call. Σύνδεσα το i-call σε extension του FBF και δοκίμαζα softphones στο eVoice. Δοκίμασα με xlite, SJPhone και πολλά άλλα, αλλάζοντας δεκάδες codecs στα softphones και παίζοντας και με τις παραμέτρους στο tools.hol.gr Κατάφερα ελάχιστες φορές σύνδεση κι αυτές μόνο με το SIPPS της Αhead, που κατά όλα τα άλλα είναι ένα απαράδεκτο πρόγραμμα. Η ποιότητα ήταν απαράδεκτη και η καθυστέρηση τεράστια (λογικό μιας και πηγαίναμε μέσω Γερμανίας). Εκτοτε για free over the net μόνο Skype.

Eλπίζω να βρεις κάποια άλλη λύση εσύ.

fadasma
16-03-07, 23:53
Πρέπει να φτιάξεις το dial plan ώστε τα νούμερα που ξεκινούν από 707xxxxx να τα προωθείς στο icall.
Ακόμη δοκίμασε να καλέσεις αντί για 707xxxxxx, το username@i-call.gr

ckabi
17-03-07, 00:05
Πρέπει να φτιάξεις το dial plan ώστε τα νούμερα που ξεκινούν από 707xxxxx να τα προωθείς στο icall.
Ακόμη δοκίμασε να καλέσεις αντί για 707xxxxxx, το username@i-call.gr


Τα νούμερα που ξεκινούν από 707 έχω ρυθμίσει το fritz να τα δρομολογεί μέσω evoice και όχι μέσω οτε (αν εννοείς αύτό)

Το username πώς να το καλέσω από το τηλέφωνο; :hmm:

HarryV
18-03-07, 11:35
Πρέπει να φτιάξεις το dial plan ώστε τα νούμερα που ξεκινούν από 707xxxxx να τα προωθείς στο icall.
Ακόμη δοκίμασε να καλέσεις αντί για 707xxxxxx, το username@i-call.gr

Αν κατάλαβα καλά ο άνθρωπος έχει Fritz!Box Fon. Το μόνο συνεπώς που χρειάζεται είναι να τσεκάρει το react to all numbers στο extension που έχει το τηλέφωνο. Και το ξανατονίζω : είναι πικρή ιστορία από eVoice σε i-call.

ueberkousa
20-03-07, 21:02
Αγαπητοί φίλοι, έχετε ξεχάσει ότι κλήσεις από το e-Voice σε i-Call δεν γίνονται όταν δεν υπάρχει call-in αριθμός στο i-Call.

Ο αριθμός i-Call που ανάφερε ο φίλος ήταν αυτός που δίνεται για της ενδοδυκτιακές συνομιλίες της i-Call.

Ενδοδυκτιακές κλήσεις (Sip to Sip) από e-Voice σε i-Call και αντίστροφα, από ότι γνωρίζω δεν γίνονται λόγω της HOL.

HarryV
20-03-07, 23:56
Αγαπητοί φίλοι, έχετε ξεχάσει ότι κλήσεις από το e-Voice σε i-Call δεν γίνονται όταν δεν υπάρχει call-in αριθμός στο i-Call.
...


Mπορεί να διαβάζουμε διαφορετικά ελληνικά :
Στο
http://www.i-call.gr/Products.aspx

"Δωρεάν κλήσεις με φίλους και συγγενείς σε όλο τον κόσμο που είναι συνδρομητές i-Call ή άλλου VoIP δικτύου."

και αν χτυπήσεις το link
"
1. Τι είναι ο «εικονικός» αριθμός; Πως θα με καλούν οι φίλοι μου;

Είναι ο ηλεκτρονικός σας τηλεφωνικός αριθμός για να σας καλούν μέσω Internet, όπως για παράδειγμα έχετε την ηλεκτρονική σας διεύθυνση "E-Mail". Οι εικονικοί αριθμοί του δικτύου i-Call είναι της μορφής 70 7000 ΧΧΧΧ.

Οι φίλοι σας μπορούν να σας καλούν μέσω του ηλεκτρονικού τους υπολογιστή που είναι συνδεδεμένος στο Internet κάνοντας ενδοδικτυακή τηλεφωνική κλήση (sip to sip) είτε σαν i-Call είτε ως άλλου VoIP δικτύου συνδρομητές.

Επίσης μπορούμε με ελάχιστη χρέωση να σας παρέχουμε έναν i-Callin αριθμό για να σας καλούν από σταθερά και κινητά από όλον τον κόσμο.
"

yianniscan
21-03-07, 01:28
Πρέπει να φτιάξεις το dial plan ώστε τα νούμερα που ξεκινούν από 707xxxxx να τα προωθείς στο icall.
Ακόμη δοκίμασε να καλέσεις αντί για 707xxxxxx, το username@i-call.gr
Ενεργό SIP URI για το i-Call είναι επίσης και το 707xxxxxxx@i-call.gr (707xxxxxx@i-call.gr)

Δοκίμασέ το στο dial-plan, κι αν επιτρέπει εξερχόμενες ενδοδυκτιακές κλήσεις η HOL θα δουλέψει. Με αυτόν το τρόπο δεν χρειάζεται να ξέρεις το username του κάθ' ενός.

[PWN] ROXAMIS
17-04-07, 02:33
εμένα δουλεύει ετσι 7070003χχχ@213.5.43.134 απο evoice -> i-call

cosmos
25-04-07, 13:45
Έχω αριθμό hol 213xxxxxxx της hol και προσπαθώ να καλέσω αριθμό του i-call της μορφής 70700ΧΧΧΧΧ
μου βγάζει μήνυμα "Ο αριθμός που καλείτε είναι λανθασμένος". Πήρα και ρώτησα στη hol και μου είπαν ότι μπορώ να καλώ κανονικά σε αριθμούς i-call και μάλιστα χωρίς χρέωση.

Ξέρει κάποιος να με διαφωτίσει τι μπορεί να πηγαίνει στραβά;

(επίσης αν μπορεί κάποιος που έχει τηλέφωνο 70700ΧΧΧΧΧ να μου το δώσει να δοκιμάσω να τον πάρω θα το εκτιμούσα...)
Δεν μπορείς άμεσα να καλέσεις το 707χχχχχχχ. Αν είχες softphone, θα μπορούσες να καλέσεις το 707xxxxxxxx@i-call.gr ή username@i-call.gr. Με το fritz δεν μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο.

ΑΛΛΑ, μπορείς να κάνεις το άλλο: κάνε register στο i-call. Θα σου δώσουν ένα username και ένα password. Με αυτά τα στοιχεία κάνε ένα καινούργιο voip account στo fritz. Τέλος πήγαινε στο dialing rules του fritz και κάνε ένα νέο κανόνα για το νούμερο "707" (δλδ για τα νούμερα που καλείς και έχουν πρόθεμα 707) να χρησιμοποιείται ο voip account που έφτιαξες για το icall.

Έτσι θα παίρνεις κανονικότατα i-call (και φυσικά και evoice και ΟΤΕ). Επίσης όσοι έχουν μόνο icall θα μπορούν να σε καλούν στο δικό σου 707χχχχχχ νούμερο. ;)

nassospr
26-04-07, 23:26
Είναι πολύ εύκολο να καλέσει κανείς από το e-voice στο i-call με το fritz κάνοντας μια καταχώριση στο telefone book, με αριθμό 707xxxxxxxx@i-call.gr ή username@i-call.gr αυτού που θέλουμε να καλέσουμε και μετά με την τηλεφωνική συσκευή καλώντας τον αριθμό της μνήμης πχ. **7χχ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.