PDA

Επιστροφή στο Forum : Ωρα να φυγω απο τον Οτε



Druss
09-10-14, 11:53
Καλημερα σας,τις τελευταιες μερες εχω αντιμετωπισει πολλα προβληματα με τον οτε,αλλα ας τα παρω απο την αρχη.Εχω οτε 2 χρονια περιπου,οταν πρωτοεβαλα μου ειπαν οτι η περιοχη μου(νικαια) πιανει γυρω στα 15,αλλα εγω οχι μονο δε τα επιανα αλλα ειχα γυρω στα 4-5 και μου ειπαν οτι ηταν οι καλωδιωσεις μου παλιες.Τις αλλαξα λοιπον και περιμενα να πιασω τη ταχυτητα αλλα ειχα συνεχεις αποσυνδεσεις ετσι με κλειδωσαν στα 12!Ανα διαστηματα ειχα θεματακια,αργες ταχυτητες λιγες αποσυνδεσεις κτλ ανα 3-4 μηνες.επαιρνα τηλ και διορθωνοταν αμεσα.Και μονο λογω της γρηγορης αποκαταστασης δεν αποφασισα να αλλαξω παροχο οταν εφυγε ο πρωτος χρονος.Βαβαια οτι δεν ειναι απροβληματιστη η συνδεση μου με κουρασε με αποκορυφωμα τη παρασκευη που πηρα τηλ γιατι μου εκανε πολλες αποσυνδεσεις παλι.Ο τεχνικος μου αλλαξε πορτα και σταματησαν οι αποσυνδεσεις αλλα το snr margin επεσε απο τα 11 στ 8 και η ταχυτητα σερνοταν,πηρα προχθες τηλεφωνο και αφου ξαναπερασα τα γνωστα(κλεισε το ρουτερ,αλλαξε καναλι δοκιμασε με καλωδιο κτλ)μου αλλαξαν παλι το προφιλ.Ανεβασαν το snr margin στα 13 αλλα κλειδωσαν τη ταχυτητα στα 10 ενω ειχα ζητησει να διορθωθει χωρις περαιτερο μειωση της ταχυτητας.!!!Τελος παντων ξαναεπικοινωνω και μου επαναφερου το προφιλ στα 12 και145178145178 snr margin 6
Σκεφτομαι λοιπον να φυγω απο τον Οτε αλλα δε ξερω ποιο παροχο να διαλεξω ποιο προτεινετε για νικαια ειμαι αναμεσα σε ON,FORTHNET,HOL ποια προτεινετε?με ενδιαφερει μονο double play!

Vitruvian78
09-10-14, 13:10
hol.....ξέχνα την ΟΝ είναι στα κλεισίματα....

Tony1988
09-10-14, 13:17
Δοκίμασες αν στο κάνει και με άλλο router?

Druss
09-10-14, 13:41
Οχι με αλλο ρουτερ δε το δοκιμασα γιατι δεν εχω αλλα τα διαστηματα που λειτουργει απροβληματιστα συνηθως ειναι γυρω στο τριμηνο οποτε φανταζομαι αν ηταν θεμα ρουτερ θα εβλεπα προβλημα μεσα σε ωρες αντε λιγες μερες το πολυ!Το snr margin που μου το ριξανε στο 6 σημερα να αναμενω συνεχεια αποσυνδεσεις???

- - - Updated - - -

Vitruvian78 η αληθεια ειναι οτι προσανατολιζομαι περισσοτερο προς την hol αλλα επειδη αναλογα τη περιοχη παιζουν η εταιριες γι αυτο θελω την αποψη σας

Tony1988
09-10-14, 14:18
Οχι με αλλο ρουτερ δε το δοκιμασα γιατι δεν εχω αλλα τα διαστηματα που λειτουργει απροβληματιστα συνηθως ειναι γυρω στο τριμηνο οποτε φανταζομαι αν ηταν θεμα ρουτερ θα εβλεπα προβλημα μεσα σε ωρες αντε λιγες μερες το πολυ!Το snr margin που μου το ριξανε στο 6 σημερα να αναμενω συνεχεια αποσυνδεσεις???

- - - Updated - - -

Vitruvian78 η αληθεια ειναι οτι προσανατολιζομαι περισσοτερο προς την hol αλλα επειδη αναλογα τη περιοχη παιζουν η εταιριες γι αυτο θελω την αποψη σας

Ποιο router έχεις? Αυτό που δίνει ο ΟΤΕ? Ρώτα κάποιον γνωστό σου αν έχει δεύτερο να σου δανείσει, δεν έχει σημασία, με 6 snr θα έχεις αποσυνδέσεις.

Druss
09-10-14, 14:35
ναι το zte!

- - - Updated - - -

Στον οτε τι να τους πω???(Τουλαχιστον μεχρι να αλλαξω εταιρια)Μπορουν να αυξησουν το snr χωρις να μειωσουν τη ταχυτητα κι αλλο???τα προφιλ που μου εχουν αλλαξει ειναι τα εξης.ταχυτητα 12 snr 11,/ταχυτητα 12 snr 8,5,/ταχυτητα 10 snr 13-14,/ταχυτητα 12 snr 6

Tony1988
09-10-14, 15:05
ναι το zte!

- - - Updated - - -

Στον οτε τι να τους πω???(Τουλαχιστον μεχρι να αλλαξω εταιρια)Μπορουν να αυξησουν το snr χωρις να μειωσουν τη ταχυτητα κι αλλο???τα προφιλ που μου εχουν αλλαξει ειναι τα εξης.ταχυτητα 12 snr 11,/ταχυτητα 12 snr 8,5,/ταχυτητα 10 snr 13-14,/ταχυτητα 12 snr 6

Στο λέω για το router γιατί και εγώ είχα ΖΤΕ και έκανε αποσυνδέσεις, αλλά έκανα αλλαγή σε TP-LINK και ξαφνικά έφτιαξε η γραμμή, να σου βάλουν το snr σε 9 και με προφίλ interleaved.

Druss
09-10-14, 16:46
Tony1988 θα τους πω ευχαριστω,Παντως απο οταν μου αλλαξαν το προφιλ,εξη ωρες πριν δηλαδη ακομη δεν ειχα ουτε μια αποσυνδεση,περιεργο...στα 8,5 snr θα μου ειχε ηδη κανει 2.

Druss
13-10-14, 17:14
Λοιπον επανερχομαι,επικοινωνησα πολλακις με τον οτε για να μου αυξησουν το snr μεχρι που στειλανε τεχνικο να ελενξει τη γραμμη.Τη γραμμη τη βρηκε καθαρη και εκανε μετρηση και μεσα στο σπιτι μου απευθειας απο το ρουτερ και εδειξε snr 10.Ελα ομως που ενω στη μετρηση του εδειχνε 10 εμενα στον υπολογιστη στο site του router εδειχνε 6!Και το ειδε και εκεινος και η απαντηση του ηταν οτι επειδη συνδεεται ασυρματα εχει απωλειες,παρεμβαλλονται τοιχοι κτλ αλλαξε σπλιτερ να δοκιμασεις.Δοκιμασα αλλο διακλαδωτη αλλα προφανως δεν αλλαξε τιποτα...Εχει καποια ιδεα κανεις???

user2163
13-10-14, 18:42
Καλημερα σας,τις τελευταιες μερες εχω αντιμετωπισει πολλα προβληματα με τον οτε,αλλα ας τα παρω απο την αρχη.Εχω οτε 2 χρονια περιπου,οταν πρωτοεβαλα μου ειπαν οτι η περιοχη μου(νικαια) πιανει γυρω στα 15,αλλα εγω οχι μονο δε τα επιανα αλλα ειχα γυρω στα 4-5 και μου ειπαν οτι ηταν οι καλωδιωσεις μου παλιες.Τις αλλαξα λοιπον και περιμενα να πιασω τη ταχυτητα αλλα ειχα συνεχεις αποσυνδεσεις ετσι με κλειδωσαν στα 12!Ανα διαστηματα ειχα θεματακια,αργες ταχυτητες λιγες αποσυνδεσεις κτλ ανα 3-4 μηνες.επαιρνα τηλ και διορθωνοταν αμεσα.Και μονο λογω της γρηγορης αποκαταστασης δεν αποφασισα να αλλαξω παροχο οταν εφυγε ο πρωτος χρονος.Βαβαια οτι δεν ειναι απροβληματιστη η συνδεση μου με κουρασε με αποκορυφωμα τη παρασκευη που πηρα τηλ γιατι μου εκανε πολλες αποσυνδεσεις παλι.Ο τεχνικος μου αλλαξε πορτα και σταματησαν οι αποσυνδεσεις αλλα το snr margin επεσε απο τα 11 στ 8 και η ταχυτητα σερνοταν,πηρα προχθες τηλεφωνο και αφου ξαναπερασα τα γνωστα(κλεισε το ρουτερ,αλλαξε καναλι δοκιμασε με καλωδιο κτλ)μου αλλαξαν παλι το προφιλ.Ανεβασαν το snr margin στα 13 αλλα κλειδωσαν τη ταχυτητα στα 10 ενω ειχα ζητησει να διορθωθει χωρις περαιτερο μειωση της ταχυτητας.!!!Τελος παντων ξαναεπικοινωνω και μου επαναφερου το προφιλ στα 12 και145178145178 snr margin 6
Σκεφτομαι λοιπον να φυγω απο τον Οτε αλλα δε ξερω ποιο παροχο να διαλεξω ποιο προτεινετε για νικαια ειμαι αναμεσα σε ON,FORTHNET,HOL ποια προτεινετε?με ενδιαφερει μονο double play!

Αν θελεις να φυγεις απο τον ΟΤΕ τοτε με κλειστα ματια HOL στη Νικαια , εκτος αν σε ενδιαφερει κανενα triple-play.

567agdop
13-10-14, 18:43
Λοιπον επανερχομαι,επικοινωνησα πολλακις με τον οτε για να μου αυξησουν το snr μεχρι που στειλανε τεχνικο να ελενξει τη γραμμη.Τη γραμμη τη βρηκε καθαρη και εκανε μετρηση και μεσα στο σπιτι μου απευθειας απο το ρουτερ και εδειξε snr 10.Ελα ομως που ενω στη μετρηση του εδειχνε 10 εμενα στον υπολογιστη στο site του router εδειχνε 6!Και το ειδε και εκεινος και η απαντηση του ηταν οτι επειδη συνδεεται ασυρματα εχει απωλειες,παρεμβαλλονται τοιχοι κτλ αλλαξε σπλιτερ να δοκιμασεις.Δοκιμασα αλλο διακλαδωτη αλλα προφανως δεν αλλαξε τιποτα...Εχει καποια ιδεα κανεις???
μαλλον ενοεις την ταχυτητα 10 και οχι το snr.παντως εγω στο κερατσινι απο οποιο σημειο του σπιτιου και να συνδεομαι ασυρματα την ιδια ταχυτητα εχω οπως οταν ειμαι στο ενσυρματο.πριν παω στον οτε ειχα fhortnet και κλειδωνα σταθερα στα 15 ενω ειχα ξεχασει τι θα πει αποσυνδεση πηγα στον οτε λογω προσφορας με το οτε tv μεσα.αν δεν μου εκαναν την προσφορα ενοειτε πως δεν εφευγα απο την fhortnet

Druss
13-10-14, 18:55
user2163 για HOL μαλλον θα παω,γιατι οντως μου εχουν πει οτι εχει την καλυτερη εξυπηρετηση μετα τον Οτε!
567agdop για το snr μιλουσα οτι ειναι στα 10 στις μετρησεις που εβγαζε αυτος με το μηχανημα του και στη κεντρικη γραμμη μεσα στο σπιτι και κατω,(ταχυτητα ειμαι κλειδωμενος στα 12 υποτιθεται για σταθεροτητα...)αλλα τι να κανω οταν αυτος λεει οτι απο τον οτε η γραμμη ειναι καθαρη και μεσα στο σπιτι εγω πως στο καλο εχω snr 6???

567agdop
13-10-14, 20:12
καταρχην ο οτε εχει την χειροτερη εξυπηρετηση πελατων με διαφορα οταν για να διεκπεραιωθει ενα αιτημα που στις αλλες εταιριες το λυνουν σε 2 λεπτα αυτοι κανουν μια βδομαδα οπως πχ να σου ξεκλειδωσουν το προφιλ τωρα για το snr οσο χαμηλοτερο ειναι το snr σου τοσο υψηλοτερος ειναι ο συχρονισμος σου αρκει να μην εχεις αποσυνδεσεις. για τους τοιχους του σπιτιου σου που λες οτι σου ειπε ο τεχνικος οτι μπορει να επηρεζουν το snr αν στο ειπε αυτο καλυτερα να αλλαξει επαγγελμα...

user2163
13-10-14, 20:24
user2163 για HOL μαλλον θα παω,γιατι οντως μου εχουν πει οτι εχει την καλυτερη εξυπηρετηση μετα τον Οτε!
567agdop για το snr μιλουσα οτι ειναι στα 10 στις μετρησεις που εβγαζε αυτος με το μηχανημα του και στη κεντρικη γραμμη μεσα στο σπιτι και κατω,(ταχυτητα ειμαι κλειδωμενος στα 12 υποτιθεται για σταθεροτητα...)αλλα τι να κανω οταν αυτος λεει οτι απο τον οτε η γραμμη ειναι καθαρη και μεσα στο σπιτι εγω πως στο καλο εχω snr 6???

Και πριν τον ΟΤΕ θα ελεγα...
15λεπτη η αναμονη στο 13888 πλεον....

- - - Updated - - -


hol.....ξέχνα την ΟΝ είναι στα κλεισίματα....

Υπαρχει τιποτα επισημο για αυτο?
Βασικα αν εννοεις οτι σαν εταιρια ειναι κακη θα διαφωνησω εχει ολο μου το σοι στην Αθηνα αλλα το κακο ειναι οτι ειναι πολυ περιορισμενη.
ΠΟΛΥ ΜΕΤΡΙΑ πραγματα απο την on στις υπηρεσιες της αλλα οχι και για κλεισιμο....

Tony1988
13-10-14, 20:33
Για κοίτα με αλλαγή καναλιού στο router το κάνει? Δοκίμασες και με άλλο router όπως σου είπα?

Druss
14-10-14, 19:40
Παραπονο στην εξυπηρετηση δεν εχω το προφιλ μου το αλλαζανε αυθημερον η εστω την επομενη το θεμα ειναι οτι λυση δε βρισκω και οσο αυτο για τους τοιχους εχεις δικιο...ηταν ακυρος!

- - - Updated - - -

Ρουτερ περιμενω ενα φιλαρακι αυριο η μεθαυριο να μου φερει,ναι καναλι αλλαξα,1-9-11 τα κλασσικα!

- - - Updated - - -

Λοιπον εδω και 10 λεπτα εχω βαλει ενα παλιο μοντεμ και βλεπω οτι ο θορυβος εχει διορθωθει,θα το δω ποσο σταθερο ειναι και ποσο θα κρατησει αλλα φαινεται οτι οενοχος ηταν το zte!145421

@ ADSLgr.com All rights reserved.