PDA

Επιστροφή στο Forum : interleaved και fastpath ---τί είναι



yiannis010
09-10-14, 14:15
μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος με απλά ελληνικά τί είναι κατασταση interleved και fastpasth;το ρωταω γιατί ξεκίνησε κάποια στιγμή με φίλους καφενειακή συζήτηση και μου είπαν σε fastpath θα έχω μεγαλύτερη ταχύτητα αλλα με μεγαλη πιθανότητα αποσυνδέσεων.η αλήθεια είναι πως επικοινώνησα με την τεχνική υπηρεσία της cyta όπου μου είπαν πως δεν βρίσκομαι ουτε σε interleaved ουτε σε fastpath .επίσης με ενημέρωσε πως για να μπω σε interleaved θα πρέπει να δηλωθεί βλάβη αποσυνδέσεων και να αποφασίσει ο τεχνικός πως θα πρέπει να μπω σε interleaved ενώ για το fastpath θα χρειαστει απλά να κάνω ένα mail με τα στοιχεία μου στην cyta οτι αποδεχομαι την περίπτωση αποσυνδέσεων.
τελικά τί ειναι intrleaved και fastpath.αξίζει να ασχοληθώ ή να το ξεχάσω.

Godian
09-10-14, 16:40
Fastpath από ότι ξέρω, το βάζουν αυτοί που παίζουν online games για καλύτερα ping.
Τώρα γενικά δε ξέρω τι διαφορά έχουν και τα 2

- - - Updated - - -

Πάντως εσύ άμα κατεβάσεις το snr σου στο 6 θα ανέβει ακόμα λίγο η ταχύτητα σου, αν δεν έχεις πρόβλημα στη γραμμή σου

- - - Updated - - -

Βρήκα αυτό το θέμα. Αν σε ενδιαφέρει. http://www.adslgr.com/forum/threads/45837-Τι-είναι-το-Fast-Path-και-το-Interleave

giannisXXX
09-10-14, 20:37
Fast Path χαμηλότερο ping και χαμηλότερη ταχύτητα. Έχει πιθανότητα να δημιουργήσει packet loss και αποσυνδέσεις άλλα μπορει και τίποτα από αυτά.
Ιnterleaved Path υψηλότερο ping λόγο του Buffer και υψηλότερη ταχύτητα και γενικά πιο "σταθερή" γραμμή από το Fast Path.

Και τέλος Free Path ούτε ξερό τι κάνει και νομίζω πως είναι το χειρότερο.

yiannis010
09-10-14, 22:58
Fastpath από ότι ξέρω, το βάζουν αυτοί που παίζουν online games για καλύτερα ping.
Τώρα γενικά δε ξέρω τι διαφορά έχουν και τα 2

- - - Updated - - -

Πάντως εσύ άμα κατεβάσεις το snr σου στο 6 θα ανέβει ακόμα λίγο η ταχύτητα σου, αν δεν έχεις πρόβλημα στη γραμμή σου

- - - Updated - - -

Βρήκα αυτό το θέμα. Αν σε ενδιαφέρει. http://www.adslgr.com/forum/threads/45837-Τι-είναι-το-Fast-Path-και-το-Interleave

ζητησα απο την τεχνικη εξυπηρέτηση να κατεβάσει το σνρ στο 6 και μου ειπε δεν ,μπορει να κάνει κατι τετοιο

- - - Updated - - -


Fast Path χαμηλότερο ping και χαμηλότερη ταχύτητα. Έχει πιθανότητα να δημιουργήσει packet loss και αποσυνδέσεις άλλα μπορει και τίποτα από αυτά.
Ιnterleaved Path υψηλότερο ping λόγο του Buffer και υψηλότερη ταχύτητα και γενικά πιο "σταθερή" γραμμή από το Fast Path.

Και τέλος Free Path ούτε ξερό τι κάνει και νομίζω πως είναι το χειρότερο.
στην τεχνική εξυπηρετηση αναποδα μου το ειπε.....μου λεει interleaved = σταθεροτερη γραμμη αλλά χαμηλότερη ταχύτητα(μονο με προβλημα γραμμης στο κανουν interleaved)και fastpath απελευθερωνει την γραμμη με αποτελέσμα να πιανεις μεγαλύτερη ταχύτητα αλλά να υπαρχουν προβληματα αποσυνδεσεων γι αυτο ζηταει και μειλ με τα στοιχεια σου που λεει πως αποδεχεσαι το γεγονός πως δεν ευθυνεται η εταιρεια για τις ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΕΙΣ

giannisXXX
09-10-14, 23:38
Δες το βιντεο

https://www.youtube.com/watch?v=FUFKCAo_c5k

- - - Updated - - -




- - - Updated - - -

Πάντως εσύ άμα κατεβάσεις το snr σου στο 6 θα ανέβει ακόμα λίγο η ταχύτητα σου, αν δεν έχεις πρόβλημα στη γραμμή σου

- - - Updated - - -



Εσύ το άλλαξες ή η Cyta

yiannis010
09-10-14, 23:45
Δες το βιντεο

https://www.youtube.com/watch?v=FUFKCAo_c5k

- - - Updated - - -



Εσύ το άλλαξες ή η Cyta

τι εννοεις αν το άλλαξα εγω η ή cyta/

giannisXXX
09-10-14, 23:48
τι εννοεις αν το άλλαξα εγω η ή cyta/
Δεν ρωτάω εσένα :p

yiannis010
09-10-14, 23:51
Δεν ρωτάω εσένα :p
σωστό..τώρα το είδα.γράψε λάθος:whistle:

Godian
10-10-14, 01:43
Εγώ είπα στη Cyta να το πάει 6

yiannis010
10-10-14, 22:58
επανέρχομαι στο θέμα για να πω πως ξαναμίλησα με τεχνική εξυπηρέτηση και τελικά μου λεει ο ανθρωπος πως δεν γίνεται να μην είσαι ούτε interleved ούτε fastpath.και τελικά είμαι interleaved .τελικά καταλήξαμε πως δεν υπάρχει λόγοςγια fastpath η γραμμή δειχνει σταθερη αν και δεν ειναι απο τις καλύτερες όποτε ενδεχωμένος να παρουσιαστούν προβλήματα.
το μόνο που έχει μείνει στην σφαίρα της απορίας και της άγνοιας είναι γιατι σε πολλούς όταν αλλάζουν απο interleaved σε fastpath ενώ θα έπρεπε να να πέφτει η ταχύτητα λόγω επιπλέον φίλτρου προστασίας ....ανεβαίνει και υπάρχουν περιπτώσεις που απο 11 μβ έφτασαν στα 14

Godian
11-10-14, 04:58
Αυτό δε το γνωρίζω φιλε μου.... Αλλά θα το δοκιμάσω τώρα που το λες... Δε ξέρω καν πως πηγαίνουν οι ταχύτητες

nicolasdr
11-10-14, 14:07
επανέρχομαι στο θέμα για να πω πως ξαναμίλησα με τεχνική εξυπηρέτηση και τελικά μου λεει ο ανθρωπος πως δεν γίνεται να μην είσαι ούτε interleved ούτε fastpath.και τελικά είμαι interleaved .τελικά καταλήξαμε πως δεν υπάρχει λόγοςγια fastpath η γραμμή δειχνει σταθερη αν και δεν ειναι απο τις καλύτερες όποτε ενδεχωμένος να παρουσιαστούν προβλήματα.
το μόνο που έχει μείνει στην σφαίρα της απορίας και της άγνοιας είναι γιατι σε πολλούς όταν αλλάζουν απο interleaved σε fastpath ενώ θα έπρεπε να να πέφτει η ταχύτητα λόγω επιπλέον φίλτρου προστασίας ....ανεβαίνει και υπάρχουν περιπτώσεις που απο 11 μβ έφτασαν στα 14


Δεν οφειλεται σε αλλαγη του path αλλα του προφιλ. Στο fastpath η cyta δεν εχει 12αρι προφιλ,ενω στο interleaved εχει. Αν καποιος συγχρονιζει στα 11 με interleaved το πιθανοτερο ειναι να ειναι σε 12αρι interleaved και κατα την μεταβαση σε fastpath ειναι λογικη η αλλαγη προς τα πανω εφοσον η γραμμη εχει δυνατοτητες. Θα αναλογιστει κανεις ομως, οτι γιατι δεν ειναι η γραμμη μου σε 24αρι interleaved? Η απαντηση εγκειται στο γεγονος οτι ο παροχος βλεπει που συγχρονιζεις με target snrm 8-11. Αν η ταχυτητα σου ειναι <=12 τοτε σε βαζει σε 12αρι προφιλ.

Με εκτιμηση

yiannis010
11-10-14, 19:54
Δεν οφειλεται σε αλλαγη του path αλλα του προφιλ. Στο fastpath η cyta δεν εχει 12αρι προφιλ,ενω στο interleaved εχει. Αν καποιος συγχρονιζει στα 11 με interleaved το πιθανοτερο ειναι να ειναι σε 12αρι interleaved και κατα την μεταβαση σε fastpath ειναι λογικη η αλλαγη προς τα πανω εφοσον η γραμμη εχει δυνατοτητες. Θα αναλογιστει κανεις ομως, οτι γιατι δεν ειναι η γραμμη μου σε 24αρι interleaved? Η απαντηση εγκειται στο γεγονος οτι ο παροχος βλεπει που συγχρονιζεις με target snrm 8-11. Αν η ταχυτητα σου ειναι <=12 τοτε σε βαζει σε 12αρι προφιλ.

Με εκτιμησηευχαριστώ για την απάντηση .τούλαχιστον μας λύθηκε η απορία

@ ADSLgr.com All rights reserved.