PDA

Επιστροφή στο Forum : 3 μηνες αποτυχιας ΟΤΕ



mccloudneo
10-10-14, 09:30
Καλησπερα,

παιδια δεν ξερω τι να πω. Ειλικρινα, αυτο που εχουμε περασει δεν το εχω ξαναδιαβασει ουτε σε φορουμ ουτε το εχω ακουσει.

Εχουμε εταιρικα σταθερα 5 νουμερα. Ειμασταν στην Βονταφον και αποφασισαμε για διαφορους λογους (πχ καλυτερη τεχνικη υποστηριξη) να μεταφερθουμε στον ΟΤΕ. Αφου λοιπον κλεισαμε ραντεβου με μια πωλητρια και μετα απο μια σειρα ραντεβου καταληξαμε οτι θα μας εξυπηρετουσε να βαλουμε 3 γραμμες isdn, να βαλουμε τις 2 απο τις 3 σε συνοπτικη και μια 3η κατω απο την οποια θα βαζαμε τα δυο εναπομειναντα νουμερα ως ΜΣΝ.

Καταθετει η πωλητρια τις αιτησεις και για καποιο λογο (που ακομα δεν εχω μαθει, λαθος καταχωρησης το ειπαν) μου βαζουν μια isdn με εναν κεφαλικο και απο κατω 4 ΜΣΝ. Αυτο εγινε μεσα Ιουλιου. Φυσικα το τηλεφωνικο μας κεντρο σταματησε να λειτουργει αναγκαστηκαμε να φερουμε τον τεχνικο μας και να κανει διαφορα τεχνασματα για να εχουμε μια υποτυπωδη λειτουργια με αυτη την μια γραμμη.

Για να μην σας τα πολυλογω εχουμε 10/10/2014 σημερα και ακομα δεν εχουν καταφερει να βαλουν τις 3 γραμμες με τα 2 ΜΣΝ. Ειλικρινα, δεν ξερω τι αλλο πρεπει να κανουμε. Αναγκαστηκαμε και βρηκαμε βυσμα στον ΟΤΕ και ακομα να βρουμε λυση. Δεν εχουμε τηλεφωνα φαξ 3 μηνες. Εχω πελατες που καλουν σε νουμερα που δεν χτυπανε πουθενα. Τωρα ειμαστε σε φαση που βαλανε τις 3 isdn υστερα απο 50 τηλεφωνηματα αλλες 5-6 επισκεψεις τεχνικων και φυσικα περασανε τα ΜΣΝ σε λαθος γραμμη. Περιμενω 2 εβδομαδες τωρα να αλλαξουν τα ΜΣΝ.

Αν θεωρειται αυτη σοβαρη εταιρεια και σοβαρο τμημα εταιρικων πελατων δεν ξερω τι να πω. Παρολα αυτα ειχαν το θρασος να στειλουν λογαριασμο. Επομενο βημα ειναι να γινει καταγγελια στην ΕΕΤΤ και μηνυση για διαφυγοντα κερδη. Γνωριζεις κανεις αλλος τι ενεργειες μπορουμε να κανουμε; Δεν ειναι δυνατον να παρει σε εναν παροχο 3 μηνες και ακομα να μην μπορει να καταχωρησει σωστα 3 τηλεφωνα και 2 ΜΣΝ.

MAuVE
10-10-14, 10:16
Η εξιστόρησή σου μου εξηγεί -κατά κάποιο τρόπο- το μπάχαλο στην δική μου περίπτωση.

Έχω ISDN από ΟΤΕ και Ιντερνετ από ΤΕΕ.
Το ΤΕΕ μας ειδοποίησε να βρούμε άλλο πάροχο, γιατί σταματάει να προσφέρει την υπηρεσία.
Κατά συνέπεια, καθόσον ως προς το τεχνικό μέρος είμαι ευχαριστημένος από ΟΤΕ, έκανα πριν ένα μήνα (10 Σεπτεμβρίου) αιτήση τηλεφωνικά για παροχή Ιντερνέτ πάνω στην ίδια ISDN γραμμή.
Τηλεφωνικά μου είπαν τότε ότι αυτή θα υλοποιείτο μέσα στις επόμενες 24 ώρες.
Καλά κρασιά!
Έχοντας περάσει μία εβδομάδα χωρίς να γίνει τίποτα, τους ξαναπήρα τηλέφωνο για να μάθω ότι υπήρξε "συστημικό σφάλμα" και η αίτησή μου "διεγράφη" από το "σύστημα" (φούτσες δηλαδή).
Νέα αίτηση λοιπόν, αυτή την φορά και με την έγγραφη εξουσιοδότηση για να περάσει το φάσμα συχνοτήτων του ADSL από το ΤΕΕ στον ΟΤΕ.
Σε 3-4 μέρες κούριερ μου παρέδωσε και το modem.
Πέρασαν καμιά 10αριά μέρες και κωδικοί σύνδεσης πουθενά.
Ξανά τηλέφωνο για να μου πούν την ίδια π@π@ριά: "Συστημικό σφάλμα, θα το κοιτάξουν".
Πέρασαν κάποιες μέρες ακόμη και μη βγάζοντας άκρη δια του τηλεφώνου τους έστειλα e-mail στο οποίο τους δήλωνα ότι αν δεν υλοποιήσουν την σύνδεση μέσα στις επόμενες 3 εργάσιμες ημέρες θα ακυρώσω την αίτησή μου, δική τους υπαιτιότητα και θ' αποταθώ σε άλλο πάροχο.
Ζήτησα βέβαια να μου επιβεβαιώσουν λήψη του e-mail, αλλά όσο εσείς λάβατε επιβεβαίωση, άλλο τόσο και εγώ την έλαβα.

Τώρα είμαι στο στάδιο να κοιτάζω τους υπόλοιπους παρόχους.

Γιατί βάρεσε ο ΟΤΕ τέτοιου μεγέθους διάλυση;

mccloudneo
10-10-14, 10:29
Δεχομαι το οτι εγινε καποιο αρχικο λαθος στην καταχωρηση και περασανε τις γραμμες οπως να ναι. Αυτο που δεν δεχομαι ειναι οτι απο την Ιουλιο μεχρι τον Οκτωβριο δεν εχουν καταφερει να λυσουν το προβλημα. Ειναι ανεκδιηγητο. 3 μηνες για να κανουν μια μετατροπη γραμμων; Ειλικρινα ουτε να βρισω δεν εχω κουραγιο πια.

MAuVE
10-10-14, 10:53
Με το βρίσιμο δεν βγαίνει τίποτα.
Προσωπικά, προχώρησα σε καταγγελία στην ΕΕΤΤ και ψάχνω να βρώ τον φορέα που τους έχει πιστοποιήσει κατά ISO 900x, γιατί το "σύστημά τους" και οι υποδεέστερες του προτύπου διαδικασίες τους (πχ δεν επιβεβαίωσαν λήψη ηλ. αλληλογραφίας) πρέπει να περάσουν εκ νέου "review", πράγμα που θα έχει κόστος γι' αυτούς και κατά συνέπεια θα βελτιώσει τις υπηρεσίες τους.

mccloudneo
10-10-14, 13:24
Προχωρησα σε καταγγελια στην ΕΕΤΤ και απο εβδομαδα θα δουμε τι ενεργειες θα κανει ο δικηγορος της εταιρειας μας. Επισης, περιμενω απαντηση για αποχρεωση και θα κινθουμε αναλογα. Πιθανοτατα θα προσβαλουμε και την συμβαση και θα φυγουμε απο τον ΟΤΕ καθαρα για λογους αρχης.

Vitruvian78
11-10-14, 01:20
Λοιπόν, αν δεν έχετε χαμπαριάσει η εξυπηρέτηση του ΟΤΕ είναι στον αέρα. Δεν υπάρχει προσωπικό και επικρατεί το μεγαλείο του μπαχάλου. Το μόνο πανω χέρι που έχει ο ΟΤΕ είναι η πρόσβαση στο τοπικό δίκτυο χαλκού. Τίποτε άλλο. Σε όλα τα άλλα η εμπειρια εχει γίνει ίδια με αυτή σε εναν κακό εναλλακτικό πάροχο που όλα κολλάνε παντού χωρίς να βγάζεις πουθενά άκρη.

21706
11-10-14, 07:58
Λοιπόν, αν δεν έχετε χαμπαριάσει η εξυπηρέτηση του ΟΤΕ είναι στον αέρα. Δεν υπάρχει προσωπικό και επικρατεί το μεγαλείο του μπαχάλου. Το μόνο πανω χέρι που έχει ο ΟΤΕ είναι η πρόσβαση στο τοπικό δίκτυο χαλκού. Τίποτε άλλο. Σε όλα τα άλλα η εμπειρια εχει γίνει ίδια με αυτή σε εναν κακό εναλλακτικό πάροχο που όλα κολλάνε παντού χωρίς να βγάζεις πουθενά άκρη.

«Συστημικό πρόβλημα» σημαίνει ακριβώς «δεν υπάρχει προσωπικό»
και εξηγεί τα Αποτελέσματα ομίλου ΟΤΕ Β' Τριμήνου 2014 (http://www.adslgr.com/forum/threads/831798-Αποτελέσματα-ομίλου-ΟΤΕ-Β-Τριμήνου-2014?highlight=%CE%9F%CE%A4%CE%95):
•Καθαρά κέρδη €69 εκατ., αυξημένα κατά 21%

mccloudneo
11-10-14, 12:31
Παιδια ο ΟΤΕ εχει γεμισει παιδια των 350-400 ευρω και εχουν μεινει και οι παλιο δεινοσαυροι ΟΤΕτζηδες με παχυλους μισθους που δεν ξερουν να κανουν κλικ το ποντικι. Αυτα ειναι γνωστα. Επισης, ειναι γνωστες και οι διαδικασιες δημοσιου που επικρατουν εκει μεσα. Στις αιθουσες του παλιο κτιριου το ΟΤΕ στην Πατησιων για να ανοιξει ο κλιματισμος πρεπει να στειλουν φαξ με υπογραφη προισταμενου. Ξαναδιαβαστε την τελευταια προταση. Και ας βγει οποιος θελει να με αμφισβητήσει. Οποτε μου λετε εσεις για επισκευες βλαβων και επεξεργασια αιτησεων.

baskon
15-10-14, 23:45
Τα συστημικά προβλήματα πάντα υπήρχαν στον Οτε..Απλά τελευταία αποφάσισαν να κανουν καποιες σοβαρες αλλαγες-ενοποιησεις στο συστημα τους και η κατασταση έγινε μπαχαλο..
Απο κει και περα όντως υπαρχουν τα παιδια των 360 ευρώ που προσπαθουν(εστω αν και οι περισσότεροι σκέφτονται πότε θα βρουν άλλη δουλεια) με ενα συστημα που δε βοηθα, και όταν προκυπτει "συστημικο πρόβλημα" το αρμόδιο τμήμα το λύνει μετα από μερικές δεκάδες ημέρες..
Τωρα το γιατί δε τα λύνει ..άγνωστο σε εμενα τουλάχιστον..δε νομίζω ότι ειναι έλλειψη προσωπικού πάντως..

anon
16-10-14, 09:53
Παιδιά, δεν υπάρχει προσωπικό. Helpdesk υπάρχει απο φοιτητές που φυσικά μόνο να ακούνε για βλάβες και να προωθούν αιτήματα, και μπορούν να δώσουν απάντηση σε υποτυπώδεις μόνο περιπτώσεις. Οι εξωτερικές δουλειές (δικτυακές), γίνονται πλέον σχεδόν αποκλειστικά απο συνεργάτες, υπεργολάβους...
Ιδιωτικός τομέας, και outsourcing στο μεγαλείο του. Είπατε τίποτε;
Οι παλιοί όλοι σχεδόν έχουν εξαναγκασθεί σε εθελουσίες κλπ, γιατί είναι με πολύ καλές συμβάσεις, και δεν μπορεί να κάνει ο ΟΤΕ (λέγε με Deutsche Telekom) να κάνει ότι θέλει. Ενώ το νέο προσωπικο προσλαμβάνεται μέσω τρίτης εταιρίας (ΟΤΕPLUS), προκειμένου να τους παίρνουν με μισθούς "πείνας". Και όπως είπαμε, οι περικοπές σύνεφο. Οπότε, ότι δουλεύει, δουλεύει καλώς, και εαν δεν παίζει κάτι, πολύ απλά την έκατσες.
Αυτό περι πολύ καλυτερης εξυπηρέτησης και υποστήριξης απο τον ΟΤΕ, ήταν αλλοτινών εποχών (και δυστυχώς για πολλούς για την εποχή που ο ΟΤΕ ήταν κυρίως σαν δημόσιο, με τα καλά και τα κακά του), ενώ τώρα οι λίγοι υπάλληλοι που έχει πλέον δεν επαρκούν για ποιοτικές υπηρεσίες.

AssVas
16-10-14, 21:21
Ενώ το νέο προσωπικο προσλαμβάνεται μέσω τρίτης εταιρίας (ΟΤΕPLUS), προκειμένου να τους παίρνουν με μισθούς "πείνας". Και όπως είπαμε, οι περικοπές σύνεφο
Δεν κατάλαβες φίλε, τέλος και οι Oteplus (τελευταίοι λίγοι που πήρε ήταν με τριπλή ειδικότητα , Καλωδιακές/Κατανεμητή/Συνεργείο) και όπου κάτσει ζήτηση / ανάγκη τους ορίζουν (π.χ Καλωδιακές την εβδομάδα και πάρε και το ΣΚ Συνεργείο ).

Πλέον τα call centers τα στελεγχώνει με της Cosmote την Evalue με special σύμβαση . (έμαθα πως λαμβάνουν και email φέρε μας τον φίλο σου, να μην φύγει τους επόμενους 3 μήνες , πάρε 30 euro check...) . Κατά τα άλλα κέρδη κτλ, διότι παντού έτσι είναι :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.