PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΗ ΑΠΟΠΕΙΡΑ ΕΞΑΠΑΤΗΣΗΣ ΑΠΟ WIND



oekab1992
10-10-14, 14:30
Καλησπέρα σε όλους. Θα προσπαθήσω να είμαι σύντομος. Είχα κινητό cosmote και πέρσι τέτοιο καιρό έκανα φορητότητα στην WIND. Με κάλεσαν από ένα 2112119xxx, εξουσιοδοτημένος τους αντιπρόσωπος και είχαμε συμφωνήσει να παω στο WIND W για κινητό (1500 λεπτά, 1500 sms 1500 mb) για 18 μήνες με πάγιο 29,90 το μήνα. Είχαμε σχεδόν κλείσει όταν μου είπαν πως αν κάνω και άλλη σύνδεση μαζί τους, πχ ένα σταθερό, θα πάρει αυτό 50% έκπτωση. Επειδή μετακόμισα από το πατρικό και θα σταματούσα το 2play που είχα στην forthnet και θα έβαζα απλό τηλέφωνο στους γονείς, πήρα την προσφορά, του έβαλα 2play medium με wind (απεριόριστα σταθερά και 24αρι ιντερνετ) με μόνο 10 ευρώ το μήνα πάγιο λόγω της έκπτωσης αυτής 50% εξαιτίας του κινητού. Οι δεσμεύσεις μου ήταν 18 μήνες στο κινητό και 12 μήνες στο σταθερό. Με είχαν διαβεβαιώσει πως για το 18μηνο που θα έχω το πρόγραμμα αυτό, θα ισχύει το 29,90 στο κινητό και τα 10 ευρώ στο σταθερό. Στους 12 μήνες θα μπορούσα να διακόψω το σταθερό δίχως πρόστιμο, και δίχως να επηρεάζει αυτή η διακοπή σε κάτι στο κινητό.

Το πρόγραμμα μου άρεσε πολύ και δεν ήθελα ούτε θέλω να το αλλάξω. Εχθές πήραν την μάνα μου στο σταθερό από WIND και τις είπαν πως έληξε το 12μηνο συμβόλαιο στην wind για το σταθερό (το κινητό έχει άλλους 6 μήνες). Μίλησα μαζί τους εγώ γιατί η μάνα μου δεν γνώριζε τα διαδικαστικά. Μου είπε λοιπόν η υπάλληλος της WIND πως έληξε το συμβόλαιο, άρα και η προσφορά και πως τώρα η νέα χρέωση για το πρόγραμμα αυτό (που σημειωτέον είναι legacy δεν ισχύει και θα μετατραπεί σε νέο πακέτο μαζί με 5 ώρες για κινητά) θα είναι 25 ευρώ το μήνα. Φυσικά βγήκα έξω από τα ρούχα μου. Ο μόνος λόγος που πήρα την προσφορά με την σταθερή γραμμή ήταν το χαμηλό κόστος των 10 ευρώ γιατί το πληρώνω εγώ για να βοηθήσω τους γονείς μου, και αυτοί μόνο το τηλέφωνο θέλουν, το adsl είναι άχρηστο, άσε που σκέτο τηλ που έψαχνα να τους βάλω, τόσο φθηνό δεν έβγαινε.

Στην συνέχεια την ενημέρωσα πως ο αντιπρόσωπος τους μου είχε πει άλλα, ότι το πρόγραμμα θα ισχύει με τα 10 ευρώ 2play για όσο καιρό θα έχω και το κινητό στην wind στο συμβόλαιο αυτό, τουλάχιστον μέχρι το 18μηνο δηλαδή, αλλά αυτή μου έλεγε ασυναρτησίες. Τις λέω οκ, θα διακόψω τότε το σταθερό. Μου λέει ναι μπορείτε, χωρίς πρόστιμο, αλλά επειδή επιδοτείται από το σταθερό το κινητό, μετά το κινητό θα έχει χρέωση 36 ευρώ αντί για 29,90. Τις απαντώ, πλάκα μου κάνετε, και τις εξήγησα τι συμφωνία είχα κάνει, τα ακριβώς αντίθετα δηλαδή από όσα μου έλεγε η υπάλληλος, αλλά έδειχνε να μην καταλαβαίνει (ή το έκανε επίτηδες) τι λέω και απλά μασώντας μια ταινία σαν να διάβαζε από τυποποιημένες απαντήσεις με έβγαζε τρελό.

Τις λέω έχω υπογεγραμμένα συμβόλαια και μαγνητοφωνήσεις που τεκμαίρουν τα λεγόμενα μου. Μου λέει μισό λεπτό να ρωτήσω τους προϊσταμένους μου. Επανήλθε παίζοντας πάλι την ίδια κασέτα απλά σε διαφορετικό ρυθμό. Εκεί η υπομονή μου εξαντλήθηκε και αναγκάστηκα να χρησιμοποιήσω το βαρύ πυροβολικό της διαπραγμάτευσης. Την ενημέρωσα κανένα πρόβλημα, θα αναζητήσω τα συμβόλαια και θα ζητήσω τις μαγνητοφωνημένες συνομιλίες. Παράλληλα άμεσα διακόπτω και σταθερό και κινητό αδιαφορώντας για τις όποιες ρήτρες μιας και με παρακαλάει η cosmote και θα κινηθώ νομικά για προσπάθεια εξαπάτησης.

Μου ζήτησε ένα time out να συσκεφτεί με τους “ανθρώπους” αφού οι τυποποιημένες απαντήσεις των χαρτιών δεν κάλυπταν το ενυδρείο αυτό στην προσπάθεια εξαπάτησης μου, και επανήλθε με άλλες προσφορές και νέα δεδομένα. Δεν πειράζουμε τίποτα κύριε, δεν αλλάζουμε τίποτα, μένουμε ως έχουμε τουλάχιστον μέχρι τον Απρίλιο που λήγει το κινητό (θα σας φτιάξουμε μετά μην φοβάστε), αρκεί να μην τροποποιήσετε και εσείς κάτι. Οκ κλείνουμε εκεί. Μετά λέω μέσα μου, και πως είμαι σίγουρος πως όντως θα το κάνουν; Όταν σχόλασα τους ξανακάλεσα από το κινητό και μίλησα με έναν άλλο υπάλληλο, εξιστορώντας τα πάντα με λεπτομέρεια. Η συζήτηση η παλαιά είναι καταγεγραμμένη στο CRM μας μου είπε, το θέμα το έχουμε φροντίσει δεν χρειάζεται να κάνετε κάτι, ούτε να υπογράψετε κάτι νέο ούτε να ηχογραφήσουμε κάτι. Οκ λέω και τελειώνει εκεί.

Σήμερα κάλεσα την εταιρεία αυτή που μου έκαναν την προσφορά τότε και τους ενημέρωσα αναλυτικά για τα όσα έγιναν, μου αναγνώρισαν δίκιο, δεν αμφισβήτησαν κάτι και μου είπαν να τους δώσω λίγο χρόνο να το διερευνήσουν και να μου δώσουν εξηγήσουν. Τους είπα πως πάνω από όλα, εκτός από της απόπειρα εξαπάτησης, εκθέτουν και εσάς και τα συμφωνηθέντα μας. Περιμένω τώρα εξηγήσεις παρότι έλαβα λύσεις, αλλά η όλη φάση δεν μου άρεσε καθόλου. Εγώ είμαι σίγουρος για το όσα υπέγραψα και συμφώνησα, αλλά πάντα θα έχω αμφιβολία αν ήταν τελικά πονηριά της WIND ή ψευδείς υποσχέσεις της άλλης εταιρείας. Προσωπικά πιστεύω ότι έκαναν τις προσφορές αυτές για να τραβήξουν κόσμο από τους άλλους παρόχους. Οι τιμές είναι σκοτωμένες και μάλλον έχουν χασούρα. Τα κοράκια στην εξυπηρέτηση έχουν λάβει ντιρεκτίβες από τα ανώτατα κλιμάκια να καλέσουν άμεσα τα ληγμένα συμβόλαια των προσφορών και να περάσουν νέες τιμές για να σταματήσει η χασούρα. Όποιος μπάρμπας ή αδαής το χάψει (και θα υπάρξουν πολλοί) καλώς, όσοι όχι, αν μας εκβιάσουν αφήστε το ως έχει.

Με έχει ενοχλήσει πολύ αυτή η θρασύτατη προσπάθεια εξαπάτησης μου και προειδοποιώ τον κόσμο του φόρουμ που ίσως να έχει ίδια ιστορία με εμένα. Μπορεί να μιλάμε για μια μαζική κίνηση που πρέπει να εμποδιστεί. Εγώ προσωπικά συλλέγω στοιχεία και σκέφτομαι να κινηθώ νομικά εναντίον τους με φίλο δικηγόρο που τσάμπα θα το τρέξει γιατί μισεί τέτοια περιστατικά. Ποια είναι η γνώμη σας, να το παρατήσω αφού βρήκα το δίκιο μου ή να τους τρέξω λίγο; Ξέρω τι θα μου πείτε… δεν βαριέσαι; Αυτοί έχουν κορυφαία νομικά τμήματα, θα σε τυλίξουν σε μια κόλλα χαρτί. Ε δεν πειράζει, αρκεί και μόνο η φασαρία, δεν μου αρέσει ο ωχαδερφισμός. Εναλλακτικά μπορώ να τους αλλάξω τα φώτα στις καταγγελίες σε όλα τα μέσα και παράλληλα να τους κάνω διαδικτυακά ρόμπα παντού, αρχής γενομένης από εδώ!!

john68
10-10-14, 17:34
φίλε παρομοια προβληματα εχουν πολλοι ...μπες στο facebook της WIND και θα δεις ...τους πειρε η κατηφορα
https://www.facebook.com/WindHellas?fref=ts

oekab1992
10-10-14, 18:01
Πολύ γέλιο χαχαχα. Αυτά που αφήνουν εκεί στον τοίχο (απορώ που τον αφήνουν ανοιχτό) ειναι φιλτραρισμένα, λογικά θα περιέχει το 1% των μπινελικιών που δέχονται απλά για να λένε πως δεν φιμώνουν τον λόγο. Ο admin των social media πρέοπει να έχει πάρει φωτιά να σβήνει τραγούδια. Μόλις λήξει και το κινητό γειά σας για κοσμοτέ. Με 25 ευρώ η δικιά μου πήρε το ίδιο πρόγραμμα με εμένα και 2 gb neto μάλιστα.

john68
10-10-14, 22:25
και εγω περιμενω να ληξει και να φυγω ....Τελος με την WIND ... αερας είναι ....το λεει και το ονομα ...

oekab1992
14-10-14, 17:39
UPDATE:

Επικοινώνησα με την plegma net, τον αντιπρόσωπο της wind που μου έκανε τότε την προσφορά. Τους είχα ήδη γνωστοποιήσει την περίπτωση και μου είπαν θα με πάρουν πίσω αλλά ποτέ δεν το έκαναν. Τους κάλεσα ξανά, μου είπαν πως μίλησαν με τον προιστάμενο τους αλλά θα χρειαστεί να τους πω το όνομα του υπαλλήλου που μου είπε αυτές τις πίπες τότε απο την wind. Δυστυχώς δεν τα συγκράτησα. Νομίζω δικαιολογία μου λένε για να χρονοτριβούν. Κάλεσα την wind, τους είπα δώστε μου τα ονόματα των υπαλλήλων που μίλησαν μαζί μου τότε, αλλά δεν μου τα έδινε ο υπάλληλος που μίλησα. Μα του λεω.. αφού μου τα είπαν αλλά δεν τα κράτησα, γιατί δεν μου τα λέτε τώρα, εξηγώντας τους την περίπτωση, τίποτα.. Κρατήστε το δικό μου λέει και δώστε τους το δικό μου. Με τον άνθρωπο αυτό απο wind για πρώτη φορά έβγαλα άκρη, του είπα ξανά την ιστορία, μου λέει έχεις δίκιο δεν παίζει αυτό, έγινε λάθος. Νομίζω επίτηδες δεν έδιναν τα ονόματα και ποτέ δεν θα τα δώσουν για να μην κάνω περισσότερη φασαρία, σβήνουν τα στοιχεία της ηλιθιότητας - απόπειρας εξαπάτησης. Πήρα την plegma net, απαθείς η υπάλληλος εκεί, μου λεει αφού σας τακτοποιήσαν τι το ψάχνετε περισσότερο. Κάποιος έχει λερωμένη την φωλιά του κύριοι, και μάλλον και οι δυο πλευρές γνωρίζοντας τι παίζει. Δεν ασχολούμε άλλο. Θα τα πούμε τον Μάιο με την λήξη των προγραμμάτων. Αίτηση φορητότητας για τιμωρία και παζάρι τότε γερό.

manila
15-10-14, 12:20
Δεν έγινε προσπάθεια εξαπάτησης από την Wind, αλλά από έναν συγκεκριμένο υπάλληλο μιας συνεργαζόμενης εταιρίας που ήθελε οπωσδήποτε να κάνει μια πώληση. Σε κάθε περίπτωση, θα έπρεπε και εσύ από την πλευρά σου να τσεκάρεις τα συμβόλαια πριν υπογράψεις, χωρίς να φταις βέβαια καθώς σε πληροφόρησαν λάθος. Επίσης, θεωρώ πως τέτοια συμβάντα έχουν και οι 3 εταιρίες.

psylos
15-10-14, 14:04
Τέτοια συμβάντα υπήρχαν ανέκαθεν και δυστυχώς θα υπάρχουν, όσο οι απολαβές εξαρτώνται από τις πωλήσεις. Όταν δούλευα στον ΟΤΕ, τότε σαν φοιτητής θυμάμαι να γίνεται πανικός με την παραπληροφόρηση στο connx tv τότε.. Φαντάζομαι αυτό συνεχίζει να γίνεται ακόμα με την "επιλεκτική" πληροφόρηση για να εξασφαλίσει ο καθένας μια παραπάνω πώληση.

oekab1992
15-10-14, 17:13
Οπότε δεν πρέπει να ζητήσω εγώ τώρα την συνομιλία μου με την υπάλληλο αυτή να απομαγνητοφωνηθεί και να βαρέσω μήνυση? Ολα αυτά γίνονται με τις ευλογίες των εταιρειών στον βωμό της πώλησης, γιαυτό τους προστατεύουν τώρα.

Pehlis
15-10-14, 22:45
δυστυχώς έτσι γίνετε με τις τηλεπωλήσεις. Γι αυτό όταν μας κάνουμε μια προσφορά απο το τηλέφωνο να μην απαντάμε κατευθείαν ναι αλλα να κρατάμε την προσφορά και το όνομα του υπαλλήλου και να το επιβεβαιώνουμε πηγαίνοντας σε ένα τοπικό κατάστημα

baskon
15-10-14, 23:18
Οπότε δεν πρέπει να ζητήσω εγώ τώρα την συνομιλία μου με την υπάλληλο αυτή να απομαγνητοφωνηθεί και να βαρέσω μήνυση? Ολα αυτά γίνονται με τις ευλογίες των εταιρειών στον βωμό της πώλησης, γιαυτό τους προστατεύουν τώρα.
Προσωπική άποψη μου είναι ότι απο τη στιγμή που σου εχουν πει επανελειμένως δικιο έχετε κύριε και σου δινουν και αυτό που σου ειχαν πει , δε προκειται να βγαλεις κατι επιπλεον και φυσικά δεν ιδρωνει το αυτι τους..
Και μυνηση να κανεις θα σου πουν εγινε λαθος και το εχουμε παραδεχτει + κρατησαμε τα συμφωνημενα..
Επισης μην εχουμε αυταπατες...όλοι τα ιδια κανουν..Οκ ισως καποιος να ειναι πιο μπαχαλο από τον άλλο αλλα και οι άλλοι δεν ειναι αθωες περιστερες..Τους εχουμε δει..(προσωπικά μόλις ξεμπερδεψα με μια καταγγελια στην cosmote -που δεν βγηκε σοβαρη ακρη, και ετοιμάζομαι να πάρω τα νουμερακια μου για αλλου..)

oekab1992
16-10-14, 13:23
Έχετε δίκιο, ας μην χαλάω την ζαχαρένια μου άλλο, όταν λήξουν όλα αν κάνουν νέα νούμερα απλά αντιός. Προς γνώση λοιπόν όλων το περιστατικό απλά.

giannisli
21-10-14, 11:10
Εγω παντως δυο χρονια τωρα με vdsl και κινητο και με ανανεωση συμβολαιων αφου ελειξαν στον χρονο δεν εχω κανενα προβλημα ουτε με τους λογαριασμους ουτε με τις συνδεσεις.Οτι μου ειπαν ισχυει και δεν εξαπατηθηκα ποτε.Ειμσι τυχερος?

oekab1992
22-10-14, 10:53
χαχαχα μάλλον!!!

Dimeos
22-10-14, 16:40
Και εγω το ιδιο, ο,τι μου ειπαν το εκαναν...

oekab1992
22-10-14, 17:54
Μακάρι να ειναι όλοι ευχαριστημένοι ρε παιδιά, δεν έχω όρεξη για ιστορίες, αλλά αποτι διαβάζω εδώ μέσα γενικά, πάρα πολλοί και οι δυσαρεστημένοι.

manila
23-10-14, 21:16
Εγω παντως δυο χρονια τωρα με vdsl και κινητο και με ανανεωση συμβολαιων αφου ελειξαν στον χρονο δεν εχω κανενα προβλημα ουτε με τους λογαριασμους ουτε με τις συνδεσεις.Οτι μου ειπαν ισχυει και δεν εξαπατηθηκα ποτε.Ειμσι τυχερος?

Δεν νομίζω, όσους ξέρω είναι μια χαρά και στα συμβόλαια και σε όλα με την Wind

oekab1992
26-10-14, 01:29
Τι να πω ρε φιλαράκι, εδώ μέσα πάντως πολλούς δυσαρεστημένους βλέπω, στο δε facebook τους που μπήκα έφριξα. Αφού είσαι εσύ όμως πάλι καλά.

Το τσίρκο της wind συνεχιζεται, πήραν την μανα μου προχθες και τις λένε πως κέρδισε κινητό και κάτι κουλά. Παίρνω εγώ να δω τι ήθελαν, λέει βγήκε η επιδότηση σας στο κινητό, ενώ λήγει τον Απρίλιο, 4 μήνες πριν. 150 ευρώ λέει. Τίποτα άλλο δεν είπε. Του λέω, αν την πάρω τι θα γίνει, δεν αλλάζει μετά την λήξη του συμβολαίου στο 18μηνο η προσφορά? Βεβαίως λέει, αλλά δεν το είπε απο μόνος, μετά απο 29.90 θα πληρώνεται 60κατι επειδή πήρατε την (απίστευτη και υπέρογκη αυτή) επιδότηση. Για μένα άλλο ένα τέχνασμα να σου βάλουν χειροπέδες για άλλους 18μήνες με παράλληλη πονηριά να σε ζαχαρώσουνε μήνες πριν με δήθεν επιδότηση που αν δεν ρωτήσεις, θα σου χαλάσει μετά την προνομιακή χρέωση. Του λεω δεν θέλω καμία επιδότηση, θα τα πούμε όταν λήξει το συμβόλαιο για σας ενημερώσω πως φεύγω αν δεν δώσετε ίδια ή καλύτερη προσφορά.

tarantules9
27-10-14, 11:50
Εμένα με εξαπάτησαν πριν κάτι μήνες με μια μαϊμού προσφορά μετά από ανανέωση πακέτου (έχω ανοίξει σχετικό tread), τους έκανα καταγγελία στη γραμματεία καταναλωτή (άλλοι π@π@ρες από εκεί) και αναγκάστηκα να πάω σε HOL.
Με παίρνανε τηλέφωνο μέχρι και 5 διαφορετικοί τηλεφωνητές-τριες να μου ζητήσουν το λόγο για τον οποίο φεύγω και μάλιστα στην αρχή κάθε συνομιλίας μου ανέφεραν οτι η κλήση καταγράφετε και αμέσως μετά έμπαιναν στο θέμα αλλά τους διέκοπτα και τους ενημέρωνα οτι κι εγώ κάνω καταγραφή του τηλεφωνήματος και εκεί χάνανε τα λόγια τους...
Στον τελευταίο λογαριασμό που μου έστειλαν, με χρέωσαν και του προηγούμενου τον οποίο τον είχα ήδη πληρώσει.Φυσικά ο τελευταίος λογαριασμός έχει μείνει απλήρωτος και όλα τα αποδεικτικά έγγραφα έχουν σταλεί στη γραμματεία καταναλωτή.Δεν με έχουν ενοχλήσει εδώ και καιρό για τον απλήρωτο λογαριασμό αφού ξέρουν οτι με έχουν χρεώσει παράνομα και δεν τους παίρνει γιατί θα τους τρέξω άγρια.
Οι άνθρωποι είναι καρααπατεώνες

vgiozo
27-10-14, 12:29
δυστυχώς έτσι γίνετε με τις τηλεπωλήσεις. Γι αυτό όταν μας κάνουμε μια προσφορά απο το τηλέφωνο να μην απαντάμε κατευθείαν ναι αλλα να κρατάμε την προσφορά και το όνομα του υπαλλήλου και να το επιβεβαιώνουμε πηγαίνοντας σε ένα τοπικό κατάστημα

Δεν στέκει τόσο σαν πρακτική γιατί οι προσφορές των τηλεπωλήσεων δεν είναι πάντα διαθέσιμες στα καταστήματα...έχουν τη λογική ότι θα σε πάρει ο πωλητής στο σπίτι σου (αντί να "περιμένουν" να τρέξει ο καθένας στα καταστήματα) και θα σου κάνει μια πώληση εκείνη τη στιγμή...γι αυτό δίνεται η προσφορά, για κίνητρο/δέλεαρ που θα κλείσει τη συμφωνία.
Το ότι δεν υπάρχει στα καταστήματα δεν σημαίνει ότι η προσφορά είναι ψευδής.

Για τη περίπτωση δεν ξέρω τί να πω...υπάρχουν εταιρείες κι εταιρείες τηλεπωλήσεων πάντως, κι αν υπα΄ρχουν παράπονα από πελάτες, αυτές δέχονται επιπλήξεις και κάπου αυτό καταλήγει στη διακοπή της συνεργασίας.
Μάλλον πρόκειται για περίπτωση "καιροσκόπου" επιχείρησης.

techgirl
27-10-14, 14:16
Δεν νομίζω, όσους ξέρω είναι μια χαρά και στα συμβόλαια και σε όλα με την Wind
Και εγω οκ ειμαι, αλλα μονο μεσω συνδιαλλαγων με τα επισημα καναλια. Τηλεπωλησεις δεν εμπιστεύομαι με τιποτα

kage
27-10-14, 19:50
δεν τα διαβασα ολα...
αλλα εφοσον δεν εχεις υπογραψει οσο καλυμενοι ειναι αυτοι αλλο τοσο εισαι και συ...
δηλ.αν σ κοψουν το ενα τους λες καλη φαση στειλτε μου το συμβολαιο που υπογραψαμε να το δω αλλιως τα κοβω και τα 2 και καταγγελια στην εεττ για παραπλανηση κτλ.

oekab1992
28-10-14, 00:22
Το resume ειναι πως αν δεν τα ψάχνεις πολύ άνετα σε κοροιδεύουν, σκαρώνουν τρίκ και τεχνάσματα για βγάλουν λεφτά απο εσένα μακροπρόθεσμα, να σε κλειδώσουν σε μεγάλα συμβόλαιο και να αποσβέσουν την χασούρα που έχουν με τις κάτω του κόστους προσφορές που δίνουν για να σε φέρουν απο τα άλλα δίκτυα. Εγώ πιστεύω πως απο εμένα με 29.90 για wind w με τα 1500 κτλ + 10 ευρώ για 2play μπαίνουν μέσα, και θα κάνουν ότι μπορούν είτε με τηλεφωνήματα φαντάσματα για ψάρωμα πως έληξε η προσφορά, είτε με δώρα 4 μήνες πριν λήξει το συμβόλαιο για να με κλειδώσουν σε διπλασια χρέωση. Με έχουν πραγματικά αηδιάσει, οχι διότι δεν παρέχουν αυτό που συμφωνήσαμε, ούτε με την ποιότητα των υπηρεσιών τους, αλλά με την λύσσα τους να βγάλουν τα σπασμένα με δόλια μέσα που κινούνται στα όρια της νομιμότητας και τα γνωστά τους παραθυράκια.

hannibal_
28-10-14, 03:20
Δεν στέκει τόσο σαν πρακτική γιατί οι προσφορές των τηλεπωλήσεων δεν είναι πάντα διαθέσιμες στα καταστήματα...έχουν τη λογική ότι θα σε πάρει ο πωλητής στο σπίτι σου (αντί να "περιμένουν" να τρέξει ο καθένας στα καταστήματα) και θα σου κάνει μια πώληση εκείνη τη στιγμή...γι αυτό δίνεται η προσφορά, για κίνητρο/δέλεαρ που θα κλείσει τη συμφωνία.
Το ότι δεν υπάρχει στα καταστήματα δεν σημαίνει ότι η προσφορά είναι ψευδής.


Για αυτό το λόγο πάντοτε ζητάμε να μας στείλουν την προσφορά γραπτά ή με φαξ ή με email. Το "μου είπαν τόσο" δεν παίζει...

vgiozo
28-10-14, 10:45
Για αυτό το λόγο πάντοτε ζητάμε να μας στείλουν την προσφορά γραπτά ή με φαξ ή με email. Το "μου είπαν τόσο" δεν παίζει...

Μα πάντα γίνεται αυτό έτσι κι αλλιώς (και το όποιο πρόγραμμα για να ενεργοποιηθεί πρέπει να υπογραφεί σύμβαση, ο πάροχος το συμβόλαιο που θα του σταλεί θα κοιτάξει, δεν δίνονται τηλεφωνικά από τις τηλεπωλήσεις στον πάροχο οι πελάτες) εκτός κι αν πρόκειται για αντι-προσφορά από τον πάροχο που ήδη είναι κανείς, οπότε εκεί δεν ξέρω να υπογράφεται νέο συμβόλαιο...

hannibal_
28-10-14, 14:04
Μα πάντα γίνεται αυτό έτσι κι αλλιώς (και το όποιο πρόγραμμα για να ενεργοποιηθεί πρέπει να υπογραφεί σύμβαση, ο πάροχος το συμβόλαιο που θα του σταλεί θα κοιτάξει, δεν δίνονται τηλεφωνικά από τις τηλεπωλήσεις στον πάροχο οι πελάτες) εκτός κι αν πρόκειται για αντι-προσφορά από τον πάροχο που ήδη είναι κανείς, οπότε εκεί δεν ξέρω να υπογράφεται νέο συμβόλαιο...

Σε αντιπροσφορά αναφέρομαι ή σε τηλεπώληση που και προφορικά μπορείς να δεσμευτείς.

vgiozo
28-10-14, 14:17
Σε αντιπροσφορά αναφέρομαι ή σε τηλεπώληση που και προφορικά μπορείς να δεσμευτείς.

Το δεύτερο σκέλος δεν ισχύει, είναι απλώς καχυποψία...αν έχεις ήδη συμβόλαιο σε μια εταιρεία, στο 99% ανανεώνεις (με αντιπροσφορά ή χωρίς) χωρίς να υπογράψεις νέο συμβόλαιο...
Αν συμφωνήσεις τηλεφωνικά σε τηλεπώληση για μετάβαση σε άλλη εταιρεία/πάροχο, τίποτα δεν ισχύει χωρίς να υπογράψεις συμβόλαιο κι ούτε μπορεί ο νέος πάροχος να κάνει καμία ενέργεια χωρίς το συμβόλαιο...μόνο με τη λήψη του συμβολαίου ο πάροχος θα προχωρήσει σε όποια ενέργεια...

Και να έρθει ο κούριερ με το συμβόλαιο, αν δεν υπογράψεις και δεν δώσεις τα δικαιολογητικά (ΑΦΜ, φωτοτυπία ταυτότητας), τίποτε δεν μπορεί να προχωρήσει...
Η τηλεφωνική συμφωνία από μόνη της δεν κατοχυρώνει τίποτα...κι η συνεργαζόμενη εταιρεία τηλεπωλήσεων θα πληρωθεί όταν ολοκληρωθεί η σύμβαση κι όχι πριν.

Dimeos
28-10-14, 16:52
Το δεύτερο σκέλος δεν ισχύει, είναι απλώς καχυποψία...αν έχεις ήδη συμβόλαιο σε μια εταιρεία, στο 99% ανανεώνεις (με αντιπροσφορά ή χωρίς) χωρίς να υπογράψεις νέο συμβόλαιο...
Αν συμφωνήσεις τηλεφωνικά σε τηλεπώληση για μετάβαση σε άλλη εταιρεία/πάροχο, τίποτα δεν ισχύει χωρίς να υπογράψεις συμβόλαιο κι ούτε μπορεί ο νέος πάροχος να κάνει καμία ενέργεια χωρίς το συμβόλαιο...μόνο με τη λήψη του συμβολαίου ο πάροχος θα προχωρήσει σε όποια ενέργεια...

Και να έρθει ο κούριερ με το συμβόλαιο, αν δεν υπογράψεις και δεν δώσεις τα δικαιολογητικά (ΑΦΜ, φωτοτυπία ταυτότητας), τίποτε δεν μπορεί να προχωρήσει...
Η τηλεφωνική συμφωνία από μόνη της δεν κατοχυρώνει τίποτα...κι η συνεργαζόμενη εταιρεία τηλεπωλήσεων θα πληρωθεί όταν ολοκληρωθεί η σύμβαση κι όχι πριν.
σε εμένα δυστυχώς ή ευτυχώς έγινε η μετάβαση από forthnet σε wind μόνο με τηλεφωνική συνομιλία....και δε λέω βλακειες ούτε ψέματα.έγινε ως εξής: κλασικά μου τηλεφωνεί εμπορικός συνεργάτης της wind, μου κάνει προσφορά, δέχομαι και περιμένω το κούριερ. πριν όμως έρθει το κούριερ μου τηλ forthnet και με ρωτάει γιατι θέλω να φύγω και μένω κάγκελο!!!του λέω πως έγινε αυτό αφού δεν έχω υπογράψει τπτ με τη wind ακόμα;;;δεν θυμάμαι τι μου απάντησαν και τους λέω να μην δώσουν τη γραμμη για κανένα λόγο, όπως και έγινε και φυσικά ενημερώνω τον τηλεφωνητή να μην έρθει ο courrier. μετά από λίγες μέρεςμου τηλεφωνεί η wind και με ρωτά γιατί δε πάω τελικά σε αυτούς. τους εξηγώ και μου λένε σας κανουμε την εξης προσφορά, την καταγράφουν αναφέροντας τις λεπτομέρειες του συμβολαίου και το αποδέχθηκα....και έγινε η μεταφορά της γραμμής. ακομα έχω την απορία πως δέχθηκε η forthnet τη μεταφορά αφού ποτέ δεν είδε συμβόλαιο από εμένα....έχετε κάποια εξήγηση;

hannibal_
28-10-14, 18:48
Το δεύτερο σκέλος δεν ισχύει, είναι απλώς καχυποψία...αν έχεις ήδη συμβόλαιο σε μια εταιρεία, στο 99% ανανεώνεις (με αντιπροσφορά ή χωρίς) χωρίς να υπογράψεις νέο συμβόλαιο...
Αν συμφωνήσεις τηλεφωνικά σε τηλεπώληση για μετάβαση σε άλλη εταιρεία/πάροχο, τίποτα δεν ισχύει χωρίς να υπογράψεις συμβόλαιο κι ούτε μπορεί ο νέος πάροχος να κάνει καμία ενέργεια χωρίς το συμβόλαιο...μόνο με τη λήψη του συμβολαίου ο πάροχος θα προχωρήσει σε όποια ενέργεια...

Διάβασε λίγο πιο προσεκτικά το φόρουμ και θα δεις πόσες καταγγελείες για εξαπάτηση έχουν γίνει. Από προφορικές προσφορές που σου τάζουν άλλες τιμές και στην ουσία δεν τις βλέπεις ποτε.

Αναφέρομαι σε προσφορες εκτός του επίσημου τιμοκαταλόγου. Σε κάθε τέτοια ζητάμε πάντοτε ΓΡΑΠΤΗ επιβαιβέωση.

Φυσικά εσύ πράτεις όπως νομίζεις....

vgiozo
28-10-14, 18:52
σε εμένα δυστυχώς ή ευτυχώς έγινε η μετάβαση από forthnet σε wind μόνο με τηλεφωνική συνομιλία....και δε λέω βλακειες ούτε ψέματα.έγινε ως εξής: κλασικά μου τηλεφωνεί εμπορικός συνεργάτης της wind, μου κάνει προσφορά, δέχομαι και περιμένω το κούριερ. πριν όμως έρθει το κούριερ μου τηλ forthnet και με ρωτάει γιατι θέλω να φύγω και μένω κάγκελο!!!του λέω πως έγινε αυτό αφού δεν έχω υπογράψει τπτ με τη wind ακόμα;;;δεν θυμάμαι τι μου απάντησαν και τους λέω να μην δώσουν τη γραμμη για κανένα λόγο, όπως και έγινε και φυσικά ενημερώνω τον τηλεφωνητή να μην έρθει ο courrier. μετά από λίγες μέρεςμου τηλεφωνεί η wind και με ρωτά γιατί δε πάω τελικά σε αυτούς. τους εξηγώ και μου λένε σας κανουμε την εξης προσφορά, την καταγράφουν αναφέροντας τις λεπτομέρειες του συμβολαίου και το αποδέχθηκα....και έγινε η μεταφορά της γραμμής. ακομα έχω την απορία πως δέχθηκε η forthnet τη μεταφορά αφού ποτέ δεν είδε συμβόλαιο από εμένα....έχετε κάποια εξήγηση;

Δηλαδή σου είπαν ότι θα στείλουν κούριερ με το συμβόλαιο και δεν το έστειλαν και στο ενδιάμεσο προχώρησαν την αίτησή σου, ωσάν να είχες υπογράψει;

Περίεργο βέβαια γιατί οι αιτήσεις φορητότητας οι ίδιες χρειάζονται παραστατικά κι έχουν κάποια διαδικασία...
Τέτοιο πράγμα δεν στέκει πάντως, χρειάζεται συμβόλαιο...

Απατεωνιά άξια καταγγελίας, απλώς...

Η καταγραφή της συνομιλίας σε αυτό το στάδιο χρησιμεύει μόνο για να αποδείξει τί συμφωνήθηκε με την εταιρεία τηλεπωλήσεων...δεν αντικαθιστά το συμβόλαιο...

Από τη Wind πάντως δεν με εκπλήσσει καθόλου...δικοί της αντιπρόσωποι/συνεργαζόμενες εταιρείες είχαν καθιερώσει αυτό που λέγανε (και έπαψαν να το λένε πια, μάλλον) ότι έχει ψηφιστεί νόμος που καταργεί τις ποινικές ρήτρες στην ακύρωση υπογεγραμμένου συμβολαίου

esquellot
28-10-14, 20:10
@ Dimeos: Απορώ πως δέχτηκες τέτοιο πράγμα. Έπρεπε να τους κάνεις μια καταγγελία να ψάχνονται.
Αμάν πια! Λέει κάποιος ότι ενδιαφέρεται για το προϊόν από το τηλέφωνο, κι αυτοί του στέλνουν και λογαριασμό εντός εβδομάδας.
Φταίμε εμεις οι ίδιοι που ανεχόμαστε τέτοιες πρακτικές. Βρίσκουν και τα κάνουν.

Dimeos
29-10-14, 01:00
@ Dimeos: Απορώ πως δέχτηκες τέτοιο πράγμα. Έπρεπε να τους κάνεις μια καταγγελία να ψάχνονται.
Αμάν πια! Λέει κάποιος ότι ενδιαφέρεται για το προϊόν από το τηλέφωνο, κι αυτοί του στέλνουν και λογαριασμό εντός εβδομάδας.
Φταίμε εμεις οι ίδιοι που ανεχόμαστε τέτοιες πρακτικές. Βρίσκουν και τα κάνουν.
έχεις δίκιο, αλλά αφού μετά πήραν από την ίδια την wind τους εμπιστεύτηκα (λάθος μάλλον) αλλά προς το παρόν τους 5 πρώτους μήνες τηρούν κατά γράμμα όσα μου είχαν πει, μάλιστα το πάγιο είναι κατά 2 ευρώ λιγότερο από αυτό που είχαμε συμφωνήσει.
Γενικά το προχώρησα διότι είμαι συνδρομητής της κινητής πολλά χρόνια και δεν με έχουν κοροιδέψει ούτε μια φορά, αλλά και όταν έκαναν κάποια λάθη χρέωσης (2 φορές) αμέσως το παραδέχονταν και μου πίστωσαν το λογαριασμό.
από ότι φαίνεται ούτε τώρα με ξεγέλασαν (μου υπόσχεθηκαν 2 μηνες δώρο το πάγιο και το έκαναν).
ας ελπίσουμε ότι έτσι θα πάει μέχρι το τέλος της συμφωνίας.
Υ.Γ σας είπα στην αρχή ότι όταν το προχώρησαν χωρίς να έρθει το κούριερ, το σταμάτησα, το προχώρησα μόνο όταν τηλ από την wind.

messias
30-10-14, 03:08
Εγω ανανέωσα στην wind. Ημουν ηδη 12 μήνες χωρις να έχω προβλήματα, και το Internet πάει μπάλα. Την ανανέωση την έκανα τηλεφωνικά, πρεπει να ζητησω συμβόλαιο? Πάντως θυμάμαι και στον οτε που ημουν ποτέ δεν στελνανε συμβόλαιο σπίτι, όλα τηλεφωνικά γινόντουσαν κι εκει..

Τωρα αν τηλεφωνικά τους το ζητησω, θα πρέπει να μου το φερουν?
Αν κατι πάει στραβα με αυτους, θα μπορω να φυγω χωρις προστιμο, μιας και δεν εχω υπογραψει συμβόλαιο?

vgiozo
30-10-14, 03:12
Εγω ανανέωσα στην wind. Ημουν ηδη 12 μήνες χωρις να έχω προβλήματα, και το Internet πάει μπάλα. Την ανανέωση την έκανα τηλεφωνικά, πρεπει να ζητησω συμβόλαιο? Πάντως θυμάμαι και στον οτε που ημουν ποτέ δεν στελνανε συμβόλαιο σπίτι, όλα τηλεφωνικά γινόντουσαν κι εκει..

Τωρα αν τηλεφωνικά τους το ζητησω, θα πρέπει να μου το φερουν?
Αν κατι πάει στραβα με αυτους, θα μπορω να φυγω χωρις προστιμο, μιας και δεν εχω υπογραψει συμβόλαιο?

Τυπικά πρέπει να ισχύει το τελευταίο...χωρίς γραπτό συμβόλαιο, αν φύγεις πριν το 12μηνο αποφεύγεις τη ρήτρα...αν βέβαια πήρες νέο εξοπλισμό κτλ πιθανότατα θα πρέπει να τον επιστρέψεις ή να τον πληρώσεις γιατί δίνεται ως χρησιδάνειο.

messias
30-10-14, 03:49
καλά ο εξοπλισμός ειναι το λιγότερο, ουτως η αλλως αυτον τον εξοπλισμό που δίνουν ολες οι εταιρίες (ΖΤΕ) μόνο για τα σκουπίδια ειναι, ουτε καν το εχω ανοίξει.
Θα τους πάρω τηλ γιατι υποτιθεται μου κανανε άλλο πακετο με άλλη τιμη φτηνότερη, και δεν ξέρω τι να περιμένω τελικά..

andreasp
30-10-14, 13:42
Ακριβώς το ίδιο έπαθα και εγώ με την Wind.
Τελικα έβαλα μια Wind στην μάνα μου, που ηθελε και Internet, για να πάρω το "ΟΛΑ ΣΕ ΕΝΑ" στο κινητο μεχρι το 12 μηνο, και τον φλεβάρη θα εξαφανιστώ απο την Wind.
Οποιος εμπλέκεται με την τηλεφωνία στην Ελλάδα είναι απατεώνας του κοινού ποινικού δικαίου.
Λένε ότι μπούρδα τους έρθει στο κεφάλι απλά για να βάλεις υπογραφή.

Dimeos
31-10-14, 00:42
καλά ο εξοπλισμός ειναι το λιγότερο, ουτως η αλλως αυτον τον εξοπλισμό που δίνουν ολες οι εταιρίες (ΖΤΕ) μόνο για τα σκουπίδια ειναι, ουτε καν το εχω ανοίξει.
Θα τους πάρω τηλ γιατι υποτιθεται μου κανανε άλλο πακετο με άλλη τιμη φτηνότερη, και δεν ξέρω τι να περιμένω τελικά..
αν σου τηλ από τη wind δεν υπάρχει περίπτωση να σε εξαπάτησαν με τη τιμή. αν είναι συνεργάτης, μπορεί και να υπάρχει πρόβλημα. ρώτησέ τους για να είσαι σίγουρος. επίσης καλό είναι να έχεις συγκρατήσει και το όνομα της υπαλλήλου.

yiannis010
06-11-14, 14:13
αν σου τηλ από τη wind δεν υπάρχει περίπτωση να σε εξαπάτησαν με τη τιμή. αν είναι συνεργάτης, μπορεί και να υπάρχει πρόβλημα. ρώτησέ τους για να είσαι σίγουρος. επίσης καλό είναι να έχεις συγκρατήσει και το όνομα της υπαλλήλου.
η αλήθεια είναι πως χρόνια ήμουν πελάτης της wind ποτε δεν είχα πρόβλημα...τους τελευταίους4-5 μήνες κάτι δεν πάει καλά.πολλά παράπονα από πολύ κόσμο.υποψιαζομασι πως μπήκαν στην μέση συνεργάτες....

techgirl
10-11-14, 16:11
αν σου τηλ από τη wind δεν υπάρχει περίπτωση να σε εξαπάτησαν με τη τιμή. αν είναι συνεργάτης, μπορεί και να υπάρχει πρόβλημα. ρώτησέ τους για να είσαι σίγουρος. επίσης καλό είναι να έχεις συγκρατήσει και το όνομα της υπαλλήλου.
Έτσι πάει...

oekab1992
11-11-14, 00:27
Πάντως όλοι τα ίδια σκατά ειναι, εδω ο ΟΤΕ σε εξαπατεί και με τον νόμο με τις σουπερ προσφορές του, που δεν ειναι ακριβώς απάτη αλλά κοροιδία. Τελικά μόνο απο την 4νετ δεν έχω να πω κάτι κακό ακόμη.

iznodur
11-11-14, 10:47
Πάντως όλοι τα ίδια σκατά ειναι, εδω ο ΟΤΕ σε εξαπατεί και με τον νόμο με τις σουπερ προσφορές του, που δεν ειναι ακριβώς απάτη αλλά κοροιδία. Τελικά μόνο απο την 4νετ δεν έχω να πω κάτι κακό ακόμη.

Σίγουρα θα έχει κάποιος άλλος :) Θεωρώ πως ότι και αν υπογράφουμε θα πρέπει να το βλέπουμε καλά, ειδικά οταν μας παίρνουν τηλέφωνο τρίτοι και τέταρτοι συνεργάτες. Πάντως εγώ με Wind κανένα πρόβλημα ούτε σε χρεώσεις ούτε σε υπηρεσίες.

oekab1992
13-11-14, 00:19
Απο τις υπηρεσίες της wind δεν έχω πρόβλημα, απο την λαμογιά όμως που πήγαν να κάνουν 2 φορές μάλιστα ακόμη το θυμάμαι αλλά δίνω τόπο στην οργή γιατί η τιμή είναι οκ. Πάντως και σε κολλητό με ίδιο συμβόλαιο wind w με εμένα 29.90, άφησε απλήρωτο ένα λογαριασμό και τα όργια τους επόμενους 2 λογαριασμούς τους έστειλαν 50 φεύγα ευρώ, είχαν ακυρώσει την έκπτωση, παρότι πλήρωσε, και έβγαλε το χτικιό να το επαναφέρουν και αν εκδώσουν πιστωτικό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.