PDA

Επιστροφή στο Forum : ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΣΗΜΑΤΟΣ ΣΕ ΕΥΡΥΖΩΝΙΚΟ ΟΤΕ TV.



macattack
10-10-14, 23:47
Καλησπερα σας.μολις μιλησα με οτε κ μου ειπαν οτι μεσω powerlines δεν μπορω να μεταφέρω το σημα.τελικα τι γινεται; πως μπορω να μεταφερω το σημα απο την μια μερια του σπιτιου στην αλλη; αν γνωριζει καποιος θα βοηθουσε.ευχαριστω.

dimitri_ns
11-10-14, 00:08
Καλησπερα σας.μολις μιλησα με οτε κ μου ειπαν οτι μεσω powerlines δεν μπορω να μεταφέρω το σημα.τελικα τι γινεται; πως μπορω να μεταφερω το σημα απο την μια μερια του σπιτιου στην αλλη; αν γνωριζει καποιος θα βοηθουσε.ευχαριστω.

Κι εγώ γιατί το μετέφερα?
Γιατί ο ΟΤΕ (oteshop) πουλάει powerlines ειδικά για ΟΤΕtv ?

Μήπως πήρες λάθος νούμερο?

macattack
11-10-14, 17:41
Παιδια την βοηθεια σας.σε 10 μερες περιμςνω να συνδεθω αλλα με ενδιαφερει να μεταφερω το σημα.θα χρειαστω και αλλο αποκωδικοποιητη; πως ακριβως γινεται;

- - - Updated - - -

Κανενας να βοηθήσει παιδιά;

deniSun
11-10-14, 22:41
Παιδια την βοηθεια σας.σε 10 μερες περιμςνω να συνδεθω αλλα με ενδιαφερει να μεταφερω το σημα.θα χρειαστω και αλλο αποκωδικοποιητη; πως ακριβως γινεται;

- - - Updated - - -

Κανενας να βοηθήσει παιδιά;

Για να καταλάβω...
Τι θέλεις να μεταφέρεις;
Την εικόνα από τον αποκωδικοποιητή από το ένα δωμάτιο στο άλλο;
Να βάλεις σε άλλο δωμάτιο τον αποκωδικοποιητή;
Να βλέπεις διαφορετικά προγράμματα σε δύο τηλεοράσεις;
Να βλέπεις και στις δύο τηλεοράσεις το ίδιο πρόγραμμα;

macattack
11-10-14, 23:18
Θελω να μεταφερω την εικονα απο το σαλονι στην κρεβατοκαμαρα.δεν με νοιαζει να αλλαζω καναλι εαν αυτο δεν γινεται.αλλα γενικα εαν ξέρετε θα ηθελα να ξερω τι δυνατοτητες εχω.

deniSun
12-10-14, 12:37
Θελω να μεταφερω την εικονα απο το σαλονι στην κρεβατοκαμαρα.δεν με νοιαζει να αλλαζω καναλι εαν αυτο δεν γινεται.αλλα γενικα εαν ξέρετε θα ηθελα να ξερω τι δυνατοτητες εχω.

Εικόνα μπορείς να μεταφέρεις με διάφορους τρόπους ανάλογα με τις εξόδους που διαθέτει ο δέκτης σου.
Ο πιο απλός τρόπος είναι μέσω καλωδίου.
Ο πιο σύνθετος μέσω ασύρματων συσκευών πομπού/δέκτη.
Υπάρχουν και powerline για μεταφορά τηλεοπτικού σήματος.

macattack
12-10-14, 15:33
Τα powerlines τελικα κανουν η οχι.απο τον ιδιο τον οτε μου λενε όχι!!!.εαν βαλω powerline θα πρεπει να μεταφερω καθε φορα στην κρεβατοκαμαρα κ το μοντεμ με τον αποκοδικοποιητη;;; γιατι ακουσα κ αυτο οτι ειναι κλειδωμενη η εισοδος του αποκοδικοποιητη με συγκεκριμενη θυρα του μοντεμ.ισχυει;

deniSun
12-10-14, 16:43
Τα powerlines τελικα κανουν η οχι.απο τον ιδιο τον οτε μου λενε όχι!!!.εαν βαλω powerline θα πρεπει να μεταφερω καθε φορα στην κρεβατοκαμαρα κ το μοντεμ με τον αποκοδικοποιητη;;; γιατι ακουσα κ αυτο οτι ειναι κλειδωμενη η εισοδος του αποκοδικοποιητη με συγκεκριμενη θυρα του μοντεμ.ισχυει;

Προφανώς γίνεται σύγχυση επί του θέματος.
Τα powerlines χρησιμοποιούνται κυρίως για μεταφορά δεδομένων.
Πηγαίνουν σε ζευγάρια.
Το ένα το βάζεις στην πηγή και το άλλο στον δέκτη.

Αν μιλάμε για μεταφορά δεδομένων τότε βάζεις το ένα στην μεριά του ρούτερ σου και το άλλο σε όποια θέση θέλεις να έχει δίκτυο.
Αν πρόκειται για τον δέκτη τότε το ένα κομμάτι που είναι στην πλευρά του ρούτερ θα πρέπει να συνδεθεί στην θύρα που παίζει ρόλο stb.
Το άλλο το βάζεις όπου θέλεις και στην άκρη του συνδέεις τον αποκοδικοποιητή.

Αν μιλάμε για εικόνα το ένα θα μπει στην έξοδο που βγάζει ο αποκοδοκοποιητής για τηλεοπτικό σήμα, και το άλλο στην τηλεόραση που θέλεις να βλέπεις τα κανάλια του αποκοδικοποιητή.

macattack
12-10-14, 22:12
Αληθεύει οτι η θυρα stb ειναι "κλειδωμενη" για να παιζει μονο με τον αποκωδικοποιητη; δηλαδη αν καταλαβα καλα η συνδεσμολογια ειναι...powerline που παει στην stb του ρουτερ οσο αφορα τον "πομπο" και .powerline στην εισοδο που αποδικοποιητη.σωστα; εαν παρω δευτερο αποκοδικοποιητη να μην βαζω βγαζω θα συνεργαζεται;το εχει κανει καποιος; τα powerline πρεπει να προσεξω κατι; π.χ. να εχουν πριζα πανω;

dimitri_ns
12-10-14, 22:40
Αληθεύει οτι η θυρα stb ειναι "κλειδωμενη" για να παιζει μονο με τον αποκωδικοποιητη; δηλαδη αν καταλαβα καλα η συνδεσμολογια ειναι...powerline που παει στην stb του ρουτερ οσο αφορα τον "πομπο" και .powerline στην εισοδο που αποδικοποιητη.σωστα; εαν παρω δευτερο αποκοδικοποιητη να μην βαζω βγαζω θα συνεργαζεται;το εχει κανει καποιος; τα powerline πρεπει να προσεξω κατι; π.χ. να εχουν πριζα πανω;

Ναι η usb είναι κλειδωμένη
Για τα powerlines καλά τα λες
Για 2ο αποκωδικοποιητή, ψάχνεις - βρίσκεις, ο ΟΤΕ δεν δίνει είναι πλέον με χρησιδάνειο
Πλροφορίες θα βρεις εδώ

http://www.adslgr.com/forum/threads/360141-Conn-x-TV-%CF%83%CE%B5-2-TV!!!%CE%93%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9?highlight=otetv

Μιλάμε πάντα μέσω connex. Τόχα κάνει με 2 αποκωδικοποιητές, σε 2 τηλεοράσεις που έπαιζαν διαφορετικό κανάλι. Πρέπει βέβαια η γραμμή σου να σηκώνει και 2ο stream

Αν δεν σε ενδιαφέρει το "διαφορετικά κανάλια", ο αποκωδικοποιητής έχει και έξοδο για scart, υπάρχουν συσκευές που συνδέονται στο scart kai μεταδίδουν ασύρματα το σήμα στο σπίτι σε άλλη τηλεόραση. Το μείον - είσαι εσύ με το κοντρόλ στην κρεββατοκάμαρα και ο αποκωδικοποιητής στο σαλόνι. Θα σηκώνεσαι ν'αλλάζεις κανάλι ?:p

Καλύτερα να έχουν πρίζα επάνω. Βάζεις το powerline στην πρίζα και μετά συνδέεις επάνω του πολύμπριζα κλπ.

Δες κι εδώ
http://www.adslgr.com/forum/threads/237673-%CE%95%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CE%B9-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%B7%CF%84%CE%AD%CF%82-conn-x-tv?highlight=otetv

deniSun
12-10-14, 22:40
Αληθεύει οτι η θυρα stb ειναι "κλειδωμενη" για να παιζει μονο με τον αποκωδικοποιητη; δηλαδη αν καταλαβα καλα η συνδεσμολογια ειναι...powerline που παει στην stb του ρουτερ οσο αφορα τον "πομπο" και .powerline στην εισοδο που αποδικοποιητη.σωστα; εαν παρω δευτερο αποκοδικοποιητη να μην βαζω βγαζω θα συνεργαζεται;το εχει κανει καποιος; τα powerline πρεπει να προσεξω κατι; π.χ. να εχουν πριζα πανω;

To stb είναι δηλωμένο σε μια θύρα.
Κλειδωμένο δεν είναι.
Μπορείς να το αλλάξεις και να το ορίσεις σε άλλη θύρα.
Προφανώς με το κλείδωμα θέλουν να πουν ότι σε αυτή την θύρα, όταν την έχεις δηλωμένη ως stb, δεν μπορείς να συνδέσεις πχ έναν ΗΥ και να έχεις πρόσβαση στο internet.

Δεύτερο stb μπορείς να δηλώσεις αλλά δεν ξέρω αν το υποστηρίζει ο ΟΤΕ.
Οπότε δεν ξέρω αν μπορείς να βάλεις δεύτερο αποκωδικοποιητή.

Η συνδεσμολογία με powerline από stb είναι:
ρουτερ (stb) <> powerline <> δίκτυο ΔΕΗ εσωτερικό <> powerline <> αποκωδικοποιητής

Τα μόνο powerline που εμπιστεύομαι είναι αυτά της devolo.
Είναι τα μόνο που παίζουν εγγυημένα με τριφασικό ρεύμα.
Πρόσεξε την συνδεσμολογία γιατί υπάρχουν θέματα με πολύμπριζα κλπ.
Θα σου πρότεινα κάποιο με μπρίζα επάνω του.

Αν σκέφτεσαι για δεύτερο αποκωδικοποιητή γιατί δεν πας σε λύση otetv μέσω sat.
Καλύπτεσαι και με τον δεύτερο αποκωδικοποιητή και αποδεσμεύεις και το internet.

dimitri_ns
12-10-14, 22:46
To stb είναι δηλωμένο σε μια θύρα.
Κλειδωμένο δεν είναι.
Μπορείς να το αλλάξεις και να το ορίσεις σε άλλη θύρα.
Προφανώς με το κλείδωμα θέλουν να πουν ότι σε αυτή την θύρα, όταν την έχεις δηλωμένη ως stb, δεν μπορείς να συνδέσεις πχ έναν ΗΥ και να έχεις πρόσβαση στο internet.

Δεύτερο stb μπορείς να δηλώσεις αλλά δεν ξέρω αν το υποστηρίζει ο ΟΤΕ.
Οπότε δεν ξέρω αν μπορείς να βάλεις δεύτερο αποκωδικοποιητή.

Η συνδεσμολογία με powerline από stb είναι:
ρουτερ (stb) <> powerline <> δίκτυο ΔΕΗ εσωτερικό <> powerline <> αποκωδικοποιητής

Τα μόνο powerline που εμπιστεύομαι είναι αυτά της devolo.
Είναι τα μόνο που παίζουν εγγυημένα με τριφασικό ρεύμα.
Πρόσεξε την συνδεσμολογία γιατί υπάρχουν θέματα με πολύμπριζα κλπ.
Θα σου πρότεινα κάποιο με μπρίζα επάνω του.

Αν σκέφτεσαι για δεύτερο αποκωδικοποιητή γιατί δεν πας σε λύση otetv μέσω sat.
Καλύπτεσαι και με τον δεύτερο αποκωδικοποιητή και αποδεσμεύεις και το internet.

Το connex tv έχει replay tv. Μπορεις να δεις διάφορα προγράμματα σε διάφορα κανάλια μέχρι και δύο μέρες μετά. (τα ελεύθερα, τα sport και μερικά άλλα, όχι τις ταινίες. Εκεί θέλεις αποκωδικοποιητή με σκληρό)

Το μέσω δορυφόρου, παίρνεις τον αποκωδικοποιητή και στο εξοχικό

Στο link που έδοσα βλέπεις πως δηλώνεις και δεύτερη stb

Δεν ξέρω αν μπορείς σε δορυφορικό να έχεις δεύτερο αποκωδικοποιητή, γιατί ο ΟΤΕ δίνει μία κάρτα που είναι paired με τον αποκωδικοποιητή που σου δίνει. Δεν παίζει σε άλλο.

deniSun
12-10-14, 22:52
Το connex tv έχει replay tv. Μπορεις να δεις διάφορα προγράμματα σε διάφορα κανάλια μέχρι και δύο μέρες μετά. (τα ελεύθερα, τα sport και μερικά άλλα, όχι τις ταινίες. Εκεί θέλεις αποκωδικοποιητή με σκληρό)

Το μέσω δορυφόρου, παίρνεις τον αποκωδικοποιητή και στο εξοχικό

Στο link που έδοσα βλέπεις πως δηλώνεις και δεύτερη stb

Το replay tv τι να το κάνει;
Δηλαδή θα βλέπει μια ταινία ο γιος, θα γράφεται ο αγώνας, στη συνέχεια θα γίνεται αλλαγή θέσης, θα κάθεται ο πατέρας και θα βλέπει το ματς.
Άλλο πράγμα θέλει να κάνει ο άνθρωπος.

macattack
12-10-14, 22:59
Ευχαριατω για τον χρονο και τις απαντησεις σας.οποτε προχωραω σε αγορα powerline αρχικα.το κακο ειναι οτι αυτα που εχω δει δεν βγαζουν πριζα (γιατι στο δευτερο πριζακι θελω να βγαζω wifi).ο δορυφορος θα μου παει συν 100 ευρω.εχω ηδη πιατο αλλα ειναι το κλασσικο 60αρι της νοβα (την οποια θα κρατησω).

- - - Updated - - -

Ναι κ για να μιλησουμε επι του πρακτεου...επειδη οι κορες μου θα θελουν να βλεπουν μπαρμπι μικυ κλπ τουλαχιστον να βλεπω σε αλλη τηλεοραση αυτο που θελω.

dimitri_ns
12-10-14, 23:00
Το replay tv τι να το κάνει;
Δηλαδή θα βλέπει μια ταινία ο γιος, θα γράφεται ο αγώνας, στη συνέχεια θα γίνεται αλλαγή θέσης, θα κάθεται ο πατέρας και θα βλέπει το ματς.
Άλλο πράγμα θέλει να κάνει ο άνθρωπος.

Αναφέρω απλά τις διαφορές που μπορεί να τον ενδιαφέρουν, επειδή πρότεινες δορυφορικό

Το replay tv έχει διάφορες χρήσεις πχ το παιδί βλέπει τηλεόραση μετά το διάβασμα, ή την επόμενη μέρα. Το βασικό του πλεονέκτημα είναι ότι βλέπεις κάτι που σε ενδιαφέρει την ώρα που θέλεις και όχι την ώρα που το δείχνει.

deniSun
13-10-14, 12:36
Αναφέρω απλά τις διαφορές που μπορεί να τον ενδιαφέρουν, επειδή πρότεινες δορυφορικό

Το replay tv έχει διάφορες χρήσεις πχ το παιδί βλέπει τηλεόραση μετά το διάβασμα, ή την επόμενη μέρα. Το βασικό του πλεονέκτημα είναι ότι βλέπεις κάτι που σε ενδιαφέρει την ώρα που θέλεις και όχι την ώρα που το δείχνει.

Καμιά αντίρρηση αλλά δεν είναι αυτό το πρόβλημά του.

macattack
30-10-14, 17:26
Hρθε λοιπον η ωρα!!! ηρθε ο αποκωδικοποιητης τον συνδεσα ολα οκ.ενδεικτικα κλειδωνα σε προφιλ 12αρι με 12 (ισως πρεπει να δω και το να με ανεβασουν λιγο) και με ταυτοχρονα να παιζει το otetv εβγαζε 7 mpbs!! τωρα λοιπον θελω να μεταφερω οπως ελεγα το iptv σε αλλο δωματιο και κατεληξα σε powerline.το θεμα μου ειναι πρεπει να προσεξω τιποτα εκτος απο μαρκες και αν βγαζει πριζα η οχι? γιατι κατι διαβασα σε παλαιοτερα ποστ οτι δεν παιζουν ολα.

deniSun
30-10-14, 20:08
Πάντα προτιμώ αυτά με την μπρίζα.
Δες τα manual της devolo.
Τα devolo είναι τα μόνο που εμπιστεύομαι.
Εκεί θα δεις τις συνδεσμολογίες που σου προτείνει.
Η αλήθεια είναι ότι αν τα βάλεις πάνω σε πολύμπριζα μπορεί να αντιμετωπίσεις πρόβλημα ανάλογα με τις συσκευές που συνδέεις επάνω του.
Αντίθετα αν έχεις κάποιο power line με μπρίζα, συνδέεις επάνω της το πολύμπριζο και είσαι οκ.

macattack
30-10-14, 20:15
Devolo ε?? τα ειδα και εγω και διαβασα για αυτα αλλα ειναι πανακριβα.ειδικα με wifi στο δευτερο μπριζακι ξεφευγει.δευτερη λυση.τα tp link ας πουμε? παιζουν ολα η πρεπει να προσεξω κατι?

deniSun
30-10-14, 23:25
Devolo ε?? τα ειδα και εγω και διαβασα για αυτα αλλα ειναι πανακριβα.ειδικα με wifi στο δευτερο μπριζακι ξεφευγει.δευτερη λυση.τα tp link ας πουμε? παιζουν ολα η πρεπει να προσεξω κατι?

Ναι αλλά αξίζουν τα λεφτά τους με το παραπάνω.
Προσωπικά δεν εμπιστεύομαι τίποτε άλλο.

macattack
31-10-14, 08:57
Χθεσ το βραδυ ενας φιλος μου εδωσε 2 powerlines και δοκιμασα.μου εφερε εικονα και ηχο κανονικα αλλα ανα 5 δευτερολεπτα εκανε παυση για ενα δευτερολεπτο.αυτο τωρα ειναι θεμα powerlines η κατι αλλο? To δοκιμασα με αυτο CRYPTO POWERLINE POWERNET 85 αλλα απο οτι βλεπω αυτο ειναι 100αρι.προφανως πρεπει να ειναι ''μικρο'' για την συγκεκριμενη μεταφορα??

Προφέσσορας_Χάος
31-10-14, 15:55
αν μπορείς το ethernet..
αγοράζεις
1)δευτερο αποκωδικοποιητή.. στις αγγελίες 20 ευρώ..
2)ενα switcaki 5 ευρώ
και βλέπεις κανονικότατα και στις 2 τηλεοράσεις όποιο κανάλι θέλεις στην καθεμία..

Οταν βλέπεις ταυτόχρονα και στις 2 το ίδιο κανάλι σου τρώει 4mbps
οταν βλέπεις διαφορετικά κανάλια 8mbps..

dimitri_ns
31-10-14, 17:03
αν μπορείς το ethernet..
αγοράζεις
1)δευτερο αποκωδικοποιητή.. στις αγγελίες 20 ευρώ..
2)ενα switcaki 5 ευρώ
και βλέπεις κανονικότατα και στις 2 τηλεοράσεις όποιο κανάλι θέλεις στην καθεμία..

Οταν βλέπεις ταυτόχρονα και στις 2 το ίδιο κανάλι σου τρώει 4mbps
οταν βλέπεις διαφορετικά κανάλια 8mbps..

Και χωρίς ethernet
Και χωρίς switch (απλά κοπιάρεις τα settings της stb σε μία άλλη ethernet που έχει το μοντεμ)


Μονο με 2 powerlines (παλιότερα των 200, τώρα των 500, των 100 ε'ιναι λίγο) κατά προτίμηση devolo χωρίς wifi, me 2o αποκωδικοποιητή, αρκεί να τα αντέχει η γραμμή σου

Και βλέπεις διαφορετικά κανάλια σε 2 τηλεοράσεις ταυτόχρονα
Αυτό το setup είχα όταν είχα otetv (η γραμμή ήταν vdsl)

deniSun
31-10-14, 21:40
Χθεσ το βραδυ ενας φιλος μου εδωσε 2 powerlines και δοκιμασα.μου εφερε εικονα και ηχο κανονικα αλλα ανα 5 δευτερολεπτα εκανε παυση για ενα δευτερολεπτο.αυτο τωρα ειναι θεμα powerlines η κατι αλλο? To δοκιμασα με αυτο CRYPTO POWERLINE POWERNET 85 αλλα απο οτι βλεπω αυτο ειναι 100αρι.προφανως πρεπει να ειναι ''μικρο'' για την συγκεκριμενη μεταφορα??

Μάλλον δεν είναι επαρκές το bw.
Κάνε ένα τεστ με μια άλλη συσκευή για να δεις πόσο αντέχει.

dimitri_ns
31-10-14, 22:01
Μάλλον είναι επαρκές το bw.
Κάνε ένα τεστ με μια άλλη συσκευή για να δεις πόσο αντέχει.

Οι ταχύτητες που παίζουν τα powerlines είναι έως..
Το ότι από 200 πήγαν 500, δεν άλλαξαν το καλώδιο του ρεύματος, άλλαξαν την τεχνολογία μετάδοσης πακέτων

Οταν έβαλα τον πρώτο αποκωδικοποιητή, ο ΟΤΕ πούλαγε τα corinex 200. Οταν έβαλα τον δεύτερο, ο οτε πούλαγε τα tplink 500

Οπότε και crypto και έως 100 φαίνεται λίγο.


@ macattack Επειδή τα powerlines έχουν και πρόγραμμα διαχείρισης δικτύου, η κάθε μάρκα το δικό της, αν χρειαστείς άλλο ένα powerline θα αγοράσεις ίδια μάρκα με αυτά που έχεις, ώστε να επικοινωνούν και τα 3 (ip, subnet, κρυπτογράφηση πακέτων κλπ) και να τα διαχειρίζεσαι. Ενας λόγος που προτείνουμε αγορά από την αρχή devolo. Εγώ την πάτησα κι έχω κάτι άχρηστα corinex

deniSun
31-10-14, 23:04
Οι ταχύτητες που παίζουν τα powerlines είναι έως..
Το ότι από 200 πήγαν 500, δεν άλλαξαν το καλώδιο του ρεύματος, άλλαξαν την τεχνολογία μετάδοσης πακέτων

Οταν έβαλα τον πρώτο αποκωδικοποιητή, ο ΟΤΕ πούλαγε τα corinex 200. Οταν έβαλα τον δεύτερο, ο οτε πούλαγε τα tplink 500

Οπότε και crypto και έως 100 φαίνεται λίγο.


Γιατί εγώ είπα το αντίθετο;

dimitri_ns
31-10-14, 23:35
Γιατί εγώ είπα το αντίθετο;

Oxi

Επειδή φαίνεται ότι είναι η πρώτη αγορά powerlines του macattack, προσπαθώ να μην την πατήσει όπως εγώ που χρησιμοποιώ τα corinex του οτε για test σε σπίτια φίλων.

Ας πάρει κάτι καλό και χρήσιμο και επεκτάσιμο που θα κρατήσει χρόνια. Πάντα κάπου χρειάζεται κάποιο powerline, ακόμα και για να δόσεις wifi με ένα AP σε κάποιο σημείο του σπιτιού ή διπλανού σπιτιού.

Εγώ πχ με powerlines, δίνω internet στην από κάτω μου, δεν έχει σταθερό και έχει κόρη στο λύκειο

arepatra
20-01-15, 21:28
Καλησπέρα και καλως σας εδώ βρηκα.
Χαλασε ο σκληρος δισκος στον αποκωδικοποιητή και μου εστειλαν νεο.ο παλιος δουλευει απλα δεν γραφει στο σκληρο.πηρα ενα tp link 5ports για να εχω στο σαλονι το νεο αποκωδικοποιητή και στο υπνοδωματιο τον παλιο ωστε να βλεπω ειτε στο ενα δωματιο ειτε στο αλλο.στο σαλονι στελνω μεσω power link γραμμης ρευματος.στο δωματιο τραβαω καλωδιο ethernet.μολις συνδεσω και τα δυο μεσω του 5port(οχι ανοιχτα ταυτοχρονα)μπορει να παιξει ειτε στη μια ειτε στην αλλη tv μονο replay tv....μολις συνδεσω ειτε το ενα ειτε το αλλο απευθειας στο router που ομως εχει μονο μια θυρα stb (huawei hg530) παιζει και live kai replay....καμμια σκεψη;;;καμια λυση;;;

evdometap
20-01-15, 21:53
Μπορεις να βλεπεις ταυτοχρονα κ στις δυο και μαλιστα διαφορετικο καναλι!

sweet dreams
20-01-15, 21:59
Καλησπέρα και καλως σας εδώ βρηκα.
Χαλασε ο σκληρος δισκος στον αποκωδικοποιητή και μου εστειλαν νεο.ο παλιος δουλευει απλα δεν γραφει στο σκληρο.πηρα ενα tp link 5ports για να εχω στο σαλονι το νεο αποκωδικοποιητή και στο υπνοδωματιο τον παλιο ωστε να βλεπω ειτε στο ενα δωματιο ειτε στο αλλο.στο σαλονι στελνω μεσω power link γραμμης ρευματος.στο δωματιο τραβαω καλωδιο ethernet.μολις συνδεσω και τα δυο μεσω του 5port(οχι ανοιχτα ταυτοχρονα)μπορει να παιξει ειτε στη μια ειτε στην αλλη tv μονο replay tv....μολις συνδεσω ειτε το ενα ειτε το αλλο απευθειας στο router που ομως εχει μονο μια θυρα stb (huawei hg530) παιζει και live kai replay....καμμια σκεψη;;;καμια λυση;;;

Aν συνδέσεις switch στην STB και τους συνδέσεις εκεί δεν παίζουν;;;

dimitri_ns
21-01-15, 07:58
Καλησπέρα και καλως σας εδώ βρηκα.
Χαλασε ο σκληρος δισκος στον αποκωδικοποιητή και μου εστειλαν νεο.ο παλιος δουλευει απλα δεν γραφει στο σκληρο.πηρα ενα tp link 5ports για να εχω στο σαλονι το νεο αποκωδικοποιητή και στο υπνοδωματιο τον παλιο ωστε να βλεπω ειτε στο ενα δωματιο ειτε στο αλλο.στο σαλονι στελνω μεσω power link γραμμης ρευματος.στο δωματιο τραβαω καλωδιο ethernet.μολις συνδεσω και τα δυο μεσω του 5port(οχι ανοιχτα ταυτοχρονα)μπορει να παιξει ειτε στη μια ειτε στην αλλη tv μονο replay tv....μολις συνδεσω ειτε το ενα ειτε το αλλο απευθειας στο router που ομως εχει μονο μια θυρα stb (huawei hg530) παιζει και live kai replay....καμμια σκεψη;;;καμια λυση;;;

Εχει αναφερθεί ότι με switch υπάρχουν προβλήματα
Ο σίγουρος τρόπος αρκεί να αντέχει η γραμμή σου, κάνεις μία πόρτα ethernet ->stb, κοπιάροντας τις ρυθμίσεις και δίνεις έτσι σε 2 τηλεοράσεις
Εδώ για το πως γίνεται
http://www.adslgr.com/forum/threads/360141-Conn-x-TV-%CF%83%CE%B5-2-TV!!!%CE%93%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9



Aν συνδέσεις switch στην STB και τους συνδέσεις εκεί δεν παίζουν;;;

Οχι γιατί από την stb παίρνεις ένα κανάλι

evdometap
21-01-15, 11:53
Εχει αναφερθεί ότι με switch υπάρχουν προβλήματα
Ο σίγουρος τρόπος αρκεί να αντέχει η γραμμή σου, κάνεις μία πόρτα ethernet ->stb, κοπιάροντας τις ρυθμίσεις και δίνεις έτσι σε 2 τηλεοράσεις
Εδώ για το πως γίνεται
http://www.adslgr.com/forum/threads/360141-Conn-x-TV-%CF%83%CE%B5-2-TV!!!%CE%93%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9




Οχι γιατί από την stb παίρνεις ένα κανάλι

Κι όμως Δημήτρη, γίνεται και με switch, το έχω κάνει κ εγώ στο σπίτι μου δλδ. Απλά ήθελε αρκετά reboot και μια περίεργη διαδικασία. Πάντως σίγουρα ο σωστός τρόπος είναι το άνοιγμα stb θύρας. Δεν ξέρω βέβαια εάν το Huawei του φίλου υποστηρίζει port binding μέσω interface ή αν θα χρειαστεί CLI

arepatra
21-01-15, 12:12
Κι όμως Δημήτρη, γίνεται και με switch, το έχω κάνει κ εγώ στο σπίτι μου δλδ. Απλά ήθελε αρκετά reboot και μια περίεργη διαδικασία. Πάντως σίγουρα ο σωστός τρόπος είναι το άνοιγμα stb θύρας. Δεν ξέρω βέβαια εάν το Huawei του φίλου υποστηρίζει port binding μέσω interface ή αν θα χρειαστεί CLI

νόμιζω ότι το Modem μου απο τα λιγα που ξερω και εψαξα κατα το παρελθον δεν επιτρεπει port binding (τουλαχιστον με τις γνώσεις μου)
επειδη θυμηθηκα ότι παλια όταν μου ειχαν περασει το ιντερνετ ενας συμπαθητικο τεχνικος της hol ειχε ψαξει σε ολες τις πριζες τηλεφωνου και μου ειπε οτι καλυτερα αποτελεσματα θα εχω αν συνδεσω το ρουτερ στην κουζινα
εγω για λογους ευκολιας το εβαλα στο δωματιο.αποτελεσμα το ιντερνετ κλειδωνει γυρω στα 4Mbps download speed ενω εχθες το δοκιμασα στην κουζινα και μου μετρησε 8 Mbps. δυστυχως το συγκεκριμενο ρουτερ δεν εμφανιζζει μετρηση attenuation (ααν τα εχω καταλαβει καλα) για να δω αν υπαρχουν απωλειες στο σημα....σκεφτομαι μηπως εινια αυτο το προβλημα. η λυση που σκεφτηκα ειναι να βαλω το ρουτερ στην κουζινα και απο εκει με 3 Powerlink να μεταφερω το σημα της θυρας stb σε σαλονι και υπνοδωματιο.το προβλημα εινια ότι δεν ξερω πως θα μεταφερω σημα ιντερνετ στο γραφειο στο pc (δεν εχει wifi receiver) αφου αν συνδεσω τα τρια Powerlink Με τη θυρα Stb αυτο δεν θα μου επιτρεπει σε ενα τεταρτο να βγαλω ιντερνετ αλλα μονο παλι σημα Stb....
εχω μπλεχτει λιγο...

- - - Updated - - -


Aν συνδέσεις switch στην STB και τους συνδέσεις εκεί δεν παίζουν;;;

αυτο εκανα αλλα δεν παιζει το ζωντανο προγραμμα μονο replay tv....σε καμια απο τις δύο...απο τη θυρα stb καλωδιο στην μια θυρα απο τις 5 του switch (5θυρο 10/100/1000 tp link) και απο τη 2η θυρα του switch ενα καλωδιο σε powerline με το ζευγος στο σαλονι και απο εκει απο το Powerline στον αποκωδικοποιητη και απο την 3η θυρα του switch με καλωδιο στο υπνοδωματιο....τζιφος...

evdometap
21-01-15, 13:26
επειδη θυμηθηκα ότι παλια όταν μου ειχαν περασει το ιντερνετ ενας συμπαθητικο τεχνικος της hol ειχε ψαξει σε ολες τις πριζες τηλεφωνου και μου ειπε οτι καλυτερα αποτελεσματα θα εχω αν συνδεσω το ρουτερ στην κουζινα
εγω για λογους ευκολιας το εβαλα στο δωματιο.αποτελεσμα το ιντερνετ κλειδωνει γυρω στα 4Mbps download speed ενω εχθες το δοκιμασα στην κουζινα και μου μετρησε 8 Mbps.
Αυτό είναι 100% πρόβλημα καλωδίωσης πάντως..

dimitri_ns
21-01-15, 13:27
Με 8 down μάλλον πρέπει να ξεχάσεις τις 2 tv με διαφορετικό κανάλι στην κάθε μία

evdometap
21-01-15, 13:31
Με 8 down μάλλον πρέπει να ξεχάσεις τις 2 tv με διαφορετικό κανάλι στην κάθε μία

Καλά ναι!

@ ADSLgr.com All rights reserved.