PDA

Επιστροφή στο Forum : Αξίζει να πάμε σε VDSL ενώ στην ADSL "μέχρι 24mbps" πιάνουμε 5mbps;



philos
11-10-14, 12:19
Καλησπέρα παιδιά :)
Έχω την εξής ερώτηση. Είμαι σε HOL Double Player Ευέλικτο 300' με σύνδεση διαδικτύου "μέχρι 24mbps". Λόγω της περιοχής, ο router συγχρονίζει το πολύ μέχρι 5,1mbps (κάποτε έπιανε max 3,99mbps).

Απ' ότι είδαμε με τον αδελφό μου, πλέον είναι διαθέσιμο το VDSL στην περιοχή μας (Περιστέρι 12136).
Αυτή τη στιγμή δίνουμε 23ευρώ το μήνα και αν πάμε σε VDSL θα δίνουμε 33ευρώ λόγω της προσφοράς της HOL.

Η ερώτησή μου είναι η εξής: αξίζει να πάμε σε VDSL κι αν ναι, στα πόσα mbps μπορεί να συγχρονίζει;
Η ανησυχία έγκειται στο γεγονός ότι αυτή τη στιγμή είμαστε στα "μέχρι 24mbps" και πιάνουμε μόνο 5! Με το VDSL θα πάει παραπάνω δλδ;

Thanks ;)

Papados
11-10-14, 12:25
Με το VDSL θα συγχρονίσεις κοντά στην ονομαστική ταχύτητα του πακέτου σου καθώς, όσο ξέρω, η HOL δίνει VDSL από καμπίνα.

Vitruvian78
11-10-14, 12:27
Αν υπάρχει διαθεσιμότητα για τη γραμμή σας, σαφώς και αξίζει αν σας ενδιαφέρει η υψηλή ταχύτητα. Με το vdsl που δίνει η hol, δηλαδή απο καμπίνα, η ταχύτητα που θα απολαμβάνετε θα είναι εγγυημένη και όχι "εώς" και όσο πιάσει. Το Περιστέρι γενικά έχει πρόβλημα με τις ταχύτητες, οπότε εαν η hol μπορεί να σας δώσει vdsl στη γραμμή σας και τα 10€+ στο λογαριασμό σας δεν είναι πρόβλημα για εσας, τότε why not??

jkoukos
11-10-14, 20:01
Πότε μπήκαν καμπίνες στις δυτικές συνοικίες;

philos
11-10-14, 20:26
Και κάτι άλλο παιδιά, θα χρειαστεί να αλλάξουμε router για να πιάσουμε ταχύτητες VDSL?

george83
11-10-14, 20:29
Καμπίνες στο Περιστέρι από όσο ξέρω δεν υπάρχουν...

cbarbas
11-10-14, 20:49
Σορυ


για τη παρεμβαση αλλα οταν σου βγαζει οτι μπορεις να συνδεθεις με VDSL στη περιοχη σου, σημαινει αυτοματα και το οτι υπαρχει "καμπινα" κοντα?

Εαν δεν υπαρχει "καμπινα" ειναι η ταχυτητα εγγυημενη οπως γραφει καποιος πιο επανω, μαλλον οχι ετσι!?

Μπορει καποιος να δωσει ενα συνδεσμο ή να μου εξηγησει τι ακριβως ειναι η "καμπινα".



Ευχαριστω

jkoukos
11-10-14, 22:56
O έλεγχος διαθεσιμότητας δείχνει αν υπάρχει δυνατότητα γενικά στην περιοχή σου, είτε από αστικό κέντρο είτε από υπαίθρια καμπίνα.
Αν στην περιοχή σου δεν υπάρχουν οι νέες αναβαθμισμένες καμπίνες, τότε η ταχύτητα εξαρτάται από την απόσταση που έχεις με το αστικό κέντρο. Γενικά μέχρι 800 μέτρα αξίζει και πάνω από τα 1200 δεν έχει ουσιαστική διαφορά με το ADSL.
Καμπίνα λέμε τον υπαίθριο κατανεμητή του ΟΤΕ, στον οποίο συνδέεται η οικοδομή μας πριν το αστικό κέντρο.
Σε κάποιες περιοχές ο ΟΤΕ εκτελεί εργασίες αναβάθμισης με νέου τύπου και ενεργό εξοπλισμό, στην οποία εγκαθίσταται ένα DSLAM. Στην περίπτωση αυτή το αστικό κέντρο συνδέεται με την καμπίνα μέσω οπτικής ίνας, σε αντιδιαστολή με την παλιά που συνδεόταν με χάλκινο καλώδιο. Στην φωτογραφία (http://i418.photobucket.com/albums/pp270/abcd2009/20377300.jpg), αριστερά βλέπεις την παλιά και δεξιά την νέα καμπίνα.

- - - Updated - - -


Και κάτι άλλο παιδιά, θα χρειαστεί να αλλάξουμε router για να πιάσουμε ταχύτητες VDSL?
Φυσικά θα πρέπει να έχεις συμβατό modem/router.
Στο Περιστέρι δεν υπάρχει δυνατότητα για VDSL από υπαίθριες καμπίνες.

cbarbas
12-10-14, 00:43
Νασαι καλα


φιλε μου, ευχαριστω για την αναλυτικη ενημερωση. Δυστυχως οι "καμπινες" στη γειτονια μας ειναι παλιες ακομη!
Εαν θυμαμαι καλα ειμαι στα με 1200 με 1500 μετρα, οποτε το ξεχνω προς το παρον!

Vitruvian78
12-10-14, 10:59
Νομίζω το ρούτερ που δίνει η hol, το ΖΤΕ είναι συμβατό και με ADSL και με VDSL, αν δεν κάνω λάθος....

simplyme
16-10-14, 17:36
Με το vdsl που δίνει η hol, δηλαδή απο καμπίνα, η ταχύτητα που θα απολαμβάνετε θα είναι εγγυημένη και όχι "εώς" και όσο πιάσει.

Στο site γράφει ότι δίνει και τις δύο τεχνολογίες:
Η υπηρεσία vdsl internet προσφέρεται είτε μέσω του ιδιόκτητου δικτύου της hellas online είτε μέσω υπηρεσίας χονδρικής, βάσει της διαθεσιμότητας στην περιοχή σου

Εγω που είμαι κοντά στο Α/Κ (300μ) αξίζει να το βάλω?
και μια ερώτηση γράφει και το παρακάτω:
Ανάλογα με την τεχνολογία υλοποίησης της σύνδεσης σας, θα λάβετε έναν από τους διαθέσιμους vdsl εξοπλισμούς ( ZTE ZXHN H367N ή ZTE ZXHN H168N ) είναι καλά αυτά τα ρούτερ?:hmm:

Σας ευχαριστώ

jkoukos
16-10-14, 17:49
Στο site γράφει ότι δίνει και τις δύο τεχνολογίες:
Η υπηρεσία vdsl internet προσφέρεται είτε μέσω του ιδιόκτητου δικτύου της hellas online είτε μέσω υπηρεσίας χονδρικής, βάσει της διαθεσιμότητας στην περιοχή σου
Αν άλλαξε την μέχρι σήμερα πολιτική της δεν γνωρίζω, πάντως σε 4 αριθμούς HOL, πολύ κοντά σε 4 διαφορετικά αστικά κέντρα, δεν δίνει διαθεσιμότητα.
Πιθανόν να πρόκειται για σφάλμα στην πληκτρολόγηση ή αν όντως ισχύει, δεν έχουν ενημερώσει το εργαλείο ελέγχου.

Vitruvian78
16-10-14, 22:21
Είναι λογικό να αρχίσει να δίνει και από Αστικό κέντρο, καθώς υπάρχει μεγάλος αριθμός συνδρομητών που είναι πολύ κοντα στα Αστικά Κέντρα.....διευρύνει τη διαθεσιμότητα της στη συγκεκριμένη υπηρεσία. Κι εγώ πιστεύω ότι μαλλον έχει υπάρξει αναβάθμιση και στα Αστικά κέντρα και τα συστήματα της εταιρείας δεν είναι ενημερωμένα.

MitsosDaBest13
16-10-14, 23:39
Νομίζω το ρούτερ που δίνει η hol, το ΖΤΕ είναι συμβατό και με ADSL και με VDSL, αν δεν κάνω λάθος....

Όχι. Το ΖΤΕ Η108Ν δίνει η HOL σε ADSL συνδέσεις και το ΖΤΕ Η168Ν σε VDSL... ;)

philos
25-10-14, 22:56
Αν είναι κανείς Περιστέρι (εγώ είμαι στο Λόφο Αξιωματικών) και έχει βάλει HOL VDSL, θα είχε ενδιαφέρον να μας πει σε τι ταχύτητα συγχρονίζει. :)

MitsosDaBest13
26-10-14, 04:00
Αν είναι κανείς Περιστέρι (εγώ είμαι στο Λόφο Αξιωματικών) και έχει βάλει HOL VDSL, θα είχε ενδιαφέρον να μας πει σε τι ταχύτητα συγχρονίζει. :)


Έχετε ακόμα ίντερνετ εκεί; Δεν το πήρε προχθές το... ποτάμι;; :p :D

philos
26-10-14, 17:50
ahahaha, το παλεύουμε πάραυτα. :respekt:

sparky82
30-10-14, 21:28
Καλησπερα, μένω Άνω Γλυφάδα 1χλμ περίπου από το αστικό κέντρο του Ελληνικού. Έχω HOL εδώ και περίπου 6 χρόνια. Έβαλα στο site τον αριθμό μου για να δώ αν υπάρχει διαθέσιμο vdsl στην περιοχή μου και μου πε ότι μπορεί να γίνει αναβάθμιση οπότε έκανα την σχετική αίτηση αλλαγής προγράμματος και περιμένω. Παρ'ολα αυτά, 9 περίπου εργάσιμες μέρες από την αίτησή μου, σήμερα μου είπαν στο τηλέφωνο ότι δεν είναι δυνατή η αναβάθμιση ακόμα στην περιοχή μου. Wtf? Tότε γιατί μου έγραφε ότι είναι δυνατόν να αναβαθμίσετε σε vdsl:closed:

philos
10-10-17, 16:53
Παιδιά, σήμερα μάλλον ενεργοποιήθηκε το 50/5 VDSL μου στο Περιστέρι.
Είχα κάποια θεματάκια με το internet και από την εξυπηρέτηση πελατών μου δώσανε username / passaword τα οποία έβαλα και λύθηκε το πρόβλημα.

Το θέμα είναι ότι δοκιμάζοντας να τρέξω το speedmeter (http://www.speedtest.net/) μου εμφανίζει ταχύτητα ~10mbps download και 4,72 mbps upload.
Είναι φυσιολογικό αυτό; :closed:

Να πω ότι προηγουμένως με απλή ADSL "24ρα" έπιανα 4mbps και το έβλεπα και στο status του router ότι συγχρόνιζε στα 4000kbps.

Αυτή τη στιγμή στο status του router βλέπω αυτό:
187059
Τι λέτε;

jkoukos
10-10-17, 20:05
Κάνε δοκιμή με ενσύρματη σύνδεση και όχι ασύρματα.

philos
10-10-17, 21:24
Παιδιά όντως, δοκίμασα να συνδέσω το router με το laptop μέσω LAN και πιάνει 44 - 45mbps στο speedmeter.

Δηλαδή με wifi θα πιάνουμε max τα 10mbps; Το powerline είναι μονόδρομος;

Στο σπίτι έχουμε δύο υπολογιστές "βασικούς", οπότε χρειαζόμαστε powerline Kit of 3;

jkoukos
11-10-17, 19:54
Για να πιάνεις τα 50Mbps της σύνδεσης, πρέπει η ασύρματη ζεύξη των συσκευών σου με τον router να γίνει τουλάχιστον στα 130Mbps. Πράγμα που σημαίνει ότι σε περιβάλλον με πολλά ασύρματα δίκτυα είναι δύσκολο στους 2,4GHz. Αν βάλεις και στην εξίσωση τα όποια πιθανά μεταξύ τους εμπόδια και την αδύναμη ασύρματη εκπομπή του Speedport, καθιστά αμφίβολο αν πιάσεις μεγάλη ταxύτητα και μόνο αν είσαι πολύ κοντά του.

philos
12-10-17, 00:51
Λέτε με powerline να πετύχω πλήρη αποδοτικότητα;
Πάντως το speedtest μία μου δείχνει 5mbps, μετά μου δείχνει 10mbps και έχει φτιάσει μέχρι τα 35mbps (πάντα με το usb wifi οι δοκιμές).

jkoukos
12-10-17, 15:22
Εγγυημένο αποτέλεσμα υπάρχει μόνο με ενσύρματη σύνδεση. Ακόμη και σε powerline κανείς δεν είναι σίγουρος ποιο θα είναι το ανώτατο όριο (για διάφορους παράγοντες) αλλά δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα όπως στην ασύρματη σύνδεση.
Συνήθως δεν υπάρχουν θέματα, αλλά εξαρτάται από την ηλεκτρική εγκατάσταση κάθε χρήστη.

MitsosDaBest13
12-10-17, 19:24
Λέτε με powerline να πετύχω πλήρη αποδοτικότητα;
Πάντως το speedtest μία μου δείχνει 5mbps, μετά μου δείχνει 10mbps και έχει φτιάσει μέχρι τα 35mbps (πάντα με το usb wifi οι δοκιμές).

Εμένα το Powerline, μου βγάζει κατά 99% την ίδια ταχύτητα με το καλώδιο απευθείας στο ρούτερ. Αυτό χρησιμοποιώ στο desktop μου.

Αλλά αν βρίσκονται πολύ μακριά μεταξύ τους, δε νομίζω ότι θα είναι το ίδιο... Εγώ τα έχω στα 10 μέτρα απόσταση, με τοίχο ενδιάμεσα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.