PDA

Επιστροφή στο Forum : bootmgr is missing και μετα το χαος!



sakisvelk
13-10-14, 21:02
Bootmgr is missing και απο κει και περα το χαος.Ας αρχισω ομως με τη σειρα:Το σκληρο δισκο (500 γιγα) το ειχα σε 5 partition.Toν C oπου ειχα τα winxp,μετα F,G,L για διαφορες χρησεις και τελος το P οπου ειχα εγκαταστησει τα win7.Oλα πηγαιναν οκ με διπλο λειτουργικο που επελεγες στο μπουταρισμα κλπ
Αποφασισα λοιπον να περασω τα win7 στο C σαν το κεντρικο λειτουργικο εγκαταλειποντας μετα απο τοσα χρονια τα xp.Πριν απο αυτο ομως εκανα την μακακια και εκανα φορματ μεσα απο το acronis το partition p (οπου οπως ειπα ειχα ηδη εγκατεστημενα τα εφταρια).Απο κει και μετα επαψαν να μπουταρουν και τα xp εμφανιζοντας το μηνυμα <<bootmgr is missing>>
Οτι ενεργεια εχω κανει μεχρι τωρα δεν ειχε αποτελεσμα.Εννοειται οτι προσπαθησα να αποκαταστησω τον boot manager μεσα απο το cd επιδιορθωσης του λειτουργικου.Στη συνεχεια προσπαθησα να περασω τα win7 στο C αλλα μου εβγαλε μηνυμα οτι τα αρχεια εγκαταστασης δεν εντοπιζουν partition.To ιδιο και με τα αλλα partition.Mεσα απο linux live cd βλεπω τα αρχεια που εχω αποθηκευμενα ,παραμενει ομως αδυνατο να εγκαταστησω τα windows (δοκιμασα παλι τα xp με την ιδια καταληξη,αν και μεσα απο το cd εγκαταστασης τους φορμαρα,εσβησα και ξαναδημιουργησα partition).
Ετσι εφτασα να εχω ενα 500αρη σκληρο χωρις να μπορω να εγκαταστησω λειτουργικο.Υποθετω οτι το προβλημα ειναι στη δομη του δισκου,file system,sectors και τα σχετικα οποτε η λυση θα ειναι να επανελθει με καποιο τροπο ο δισκος στην αρχικη (εργοστασιακη) του κατασταση .
Πως γινεται ομως αυτο ;Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη.Ευχαριστω

CoOliO1987
13-10-14, 23:30
Σκέφτεσαι low level format?

hedgehog
13-10-14, 23:34
just in case, το partition που πας να δημιουργήσεις είναι extended, έτσι;;;;

δεν μπορείς να έχεις πάνω από 4 primary partitions σε ένα δίσκο...

NoMoreDos
14-10-14, 00:29
παραμενει ομως αδυνατο να εγκαταστησω τα windows (δοκιμασα παλι τα xp με την ιδια καταληξη,αν και μεσα απο το cd εγκαταστασης τους φορμαρα,εσβησα και ξαναδημιουργησα partition).

Κάτσε,μέσα από το cd των xp έκανες εκκίνηση από αυτό,σου έβγαλε την λίστα με τους δίσκους/διαμερίσματα,τα έσβησες όλα και έκανες τι μετά;;Ένα διαμέρισμα καινούργιο;;;Μετά τι έγινε, σου είπε αφού έκανε τα διαμερίσματα ότι δεν μπορεί να βρει διαμέρισμα;;

Καμιά φωτογραφία από κινητό να δούμε το μήνυμα σφάλματος παίζει να μας ανεβάσεις;;;

@ ADSLgr.com All rights reserved.